تحصیل در قبرس به خصوص تحصیل پزشکی در قبرس، تحصیل داروسازی در قبرس و تحصیل فیزیوتراپی در قبرس در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی محبوبیت زیادی دارد. یکی از روش‌های دریافت مجوز اقامت دائم قبرس، تحصیل در این کشور است؛ جهت رسیدن به این هدف باید برای دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزش عالی اقدام کرد، پس از آن نیاز به درخواست ویزای تحصیلی ضرورت پیدا می‌کند.

یکی از کشورهایی که در سال‌های اخیر مورد توجه جوانان ایرانی قرار گرفته، ادامه تحصیل در قبرس است؛ شاید یکی از دلایل انتخاب این کشورِ نیمه اروپایی، بُعد مسافتی و نزدیکی آن به ایران باشد، اما مزایای تحصیل در قبرس به همین جا ختم نمی‌شود.

اگر شما هم علاقه‌مند به کسب اطلاعات از جزئیات این پروسه مانند اخذ پذیرش تحصیلی از قبرس، تحصیل داروسازی در قبرس، تحصیل فیزیوتراپی در قبرس و دریافت اطلاعات در خصوص ویزای تحصیلی قبرس، هزینه زندگی در قبرس و... هستید، تا پایان این بخش با لتس گو یونی همراه باشید.

قبرس

بخش‌های شرقی دریای مدیترانه میزبان کشور جزیره‌ایِ قبرس است؛ این جزیره پس از دو جزیره ایتالیاییِ ساردنی و سیسیل پهناورترین خشکیِ احاطه در آب‌های ناآرام مدیترانه شناخته می‌شود. جزیره قبرس از شمال با مصر، از جنوب با ترکیه، از غرب با سوریه و لبنان و از جنوب شرقی با یونان همسایه است.

این جزیره دو پاره در نخستین روز سال 2008 به اتحادیه اروپا پیوست و تبدیل به گردش‌پذیرترین جزایرِ مدیترانه‌ای شد. نقاط جنوبی جزیره که در اختیار یونانی‌هاست، بخش اروپایی قبرس برشمرده می‌شود؛ اما بخش‌های شمالی جزیره که میزبان ترک‌هایِ دولت ترکیه شده، همواره از اروپا جدا مانده است.

در تقسیمات کشوری، جمهوریِ قبرس از شش ناحیه یا استانِ نیکوزیا، لارناکا، گیرنه، لیماسول، فاماگوستا و پافوس تشکیل شده است؛ استان‌های نیکوزیا، گیرنه و فاماگوستا در بخش ترک‌نشین زیر تسلط دولت ترکیه قرار دارد که به قبرس شمالی مشهور شده است. استان نیکوزیا میزبان پایتخت این کشور است که آن هم به دو قسمتِ شمالی و جنوبی تقسیم شده است. استان کوهستانی ترودوس در جنوب غربی جزیره قرار دارد که ناحیه‌ای از قبرس جنوبی محسوب می‌شود.

سواحل زیبای لارناکا و لیماسول که چشم‌اندازهای گیرا و شگفت‌انگیز قبرس را شامل می‌شوند، در بخش جنوبی و یونانی‌نشین جزیره واقع شده‌اند. قسمت‌های جنوبی جزیره که به قبرس جنوبی مشهور است، تحت سلطه دولت یونان اداره می‌شود.

قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است

تحصیل در قبرس

به نسبت دیگر کشورهای همسایه یا به لحاظ مسافتی نزدیک به ایران، قبرس شرایط ویژه‌ای برای ادامه تحصیل دارد. این جزیره دو پاره میزبان دانشگاه‌هایی با رنکینگ‌های جهانی بالا شده که مدارک فارغ‌التحصیلی آن در تمامی کشورهای جهان معتبر است. تحصیل در قبرس نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر است.

با ارائه مدارک و سوابق تحصیلی مناسب می‌توان به دریافت پذیرش تحصیلی امیدوار شد. سپس نوبت درخواست ویزای تحصیلی می‌رسد؛ پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی باید مدارک مشخص و موردنیاز را ترجمه و برای ویزای تحصیلی اقدام کرد.

مزایای تحصیل در قبرس

همان‌طور که پیش تر هم اشاره کردیم، مدارک دریافت شده از دانشگاه‌های این کشور، قابل ارائه در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالیِ کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل است. افزون‌بر این، دانشگاه‌های مشهوری که در کشورهای دیگر مستقر شده‌اند، در این کشور نیز اقدام به تاسیس پردیس یا کمپوس کرده‌اند؛ برای مثال بدون نیاز به سفر به کشورهای دور اروپایی یا امریکایی و با هزینه شهریه سالانه به نسبت کمتری می‌توان در شعب دانشگاه‎‌های این کشورها مستقر در قبرس اقدام کرد.

بنابراین می‌توان تحصیل در قبرس را سکوی پرتابی به کشورهای دیگر قرار داد، چراکه بسیاری از دنشگاه‌های مستقر در جزیره در برنامه‌های انتقال دانشجو شرکت کرده‌اند؛ می‌توان از این ویژگی استفاده کرد و پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی در قبرس، برای ادامه تحصیل به امریکا، انگلیس یا سایر کشورهای اروپایی مهاجرت کرد.

ورود به دانشگاه های قبرس امتحان ورودی یا آزمون خاص دیگری ندارد؛ از آن‌جایی که زبان تحصیل در دانشگاه‌های جزیره، زبان انگلیسی اعلام شده است، تنها آزمونی که از متقاضی گرفته می‌شود، آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی است. بنابراین نیازی به آموختن زبان یونانی یا ارائه مدرک زبانی دیگر برای ادامه تحصیل در قبرس نیست.

دانشجو در طول دوره تحصیل در قبرس به‌طور ویژه تحت پوشش بیمه‌های خدمت درمانی قرار می‌گیرد. در طول تحصیل تمامی دانشجویان بین‌المللی موظف به داشتن بیمه خدمات درمانی می‌شوند.

قبرس شمالی تحت لوای قوانین کشور ترکیه اداره می‌شود؛ بنابراین ورود به قبرس شمالی برای ایرانی‌ها نیاز به ویزای تحصیلی ندارد. از این رو، خانواده دانشجو (والدین، همسر و فرزندان) می‌توانند او را در طول تحصیل همراهی کنند. 

دریافت پذیرش از دانشگاه های قبرس نیازمند ارسال مدارک مشخصی است؛ اما برخلاف بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان (به عنوان زبانِ تحصیل در دانشگاه‌ها)، تحصیل در قبرس نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارد؛ مهارت زبان انگلیسی دانشجو پس از ورود به دانشگاه سنجیده می‌شود و در صورت نیاز، دوره‌های زبان انگلیسی به صورت پیش‌نیازِ دوره تحصیل برگزار می‌شود. البته در صورت داشتن این مدرک معتبر، بهتر است ارائه شود.

شرایط تحصیل در قبرس

تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی نیازمند ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی دوره پیشین است. برای مثال، جهت دریافت پذیرش تحصیلی برای دوره کارشناسی، متقاضی موظف است مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی ارائه دهد.

در سیستم آموزشی ایران دوره پیش‌دانشگاهی در برخی رشته‌های فنی تعریف نشده است؛ فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها موظف به گذراندن دوره کاردانی در ایران هستند. پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از این مقطع می‌توان برای دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی قبرس اقدام کرد.

مهارت زبان‌های ترکی و یونانی محدودیت انتخاب رشته را از بین خواهد برد، اما بدون این مهارت و تنها با تسلط به زبان انگلیسی نیز می‌توان برای تحصیل در قبرس اقدام کرد. بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر، مدارک و شرایط ویژه‌ای برای ادامه تحصیل و دریافت پذیرش تحصیلی مورد نیاز است؛ اما به طور کلی، دانش زبان انگلیسی و سوابق تحصیلی از جمله نکات مورد توجه است.

برخی دانشگاه‌های جزیره ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره مشخص را از الزامات پذیرش تحصیلی اعلام کرده‌اند؛ برای مثال برای دریافت پذیرش تحصیلی نمره مشخصی به عنوان حداقل نمره در مدرک تافل یا آیلتس قید کرده‌اند. اما به طور کلی دریافت پذیرش از دانشگاه های قبرس نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد؛ در صورت احساس نیاز دانشجو موظف به شرکت در دوره‌های زبان پیش نیاز می‌شود.

به‌طور کلی تحصیل در دانشگاه های قبرس امتحان ورودی ندارد؛ اما برخی دانشگاه‌های ترکی مستقر در جزیره برنامه‌هایی برای دریافت آزمون ورودی طراحی کرده‌اند؛ دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌ها در دو روش صورت می‌گیرد: شرکت در آزمون ورودی یا پرداخت شهریه. البته این روش ویژگی دانشگاه‌های بخش شمالی و ترک‌نشین قبرس است.

دانشگاه های قبرس

قبرس میزبان 3 دانشگاه دولتی، 6 دانشگاه خصوصی و تعداد بسیاری موسسه آموزشی شده است. دانشگاه دولتی قبرس مشهورترین و قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی این کشور برشمرده می‌شود که با دو پردیس دانشگاهی در پایتخت یعنی شهر نیکوزیا قرار گرفته است. برای دریافت پذیرش تحصیلی از این موسسات آموزشی باید ابتدا برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی ارائه شده را در سایت رسمی دانشگاه مورد نظر بررسی و مطالعه کرد. 

افزون بر برنامه‌های تحصیلی و رشته‌های ارائه شده در دانشگاه، شرایط درخواست پذیرش تحصیلی دانشجو در تمامی مقاطعِ ارائه شده در دانشگاهِ مورد نظر در سایت رسمی آن درج شده است. پس از آماده‌سازی و ترجمه رسمی مدارک باید لیست کاملی از آن‌ها را برای واحد آموزش دانشجویان بین‌المللی ارسال کرد.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های قبرس

پس از آماده‌سازی و مهیا کردن شرایط و مدارک نیازِ رشته منتخب جهت اخذ پذیرش تحصیلی، باید با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مکاتبه کرد. تمامی این اسناد و مدارک توسط مرجع آموزشی بررسی می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن، پذیرش تحصیلی اولیه صادر می‌شود؛ در این نامه نقصانِ مدارک و مبلغ پرداختی مشخص شده است.

پس از پرداخت هزینه‌ها، ارسال فیش پرداختی و تکمیل مدارک، نامه پذیرش تحصیلی اصلی از دانشگاه مربوطه برای متقاضی ارسال می‌شود. باید توجه داشت که شروع ترم در دانشگاه‌های جزیره در ماه فوریه و اکتبر صورت می‌گیرد؛ بنابراین حداقل شش ماه پیش از این تاریخ برای دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی باید اقدام کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس

در طول دوره کارشناسی در دانشگاه‌های جزیره 240 واحد درسی باید گذردانده شود که برای آن حدود 4 سال زمان برآورد می‌شود. بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل برای دریافت پذیرش تحصیلی باید مدارک مشخصی ارائه داد. به طور کلی ارائه ترجمه انگلیسیِ سوابق تحصیلی در دوره پیش‌دانشگاهی و دیپلم (مدرک اصلی و ریز نمرات)، ترجمه مدارک شناسایی و اسکن پاسپورت، و در برخی موارد مدرک زبان برای دریافت پذیرش تحصیلی الزامی‌ست. 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس

در بیشتر دانشگاه‌های قبرس دوره کارشناسی ارشد 2 سال طول می‌کشد. در طول این دوره حدود 90 تا 120 واحد درسی باید گذرانده و در پایان دوره پایان‌نامه ارائه شود. در این مقطع نیز معیار پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است؛ اما شروطی مانند توصیه نامه تحصیلی، انگیزه نامه، ترجمه مدارک و ریز نمرات دیپلم، پیش‌دانشگاهی و کارشناسی در میان دانشگاه‌های ارائه‌دهنده برنامه‌های تحصیلی این مقطع مشترک است. تسلط به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان بین‌المللی به همراه نمره قابل قبول در وضعیت تحصیلی دانشجو تاثیر مثبتی می‌گذارد.

تحصیل در مقطع دکترا در قبرس

به طور کلی سیستم آموزشی قبرس در مقطع دکترا به دو بخش مجزا تقسیم می‌شود و بر اساس آن 3 تا 8 سال زمان نیاز دارد؛ دوره‌ای که مستلزم ارائه یک پروژه است، و دوره‌ای که در یک کورس به پایان می‌رسد. دریافت پذیرش تحصیلی در دوره اول نیازمند ارائه پروپوزال، مصاحبه و تعیین استاد راهنما از همان ابتداست. ممکن است در پایان دوره دانشجوی فارغ‌التحصیل به عنوان دستیار به استخدام دانشگاه در آید.

تحصیل پزشکی در قبرس

قدمت و اعتبار بین‌المللی دانشگاه های قبرس در رشته‌های علوم پزشکی موجب جذب متقاضیان تحصیل در این رشته شده است. مدت زمان دوره پزشکی در دانشگاه های قبرس 5 تا 7 سال است. اخذ پذیرش تحصیلی از این رشته‌ها نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا (آیلتس 6.5 به بالا)، ارائه آخرین مدرک تحصیلی با نمره بالا و ریزنمرات مدارک تحصیلی پیشین دارد. به طور میانگین هزینه تحصیل پزشکی در قبرس سالانه حدود 15هزار دلار برآورد می‌شود.

تحصیل داروسازی در قبرس

برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های قبرس دوره 5 ساله کارشناسی و دوره 6 ساله دکتری این رشته تحصیلی است که در سه دانشگاه مشهور این کشور یعنی دانشگاه نیکوزیا، دانشکده داروسازی دانشگاه بین المللی قبرس و دانشگاه Eastern Mediterranean ارائه می‌شود. ارائه نمره مدرک زبان و نمره معدل آخرین مدرک تحصیلی بالا می‌تواند شرایط دریافت بورسیه تحصیلی این رشته را فراهم کند. تحصیل داروسازی در قبرس سالانه حدود 6 هزار دلار آب می‌خورد.

تحصیل فیزیوتراپی در قبرس

یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه های قبرس تحصیل در رشته فیزیوتراپی است. برنامه‌های تحصیلی این رشته در دانشگاه های قبرس برای دوره 4ساله کارشناسی طراحی شده 8 ترم طول می‌کشد. بسیاری از دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته با دیگر موسسات آموزشی اروپایی نیز برنامه تبادل دانشجو دارند. این رشته تحصیلی که یکی از درآمدزاترین رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود، حدود 8هزار دلار برآورد می‌شود.

ویزای تحصیلی قبرس

تحصیل در قبرس شمالی برای ایرانیان نیاز به ویزا ندارد؛ اما دانشجو موظف است پس از دریافت پذیرش تحصیلی و ورود به خاک این کشور، پروسه مشخصی را در بازه زمانی یک هفته پس از ورود طی کند. دانشجو با مراجعه به اداره مهاجرت و بایگانی مدنی به حضور و تحصیل خود در جزیره رسمیت می‌بخشد.

بخش شمالی قبرس بر اساس قوانین وزارت خارجه ترکیه اداره می‌شود، اما برای ورود و تحصیل در بخش جنوبی که تحت حاکمیت یونان قرار دارد، برای ایرانی‌ها نیاز به دریافت ویزای تحصیلی وجود دارد. 

درصورتی که متقاضی نامه پذیرش تحصیلی تمام‌وقت داشته باشد، می‌تواند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند. برای این منظور باید حداقل سه ماه پیش از شروع دوره تحصیلی جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند.

درخواست ویزای تحصیلی قبرس نیازمند مدارک مشخصی از جمله ترجمه مدارک شناسایی، سوابق تحصیلی و شغلی، انگیزه‌نامه تحصیلی و پاسپورت با اعتبار حداقل 2 ساله است.

پس از دریافت ویزای تحصیلی دانشجو می‌تواند برای همراهان خود نیز ویزای همراه دانشجو درخواست کند؛ این ویزا شامل حال همسر دانشجو و فرزندان زیر 18 سال می‌شود. دانشجو در طول دوره تحصیل می‌تواند برای خانواده و آشنایان دعوت‌نامه ملاقات بفرستد؛ در این صورت برای هر یک از دعوت‌شدگان باید سپرده بانکی تضمینی با مبلغ 300 پوند قبرس ارائه دهد.

سواحل جزیره قبرس از جاذبه های گردشگری طبیعی این کشور محسوب می‌شود.

آب و هوای قبرس

ارتفاعات شمالی و غربی جزیره قبرس، یعنی رشته‌کوه‌های تورودوس و گیرنه مانند دژی استوار از هجوم برودت و ابرهای باران‌زای دریای مدیترانه به جزیره جلوگیری می‌کنند. تولد رود پِدیوس در رشته‌کوه‌ ترودوس و رقص آن در دشت مسوریا تا مقصد خلیج فاماگوستا در آب و هوای منطقه تاثیر بسزایی گذاشته است. از این رو قبرس آب و هوای مدیترانه‌ایِ نیمه گرمسیری دارد؛ البته در قسمت‌های شمال شرقی جزیره اقلیم نیمه‌خشک حکم‌فرماست.

در کلِ بخش‌های مدیترانه‌ایِ اتحادیه اروپا، قبرس ملایم‌ترین دمای منطقه را دارد؛ میانگین دمای سالانه در طول روز 24 درجه سانتی‌گراد و میانگین دمای شبانه 14 درجه سانتی‌گراد برآورد شده است.

تابستان قبرس

افزایش 3 تا 4 درجه‌ای دمای هوا در ماه ژوئن نشان از ورود تابستان به جزیره دارد. در ماه جولای با میانگین دمای 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد بالای صفر نیز تفاوت چشمگیری با دمای ماه قبل ندارند. آگوست گرم‌ترین ماه سال است اما دمای هوا از 28 درجه سانتی‌گراد بالای صفر تجاوز نمی‌کند. هرچه به ارتفاعات نزدیک‌تر شویم افت دما محسوس است، اما در دیگر نقاط جزیره میانگین دمای تابستانی شهر با شهر چندان تفاوتی ندارد. 

زمستان قبرس

دریای مواج مدیترانه تعادل و ملایمت را به جزیره آموخته است؛ نه از آفتاب سوزان تابستانی خبری‌ست و نه از سرما و بوران زمستانی. حرارت و برودت در این منطقه جای خود را به تعادل و ملایمت داده‌اند. وقتی دمای هوا در ماه دسامبر به 3 درجه بالای صفر می‌رسد، خبر از رسیدن زمستان به جزیره می‌آید.

در عید کریسمس هم هوا چندان تفاوتی با ماه قبل ندارد؛ اما شاید در ماه فوریه تغییر یک یا دو درجه‌ای دما محسوس باشد. ممکن است در بخش‌های ساحلی جزیره زمستان پررنگ‌تر ظاهر شود، اما به‌طور کلی برف و یخبندان فقط در ارتفاعات رشته‌کوه‌های رفیع در حاشیه جزیره قدرت زمستان را نمایان کنند.

هزینه زندگی در قبرس

پیش‌بینی هزینه‌های زندگی در کشور مقصد یکی از اولین اقداماتی‌ست که متقاضی تحصیل در خارج از کشور باید انجام دهد. سبک زندگی افراد هزینه زندگی را تعیین می‌کند، اما با درنظر گرفتن میانگین مخارج عمده ماهانه می‌توان به اعداد و ارقام متقاعدکننده‌ای دست یافت.

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در این کشور ماهانه حدود 300 تا 650 یورو برآورد می‌شود. برای بررسی دقیق‌تر به مطالعه سه منبع هزینه اصلی ماهانه یعنی هزینه خورد و خوراک در قبرس، هزینه حمل و نقل، و هزینه مسکن در قبرس می‌پردازیم.

هزینه خورد و خوراک در قبرس

جهت برآورد هزینه‌های مربوط به این بخش به موارد مصرفی روزانه بسنده می‌کنیم؛ جهت صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط ومعمولی باید حدود 12 یورو هزینه کرد؛ با این حساب هزینه صرف هر سه وعده در رستوران برای دو نفر حدود 50 یورو آب می‌خورد. البته با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود مانند مک‌دونالد هزینه هر وعده غذایی به 6 یورو کاهش پیدا می‌کند.

قیمت یک فنجان کاپوچینوی معمولی در این کشور حدود 3.03 یورو، یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پِپسی 1.47 یورو و بطری کوچک آب حدود 0.62 یورو پیش‌بینی می‌شود.

در خریدهای سوپرمارکتی قیمت هر لیتر شیر معمولی 1.38 یورو، یک قرص نان سفید 500 گرمی تازه حدود 1.52 یورو و قیمت یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی حدود 2.67 یورو برآورد می‌شود. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی در این کشور حدود 1.62 یورو و قیمت هر کیلو پنیر سفید محلی حدود 8.28 یورو اعلام شده است.

قیمت هر کیلو فیله مرغ 6.95 یورو و هر کیلو گوشت قرمز حدود 9.31 یورو است. برای خرید صیفی و میوه برای هر کیلو سیب 1.95 یورو، هر کیلو موز 1.51 یورو، هر کیلو پرتقال 1.29 یورو، هر کیلو گوجه 2.02 یورو، هر کیلو سیب‌زمینی 0.96 یورو و قیمت هر کیلو پیاز حدود 0.95 یورو باید در نظر گرفت.

هزینه حمل و نقل در قبرس

هزینه حمل و نقل در شهرهای مختلف قبرس متفاوت است. برخی دانشگاه‌ها برای دانشجویاِن واجد شرایط بلیت‌های تخفیف‌دار برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی داخل شهر در نظر می‌گیرند که می‌تواند تا حدودی هزینه‌های ماهانه را کاهش دهد. اما به‌طور کلی برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در این کشور دو نوع بلیت می‌توان تهیه کرد؛ بلیت‌های تک سفره با نرخ 1.50 یورو و بلیت‌های قابل شارژ ماهانه با نرخ 40 یورو. در صورت استفاده مکرر و تردد روزانه در سطح شهر، انتخاب بلیت‌های ماهانه گزینه به‌صرفه‌تری محسوب می‌شود. 

برای استفاده از تاکسی‌های قبرسی نیز باید 5 یورو به عنوان تعرفه ورودی در نظر گرفت. به ازای هر کیلومتر از مسیر طی شده، حدود 1 یورو به تعرفه ورودی افزوده می‌شود. 

هزینه مسکن در قبرس

اقامت در شهرهای مختلف قبرس مخارج مربوط به خود را دارد؛ برای مثال مخارج زندگی و از همه مهم‎تر هزینه مسکن در مراکز استان یا کلان‌شهرها کمی بیشتر از شهرهای کوچک‌تر است. بنابراین در مورد کشور قبرس صحبت از هزینه مسکن کمی دشوار است. اما برای دریافت حدودی قیمت‌ها می‌توان میانگین شهرهای بزرگ و کوچک را در نظر گرفت.

میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرها حدود 575.34 یورو برآورد می‌شود. برای آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر نیز باید چیزی حدود 1,035.51 یورو در نظر گرفت. معمولا کرایه محل زندگی در حومه شهرها کمی ارزان‌تر از مرکز شهرهاست؛ میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهرهای قبرس حدود 323.46 یورو تا 750.00 یورو تخمین زده می‌شود؛ به طور میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهر 475.91 است. کرایه آپارتمان سه‌خوابه در حوالی حومه شهرها نیز چیزی بین 550.00 یورو تا 1,300.00 یورو یا به طور میانگین 806.36 یورو برآورد می‌شود. 

میزان درآمد در قبرس

میانگین درآمد ماهانه از مشاغل تمام‌وقت قبرس ماهانه حدود 1,174.82 یورو اعلام شده است. به عبارت دیگر حدود نیمی از شهروندان قبرس درآمد خالص ماهانه 1,174.82  یورو دارند. میانگین درآمد خالص سالانه با احتساب مالیات، مزایای دریافتی و هزینه‌های دیگر حدود 23,247 یورو برآورد می‌شود. 

کار دانشجویی در قبرس

اگر دانشجو مشغول به تحصیل در دوره‌های تمام وقت دانشگاه‌ها یا کالج‌های قبرس باشد، اجازه دارد تا سقف 20 ساعت در هفته به کارهای نیمه‌وقت در مشاغل خاص و بخش‌های ویژه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی اشتغال داشته باشد.

بر اساس اعلام وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی قبرس مدارک مشخصی برای اشتغال در کار دانشجویی مورد نیاز است؛ از قبیل مجوز اقامت معتبر یا همان ویزای تحصیلی، قرارداد بین کارمند و کارفرما، و جدول زمانی واحدهای درسی دانشجو که مقارن با زمان کاری او نباشد. مشخصات فردی، آدرس محل سکونت و آدرس محل تحصیل دانشجو باید به طور دقیق ذکر شود.

پس از ورود به قبرس با ویزای تحصیلی و معرفی خود به دانشگاه یا کالج محل تحصیل، زمان مشخصی برای دانشجو تنظیم می‌شود تا به اداره مهاجرت قبرس مراجعه کند و پروسه بررسی مدارک را طی کند. در پایان دانشجو با اجازه‌نامه تحصیل و کار دانشجویی می‌تواند به طور رسمی در این کشور اقامت داشته باشد. میانگین درآمد حاصل از کار دانشجویی به‌ویژه برای آسیایی‌ها حدود 5 یورو به ازای هر ساعت اعلام شده است. 

تحصیل در قبرس یکی از روش های دریافت اقامت دائم این کشور است.

زندگی در قبرس

با پشت‌سر گذاشتن دوران بحران اقتصادی، قبرس از نو ساخته شد اما این‌بار قدرتمند از پیش! با مشاهده نرخ بیکاری در طول این سال‌ها می‌توان به صراحت بیان کرد که قبرس تبدیل به قدرتی مستقل در منطقه مدیترانه شده است؛ این کشور با تدابیر ویژه و بنیادین زیرساخت‌های معیوب و ناقص را بازسازی کرد و با رونق دادن صنایع زودبازده اقتصاد را نجات داد. نرخ بیکاری در سال 2015 بیش از 16 درصد بود اما این رقم در سال 2019 به عدد 6.6 درصد کاهش یافت. یافتن کار دانشجویی یا داشتن شغل پس از دوره تحصیل دغدغه بسیاری از متقاضیان تحصیل در قبرس است؛ البته این روش یکی از راه‌های دریافت اقامت دائم قبرس نیز به شمار می‌آید.

مزایای زندگی در قبرس 

چشم‌اندازهایی بی‌پایان و شگفت‌انگیز و طبیعتی بغایت دلپذیر در قلب دریای نیلگون مدیترانه، از قبرس شهری رویایی ساخته است. آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای به دور از آلودگی از جمله شاخصه‌های کیفیت زندگی در قبرس است.

از جمله مهم‌ترین مزایای تحصیل در قبرس زندگی در سرزمینی امن توام با آرامش است؛ آمار دزدی، جرم و جنایت، دعوا و مزاحمت‌های خیابانی در قبرس به شدت ناچیز است؛ این آمار قبرس را در رده 5 کشور امن جهان جای داده است. امنیت یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی برشمرده می‌شود که در این کشور تضمین شده است. دانشجویان بین‌المللی به دور از هر گزندی می‌توانند در محیط امن و سالم به ادامه تحصیل بپردازند.

بهداشت و خدمات درمانی در این کشور توسط سازمان who نظارت شده و در رنکینگ‌های جهانی جایگاه ثابتی را از آن خود کرده است. اما در سال‌های اخیر با تقویت زیرساخت‌ها و بهبود روند اعطای خدمات، قبرس در میان دیگر کشورهای حوزه مدیترانه به عنوان سالم‌ترین شهر شناخته شده است و در مجموعه‌های دولتی و خصوصی خدمات قابل قبولی داشته است؛ فاز اول طرح سلامت ملی در سال 2019 اجرا شد.

در این طرح پزشکان متخصص و داروسازان همراه کادر درمانی در مراکز درمانی سرپایی با استفاده از تکنولوژی GPs به مداوای بیماران سرپایی پرداختند. طبق برنامه‌های این سازمان فاز دوم این طرح در ماه ژوئن سال 2020 تمام منطقه را پوشش می‌دهد.  

صنعت گردشگری در قبرس به اقتصاد این کشور کمک بسیاری می کند.

زبان شهروندان قبرس 

زبان رسمی قبرس زبان‌های ترکی و یونانی اعلام شده است؛ اما عده‌ای ارمنی زبان و عربی مارونی نیز در اقلیت قرار گرفته‌اند. البته زبان انگلیسی در بخش قبرس جنوبی طرفداران زیادی دارد؛ افزون بر زبان رسمی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، زبان انگلیسی در علائم جاده‌ای، اعلامیه‌های عمومی و تبلیغات کاربرد دارد.

بسیاری از شهروندان یونانی‌زبان به زبان انگلیسی نیز تسلط کافی دارند؛ بنابراین برای زندگی در بخش‌های جنوبی نیازی به آموختن زبان یونانی احساس نمی‌شود. در زمان استعمار بریتانیا در دهه 60 میلادی، زبان انگلیسی در ادارات رسوخ پیدا کرد، تدوین و تصویب قوانین به زبان انگلیسی صورت می‌گرفت و شهروندان یونانی‌زبان چاره‌ای جز آموختن زبان انگلیسی نداشتند. شاید بریتانیا دیگر بر قبرس سلطه نداشته باشد، اما زبان انگلیسی همچنان در این کشور جولان می‌دهد. به طوری که بیش از 80 درصد شهروندان به زبان انگلیسی هم مسلط هستند.

پس از انگلیسی و یونانی، بر سردرِ بسیاری از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها عباراتی به زبان روسی نیز دیده می‌شود. به طور کلی زبان‌های روسی، آلمانی و فرانسوی در این کشور سخنورانی دارند. 

اقتصاد قبرس 

در سال‌های 2012 و 2013 اقتصاد قبرس شرایط بحرانی و بغرنجی را تجربه کرد؛ در خلال این سال‌ها اوراق قرضه دولتی به پایین‌ترین درجه از اعتبار خود رسید و رکود اقتصادی دولت یونان وضعیت مالی قبرس را نیز تحت تاثیر قرار داد. اما در مارس سال 2013 با کمک صندق مالی اتحادیه اروپا این کشور از بحران نجات یافت. از این تاریخ به بعد قبرس شاهد رویدادهای خوش‌آتیه‌ای در زمینه‌های مالی و اقتصادی بود؛ در سال 2013 در قبرس شمالی منابع گاز طبیعی و نفت کشف شد و در سال‌های اخیر مقادیر قابل‌توجهی گاز طبیعی در قعر آب‌های قبرس در منطقه‌ای معروف به آفرودیت در حدود 175 کیلومتری جنوب لیماسول کشف شده است.

هجوم گردشگران و سرمایه‌گزاران خارجی به این جزیره خوش آب و هوا و خرید یا اجاره طولانی‌مدت ملک موجب شده تا بازار ملک نیز روزهای خوبی را بگذراند. البته از شتاب صعودی صنعت گردشگری قبرس، به خصوص قبرس شمالی نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. گردشگری عامل مهمی در رونق اقتصادی، فرهنگی و توسعه کلی برندی جزیره محسوب می‌شود. با بیش از 2 میلیون مسافر توریستی در سال، قبرس چهلمین مقصد محبوب گردشگری در جهان است. با این حال سرانه جمعیت محلی این کشور رتبه 17 جهانی را دارد.

جاذبه های گردشگری قبرس

قبرس از سال 1975 به عضویت سازمان گردشگری جهانی درآمد؛ در سال 2006  صنعت گردشگری قبرس حدود 10.7 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داد و در مجموع 5,445 میلیون دلار آمریكا به اقتصاد کشور تزریق کرد. با نگاهی اجمالی و حسابی سرانگشتی درمی‌یابیم که اقتصاد جزیره مدیون جاذبه های گردشگری قبرس است. 

شن‌های رخشان و طلایی در سواحل جزیره آغوش بازی برای موج‌های بی‌قرار مدیترانه گشوده‌اند؛ در تمامی شهرهای ساحلی طبیعت به ظرافت و زیبایی خود می‌بالد. از سویی دیگر موقعیت جغرافیایی قبرس موجب شده این سرزمین در طول تاریخ در مسیر لشگرهای بزرگی قرار بگیرد و بارها میان رومیان، پارسیان، عثمانیان و یونانیان دست به دست شود.

در روزگار معاصر نیز این سرزمین از گزند استعمار بریتانیا دور نماند. از این رو چکیده‌ای از فرهنگ هر یک از اقوام در این سرزمین جوانه زد و یادگارهایی از تاریخ را برای بشر امروز به جا گذاشت. بیشتر شهرهای حاشیه‌ای جزیره شگفتی و زیبایی منحصر به فرد خود را دارند؛ اما در میان چشم‌اندازهای گیرا و جذاب، شهر لارناکا از تاریخ هم نقل‌هایی برای سر دادن دارد.

تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت دائم قبرس

دریافت ویزای تحصیلی به تنهایی برای اقامت دائم قبرس کافی نیست؛ اگرچه دانشجو در طول دوره تحصیل می‌تواند بدون هیج مانعی ویزای تحصیلی را تمدید کند، مشغول به کار پاره وقت دانشجویی شود و در قبرس اقامت کوتاه مدت داشته باشد، اما پس از دوران تحصیل چاره‌ای جز یافتن شغل تمام‌وقت و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری ندارد. به همین دلیل داشتن تجربه کاری در طول تحصیل در قبرس می‌تواند برای یافتن شغل آینده تاثیر مثبتی داشته باشد. کارفرما با تکیه بر تجربه کافی دانشجو در طول دوره تحصیل با ویزای تحصیلی، می‌تواند راحت‌تر با شرایط کنار بیاید. 

دریافت اقامت دائم پس از دوران تحصیل در قبرس به دو بخش تقسیم می‌شود؛ شاخه E شامل حال افرادی می‌شود که تخصص‌های لازم برای مشاغل مورد نیاز در این کشور را داشته باشند و با پشتوانه مالی کافی توانایی خود اشتغالی یا کارآفرینی در این کشور را داشته باشد. شاخه D نیز شامل حال متقاضیانی می‌شود که پس از دوره تحصیل موفق به یافتن شغل و کارفرما شده‌اند.

پس از یافتن شغل و کارفرما نوبت به تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری قبرس می‌رسد. پروسه اداری این امر به عهده کارفرماست؛ قراردادی که به امضای طرفین رسیده (فرد فارغ‌التحصیلِ جویای کار و کارفرما) و مدارک شناسایی متقاضی از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری برشمرده می‌شود. پس از 5 سال اقامت در قبرس، متقاضی می‌تواند برای دریافت اقامت دائم قبرس اقدام کند. اقامت دائم قبرس 5 ساله و قابل تمدید است. برای دریافت پاسپورت قبرس نیز باید در طول 7 سال، بازه زمانی 4 سال را در داخل این کشور اقامت داشت.