با نگاهی گذرا بر قوانین سیستم آموزشی قبرس می‌توان دریافت که تحصیل در نیکوزیا چندان هم دشوار نیست؛ چراکه دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نیکوزیا شرایط پیچیده‌ای ندارد و پس از آن، دریافت ویزای تحصیلی قبرس هم چندان دشوار نیست. شهر نیکوزیا Nicosia در مرز قبرس شمالی و جنوبی گسترده شده و موقعیت جغرافیایی این شهر به اهمیت آن بسیار افزوده است. جهت آشنایی بیشتر با شهر نیکوزیا و همچنین نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نیکوزیا و ویزای تحصیلی قبرس تا پایان این نوشتار همراه لتس گویونی باشید تا در پایان شناختی کامل از هزینه تحصیل و زندگی در قبرس نیز کسب کنید.

نیکوزیا کجاست

پایتخت قبرس و بزرگ‌ترین شهر آن نیکوزیا Nicosia نام دارد که بر روی جلگه مساریا Mesaoria plain و در کرانه‌های رود پرآب پدیوس Pedieos گسترده شده است. این شهر که مقر دولت قبرس است، میزبان ادارات و مراکز اصلی کشور نیز شده و به همین دلیل اهمیت ویژه‌ای در بین شهرهای بزرگ قبرس دارد. جدا از عملکردهای قانونی و اجرایی، شهر نیکوزیا پایتخت مالی جزیره و مرکز تجاری اصلی و بین‌المللی کشور نیز محسوب می‌شود.

برای تحصیل در نیکوزیا می توان پذیرش تحصیلی رایگان دریافت کرد.

شهر نیکوزیا Nicosia تا شمال جزیره و آب‌های رخشان مدیترانه در سواحل گیرنه 30 کیلومتر فاصله دارد. فاماگوستا دیگر کلان‌شهر ساحلی قبرس است که در فاصله 82 کیلومتری پایتخت واقع شده است. 

تحصیل در نیکوزیا

پایتخت قبرس جنوبی میزبان موسسات بسیاری شده که اخذ پذیرش تحصیلی از آن‌ها اولویت ادامه تحصیل بسیاری از متقاضیان تحصیل در قبرس است. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نیکوزیا سوابق تحصیلی متقاضی از سوی مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته دریافت اخذ پذیرش تحصیلی در برخی رشته‌های خاص برای تحصیل در نیکوزیا نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی خاصی دارد. 

دانشگاه های نیکوزیا Nicosia به دو بخش عمده دانشگاه‌های خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند که تفاوت عمده آن‌ها در مبلغ شهریه و زبان تدریس است. با اینکه دولت بیش از 7درصد بودجه را به آموزش عالی تخصیص داده است، اما فعالیت دانشگاه‌های خصوصی در این کشور نیز برای متقاضیان تحصیل در نیکوزیا محبوبیت بسیاری دارد. بیش از 87 درصد دانشگاه های قبرس را بخش خصوصی اداره می‌کند؛ تمایل و اولویت شهروندان و متقاضیان خارجی تحصیل در نیکوزیا و دانشگاه‌های خصوصی آن موجب افزایش این دست از موسسات آموزشی شده است.

مزایای تحصیل در نیکوزیا

بیشتر دانشجویان مشغول به تحصیل در نیکوزیا Nicosia موفق به دریافت بورسیه تحصیلی می‌شوند؛ این قبیل کمک‌هزینه‌ها بیش از 25 درصد از شهریه و سایر هزینه‌های تحصیل در نیکوزیا را پوشش می‌دهد. البته درصورتی که متقاضی شرایط لازم را داشته باشد، تا سقف 50 درصد از هزینه شهریه و اقامت در خوابگاه‌های پردیس دانشگاه های نیکوزیا کاهش می‌یابد.

دانشگاه‌های اروپایی متعددی در شهر نیکوزیا دایر هستند که به دانشجویان بین‌المللی نیز پذیرش تحصیلی اعطا می‌کنند. تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند سوابق بسیار چشمگیری برای دانشجو رقم بزند تا در مراحل و مقاطع بعدی مسیر هموارتری را تجربه کند. افزون بر این، تحصیل در پردیس دانشگاه های اروپایی در نیکوزیا Nicosia می‌تواند نقش سکوی پرتاب به سایر کشورهای اروپایی را برای دانشجویان ایفا کند. با گذراندن تعدادی مشخصی از واحدهای تحصیلی این دست از دانشگاه‌ها، می‌توان به دانشگاه مادر واقع در سایر کشورهای اروپایی منتقل شد.

تمام دانشگاه های نیکوزیا و به‌طور کلی قبرس از سوی کشورهای مطرح اروپایی تایید شده‌اند؛ مدارک فارغ‌التحصیلی این دانشگاه‌ها برای برترین و مشهورترین دانشگاه‌های اروپا نیز اعتبار و ارزش بالایی دارد.

کادر آموزشی در دانشگاه های نیکوزیا تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند و به آسانی با دانشجویان بین‌المللی در ارتباط هستند. با اینکه در این شهر زبان و فرهنگ بومی به وضوح دیده می‌شود، اما دانش زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی و کادر دانشگاهی نیز از ضروریات اخذ پذیرش تحصیلی محسوب می‌شود.

شرایط تحصیل در نیکوزیا

همان‌طور که می‌دانید برای مهاجرت تحصیلی باید جهت اخذ پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی اقدام کرد. یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نیکوزیا Nicosia، تسلط به زبان انگلیسی است؛ با این که در دانشگاه های قبرس با ارزیابی مدارک متقاضی پذیرش تحصیلی ارائه می‌شود، اما باید در برخی دانشگاه‌ها آزمون زبان انگلیسی برای سنجش مهارت متقاضی برگزار می‌شود.

حداقل نمره قبولی در آزمون‌های زبان انگلیسی برای آیلتس 5.5، تافل آی‌بی‌تی 65، و آزمون اختصاصی زبان دانشگاه‌ها 70 تا 75 اعلام شده است که نمره دقیق آن به قوانین دانشگاه‌ها بستگی دارد.

اگر متقاضی موفق به دریافت نمره قابل قبول دانشگاه مورد نظر نشود، باید در دوره زبان انگلیسی شرکت کند و پس از کسب دانش و مهارت آن دوباره برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کند. افزون بر مرحله اخذ پذیرش تحصیلی، تسلط به زبان انگلیسی مسیر دریافت ویزای تحصیلی را نیز هموارتر می‌کند. 

تنوع رشته‌های تحصیلی و سهولت اخذ پذیرش تحصیلی رایگان در دانشگاه های نیکوزیا Nicosia مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است؛ اما برای رسیدن به این هدف باید ویزای تحصیلی قبرس را دریافت کرد. پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نیکوزیا، می‌توان با ارائه مدارکی مانند پاسپورت با اعتبار حداقل یک‌ساله، فرم درخواست ویزای تحصیلی، عکس رنگی، سوابق تحصیلی و کاری، مدرک زبان انگلیسی، گواهی عدم سوء پیشینه، نامه تمکن مالی و پرداخت 90 یورو هزینه، درخواست ویزای تحصیلی را سابمیت کرد.

گواهی تمکن مالی گردش حساب سه ماهه دانشجو یا حامیِ مالی اوست که از سوی بانک و به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ بنابراین جهت ارائه به سفارت نیازی به ترجمه گواهی تمکن مالی نیست. این گواهی توانایی مالی دانشجو یا حامی مالی او برای پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیلی را نمایان می‌کند. 

در مرحله درخواست ویزای تحصیلی شرایط سنی و گپ تحصیلی برای افسر ویزا اهمیت ویژه‌ای دارد. گپ تحصیلی به فاصله زمانی از تاریخ دریافت آخرین مدرک تحصیلی تا ثبت درخواست پذیرش تحصیلی گفته می‌شود؛ اگر این بازه زمانی بیش از 3 باشد، برای افسر ویزای تحصیلی چندان خوشایند نیست. 

تنها با دریافت ویزای تحصیلی قبرس متقاضی اجازه داشتن کار دانشجویی در طول دوران تحصیلی را نیز دارد؛ بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، دانشجویان مقطع کارشناسی تا سقف 10 ساعت در هفته و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تا سقف 20 ساعت در هفته می‌توانند مشغول به کار دانشجویی پاره‌وقت شوند و بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در نیکوزیا را پوشش دهند.

دانشگاه های نیکوزیا

شهر نیکوزیا به عنوان پایتخت و مهم‌ترین شهر قبرس میزبان دانشگاه‌های مطرح و رتبه‌دار این کشور شده است که از این میان می‌توان به دانشگاه بین‌المللی قبرس Cyprus International University، دانشگاه مدیترانه‌ایِ کارپاسیا University of Mediterranean Karpasia، دانشگاه خاور نزدیک Near East University، دانشگاه فردریک Frederick University، دانشگاه اوپن قبرس Open University of Cyprus، دانشگاه اروپایی قبرس European University Cyprus، دانشگاه قبرس University of Cyprus، و دانشگاه نیکوزیا University of Nicosia اشاره کرد. پس از اخذ پذیرش تحصیلی از این موسسات آموزشی و دریافت ویزای تحصیلی از سفارت می‌توان برای تحصیل در نیکوزیا مهیا شد.

دانشگاه نیکوزیا

یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های خصوصی این کشور در پایتخت واقع شده و نام آن‌را عاریه گرفته است. دانشگاه نیکوزیا یا به اختصار UNIC، در سال 1980 با عنوان کالج اینتر تاسیس شد و در سال 2007 به دانشگاه نیکوزیا تغییر نام و کاربری داد. پردیس اصلی دانشگاه نیکوزیا در این شهر قرار گرفته، اما پردیس‌های دیگری در شهرهای آتن، بخارست و نیویورک تاسیس کرده است. 

هر ساله بیش از 12 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه نیکوزیا می‌شوند که در دانشکده آموزش، دانشگاه علوم انسانی، دانشگاه علوم و ارتباطات، دانشکده معماری، طراحی و هنرهای تجسمی، و دانشکده بازرگانی و اقتصاد مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشگاه نیکوزیا قبرس در برنامه‌های آموزش از راه دور برای دانشجویان خارجی نیز موفق عمل کرده است؛ این برنامه برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی شده که استراتژی آموزشی آن بر اساس استانداردهای آموزشی بریتانیا بسته شده است. دانشگاه نیکوزیا اولین دانشگاه اروپایی محسوب می‌شود که امتیاز 5 ستاره را برای برنامه آموزش از راه دور دریافت کرده است.

تحصیل در دانشگاه نیکوزیا  نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دارد.

دانشگاه قبرس

یکی از معدود دانشگاه های دولتی این شهر دانشگاه قبرس نام دارد که به اختصار UCY خوانده می‌شود. دانشگاه تحقیقاتی قبرس در سال 1989 تاسیس شد؛ البته اولین صدور پذیرش تحصیلی دانشگاه قبرس در تاریخ 1992 صورت گرفت.

سالانه بیش از 7 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه قبرس می‌شوند که از این شمار حدود 2 هزار دانشجو در مقاطع عالی مشغول به تحصیل در نیکوزیا می‌شوند. البته این دانشگاه دولتی بیشتر تمایل به پذیرش دانشجویان بومی از طریق آزمون ورودی دارد.

دانشگاه قبرس شامل دانشکده علوم انسانی با سه بخش و مرکز زبان، دانشکده علوم پایه و کاربردی با پنج بخش و مرکز اقیانوس شناسی، دانشکده علوم و معارف اجتماعی با  چهار بخش و مرکز مطالعات جنسیتی، دانشکده اقتصاد و مدیریت با دو بخشِ مرکز تحقیقات اقتصادی و مرکز تحقیقات بانکی و مالی، دانشکده فنی و مهندسی با چهار دپارتمان با مرکز تحقیقات فناوری نانو، مرکز تحقیقات عالی نوآوری KIOS و مرکز تحقیقات بین‌المللی آب شناسی نیریاس NIREAS، دانشکده ادبیات با سه دپارتمان و واحد تحقیقات باستان شناسی، دانشکده تحصیلات تکمیلی و دانشکده پزشکی می‌شود.

آب و هوای نیکوزیا

بر اساس میانگین دمای سالانه این شهر، آب و هوای نیکوزیا Nicosia در رده‌بندی کوپن اقلیم نیمه یا اقلیم استپ قرار گرفته است. شهر تابستان‌های طولانی، گرم و خشک را از سر می‌گذراند و زمستان‌هایی ملایم و خنک را تجربه می‌کند. بارش باران بیشتر در زمستان‌ها خودنمایی می‌کند و چهره شهر را ملایم و نمناک می‌نمایاند.
در ماه ژوئن کم‌کم میزان دمای شهر افزایش می‌یابد؛ میانگین گرم‌ترین دمای تابستانی در شهر حدود 29 درجه است که در ماه جولای قدرت‌نمایی می‌کند. اما در آغازین روزهای سپتامبر افت دما خبر از آمدن پاییز می‌دهد. در شب‌های زمستانی (ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه) دمای هوا به زیر صفر هم می‌رسد، اما چندان زننده و برنده نیست. 

هزینه زندگی در نیکوزیا 

پیش از مهاجرت تحصیلی باید هزینه‌های زندگی و تحصیل در شهر مقصد را به دقت بررسی کرد؛ با اینکه مخارج تحصیل در سایت دانشگاه های نیکوزیا Nicosia به تفضیل درج شده است، اما هزینه زندگی به سبک زندگی افراد بستگی دارد. اما به‌طور کلی هزینه زندگی یک خانواده 4 نفری ماهانه به طور متوسط 2,668.42 یورو برآورد می‌شود؛ این مبلغ برای یک فرد مجرد به طور میانگین حدود 500 تا 700 یورو اعلام شده است. البته هزینه مسکن به دلیل تنوع بالا این این اعداد و ارقام کسر شده است. 
باید توجه داشت که میانگین درآمد خالص ماهانه از یک شغل تمام وقت در این شهر حدود 1,208.45 یورو اعلام شده است. برای درک بهتر هزینه زندگی در نیکوزیا به عمده مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک، حمل و نقل، و مسکن می‌پردازیم. پوند قبرسی در تاریخ اول ژانویه 2008 جای خود را به یورو دارد؛ به همین دلیل ما نیز برای بررسی هزینه‌ها از واحد پول یورو استفاده کرده‌ایم.

هزینه خورد و خوراک در نیکوزیا

اگر تمایل به صرف وعده غذایی اصلی در رستوران داشته باشید، باید برای هر وعده 9 تا 20 یورو درنظر داشته باشید. به‌طور میانگین می‌توان گفت صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط شهر حدود 13.50 دلار آب می‌خورد؛ با این حساب صرف هر سه وعده برای دو نفر در رستوران 45 یورو می‌شود. با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود این مبلغ برای هر وعده غذا به 6 یورو کاهش پیدا می‌کند.

یک فنجان کاپوچینوی معمولی حدود 3.20 یورو، یک بطری 330 میلی‌لیتری پپسی 1.39 یورو، و یک بطری آب حدود 0.71 یورو هزینه دارد. در خریدهای سوپرمارکتی برای بطری یک لیتری شیر باید حدود 1.47 یورو پرداخت کرد. یک قرص نان سفید و تازه 500 گرمی 1.87 یورو، و یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.01 یورو قیمت دارد. برای خرید هر کیلو برنج سفید معمولی 2.07 یورو، هر کیلو پنیر محلی 12.29 یورو، فیله مرغ 7.56 یورو، و هر کیلو گوشت قرمز 11.43 یورو باید درنظر گرفت.

در خرید میوه و صیفی باید برای هر کیلو سیب 2.48 یورو، هر کیلو موز 1.67 یورو، پرتقال 1.92 یورو، گوجه 2.08 یورو، سیب‌زمینی 0.71 یورو و برای هر کیلو پیاز باید حدود 0.82 یورو پرداخت کرد.

هزینه حمل و نقل در نیکوزیا

تهیه بلیت تک‌سفره حمل و نقل عمومی داخل شهر باید حدود 1.50 یورو هزینه کرد؛ در صورت تردد مکرر در سطح شهر بلیت‌های ماهانه قابل شارژ با نرخ 40 یورو به‌صرفه‌تر است. تعرفه ورودی تاکسی‌های داخل شهر نیز 4 یورو اعلام شده که به ازای هر کیلومتر از مسیر 0.79 یورو به مبلغ اولیه افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در نیکوزیا

متراژ، نوع و محله در قیمت مسکن تنوع بسیاری ایجاد کرده‌اند، به همین دلیل نمی‌توان مبلغ ثابت و یکسانی برای اقامتگاه دانشجویی در نظر گرفت. اما در شهر نیکوزیا حداقل 450 یورو ماهانه برای کرایه آپارتمان باید در نظر گرفت. کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 533.85 یورو و آپارتمان‌های سه‌خوابه در همین حوالی حدود 904.17 یورو برآورد می‌شود. کرایه آپارتمان در محله‌های حومه شهر به نسبت مرکز کمی ارزان‌تر است؛ برای کرایه آپارتمان یک‌خوابه در این مناطق باید حدود 457.39 یورو و برای آپارتمان سه‌خوابه به‌طور میانگین 780.20 یورو باید در نظر داشت.

هزینه تحصیل در نیکوزیا

افزون بر شهریه دانشگاه های نیکوزیا، هزینه‌های جاری بسیاری تا ثبت نام باید پرداخت کرد. در اولین گام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی باید مبلغی حدود 60 یورو جهت بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی تحصیل در نیکوزیا به عنوان application fee پرداخت کرد.

هزینه سالانه بیمه سلامت دانشجو نیز حدود 180 یورو برآورد می‌شود. اقامت در پردیس دانشگاه های نیکوزیا نیز سالانه 2 هزار تا 3 هزار یورو هزینه دارد. با اینکه میزان شهریه دانشگاه های نیکوزیا به رشته تحصیلی و قوانین محل آموزش بستگی دارد، اما میانگین شهریه سالانه دانشگاه های نیکوزیا را می‌توان 25 هزار یورو در نظر گرفت.

دانشگاه های نیکوزیا برای دانشجویان بین المللی هم پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند.

زندگی در نیکوزیا

وجود هشت دانشگاه برتر قبرس در شهر نیکوزیا موجب شده این شهر مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار بگیرد؛ افزون بر این شاخص بالای کیفیت زندگی در این شهر، در انتخاب نیکوزیا Nicosia برای زندگی و تحصیلی نقش مهمی ایفا کرده است. 

این شهر نماد فرهنگی قبرس نیز به حساب می‌آید؛ موزه‌های تاریخی و گالری‌های هنری متعدد این شهر، فرهنگ ژرف قبرس را به نمایش گذاشته است. 

شهر نیکوزیا قلب تپنده اقتصاد کشور است؛ این شهر مقر مهم‌ترین بانک‌های قبرس یعنی بانک پرطرفدار قبرس (معروف به بانک لایکی)، بانک قبرس، و بانک یونان است. علاوه بر این، بانک مرکزی قبرس در منطقه آکروپولیس نیز در پایتخت این کشور واقع شده است. تعدادی چشم‌گیر از مشاغل بین‌المللی نیز دفتر مرکزی قبرس خود را در این شهر مستقر کرده اند؛ مانند چهار شرکت بزرگ حسابرسی PWC ، Deloitte ، KPMG و Ernst & Young.

زبان

از موقعیت جغرافیایی این شهر می‌توان حدس کرد که شهروندان آن به دو زبان یونانی و ترکی اسانبولی صحبت کنند؛ اما سیستم آموزشی در دانشگاه های نیکوزیا زبان انگلیسی را برای تدریس برگزیده است. در صورت تمایل به زندگی در این شهر و دریافت اقامت دائم قبرس پیشنهاد می‌کنیم یکی از دو زبان رایج در این شهر را بیاموزید تا برای یافتن شغل و ارتباط با شهروندان دچار مشکل نشوید.

جاذبه های گردشگری نیکوزیا

طبیعتی زیبا و تاریخی ژرف دست به دست هم داده‌اند تا پایتخت جزیره را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل کنند. دیوارهای به جا مانده از قرن چهاردهم میلادی، موزه تاریخی قبرس، موزه بیزانس و یادواره‌های امپراتوری رم، مسجد سلیمیه و یادواره‌هایی از اسلام‌گرایان عثمانی، قلعه‌ بوفاونتو، دروازه فاماگوستا و کاروانسرای بویوک هان از جمله یادواره‌هایی از تاریخ این شهر برشمرده می‌شوند که در کنار جاذبه های طبیعی آن به صنعت گردشگری کشور رونق بخشیده‌اند.

مروری بر تاریخ نیکوزیا

از 4 هزار و پانصد سال پیش این شهر میزبان ساکنانی بوده است که جلگه حاصلخیز مساریا را برای زندگی انتخاب کردند. تاریخ ژرف این شهر با امپراتوری‌های عظیم باستان همچون یونانیان، رومیان و بیزانس‌ها، عثمانیان اسلام‌گرا و بریتانیایی‌ها گره خورده است. در قرن بیستم میلادی هم هجوم قدرت‌ها دست از سر جزیره و پایتخت آن بر نداشت، تا اینکه آن دو را به دو پاره شمالی و جنوبی تقسیم کرد.