موقعیت استراتژیک جزیره قبرس و نزدیکی آن به زادگاه تمدن نقش مهمی در تبدیل شدن این سرزمین به قبرسی که امروزه می‌شناسیم داشته است: جزیره‌ای کوچک اما بسیار بین‌المللی. هویت بین‌المللی این کشور الهام‌بخش نام یکی از مهم‌ترین دانشگاه های قبرس شده است: دانشگاه بین‌المللی قبرس CIU. تحصیل در این دانشگاه که در سال‌های اخیر رویای بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده است، نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی و پس از آن ویزای تحصیلی قبرس دارد.

جهت آشنایی بیشتر با این دو مرحله و همچنین آشنایی با دانشگاه CIU یکی از مشهورترین و معتبرین دانشگاه های قبرس تا پایان این بخش از معرفی دانشگاه های قبرس، لتس گو یونی را همراهی کنید.

پردیس دانشگاه بین المللی قبرس

دانشگاه بین‌المللی قبرسCIU  ریشه در رویا و چشم‌انداز آقای اوزر بویاشی (Ozer Boyaci) دارد، کسی که قصد داشت نهادی را پایه‌گذاری کند تا تاثیر مثبت و برجسته‌ای بر روی آموزش عالی در قبرس شمالی داشته باشد. حالا بعد از گذشت بیش از دو دهه، می‌توان برآورده شدن این رویا را در موفقیت‌های بیشماری که از دانشگاه بین‌المللی قبرس به گوش می‌رسد مشاهده کرد، یک زیرساخت آموزشی که در جزیره رقیب ندارد، پردیسی که قریب به یک میلیون متر مربع وسعت دارد، تمرکز روزافزونش بر روی تحقیق و پژوهش، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، اهمیت دادن به محیط زیست و فرهنگ و تعداد روزافزون فارغ‌التحصیلان که از بیش از 100 کشور خارجی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه CIU می‌شوند.

دانشگاه بین‌المللی قبرس (یا به اختصار CIU) ، واقع در قلب قبرس شمالی، شهر نیکوزیا، یک دانشگاه بین‌المللی و چندفرهنگی شناخته‌شده است که سالانه به بیش از 20 هزار دانشجو از 110 کشور پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند و یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در قبرس به شمار می‌رود.

دانشگاه CIU از زمان تاسیس در سال 1997، شاهد رشدی بی‌سابقه بوده است؛ نه‌تنها جمعیت دانشجوهای آن افزایش داشته است، بلکه از نظر برنامه‌های آکادمیک و اعضای هیئت علمی هم رشدی قابل توجه داشته است. دانشگاه CIU که با 220 دانشگاه مختلف از سرتاسر دنیا توافقنامه‌های همکاری دارد، در فهرست دانشگاه‌های جهانی یونسکو هم قرار گرفته است و از سوی NARIC برتانیا و همچنین هیئت آموزش عالی ترکیه (YOK) به رسمیت شناخته می‌شود. 

تحصیل در دانشگاه CIU قبرس

علاوه بر 28 برنامه فنی حرفه‌ای، 81 برنامه لیسانس، 88 برنامه ارشد، 22 برنامه دکتری، و 2 برنامه فوق‌دکتری، دانشگاه بین‌المللی قبرس 50 آزمایشگاه مدرن و به‌روز دارد که به جدیدترین فناوری‌های روز مجهز شده‌اند و همچنین یک مرکز آموزش بزرگسالان (برای ادامه تحصیل) در پردیس خود بنا کرده است.

علاوه بر برنامه‌های ذکر شده، دانشگاه CIU برنامه‌های ترکیبی و مشترک با دانشکده کسب و کار اتحادیه اروپا، دانشکده کسب و کار پاریس (PSB)، دانشگاه رم تور ورگاتا، دانشگاه ولور همپتون (بریتانیا)، و دانشگاه ساندرلند (بریتانیا) دارد.

امکانات پردیس دانشگاهی CIU

هدف کلیِ دانشگاه بین‌المللی قبرس این است که به دانشجویان خود کمک کند تا ظرفیت‌های علمی خودشان را بهبود بدهند و به آنها کمک کند تا مهارت‌های شخصی‌شان را ارتقا بخشیده و به افرادی موثر و کارآمد در آینده بدل شوند. در این راستا، دانشگاه CIU با یک پردیس بسیار پرنشاط و فعال که سرشار از تسهیلات و امکانات اجتماعی است، زمینه انواع و اقسام فعالیت‌های سرگرم‌کننده را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

اقامتگاه های دانشگاه CIU 

مزایای زندگی در پردیس دانشگاه صرفا محدود به دسترسی آسان به کلاس‌های درس (که فقط چند دقیقه پیاده‌روی با شما فاصله دارند) نمی‌شود، بلکه سالن‌های مسکونی و خوابگاه‌ها فرصتی بی‌نظیر برای ملاقات با سایر دانشجویان فراهم می‌کنند که از 60 فرهنگ و زبان و کشور مختلف از سراسر دنیا آمده‌اند. به علاوه، دسترسی آسان به رستوران‌های مختلف در پردیس که برخی از آن‌ها تا نیمه‌های شب هم باز هستند، و امکانات ورزشی و تفریحی روباز و سرپوشیده نیز در اختیار شما خواهند بود. 

دانشجویان ساکن در پردیس دانشگاه CIU می‌توانند در فعالیت‌های کلوپ‌های دانشجویی نیز شرکت کنند، دسترسی آسانی به کتابخانه داشته باشند و در مرکز دانشجویان (دارای استخر و سینما) خوش بگذرانند. به علاوه، سرویس شاتل در طول روز به دانشجویان خدمات‌رسانی می‌کند و شما را از پردیس به مرکز شهر نیکوزیا می‌برد. آخر هفته‌ها این سفرهای شاتلی به کایرنیا هم امکان‌پذیر است. در دانشگاه بین‌المللی قبرس، خوابگاه‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند: اتاق‌های خوابگاهی-استودیویی (بدون امکانات آشپزی) و اتاق‌های آپارتمانی (همراه با امکانات آشپزی.

دانشگاه CIU در مجموع 17 ساختمان خوابگاهی ایجاد کرده تا نیازهای دانشجویانی که تحصیل در قبرس را برای ادامه آموزش عالی خود انتخاب کرده‌اند، برآورده کند. خوابگاه‌های دانشگاه CIU کیفیت بالایی دارند و انواع تسهیلات و امکانات رفاهی را فراهم می‌کنند تا یک محیط آرام، متناسب و قابل‌اطمینان برای دانشجویان در دسترس قرار بگیرد. تمام اتاق‌ها دسترسی رایگان و نامحدود به انگلیسی، تلویزیون LCD، کانال‌های تلویزیونی بیسیم، میز و صندلی، کتابخانه، کمد، تختخواب، یخچال، خط تلفن برای تماس‌های بین اتاق‌ها و... دارند.

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه بین‌المللی قبرس 

دو روش ساده برای اخذ پذیرش تحصیلی در برنامه‌های علمی دانشگاه CIU وجود دارد؛ هم می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی درخواست بدهید، و هم می‌توانید این کار را به نماینده‌های محلی در کشور خودتان بسپارید تا برایتان تقاضانامه تکمیل و ارسال کنند. 

درخواست پذیرش تحصیلی آنلاین سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای شروع تحصیل در قبرس به شمار می‌رود. زمانی که فرم آنلاین را پر کردید، تمام اطلاعاتی که کارکنان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی دانشگاه CIU برای ارزیابی شما نیاز دارند را فراهم خواهید کرد. شما باید تمام اسناد تحصیلی خود را اسکن‌شده داشته باشید تا بتوانید در انتهای فرم پذیرش تحصیلی آن‌ها را ضمیمه کنید. 

در صورتی که تمام مدارک و اطلاعات را به صورت صحیح ارائه کرده باشید، بعد از بررسی مدارک مسئولان پذیرش تحصیلی پاسخ ارزیابی را ارسال می‌کنند. در صورتی که هم پرونده شما نقص داشته باشد، دانشگاه CIU از طریق ایمیل با شما تماس می‌گیرد.

ددلاین دانشگاه CIU

فراموش نکنید که موعد ثبت‌نام دانشگاه بین‌المللی قبرس هر ساله از 30 سپتامبر تا 28 فوریه است. خوابگاه‌ها از 15 سپتامبر بازگشایی می‌شوند و آزمون انگلیسی هم اواسط ماه سپامبر برگزار می‌شود. باید توجه داشت که رزرو خوابگاه در زمان ثبت درخواست پذیرش تحصیلی صورت می‌گیرد.

برنامه‌های تحصیلی دانشگاه CIU

همانطور که پیش‌تر هم عنوان شد، دانشگاه بین‌المللی قبرس در تمامی مقاطع (لیسانس، فوق‌لیسانس، و دکتری) به دانشجویان بین‌المللی نیز پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند. رشته‌هایی که برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه CIU در دسترس هستند در ادامه می‌آیند، اما توجه داشته باشید که هر کدام از این رشته‌ها دارای چندین برنامه تحصیلی مختلف است؛ برای مثال، در رشته بیولوژی، سلامت و پزشکی در مقطع لیسانس می‌توانید از بین برنامه‌های پرستاری، داروسازی، علوم تغذیه، هنر آشپزی، ژنتیک و روانشناسی یکی را انتخاب کنید.

در مقطع لیسانس که معمولا 8 ترم به طول می‌انجامد و هزینه هر ترم بین 1500 تا 3000 یورو خواهد بود: برنامه‌های تحصیلی این مقطع شامل بیولوژی، سلامت و پزشکی؛ کسب و کار، امور مالی و اقتصاد؛ هنر، طراحی و موسیقی؛ مهندسی و فناوری؛ سیاست، تاریخ و حقوق؛ علوم انسانی و اجتماعی؛ رسانه و ارتباطات؛ زبان، ادبیات و آموزش؛ گردشگری و هتلداری می‌شوند.

در مقطع فوق‌لیسانس که معمولا 4 ترم به طول می‌انجامد و هزینه هر ترم بین 1200 تا 1400 یورو خواهد بود: برنامه‌های تحصیلی این مقطع عبارتند از کسب و کار، امور مالی و اقتصاد؛ هنر، طراحی و موسیقی؛ مهندسی و فناوری؛ جغرافیا و کشاورزی؛ بیولوژی، سلامت و پزشکی؛ گردشگری و هتلداری. 

در مقطع دکتری که معمولا 6 ترم به طول می‌انجامد و هزینه هر ترم بین 1300 تا 1500 یورو خواهد بود: در این مقطع می‌توان از برنامه‌های تحصیلی کسب و کار، امور مالی و اقتصاد؛ هنر، طراحی و موسیقی؛ مهندسی و فناوری؛ زبان، ادبیات و آموزش؛ رسانه و ارتباطات پذیرش تحصیلی اخذ کرد.

شهریه دانشگاه CIU و بورسیه تحصیلی

برای دانشجویان خارجی که تحصیل در قبرس را انتخاب کرده‌اند، هزینه‌های شهریه بسته به مقطع تحصیلی و همچنین رشته شما متغیر خواهد بود. شهریه سالانه برای تمام دانشجویان بین‌المللی در برنامه‌های لیسانس در دانشگاه بین‌المللی قبرس به صورت متوسط زیر 3 هزار و 99 یورو است که 50% بورسیه تحصیلی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. البته میزان شهریه برای دانشجویان رشته داروسازی حدود 4 هزار و 99 یورو است که باز هم شامل بورسه 50 درصدی می‌شود.

دانشگاه بین‌المللی قبرس برای دانشجویان خود «بسته‌های جامع» در نظر گرفته است که شامل شهریه و هزینه‌های تحصیل، خوابگاه و غذا می‌شود. انواع اتاق‌ها و خوابگاه‌ها با اندازه‌ها و امکانات مختلف در همین بسته‌های جامع ارائه می‌شوند که هزینه‌های آن‌ها بین 4500 تا 9000 یورو متغیر خواهد بود. این بسته‌ها در میان دانشجویان محبوبیت زیادی دارند، چون این بسته‌ها تمام مواردی را که یک دانشجو در طول یک سال تحصیلی نیاز دارد برآورده می‌کنند، حتی بیمه درمانی و هزینه حمل و نقل با اتوبوس.

بورس تحصیلی برای دانشجویان تازه‌وارد قابل دسترس است که بین 25 تا 100 درصد هزینه‌ها متغیر خواهد بود. این بورسیه‌ها بر اساس استحقاق تحصیلی، نیاز مالی یا داشتن استعداد ورزشی تقسیم می‌شوند. زمانی که فرم آنلاین برای پذیرش تحصیلی در CIU را پر می‌کنید، یک ایمیل از دفتر پذیرش برایتان ارسال می‌شود که درخواست شما دریافت شده است. اگر احساس می‌کنید وضعیت مالی یا علمی یا ورزشی شما برای دریافت بورسیه کفایت می‌کند، حتما فرم درخواست بورسیه را هم پر کرده و ارسال کنید.

زندگی دانشجویی در پردیس دانشگاه CIU

زندگی دانشجویی در پردیس دانشگاه بین‌المللی قبرس بخش مهمی از تجربه تحصیل در قبرس به شمار می‌رود. در پردیس این دانشگاه که در زمینی به مساحت 900 هزار متر مربع بنا شده است،  دانشجویان می‌توانند به انواع امکانات درسی و اجتماعی دسترسی داشته باشند و با فرهنگ ملیت‌های مختلف آشنا شوند. در پردیس هاسپولات دانشگاه بین‌المللی قبرس، دانشجویان می‌توانند به مرکز کامپیوتر، کتابخانه، مجموعه ورزشی (بزرگترین مجموعه ورزشی قبرس)، چندین کافه تریا، یک سوپرمارکت، یک مرکز بهداشت، یک آرایشگاه و یک مرکز بازی و استخر دسترسی داشته باشند. 

به علاوه، دانشجویان دانشگاه CIU می‌توانند به 46 کلوپ دانشجویی متفاوت (مثلا کلوپ موسیقی، کلوپ سینما، کلوپ تئاتر، کلوپ جستجو و نجات، و ...) بپیوندند و از برنامه‌های متنوع و هیجان‌انگیز آن‌ها بهره‌مند شوند. عضویت در تیم‌های ورزشی دانشگاه CIU هم به دانشجویان این امکان را می‌دهد که روحیه تیمی را تجربه کنند و یاد بگیرند که چطور به هم اعتماد کنند.

رنکینگ دانشگاه بین المللی قبرس

دانشگاه بین المللی قبرس در قبرس در سال 2023 در رتبه 10 ملی و رتبه 5055 جهانی قرار گرفته است و در 17 رشته تحقیقاتی امتیاز عالی کسب کرده است.

جمع‌بندی

علاوه بر این، هزینه‌های زندگی و شهریه پایین در قبرس هم می‌تواند یکی از انگیزه‌های انتخاب این دانشگاه باشد. از دیگر مزایای تحصیل در قبرس (و البته دانشگاه CIU) امکان دریافت بورسیه استحقاقی و وجود برنامه وفاداری برای دریافت خوابگاه را می‌توان عنوان کرد. تنوع رشته‌ها و مقاطع، ماهیت بین‌المللی دانشگاه و چندفرهنگ بودن، وجود امکانات و تسهیلات رفاهی و آموزشی، تدریس به زبان انگلیسی و روند اخذ پذیرش تحصیلی آسان از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه بین‌المللی قبرس هستند.