تحصیل در اوکراین به دلیل اعتبار بین‌المللی مدارک فارغ‌التحصیلی و هزینه‌های مقرون به صرفه، متقاضیان بسیاری دارد؛ به نسبت دیگر کشورهای اروپایی هزینه زندگی و هزینه تحصیل در اوکراین به قدری ارزان است که علاقه‌مندان بسیاری را به خود جلب کرده است. اما مزایای تحصیل در اوکراین به همین‌جا ختم نمی‌شود! برای آشنایی بیشتر با جزئیات زندگی در اوکراین، نحوه دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی اوکراین تا پایان این نوشتار با لتس گو یونی همراه باشید.

اوکراین کجاست

جمهوری اوکراین یکی از کشورهای اروپای شرقی محسوب می‌شود که از شمال و شمال شرق بر مرزهای روسیه تکیه زده است. مرز‌های شمالی این سرزمین از آنِ کشور بلاروس شده و کشورهای لهستان، اسلوواکی و مجارستان همسایه‌های غربی این کشور هستند. اوکراین در بخش‌های جنوب غربی با کشورهای رومانی و مولداوی مرز مشترک دارد، اما از جنوب به خط ساحلی دریای سیاه و دریای آزوف می‌رسد.

اوکراین یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپای شرقی است.

رود دنیپر طولانی‌ترین رود اوکراین برشمرده می‌شود که هم‌سو با رود سیورسکی دونتس و رود دِنیِستِر این سرزمین حاصلخیز را آبیاری می‌کند و به مقصد نهایی یعنی دریای سیاه می‌ریزد. افزون بر تاثیرات ژرف آب و هوایی، این رودها چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای را به این سرزمین بخشیده‌اند.

اوکراین دومین کشور وسیع اروپاست و چهل و ششمین کشور بزرگ جهان محسوب می‌شود. جمعیت 42 میلیونی این سرزمین نام اوکراین را در رده نهمین کشور پرجمعیت در اروپا و سی و دوم در جهان جای داده است. جمعیت این کشور در 24 استان آن پراکنده‌اند. منطقه خودمختار کریمه نیز پاره‌ای از خاک اوکراین است که در شمال دریای سیاه واقع شده است. پایتخت کشور اوکراین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور کی‌ یف نام دارد که با عبود رودخانه دنیپر از حدود مرکز شهر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است. 

تحصیل در اوکراین

تحصیل در پیشرفته‌ترین کشورها و برترین دانشگاه‌های جهان آرزوی هر دانشجوست. اوکراین نیز از جمله کشورهایی‌ست که به خصوص در سال‌های اخیر دانشجویان بین‌المللی بسیاری می‌پذیرد. جهت دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این کشور و ویزای تحصیلی باید مدارک شناسایی و هویتی، گواهی سلامت پزشکی، مدارک و سوابق تحصیلی، انگیزه نامه تحصیلی، و رزومه شغلی و تحصیلی متقاضی اسکن و ترجمه شود.

تحصیل در دانشگاه های اوکراین نیازمند شرکت در دوره آمادگی قبل از ورود به دانشگاه است. این دوره آموزشی که پاتفک (یا پادفک) نام دارد، به زبان‌های تدریس در دانشگاه‌های اوکراین یعنی زبان روسی و زبان انگلیسی برگزار می‌شود. بسته به نوع رشته مورد نظر درس‌ها و واحدهای مشخصی در این دوره مرور و آموزش داده می‌شوند.

دوره پاتفک که مانند دوره پیش‌دانشگاهی در سیستم آموزشی ایران محسوب می‌شوند، مسیر ورود به دانشگاه‌های این کشور را هموار می‌کند. پس از شرکت در این دوره متقاضی باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت کند و نمره معیار 5 را به دست آورد. بر اساس نمره کسب شده از این آزمون، دانشجو می‌تواند دانشگاه و رشته مناسب نمره خود را انتخاب کند.

دانشگاه ملی کارازین خارکف از جمله دانشگاه‌های مشهور اوکراین است که در شمار برترین دانشگاه‌های جهان جای گرفته است. این دانشگاه در میان دیگر موسسات آموزشی اوکراین بالاترین آمار جذب دانشجویان بین‌المللی را دارد.

شرایط سنی تحصیل در اوکراین

بر اساس قوانین سیستم آموزشی این کشور تحصیل در اوکراین برای دانشجویان بین‌المللی شرایط سنی مشخصی اعلام نشده، اما اقدام به موقع در سنین مناسب برای دریافت پذیرش تحصیلی و بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور تاثیر مثبتی دارد. با این حال برخی دانشگاه‌ها در برخی رشته‌های خاص شرایط سنی و شرط معدل را مطرح می‌کنند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در اوکراین

بر اساس قوانین آموزشی در برخی دانشگاه‌ها تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین شرایط سنی دارد؛ شرط سنی و گپ تحصیلی دانشگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است، اما در بیشتر این موسسات آموزشی سن 17 تا 25 سال مناسب‌ترین زمان برای اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی محسوب می‌شود.

مزایای تحصیل در اوکراین

دانشگاه‌های اوکراین نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی در برنامه‌های انتقال دانشجو شرکت کرده‌اند؛ بنابراین موسسات آموزشی این کشور می‌توان نقش سکوی پرتاب به دانشگاه‌های برتر اروپایی را به خوبی ایفا کند.

همان‌طور که گفتیم، برای ورود به دانشگاه های اوکراین باید در آزمون ورودی شرکت کرد. اگر نمره کسب شده از این آزمون بیش از 5 باشد، متقاضی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در اوکراین می‌شود. در این صورت اقامتگاه و امکانات رفاهی بسیاری به صورت رایگان در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد.

تحصیل در اوکراین به زبان‌های اوکراینی، روسی و انگلیسی صورت می‌گیرد؛ اگر متقاضی به زبان‎های اوکراینی و روسی آشنایی نداشته باشد، می‌تواند دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان را برای ادامه تحصیل انتخاب کند. زبان تدریس در دانشگاه‌ها محدودیت در انتخاب رشته ایجاب نمی‌کند؛ بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی زبان این کشور، در رشته‌های تخصصی علوم پزشکی نیز پذیرش دانشجو دارند.

تحصیل در اوکراین نیازمند شرکت در دوره آماگی آزمون است.

در تمامی طول دوره تحصیل در اوکراین خدمات و تسهیلات بیمه دانشجویی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد. قرار گرفتن در پوشش بیمه دانشجویی برای همه متقاضیان اجباری‌ست. با اینکه مبلغی حدود 100 دلار به عنوان بیمه دانشجویی در ابتدا دریافت می‌شود؛ اما از این پس تمامی خدمات پزشکی و سلامت به صورت رایگان ارائه می‌شود.

کارت دانشجویی دانشگاه های اوکراین مانند یک کارت شناسی معتبر است؛ با همراه داشتن این کارت تمامی دانشجویان می‌توانند از تخفیف‌های چشمگیر خدمات تفریحی مانند تفرجگاه‌ها، اماکن گردشگری، مراکز خرید و رستوران‌ها بهره‌مند شوند.

دانشجویان تمامی مقاطع دانشگاهی در اوکراین می‌توانند روی درآمد حاصل از کار دانشجویی نیز حساب کنند. البته دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در این کشور با رعایت قوانین خاصی می‌توانند هم‌زمان با دوره تحصیل، تجربه کار در اوکراین را نیز در پرونده مهاجرتی خود به ثبت برسانند.

کار دانشجویی در دوره تحصیلی در دانشگاه های اوکراین

هم‌زمان با دوره تحصیل در اوکراین می‌توان به کار دانشجویی پاره وقت و حتی تمام وقت اشتغال داشت. بر اساس قوانین مهاجرتی و سیستم آموزشی این کشور، دانشجویان بین‌المللی تنها با داشتن ویزای تحصیلی اوکراین اجازه کار نیمه‌وقت همزمان با تحصیل را دارند؛ برای این منظور دانشجو پس از آغاز دوره تحصیلی باید ابتدا از دانشگاه و پس از آن از اداره کار و پلیس اوکراین درخواست مجوز کند. 

دانشجویان مقطع کارشناسی تا سقف 10  ساعت در هفته اجازه کار دارند. قوانین مهاجرتی این کشور به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اجازه داشتن 20 ساعت کار در هفته می‌دهد و دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند تا سقف 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. البته بسته به قوانین دانشگاه می‌توان مجوز زمان بیشتری را برای کار به دست آورد؛ برخی دانشگاه اجازه کار تا سقف 40 ساعت برای مقطع کارشناسی نیز در نظر می‌گیرند. به این ترتیب با یافتن شغلی مناسب با درآمد مکفی می‌توان بخش قابل توجهی از هزینه زندگی و تحصیل در اوکراین را پوشش داد. 

دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اوکراین

برای دریافت پذیرش تحصیلی پس از در نظر گرفتن رشته تحصیلی مشخص متقاضی باید در دوره پاتفک شرکت کند. در این مرحله متقاضی باید در مورد زبان تدریس رشته مورد نظر تحقیق کند تا بتواند دوره پاتفک را به زبان تدریس دانشگاه (اوکراینی یا روسی) انتخاب کند؛ دوره پاتفک به زبان‌های اوکراینی و روسی برگزار می‌شود و نیازهای متقاضی را پوشش خواهد داد. البته باید در نظر داشت که برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان نگلیسی نیازی به شرکت در دوره پاتفک نیست؛ اما می‌توان به طور مستقل در کالج‌های آمادگی آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کرد. 

در دوره پاتفک زبان روسی یا زبان اوکراینی به متقاضی آموزش داده می‌شود؛ گزینش دوره به زبان اوکراینی یا روسی به عهده متقاضی است، در واقع رشته تحصیلی آینده متقاضی تعیین‌کننده زبان این دوره است.

این دوره شامل دو ترم تحصیلی می‌شود؛ در ترم اول دوره منحصرا زبان برگزار می‌شود (زبان روسی یا اوکراینی) و در ترم دوم بسته به گروهِ رشته تحصیلی مورد نظر دانشجو درس‌های مشخصی آموزش داده می‌شوند. برای مثال برای انتخاب رشته‌های مهندسی در ترم دوم دوره پاتفک درس‌های فیزیک، شیمی، نقشه‌کشی، ریاضی، و ... مرور می‌شوند. در پایان دوره متقاضی در آزمون شرکت می‌کند و در صورت کسب نمره قبولی مدرک پاتفک دریافت می‌کند. 

پس از این دوره، متقاضی آماده شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌هاست؛ نمره نهایی دانشجو تعیین‌کننده رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیلی او خواهد بود. در صورت کسب نمره بالا، دانشجو می‌تواند برای تحصیل رایگان در اوکراین امیدوار شود! اما این پایان راه نیست؛ برای دریافت پذیرش نهایی از دانشگاه و شروع دوره تحصیلی در رشته مورد نظر باید ویزای تحصیلی اوکراین را نیز همراه مدارک مشخصی برای دانشگاه ارسال کرد. 

دریافت ویزای تحصیلی اوکراین

درخواست ویزای تحصیلی اوکراین نیاز به دعوت‌نامه دارد؛ در صورت قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها، دعوت‌نامه تحصیلی برای متقاضی صادر می‌شود که مهم‌ترین مدرک برای درخواست ویزای تحصیلی اوکراین است. البته برخی موسسات معتبر نیز دعوت‌نامه تحصیلی از سوی وزارت آموزش پرورش این کشور یا سازمان امور جوانان صادر می‌کنند.

برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی اوکراین باید این دعوتنامه به همراه فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای تحصیلی، سوابق و مدارک تحصیلی پیشین، پاسپورت با اعتبار حداقل 1 سال، گواهینامه تمکن مالی، گواهی سلامت و مدارک تحصیلی به سایت سفارت ارسال شود. 

سفارت اوکراین مدارک اسکن‌شده متقاضی را ترجمه می‌کند، بنابراین نیازی به ترجمه و مهر دادگستری برای مدارک ویزای تحصیلی نیست. اما نکته مورد توجه در این مرحله متعادل سازی مدارک و بررسی سوابق تحصیلی دانشجوست؛ با ارسال پیشینه تحصیلی برای سفارت، ریز نمرات و وضعیت تحصیلی متقاضی توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت امورخارجه مستقر در سفارت اوکراین بررسی می‌شود. 

دانشگاه های اوکراین در رده بندی های جهانی جایگاه ثابتی را از آن خود کرده اند.

دانشگاه های اوکراین

با اینکه این کشور رتبه هفتم آمار جمعیت در اروپا را دارد؛ اما به لحاظ تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی این کشور در جایگاه چهارم اروپا قرار گرفته است. تحصیلات دانشگاهی در سیستم آموزشی این کشور به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود. اگر متقاضی موفق به دریافت نمره 5 از آزمون ورودی دانشگاه دولتی شود، 25 درصد بورسیه تحصیلی دریافت می‌کند.

بیشتر دانشگاه‌های این کشور در مراکز استان‌ها واقع شده‌اند و امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند؛ این دانشگاه ها برای دانشجویانی که خارج از شهر و حتی کشور وارد شهر محل تحصیل می‌شوند، مسکن یارانه‌ای در نظر می‌گیرند. افزون بر این، تهیه کتاب‌ها و منابع آموزشی مورد نیاز برای کلیه دانشجویان ثبت نام شده، به عهده کتابخانه دانشگاه است و تهیه آن به نحوی برای موسسه آموزشی الزامی‌ست. 

سال تحصیلی در دانشگاه های اوکراین از اول سپتامبر آغاز می‌شود و تا نیمه دوم ماه ژانویه ادامه دارد. دانشجویان و دانش‌آموزان پس از امتحانات پایان ترم تا زمان آغاز ترم تحصیلی بعدی را در تعطیلات سپری می‌کند. ترم بعدی از فوریه شروع می‌شود و تا ژوئن ادامه پیدا می‌کند.

تعطیلات تابستانی هم معمولا سه ماهه است و دانشجو اجازه دارد در طول این مدت مشغول به کار تمام وقت شود. در پایان دوره تحصیل برخی رشته‌ها، دوره کارآموزی نیز برگزار می‌شود تا دانشجو به صورت عملی برای ورود به بازار کار یا دوره تحصیلی بعدی آماده شود.

لازم به ذکر است که به منظور جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی در سال‌های اخیر فرصت‌های تحصیلی بسیاری در این کشور بدون نیاز به آزمون ورودی دانشگاه‌ها در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

زبان تدریس در دانشگاه های اوکراین

در حال حاضر بیش از 63 هزار دانشجوی بین‌المللی از 130 کشور جهان در این کشور مشغول به تحصیل هستند؛ به همین دلیل دانشگاه‌های متعددی زبان تدریس را زبان بین‌المللی یا همان زبان انگلیسی قرار داده‌اند. در تاریخ 25 سپتامبر سال 2017 زبان تدریس بسیاری از دانشگاه‌های اوکراین به زبان انگلیسی تغییر کرد؛ پیش از این تاریخ، عمده دانشگاه‌ها به زبان اوکراینی و تعدادی به زبان روسی تدریس می‌کردند. اما امروز برای تحصیل در اوکراین ارائه مدرک زبان انگلیسی کفایت می‌کند. 

برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبان انگلیسی بین‌المللی و معتبر ارائه شود؛ در صورتی که متقاضی مدرکی برای ارائه نداشته باشد یا نمره مورد نظر دانشگاه‌ها در مدرک تحصیلی او نباشد، باید یک سال در کالج‌های زبان انگلیسی مشغول به یادگیری این زبان شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های اوکراین

دوره کارشناسی در دانشگاه های اوکراین بسته به نوع رشته حدود 4 سال طول می‌کشد. گسترگی و تنوع رشته‌های تحصیلی در این مقطع دانشگاه های اوکراین زبان زد کشورهای اروپای شرقی‌ست. با دریافت آفر شغلی دانشجویان این مقطع می‌توانند تا سقف 10 تا 40 ساعت مشغول به کار نیمه وقت شوند تا بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در اوکراین را پوشش دهند. 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های اوکراین

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های اوکراین حدود 2 تا 5 سال زمان می‌برد؛ دریافت پذیرش تحصیلی از این دوره معمولا چندان دشوار نیست. دوره کارشناسی ارشد عمدتا به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و برای تحصیل به زبان اوکراینی یا روسی می‌توان در دوره پاتفک شرکت کرد. در این دوره که محبوبیت بیشتری در بین دانشجویان بین‌المللی دارد، به متقاضیان واجد شرایط بورسیه تحصیلی نیز ارائه می‌شود. البته برای پوشش بخشی از هزینه‌ها می‌توان روی کار دانشجویی نیز حساب کرد.

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های اوکراین

مانند سیستم آموزشی بسیاری از کشورها، قوانین پذیرش دانشجو در مقطع دکتری با مقاطع تحصیلی پیشین متفاوت است. برای دریافت پذیرش تحصیلی در این مقطع متقاضی باید با مدرسان دانشگاه مورد نظر مکاتبه کند تا در صورت جلب رضایت آن‌ها دعوت‌نامه تحصیلی دریافت کند. ارائه مقالات ISI و تالیفات ارزنده می‌تواند نظر این افراد را جلب کند. در این دوره 3 تا 5 ساله دانشجو می‌تواند همزمان با دوره تحصیلی 15 تا 40 ساعت در هفته مشغول به کار پاره وقت شود. افزون بر این، دانشجوی این مقطع با انجام اموری در دانشگاه مانند تدریس مبلغی به عنوان کمک‌هزینه تحصیلی دریافت می‌کند. گاهی این مبلغ از هزینه تحصیل و زندگی در اوکراین نیز فراتر می‌رود!

هزینه تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین به نسبت بسیاری از کشورهای واقع در قاره اروپا ارزان‌تر است. شهریه دانشگاه های اوکراین به رشته تحصیلی، نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل بستگی دارد؛ اما به طور کلی شهریه‌های سالانه برنامه‌های تحصیلی دانشگاه های اوکراین بین 1000 تا 5000 یورو برآورد می‌شود. هزینه خوابگاه‌های دانشگاهی نیز بسته به نوع اقامتگاه و دانشگاه‌ها به طور میانگین ماهانه حدود 300 تا 1000 یورو هزینه دارد. 

تحصیل رایگان در اوکراین

دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند بخش اعظمی از هزینه های تحصیل و زندگی در اوکراین را پوشش دهد. اما بسیاری از دانشجویان واجد شرایط می‌تواند کمک‌هزینه 100 درصدی از دانشگاه دریافت کنند و به صورت رایگان به ادامه تحصیل بپردازند. برای دریافت شرایط دقیق تحصیل رایگان در اوکراین باید به سایت های رسمی دانشگاه ها مراجعه کرد. شرایط سنی، آشنایی به زبان‌های اوکراینی و انگلیسی، سوابق تحصیلی و سوابق پژوهشی تحقیقاتی به طور مستقیم در این امر دخیل هستند.

دریافت اقامت اوکراین پس از دوران تحصیل

مانند بسیاری از کشورها، مهاجرت تحصیلی به اوکراین نیز یکی از روش‌های دریافت مجوز اقامت این کشور است. بر اساس قوانین مهاجرتی اوکراین، اشتغال به کار پس از دوران تحصیل می‌تواند منجر به دریافت مجوز اقامت دائم این کشور شود. به همین دلیل کسب تجربه کار دانشجویی در اوکراین می‌تواند نقش مهمی در یافتن شغل پس از دوران تحصیل ایفا کند. برای این منظور ابتدا باید ویزای تحصیلی اوکراین (تایپ D) را به ویزای کاری تبدیل کرد و پس از اشتغال به کار دائم و تمام وقت، و پرداخت مالیات شرایط درخواست اقامت اوکراین را فراهم کرد.

موقعیت جغرافیایی اوکراین در شمال دریای سیاه آب و هوای ملایم و معدلی را به این سرزمین بخشیده است.

آب و هوای اوکراین

همان طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، بخش‌های جنوبی این سرزمین را دریای وسیع سیاه و دریای ازوف تشکیل داده است؛ به همین دلیل دمای هوایی معتدل در این کشور حکم‌فرماست. البته سواحل جنوبی کریمه آب و هوای نیمه گرمسیری دارد. آب و هوای اوکراین متاثر از بادهای گرم و مرطوبی‌ست که از سمت دریاها و اقیانوس اطلس می‌وزد. شاید به این دلیل باشد که میانگین دمای سالانه در بخش‌های شمالی 5 تا 7 درجه بالای صفر است و میانگین درمای سالانه در بخش‌های جنوبی حدود 10 تا 13 درجه سانتی‌گراد گزارش می‌شود. 

تابستان‌های اوکراین

بخش‌های جنوبی این سرزمین مشرف به دریاها، دمایی گرم‌تر و آب و هوای ملایم‌تری را در طول سال تجربه می‌کند. افزایش دمای هوا در ماه آوریل برف‌ها را ذوب می‌کند و رودها پر جریان‌تر از همیشه طراوت را به طبیعت هدیه می‌دهند. تابستان ها در اوکراین معمولا خشک و آفتابی‌ست؛ اما از بارش‌های شبانه در سواحل دریاها نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. میانگین دمای تابستانی در این سرزمین حدود 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد نوسان دارد. 

زمستان‌های اوکراین

بخش‌های شمالی اوکراین در فصل زمستان هوایی سرد و یخبندان را از سر می‌گذرانند؛ دمایی حدود 8 تا 12 درجه زیر صفر! در حالی که سواحل دریای سیاه در قسمت‌های جنوبی کشور دمایی حدود 0 درجه سانتی گراد برقرار است. در این فصل از سال در نواحی کوهستانی کریمه و کوه‌های کارپات بارش‌های قابل توجهی اتفاق می‌افتد.

هزینه زندگی در اوکراین

اوکراین به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپای شرقی، در سال‌های اخیر در زمینه تولیدات صنایع و کشاورزی رشد چشمگیری را تجربه کرده و در نتیجه آن امنیت، بهداشت و رفاه عمومی نیز پیشرفت بسیاری داشته است. با وجود این، تحصیل و زندگی در اوکراین به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار به صرفه‌تر و ارزان‌تر است.

پیش از سفر و مهاجرت تحصیلی به اوکراین باید مطالعه دقیقی از هزینه‌های زندگی در این کشور داشت. به همین دلیل در ادامه به بررسی عمده مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک، مسکن و هزینه حمل و نقل پرداخته‌ایم. در این بخش باید متذکر شد که واحد پول اوکراین گْریونا (هْریونا) و کوپک است، اما در این نوشتار برای ملموس‌تر بودن و سهولت در درک آن از واحد پول اروپا یعنی یورو استفاده کرده‌ایم.

هزینه خورد و خوراک در اوکراین

صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط و نه چندان گران این کشور حدود 4.27 یورو آب می‌خورد؛ با این حساب صرف هر سه وعده غذایی برای دو نفر در این قسم رستوران‌ها حدود 18.29 یورو برآورد می‌شود. البته با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود تا حدود می‌توان در هزینه‌ها صرف جویی کرد؛ صرف یک وعده فست فود در این رستوران‎ها حدود 3.05 یورو هزینه دارد. قیمت یک فنجان کاپوچینوی معمولی حدود 0.88 یورو، یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی حدود 0.43 یورو و یک بطری کوچک آب 0.31 یورو است.

در خریدهای سوپر مارکتی برای یک بطری 3 لیتری شیر حدود 2.85 یورو، یک قرص نان سفید 500 گرمی حدود 0.37 یورو، و یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی حدود 0.86 یورو باید در نظر داشت.

قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی حدود 0.7 یورو، هر کیلو پنیر محلی حدود 5.08 یورو، هر کیلو فیله مرغ 2.70 یورو و هر کیلو گوشت قرمز 4.02 یورو برآورد می‌شود. برای خرید میوه و صیفی هم باید برای هر کیلو سیب حدود 0.60 یورو، هر کیلو موز 0.78 یورو، هر کیلو پرتقال حدود 0.92 یورو، هر کیلو گوجه 1.02 یورو، سیب زمینی 0.38 یورو و هر کیلو پیاز حدود 0.38 یورو درنظر گرفت. 

هزینه حمل و نقل در اوکراین

حمل و نقل در اوکراین دسته‌بندی‌های خاصی دارد؛ هر یک از این شبکه‌های حمل و نقل عمومی خود به تنهایی شامل زیر مجموعه‌های منحصری می‌شود که وسایل نقلیه عبور از خشکی و دریایی را در بر می‌گیرد.

اما به طور کلی برای تهیه بلیط‌های تک‌سفره داخل شهر باید حدود 0.21 یورو پرداخت کرد. بلیط‌های ماهانه نیز برای افرادی مناسب است که به صورت مکرر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنند؛ برای تهیه این نوع بلیط‌های وسایل نقلیه عمومی نیز باید حدود 9.15 یورو پرداخت کرد. استفاده از تاکسی‌های داخل شهری نیز تعرفه مشخصی در شهرهای مختلف دارد که به طور میانگین می‌توان عدد 1.22 یورو را برای آن در نظر گرفت. 

هزینه مسکن در اوکراین

استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی در پردیس‌های دانشگاه به صرفه‌ترین گزینه برای متقاضیان تحصیل در اوکراین است. چراکه این پردیس‌ها معمولا در مرکز شهر قرار دارند و با زندگی در این اقامتگاه‌ها دسترسی به دیگر نقاط شهر را آسان‌تر می‌کند. افزون بر این، استفاده از اقامتگاه‌های دانشجویی در کاهش هزینه‌های مربوط به کرایه مسکن و حتی خورد و خوراک نقش مهمی ایفا می‌کند.

در صورت تمایل به زندگی مستقل در آپارتمان‌های شخصی باید حداقل 150 یورو به عنوان کرایه ماهانه در نظر گرفت. البته نرخ کرایه‌ها بستگی به شهر محل زندگی نیز دارد، اما به‌طور میانگین کرایه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهرها حدود 252.07 یورو و کرایه آپارتمان سه خوابه در حوالی مرکز شهرها حدود 466.90 یورو برآورد می‌شود. معمولا کرایه ماهانه آپارتمان در حومه شهرها ارزان‌تر است؛ در حومه شهرهای این کشور نیز با هزینه ماهانه 170 یورو می‌توان یک آپارتمان یک خوابه کرایه کرد. برای آپارتمان سه خوابه در حومه شهرها نیز باید ماهانه حدود 301.27 یورو در نظر گرفت.

تدریس در دانشگاه های اوکراین به زبان های انگلیسی و اکراینی صورت می گیرد.

زندگی در اوکراین

پس از پشت‌سرگذاشتن تاریخی پر فراز و نشیب اوکراین در سال 1991 به استقلال رسید و از همان روزهای آغازین استقلال در پیِ حل بحران اقتصادی بود. این کشور در ده سال گذشته 56 درصد رشد اقتصادی داشته و با گردش مالی خوبی که در تجارت ایجاد کرده، توانسته دوران بحران و رکود را با موفقیت پست سر بگذارد.

در سال‌های اخیر جمعیت این کشور رشد منفی داشته و این عامل موجب جذب مهاجران بیشتری شده است. در سال‌های اخیر نام این کشور در زمره تولیدکنندگان قَدَر اروپا در زمینه صنعت و کشاورزی نیز به چشم می‌خورد. منابع غنی طبیعی در سراسر این کشور موجب شده اوکراین لقب «پرستار اروپا» را بگیرد. این کشور یکی از چهار رکن اصلی شوروی سابق بود و تاثیری عمیقی در شکل‌گیری و فروپاشی این اتحادیه داشت.

جاذبه های گردشگری اوکراین

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری یا UNWTO در سال 2007 اوکراین در جذب گردشگر در رده هشتم اروپا واقع شد. منابع طبیعی این کشور علاقه‌مندان بسیاری را جذب خود کرده است؛ رشته کوه‌های مناسب برای اسکی، مسیرهای خوش‌منظر طبیعی برای پیاده‌روی و رودهای مناسب ماهیگیری مانند خط ساحلی دریای سیاه، در کنار جاذبه های تاریخی و بازمانده‌های باستانی مانند کلیساها، ویرانه های قلعه‌ها و بناهای برجسته معماری از جمله دیدنی های اوکراین محسوب می‌شوند. عجایب هفتگانه فرهنگی و عجایب هفتگانه طبیعی مجموعه‌ای از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اوکراین است که به وسیله عموم مردم از طریق رای‌گیری اینترنتی انتخاب شده است.