1. تحصیل در قبرس به خصوص در رشته‌های پزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه جوانان ایرانی قرار گرفته است. شاید یکی از دلایل محبوبیت و انتخاب این کشور نیمه اروپایی، نزدیکی آن به ایران باشد، اما مزایای تحصیل در قبرس و مهاجرت تحصیلی به قبرس به همین جا ختم نمی‌شود. قبرس از جمله کشورهایی است که دریافت اقامت آن نسبت به بسیاری از کشورها راحت‌تر است.

یکی از روش‌های دریافت مجوز اقامت دائم قبرس، تحصیل در این کشور است. برای تحصیل در کشور قبرس، در قدم اول باید برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی این کشور اقدام کنید و پس از دریافت پذیرش می‌توانید ویزای تحصیلی قبرس را اخذ کنید. در این پُست از لتسگو یونی تصمیم داریم تا به بررسی کشور قبرس و شرایط تحصیل در آن بپردازیم.

اگر علاقه‌مند به اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی و اپلای برای قبرس و شرایط و هزینه‌های آن هستید، با ما همراه باشید.

تحصیل در قبرس

نقاط جنوبی جزیره قبرس که در اختیار یونانی‌هاست، بخش اروپایی قبرس برشمرده می‌شود که ایرانیان برای ورود به آن باید ویزای داشته باشند و بخش‌های شمالی جزیره که مربوط به دولت ترکیه است، در بخش آسیایی قرار دارد و نیازی به ویزا ندارد.

در تقسیمات کشوری، جمهوری قبرس از شش ناحیه یا استان نیکوزیا، لارناکا، گیرنه، لیماسول، فاماگوستا و پافوس تشکیل شده است؛ استان‌های نیکوزیا، گیرنه و فاماگوستا در بخش ترک‌نشین زیر تسلط دولت ترکیه قرار دارند که به قبرس شمالی مشهور شده است. استان نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی است که آن هم به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

تحصیل در قبرس 2023

قبرس به نسبت دیگر کشورها، شرایط مناسب‌تری برای تحصیل ایرانیان دارد. این جزیره علاوه بر نزدیک بودن به ایران، میزبان دانشگاه‌هایی است که تدریس به دانشجویان در آنها با روش‌ و سیستم آموزشی دانشگاه‌های اروپایی انجام می‌شود و دارای تجهیزات بسیار خوب و به‌روزی هستند. همچنین این دانشگاه‌ها دارای رتبه‌های خوب و قابل قبولی در بین دانشگاه‌های جهان هستند و مدرک فارغ‌التحصیلی آنها در تمامی کشورها معتبر است.

اگر علاقه‌مند به تحصیل در قبرس هستید، ابتدا نیاز است که برای دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در این جزیره اقدام کنید. برای این منظور باید مدارک و سوابق تحصیلی خود را آماده و قبل از ددلاین، این مدارک را به همراه فرم درخواست پذیرش برای دانشگاه ارسال کنید. پس از اخذ پذیرش، نوبت به درخواست ویزای تحصیلی می‌رسد؛ پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظرتان در کشور قبرس، باید مدارک مشخص و مورد نیاز برای ویزای تحصیلی را ترجمه کرده و برای دریافت ویزا اقدام کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام برای انجام صفر تا صد اپلای قبرس، می‌توانید از طریق سایت لتسگو یونی وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی رزرو نمایید تا شرایط شما بصورت تخصصی مورد ارزیابی قرار گیرد.

مزایای تحصیل در قبرس

قبرس کشوری با سواحل زیباست که تحصیل در آن مزایای زیادی دارد. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، مدارک دریافت شده از دانشگاه‌های این کشور، قابل ارائه در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل است. علاوه بر این، دانشگاه‌های مشهور جهان، در این کشور اقدام به تأسیس پردیس یا کمپوس کرده‌اند و برای مثال بدون نیاز به سفر به کشورهای دور اروپایی یا امریکایی و پرداخت هزینه بالا، با هزینه کمتر می‌توان برای پذیرش در شعب دانشگاه‎‌های این کشورها که در جزیره قبرس مستقر هستند، اقدام کرد.

همچنین می‌توان تحصیل در قبرس را سکوی پرتابی به کشورهای دیگر قرار داد، چرا که بسیاری از دانشگاه‌های مستقر در جزیره در برنامه‌های انتقال دانشجو شرکت کرده‌اند؛ بنابراین می‌توان از این ویژگی استفاده کرد و پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی در کشور قبرس، برای ادامه تحصیل به امریکا، انگلیس یا سایر کشورهای اروپایی مهاجرت کرد.

برای ورود به دانشگاه های قبرس نیاز به امتحان ورودی یا آزمون خاص دیگری نیست؛ تحصیل در قبرس نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی هم ندارد؛ مهارت زبان انگلیسی دانشجو پس از ورود به دانشگاه سنجیده می‌شود و در صورت نیاز، دوره‌های زبان انگلیسی به صورت پیش‌نیاز دوره تحصیل برگزار می‌شود. البته در صورت داشتن مدرک معتبر زبان، بهتر است این مدرک ارائه شود.

همچنین دانشجو در طول دوره تحصیل در قبرس به‌طور ویژه تحت پوشش بیمه‌های خدمت درمانی قرار می‌گیرد و در طول تحصیل تمامی دانشجویان بین‌المللی موظف به داشتن بیمه خدمات درمانی می‌شوند. همانطور که گفتیم قبرس شمالی تحت قوانین کشور ترکیه اداره می‌شود؛ بنابراین ورود به قبرس شمالی برای ایرانی‌ها نیاز به ویزای تحصیلی ندارد. از این رو، خانواده دانشجو (والدین، همسر و فرزندان) می‌توانند او را در طول تحصیل همراهی کنند.

شرایط تحصیل در قبرس

برای تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های قبرس، بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر، مدارک و شرایط ویژه‌ای مورد نیاز است؛ اما به طور کلی، دانش زبان انگلیسی و سوابق تحصیلی از جمله نکات مورد توجه است. همچنین برای پذیرش تحصیلی در هر مقطع، نیازمند ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی دوره پیشین تحصیلی خود هستید. برای مثال، جهت دریافت پذیرش تحصیلی برای دوره کارشناسی، متقاضی موظف است مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود را ارائه دهد.

از آنجایی که در سیستم آموزشی ایران دوره پیش‌دانشگاهی در برخی رشته‌های فنی تعریف نشده است، فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها موظف به گذراندن دوره کاردانی در ایران هستند و پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از این مقطع می‌توانند برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی قبرس اقدام کنند.

نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که مهارت داشتن در زبان‌های ترکی و یونانی محدودیت انتخاب رشته را از بین خواهد برد، اما بدون این مهارت و تنها با تسلط به زبان انگلیسی نیز می‌توان برای تحصیل در قبرس اقدام کرد. برخی دانشگاه‌های قبرس ارائه مدرک زبان انگلیسی را از الزامات پذیرش تحصیلی اعلام کرده‌اند، اما به طور کلی دریافت پذیرش از دانشگاه‌های قبرس نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد و در صورت نیاز دانشجو موظف به شرکت در دوره‌های زبان پیش‌نیاز می‌شود.

همانطور که اشاره کردیم تحصیل در دانشگاه‌های قبرس امتحان ورودی ندارد، اما برخی دانشگاه‌های ترکی مستقر در جزیره، برنامه‌هایی برای دریافت آزمون ورودی طراحی کرده‌اند. دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌ها در دو روش صورت می‌گیرد؛ شرکت در آزمون ورودی یا پرداخت شهریه. البته این موضوع مختص دانشگاه‌های بخش شمالی و ترک‌نشین قبرس است.

بهترین دانشگاه‌های قبرس کدامند؟

قبرس میزبان 3 دانشگاه دولتی، 6 دانشگاه خصوصی و تعداد بسیاری موسسه آموزشی است. دانشگاه دولتی قبرس مشهورترین و قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی این کشور برشمرده می‌شود که با دو پردیس دانشگاهی در پایتخت این کشور یعنی شهر نیکوزیا قرار گرفته است. علاوه بر این دانشگاه، سایر دانشگاه‌های برتر در کشور قبرس عبارتند از:

  • دانشگاه فردریک قبرس 
  • دانشگاه اروپایی لفکه
  • دانشگاه اروپایی قبرس
  • دانشگاه مدیترانه شرقی
  • دانشگاه گیرنه (کایرنیا)
  • دانشگاه آمریکایی گیرنه
  • کالج الکساندر
  • دانشگاه نیکوزیا
  • دانشگاه صنعتی قبرس

مزایای تحصیل در قبرس

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های قبرس

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های قبرس بر اساس رشته و مقطع متفاوت است. دقت کنید که پس از آماده‌سازی و مهیا کردن شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی، باید این مدارک از طریق اپلای در سایت دانشگاه و یا مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی برای دانشگاه ارسال و تمامی این اسناد و مدارک توسط مرجع آموزشی بررسی شود.

در صورت واجد شرایط بودن، پذیرش تحصیلی اولیه برای شما صادر می‌شود؛ در صورت ناقص بودن مدارک و نیاز به پرداخت مبلغ دیگری برای انجام ثبت‌نام، پس از پرداخت هزینه‌ها، ارسال فیش پرداختی و تکمیل مدارک، نامه پذیرش تحصیلی اصلی از دانشگاه مربوطه برای شما ارسال خواهد شد.

توجه داشته باشید که شروع ترم در دانشگاه‌های جزیره قبرس، در ماه فوریه و اکتبر صورت می‌گیرد. بنابراین حداقل شش ماه پیش از این تاریخ برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی باید اقدام کرد.

در ادامه این صفحه از سایت مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی، به طور جداگانه برای هر مقطع تحصیلی، شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های قبرس را بررسی خواهیم کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس

طول دوره کارشناسی در دانشگاه‌های جزیره قبرس 4 سال است که در این مدت 240 واحد درسی باید گذرانده شود. بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل برای دریافت پذیرش تحصیلی باید مدارک مشخصی ارائه داد. به طور کلی ارائه ترجمه انگلیسی سوابق تحصیلی در دوره پیش‌دانشگاهی و دیپلم (مدرک اصلی و ریز نمرات)، ترجمه مدارک شناسایی و اسکن پاسپورت و در برخی موارد مدرک زبان برای دریافت پذیرش تحصیلی الزامی‌ است. 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس

در بیشتر دانشگاه‌های قبرس دوره کارشناسی ارشد 2 سال طول می‌کشد. در طول این دوره حدود 90 تا 120 واحد درسی باید گذرانده و در پایان دوره پایان‌نامه ارائه شود. در این مقطع نیز معیار پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است؛ اما شروطی مانند توصیه‌نامه تحصیلی، انگیزه‌نامه، ترجمه مدارک و ریزنمرات دیپلم، پیش‌دانشگاهی و کارشناسی در میان دانشگاه‌های ارائه‌دهنده برنامه‌های تحصیلی این مقطع مشترک است. همچنین تسلط به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان بین‌المللی به همراه نمره قابل قبول در وضعیت پذیرش تحصیلی دانشجو تأثیر مثبتی می‌گذارد.

تحصیل در مقطع دکتری در قبرس

به طور کلی سیستم آموزشی قبرس در مقطع دکتری به دو بخش مجزا تقسیم می‌شود و بر اساس آن 3 تا 8 سال زمان نیاز دارد. دوره‌ای که مستلزم ارائه یک پروژه است و دوره‌ای که در یک کورس به پایان می‌رسد. دریافت پذیرش تحصیلی در دوره اول نیازمند ارائه پروپوزال، مصاحبه و تعیین استاد راهنما از همان ابتداست و ممکن است در پایان دوره، دانشجوی فارغ‌التحصیل به عنوان دستیار در دانشگاه استخدام شود.

تحصیل در رشته پزشکی در قبرس

قدمت و اعتبار بین‌المللی دانشگاه‌های قبرس در رشته‌های کشور علوم پزشکی، موجب جذب متقاضیان زیادی برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور قبرس شده است. مدت زمان دوره پزشکی در دانشگاه‌های قبرس 5 تا 7 سال است. اخذ پذیرش تحصیلی از این رشته‌ها نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا (آیلتس 6.5 به بالا)، ارائه آخرین مدرک تحصیلی با نمره بالا و ریزنمرات مدارک تحصیلی پیشین دارد.

بد نیست بدانید که به طور میانگین هزینه تحصیل پزشکی در قبرس سالانه حدود 15 هزار دلار برآورد می‌شود.

تحصیل در رشته داروسازی در قبرس

برنامه‌های تحصیلی داروسازی ارائه شده در دانشگاه‌های قبرس شامل دوره 5 ساله کارشناسی و دوره 6 ساله دکتری در این رشته تحصیلی است. رشته داروسازی در سه دانشگاه مشهور این کشور، یعنی دانشگاه نیکوزیا، دانشکده داروسازی دانشگاه بین‌المللی قبرس و دانشگاه Eastern Mediterranean ارائه می‌شود. 

لازم به ذکر است که ارائه نمره مدرک زبان و نمره بالای معدل آخرین مدرک تحصیلی، می‌تواند شرایط دریافت بورسیه تحصیلی این رشته را فراهم کند. شهریه تحصیل در رشته داروسازی در قبرس سالانه حدود 6 هزار دلار است.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در قبرس

یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس تحصیل در رشته فیزیوتراپی است. برنامه‌ تحصیلی این رشته در دانشگاه‌های قبرس به صورت دوره 4 ساله کارشناسی طراحی شده و 8 ترم طول می‌کشد. خبر خوب اینکه بسیاری از دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته با دیگر موسسات آموزشی اروپایی نیز برنامه تبادل دانشجو دارند.

شهریه رشته فیزیوتراپی در قبرس که یکی از درآمدزاترین رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود، حدود 8 هزار دلار برآورد می‌شود.

ویزای تحصیلی قبرس چگونه است؟

تحصیل در جریزه قبرس شمالی برای ایرانیان نیاز به ویزا ندارد؛ اما دانشجو موظف است پس از دریافت پذیرش تحصیلی و ورود به خاک این کشور، پروسه مشخصی را در بازه زمانی یک هفته پس از ورود طی کند. در این پروسه، دانشجو با مراجعه به اداره مهاجرت و بایگانی مدنی به حضور و تحصیل خود در جزیره رسمیت می‌بخشد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم بخش شمالی قبرس که بر اساس قوانین وزارت خارجه کشور ترکیه اداره می‌شود، نیاز به ویزا ندارد. اما برای ورود و تحصیل در بخش جنوبی که تحت حاکمیت یونان قرار دارد، ایرانی‌ها نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارند. برای دریافت ویزا در صورتی که متقاضی نامه پذیرش تحصیلی تمام‌وقت داشته باشد، می‌تواند حداقل سه ماه پیش از شروع دوره تحصیلی خود، برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند.

درخواست ویزای تحصیلی قبرس نیازمند مدارک مشخصی از جمله ترجمه مدارک شناسایی، سوابق تحصیلی و شغلی، انگیزه‌نامه تحصیلی و پاسپورت با اعتبار حداقل 2 ساله است. پس از دریافت ویزای تحصیلی دانشجو می‌تواند برای همراهان خود نیز ویزای همراه درخواست کند. این ویزا شامل حال همسر دانشجو و فرزندان زیر 18 سال می‌شود. همچنین دانشجو در طول دوره تحصیل می‌تواند برای خانواده و آشنایان خود دعوت‌نامه ملاقات بفرستد که در این صورت برای هر یک از دعوت‌شدگان باید سپرده بانکی تضمینی با مبلغ 300 پوند قبرس ارائه دهد.

شرایط تحصیل در قبرس

هزینه زندگی در قبرس چقدر است؟

با اینکه سبک زندگی افراد هزینه زندگی را تعیین می‌کند، اما با در نظر گرفتن میانگین مخارج عمده ماهانه می‌توان به اعداد و ارقام حدودی و مشخصی دست یافت. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در این کشور ماهانه حدود 700 یورو برآورد می‌شود که این هزینه بدون در نظر گرفتن مبلغ اجاره خانه است.

هزینه مسکن در قبرس

اقامت در شهرهای مختلف قبرس مخارج مربوط به خود را دارد؛ برای مثال مخارج زندگی و از همه مهم‎تر هزینه مسکن در مراکز استان یا کلان‌شهرها کمی بیشتر از شهرهای کوچک‌تر است. بنابراین در مورد کشور قبرس صحبت از هزینه مسکن کمی دشوار است. اما برای دریافت حدودی قیمت‌ها می‌توان میانگین شهرهای بزرگ و کوچک را در نظر گرفت.

میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرها حدود 800 یورو برآورد می‌شود. معمولا کرایه محل زندگی در حومه شهرها کمی ارزان‌تر از مرکز شهرهاست؛ میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهرهای قبرس به طور میانگین حدود 650 یورو تخمین زده می‌شود.

ویزای تحصیلی قبرس

بهتر است بدانید، میانگین درآمد حاصل از کار دانشجویی به‌ویژه برای آسیایی‌ها در قبرس حدود 5 یورو به ازای هر ساعت اعلام شده است.

زبان شهروندان قبرس چیست؟

زبان رسمی قبرس زبان‌های ترکی و یونانی اعلام شده است، اما عده‌ای ارمنی زبان و عربی مارونی نیز در اقلیت قرار گرفته‌اند. البته زبان انگلیسی در بخش قبرس جنوبی طرفداران زیادی دارد. علاوه بر زبان رسمی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، زبان انگلیسی در علائم جاده‌ای، اعلامیه‌های عمومی و تبلیغات کاربرد دارد.

بسیاری از شهروندان یونانی‌زبان به زبان انگلیسی نیز تسلط کافی دارند، به طوری که بیش از 80 درصد شهروندان به زبان انگلیسی هم مسلط هستند. پس از انگلیسی و یونانی، بر سر در بسیاری از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها عباراتی به زبان روسی نیز دیده می‌شود.

آب و هوای قبرس

گردشگری عامل مهمی در رونق اقتصادی، فرهنگی و توسعه کلی برندی جزیره محسوب می‌شود. با بیش از 2 میلیون مسافر توریستی در سال، قبرس چهلمین مقصد محبوب گردشگری در جهان است.

تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت دائم قبرس

در پایان این مطلب باید بگوییم که دریافت ویزای تحصیلی به تنهایی برای اقامت دائم قبرس کافی نیست؛ اگرچه دانشجو در طول دوره تحصیل می‌تواند بدون هیج مانعی ویزای تحصیلی را تمدید کند، مشغول به کار پاره وقت دانشجویی شود و در کشور قبرس اقامت کوتاه مدت داشته باشد، اما پس از دوران تحصیل چاره‌ای جز یافتن شغل تمام‌وقت و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری ندارد.

به همین دلیل داشتن تجربه کاری در طول تحصیل در قبرس می‌تواند برای یافتن شغل آینده تاثیر مثبتی داشته باشد. کارفرما با تکیه بر تجربه کافی دانشجو در طول دوره تحصیل با ویزای تحصیلی، می‌تواند راحت‌تر با شرایط کنار بیاید. 

دریافت اقامت دائم پس از دوران تحصیل در قبرس به دو بخش E و D تقسیم می‌شود؛ شاخه E شامل حال افرادی می‌شود که تخصص‌های لازم برای مشاغل مورد نیاز در این کشور را داشته باشند و با پشتوانه مالی کافی توانایی خود اشتغالی یا کارآفرینی در این کشور را داشته باشد. شاخه D نیز شامل حال متقاضیانی می‌شود که پس از دوره تحصیل موفق به یافتن شغل و کارفرما شده‌اند.

پس از یافتن شغل و کارفرما نوبت به تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری قبرس می‌رسد. پروسه اداری این امر به عهده کارفرماست؛ قراردادی که به امضای طرفین رسیده (فرد فارغ‌التحصیل جویای کار و کارفرما) و مدارک شناسایی متقاضی از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری برشمرده می‌شود.

پس از 5 سال اقامت در کشور قبرس، متقاضی می‌تواند برای دریافت اقامت دائم قبرس اقدام کند. اقامت دائم قبرس 5 ساله و قابل تمدید است. برای دریافت پاسپورت قبرس نیز باید در طول 7 سال، به مدت 4 سال در داخل این کشور اقامت داشت.

برای اینکه شرایط خودتان را برای تحصیل در کشور قبرس بررسی نمایید، می‌توانید از طریق سایت لتسگو یونی نسبت به رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام نمایید تا کارشناسان ما شرایط شما را به طور دقیق، بررسی نمایند.