شهر نیوکاسل انگلیس یا نیوکاسل آپون تاین در قلب شمال شرقی انگلستان و در کنار رودخانه تاین قرار دارد. جمعیت پررونق دانشجویی این مقصد به آن انرژی بی‌نظیری بخشیده و باعث شده تا نیوکاسل از زندگی شبانه‌ی افسانه‌ای برخوردار شود. 

در این مطلب از لتس گو یونی، به بررسی نیوکاسل، شهری جذاب در شمال شرقی انگلستان، به عنوان مقصدی ایده‌آل برای مهاجرت تحصیلی می‌پردازیم. این شهر با ترکیب منحصر به فرد از فرهنگی پویا، دانشگاه‌های معتبر و هزینه‌های زندگی مناسب، به انتخابی عالی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. 

نیوکاسل کجاست

نیوکاسل کجاست؟ جالب است بدانید در سراسر جهان بیش از یک مکان با نام «نیوکاسل» وجود دارد! در واقع، بیش از ۱۰۰ مکان با این نام یا تغییرات مشابه مانند «New Castle» وجود دارد. این مکان‌ها را می‌توان در بسیاری از کشورها یافت از جمله: 

 • استرالیا
 • کانادا
 • انگلستان
 • ایرلند
 • آفریقای جنوبی
 • ایالات متحده

برخی از این نیوکاسل‌ها شهر هستند، در حالی که برخی دیگر شهرک یا حتی جوامع کوچکتری هستند. اما امروز، ما روی یکی از آن‌ها تمرکز می‌کنیم - شهر پر جنب و جوش نیوکاسل آپون تاین، که در شمال شرقی انگلستان قرار دارد و مقصد مهاجرت تحصیلی بسیاری از متقاضیان تحصیل در انگلیس است. 

شهر نیوکاسل انگلیس

شهر نیوکاسل انگلیس یا نیوکاسل آپون تاین، یکی از نمادین‌ترین شهرهای بریتانیا است. این شهر به خاطر میراث صنعتی‌اش، آبجو قهوه‌ای رنگ مخصوص به خودش، زندگی شبانه‌ی پرشور و لهجه‌ی محلی خاص به نام «جوردی» شهرت دارد. این شهر در شمال شرقی انگلستان و در کنار رودخانه‌ی تاین واقع شده است. 

این شهر از زمان شکل‌گیری به عنوان یک قلعه‌ی رومی در دیوار هادریان در سال ۱۲۲ پس از میلاد، دچار تغییرات زیادی شده است. شهر در ساحل شمال غربی رودخانه‌ی تاین و تقریباً در ۷۴ کیلومتری جنوب مرز اسکاتلند قرار دارد و بخش‌های زیادی از آن هنوز بافت قرون وسطایی خود را حفظ کرده‌است. 

کوچه‌های باریک یا «چیر» ها که بیشتر آن‌ها فقط با پای پیاده قابل عبور هستند، همچنان به وفور به ویژه در اطراف رودخانه وجود دارند. این شهر خود را به یک مرکز فرهنگی تبدیل کرده است و اکنون به عنوان قطب تجاری و اجتماعی شمال شرق شناخته می‌شود. در تضاد با میراث صنعتی‌اش، این شهر همچنین به خاطر آگاهی زیست‌محیطی‌اش شناخته شده است و حتی برنامه‌ریزی کرده تا اولین شهر بدون آلاینده‌ی کربنی در بریتانیا شود. 

فرودگاه بین‌المللی این شهر سالانه پذیرای نزدیک به پنج میلیون مسافر است و دهمین فرودگاه منطقه‌ای بزرگ و با سریع‌ترین رشد در بریتانیا به شمار می‌رود. این شهر از نظر تعداد بازدیدکنندگان خارجی، پانزدهمین شهر پربازدید بریتانیا است. با اینکه نیوکاسل شهری شلوغ و پرجنب و جوش است، اما فاصله از سواحل زیبا نیز چندان زیاد نیست. 

شهر نیوکاسل انگلیس

تینموث و ویتلی بی‌تنها با یک مسافت کوتاه با قطار شهری فاصله دارند و فرصتی برای فرار از تحصیل را به شما ارائه می‌دهند. فوتبال در این شهر بسیار محبوب است و ورزشگاه سنت جیمز پارک، محل اصلی باشگاه نیوکاسل یونایتد، برای هواداران فوتبال مقدس است. همانطور که می‌دانید، تیم نیوکاسل یونایتد لباس راه‌راه سیاه و سفید نمادینی بر تن می‌کند. 

از جمله بناهای تاریخی این شهر می‌توان به پل تاین، پل متحرک، قلعه‌ی نیوکاسل، کلیسای جامع نیوکاسل، کلیسای جامع سنت مری، کلیسای سنت توماس، شهر گرنجر شامل بنای یادبودگری و تئاتر رویال، پل هزاره، ورزشگاه سنت جیمز پارک، چینی‌تاون و خانه‌ی فرن‌وود اشاره کرد. 

این شهر یکی از اولین شهرهای بریتانیا بود که مرکز شهر آن تحت پوشش دسترسی رایگان به اینترنت بی‌سیم قرار گرفت و این سیستم در اواخر سال ۲۰۰۶ توسعه و نصب شد و در مارس ۲۰۰۷ فعال گردید. شما نیز می‌توانید از تمامی این امکانات پس از مهاجرت تحصیلی استفاده نمایید.

زندگی در نیوکاسل انگلیس

زندگی در نیوکاسل انگلیس، بر اساس یک نظرسنجی رضایت‌مندی اخیر، با رضایت ساکنین‌اش همراه شده و مکان خوبی برای زندگی به نظر می‌رسد. این شهر با ۵۶ درصد از ساکنان که اعلام کرده‌اند از زندگی خود «بسیار راضی» هستند، یکی از رضایت‌بخش‌ترین مناطق انگلستان به شمار می‌رود و از این لحاظ در رتبه‌ی دهم قرار دارد. 

این شهر به خاطر تعهدش به مسائل زیست‌محیطی شناخته شده است و پیش از این برنامه‌ای برای تبدیل شدن به «اولین شهر بدون آلاینده‌ی کربنی» در نظر گرفته شده بود، اما این برنامه اصلاح شده و حالا هدف، رسیدن به این جایگاه تا سال ۲۰۵۰ است. 

نرخ کلی جرم در منطقه‌ی پستی نیوکاسل ۱۳۱.۱ جرم به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است. بیشتر جرائم (حدود ۴۸.۸ هزار مورد) خشونت‌آمیز بوده‌اند که ۳۱.۷ درصد از کل جرائم این منطقه را تشکیل می‌دهد. نرخ جرائم خشونت‌آمیز ۱۱۷ درصد بالاتر از میانگین کشوری است. 

کیفیت هوا در بیشتر مناطق این شهر خوب است. آن‌ها سال‌هاست که در حال پایش سطوح دی‌اکسید نیتروژن (NO2) و ذرات بسیار ریز (PM2.5) در سراسر شهر هستند. با این حال، در برخی مناطق با سطوح آلودگی بالاتر از حد مجاز مواجه بوده‌اند. برای بهبود کیفیت هوا در این مناطق، دو محدوده‌ی مدیریت کیفیت هوا – یکی در مرکز شهر و دیگری در گاسفورت – تعیین شده است.

تحصیل در شهر نیوکاسل

اگر به دنبال تحصیل در انگلیس هستید، شهر نیوکاسل طبق آخرین رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی QS، به لطفِ مقرون به صرفه بودن در مقایسه با لندن و برخورداری از امکانات آموزشی باکیفیت، یکی از برترین شهرهای انگلستان برای دانشجویان به شمار می‌رود. با حدود ۴۰ هزار دانشجو که در دانشگاه نیوکاسل و دانشگاه نورثامبریا مشغول به تحصیل هستند، کمبودی برای معاشرت و پیدا کردن دوست نخواهید داشت. 

به دلیل تعداد بالای دانشجویان، رویدادهای زیادی مخصوص دانشجویان برگزار می‌شود و فرصت‌های زیادی برای آشنایی با سایر دانشجویان خواهید داشت. بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵.۱۱ هزار اتاق دانشجویی جدید ساخته شده است و ساخت هزاران واحد دیگر نیز در حال برنامه‌ریزی است. این به آن معناست که بخش قابل توجهی از اقامتگاه‌های دانشجویی کاملاً نوساز هستند. این شهر همچنین دارای کتابخانه‌های عالی، امکانات ورزشی و سرگرمی دانشجویی فوق‌العاده‌ای است. 

دانشگاه به عنوان بخشی از ضمانت دانشجویان جدید، برای تمام دانشجویان جدیدی که پذیرش قطعی آن‌ها تأیید شده است، اقامت در سال اول را تضمین می‌کند. دانشجویان می‌توانند از میان طیف وسیعی از مجتمع‌های دانشجویی امن، پویا و متنوع انتخاب کنند. 

از کمک‌های پیش از ورود و برنامه‌های خوش‌آمدگویی گرفته تا راهنمایی تحصیلی و خدمات مشاوره فردی، دانشگاه‌های این شهر اطمینان می‌دهند که از شما استقبال می‌شود، به شما احترام گذاشته می‌شود و برای پیشرفت تحصیلی و فردی خود قدرت می‌گیرید. 

تحصیل در شهر نیوکاسل

هر ساله، ده‌ها هزار دانشجوی آینده‌دار، نام یکی یا هر دوی این دانشگاه‌های معتبر را در درخواست‌های UCAS خود ذکر می‌کنند، به این امید که آن‌ها نیز بتوانند از زندگی دانشجویی در نیوکاسل آپون تاین لذت ببرند. یک دانشجو در این مقصد به راحتی می‌تواند با پای پیاده در سطح شهر تردد کند و برای رفتن به دانشگاه و برگشتن نیازی به حمل و نقل عمومی نداشته باشد. 

حتی اگر دانشجویان تصمیم بگیرند در خارج از مرکز شهر، در جزموند، سندی‌فورد یا هیتون زندگی کنند، همچنان متوجه خواهند شد که خوابگاه دانشجویی آن‌ها تنها با کمی پیاده‌روی از دانشگاه فاصله دارد. با این حال، سیستم حمل و نقل خدمات‌رسانی به این مقصد و سایر مناطق شمال شرق بسیار قابل اعتماد و کاربردی است.

دانشگاه های شهر نیوکاسل

نیوکاسل، مهد دو تا از بهترین دانشگاه های انگلیس به نام‌های دانشگاه نیوکاسل و دانشگاه نورثامبریا است. هر دو دانشگاه طیف گسترده‌ای از دوره‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. دانشگاه نیوکاسل به خاطر تمرکز بر آموزش پژوهش‌محور شناخته شده است. دانشگاه نورثامبریا به طور خاص در رشته‌های خلاقانه مانند تجارت، طراحی، رسانه و مد درخشش دارد. 

دانشگاه‌های نیوکاسل با کلاس‌های درس با تعداد دانشجوی کم، اعضای هیئت علمی مجرب، امکانات مدرن و محیطی پویا در محوطه‌ی دانشگاه، مکان ایده‌آلی را برای توسعه‌ی مهارت‌ها و دانش شما در کنار کسب تجربیات ارزشمند زندگی فراهم می‌کنند. دانشگاه نیوکاسل و دانشگاه نورثومبریا بر اساس جدول رتبه‌بندی سال ۲۰۲۵ راهنمای کامل دانشگاه‌ها (Complete University Guide) در بین ۴۰ دانشگاه برتر انگلستان قرار دارند.

هزینه زندگی در شهر نیوکاسل

بر اساس مطالعات انجام شده، متوسط هزینه‌های زندگی برای دانشجویان در نیوکاسل، تقریبا ۵۰ درصد ارزان‌تر از شهرهای همسایه مانند لندن یا بیرمنگهام است. به طور متوسط، برای اینکه بتوانید زندگی راحت و آسوده‌ای در نیوکاسل داشته باشید، داشتن بودجه ماهانه‌ی ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ پوند توصیه می‌شود. 

هزینه‌های غیر از شهریه برای دانشجویان در نیوکاسل حدود ۹۰۰ پوند در ماه است. این هزینه‌ها شامل موارد ضروری مانند لباسشویی (حدود ۲۰ پوند) و لوازم بهداشتی/مراقبت شخصی (۲۰ تا ۶۰ پوند) است، به علاوه‌ی مبلغی برای اجاره بها، غذا و سرگرمی. این بودجه‌ی تخمینی، کلیدی برای مدیریت هزینه‌های کلی زندگی دانشجویی در نیوکاسل است. در زیر، جزئیاتی از میانگین هزینه‌های ماهانه‌ی دانشجویان در نیوکاسل آورده شده است: 

 • اقامتگاه خارج از دانشگاه: ۷۰۰ پوند
 • اقامتگاه داخل دانشگاه: ۶۲۴ پوند
 • حمل و نقل: ۶۵ پوند
 • غذا: ۳۹۰ پوند
 • سرگرمی: ۳۲ پوند
 • خواروبار: ۱۴۴ پوند
 • پوشاک: ۷۰ پوند
 • کل هزینه‌های زندگی با اقامتگاه خارج از دانشگاه: ۱۴۰۱ پوند
 • کل هزینه‌های زندگی با اقامتگاه داخل دانشگاه: ۱۳۲۵ پوند

زندگی در نیوکاسل انگلیس

آب و هوا شهر نیوکاسل

برخی معتقدند نیوکاسل سردترین شهر بزرگ انگلستان است، اما به دلیل قرارگیری در پشت‌کوه‌های پنبه شمالی و دور از بارش، یکی از خشک‌ترین شهرهای انگلستان نیز به شمار می‌رود. نیوکاسل دارای آب و هوایی اقیانوسی است، به این معنی که تابستان‌های آن به جای گرم، معمولا گرم ملایم و زمستان‌ها به جای سرد، خنک هستند. آب و هوا به ندرت شرایط حاد به خود می‌گیرد و به همین دلیل بازدید از نیوکاسل در تمام طول سال امکان‌پذیر است. به طور میانگین، گرم‌ترین ماه جولای در تابستان و سردترین ماه ژانویه در زمستان است. 

زمستان

روزها در زمستان کوتاه‌ترین و دما در سردترین حالت خود قرار دارد. هوا می‌تواند گزنده و صاف باشد، بنابراین اگر بازدیدکنندگان از سرما هراسی نداشته باشند، می‌توان از بازدید نیوکاسل در زمستان لذت برد. در این دوره احتمال بارش برف وجود دارد و هوا می‌تواند بسیار سرد شود، پس به بازدیدکنندگان توصیه می‌شود لباس گرم همراه بیاورند. میانگین دمای روزانه از دسامبر تا فوریه بین ۶ تا ۸ درجه سانتی‌گراد است. 

بهار

آب و هوا در بهار ملایم‌تر است و آن را به زمان مناسبی برای بازدید از نیوکاسل تبدیل می‌کند. در این فصل ترکیبی از روزهای آفتابی عالی و آب و هوای خنک‌تر و مرطوب وجود دارد. بهار گزینه‌ای جایگزین برای بازدید در اوج تابستان است و برای کسانی که آب و هوای ملایم تا گرم را ترجیح می‌دهند، ایده‌آل است. میانگین دمای روزانه از مارس تا می‌بین ۹ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است. 

تابستان

بیشتر روزهای تابستان از ملایم تا گرم متغیر است و احتمال روزهای گرم‌تر نیز وجود دارد. روزها در تابستان در بلندترین حالت خود قرار دارند و نور روز تا ساعات پایانی عصر ادامه دارد. میانگین دمای روزانه از ژوئن تا آگوست بین ۱۷ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. 

پاییز

آب و هوا می‌تواند در پاییز متغیر باشد، از روزهای دلپذیر و ملایم به خصوص در اوایل سپتامبر تا روزهای خنک‌تر و سردتر در اکتبر و نوامبر. پاییز زمان مناسبی برای بازدید از نیوکاسل است زیرا از اوج فصل گردشگری تابستان دوری می‌کند در حالی که همچنان از دمای ملایم‌تر و ساعات طولانی‌تر نور روز به خصوص در ماه سپتامبر برخوردار است. میانگین دمای روزانه از سپتامبر تا نوامبر بین ۹ تا ۱۷ درجه سانتی‌گراد است.

درآمد در شهر نیوکاسل

متوسط حقوق سالانه در نیوکاسل ۳۵.۰۰۰ پوند و معادل ۱۷.۹۵ پوند در ساعت است. حقوق افراد در موقعیت‌های ابتدایی شغلی از ۲۶.۰۰۰ پوند در سال شروع می‌شود و باتجربه‌ترین کارکنان می‌توانند تا سقف ۵۲.۷۸۰ پوند در سال درآمد داشته باشند. 

اقتصاد این مقصد متنوع است و بخش‌های مهمی از آن شامل علوم، امور مالی، خرده فروشی، آموزش، گردشگری و تفریحات شبانه است. شما می توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی، گامی برای حضور و تحصیل در انگلیس بردارید. 

نیوکاسل یکی از شهرهای اصلی انگلستان و همچنین بخشی از شبکه یوروسیتیز به شمار می‌رود. نیوکاسل در طول انقلاب صنعتی قرن نوزدهم نقش مهمی ایفا کرد و مرکز پیشتاز استخراج زغال سنگ، کشتی سازی، مهندسی، مهمات و تولیدات صنعتی بود. 

صنایع سنگین در نیوکاسل در نیمه دوم قرن بیستم رو به افول گذاشتند و در حال حاضر مشاغل اداری، خدماتی و خرده فروشی به ارکان اصلی اقتصاد این مقصد تبدیل شده‌اند. امروزه، اقتصاد نیوکاسل حدود ۱۳ میلیارد پوند به ارزش افزوده ناخالص داخلی انگلستان کمک می‌کند. این رقم عمدتا ناشی از فعالیت‌های شرکت‌ها در مرکز شهر است.