دانشگاه اتاوا بزرگترین دانشگاه دوزبانه دنیاست. لتس گو یونی برای اطلاع از شرایط پذیرش دانشگاه اتاوا کانادا و رشته های دانشگاه اتاوا کانادا باشماست. دانشگاه اتاوا در پایتخت کشور کانادا قرار گرفته است و در رتبه بندی‌های انجام شده در بین 10 دانشگاه برتر کشور کانادا قرار دارد. همچنین به دلیل واقع شدن در مرکزیت شهر از امکانات بسیاری خوبی برخوردار است که آن را برای زندگی دانشجویان بین المللی به یک انتخاب خوب تبدیل میکند.

از آنجایی که زندگی دانشجویی در کشور کانادا هزینه دارد، دانشگاه اتاوا این امکان را برای دانشجویانش قرار داده است تا بتوانند همزمان با تحصیل، کارهای پژوهشی نیز در دانشگاه اتاوا انجام دهند تا دغدغه مخارج زندگی در کانادا را نداشته باشند.

دانشگاه اتاوا کانادا

دانشگاه اتاوا در سال  1848 با نام college of Bytown  فعالیت خودش رو در قلب کشور کانادا شروع کرد که در سال 1861، پس از تغییر نام شهر از بایتون به اتاوا، به کالج اتاوا تغییر نام داد و در سال 1866، کالج اتاوا نخستین منشور دانشگاهی خود را دریافت کرد و  از آن پس از کالج اتاوا به دانشگاه اتاوا ارتقا پیدا کرد.

دانشگاه اتاوا جزو دانشگاه‌های‌ دولتی کشور کانادا است که به عنوان بزرگترین دانشگاه دو زبانه (انگلیسی- فرانسوی) دنیا شناخته می‌شود و از این رو متقاضیان اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌توانند یا به زبان انگلیسی یا فرانسوی و یا به هر دو زبان پذیرش گرفته و تحصیل کنند.

موسسه آموزشی اتاوا در زمینه‌های علوم اجتماعی، سلامت، مهندسی، علوم و علوم انسانی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است که جایگاه منحصر به فردی در بین دانشگاه‌های دنیا و کانادا پیدا کرده است. دانشگاه اتاوا در سال‌های اخیر با پذیرش دانشجویان خوب و بااستعداد از سراسر دنیا و همچنین داشتن نیروهای متعهد برآن بوده است که بتواند مرزهای دانش را از بین ببرد و باعث رشد و تعالی جوامع انسانی شود. 

از افتخارات موسسه آموزشی اتاوا تحصیل بیش از 40 هزار دانشجو، داشتن 5 هزار کارمند و فارغ التحصیلی بیش از 210 هزار دانشجو است. همچنین در این دانشگاه بیش از 450  رشته در 10 دانشکده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. نرخ اشتغال دانشگاه اتاوا 97 درصد است که برای انتخاب این دانشگاه و اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا از این دانشگاه به تنهایی دلیل موجهی برای متقاضیان ایرانی است.

در سال 2018 ، 85.1 درصد متقاضیان دوره متوسطه در این دانشگاه پذیرش شدند. لازم به ذکر است دانشگاه اتاوا از نظر آموزشهای ترکیبی (کار-تحصیل) جزو 5 دانشگاه برتر کشور کانادا می‌باشد و همچنین بزرگترین مدرسه حقوق در کانادا را دارا می باشد.

همچنین دانشگاه اتاوا یکی از بهترین گزینه‌ها برای و پذیرش و تحصیل دانشجویان بین المللی می‌باشد و در حال حاضر تقریبا 7000 دانشجوی  خارجی از 150 کشور دنیا دارد که 17 درصد کل دانشجویان این دانشگاه را شامل می‌شود.

دانشگاه اتاوا در هر سال مبلغی نزدیک به 60 میلیون دلار کانادا به بورسیه‌های تحصیلی به دانشجوبانش اختصاص می‌دهد که مبلغ قابل توجه‌ای است و اکثر دانشجویان در تلاش هستند که بتوانند از ابتدای پذیرش و تحصیل در این دانشگاه از این بورسیه‌ها استفاده کنند.

یکی دیگر از شاخصه‌های دانشگاه اتاوا روش‌های آموزشی این دانشگاه است که برپایه تحقیقات پژوهشی است و به همین دلیل یکی از اعضای گروه برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا به نام U15 در آمده است.

دانشگاه اتاوا از برنامه‌های اوقات فراغت برای دانشجویان این دانشگاه هم غفلت نکرده است و گروه‌ها و مکان‌های ورزشی، کلوپ دانشجویی، فعالیت‌های اجتماعی بسیاری را برای دانشجویان خود در مقر اصلی دانشگاه در پایتخت زیبای کشور کانادا در نظر گرفته است.

با اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه Ottawa شما می‌تونید براساس توانایی و محدودیت‌های خودتون برنامه تحصیلتون رو انتخاب کنید و از تحصیل در کشور کانادا و شهر اتاوا لذت ببرید. 

مزایای تحصیل در دانشگاه اتاوا

اگر قصد دارید از دانشگاه اتاوای کانادا پذیرش تحصیلی بگیرید، می‌تونید از مزایای تحصیلی اون استفاده کنید. 

اجازه کار کردن حین تحصیل 

دانشگاه Ottawa درخصوص شرایط کار درحین تحصیل اقدامات مهمی مثل برنامه‌های همکاری با دانشگاه و کارآموزی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است که با اجرای این برنامه‌ها دانشجو علاوه بر کسب درآمد، مهارت‌های کاری مورد نیاز را یاد می‌گیرد که برای آینده شغلی بسیار مفید است.

این اقدام دانشگاه اتاوا از 40 سال قبل شروع شده و تاکنون ادامه داشته است که از این نظر جز 5 دانشگاه اول کشور کانادا است. بیش از 80 برنامه کاری-تحصیلی در 6 دانشکده انجام شده که 3760 فرصت شغلی در سال 2019 برای دانشجویان خود ایجاد کرده است.

خوابگاه دانشجویی 

دانشگاه اتاوا 11 خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی در 6 نوع مختلف برای سلیقه‌های متفاوت دارد که عبارت‌اند از :

1- خوابگاه‌های سنتی: LeBlanc , Marchand , Stanton و Thompson 

2- خوابگاه سنتی پلاس: Rideau  و Henderson

3- سوییت استودیویی: این نوع سوییت‌ها دو نفره بوده و بدون اتاق خواب هستند که فقط در خوابگاه Friel موجود هستند.

4- سوییت: 90U و Friel 

5- آپارتمان: ANNEX , 45Mann  و Hyman Soloway 

6- خانه: گروه ششم خوابگاه‌ها خانه‌هایی در همسایگی دانشگاه  اتاوا هستند که یا یک خانه کامل برای 3 تا 5 نفر به صورت مشترک و یا  یک خانه با واحدهای جداگانه برای 1 تا 3 نفر با امکانات کامل یک خانه هستند و در دوره‌های 4 ماهه یا 8 ماهه و یا 12 ماهه قابل اجاره کردن می‌باشند.

امکانات آموزشی 

دانشگاه اتاوا کتابخانه بسیار بزرگی دارد که به 12 بخش تقسیم شده که بیش از 4.5 میلیون عنوان را در خود جای داده و در دسترس دانشجویان این دانشگاه قرار داده است که شامل: 2 میلیون نسخه چاپی، 1 میلیون کتاب الکترونیک، بیش از 400 هزار نقشه و ... می‌باشد. 

دوره آموزش زبان

اگر دانشگاه Ottawa را برای تحصیل انتخاب کنید می‌توانید یا به زبان انگلیسی یا به زبان فرانسوی و یا به هر دو زبان تحصیل کنید که در زمان پذیرش حق انتخاب با خود شماست و دانشگاه هم این امکان را به شما می‌دهد که همزمان با تحصیل خود زبان انگلیسی و یا فرانسوی خود را تقویت کنید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه اتاوا 

دانشگاه Ottawa بورسیه‌های تحصیلی متفاوتی برای دانشجویان خوب خود در نظر می‌گیرد که کمک بسیار خوبی برای دانشجویان این دانشگاه به حساب می‌آید. کمک هزینه و بورسیه اصلی دانشگاه اتاوا به دانشجویان سال اولی تعلق می‌گیرد که میانگین امتیازاتشون در زمان پذیرش بین 80 تا 100 درصد باشد و مبلغ این کمک هزینه بین 1000 تا 4 هزار دلار کانادا متغیر است که این میانگین امتیاز به صورت اتوماتیک در زمان اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه محاسبه می‌شود و نیاز به پر کردن فرم خاصی از طرف متقاضی ندارد.

البته لازم به ذکر است که در حین تحصیل و با توجه به شرایط هر دانشجو بورسیه و کمک هزینه‌های دیگری از سوی دانشگاه اتاوا داده می‌شود که در ابتدای هر سال تحصیلی از طریق پرتال آموزشی دانشگاه اعلام و دانشجویان برای گرفتن آن‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهند. 

رشته‌ های دانشگاه اتاوا کانادا 

دانشگاه Ottawa از مجموع 10 دانشکده هنر، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم، دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده مطالعات تکمیلی و فوق دکترا تشکیل شده و در این 10 دانشکده بیش از 450 رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود که نام برخی از آن‌ها عبارت‌است از:

موسیقی ، هنرهای تجسمی ، فلسفه ، تاریخ ، زبان شناسی ، مهندسی شیمی و زیست شناسی، مهندسی عمران، مهندسی برق و علوم کامپیوتر، مهندسی مکانیک، علوم بهداشت، پرستاری، علوم تغذیه، علوم توانبخشی، حقوق مدنی، حقوق عرفی، بیو شیمی میکروبیولوژی و ایمونولوژی، پزشکی سلولی، اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی، بیهوشی، پزشکی، آسیب شناسی و پزشکی آزمایشگاهی، روان پزشکی، رادیولوژی، زیست شناسی، زمین شناسی، فیزیک، ریاضیات و آمار، جرم شناسی، اقتصاد، روانشناسی، جامعه شناسی، مردم شناسی، مدیریت و ...

از اونجایی که دانشگاه Ottawa یکی از دانشگاه‌های بزرگ و باکیفیت کانادا می‌باشد، به همین دلیل سعی شده اکثر رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه تدریس شود تا دانشجویان متقاضی پذیرش تحصیلی از این دانشگاه با خیال راحت اقدامات لازم در جهت گرفتن پذیرش تحصیلی و سپس ویزای تحصیلی خودشون رو انجام بدن و در هر رشته‌ای که علاقه دارن تحصیل کنن.

هزینه تحصیل در دانشگاه اتاوا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه Ottawa طبق دو دسته تعیین می‌شود: دسته اول دانشجویان تمام وقت – دسته دوم دانشجویان پاره وقت. در مقطع کارشناسی دانشجویانی که در یک دوره معادل 12 واحد یا بیشتر ثبت نام کرده باشند دانشجوی تمام وقت و اگر کمتر از 12 واحد ثبت نام کرده باشند دانشجوی پاره وقت در نظر گرفته می‌شوند.

هزینه تحصیل دانشگاه Ottawa برای دانشجویان بین المللی تمام وقت در دوره کارشناسی و برای دو ترم برای رشته‌های هنر، علوم بهداشتی ، علوم ، علوم اجتماعی و دانشکده مدیریت تلفر به طور میانگین حدود 36 تا 47 هزار دلار کانادا، رشته حقوق مدنی حدود 41 هزار دلار کانادا و رشته های مهندسی حدود 53 هزار دلار کانادا می‌باشد.

هزینه تحصیل دانشگاه Ottawa برای دانشجویان بین المللی تمام وقت برای یک سال در دوره کارشناسی ارشد برای تمامی رشته‌ها بین 25 تا 62 هزار دلار کانادا و در مقطع دکترا تقریبا بین 6 تا 8 هزار دلار کانادا است.

البته لازم به ذکر است که مبالغ بالا ثابت نبوده و با توجه به شاخصه‌هایی مثل رشته تحصیلی، تعداد واحد انتخابی و سال تحصیلی، هزینه های تحصیل در این دانشگاه قابل تغییر است.

رتبه دانشگاه اتاوا

سایت‌ها و موسسات متفاوتی در دنیا دانشگاه‌ها رو  براساس پارامترهای مشخصی رتبه بندی می‌کنن که یکی از آنها وب سایت QS هست و بر اساس آخرین رتبه بندی این وب سایت در ابتدای سال 2023، رتبه این دانشگاه 237 می‌باشد. دانشگاه Ottawa همچنین از نظر رشته‌های تحقیقی و پژوهشی جزو 10 دانشگاه ممتاز کشور کانادا است .

شرایط پذیرش دانشگاه اتاوا کانادا

موسسه آموزشی اتاوا در زمان پذیرش تحصیلی دانشجویان با توجه به سوابق تحصیلی و سطح علمی میانگین درصدی را برای هر فرد محاسبه می‎‌کند و دانشجویی پذیرفته و موفق به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی می‌شود که حداقل این میانگین را به دست آورد.
•    داشتن مدرک پیش دانشگاهی برای دانشجویان ایرانی متقاضی در دوره کارشناسی
•    داشتن حداقل نمره مدارک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی برای تمامی مقاطع 

برای تحصیل به زبان انگلیسی اگر 3 سال پایانی تحصیل خود را در یک موسسه انگلیسی زبان نگذرانده باشید و یا در یک کشور با زبان رسمی انگلیسی ساکن نباشید، باید نمرات رسمی یکی از آزمونهای مورد قبول دانشگاه اتاوا که به شرح زیر است را داشته باشید: 

مدرک IELTS: حداقل 6.5 هم در قسمت کلی و هم قسمت نوشتاری
مدرک TOEFL: اینترنتی حداقل 86 در قسمت کلی و 22 در قسمت نوشتاری/ کتبی حداقل 22 در قسمت نوشتاری و 20 در قسمت شنیداری و 20 در قسمت خواندن
مدرک Can TEST  دانشگاه اتاوا: حداقل برای قسمت نوشتاری 4 و برای شنیداری و خواندن 4.5
مدرک CAEL: حداقل 70 در قسمت کلی و حداقل 60 در قسمت نوشتاری
مدرک PTE: حداقل 60 هم در قسمت کلی و قسمت نوشتاری
مدرک CAE: حداقل C1

برای تحصیل به زبان فرانسوی اگر 3 سال پایانی تحصیل خود را در یک موسسه فرانسوی زبان نگذرانده باشید و یا در یک کشور با زبان رسمی فرانسه ساکن نباشید، باید نمرات رسمی یکی از آزمونهای مورد قبول دانشگاه اتاوا که به شرح زیر است را داشته باشید: 

مدرک DALF: حداقل C1 یا C2
مدرک DELF: حداقل B2
مدرک TEF: حداقل B2
مدرک TCF: حداقل B2
مدرک TESTCan: حداقل 4

•    رزومه تحصیلی (کارنامه‌ و ریز نمرات) مخصوص دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا
•    توصیه نامه دانشگاهی (درصورت وجود) مخصوص دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، دانشگاه Ottawa بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.