دانشگاه مدیترانه شرقی یا همان EMU تنها دانشگاه دولتی در بخش شمالی جزیره مدیترانه ای قبرس است. این دانشگاه در سال 1979 میلادی تاسیس شده و در میان بیش از 10 دانشگاه دیگر قبرس شمالی دارای برترین جایگاه و رتبه است.

این موسسه آموزش عالی بین المللی در ابتدا به عنوان یک موسسه فناوری شروع به کار کرد، اما اکنون دانشگاه EMU قبرس کار خود را وسعت داده و دارای تعداد تقریبی 100 رشته متنوع کارشناسی و 80 رشته ارشد برای تحصیل دانشجویان است.

این دانشگاه دروس را به دو زبان انگلیسی و ترکی تدریس می کند، این در حالی است که اکثر رشته ها به زبان انگلیسی نیز در دسترس دانشجویان هستند.

به طور معمول مدارک دانشگاهی به زبان انگلیسی در حوزه های مهندسی، علوم سلامت، رسانه و ارتباطات، آموزش و پرورش، معماری، تجارت و اقتصاد، گردشگری، پزشکی، دندانپزشکی، کامپیوتر و فناوری، هنر و علوم و دپارتمان حقوق عدالت دانشگاه EMU یافت می شود.

آن دسته از دانشجویانی که قصد ارتقا مهارت زبان انگلیسی خود را داشته و مایل هستند تا به تحصیل در یکی از رشته های ذکر شده در بالا بپردازند، اما از دانش زبانی کافی برخوردار نیستند، می توانند بدون نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا ترکی در هنگام دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه، در کلاسهای مقدماتی زبان انگلیسی EMU شرکت کرده و پیش از شروع ترم تحصیلی خود را به خوبی در زمینه زبان آماده کنند.

چرا دانشگاه EMU قبرس؟

•  از سیستم آموزشی وبرنامه های تحصیلی با کیفیت برخوردار است

•  EMU دارای 12 دانشکده است که در راس آنها رشته های پزشکی، داروسازی، علوم سلامت و مهندسی قرار دارد

•  تمامی کلسها، اتاق های جلسات و کنفرانس، آزمایشگاه ها و تجهیزات دانشگاهی با جدیدترین فناوری روز تجهیز شده است
•    زبان رسمی این دانشگاه انگلیسی است

•  EMU به دانشجویان این امکان را می دهد تا یک تا دو ترم تحصیلی خود را در هر یک از دانشگاه های تحت قرارداد خود در اتحادیه اروپا در کشورهایی نظیر ایتالیا، کانادا، آمریکا، اتریش، چین و غیره بگذراند

•  این موسسه آموزش عالی دولتی از بیش از 30 مرکز تحقیقاتی، موزه و گالری و سایر تجهیزات برخوردار است

•  مرکز خدمات درمانی و سلامت دانشگاه دارای 13 دکتر متخصص و آمبولانس اختصاصی است

•  کتابخانه EMU از منبع عظیمی از کتاب ها، تحقیقات، منابع صوتی و تصویری و انتشارات تخصصی آموزشی برخوردار است

دانشگاه مدیترانه شرقی یکی از برترین دانشگاه های بین المللی دنیاست که در میان فهرست 1500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و همواره توسط سازمان های رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه های دنیا از جمله THE، وبومتریک و URAP در میان برترین موسسات آموزشی منتخب جهان قرار گرفته است.

دانشگاه EMU عضو کامل انجمن بین المللی دانشگاه ها، انجمن دانشگاه های اروپا، انجمن دانشگاه های مدیترانه و فدراسیون دانشگاه های جهان اسلام است و به همین خاطر از شهرت خوبی در سراسر دنیا برخوردار است.

این دانشگاه از نهادهای مختلف و معتبر بین المللی اعتبارنامه های متعددی را دریافت کرده است و یکی از 5 دانشگاهی در منطقه است که جایزه ABET ( هیئت اعتباربخشی مهندسی و فناوری) در زمینه مهندسی را دریافت کرده است؛ در عین حال دپارتمان معماری EMU دارای معادل قابل توجهی از اعتبارسنجی NAAB و MIAK است.

همچنین دپارتمان تجارت و اقتصاد، گردشگری و دانشکده کامپیوتر و فناوری دانشگاه EMU اعتبارنامه FIBAA را دریافت کرده اند. دپارتمان تدریس زبان انگلیسی دانشکده آموزش و پرورش نیز اعتبار نامه AQAS را دریافت کرده است.

علاوه بر آن، دانشکده گردشگری و مدیریت مهمان نوازی EMU قادر به دریافت اعتبارنامه TEDQUAL شده و بخش فناوری های کامپیوتری و سیستم های اطلاعاتی دانشکده کامپیوتر و فناوری SCT موفق به قبولی در اعتبارنامه بین المللی ASIIN شده است. در این بین دانشکده آماده سازی زبان انگلیسی و سایر زبانهای خارجی نیز در کسب اعتبارنامه EDEXCEL موفق ظاهر شده و همچنین دانشکده تجارت و اقتصاد EMU عضو کاملی از سازمان AACSB است.

در کنار تمام موارد اشاره شده در بالا، باید به این موضوع توجه داشته باشید که در کمتر از 3 هفته کاری امکان دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه وجود داشته و می توان بدون نیاز به دریافت ویزای تحصیلی و با 50 درصد تخفیف شهریه برای ثبت نام دانشگاه اقدام کرد.

مزایای تحصیل در دانشگاه EMU

•  کیفیت بالای سیستم آموزشی و زندگی دانشجویی غنی در دانشگاه EMU

•  نبود نیاز به ارائه مدرک زبان

•  تخفیف 50 درصدی شهریه برای تمامی مقاطع دانشگاهی (با استفاده از بورسیه)

•  نبود نیاز به دریافت ویزای تحصیلی

•  هزینه های بسیار پایین تحصیل و زندگی در قبرس

•  اعتبار بالای مدارک دانشگاهی

•  نزدیکی مسافت به کشور ایران

•  امکان انجام کار دانشجویی در خلال تحصیل

•  دریافت پذیرش تحصیلی و یا درخواست انتقالی آسان به دانشگاه های معتبر اروپا، آمریکا و کانادا

•  بازار کار بین المللی و محیط چندجانبه و چند فرهنگی

موسسه آموزش عالی مدیترانه شرقی در شهر فاماگوستا واقع شده است و با برخورداری از اقامتگاه دانشجویی با بیش از 10هزار تخت در دسترس، فرصت اجاره و دریافت محل اسکان شخصی و مستقل را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

پردیس دانشگاه در زمینی به مساحت 3500 هکتار واقع شده که همچون یک شهر کوچک محسوب می شود، شما می توانید هر آنچه که می توانید تصور کنید را در این پردیس دانشگاهی طلب کنید، از مرکز بهداشتی گرفته تا خدمات مشاوره PDRAM، کتابخانه 10 هزار کتابی، 35 محوطه و سالن غذاخوری و معاشرت، سوپرمارکت و سیستم اتوبوسرانی انحصاری برای درون و خارج از فراماگوستا در این دانشگاه وجود دارد.

همچنین دانشجویان دانشگاه EMU می توانند از تجهیزات گسترده ورزشی نظیر استادیوم مدرنی با گنجایش 5هزار نفر، زمین دو و میدانی tartan، مرکز سلامت و تمرینات هوازی، باشگاه، سالن های ورزش TRX و spinning، فضای باز 66.500 هزار مترمربعی برای انجام انواع ورزش ها و محوطه سرپوشیده و چند جانبه ورزشی با ظرفیت 3500 نفر لذت برده و استفاده کنند. این تنها بخشی از تجهیزاتی است که در دسترس 20 هزار دانشجوی این دانشگاه قرار می گیرد.

این دانشگاه از بیش از 106 کشور دنیا پذیرای دانشجو بوده و به همین خاطر از جوامع منحصر به فرد اجتماعی و فرهنگی دانشجویان بین المللی در داخل دانشگاه برخوردار است. دانشگاه EMU با توجه به اینکه زندگی تحصیلی هر دانشجوی بین المللی باید با تجارب مختلف و ارزشمند تلاقی پیدا کند، یک جشنواره سالانه بهاره را برای مدت یک هفته در ماه می برگزار می کند.

این جشنواره شامل گفتگوهای دانشگاهی و پنل ها با مهمانان ویژه، نمایش فیلم، اجرای تئاتر و کارگاه های آموزشی هنر، موسیقی زنده و سایر سرگرمی های جذاب می شود. اما در الباقی سال تحصیلی دانشجویان بین المللی EMU فعالیت های پردیس دانشگاه مواردی نظیر فستیوال موسیقی راک، جشنواره موسیقی محلی، مسابقات ورزشی، جشن های فرهنگی، مصاحبه هنرمندان، نمایش هفتگی فیلم، برنامه های ایستگاه رادیویی و تلویزیونی که توسط دانشجویان رهبری می شود و بسیاری از ورزش ها و فعالیت های جذاب را شامل می شود.

این دانشگاه معروف و دولتی قبرس شمالی با بیش از 1100 نیروی آموزشی برجسته از 35 کشور دنیا، از زیرساخت توسعه یافته و پیشرفته ای برخوردار است. از این رو دوره های آموزشی دانشگاهی با کیفیت بالا به زبان انگلیسی تدریس می شوند و این فرصت را برای دانشجو فراهم می کنند تا زبان دوم را فرا بگیرد.

با در نظر گرفتن اعتبارنامه ها و محتوای آموزشی بین المللی و مدارک دانشگاهی که در سرتاسر دنیا مورد قبول بوده و قابل شناسایی است، دانشگاه EMU با آموزش دانشجویان برای تبدیل شدن به افرادی خلاق و رقابتی با مهارت های کارآفرینی، آنها را به خوبی برای مشاغل بین المللی آینده آماده می سازد.

در حال حاضر تعداد دانشجویان تمام وقت EMU برابر با 18.865 هزار نفر است و تعداد دانشجویان به نسبت نیروی آکادمیک 27 به 1 است. همچنین نسبت دانشجویان خانم به آقا در دانشگاه41 به 59 درصد بوده و میزان دانشجویان بین المللی حاضر در این موسسه آموزشی بین المللی 83 درصد است.

موسسه آموزش عالی مدیترانه شرقی از برنامه ها و فرصت های همکاری مشترک با دو دانشگاه برتر جهانی برخوردار است که در دسترس دانشجویان بومی و بین المللی این دانشگاه قرار دارد. 
برنامه مشترک همکاری با دانشگاه بولونیا با رتبه 180 دنیا برای تحصیل در برنامه کارشناسی ارشد سیستم های حقوقی تطبیقی که بر روی حقوق اروپا تمرکز داشته و می تواند برای دانشجویان رشته هایی همچون مهندسی، تجارت، رسانه و ارتباطات و سایر رشته های مرتبط مناسب باشد.

دانشجویان از این طریق می توانند نزد اساتید دانشگاه بولونیا به تحصیل پرداخته و از این دانشگاه مدرک خود را دریافت کنند.

در عین حال دانشگاه EMU با یکی از 10 موسسه آموزش عالی انگلیس یعنی Warwick همکاری ویژه ای دارد و دو رشته کارشناسی ارشد علوم این دانشگاه به طور مستقیم از پردیس EMU در دسترس است و توسط اساتید وارویک انگلیس تدریس می شود. البته دانشجویان این دو رشته امکان ادامه دوره آموزشی را در دانشگاه وارویک وسایر دفاتر WMG در سراسر دنیا خواهند داشت.

در کنار ارائه شانس کسب تخصص در رشته ای به خصوص، EMU فرصت هایی را برای توسعه و پیشرفت در سایر زمینه ها فراهم کرده است. به بیانی دیگر دانشجویانی که در رشته های تحصیلی EMU ثبت نام کرده اند ممکن است بتوانند بنابر شرایط تحصیلی خود از مزایای تحصیل دو رشته همزمان و دوره های فرعی برخوردار شوند( این موضوع اغلب در دپارتمان مهندسی در دسترس دانشجویان قرار دارد)

در عین حال EMU با 28 موسسه آموزشی برجسته در 20 کشور دنیا از جمله آمریکا، کانادا، بلژیک، آلمان، فرانسه، کره جنوبی و چین همکاری داشته و برنامه تبادل دانشجو را نیز با این موسسات آموزشی به اجرا در آورده است.

رشته های تحصیلی EMU

موسسه آموزش عالی مدیترانه شرقی در قبرس شمالی رشته های متنوعی را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا به دانشجویان دارای پذیرش تحصیلی ارائه می دهد که شامل موارد زیر می شود:

•  تجارت، امور مالی و اقتصاد

•  مهندسی و فناوری

•  هنر، طراحی و موسیقی

•  زبان، ادبیات و آموزش و پرورش

•  بیولوژی، سلامت و پزشکی

•  رسانه و ارتباطات

•  گردشگری و مدیریت هتل

•  سیاست، تاریخ و حقوق

•  ریاضیات و انفورماتیک

شرایط پذیرش دانشگاه EMU

به طور معمول درخواست های پذیرش تحصیلی رشته های کارشناسی Emu هر دو سال یکبار مورد موافقت قرار می گیرد و دانشجو باید علاوه بر پر کردن فرم درخواست پذیرش تحصیلی، یک کپی رسمی ترجمه شده از آخرین مدرک تحصیلی ( برای مثال دیپلم)، یک قطع عکس رنگی پاسپورتی، فتوکپی پاسپورت، ترجمه شناسنامه و کارت ملی و مدرک زبان ( در صورت وجود) را برای دپارتمان پذیرش emu قبرس شمالی بفرستد.

چنانچه متقاضی ادامه تحصیل در Emu از مدرک زبان انگلیسی معتبر برخوردار نباشد، باید در آزمون مهارت سنجی زبان دانشگاه پیش از شروع کلاسها شرکت کند. اما در حالت کلی، اغلب دانشجویان پذیرفته شده و جدید دانشگاه که قصد دارند با مدرک دیپلم به تحصیل در مقطع کارشناسی Emu بپردازند، اولین سال تحصیلی خود را صرف گذراندن دوره های آماده سازی زبان دانشگاه می کنند.

از این رو دانشجویان بین المللی این امکان را دارند تا بدون نیاز به ارائه مدرک زبان بین المللی و دریافت ویزای تحصیلی نامه پذیرش تحصیلی emu قبرس شمالی را دریافت کرده و در آنجا مهارت زبان خود را برای ادامه تحصیل ارتقا دهند.

به بیانی دیگر، با شرکت در دوره یکساله آماده سازی زبان Emu، دانشجو می تواند خود را برای سطح زبان تحصیل در دانشگاه و دروس دانشگاهی آماده کرده و به راحتی با محیط و سیستم آموزشی برترین دانشگاه قبرس تطبیق یابد.

در صورتی که دارای مدرک زبان انگلیسی معتبر باشید، می توانید بدون نیاز به صرف وقت در دوره های آماده سازی زبان، مستقیما در مقطع کارشناسی به ادامه تحصیل در قبرس شمالی بپردازید.

اما برای دریافت پذیرش تحصیلی مقطع ارشد emu، شما نیازمند داشتن مدرک کارشناسی دانشگاه و سایر شرایط ذکر شده در بالا هستید، همچنین ممکن است بنابر رشته انتخابی تعدادی از دروس و دوره های پیش نیاز نیز برای شما در نظر گرفته شود که گذراندن آنها بیش از یکسال زمان نخواهد برد.

به طور معمول، درخواست های پذیرش تحصیلی مقاطع تکمیلی EMU دوبار در سال در ترم های پاییز و بهار پذیرفته می شوند و ددلاین ارسال درخواست ها در وبسایت رسمی دانشگاه اعلام می گردد.

در حالت کلی مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترای موسسه آموزشی emu قبرس شمالی به شرح زیر است:

•  ترجمه رسمی مدرک کارشناسی با حداقل معدل CGPA 4

•  فتوکپی برابر اصل و ترجمه شده دیپلم و سایر مدارک تحصیلی دانشجو

•  ریز نمرات دانشگاهی

•  مدرک زبان انگلیسی ( درصورت وجود)

•  3 توصیه نامه دانشگاهی (فارغ التحصیلان قبلی EMU نیازی به ارائه این مورد ندارند)

•  انگیزه نامه تحصیلی 

•  فتوکپی پاسپورت و کارت ملی

•  عکس رنگی قطع پاسپورت

•  برنامه تحصیلی دانشجو

•  رزومه تحصیلی دانشجو

شهریه دانشگاه emu

بنابر اطلاعات ارائه شده توسط وبسایت رسمی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس، در حال حاضر شهریه اغلب رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی دانشگاه EMU به طور تقریبی بین 8570  تا 20.161 دلار برآورد شده است.

از این رو هزینه تحصیل در رشته هایی نظیر هنر و علوم، تجارت و اقتصاد، امور مالی، رسانه و ارتباطات، کامپیوتر و فناوری، گردشگری و مهمان نوازی معادل 8569 دلار آمریکا برای هر سال است.

در این بین هزینه تحصیل در رشته های مهندسی، معماری، آموزش و پرورش، دندانپزشکی، حقوق، علوم سلامت، داروسازی و پزشکی دانشگاه EMU قبرس بالاتر بوده و از 10.480 تا 20.161 دلار آمریکا متغیر است.

اما خوشبختانه متقاضیان تحصیل در این دانشگاه تراز اول قبرس می توانند در سال تحصیلی جدید از تخفیف بورسیه تحصیلی 50 درصدی برخوردار شده و تنها با پرداخت حداقل 4.484 دلار به ازای هر سال به تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه بپردازند.

در این بین شهریه و هزینه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا به دو دسته کلی دارای پایان نامه و بدون آن تقسیم می شود و  بین 1167 تا 3 هزار دلار در هر ترم هزینه دارد که پس از دریافت بورسیه تحصیلی 50 درصدی به نصف این مبلغ کاهش می یابد.

در صورتی که دارای رزومه تحصیلی درخشان باشید، این امکان را دارید تا از دانشگاه Emu برای بورسیه merit و یا همان مبتنی بر شایستگی درخواست داده و در رشته هایی نظیر پزشکی و داروسازی، بدون نیاز به پرداخت شهریه دانشگاهی به تحصیل بپردازید.

در عین حال دانشجویان واجد شرایط مقاطع دکترا نیز امکان دریافت کمک های پژوهشی، بورسیه تحصیلی و حقوق ماهانه را از دانشگاه خواهند داشت. 

رنکینگ و رتبه دانشگاه EMU

در حال حاضر موسسه آموزشی مشهور emu دارای رتبه 1 در میان تمام دانشگاه های قبرس و رتبه 1521 در جهان است. اما بنابر آمار سازمان رنکینگ THE دارای رتبه 801 تا 1000 جهان ، براساس رنکینگ میزان تاثیرگذاری دارای رتبه 401 تا 600 سال 2020، رنکینگ 501 تا 600 دنیا برای رشته های مهندسی و فناوری و رتبه 601 تا 800 برای رشته های علوم فیزیکی است. 

خوابگاه های دانشگاه emu

خوابگاه های دانشجویی EMU به دو دسته داخل دانشگاه On campus و خارج از دانشگاه Off campus تقسیم می شود. اقامتگاه های مدرن داخلی EMU دارای ظرفیت اسکان 10 هزار نفری بوده و اولویت اسکان با دانشجویان سال اولی و تازه وارد است.

به طور معمول هزینه اقامت در این نوع از خوابگاه های دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی بین 160 تا 280 یورو در ماه است. در مجموع موسسه آموزشی emu دارای 15 خوابگاه دانشجویی داخل دانشگاه است.

خوابگاه های داخلی emu آپارتمان هایی مبله با سالن استراحت، آشپزخانه، حمام، دستشویی و بالکن هستند. این درست است که اولویت اصلی با دانشجویان ورودی و سال اولی است، اما به علت تقاضای زیاد دانشجویان، باید در سریع ترین شکل ممکن برای رزرو خوابگاه اقدام کنید. شما امکان پخت و پز و آماده سازی غذا را در خوابگاه خود داشته و می توانید در صورت تمایل از وعده های ارائه شده در سال غذاخوری استفاده کنید.

اما بسیاری از دانشجویان بین المللی تمایل به اقامت در خوابگاه های خصوصی دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه و یا همان off campus دانشگاه EMU دارند. ( در اطراف فاماگوستا)
در این حالت خانه های زیادی با استانداردها و اجاره های متنوع در دسترس دانشجویان قرار دارد. از این رو شما می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی بنابر بودجه خود یک آپارتمان یک طبقه استودیویی، دو خوابه و یا سه خوابه را در نقاط مختلف شهر و یا در نزدیکی دانشگاه اجاره کنید.

به طور معمول بنابر نوع ساختمان و نزدیکی به مرکز شهر، اجاره این نوع از خانه ها در قبرس بین 150 تا 550 دلار آمریکا متغیر است و می توان قرارداد را به صورت 6 ماه و یا یکساله تنظیم کرد.

در این حالت دانشجو باید علاوه بر اجاره ماهیانه هزینه قبوض برق، آب، اینترنت، گاز و غیره را نیز متقبل شود. بر همین اساس این امکان وجود دارد تا با اجاره مشترک یک خانه با چند دوست دانشجو، مقدار اجاره و هزینه های ماهانه قبوض را بین چند نفر تقسیم کنید و از این طریق هزینه های ماهانه خود را کاهش دهید.

به طور کلی حداقل هزینه برآورد شده برای اقامتگاه مسکونی در قبرس بین 180 تا 250 یورو، هزینه زندگی در هر ماه حداقل 65 یورو، هزینه غذا و خورد و خوراک ماهانه 75 یورو است و بخاطر وجود شاتل و یا همان سرویس رایگان دانشگاه، نیازی به پرداخت هزینه ماهانه برای حمل و نقل نیست.