در این مطلب قصد داریم تا در مورد ویزای قبرس صحبت کرده، به بررسی انواع ویزا قبرس از جمله ویزای تحصیلی قبرس بپردازیم و جزئیات مختلف مدارک، شرایط و هزینه های اخذ ویزای قبرس را مورد ارزیابی قرار دهیم.

ویزای قبرس

زمانی که صحبت از کشور قبرس می شود، اولین چیزی که ممکن است ذهن شما را مشغول کند اینست که قبرس شمالی یا جنوبی چه فرقی با یکدیگر دارند و اینکه شرایط دریافت ویزا قبرس در هر یک از این بخش ها با هم تفاوت دارد یا خیر.

قبرس شمالی، بخش ترک زبان کشور قبرس است که در تصرف دولت ترکیه بوده و شهروندان ایرانی، نیازی به اخذ ویزا برای حضور موقتی و توریستی در این کشور ندارند. البته برای اطمینان از بروز نکردن هرگونه مشکلی، وجود رزرو کامل هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما در مدارک شما الزامی خواهد بود.

در مقابل، قبرس جنوبی، بخش یونانی زبان و اروپایی قبرس است که در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شده و برای ورود به آن نیاز به یکی از انواع ویزا قبرس خواهد بود.

در ادامه متداول ترین ویزاهای قبرس را به شما معرفی کرده و به توضیح وضعیت حضور در قبرس شمالی در شرایط مشابه می‌پردازیم.

انواع ویزای قبرس

ویزای توریستی قبرس

همانطور که به این موضوع اشاره کردیم، قوانین قبرس شمالی از کشور ترکیه تبعیت کرده و به همین خاطر، شهروندان ایرانی برای حضور موقت و توریستی در این کشور نیاز به اخذ ویزای توریستی نخواهند داشت.

این در حالی است که اگر تمایل به اخذ ویزای توریستی قبرس جنوبی داشته باشید، باید نسبت به رزرو وقت سفارت قبرس در تهران اقدام کرده و با آماده سازی مدارک سفر و پرداخت هزینه ویزا، ویزای این کشور را دریافت کنید.

بخش کنسولی سفارت قبرس در تهران هر یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 8:30 تا 11 صبح باز بوده و خدمات ارائه می دهد، اما توصیه می شود که از طریق کارگزاری BLS پیگیر امور ویزا قبرس خود باشید. در حال حاضر، کارگزاری خدمات BLS در تهران، خیابان پاسداران شمالی، پایین تر از چهار راه فرمانیه، نبش نارنجستان چهارم، مجتمع تجاری آرتمیس، طبق دوازدهم واقع شده است.

از این رو شما باید با مراجعه به وب سایت سفارت جمهوری قبرس در تهران از ساعات کاری و روزهای غیرتعطیل کارگزاری بی ال اس باخبر شده و نسبت به رزرو وقت سفارت و ترجمه و آماده سازی مدارک مورد نیاز ویزای توریستی قبرس اقدام کنید.

در حال حاضر، شما امکان تحویل پرونده و مدارک ویزای قبرس را در روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8:30 تا 14 به کارگزاری BLS دارید. همچنین ساعات بازگرداندن پاسپورت و آدرس ایمیل سفارت قبرس به شرح زیر است:

 • روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 14 الی 16
 • آدرس ایمیل Infor@cyprusvisairan.com برای مکاتبه با سفارت قبرس در تهران
 • شماره تماس سفارت: 26253138

شرایط دریافت ویزای توریستی قبرس

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی سفارت جمهوری قبرس، درخواست ویزای توریستی قبرس جنوبی از ایران، به دو صورت شخصی (انفرادی) و یا گروهی و از طریق آژانس های مسافرتی مورد تائید سفارت انجام می شود.

اگر پیش از اقدام برای اخذ ویزای قبرس جنوبی، مهر قبرس شمالی در پاسپورت شما خورده باشد، دچار مشکل شده و احتمال رد درخواست شما از سوی کارگزاری و سفارت قبرس زیاد خواهد بود. این موضوع درباره برخی از کشورهای حوزه شینگن نظیر ایتالیا و یا کشور یونان نیز صدق می کند.

از این رو بهتر است پیش از اقدام برای اخذ ویزای توریستی قبرس جنوبی، پاسپورت خود را تعویض کرده و با یک پاسپورت جدید به کارگزاری BLS قبرس بروید. به طور معمول ویزای توریستی به شکل یکبار ورود بوده و با اعتبار حداکثر دو هفته ای برای متقاضی صادر می شود.

با توجه به اینکه قبرس جنوبی یک کشور اروپایی محسوب می شود، تاریخچه سفر مسافر و یا همان تراول هیستوری پاسپورت به کشورهای معتبر دنیا در موفقیت پرونده وی و اخذ ویزا قبرس تاثیر بسزایی دارد.

در عین حال، لازم به ذکر است که نامه تمکن مالی بانکی شما برای اخذ ویزا قبرس باید به دلار آمریکا صادر شود. نامه تمکن مالی متقاضی باید دارای اطلاعات موجودی و گردش حساب 3 ماهه اخیر فرد باشد. در حال حاضر، تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی 10 میلیون تومان اعلام شده است.

معمولاً نامه تمکن مالی بانکی به ارز دولتی درج می شود، اما افسر پرونده توجهی به این موضوع نکرده و تمکن مالی شما در پرونده را با احتساب ارز آزاد حساب می کند.

مدارک ویزای توریستی قبرس

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی سفارت قبرس، مدارک ارائه شده توسط متقاضی باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد. به طور کلی مدارک ویزای توریستی شامل موارد زیر می شود:

 • اصل و کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس رنگی جدید بیومتریک
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی متقاضی از جمله شناسنامه و کارت ملی
 • نامه تمکن مالی بانکی معتبر
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزای توریستی
 • رزرو وقت سفارت (کارگزاری BLS)
 • رزرو قطعی بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رزرو قطعی هتل برای مدت زمان سفر
 • ارائه ترجمه سایر مدارک مالی و ملکی
 • ارائه ویزاها و گذرنامه های قبلی برای چک وضعیت تراول هیستوری
 • رسید پرداخت هزینه ویزا قبرس و انگشت نگاری

چنانچه هدف از دریافت ویزای توریستی قبرس، انجام امور تجاری، شرکت در کنفرانس و یا بازدید از افراد خانواده باشد، نیاز به ارائه دعوت نامه به همراه جزئیات اقامت و موضوع بازدید خواهد بود.

اگر فرد قصد بازدید از اعضای خانواده و دوستان را در قبرس جنوبی داشته باشد، نیازی به ارائه رزرو هتل ندارد، اما باید در ازای آن کپی پاسپورت و کارت شناسایی و شناسنامه فرد دعوت کننده را به سفارت تحویل دهد و دعوت کننده متعهد شود که مسئولیت هزینه های احتمالی شما را در زمان حضور در قبرس قبول می کند.

اگر به دلیل حضور در یک سفارت خارجی قصد دریافت ویزای توریستی قبرس را دارید، باید در کنار مدارک اشاره شده در بالا، مدارک اثبات کننده وقت مصاحبه، رزرو زمان سفارت ثانویه و مواردی نظیر این را به سفارت قبرس ارائه دهید.

آن دسته از متقاضیانی که قصد شرکت در رویداد و یا همایشی را در کشور قبرس دارند، ملزم به ارائه تائید نهایی حضور در کنفرانس و ریز برنامه اجرای کنفرانس به زبان انگلیسی هستند.همچنین اگر دارای سند و یا قرارداد خرید ملک در قبرس هستید، باید ترجمه مدارک آن را به هنگام درخواست ویزا قبرس ارائه دهید.

کارت اقامت قبرس

هزینه اخذ ویزای توریستی قبرس

در حال حاضر، هزینه درخواست ویزای یک بار ورود قبرس معادل با 20 یورو و هزینه درخواست ویزا قبرس چندبار ورود معادل 60 یورو است. شما ملزم هستید تا در زمان حضور در مرکز کارگزاری، تحویل مدارک و انجام انگشت نگاری بیومتریک، این مبلغ را به صورت نقدی پرداخت کنید.

در صورتی که به هر دلیلی، درخواست ویزای قبرس از سوی کنسولگری رد شود، هزینه ویزا به متقاضی مسترد نمی گردد. ممکن است بنابر صلاحدید افسر سفارت، درخواست مدارک پشتیبان بیشتر شود و یا از متقاضی مصاحبه شخصی گرفته شود.

همچنین اگر زیر 18 سال باشید، وجود رضایت نامه والدین برای خروج از کشور الزامی است. به طور معمول زمان رسیدگی به پرونده و ارزیابی آن بین 3 تا 7 روز کاری زمان می برد، از این رو باید در مورد برنامه سفر و زمان رزرو هتل و بلیط پرواز رفت و برگشت خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

چنانچه برچسب دارای اعتبار ویزای شینگن در داخل پاسپورت شما باشد، می توانید بدون نیاز به ویزای توریستی، به کشور قبرس جنوبی سفر کنید. همچنین با دریافت ویزای توریستی قبرس، این امکان را دارید تا آزادانه و پیش از پایان اعتبار ویزا به کشورهای رومانی، کرواسی و بلغارستان سفر کنید.

ویزای تحصیلی قبرس

اگر قصد تحصیل در قبرس را دارید، توصیه ما به شما انتخاب مقصد تحصیلی قبرس شمالی است، این بدین خاطر است که تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی همانند ترکیه، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی نداشته و تنها دریافت نامه پذیرش تحصیلی، آزمون ورودی و ثبت نام در دانشگاه کفایت می کند.

این درست است که بخش قبرس شمالی در سایر نقاط دنیا به رسمیت شناخته نمی شود، اما به دلیل هماهنگی کامل سیستم آموزشی دانشگاه های قبرس شمالی با دولت ترکیه، مدارک دانشگاهی قبرس شمالی از اعتبار بالایی برخوردار بوده، قابلیت انتقال دانشجوی بین المللی به دانشگاه های اروپایی را داشته و جزو برنامه اروپایی اراسموس محسوب می شود.

همانطور که در مطلب معایب و مزایای تحصیل در قبرس به این موضوع اشاره کردیم، کمتر بودن هزینه های تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی به نسبت جنوبی و نبود نیاز به اخذ ویزای تحصیلی، دلیل محبوبیت این مقصد تحصیلی به نسبت بخش اروپایی و یونانی زبان قبرس جنوبی است.

اما اگر تمایل به تحصیل در بهترین دانشگاه های قبرس در بخش جنوبی دارید، باید پیش از هر چیز، نسبت به اخذ نامه پذیرش تحصیلی اقدام کنید. از این رو باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود در قبرس جنوبی مراجعه کرده و از شرایط پذیرش تحصیلی دانشجویان خارجی مطلع شوید.

به طور معمول، مدارک دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های قبرس جنوبی شامل موارد زیر می شود:

 • کپی پاسپورت متقاضی
 • فرم درخواست پذیرش تکمیل شده
 • ترجمه مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ریز نمرات
 • ترجمه مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی)
 • انگیزه نامه و برنامه تحصیلی دانشجو
 • رسید پرداخت هزینه ادمیشن فی
 • بیمه سلامت ( درصورت درخواست دانشگاه)
 • نامه تمکن مالی برای اثبات داشتن توانایی لازم برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل
 • توصیه نامه اساتید دانشگاهی (برای مقاطع تکمیلی)

در نهایت شما باید با رعایت زمان ددلاین و یا همان ضرب العجل ارسال مدارک تحصیلی و مالی به دانشگاه، آنها را ارسال نموده و منتظر ایمیل جواب دپارتمان پذیرش شوید. در صورتی که با درخواست شما موافقت شود، نامه پذیرش تحصیلی برای شما ارسال می گردد، سپس شما باید از این نامه پرینت گرفته و با مراجعه به وب سایت کارگزاری BLS، برای وقت سفارت قبرس درخواست دهید.

با حضور در مرکز خدمات ویزای قبرس درتهران، باید رسید وقت سفارت و پرینت نامه پذیرش را به همراه داشته و برای درخواست ویزای تحصیلی قبرس، مدارک زیر را به افسر پرونده ارائه دهید.

ویزای تحصیلی قبرس

مدارک ویزای تحصیلی قبرس

 • اصل و کپی پاسپورت متقاضی با حداقل یکسال اعتبار
 • دو قطعه عکس رنگی جدید بیومتریک
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی تکمیل و امضا شده
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریزنمرات دانشجو
 • ترجمه مدارک شناسایی اعم از شناسنامه و کارت ملی
 • نامه تمکن مالی بانکی 3 ماهه اخیر
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی و خدمات کارگزاری BLS
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • آزمایش مدیکال (در صورت درخواست سفارت)
 • انجام مصاحبه حضوری با افسر پرونده
 • ارائه برنامه تحصیلی موجه و قانع کننده
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی
 • سوابق کاری مرتبط با زمینه تحصیلی
 • ترجمه سوابق بیمه متقاضی
 • ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل و یا اشتغال به کار در کشور مبدا
 • ارائه سوابق سفر و ویزاهای دریافتی قبلی متقاضی

باید به این موضوع توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی قبرس از نوع بلند مدت بوده و به شما این امکان را می دهد تا پایان دوره تحصیلی و فارغ التحصیلی از دانشگاه مستقر در قبرس جنوبی، در این کشور حضور داشته باشید.

عموماً زبان تحصیل در دانشگاه های قبرس جنوبی به انگلیسی و یا یونانی است و از دانشجویان بین المللی آزمون ورودی و مصاحبه گرفته می شود.

در صورتی که دارای شرط سنی و گپ تحصیلی بالا هستید و از آخرین مدرک تحصیلی شما زمان زیادی می گذرد، ممکن است با نامه پذیرش دانشگاه شما موافقت شود، اما برای اخذ ویزای تحصیلی قبرس به مشکل خواهید خورد.

عموماً زمان ارزیابی و بررسی درخواست های ویزای تحصیلی قبرس بین 30 تا 60 روز کاری در سفارت قبرس زمان می برد.در صورتی که با درخواست ویزای تحصیلی قبرس شما موافقت شود، ایمیلی به شما ارسال می گردد تا برای بردن اصل پاسپورت و دریافت برچسب ویزای تحصیلی قبرس در محل سفارت حضور پیدا کنید.

هزینه ویزای تحصیلی قبرس

با توجه به اینکه دوره های آموزشی دانشگاه های قبرس جنوبی بلند مدت و تمام وقت است و بیش از 6 ماه زمان می برد، ویزای مورد نیاز برای تحصیل در قبرس، ویزای بلند مدت قبرس است که هزینه ای معادل ویزای چند بار ورود این کشور داشته و برابر با 60 یورو است.

در صورتی که دانشجو در خلال تحصیل در این کشور، نیاز به تمدید ویزای تحصیلی قبرس را داشته باشد، ملزم به پرداخت 30 یورو به سفارت قبرس برای تمدید اعتبار ویزای تحصیلی خواهد بود.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت سفارت قبرس، دانشجویان بین المللی لیست انتظار که هنوز موفق به دریافت اجازه اقامت نشده اند، باید در زمان ورود به کشور قبرس، مبلغ 3000 دلار آمریکا به همراه داشته باشند. این در حالی است که در طول تحصیل دانشجو در کشور قبرس جنوبی، اجازه اقامت دائم به والدین و اعضای خانواده جهت همراهی دانشجو داده نمی شود.

هزینه ویزای قبرس

ویزای کار قبرس

یکی دیگر از انواع ویزا قبرس، ویزای کار در این کشور است. اگر قصد مهاجرت کاری به قبرس شمالی را داشته باشید، بهتر است به صورت توریستی به این کشور سفر کنید و با ارزیابی شرایط بازار کار و انجام مصاحبه حضوری، شرایط کار تمام وقت و اخذ مجوز کار قانونی در قبرس شمالی را بسنجید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که دانش و مهارت زبان ترکی استانبولی به همراه مدارک و سوابق کاری و گواهی های مهارتی، تاثیر زیادی در اخذ ویزا و مجوز کار قبرس و استخدام شما در بازار کار این کشور دارد.

اما اگر قصد مهاجرت به قبرس جنوبی و اخذ ویزای کار این کشور را داشته باشید، باید به این موضوع توجه کنید که قوانین کار در قبرس جنوبی شباهت زیادی به سایر کشورهای اروپایی دارد و اولویت اول استخدام و جذب نیروی کار با شهروندان بومی، افراد دارای کارت اقامت و شهروندان اروپایی سایر کشورهای هم جوار مثل رومانی و کرواسی است.

از این رو، اگر خواهان درخواست ویزای کار قبرس هستید، باید دارای یک دعوتنامه کار و یا همان جاب آفر از یک کارفرمای اروپایی در قبرس جنوبی باشید و یا از طریق کمپانی و شرکت بومی خود، یک معرفی نامه معتبر برای کار قانونی در یک شرکت مرتبط در قبرس جنوبی داشته باشید.

تا زمانی که از جاب آفر معتبر و قانونی برخوردار نباشید، اقدام برای ویزای کار قبرس جنوبی برای شما بیهوده خواهد بود. اما در صورتی که موفق به دریافت جاب آفر شوید، می توانید از طریق سفارت قبرس برای ویزای کار این کشور درخواست داده و به دنبال آن، مجوز کار و اقامت بلند مدت خود را در این کشور دریافت کنید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که مجوز کار و کارت اقامت قبرس جنوبی یکساله و قابل تمدید بوده و در صورت ادامه همکاری با شرکت خارجی و رضایت کارفرما، امکان تمدید آن برای شما وجود خواهد داشت.

معمولاً زبان های متداول و قابل استفاده در بازار کار قبرس جنوبی شامل زبان یونانی و انگلیسی می شود، از این رو داشتن مدرک و مهارت زبان برای انجام کار قانونی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

اصولاً کارت اقامت و ویزای بلند مدت کار در قبرس به شما اجازه حضور در چندین کشور دیگر قاره اروپا از جمله رومانی، کرواسی و بلغارستان را بدون نیاز به دریافت ویزای مجدد می دهد.

در صورتی که موفق به تمدید کارت اقامت و مجوز کار خود در قبرس جنوبی برای مدت 5 سال متوالی شوید، امکان درخواست کارت اقامت دائم قبرس برای شما وجود خواهد داشت.

به طور کلی مدارک ویزای کار در قبرس شامل موارد زیر می شود:

مدارک ویزای کار قبرس

 • اصل و کپی پاسپورت
 • ترجمه سوابق کاری کشور مبدا
 • فرم درخواست تکمیل شده ویزا
 • ترجمه سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • ترجمه فیش حقوقی متقاضی در کشور مبدا
 • نامه تمکن مالی بانکی
 • ترجمه مدارک تحصیلی، کاری و گواهی های مهارتی
 • ارائه دعوت نامه همکاری از شرکت اروپایی و یا جاب آفر معتبر کارفرما
 • ترجمه سایر مدارک مالی و ملکی
 • ترجمه مدارک ازدواج ( در صورت تاهل)
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • برگه رزرو وقت سفارت قبرس
 • دو قطعه عکس رنگی جدید بیومتریک
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رزرو هتل
 • ارائه آزمایش مدیکال ( در صورت درخواست سفارت)
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه معرفی نامه و توصیه نامه کارفرمای قبلی (در صورت امکان)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا یونانی
 •  ترجمه سایر مدارک هویتی (کارت ملی، شناسنامه)
 • اصل و کپی گذرنامه های قبلی برای چک تراول هیستوری

به طور معمول ویزای کار قبرس با اعتباری یک ساله صادر می شود و در صورت تمدید قرارداد کاری در کشور قبرس، امکان تمدید مجوز کار و ویزای کار در این کشور وجود خواهد داشت.