در این مطلب قصد داریم تا با راهنمای جامع بورسیه تحصیلی کانادا، به توضیح انواع بورسیه تحصیلی رایگان کانادا و بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس، ارشد و دکترا پرداخته و شرایط بورسیه تحصیلی کانادا 2021 را برای شما شرح دهیم.

بورسیه تحصیلی کانادا

آب و هوا و طبیعت فوق العاده، دانشگاه های باکیفیت و تراز اول، بهترین سیستم آموزشی در دنیا، مدارک دانشگاهی بسیار معتبر، امکان انجام کار دانشجویی، امکان انجام کار تمام وقت پس از فارغ التحصیلی، بازار کار پویا و امکان دریافت کارت اقامت دائم، همگی مواردی هستند که هر ساله هزاران دانشجو را به تحصیل در کانادا ترغیب می کنند.

اما موضوعی که به عنوان یک بازدارنده جدی و اساسی مانع شروع تحصیل خیلی از متقاضیان در کانادا می شود، مسئله شهریه تحصیلی دانشگاه و هزینه های زندگی دانشجویی است.

در واقع، در کنار مزایای متنوع تحصیل در کانادا، نمی توان از این موضوع به سادگی گذشت که هزینه های تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهای اروپایی آلمان و فرانسه و یا ترکیه و قبرس به مراتب بیشتر است؛ اینجاست که اهمیت بورس تحصیلی خود را نشان می دهد و به کمک آن دسته از دانشجویانی می آید که دارای پتانسیل لازم برای تحصیل در دانشگاه های کانادا هستند، اما از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند.

در ادامه با راهنمای بورسیه تحصیلی کانادا به عنوان راهکاری موثر و کاربردی در خدمت شما عزیزان هستیم و ضمن بررسی شرایط بورسیه تحصیلی کانادا و معرفی انواع بورسیه، در مقاطع تحصیلی مختلف شما را راهنمایی میکنیم. بنابراین اگر دوست دارید بدانید که آیا شرایط بورسیه تحصیلی کانادا را دارید یا خیر، تا انتهای این پُست از مجله لتس گو یونی را با دقت مطالعه نمایید.

بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی رایگان کانادا

خوشبختانه گزینه های متعدد و متنوعی از انواع بورسیه تحصیلی رایگان برای دانشجویان غیر بومی و بین المللی وجود دارد که می توانند از طریق آن بخشی و یا تمام هزینه های تحصیلی کانادا را برای خودشان پوشش دهند.

اقدام برای کمک هزینه تحصیلی کانادا، به تنهایی مشمول پرداخت هزینه نبوده و به همین خاطر آنرا با نام بورسیه تحصیلی رایگان کانادا نیز می شناسند. به طور کلی بورسیه تحصیلی رایگان کانادا شامل انواع زیر می شود:

 • اسکالرشیپ دانشگاهی: به طور معمول بهترین دانشگاه های کانادا نوعی از کمک هزینه مالی را تحت عنوان بورسیه کانادا به دانشجویان غیر بومی و بین المللی واجد شرایط اهدا می کنند، از این رو می توان اینطور گفت که دانشگاه و یا کالج مورد نظر شما در کانادا، اولین جایی است که باید برای درخواست بورسیه تحصیلی رایگان به آن رجوع کنید.
 • اسکالرشیپ مالی: این نوع از اسکالرشیپ ها براساس نیاز مالی دانشجویان طراحی شده اند. به طور معمول اغلب این بورسیه ها تنها برای دانشجویان آمریکایی در دسترس هستند، اما برخی از دانشگاه های کانادا این نوع از بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیاز مالی را به دانشجویان بین المللی نیز اهدا می کنند.
 • اسکالرشیپ شایستگی Merit: زمانی که یک دانشجو دارای رزومه تحصیلی فوق العاده عالی و درخشان باشد، جزو بهترین ورزشکاران دبیرستان و یا دانشگاه باشد و یا توانایی های ارتباطی و کارآفرینی ایده آلی را از خود نشان دهد، واجد شرایط این نوع از بورسیه کانادا خواهد بود.
 • اسکالرشیپ کشوری: این نوع از کمک هزینه تحصیلی مختص دانشجویان کشورهای در حال توسعه در جهان است.
 • اسکالرشیپ دولتی: این نوع از بورسیه کانادا از جانب دولت فدرال تامین می شود و از انواع مختلفی برخوردار است.
 • اسکالرشیپ موسسات خصوصی: برخی اوقات مشاغل و اهداکنندگان خصوصی، کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این موضوع بیشتر مختص گروه های اقلیت، محدوده های خاص مطالعاتی و یا کشورهای در حال توسعه است.
 • اسکالرشیپ بخشی Part: از انواع متنوعی از کمک هزینه های یکبار مصرف و کوچک تا پرداخت های اساسی و بزرگ برای پوشش بخش عمده ای از هزینه های دانشگاه تشکیل می شود.

درخواست بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا

در حال حاضر فهرست برخی از معروف ترین اسکالرشیپ های دولتی کانادا شامل موارد زیر می شود:

 • بورسیه تحصیلی فوق دکترا Banting Postdoctoral Fellowship که دارای ارزش 70 هزار دلاری کانادا برای دانشجویان واجد شرایط است. تعداد این بورسیه تحصیلی رایگان کانادا کلاً 70 عدد بوده و برای دو سال متمادی و بدون تمدید به دانشجو ارائه می شود. شرط درخواست این اسکالرشیپ این است که در یکی از انواع رشته های علوم طبیعی و اجتماعی و یا تحقیق سلامت در مقطع فوق دکترا ثبت نام کرده باشید.
 • اسکالرشیپ IDRC Research Awards که برای امور پشتیبانی و کمک هزینه سفر و تحقیق است و تا 15 هزار دلار کانادا ارزش دارد؛ این بورسیه کانادا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه است که قصد تحصیل در مقاطع ارشد و یا دکترای دانشگاه های کانادا را دارند.
 • اسکالرشیپ Vanier Graduate که دارای ارزشی 50 هزار دلاری است و تعداد آن 166 عدد به ازای هر سال است. این کمک هزینه تحصیلی برای 3 سال آموزشی دانشجو اختصاص داده می شود و غیرقابل تمدید است. متقاضیانی که قصد درخواست این نوع از بورسیه دولتی کانادا را داشته باشند باید جزو دانشجویان ممتاز باشند و از مهارت های رهبری و پتانسیل های تحقیقاتی برخوردار باشند.
 • بورس Canada-ASEAN SEED که از ارزش 10 هزار دلاری برای رشته تحصیلی دانشجو برخوردار است و تا 5000 دلار هزینه پرواز، ویزا و بیمه درمانی را پوشش می دهد و شامل کمک هزینه هفتگی 1600 دلاری میباشد. این بورسیه کانادا غیر قابل تمدید بوده و تنها مختص متقاضیان کشورهای عضو ASEAN است.
 • فلوشیپ فوق دکترا Canadian Studies Fellowship که دارای ارزش 2500 دلاری در ماه و پوشش هزینه پرواز هوایی تا سقف 10 هزار دلار کانادا و غیرقابل تمدید است. این بورسیه کانادا برای متقاضیانی است که پایان نامه خود را طی 5 سال گذشته تکمیل کرده باشند، شاغل نباشند و میزان پوشش آن بین 1 تا 3 ماه است.
 • اسکالرشیپ Partnership Grants by Social Science and Humanities Research Council in Canada با ارزش 20 هزار دلار کانادا و بازه زمانی 4 تا 7 سال است؛ این طرح کمک هزینه برای متقاضیان واجد شرایط مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا و برخی از رشته های تحصیلی است.
 • کمک هزینه Ontario Trillium Scholarship با ارزش 40 هزار دلار کانادا که در تعداد 75 عدد در هر سال به دانشجویان ارائه می شود و برای 4 سال قابل تمدید است. این نوع از بورسیه تحصیلی رایگان کانادا مختص دانشجویان مقطع دکترا در استان انتاریو است.

در کنار موارد اشاره شده در بالا، سایر بورسیه های تحصیلی دولتی کانادا شامل موارد زیر می شود:

 • اسکالرشیپ Ontario Graduate یا OGS که با همکاری دولت کانادا و سایر موسسات شرکت کننده ارائه می گردد. این نوع از بورسیه کانادا برای دانشجویان مقطع ارشد و دکترای برخی از دانشگاه های کانادا است و مجموع ارزش هر بورسیه به ازای هر سال برابر با 15 هزار دلار است.
 • اسکالرشیپ استانی Quebec Provincial Government: کمک هزینه مالی که به دانشجویان واجد شرایط مقطع ارشد دانشگاه های کانادایی کبک ارائه می گردد. این جوایز تحصیلی براساس شایستگی به دانشجویان اهدا می شود. بر همین اساس، به دانشجویان واجد شرایط مقطع دکترا 25 هزار دلار کانادا به ازای هر سال و به دانشجویان فوق دکترا مبلغ 35 هزار دلار به ازای هر سال اعطا می شود.
 • موسسه Shastri-Indo Canadian : چندین نوع بورسیه و فلوشیپ که به دانشجویان ارشد و تکمیلی دانشگاه های کانادا ارائه می گردد.
 • بورس تحصیلی و بورسیه مشترک المنافع کانادایی: این نوع از بورسیه کانادا به دانشجویان دارای رزومه تحصیلی درخشان از کشورهای مشترک المنافع در مقاطع ارشد و دکترا ارائه می گردد. این کمک هزینه، شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی و سفر دانشجو را تامین می کند.

بورسیه تحصیلی رایگان کانادا

بورسیه تحصیلی غیردولتی کانادا

علاوه بر بورسیه های تحصیلی دولتی در کشور کانادا، برخی از موسسات و سازمان های معتبر نیز اقدام به ارائه کمک هزینه دانشگاهی به دانشجویان بین المللی می کنند که معروف ترین آنها شامل موارد زیر می شود:

 • فاند Anne Vallee Ecological Fund: به دانشجویان بین المللی در زمینه تحقیقات جانوری در مقطع دکترای دانشگاه های بریتیش کلمبیا و یا کبک ارائه می شود. ارزش این فاند برابر با 1500 دلار کانادا است.
 • اسکالرشیپ و فلوشیپ Trudeau: به دانشجویان بین المللی مقطع دکترا در کانادا اهدا می شود. این طرح کمک هزینه ارزشی معادل 60 هزار دلار کانادا دارد و برای 15 نفر در هر سال است.
 • اسکالرشیپ Canada Memorial: به دانشجویان انگلیسی تحصیلات تکمیلی در کانادا ارائه می شود و هزینه هایی نظیر شهریه دانشگاه، بلیط هواپیما و حمل و نقل را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا

بسیاری از دانشگاه های معتبر کانادا نظیر دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا، مک گیل و سایر موسسات آموزشی نظیر فیرلی دیکینسون، کوئست انواع اسکالرشیپ و کمک هزینه تحصیلی را برای دانشجویان بومی و بین المللی در نظر گرفته اند تا در زمینه بودجه و شهریه دانشگاهی به این دانشجویان کمک موثری کرده باشند. انواع بورسیه های تحصیلی دانشگاهی کانادا شامل موارد زیر می شود:

 • بورسیه UBC International Leader for Tomorrow Award: برای دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا در نظر گرفته شده است. شما باید نیاز مالی برای دریافت این بورسیه کانادا را به دپارتمان پذیرش دانشگاه به اثبات برسانید و دارای شرایط تحصیلی لازم و تعیین شده توسط UBC باشید.
 • اسکالرشیپ Lester B. Peterson Scholarship: به دانشجویان واجد شرایط مقطع کارشناسی دانشگاه بسیار معروف و معتبر تورنتو ارائه می شود و هزینه شهریه دانشگاه را پوشش می دهد.
 • فاند Western University International President’s Entrance Scholarship: این کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دارای رزومه تحصیلی درخشان دانشگاه وسترن است و رشد و رویکرد کلی دانشجو و فعالیت های فوق برنامه وی در تصمیم گیری دانشگاه تاثیر بسزایی دارد. این اسکالرشیپ برای 3 نفر در هر سال بوده و دارای ارزش 50 هزار دلاری است.
 • فاند دانشگاه واترلو: انواع کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان بین المللی مقطع ارشد و دکترا ارائه می دهد. ارزش این بورسیه تحصیلی کانادا معادل 2.045 دلار برای هر ترم در یک بازه 2 ساله برای مقطع ارشد و یا 4.090 دلار برای هر ترم در یک بازه 3 ساله برای مقطع دکترا است.
 • اسکالرشیپ York University Automatic Entrance Scholarship: دانشجویان ممتاز دارای مجموع نمرات 80 تا 95 درصدی و معدل امکان دریافت این بورسیه کانادا را دارند که دارای ارزشی بین 1000 تا 4000 دلار کانادا است.
 • فاند SFU Financial Aids and Awards: مختص دانشجویان واجد شرایط دانشگاه سیمون فریزر است و از طرح های مختلفی برخوردار است.
 • اسکالرشیپ دانشگاه منیتوبا: انواع مختلف بورسیه کانادا برای دانشجویان مقطع ارشد با ارزشی بین 5 تا 14 هزار دلار کانادا در نظر گرفته شده است.
 • اسکالرشیپ بین المللی دانشگاه آلبرتا: انواع کمک هزینه تحصیلی اختصاصی برای برخی از کشورها و دانشجویان بین المللی واجد شرایط که دارای طرح ها و ارزش های مختلفی است.
 • اسکالرشیپ بین المللی دانشگاه کلگری: این بورسیه کانادا مختص دانشجویان مقطع ارشد است و ارزش آن بین 500 تا 60 هزار دلار کانادا متغیر است.
 • اسکالرشیپ بین المللی دانشگاه کوئست: مختص دانشجویان غیر بومی کارشناسی علوم دانشگاه کوئست است و ارزش آن بین 2 تا 8 هزار دلار کانادا متغیر است.

اکنون که با انواع بورسیه تحصیلی رایگان کانادا آشنا شدید، بد نیست تا در ادامه روش و چگونگی جستجوی بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان غیر بومی و بین المللی را به شما معرفی کنیم.

موفقیت در دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی

در حالت کلی و استاندارد، شما باید اول به فرصت ها و کمک هزینه های تحصیلی موجود در کشور مبدا رجوع کنید و ببینید که اداره مهاجرت و امور شهروندی وطن شما چه مواردی را برای تحصیل در دانشگاه های خارجی، برای دانشجویان در نظر گرفته است.

اما از آنجایی که این گزینه معمولاً در داخل ایران در دسترس نیست، بهتر است به سراغ انواع اسکالرشیپ دولتی، غیردولتی و یا سازمانی تحصیل در کانادا بروید. برای انجام این کار بهتر است روال زیر را پیش بگیرید:

 • همزمان با اپلای دانشگاه و درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه کانادایی به دنبال گزینه های در دسترس دولتی، غیردولتی و یا دانشگاهی بورسیه کانادا باشید.
 • با دپارتمان پذیرش دانشگاه و یا کالج خود در کانادا تماس گرفته و در مورد تمامی کمک هزینه های تحصیلی در دسترس و مرتبط با رشته تحصیلی خود اطلاعات کسب کنید.
 • در کنار ارتباط با بخش پذیرش دانشگاه خارجی، می توانید به طور مستقل به جستجوی سایر منابع در اینترنت پرداخته و یا از راهنمایی تخصصی کارشناسان اعزام دانشجو بهره مند شوید.
 • پیش از رسیدن موعد ضرب العجل و یا به اصطلاح ددلاین بورسیه تحصیلی کانادا، درخواست خود را آماده و ارسال نمایید. توجه به زمان ارسال درخواست پذیرش تحصیلی، مدارک و یا فرم درخواست بورسیه کانادا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت بی توجهی، به سال تحصیلی بعدی موکول می شود.
 • با استفاده از ارزیابی تحصیلی، حتماً از این موضوع مطمئن شوید که دارای شرایط و نمرات واجد شرایط و کافی برای درخواست بورسیه کانادا هستید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

برای اینکه بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی بورسیه تحصیلی رایگان کانادا را دریافت کنید، باید از یک سری شرایط برخوردار باشید که در اینجا با عنوان شرایط بورسیه تحصیلی کانادا به معرفی این شرایط پرداخته ایم.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا برای هر یک از انواع بورسیه تحصیلی کانادا متفاوت است و باید توسط دانشجو چک شود، اما در حالت کلی، شرایط بورسیه تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می شود:

 • رزومه و نمرات تحصیلی عالی دانشجو: اگر متقاضی دریافت بورسیه کانادا هستید، باید از نمرات و معدل خوب و قابل قبولی برخوردار باشید. این بدین خاطر است که اغلب اسکالرشیپ های موجود در کانادا از نوع merit-based و یا همان مبتنی بر شایستگی هستند و به دانشجویان شایسته و دارای استحقاق داده می شوند.
 • مهارت زبان: از آنجایی که زبان مادری اغلب دانشجویان غیر بومی انگلیسی نیست، داشتن مهارت های بالای زبان و نمره بالای آزمون IELTS، تافل، PTE و یا دولینگو، شانس موفقیت دانشجو در اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را بالا می برد.
 • برنامه های فوق برنامه: برخی از اسکالرشیپ های کانادا، فعالیت های داوطلبانه دانشجو و فعالیت های فوق برنامه وی را نیز در نظر می گیرند. این موضوع اغلب در مورد بورسیه های تحصیلی خاص مانند کارهای اجتماعی و غیره صدق می کند. همچنین لازم به ذکر است که داشتن مقاله، پژوهش، نمونه کار و صد البته، سابقه کار مرتبط دانشجو جزو امتیازات مهم در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی کانادا به شمار می رود.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا دانشجویان بین المللی

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس

به طور معمول فرصت های بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس بسیار محدودتر از مقاطع تکمیلی ارشد و دکترا است و اولویت اولیه اعطای آنها به دانشجویان بومی کشور کانادا است. اما چنانچه قصد دارید بعد از پایان مقطع متوسطه و دریافت دیپلم، برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا با استفاده از بورسیه تحصیلی اقدام کنید، نیازمند آماده سازی مدارک زیر و ارسال آن به دپارتمان دانشگاه و یا موسسه بورسیه کانادا هستید:

 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده بورسیه تحصیلی کانادا
 • کپی صفحات اصلی مدارک هویتی، پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه رسمی رزومه و زیرنمرات تحصیلی دانشجو
 • ارائه مدرک زبان بین المللی با حداقل نمره 6.5
 • ارائه برنامه تحصیلی موجه و انگیزه نامه قوی به زبان انگلیسی و به صورت مختصر
 • ارائه نمرات بالا در آزمون های ACT، Sat و یا GRE (در صورت درخواست)
 • نمونه کار و سوابق کاری مرتبط با زمینه تحصیلی
 • نامه تمکن مالی دانشجو و یا والدین به عنوان اسپانسر مالی
 • آزمایش مدیکال دانشجو (درصورت درخواست)

تمامی مدارک تحصیلی و درخواستی سازمان ارائه دهنده بورسیه تحصیلی کانادا باید دارای مهر و تائید وزارت دادگستری و امور خارجه باشد و توسط دارالترجمه به صورت رسمی ترجمه شود. فراموش نکنید که شرط سنی و گپ تحصیلی دانشجو تاثیر بسیار زیادی در موفقیت وی دارد.

این بدین معنی است که وجود فاصله زیاد از آخرین مدرک تحصیلی دریافتی توسط دانشجو و سن بالای 30 دانشجو جزو موارد منفی و تاثیرگذار در تصمیم گیری دپارتمان بورسیه خواهد بود.

در این بین پایین بودن معدل کل و یا همان GPA دانشجو، ارائه ندادن مدرک موجه تمکن مالی برای اثبات توانایی اولیه برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا از دیگر عوامل تاثیرگذار در موافقت و یا رد درخواست بورسیه تحصیلی کانادا هستند.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که کمک هزینه دریافتی در کانادا ممکن است به صورت کامل و فول فاند نباشد، از این رو داشتن تمکن مالی و بودجه تحصیلی اولیه ضروری بوده و در موافقت با درخواست ویزای تحصیلی کانادا بسیار تاثیرگذار است.

همچنین یادتان باشد که می توانید در خلال تحصیل در کانادا به مدت 20 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهید که حداقل دستمزد 14 دلاری برای هر ساعت را نصیب شما می کند.

البته مقدار درآمد شما در تعطیلات تابستان به میزان 4 درصد بیشتر خواهد بود. فراموش نکنید که برای انجام کار دانشجویی در کانادا نیازمند دریافت شماره بیمه اجتماعی SIN نیز خواهید بود.

شما می توانید در صورت تمایل برای تحصیل در کانادا و درخواست یکی از انواع بورسیه تحصیلی کانادا از خدمات پذیرش تحصیلی رایگان و ارزیابی و مشاوره تخصصی لتس گو یونی استفاده کرده و انجام تمامی امور مهاجرت تحصیلی خود را با خیالی راحت به ما بسپارید.