یکی از شهرهای محبوب متقاضیان تحصیل در قبرس شهر ساحلی فاماگوستا نام دارد که پس از پایتخت این کشور از مهم‌ترین شهرهای قبرس محسوب می‌شود. تحصیل در فاماگوستا نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر زیبا و پس از آن ویزای تحصیلی قبرس است. برای آشنایی با روند اخذ پذیرش تحصیلی رایگان و ویزای تحصیلی و همچنین شناخت بیشتر شهر فاماگوستا تا پایان این نوشتار با لتس گو یونی همراه باشید.

شهر فاماگوستا کجاست 

فاماگوستا Famagusta که به یونانی آموخوستوس Ammochostos و به ترکی غازی ماغوسا Gazimağusa هم خوانده می‌شود، یک شهر بندری مهم در قبرس شمالی است که در قسمت شرقی این جزیره و در فاصله 55 کیلومتریِ پایتخت دوپاره کشور یعنی نیکوزیا قرار دارد. شهر فاماگوستا تا سواحل چشم‌نواز و حیرت‌انگیز لارانکا 60 کیلومتر فاصله دارد. 

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های قبرس نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی است.

بندرِ این شهر عمیق‌ترین لنگرگاه  قبرس را در خود جای داده است. طبیعت زیبای این شهر گردشگران بسیاری را سالانه دعوت به آرامش می‌کند؛ اما افزون بر کاوشگران طبیعت، متقاضیان تحصیل در فاماگوستا نیز جذب آب و هوای پاک و چشم‌اندازهای بی‌انتهای سواحل این شهر شده‌اند و به فکر ادامه تحصیل در فاماگوستا افتاده‌اند. 

تحصیل در فاماگوستا

شهر فاماگوستا با جمعیتی نزدیک به 42 هزار نفر، یکی از شهرهای مهم قبرس به شمار می ‌‌رود. تجربه زندگی دانشجویی در این شهر می‌تواند برای دانشجویان بین‌‌المللی بسیار جذاب باشد. این شهر به لحاظ تعداد دانشگاه در قبرس رتبۀ چهارم را دارد. 

سه دانشگاه در این شهر وجود دارند که نزدیک به 60 برنامه تحصیلی مختلف را در اختیار متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از قبرس قرار می‌دهند که قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دارند. تمامی دانشگاه های فاماگوستا به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می‌دهند. قبرس به لحاظ رتبه‌‌بندی آموزشی رتبۀ 46 ‌‌ام، راحتیِ ایجاد کسب و کار رتبۀ 37ام، اقتصاد رتبۀ 26 ‌‌ام و امنیت رتبۀ 25ام در دنیا را داراست. 

مهم‌ترین دانشگاه ‌‌های شهر فاماگوستا دانشگاه مدیترانه شرقی و پردیس دانشگاه فنی استانبول هستند که در ادامه معرفی خواهند شد. توجه داشته باشید که برای اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه ‌‌های فاماگوستا باید مدرک زبان بین‌المللی مانند آیتلس یا تافل با نمره درخواستی دانشگاه ‌‌ها را کسب کرده و ویزای دانشجویی قبرس را دریافت کرده باشید. 

اخذ ‌‌پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فاماگوستا

تحصیل در قبرس نیازی به گذراندن آزمون ورودی و کسب نمره و رتبه مشخصی ندارد، اما برای اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه ‌‌های شهر فاماگوستا باید حداقل مدرک دیپلم 12 ساله و پیش ‌‌دانشگاهی معتبر با معدل متوسط به بالا داشته باشید. سپس دانشگاه موردنظرتان را انتخاب و نامه درخواست پذیرش تحصیلی رایگان را برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کنید. 

برای اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه ‌‌های قبرس باید حداقل نمره آیلتس 5.5 یا 6 داشته باشید، البته باید توجه داشت که بر اساس سیستم آموزشی قبرس برخی دانشگاه ‌‌ها آزمون تعیین ‌‌سطح مختص به خودشان را دارند و پس از شرکت در آن و در صورت تایید، می‌توانید تحصیل در فاماگوستا را شروع کنید. اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری تحصیل در فاماگوستا را تجربه کنید، ارائه مدرک لیسانس یا پایان ‌‌نامه ارشد الزامی است. لازمه نمره آیلتس برای تحصیل در مقطع دکتری نیز حداقل نمره 7 است. 

ویزای تحصیلی قبرس

یکی از ملزومات تحصیل در قبرس شمالی و شهر فاماگوستا، داشتن ویزای تحصیلی قبرس است. اخذ ویزای تحصلی حتی برای تحصیل در دبستان و دبیرستان هم ممکن است، اما توجه داشته باشید که در شهر فاماگوستا این دوره‌ها به زبان یونانی برگزار می‌شوند و برای ورود به مدارس این شهر باید یک آزمون ورودی را بگذرانید. اما برای دانشجویان بین‌‌‌المللی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می ‌‌کنند، اخذ ویزای تحصیلی قبرس نیز امکان‌‌‌پذیر است. 

مدت ‌‌زمان اعتبار ویزای تحصیلی قبرس معمولا 4 سال است؛ در این مدت دانشجوی مشغول به تحصیل در قبرس باید دست ‌‌کم 250 واحد درسی را بگذراند تا اجازه داشته باشد اعتبار ویزای تحصیلی خود را تمدید کند. 

جهت اخذ ویزای تحصیلی قبرس باید اول از همه نامه پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی شهر فاماگوستا یا دیگر شهرهای قبرس را در دست داشت. سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی عبارت از پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار، عکس رنگی، فرم پرشده درخواست ویزای تحصیلی، نامه تمکن مالی، و گواهی عدم سوپیشینه هستند.

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های قبرس باید مدرک زبان انگلیسی ارائه داد.

دانشگاه ‌‌های فاماگوستا

با اینکه دانشگاه های فاماگوستا از قدمت تقریبا بالایی برخوردار هستند، اما به تازگی کیفیت آموزش در این موسسات به میزان چشم‌گیری افزایش یافته و برای دانشجویان بین‌المللی نیز پذیرش تحصیلی رایگان اعطا می‌کنند. برنامه‌های متنوع تبادل دانشجو با دیگر دانشگاه‌های اروپایی موجب محبوبیت دانشگاه های شهر فاماگوستا در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی شده است. 

دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانۀ شرقی (EMU) در سال 1979 در قبرس شمالی به عنوان یک دانشگاه دولتی تاسیس شد و عمدۀ برنامه‌هایش را به زبان انگلیسی ارائه می‌‌دهد. تمام فعالیت‌‌های این دانشگاه از سوی انجمن آموزش عالی ترکیه به رسمیت شناخته می‌‌شود. دانشگاه مدیترانه شرقی Eastern Mediterranean University در زمینی به مساحت 2200 جریب بنا شده است و تسهیلات و امکانات کاملی را در اختیار 16 هزار دانشجویی قرار می‌دهد که سالانه در دانشگاه مدیترانه شرقی ثبت‌‌نام می‌‌کنند. سهم دانشجویان بین‌‌المللی در دانشگاه مدیترانۀ شرقی که از 85 کشور مختلف می‌‌آید، چیزی حدود 4000 نفر است.

به لطف سیستم آموزشی مدرن این دانشگاه، دانشجویان افرادی خلاق و با اعتماد ‌‌به ‌‌نفس بار می‌آیند که مهارت‌‌های تحقیقی بی‌مثالی را فرا می‌گیرند. مسئولان دانشگاه مدیترانه شرقی زمان زیادی را صرف تدوین پروتکل‌هایی برای همکاری‌‌های بین‌‌المللی و بده‌‌بستان دانشجو می‌کنند و با 80 موسسه آموزش عالی در سرتاسر دنیا همکاری می‌‌کنند. رتبه QS دانشگاه مدیترانه شرقی در اروپا و آسیای میانه EECA 168 و رتبۀ جهانی آن 800 است. دانشگاه مدیترانه شرقی در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری برنامه‌‌های مختلفی را در رشته‌‌های معماری، هنر، زیست، علوم رایانه، اقتصاد، پزشکی، گردشگری و ... ارائه می‌‌دهد.  

پردیس فاماگوستا دانشگاه فنی استانبول 

یکی از قدیمی‌‌ترین دانشگاه‌های فنی در سراسر دنیا دانشگاه فنی استانبول است که سابقه‌‌ای نزدیک به 250 ساله‌‌ دارد. دانشگاه فنی استانبول که به اختصار ITU خوانده می ‌‌شود، یک موسسه آموزشی شناخته ‌‌شده به لحاظ سابقه، دانش، فناوری، هنر و دستاورهای ورزشی در طول نزدیک به 250 سال فعالیتش است. دانشگاه فنی استانبول در اصل یک مرکز پژوهشی است که گذشته را به حال متصل می‌‌کند و برای آینده برنامه‌های موفقی طراحی می‌‌کند.

در دانشگاه فنی استانبول 39 برنامه لیسانس در 13 دانشکده، و 39 برنامه فوق ‌‌لیسانس و دکتری ارائه می‌شود که در 6 موسسه مختلف که در 5 پردیس پراکنده شده‌‌اند؛ یکی از آن‌ها پردیس دانشگاه فنی استانبول در فاماگوستا قرار دارد و از جمله مهم‌‌ترین دانشگاه ‌‌های فاماگوستا به شمار می‌‌رود. 

دانشگاه غرب قبرس

دانشگاه غرب قبرس هم از جمله مهم‌ترین موسسات آموزشی شهر فاماگوستا به شمار می‌‌رود که یک دانشگاه غیرانتفاعی است و سال 2015 تاسیس شده است. دانشگاه غرب قبرس دارای 4 کالج، سه دانشکده و 18 برنامه لیسانس و فوق ‌‌لیسانس مختلف است که به زبان‌‌های انگلیسی و ترکی ارائه می‌‌شوند. دانشگاه غرب قبرس Cyprus West University از سوی هیئت آموزش عالی ترکیه هم به رسمیت شناخته شده است و برای دانشجویان بین‌‌المللی هم پذیرش تحصیلی ارائه می‌کنند.

دانشگاه آدا کِنت

دانشگاه آدا کِنت دیگر دانشگاه واقع در شهر فاماگوستا است که در سال 2015 تاسیس شده است. دانشگاه آدا کِنت دارای 7 دانشکده و 29 برنامۀ تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق ‌‌لیسانس است. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه های فاماگوستا 

در صورت پذیرش در یکی از دانشگاه ‌‌های قبرس وشهر فاماگوستا، می‌‌توانید با اتکا به سوابق تحصیلی و معدل بالای خود، از بورسیه تحصیلی قبرس بهره‌‌مند شوید. در صورت بورسیه شدن، 25 تا 50 درصد از هزینه‌های شهریه شما پرداخت خواهد شد که در صورت داشتن عملکرد خود در دانشگاه می‌‌توانید برای سال‌‌های بعدی تحصیل خود نیز از آن‌ها بهره‌‌مند شوید.

توجه داشته باشید که برخی از دانشجویان درخشان مشغول به تحصیل در قبرس می‌توانند بورسیه 100 درصد را هم دریافت کنند. البته فراموش نکنید که تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه مدیترانه شرقی شامل بورسیه نمی‌‌شود، چون این رشته به صورت اشتراکی با دانشگاه مارمارا ارائه می‌‌شود. 

دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه های قبرس شامل بورسیه تحصیلی هم می‌شوند.

‌‌آب و هوای فاماگوستا 

در شهر فاماگوستا تابستان‌‌های گرم و خشکی را تجربه خواهید کرد. در طول این فصل کمتر پیش می‌‌آید که هوا ابری باشد؛ اما زمستان‌‌های سرد و بادخیز این خطه باران‌‌های نسبتا پرباری خواهند داشت. در طول سال دما معمولا بین 6.6 تا 32 درجه سنتی‌گراد متغیر خواهد بود، اما به ندرت پیش می‌‌آید که از 2.7 درجه پایین‌‌تر و از 34.5 درجه بالاتر برود. فصل گرم در این شهر از اوایل ژوئن تا اواخر سپتامبر است و متوسط دمای روزانه در طول این مدت بالاتر از 29 درجه خواهد بود.

فصل سرد نیز از اوایل دسامبر تا اواخر مارس است که دمای روزانه در طول این دوره به زیر 18 درجه کاهش پیدا می‌‌کند. از اواسط ماه مه تا اوایل اکتبر، تقریبا می‌‌توان گفت که در تمام روز ‌‌ها هوا یا صاف و یا نیمه ‌‌ابری است، اما اوایل اکتبر تا اوایل ماه می، 35 درصد از روزها هوا ابری خواهد بود. گفتنی است متوسط بارش سالانه در شهر فاماگوستا 407 میلیمتر است. 

هزینه زندگی در فاماگوستا 

متاسفانه به علت کمبود داده‌‌های لازم در مورد هزینه ‌‌های زندگی در فاماگوستا، ما متوسط هزینه‌‌های قبرس را با توجه به نزدیکی این شهر به شهرهای نیکوزیا، لارناکا و لیماسول ارائه می‌‌کنیم. اما این اطمینان را به شما می‌‌دهیم که هزینه ‌‌های زندگی در این شهر نسبتا پایین است و با با شرایط حال حاضر ایران برابری می‌‌کند. 

هزینه خورد و خوراک در فاماگوستا

صرف یک وعده غذا در یک رستوران‌های نه‌چندان گرانقیمت 8.95 دلار آب می‌‌خورد و یک وعدۀ دونفره با سه نوع غذا در رستوران‌‌های متوسط 44.76 دلار می‌‌شود. قیمت فست‌‌‌فودها در این شهر کمتر از 9 دلار است و یک نوشابه کوچک 1.54 دلار و یک بطری آب معدنی کوچک 0.72 دلار قیمت دارد.

قیمت اقلام مصرفی منزل به صورت متوسط در قبرس به این صورت است: 1 لیتر شیر 0.90 دلار، یک قرص نان 1 دلار، یک کیلو برنج سفید 1.7 دلار، یک بسته دوازده ‌‌تایی تخم ‌‌مرغ 2.88 دلار، یک کیلو پنیر محلی 5 دلار، یک کیلو گوشت 9 دلار، یک کیلو فیله مرغ 5 دلار، یک کیلو سیب 0.96 دلار، یک کیلو موز 1 دلار، یک کیلو پرتقال 1.12 دلار، یک کیلو گوجه 2.48 دلار، یک کیلو سیب ‌‌زمینی 0.75 دلار و یک کیلو پیاز 0.80 دلار. 

هزینه حمل و نقل در فاماگوستا

بلیط‌‌های یک ‌‌طرفه سیستم حمل و نقل در شهر فاماگوستا 1.66 دلار قیمت دارند، اما با پرداخت 45.29 دلار می ‌‌توانید یک کارت ماهانه دریافت کنید و در تمام رفت ‌‌و ‌‌آمد ‌‌های خود از آن استفاده کنید. ورودی تاکسی ‌‌های این شهر 5 دلار هستند و به ازای هر کیلومتر 1.19 دلار یا به ازای هر ساعت معطلی 25 دلار به آن اضافه می ‌‌شود. 

هزینه مسکن در فاماگوستا

اجاره یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر ماهانه 300 دلار برایتان آب می‌‌خورد، اما قیمت آن در خارج از شهر هم تفاوت چندانی نمی‌‌کند. به همین شکل، برای اجاره یک آپارتمان سه ‌‌خوابه در مرکز شهر فاماگوستا باید ماهی 400 دلار بپردازید که این مقدار برای آپارتمان ‌‌های خارج از مرکز شهر به 345 دلار کاهش پیدا می‌‌کند. قیمت هر متر مربع آپارتمان نیز در مرکز شهر 850 دلار و در خارج از شهر 1150 دلار خواهد بود. 

کار دانشجویی همزمان با دوران تحصیل در قبرس برای دانشجویان خارجی نیز مهیاست.

جاذبه ‌‌های گردشگری فاماگوستا

شهر فاماگوستا دارای سواحل دیدنی با آب ‌‌های زلال و شفاف، چندین ساختمان تاریخی، چند موزه دیدنی و مسیرهای پیاده‌‌روی، دوچرخه‌‌سواری و قایق‌‌رانی بسیاری دارد. در ادامه به معرفی چند مورد از جاذبه ‌‌های گردشگری فاماگوستا بسنده خواهیم کرد. 

پارک ملی کیپ گرکو

چندین مسیر طبیعی در زیر درختان کاج سربه ‌‌فلک ‌‌کشیده و یک باغ گیاهشناسی، شما را به مناظر دیدنی و خیره‌‌کنندۀ صخره‌‌های دریایی خواهد رساند که مشرف به آب‌‌های آبی و زلال دریای مدیترانه هستند. در امتداد این مسیرها سواحل زیادی گسترده شده‌‌اند که می‌‌توانید برای استراحت روی شن‌‌ها یا صخره‌‌های آنها بیاسایید و از سکوت و آرامش دریا نهایت لذت را ببرید.

یکی از این مسیرها مسیر طبیعی افرودیت نام دارد که دو کیلومتر طول دارد و در امتداد ساحل شمال شرقی کیپ گرکو کشیده شده است. این منطقه علاوه بر زیبایی‌‌های طبیعی، دارای ارزش تاریخی ویژه‌‌ای هم هست، چراکه بسیاری بر این باورند افرودیت، یکی از اساطیر یونانی، در این محل به دنیا آمده است. 

موزۀ تالاسا 

موضوع اصلی این موزه دریاست. نمایشگاه‌‌ها به ترتیب زمانی چیده شده‌‌اند و از دوران ماقبل ‌‌تاریخ گرفته تا نمونه‌‌های ساخته ‌‌شدۀ قایق ‌‌های پاپیروسی (9200 سال پیش از میلاد)، کشتی باستانی کایرنا در دوران کلاسیک (400 سال پیش از میلاد)، کشتی‌‌های قرن نوزدهمی و ... را شامل می‌‌شود. این موزۀ دریایی شامل اشیا عتیقه، استخوان‌‌ها و اسکلت ماموت‌‌های قبرس (8000 ساله) و همچنین فسیل‌‌های دوران زمین‌شناسی مختلف نیز می‌‌شود. 

کلیسای حضرت الیاس 

این کلیسای بیزانسی در سال 1984، به دور کلیسای باستانی موجود در محل ساخته شده است. کلیسا بر روی یک تپۀ 100 متری و با فاصلۀ کوتاهی از قبل منطقۀ پروتاراس واقع شده است و از فواصل دور مناظر بی ‌‌بدیلی پدید می‌‌آورد. ساختمان کلیسا را از سنگ‌‌های بومی منطقه ساخته‌‌اند و به این ترتیب به خوبی با محیط اطرافش ادغام شده است. بعد از گذراندن 156 پله به ساختمان خواهید رسید و بعد از تحسین معماری چشم‌‌نواز آن، می‌‌توانید از مناظر اطراف نیز لذت ببرید. 

غارهای دریایی 

غارهای دریایی زیادی در امتداد خط ساحلی پارک ملی کیپ گرکو قرار دارند. بسیاری از افراد برای اسنورکل یا ماهیگیری به این غارها سر می‌‌زنند. غارهای پالاس و اسماگلر گذرگاه‌‌های عمیق به درون صخره‌‌هایی هستند که فقط از طریق دریا می‌‌توان به آنها وارد شد. برخی از این غارها 240 فوت عمق دارند و در زمانی که دریا آرام باشند و خبری از مد نباشد، می ‌‌توان با راحتی در آنها شنا کرد یا حتی راه رفت! زلالی آب تماشای این مناظر را دوچندان کرده است و حتی می‌‌توانید با هزینه ‌‌ای پایین یک قایق کرایه کنید و به دل دریا بزنید. 

پارک آبی آیا ناپا

پارک آبی آیاناپا در خیابان آیا تکلیس واقع شده و یکی از دوازه پارک برتر دنیا انتخاب شده است. این پارک در اصل دارای تم اساطیر یونان است و شخصیت‌‌های یونانی را به شکل ساده اما واقع ‌‌گرایانه به تصویر می‌‌کشد. این پارک آبی تمام امکانات لازم برای تجربه یک روز پرهیجان و به ‌‌یادماندنی را به بازدید ‌‌کننده‌‌ها ارائه می‌‌دهد. 

قلعه اتلو 

این قعله را اوزینیان در قرن چهاردهم بنا کردند و بعدا ونیزی ‌‌های تغییراتی در آن ایجاد کردند. قلعه اتلو نامش از یکی از حکمرانان ونیزی گرفته است. گفته می‌‌شود شکسپیر هم شخصیت نمایشنامۀ معروفش را از همین فرد و همین قلعه برگرفته است. این قلعه دارای چهار برج دایره‌‌ای است و یک غذاخوری و خوابگاه را در خود جای داده است. در داخل قلعه می‌‌توان گلوله‌‌های توپی را که اسپانیایی‌‌های و عثمانی‌‌ها بر جای گذاشته‌‌اند مشاهده کرد. 

برای تحصیل در فاماگوستا باید ابتدا پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی دریافت کرد.

کار در فاماگوستا 

در طول دوران تحصیل در قبرس، می‌‌توانید به صورت قانونی و برای ساعاتی مشخص کار کنید. این مقدار برای دانشجویان مقطع کارشناسی هفته‌‌ای 10 ساعت و برای دانشجویان مقطع ارشد هفته‌‌ای 20 ساعت است. بعد از فارغ ‌‌التحصیلی در شهر فاماگوستا می‌‌توانید با داشتن یک کارفرما و دریافت درخواست کار از سوی او، مجوز کار بگیرید و در فاماگوستا مشغول به کار شوید.

علاوه بر آنچه گفته شد، در دانشگاه ‌‌های قبرس نیز واحدهایی ارائه می‌‌شوند که شما را برای ورود به بازار کار مهیا می‌‌کنند و به این صورت است که بیشتر فارغ ‌‌التحصیلان از دانشگاه های فاماگوستا می‌‌توانند در عرض سه ماه پس از اتمام تحصیلات مشغول به کار شوند. در صورتی که کارفرمای شما درخواست خود را ارائه دهد، می‌توانید مجوز کار را تا هر زمانی تمدید کنید و در قبرس بمانید. 

زندگی در فاماگوستا 

کشور قبرس و به خصوص شهرهای بزرگ آن امنیت بالا، وضعیت آب و هوایی مناسب، محیط اجتماعی مطلوب و هزینه‌‌های زندگی نسبتا پایینی دارد و شهر فاماگوستا هم از این امر مستثنی نیست. همین ویژگی‌‌ها سبب شده است بسیاری از دانشجویانی که در دانشگاه ‌‌های قبرس درس می‌‌خوانند، پس از مدتی زندگی در فاماگوستا تصمیم به اخذ اقامت قبرس و کار در این شهر یا شهرهای دیگر قبرس بگیرند. داشتن اقتصاد قوی، وجود جاذبه ‌‌های گردشگری فراوان، طبیعت دلنواز و محیط‌‌ها و امکانات تفریحی متعدد نیز از دیگر دلایل ماندگاری دانشجویان بین‌‌المللی پس از فارغ‌‌التحصیلی از دانشگاه ‌‌های فاماگوستا است.

مروری بر تاریخ فاماگوستا

شهر فاماگوستا را پادشاه مقدونیه‌‌‌ای، بطلمیوس دوم، بین سال‌‌‌های 3087 تا 246 پیش از میلاد بنا کرد و ورود پناهجویان مسیحی در سال 1291 آن را از یک روستای کوچک به یکی از ثروتمندترین شهرهای قلمرو مسیحیان بدل کرد. این بندرگاه در سال 1372 توسط ژنو و در سال 1489 توسط ونیز تسخیر شد و ونیزی‌ها آن را پایتخت قبرس کرده و استحکامات شهر را تقویت کردند.

آثار این استحکامات با دیوارهای 15 متری‌اش هنوز هم در بخش ‌‌هایی از شهر فاماگوستا قابل ‌‌مشاهده است. بعد از محاصره شهر در سال ‌‌های 1570 تا 71، شهر فاماگوستا به دست ترک‌‌ها افتاد، اما بریتانیایی‌‌ها در سال 1878 آن را به دست گرفته و تا سال 1960 بر شهر تسلط داشتند. تاسیسات زیادی در بندر شهر ساخته شد و در طول جنگ جهانی به عنوان یک پایگاه دریایی از آن استفاده می‌‌شد. از سال 1974 کنترل شهر دوباره به دست ترک‌‌ها بازگشت.

شهر فاماگوستا یک مرکز تجاری مهم در قبرس شمالی است و فعالیت ‌‌های اقتصادی اصلی آن عبارتند از گردشگری، آموزش، ساخت و ساز و تولیدات صنعتی. این شهر یک بندر آزاد 115 ذرعی دارد که مهم ‌‌ترین بندر قبرس شمالی به لحاظ سفر و تجارت برشمرده می‌‌شود.