تحصیل در انگلستان 2024 چگونه است؟ برای اطلاع از شرایط و هزینه تحصیل در انگلستان و مهاجرت تحصیلی به انگلیس با لتسگویونی همراه باشید. مهاجرت تحصیلی به انگلیس از جمله مباحثی است که در روش های مهاجرت به خارج از کشور طرفداران زیادی دارد؛ چرا که انگلستان یکی از کشورهای محبوب اروپایی بوده و از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است.

دانشگاه های این کشور توانسته‌اند در رنکینگ‌های جهانی جایگاه خوبی را به دست آورند. در این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگویونی به معرفی این مقصد مهاجرت تحصیلی خواهیم پرداخت.

تحصیل در انگلیس و زندگی در شهرهای زیبای این کشور

انگلیس یکی از چهار بخش پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. این کشور همواره جزو برترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل بوده است. به دلیل قدمت زیاد در رابطه با آموزش، دانشگاه‌های کشور انگلیس در سطح بین المللی شناخته شده هستند و به نوعی بیشترین دانشگاه‌های جهانی با رتبه های عالی را داراست. هزینه های تحصیل در انگلیس و زندگی در شهرهای مختلف این کشور نسبت به کشور آمریکا بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

ورود به دانشگاه‌های این سرزمین می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد و سرآغاز پیشرفت باشد. همچینی با توجه به زبان رسمی این سرزمین، مانعی برای مهاجرت تحصیلی متقاضیان به آن وجود نخواهد داشت.

تحصیل در انگلستان

انگلستان فرصت‌های ارزشمندی را برای آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارند، ایجاد کرده است. مهم نیست که افراد در چه رشته و دانشگاهی پذیرش گرفته باشند؛ زیرا سیستم آموزشی این کشور بسیار سازمان یافته بوده و عملکرد قابل قبولی دارد. از دلایل مهم برای انتخاب انگلیس برای آموزش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    وجود دانشگاه‌های معتبر در دنیا

مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه‌های این کشور در سراسر جهان به رسمیت شناخته می‌شود. تحصیل در بهترین دانشگاه های انگلستان در رزومه دانشجویان تأثیر گذاشته و هنگامی که به دنبال کار هستند، صرف نظر از صنعت و مکان، می‌تواند آن ها را در رسیدن به یک جایگاه شغلی ایده آل کمک کند. سیستم آموزش عالی بریتانیا برای مدت طولانی مبنای استانداردهای آموزشی در سراسر جهان بوده است.

•    وجود فرهنگ‌های متنوع

کشور انگلیس یک سرزمین چند فرهنگی بوده و بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است. در واقع، این کشور دومین مقصد محبوب برای دانشجویانی است که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند. این تنوع به این معنی است که دانشگاه های کشور آماده پذیرش متقاضیان با ملیت های مختلف هستند و آن‌ها می‌توانند با افرادی از سراسر جهان آشنا شده و خیلی بیشتر بیاموزند. 

•    فرصت‌های کاری عالی

به طور کلی، یک دانشجوی خارجی می‌تواند تا 20 ساعت در هفته در کار کند. این کار به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در یک شغل پاره وقت یا کارآموزی، مهارت‌های جدید را بیاموزند و در حین تحصیل درآمد کسب کنند. حتی دانشگاه ممکن است به متقاضیان کمک کند تا در یک دوره کارآموزی شرکت کنند که مطمئناً هنگام فارغ التحصیلی به آن‌ها مزیت رقابتی می‌دهد.

دولت بریتانیا همچنین یک ویزای جدید پس از تحصیل را اعلام کرده است که به دانشجویان بین المللی که از تابستان 2021 فارغ التحصیل می‌شوند، اجازه می‌دهد تا دو سال دیگر در کشور انگلیس بمانند و کار کنند.

•    مزایای مالی

دانشجویان بین المللی می‌توانند هنگام انتخاب کشور انگلستان از مزایای مالی برخوردار شوند. اخذ مدرک و تحصیل در کشور انگلیس نسبت به سایر کشورها زمان کمتری خواهد برد. در بسیاری از کشورها چهار سال به اضافه دو یا سه سال اضافی برای تکمیل تحصیلات تکمیلی زمان می‌برد؛ اما در انگلیس سه سال برای یک مدرک کارشناسی و سپس یک سال اضافی برای تکمیل تحصیلات تکمیلی طول می‌کشد.

همچنین دانشجویان بین المللی می‌توانند در هنگام تحصیل از کمک های مالی در قالب بورسیه و کمک هزینه تحصیلی بهره مند شوند.

تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان

داشتن مدرک زبان از شروط مهم برای ورود به دانشگاه است. برای تحصیل در این کشور بدون داشتن مدرک، امکان شرکت در دوره زبان وجود دارد. متقاضیانی که دارای مدرک زبان نبود و قصد مهاجرت تحصیلی به انگلیس را دارند، می‌توانند در کالج های زبان شرکت کرده و آمادگی لازم را به دست آورند. این کورس‌ها برای افرادی است که خواهان یادگیری در محیطی انگلیسی زبان هستند و هیچ محدودیت سنی برای شرکت در این دوره‌ها وجود ندارد. این موسسات آموزشی در تمام شهرهای کشور دایر هستند.

البته برخی از دانشگاه‌ها دارای پذیرش مشروط می‌باشند. به عنوان مثال، اگر متقاضی دارای نمره 5 در آزمون آیلتس باشد و برای آموزش در دانشگاه نیازمند حداقل نمره 6.5 باشد، می‌تواند از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش دریافت کرده و سپس در دوره های زبان که دانشگاه برگزار می‌کند، شرکت کند.

تحصیل در انگلستان آنلاین

بر اساس آمارهای ارائه شده، در حال حاضر در حدود 300 هزار دانشجو به تحصیل آنلاین در انگلستان مشغول هستند و مهم‌ترین دلیل آن کیفیت بالای آموزشی در دوره های آنلاین این کشور است. دانشگاه‌های کشور بهترین برنامه های آموزش از راه دور را در سراسر جهان ارائه می‌دهند. از شناخته شده‌ترین دانشگاه‌هایی که اقدام به ارائه این دوره ها کرده‌اند، می‌توان به داشگاه آکسفورد، منچستر، ادینبورگ، گلاسکو، شفیلد، برمینگام و غیره اشاره کرد.

لازم به ذکر است که برای شرکت در دوره های آنلاین همچنان نیاز به داشتن مدرک زبان معتبر میباشد.

تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس کارشناسی ارشد

بدون شک ورود به مقطع کارشناسی ارشد در انگلیس می‌تواند دریچه‌ای برای موفقیت و تحقق رویاهای متقاضیان باشد؛ چرا که برخی از بهترین دانشگاه های اروپا در این کشور قرار دارند. به طور کلی، طول تحصیل در این مقطع یک ساله خواهد بود و داشتن حداقل آیلتس 6.5 مورد نیاز است. متقاضیانی که موفق به کسب این نمره نشده باشند، می‌توانند با نمره 5.5 در دوره پیش از کارشناسی ارشد یا همان pre master شرکت کنند. دوره های این مقطع به دو صورت زیر برگزار می‌شوند:

•    دانش محور
این دوره مانند دوره کارشناسی بر پایه آموزش، برگزاری سمینارها و کنفرانس ها است و جنبه تحقیقاتی آن کمتر است. در پایان دوره دانشجویان موفق به اخذ یکی از مدارک ارشد هنر (MA)، علوم پایه (MSc)، مدیریت (MBA) و یا مهندسی (Meng) خواهند شد.

•    پژوهش محور
شرکت در این دوره‌ها به معنای تمرکز بیشتر بر روی انجام کارهای تحقیقاتی است. در این دوره دانشجویان موظف به ارائه پایان نامه زیر نظر یک استاد راهنما هستند. مدت زمان لازم برای تکمیل این دوره کارشناسی ارشد 2 الی 4 سال است.

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد نیاز به داشتن مدرک کارشناسی و ریز نمرات می‌باشد. البته ممکن است برخی از دانشگاه ها قبولی در آزمون‌های ورودی را ملاک پذیرش داوطلبان قرار دهند.

تحصیل در انگلستان دوره دکتری

تحصیل در کشور انگلستان در دوره دکتری سه سال زمان خواهد برد و نیازمند داشتن رزومه تحصیلی خوب است. حداقل سطح دانش زبانی برای این مقطع معادل مدرک آیلتس 7 است. داشتن معدل بالای 17، مقالات بین المللی ISI، فعالیت های پژوهشی و غیره شانس داوطلبان را برای جلب نظر دانشگاه و استاد راهنما افزایش خواهد داد. 

یک دوره در انگلستان وجود دارد که با نام pre PHD شناخته شده و 6 ماهه می‌باشد. این دوره مناسب آن دسته از افرادی است که تا به حال پروپوزال ننوشته و دانش زیادی در این رابطه ندارند. دانشجویان می‌توانند تا 30 ساعت در هفته کار کرده و بخش قابل توجهی از هزینه های خود را پوشش دهند. از مزایای شرکت در مقطع دکتری امکان همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال سن است.

لازم به ذکر است که برای ورود به این مقطع نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست.

تحصیل در انگلستان پزشکی

رشته پزشکی یکی از محبوب‌ترین رشته ها در سراسر دنیا است و آرزوی متقاضیان زیادی ورود به این رشته مهم است. هر ساله داوطلبان زیادی برای تحصیل در رشته پزشکی تصمیم به مهاجرت تحصیلی به اروپا را می‌گیرند و کشور انگلیس می‌تواند گزینه مناسبی برای آن دسته از افرادی باشد که قصد مهاجرت تحصیلی به انگلیس را دارند.

مدت زمان آموزش در این رشته 6 سال زمان خواهد برد و دانشجویان به کسب مهارت در زمینه‌ انواع بیماری ها، پیشگیری و درمان، امور بیمارستانی و بالینی می‌پردازند. آن‌ها بایستی قبل از ورود به این رشته حتماً دوره های GCSE، Foundation course و یا A-Level course را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.

آزمون‌های ورودی برای تحصیل در این رشته شامل UCAT و BMAT هستند. بیش از 60 تخصص در خوزه پزشکی جهت ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد که محبوب‌ترین آن ها شامل هوشبری، پاتولوژی، روانشناسی، جراحی و غیره می‌شود.

•    آزمون UCAT
این آزمون یک آزمون پذیرش است که توسط دانشگاه‌های بریتانیا برای برنامه های پزشکی و دندانپزشکی استفاده می‌شود. آزمون UCAT به دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا متقاضیان شایسته را انتخاب کنند. این آزمون در حدود 130 کشور مختلف برگزار می‌شود و در 30 دانشگاه این کشور مورد قبول است. در UCAT نمره منفی تعریف نشده و حداقل نمره 1200 و حداکثر آن 3600 است. 

•    آزمون BMAT
این آزمون توسط دانشگاه‌های سراسر جهان برای کمک به انتخاب متقاضیان برای برنامه های پزشکی، دندانپزشکی، زیست پزشکی و دامپزشکی استفاده می‌شود. این آزمون توانایی داوطلبان را در به کارگیری دانش علمی و ریاضی و همچنین مهارت های حل مسئله، تفکر انتقادی و نوشتاری را ارزیابی می‌کند. 

شرایط تحصیل در انگلستان

با توجه به کیفیت بالای آموزشی، امکانات ارائه شده و مدرک معتبر، ورود به دانشگاه‌های این کشور رویای بسیاری از متقاضیان از سراسر دنیا است. برای ورود به مقطع کارشناسی داوطلبان باید دوره A-Level یا Foundation را پشت سر گذاشته باشند. طول دوره کارشناسی 3 ساله است و حداقل نمره لازم برای ورود به آن آیلتس 6 می‌باشد.

مدارک لازم برای اپلای

در کشور انگلیس شرایط دریافت پذیرش از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. در صورت نیاز میتوانید از طریق شرکت لتسگویونی نسبت به پذیرش تحصیلی انگلیس اقدام نمایید. به طور کلی، مدارک اولیه مورد نیاز برای اخذ پذیرش در کشور انگلستان شامل موارد زیر می‌شود:

•    آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
•    نمره قبولی در آزمون (در صورت نیاز)
•    مدرک زبان معتبر
•    رزومه تحصیلی
•    انگیزه نامه
•    توصیه نامه (در صورت نیاز)
•    کپی گذرنامه

هزینه تحصیل در انگلیس

بدون شک دغدغه اصلی دانشجویان بین المللی اطلاع از هزینه های تحصیل در کشوری است که به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند. سیستم آموزشی انگلستان به گونه‌ای است که اتباع خارجی نمی‌توانند به صورت رایگان تحصیل کرده و موظف به پرداخت شهریه هستند. البته میزان شهریه دریافتی با توجه به رشته انتخابی و مقطع مورد نظر از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متغیر است.

هزینه پرداختی برای دوره های کارشناسی بین 9.250 تا 30.548 پوند، دوره های کارشناسی ارشد و دکتری بین 4.800 تا 36.984 پوند و برای رشته‌های پزشکی 49.950 پوند در سال است.

البته راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد. به طور مثال، داوطلبان می‌توانند از بورسیه ها استفاده کنند و یا به انجام کاره های پاره وقت بپردازند. طبق قانون کشور انگلیس، دانشجویانی که به تحصیل مشغول هستند اجازه 10 الی 30 ساعت کار در هفته را خواهند داشت که می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی آن ها را پوشش دهد.

بورسیه‌های تحصیلی در کشور انگلیس

یکی از پرتقاضاترین موارد در هنگام تحصیل در خارج از کشور، اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی است. نحوه درخواست بدین صورت است که در ابتدا دانشجویان باید پذیرش دانشگاه را اخذ کنند و سپس درخواست بورسیه را داشته باشند، سپس درخواست آن‌ها توسط کمیته ارزیابی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس و اخذ بورسیه نیازمند داشتن معدل خوب و تسلط به زبان است. بورسیه های مهم این کشور به شرح زیر می‌باشند:

•    بورسیه چونینگ ( Chevening Scholarship)
این بورسیه توسط دولت اعطا شده به دانشجویانی با نتایج و دستاوردهای بالای تحصیلی تعلق می‌گیرد. دریافت کنندگان بورسیه شخصاً توسط سفارت‌های انگلستان در سراسر جهان انتخاب می‌شوند. لازم به ‌ذکر است که مدت‌ این بورسیه به اندازه یک ‌سال تحصیلی است. بورسیه شامل بلیط هواپیما، هزینه های زندگی و شهریه می‌شود.

•    بورسیه مشترک المنافع (Commonwealth Scholarship and Fellowship)

بورسیه‌های مشترک المنافع بریتانیا (CSC)، برنامه‌های گسترده‌ای از بورسیه ‌ها را ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر است:

•    بورسیه مشترک المنافع دوره Phd
•    بورسیه مشترک المنافع دوره کارشناسی ارشد
•    بورسیه مشترک المنافع تحصیل از راه دور

این بورسیه‌ ها هر ساله به دانشجویانی اعطا می‌شود که از کشورهای مشترک ‌المنافع به انگلستان مهاجرت می‌کنند و توانایی تحصیل بدون حمایت مالی را ندارند. داوطلبان براساس نتایج پیشینه تحصیلی خود و پتانسیل آن‌ها برای کمک به توسعه زندگی بهتر مردم در کشور خود انتخاب می‌شوند.

•    کمک های مالی انجمن سلطنتی
کمک‌های مالی انجمن سلطنتی کمک هزینه‌ای برای برجسته‌ترین دانشمندان جهان است. این کمک مالی قدیمی ترین کمک هزینه علمی در جهان است که حتی امروز نیز فعالیت دارد. 

معادل سازی مدارک برای تحصیل در کشور انگلستان

هدف از معادل سازی مدرک آن است که اطلاعات داوطلبان مانند سوابق تحصیلی، کاری، مهارت‌ها و تجربه های علمی آن ها به این کشور ارائه شود و پس از ارزیابی مدارک، چنان چه دارای صلاحیت کافی باشند وارد دانشگاه‌های کشور انگلیس شوند. با توجه به تفاوت در سیستم آموزشی کشور انگلیس و ایران، داوطلبانی که قصد مهاجرت تحصیلی به انگلیس را دارند باید دوره A-Level یا Foundation را برای ورود به دوره کارشناسی بگذرانند. داشتن مدرک زبان انگلیسی از جمله مدارک مهم برای معادل سازی است.

اگر فردی برای ورود به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در سطح A-Level تحصیل کرده و یا دارای لیسانس بین المللی (IB) باشد، امکان تحصیل در این کشور به صورت مستقیم را خواهد داشت.

بهترین رشته ها برای تحصیل در کشور انگلیس

با توجه به کیفیت بالای آموزشی افراد زیادی مشتاق تحصیل در دانشگاه‌های کشور انگلیس هستند. یکی دیگر از دلایل جذابیت انگلستان، تنوع گسترده دوره ها و موضوعات برای تحصیل دانشجویان است. امکان آموزش در بیش از 65،000 رشته دانشگاهی وجود دارد که محبوب‌ترین آن ها برای دانشجویان بین‌المللی به شرح زیر است:

•    مدیریت
•    حسابداری و مالی
•    حقوق
•    اقتصاد
•    هنر و طراحی
•    علوم کامپیوتر
•    مهندسی مکانیک
•    مهندسی برق و الکترونیک
•    علوم زیستی
•    پزشکی
•    دندانپزشکی
•    داروسازی

راهنمای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس

اکثر دانشجویان بین المللی برای تحصیل در انگلستان نیاز به ویزای دانشجویی دارند. اگر متقاضی 16 سال یا بیشتر دارد و می‌خواهد در سطح آموزش عالی تحصیل کند، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کند. ویزای Tier 4 مناسب افرادی است که قصد ورود به دانشگاه را دارند. نوع دیگری از ویزا که افراد نخبه در رشته های مختلف می‌توانند برای آن درخواست دهند، ویزای گلوبال تلنت بریتانیا است.

گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس

متقاضیان می‌توانند حداکثر شش ماه قبل از شروع دوره برای ویزای دانشجویی اقدام کنند که این کار را میتوانید به شرکت لتسگویونی بسپارید. مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی به شرح زیر است:

•    فرم درخواست تکمیل شده
•    گذرنامه یا مدارک معتبر مسافرتی
•    یک قطعه عکس پاسپورتی
•    مدرکی که نشان می‌دهد آن ها می‌توانند در طول اقامت خود در بریتانیا از خود حمایت کنند: 1،265 پوند در ماه اگر در لندن زندگی می‌کنند و 1،015 پوند در ماه برای بقیه شهرها
•    مدرک پرداخت هزینه درخواست ویزا
•    مدرک زبان معتبر

مزایای تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان با مزایای متعددی همراه است. کشور انگلستان از سال‌های دور تاکنون جزو کشورهای تراز اول دنیا محسوب می‌شده است و هم اکنون نیز جزو 8 کشور اول دنیا در زمینه جذب دانشجویان خارجی است. از مهم‌ترین مزایای آموزش در این کشور اروپایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    آموزش بدون نیاز به یادگیری زبان دوم یا سوم
2.    وجود سیستم آموزشی عالی
3.    دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی
4.    فرصت دریافت بورسیه و کمک هزینه
5.    امکان انجام کارهای دانشجویی (10 الی 30 ساعت در هفته)
6.    دریافت وام های دانشجویی
7.    امکان کار و اقامت پس از فارغ التحصیلی
8.    هزینه های تحصیلی مناسب‌تر نسبت به آمریکا

سخن آخر

در این مقاله تمام سعی خود را به کار گرفتیم تا به اصلی‌ترین موارد تحصیل در انگلستان بپردازیم و می‌توان نتیجه گرفت که مهاجرت تحصیلی به انگلیس یکی از بهترین راه های پیش روی متقاضیان است. در واقع، این کشور به واسطه داشتن دانشگاه‌های معتبر خود به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی تبدیل شده است. داوطلبان فرصت درخواست برای همراهی خانواده و انجام کارهای دانشجویی را خواهند داشت.

در کل، آموزش در کشور انگلستان می‌تواند باعث پیشرفت افراد شده و دست‌یابی به جایگاه های شغلی ایده‌آل را برای آن‌ها فراهم کند. چنان‌چه شما متقاضیان عزیز قصد ورود به این کشور را داشته و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان مجرب مجموعه لتسگویونی هستید، با ما در ارتباط باشید.