ورود به خاک کشور اکراین برای ایرانی‌ها نیاز به یکی از انواع ویزا اوکراین دارد که هدف از سفر و اقامت، نوع آن را تعیین می‌کند. ویزای اوکراین را می‌توان به صورت حضوری یا آنلاین درخواست داد و مراحل آن‌را پیگیری کرد. جهت آشنایی با انواع ویزا اوکراین از جمله پر مخاطب‌ترین آن‌ها ویزای تحصیلی اوکراین تا پایان این بخش ما را در سایت موسسه مهاجرت لتسگویونی همراهی کنید.

ویزای اوکراین

کشور اکراین یکی از کشورهای مستقر در اروپای شرقی‌ست که سال‌هاست رویای پیوستن به پیمان شنگن را در سر دارد. این سرزمین با تاریخ پرفراز و نشیب و طبیعتی شگرف هر ساله میزبان مهاجران و مسافران متعددی شده که با دریافت ویزای اوکراین وارد خاک آن می‌شوند. 

علاوه‌بر سفرهای گردشگری و بهره‌مند شدن از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی این کشور، بسیاری از متقاضیان ویزای اوکراین به دنبال اخذ مجوز اقامت دائم هستند. روش های مهاجرت به اوکراین را در این صفحه از مجله موسسه مهاجرتی لتسگو یونی شرح داده‌ایم.

این سرزمین که از حاصلخیزترین خاک جهان پوشیده شده، در صنعت کشاورزی و مواد غذایی پیشرفت‌های بسیاری داشته است؛ از این رو، بسیاری از متقاضیان انواع ویزا اوکراین با هدف کار یا راه‌اندازی کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری به اکراین سفر و مهاجرت می‌کنند.

افزون بر تفریح، کار و مهاجرت، تحصیل در اکراین نیز یکی از راه‌های مهاجرت به این سرزمین است که به تازگی طرفداران خود را پیدا کرده است. بسیاری از دانشگاه های اکراین در لیست برترین دانشگاه های جهان دیده می‌شوند.

برای سفر یا مهاجرت به اوکراین باید یکی از انواع ویزا اوکراین را دریافت کرد.

انواع ویزا اوکراین

همان‌طور که گفتیم ورود به خاک اکراین نیاز به دریافت یکی از انواع ویزا اوکراین دارد. درخواست و پیگیری ویزای اوکراین به‌صورت اینترنتی از طریق سایت سفارت صورت می‌گیرد اما ارائه مدارک و شرایط مورد نیاز باید به صورت حضوری انجام پذیرد.

لازم به ذکر است که سفارت اکراین در تهران خیابان باهنر واقع شده و در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 09:00 تا 12:00 برای ارائه مدارک و از ساعت 11:00 تا 12:00 برای دریافت مدارک می‌توان مراجعه کرد. باید توجه داشت که سفارت اکراین در روزهای جمعه، شنبه و تعطیلات رسمی این کشور تعطیل است.

به طور کلی، ویزای اوکراین برای اقامت موقت اتباع خارجی صادر می‌شود و سه نوع کلی دارد: 

ویزای تایپ B اوکراین

برای اقامت‌های بسیار کوتاه در کشور اکراین باید برای دریافت مجوز نوع B اقدام کرد. این مجوز که به دو صورت انفرادی و گروهی صادر می‌شود، اجازه حضور 5 روزه در خاک اکراین را به متقاضی می‌دهد. در واقع برای اموری نظیر ترانزیت (ویزای B01)، حمل و نقل کالا و مسافر (B02)، حمل و نقل اعضای خدمه کشتی‌های خارجی مستقر در بنادر اکراین (B03) می‌توان ویزای نوع B را دریافت کرد.

ویزای تایپ C اوکراین

ویزای کوتاه‌مدت اکراین که به مجوز تایپ C شناخته شده است، اجازه حضور در خاک اکراین را تا ۹۰ روز به متقاضی می‌دهد. به عبارت دیگر ویزای C برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند در بازه 180 روز، 90 روز را در خاک اکراین حضور داشته باشند. 

این مجوز بسته به اهداف سفر در انواع مختلفِ یکبار ورود (در بازه زمانی ۳ ماهه)، دو بار ورود (در بازه زمانی ۶ ماهه) و مولتی‌پل یا چندبار ورود (در بازه زمانی یک‌ساله) صادر می‌شود، اما برای دوره بیش از 5 سال اعتبار ندارد.

برای اموری نظیر سفر تجاری (C01)، بازدید شخصی و دیدار بستگان (C02)، بازدیدهای رسمی به دعوت مقامات و نهادهای دولتی    (C03)، حمل‌ونقل کالا و مسافر به‌صورت رفت و برگشت (C04)، بازدید از اتباع و شهروندان اکراینی (C05)، بازدید گردشگری و سفر توریستی (C06)، سفر درمانی و مراقبت‌های پزشکی (C07) نیاز است.

علاوه‌بر موارد فوق، برخی از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری (C08)، فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، علمی، ورزشی (C09)، فعالیت‌های مذهبی (C10)، سفر کارمندان رسانه‌های گروهی (C11)، بازدیدهای رسمی به درخواست مقامات خارجی سازمان بین المللی (C12)، ماموریت‌های خارجی (C13)، حضور درمراسم خاکسپاری اقوان و خویشاوندان یا حق شهروندی اکراینی (C14) هم به ویزای اوکراین در گروه C نیاز دارند. 

برای فعالیت‌های مربوط به منافع سیاست‌های خارجی و داخلی (C15) که در شمار موارد استثنایی هستند، گروه امدادی که برای رفع حادثه و عواقب اضطراری (C16) به اکراین سفر می‌کنند، یا خلبانان و خدمه پروازهای هواپیماهای بین المللی (C17) باید برای دریافت ویزای اوکراین در گروه C اقدام کنند.

ویزای تایپ D اوکراین

اقامت در کشور اکراین بیش از 90 روز نیاز به دریافت مجوز نوع D دارد. این نوع ویزای اوکراین که به مجوز اقامت بلندمدت هم مشهور شده است، به عنوان ویزای ورود چندگانه با اعتبار 90 روزه صادر می‌شود و قابل تمدید است.

برای مهاجرت به اکراین باید ویزای D01 از این سری ویزای اوکراین دریافت کرد. برای امور مربوط به اتحاد خانوادگی (D02)، اقامت دیپلماتیک (D03)، اشتغال در شرکت یا سازمان مستقر در خاک اکراین (D04)، اجرای پروژه‌های بین‌المللی (D05)، و برخی فعالیت‌های مذهبی مبلغین (D06) نیاز به این نوع مجوز است.

متقاضیان اشتغال در یک سازمان غیردولتی خارجی ثبت شده در خاک اکراین (D07)، اشتغال در یک شرکت خارجی ثبت شده در اکراین (D08)، اشتغال در بانک خارجی ثبت شده (D09) و اجرای طرح‌های فرهنگی، آموزشی، علمی، ورزشی یا پروژه‌های داوطلبانه در خاک اکراین (D10) باید برای دریافت مجوز گروه D اقدام کنند.

برای اشتغال در شعبه‌ای از شرکت مربوط به رسانه‌های جمعی خارجی در اکراین (D11)، یا افراد سرمایه‌گذار، شرکت‌کننده یا مالکین سودمند (از یک شخص حقوقی ثبت شده (D12) باید ابتدا ویزای اوکراین از گروه D کسب کنند.

ویزای تحصیلی اوکراین (D13)، مجوز اقامت موقت از طریق ازدواج (D14)، و مجوز همراهی خانواده (مقیم کشور اکراین) (D15)، از جمله مجوزهای گروه D بر شمرده می‌شوند. علاوه‌بر این ورود به خاک اکراین از طریق معاهدات بین‌المللی دولت (D16) که از موارد استثنا محسوب می‌شود هم نیاز به مجوز گروه D دارد.

پس از آشنایی کلی با انواع ویزا اوکراین، در ادامه به شرح و بررسی پرتقاضاترین ویزای اوکراین یعنی ویزای تحصیلی اوکراین، ویزای توریستی اوکراین و ویزای کاری اوکراین می‌پردازیم. برای مطالعه مدارک و شرایط مورد نیاز انواع ویزا اوکراین تا پایان همراه لتسگو یونی باشید.

ویزای تحصیلی اوکراین

بسیاری از متقاضیان تحصیل در اکراین به دنبال دریافت پذیرش تحصیلی از رشته‌های پزشکی هستند؛ به دلیل اهمیت این موضوع در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی، در صفحه جدیدترین شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی اوکراین به شرح مدارک موردنیاز پذیرش تحصیلی پرداخته‌ایم.

برای رسیدن به این اهداف ابتدا باید شرایط دریافت ویزای تحصیلی اوکراین مطالعه شود تا با ارزیابی وضعیت تحصیلی خود و بررسی مدارک مورد نیاز آن، ابتدا برای اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی معتبر اکراین و بعد برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد.

متقاضیان تحصیل در اکراین می‌توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی از تمامی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی اقدام کنند. تحصیل در دانشگاه‌های این سرزمین به دو زبان انگلیسی و اکراینی صورت می‌گیرد؛ بنابراین برای تحصیل در اکراین در هر دو مرحله اخذ پذیرش و ویزا باید مدرک زبان (بسته به نوع انتخابی) را با نمره مناسب ارائه کرد.

دانشجویان بین‌المللی تنها با ویزای تحصیلی اوکراین می‌توانند حدود ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته (بسته به مقطع تحصیلی) مشغول به کار پاره‌وقت شوند. دانشجویان به ازای هر ساعت کار پاره‌وقت می‌توانند ۸ تا۱۰ دلار درآمد داشته باشند. در تعطیلات رسمی مانند تعطیلات تابستان و کریسمس محدودیتی برای کار دانشجویان خارجی وجود ندارد.

برخی از متقاضیان تحصیل در اکراین با ویزای توریستی وارد خاک اکراین می‌شوند و به صورت حضوری اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت نام در موسسه آموزشی مورد نظر می‌کنند. طبق قوانین این کشور اتباع خارجی برای تبدیل ویزای توریستی اوکراین به ویزای تحصیلی باید خاک اکراین را ترک کنند و از کشور مبدا برای اخذ ویزای تحصیلی اوکراین اقدم کنند.

مهم‌ترین مدرک برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی اوکراین نامه پذیرش تحصیلی اصلی از سوی موسسه آموزشی معتبر مستقر در کشور اکراین است. برای این منظور باید شرایط مورد نظر پذیرش دانشجویان بین‌المللی در سایت رسمی موسسات آموزشی مطالعه شود و در صورت واجد شرایط بودن پذیرش تحصیلی دریافت شود.

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی نوبت به تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی می‌رسد؛ برای این منظور باید به سایت سفارت به آدرس visa.mfa.gov.ua مراجعه کرد. شماره فرم به صورت اتوماتیک مشخصی می‌شود. برای پیگیری و دسترسی به فرم درخواست و امور پس آن، رمز عبوری به آدرس ایمیل متقاضی ارسال می‌شود که باید تا پایان پروسه از آن استفاده کرد.

یکی از مراحل اخذ انواع ویزا اوکراین مراجعه حضوری و شرکت در جلسه مصاحبه است. تاریخ مراجعه و رزرو وقت جهت مراجعه متقاضی به سفارت برای ارائه مدارک لازم و شرکت در جلسه مصاحبه به صورت اینترنتی یا تلفنی هم صورت می‌گیرد. وضعیت پردازش فرم درخواست از طریق ایمیل به اطلاع متقاضی می‌رسد. 

بنا به گزارش سایت سفارت، مدت زمان صدور ویزای اوکراین با درخواست فوری 5 روز کاری، و مدت زمان صدور مجوز عادی به 10 روز کاری کاهش یافته است.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اوکراین

برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین باید لیستی از مدارک گردآوری شود تا ضمیمه فرم درخواست بررسی شود. باید توجه داشت که پاسپورت معتبر با حداقل یک‌سال اعتبار و تعداد صفحات کافی برای ویزای اوکراین لازم است. 

علاوه‌بر این مدارک و سوابق تحصیلی و شغلی باید به زبان اکراینی ترجمه شود. مهم‌ترین مدارک و شرایط مورد نیاز ویزای تحصیلی عبارت هستند از:

•    ترجمه پلمپ‌شده ریز نمرات مقطع دبیرستان با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    ترجمه پلمپ‌شده ریز نمرات پیش‌دانشگاهی به صورت جداگانه با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    ترجمه پملپ‌شده و اصل مدرک دیپلم به زبان اوکراینی به صورت جداگانه با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    ترجمه پملپ‌شده و اصل مدرک پیش‌دانشگاهی به زبان اکراینی به صورت جداگانه با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    ترجمه پملپ‌شده و اصل مدارک دانشگاهی به زبان اوکراینی به صورت جداگانه با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    مدرک زبان انگلیسی یا اکراینی با نمره مناسب
•    ترجمه و اصل شناسنامه
•    ترجمه معتبر صفحه اول پاسپورت به زبان اکراینی
•    جواب منفی آزمایش ایذر و هپاتیت که حداقل ۲ ماه پیش از تاریخ درخواست صادر شده باشد
•    ترجمه گواهی سلامت 
•    گواهی تمکن مالی
•    گواهی عدم سوءپیشینه
•    اصل دعوت‌نامه معتبر صادر شده از موسسات آموزشی اکراین

باید توجه داشت که برگه نتیجه آزمایش سلامت متقاضی باید در سربرگ کلینیک معتبر صادر شود و نام پزشك معالج و مشخصات متقاضی در جواب آزمایش درج شده باشد. این گواهی باید به زبان اوکراینی ترجمه شود.

دانشگاه لووف قدیمی ترین دانشگاه اوکراین است که برای دانشجویان خارجی هم پذیرش تحصیلی صادر می کند.

علاوه‌بر تمامی مدارک تحصیلی، اصل برگه نتیجه آزمایش سلامت متقاضی و ترجمه آن نیز باید توسط وزارت بهداشت، وزارت خارجه و دادگستری تایید، مهر و پامپ شود. باید توجه داشت که بسته پلمپ شده باید به دست سفارت برسد.

یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز این مرحله ارائه گواهی تمکن مالی است؛ این نامه که از بانک‌های ایرانی به زبان انگلیسی صادر می‌شود، توانایی مالی متقاضی (یا حامی مالی او) برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل را نشان می‌دهد. موجودی حساب بانکی باید برابر با شهریه سالانه موسسه آموزشی و هزینه یک‌سال زندگی در کشور اکراین (حداقل 3 هزار دلار آمریکا) باشد.

باید توجه داشت که متقاضیان تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی علاوه بر مدارک فارغ‌التحصیلی دوره‌های پیشین مهمور به مهر دادگستری و وزارت امور خارجه، باید چند توصیه نامه و انگیزه نامه هم ضمیمه مدارک تحویل سفارت دهند.

همان‌طور که گفتیم، تحصیل در اکراین برای اتباع خارجی به زبان انگلیسی و اوکراینی امکان‌پذیر است؛ دانشجویانی که دوره‌های به زبان انگلیسی را برمی‌گزینند، باید کارنامه‌ای از آزمون‌های بین‌المللی مهارت زبان انگلیسی به سفارت ارائه کنند. نمره آزمون توانایی و تسلط متقاضی به این زبان را نشان می‌دهد؛ بنابراین اهمیت ویژه‌ای برای آفیسر ویزا دارد.

دانشجویانی که تمایل به تحصیل به زبان اوکراینی دارند، می‌توانند ابتدا در دوره پاتفک شرکت کنند؛ در این دوره علاوه بر زبان اوکراینی، دروس اصلی رشته تحصیلی مرور می‌شود تا متقاضی برای ورود به دانشگاه آماده شود. نامه پذیرش از این دوره برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین لازم است.

بررسی مدارک توسط آفیسر ویزای تحصیلی اوکراین در کمتر از دو هفته صورت می‌گیرد؛ اگر متقاضی نوع درخواست فوری را ثبت کند، با پرداخت هزینه بیشتر، پردازش مدارک پرونده در زمان کوتاه‌تری اتفاق می‌افتد.

در کنار مواردی که ذکر شد، ممکن است آفیسر ویزای تحصیلی اوکراین مدارک دیگری نیز از متقاضی درخواست کند. پرونده‌های درخواست ویزای اوکراین به صورت فردی بررسی می‌شود؛ به عبارتی دیگر، چک‌لیست مورد نیاز انواع ویزا اوکراین به خصوص ویزاهای بلند مدت به شرایط و وضعیت فردی متقاضی بستگی دارد.

هزینه ویزای تحصیلی اوکراین

سفارت و کنسولگری‌های اکراین در خارج از این کشور برای پردازش درخواست‌های ویزا 65.00 دلار به عنوان هزینه اولیه دریافت می‌کنند. در صورت درخواست فوری و خدمات سریع، هزینه اولیه نیز دو برابر می‌شود.

باید توجه داشت که در صورت عدم پذیرش درخواست و به اصطلاح ریجکت شدن ویزا، این هزینه مسترد نمی‌شود و هزینه ویزا فارغ از نوع آن غیر قابل بازگشت است. پس اقدام به موقع (حداقل دو ماه پیش از سفر) و ثبت درخواست عادی و معمولی به صرفه‌تر است.

از سال 2018 تا کنون نام 5 دانشگاه اکراین در شمار برترین‌های جهان قرار گرفته است؛ به همین دلیل درخواست ویزای تحصیلی اوکراین طرفداران بسیاری یافته است. در صفحه لیست بهترین دانشگاه های اوکراین در سال 2021 به معرفی این 5 دانشگاه و دیگر دانشگاه های برتر در رشته پزشکی پرداخته‌ایم.

ویزای توریستی اوکراین

تقریبا در تمامی شهرهای کشور اکراین نشانی از تاریخ این کشور نهفته که پیشینه ژرف و پُرافت‌وخیز آن‌را نمایش می‌دهد. این کشور اروپایی طبیعتی زیبا دارد و در کرانه‌های دو دریای سیاه و آزوف شکوه طبیعت را به نمایش گذاشته است. گردشگران ایرانی برای مسافرت تفریحی به این کشور نیاز به دریافت یکی از انواع ویزا اوکراین دارند.

ویزای توریستی اوکراین مجوز اقامت کوتاه مدت 3 ماهه دارد.

ویزای توریستی اوکراین (تایپ C) به دارندگان این مجوز اجازه می‌دهد که در بازه زمانی 180 روز، 90 روز را در خاک اکراین اقامت داشته باشند. مدت‌زمان اعتبار این مجوز بسته به نوع آن از 6 ماه تا پنج‌سال است و در صورت نیاز می‌توان اعتبار آن را تمدید کرد. برای سفرهای کوتاه‌تر می‌توان از ویزای اوکراین نوع B استفاده کرد.

برای تمدید اعتبار زمانی ویزای توریستی اوکراین باید سابقه سفر و دلایل کافی برای اقامت بیش از 90 روز ارائه کرد تا بتوان آفیسر ویزای اوکراین را قانع کرد. در غیر این صورت تمدید این مجوز کار چندان ساده‌ای هم نیست.

با اینکه پروسه دریافت ویزای توریستی اوکراین از ثبت درخواست تا دریافت ویزا روی پاسپورت کمتر از یک‌ماه زمان نیاز دارد، اما برای اطمینان خاطر بهتر است از سه‌ماه پیش از تاریخ سفر برای درخواست آن اقدام کرد تا هرگونه وقفه در طول مراحل درخواست، تاریخ سفر را به تعویق نیاندازد.

برای ثبت درخواست ویزای توریستی اوکراین باید ابتدا فرم درخواست در سایت سفارت تمکیل شود تا نوبت مصاحبه و ارائه مدارک مورد نیاز تعیین شود. برای این منظور مشخصات هویتی متقاضی باید در فرم به زبان انگلیسی و با حروف بزرگ درج شود.

یکی از موارد مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی اوکراین، دعوت‌نامه از آشنایان مقیم در اکراین یا اسپانسر است. اگر متقاضی آشنایی در خاک اکراین ندارد که حق شهروندی را دریافت کرده باشد، می‌تواند از طریق اسپانسر این خلع را پر کند. برخی موسسات مهاجرتی با دریافت وثیقه اقدام به اسپانسری متقاضیان این نوع ویزای اوکراین می‌کنند.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی اوکراین

سفر گردشگری به اکراین نیاز به ارائه مدارک مشخصی به سفارت دارد. از جمله مهم‌ترین مدارک و شرایط مورد نیاز برای ویزای توریستی اوکراین عبارت هستند از:

•    اصل و کپی دعوتنامه رسمی از یک شهروند اکراینی (یا اسپانسر)
•    گواهی رزرو بلیط رفت‌وبرگشت هواپیما
•    پاسپورت معتبر
•    2 قطعه عکس در ابعاد پاسپورتی (3.5 در 4.5)
•    گواهی تمکن مالی با موجودی حداقل 20 میلیون تومان
•    گواهی عدم سوء پیشینه
•    فیش پرداختی تعرفه مجوز
•    بیمه‌نامه مسافرتی
•    انگیزه‌نامه سفر و هدف متقاضی از انتخاب کشور اکراین
•    گواهی رزرو هتل یا آدرس فرد دعوت‌کننده
•    کپی مدارک شناسایی و اقامتی فرد دعوت‌کننده
•    تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی اوکراین

به طور کلی سفر گردشگری به اکراین را می‌توان با ویزای ترانزیت هم عملی کرد، اما در صورت نیاز به اقامت بیش از یک‌هفته باید مدارک مورد نیاز ویزای توریستی اوکراین را گردآوری، ترجمه و برای سفارت ارسال کرد. 

باید توجه داشت که مواردی مانند داشتن سوابق کیفری و سوء پیشینه، اعتبار کم و تعداد صفحات ناکافی در پاسپورت، روند مصاحبه حضوری، ارائه مدارک تقلبی، ارائه ندادن تمکن مالی مناسب و کافی نبودن موجودی بانکی، و عدم اعتبار بیمه نامه منجر به رد درخواست متقاضی و ریجکتی ویزا می‌شود.

هزینه ویزای توریستی اوکراین

بسته به طول سفر و نوع ویزایی که متقاضی برای سفر دریافت می‌کند، هزینه ویزای اوکراین متفاوت است. پردازش عادی پرونده درخواست ویزا برای مجوز یک‌بار ورود 85 دلار، دوبار ورود 130 دلار، و چندبار ورود 200 دلار هزینه دارد؛ در صورت درخواست فوری ویزا این هزینه‌ها دو برابر می‌شود.

پردازش و صدور ویزای اوکراین برای متقاضیان زیر 6 سال، نظامیان دعوت‌شده از سوی وزارتخانه‌های اکراین، متقاضیان شرکت در امور خیریه و اهداف کمک‌های بشردوستانه، اعضای هیات‌های رسمی کشورهای خارجه، کارمندان سفارت‌های این کشور و خانواده آن‌ها، دارندگان پاسپورت دیپلماتیک، و کارمندان سازمان‌های بین‌المللی اکراین و خانواده آن‌ها رایگان است.

ویزای کاری اوکراین

یکی از پرمخاطب‌ترین انواع ویزا اوکراین ویزای کاری است که نیاز به دعوت‌نامه و پیشنهاد کاری Job offer از سوی کارفرما دارد. کارفرما موظف است ابتدا در شهر محل کار و سپس تمامی شهرهای اکراین مشخصات نیروی مورد نیاز خود را به مدت 90 روز کاری آگهی کند؛ در صورت نبود فرد مورد نظر، نوبت به انتشار آگهی در اتحادیه اروپا می‌رسد. اگر با هم نیروی کاری مورد نظر خود را پیدا نکرد، می‌تواند از متقاضیان کار در اکراین نیرو بگیرد.

اگر متقاضی تمامی شرایط مورد نیاز کارفرما را داشته باشد، می‌تواند پیشنهاد شغلی و دعوت‌نامه از سوی کارفرما دریافت کند. این نامه مهم‌ترین مدرک برای درخواست ویزای کاری اوکراین محسوب می‌شود که همراه قرارداد برای سفارت ارسال می‌شود.

به طور کلی، قرارداد کاری در دو نوع صادر می‌شود؛ توافق همکاری بلندمدت و ثابت، و توافق همکاری در پروژه‌ای خاص. در توافق‌نامه بلند مدت باید مشخصات هویتی متقاضی، شرح وظایف، تاریخ شروع همکار و ... درج می‌شود.

در توافق‌نامه‌های همکاری روی پروژه خاص متقاضی موظف به گذراندن دوره آموزشی سه‌ماهه است. پس از دریافت گواهی پایان‌دوره از دوره کارآموزی متقاضی می‌تواند برای امضا قرارداد و آغاز همکاری اقدام کند. 

برای یافتن شغل و مطالعه شرح وظایف شغلی می‌توان به سایت‌های کاریابی رسمی مراجعه کرد. طبق قوانین این کشور، حداقل مدرک تحصیلی برای کار در اوکراین مدرک لیسانس است. شاغلین در طول هفته به مدت 40 ساعت مشغول به کار می‌شوند و اجازه اضافه‌کاری هم دارند. سقف مدت زمان اضافه کاری در طول سال نیز در حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ ساعت برآورده شده است.

ویزای کاری اوکراین با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شود و از خاک اکراین قابل تمدید است. اگر متقاضی بتواند رضایت کارفرما را جلب کند و گواهی اشتغال به کار به اداره مهاجرت ارائه کند، ویزای کاری اوکراین تا سه سال تمدید می‌شود و در پایان در صورت واجد شرایط بودن، پس از سه سال حضور در خاک این کشور می‌توان اقامت موقت با مجوز کار را به اقامت دائم تبدیل کرد.

مدارک مورد نیاز ویزای کاری اوکراین

متقاضی کار در اوکراین باید شرایط ویژه‌ای داشته باشد تا بتواند نظر کارفرمایان را جلب کند؛ در غیر این صورت نیروی جویای کار در دیگر شهرهای کشور اکراین یا حداقل در سطح تحادیه اروپا یافت می‌شود. کارمندان ممتاز با تخصص ویژه، فارغ‌التحصیلان از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان و افراد خلاق در اولویت جذب هستند. در صورت واجد شرایط بودن به این گروه از متقاضیان ویزای کاری اوکراین با اعتبار سه‌ساله صادر می‌شود.

علاوه‌بر نامه پیشنهاد شغلی و قرارداد رسمی امضا شده میان متقاضی جویای کار و کارفرما، مدارک و شرایط دیگری نیز برای مهاجرت مورد نیاز است؛ از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری اوکراین عبارت هستند از:

•    پیش نویس قرارداد کار
•    فیش پرداختی مربوط به ویزای کاری اوکراین
•    فیش پرداختی عوارض دولتی
•    پاسپورت معتبر
•    گواهی عدم سوء پیشینه تاییدشده
•    تکمیل فرم درخواست ویزای کاری اوکراین
•    2 قطعه عکس در ابعاد پاسپورتی ( 4.5 در 3.5)
•    گواهی تمکن مالی با گردش مالی حساب بانکی در 90 روز گذشته
•    ارائه مدارک تحصیلی مرتبط با شغل مورد نظر
•    ارائه سوابق شغلی مرتبط با شغل مورد نظر
•    ارائه نشانی محل سکونت در طول اقامت در اکراین
•    گواهی بیمه درمانی با پوشش حداقل 30 هزار یورو

باتوجه به شروط ویزای کاری اوکراین، ارائه سابقه کاری و مدارک تحصیلی در حیطه مشاغل مورد تقاضای این کشور می‌تواند شانس متقاضی را برای جلب رضایت کارفرما بیشتر کند. از جمله مشاغل مورد نیاز این کشور می‌توان به متخصص ITو کارشناس کامپیوتر، استاد زبان های خارجی شامل انگلیسی، روسی، آلمانی و … ، راننده ماشین‌های ساختمانی، پزشک، معمار، تولید کننده محتوا، مترجم مسلط به زبان انگلیسی، طراح دکوراسیون، وکیل، مهندس کشاورزی، حسابدار، سرآشپز و نیروی بخش خدمات اشاره کرد.

تمدید ویزای کار اوکراین منجر به اقامت دائم این کشور می شود.

مدارک مورد نیاز ویزای کاری اوکراین باید به تایید ارگان‌های مربوطه برسد و به زبان اکراینی ترجمه شود. برای ثبت درخواست ویزا باید فرم تکمیل شده به صورت آن‌لاین برای سفارت ارسال شود، اما مدارک باید حضوری به دست آفیسر ویزا برسد. مدت زمان بررسی و پردازش مدارک حدود 10 روز کاری زمان می‌برد که با پرداخت دوبرابر هزینه می‌توان این زمان را کاهش داد.

با اینکه ارائه مدرک زبان اکراینی به عنوان شرایط اصلی کار در این کشور اعلام نشده، اما باید توجه داشت که دانش و مهارت این زبان در کنار زبان انگلیسی در یافتن شغل و ارتقا تاثیر بسیاری دارد. پیشنهاد می‌کنیم با فراگیری این زبان شانس خود را در یافتن پیشنهاد شغلی افزایش دهید.

هزینه ویزای کاری اوکراین

بر اساس آخرین اعلامیه سفارت کشور اکراین هزینه اولیه برای پردازش و بررسی متقاضیان انواع ویزا اوکراین 65 دلار آمریکا اعلام شده است. علاوه‌بر این، دریافت مجوز کار 250 یورو اعلام شده است. اگر به‌طور دقیق‌تر بررسی کنیم، مجوز کار یک تا 6 ماهه 163.80 دلار (معادل UAH 4 540,00)، مجوز کار 6 ماهه تا یک‌ساله 327.59 دلار (معادل UAH 9 080,00) و مجوز کار یک تا 3 ساله 491.39 دلار آمریکا (معادل UAH 13 620,00) است.