یکی از کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل در اروپای شرقی کشور اوکراین و شهر کی یف است. موسسات آموزشی معتبر در سطح جهانی موجب شهرت و محبوبیت تحصیل در کی یف شده است. به طور کلی تحصیل در اوکراین نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی تخصصی ندارد؛ اما پیش از هر اقدامی باید با سیستم آموزشی این کشور و شهر کی یف آشنا شد. به دلیل اهمیت این موضوع این بخش از مقالات شهرهای مناسب برای مهاجرت تحصیلی در لتس گو یونی، به معرفی شهر کی یف و نحوه اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی اوکراین پرداخته‌ایم.

کی یف کجاست؟ 

شهر کی یف (Kyiv)، مهمترین شهر و پایتخت کشور اوکراین است. این شهر در اصل بندری در کنار رودخانۀ دنیپر به حساب می‌آید که یکی از تقاطع‌های اصلی خطوط راه‌آهن منطقه را در خود جای داده است. این شهر در شمال اوکراین واقع شده و در سال 2017 جمعیتی نزدیک به 3 میلیون نفر داشته است. فاصله کی‌یف تا سواحل دلفریب دریای سیاه حدود 951 کیلومتر محاسبه شده است.

تحصیل در اوکراین نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دارد.

این شهر با مساحتی نزدیک به 780 کیلومتر مربع در دو سوی رود دنپیر گسترده شده است و به چند بخش مختلف تقسیم می‌شود. تمرکز اصلی شهر بر روی قسمت تاریخی آن است که «بالاشهر» نامیده می‌شود که با اینکه عمدتا بعد از جنگ ساخته شده است، اما الگوی خیابان‌های قدیمی‌اش را حفظ کرده است و بیشتر مکان‌های دارای ارزش تاریخی و معماری در آن واقع شده‌اند. 

در امتداد ساحل رودخانه، پارک شهری بزرگ و جذابی ساخته شده که مشرف به رودخانه است و نماهایی از فضاهای شهری، درختان و رودخانه را برای متقاضیان تحصیل در کی یف چشم‌نوازی می‌کند. این پارک ساحلی یکی از مشخصه‌های برجستۀ شهر به شمار می‌رود.

در بخش‌های مرکزی شهر هم می‌توانید محله‌های کارخانه‌ای و مسکونی را مشاهده کنید که بیشترشان بعد از دهه 1950 ساخته شده‌اند. این بخش از شهر به دلیل بافت زیبا و تناسب قیمت خانه‌ها برای زندگی متقاضیان تحصیل در کی یف پیشنهاد می‌شود.

در میان محله‌های مسکونی هر منطقه، فضاهای سبز و پارک‌های بسیاری بنا شده است که یکی از آنها پارک گیاه‌شناسی آکادمی ملی علوم اوکراین است و یکی از مراکز پژوهشی برجسته کشور برشمرده می‌شود. حومه‌های شهر هم دارای مناطق جنگلی متعدد است که بیشتر کاربرد تفریحی دارند. 

تحصیل در کی یف 2020 

کی‌یف تسهیلات سلامت و بهداشت بسیار خوبی را ارائه می‌دهد که شامل بیمارستان‌های عمومی و تخصصی و کلینیک‌های خصوصی متعددی می‌شود. تعداد دانشکده پرستاری و مراکز مراقبت بهداشتی مخصوص کودکان نیز در این شهر خدمات‌رسانی می‌کنند که در تقریبا تمامی آن‌ها دانشجویان انترن پزشکی آموزش می‌بینند. به همین دلیل دانشگاه های کی یف فضای خوبی برای رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی دارد.

علاوه بر مدارس ابتدایی متعدد، تعداد زیادی هم مدرسه راهنمایی و دبیرستان، مدارس شبانه برای بزرگسالان و مدارس فنی و تخصصی در این شهر پراکنده شده است. دانشگاه ملی تاراس شوچنکو در کی‌یف دارای چندین موسسه آموزش عالی در سرتاسر شهر است.

چندین موسسه پژوهشی هم توسط آکادمی ملی علوم اوکراین در این شهر اداره می‌شوند که کتابخانه‌های بزرگی هم دارند. کی‌یف در پژوهش‌های پزشکی و سایبری شهره است. تاکید مقامات این شهر بر تحقیقات کاربردی توسط موسسه جوشکاری الکتریکی ی.اُ.پاتونِ مشهور اثبات می‌شود. 

تحصیل در اوکراین به مدرک زبان انگلیسی یا اوکراینی نیاز دارد.

مزایای تحصیل در کی یف

با تحصیل در کی یف می‌توانید استانداردهای شگفت‌انگیزی که در دانشگاه‌های این شهر ارائه می‌شود را از نزدیک تجربه کنید. تحصیل در کی‌یف یکی از بهترین گزینه‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی‌ برشمرده می‌شود که قصد تحصیل در اروپا به زبان انگلیسی را دارند.

فرایند پذیرش تحصیلی آسان، کیفیت آموزشی بالا، تنوع رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی، تدریس به زبان انگلیسی، روسی، و فرانسه (و البته اوکراینی)، اعتبار بالای مدارک، و بازار کار مناسب از جمله مزایای تحصیل در کی یف به شمار می‌روند. تحصیل در رشته‌های پزشکی، علوم کامپیوتر، پرستاری، اقتصاد، هوانوردی، مهندسی و MBA از جمله رشته‌های محبوب در این شهر هستند. 

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کی یف 

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کی یف نیازی به ارائه مدرک پیش‌دانشگاهی نیست، اما گذراندن دوره پاتفک برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در اوکراین الزامی است. این دوره در اصل یک آزمون آماده‌سازی برای ورود به دانشگاه است که شامل زبان روسی و تاریخ اوکراین می‌شود؛ البته در گروه مهندسی درس‌هایی مثل ریاضی، فیزیک و مکانیک و در گروه پزشکی درسهایی مانند شیمی، زیست و زبان تخصصی هم به آن اضافه می‌شود. هزینه این دوره بین 2200 تا 3200 دلار، بسته به رشته مورد درخواست، متغیر خواهد بود.

برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کی یف نیازی به گذراندن آزمون ورودی نخواهید داشت؛ فقط کافی است به صورت آنلاین از دانشگاه مورد نظر خود درخواست پذیرش تحصیلی را ثبت کنید. در این فرایند باید مدارک مشخصی که درسایت دانشگاه برای رشته‌های مورد نظر ارائه شده؛ نظیر زبان، سوابق تحصیلی، توصیهنامه و ... را ارائه بدهید. 

گروه پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی سوابق تحصیلی و شرایط سنی دانشجو را بررسی می‌کنند؛ در صورت واجد شرایط بودن متقاضی تحصیل در کی یف، نامه پذیرش تحصیلی ارسال خواهد شد. این نامه یکی از مهم‌ترین مدارک برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی اوکراین برشمرده می‌شود.

اخذ ویزای تحصیلی اوکراین 

برای مهاجرت تحصیلی به اوکراین باید اول از همه به فکر اخذ ویزای تحصیلی این کشور باشید. به جز مدارک و سوابق تحصیلی و همچنین مدارک شناسایی، باید گواهی تمکن مالی نیز به منظور اخذ ویزای تحصیلی اوکراین داشته باشید. به علاوه، باید از پیش در خواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اوکراین را دریافت کرده باشید تا بتوانید درخواست ویزای تحصیلی خود را به ثبت برسانید. 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی اوکراین عبارتند از:
-    گذرنامه معتبر 
-    شناسنامه و کارت ملی (به همراه ترجمه رسمی) 
-    عکس پرسنلی 
-    گواهی سلامت و عدم سوءپیشینه 
-    نامه پذیرش تحصیلی 
-    مدارک و سوابق تحصیلی (به همراه ترجمه رسمی) 
-    نامه تمکن مالی 

تحصیل در کی یف به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد.

دانشگاه های کی یف 

به جرئت می‌توان گفت این شهر در زمرۀ برترین شهرهای دانشجویی دنیا قرار دارد، چرا که بزرگترین شهر و مرکز کشور اوکراین است و یک مرکز صنعتی، علمی، آموزشی و فرهنگی مهم در اروپای شرقی به شمار می‌رود. بنابراین در این شهر همه‌چیز برای تبدیل شدن به مقصد مهاجرت تحصیلی مهیا شده است.

موسسات آموزش عالی زیادی در این شهر جای دارند که ازجمله می‌توان به دومین دانشگاه برتر اوکراین، یعنی دانشگاه ملی تاراس شوچنکو در این شهر اشاره کرد. این شهر در رتبه‌بندی هزینه‌های زندگی در میان بهترین شهرهای دانشجویی جهان رتبۀ بیستم را دارد و اکثر دوره‌های خود را به زبان انگلیسی آموزش می‌دهد. در ادامه برترین دانشگاه های کی یف را معرفی خواهیم کرد. 

دانشگاه ملی تاراس شوچنکو کی یف

دانشگاه ملی تاراس شوچنکو یک دانشگاه پژوهش‌محور کلاسیک است که بر آموزش، پژوهش و نوآوری تاکید بسیاری دارد. آموزش اصلی‌ترین ماموریت این دانشگاه عنوان شده است تا به تربیت متخصصان در بالاترین سطح منتهی شود، کسانی که در بازار کار امتیازهای رقابتی بسیاری خواهند داشت و فناوری اطلاعات را به بهترین شکل در علوم به کار خواهند گرفت. سطح بالای این دانشگاه کلاسیک را میتوان از دستاوردهای علمی بی‌شماری که توسط کارکنان و فارغ‌التحصیلاتش کسب شده است حدس زد. 

دانشگاه ملی تاراس شوچنکو در رتبه‌بندی جهانی QS سال 2020 توانسته است خود را تا رتبه 600 بالا بکشد و در منطقه EECA هم رتبه 29 را دارد. دانشگاه شوچنکو سالانه نزدیک به 24 هزار دانشجو ثبت‌نام می‌کند که از این میان نزدیک به 1200 نفر دانشجوی بین‌المللی هستند. دانشجویان دانشگاه ملی تاراس شوچنکو در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری تحصیل می‌کنند. 

دانشگاه ملی تاراس شوچنکو 192 دپارتمان آموزشی فعال است و 16 دانشکده را در دل خود جای داده است: جغرافیا، زمین‌شناسی، اقتصاد، تاریخ، علوم سایبری، ریاضیات و مکانیک، علوم پایه، جامعه‌شناسی، رادیوفیزیک، روانشناسی، فیزیک، شیمی، حقوق، آموزش نظامی و دانشکدۀ شهروندان خارجی. 7 موسسه و 1 مرکز آموزشی و تحقیقی نیز زیر نظر دانشگاه ملی تاراس شوچنکو مشغول به فعالیت هستند.

به علاوه، دانشگاه شوچنکو امکاناتی از قبیل مرکز مطالعات اوکراینی، موزۀ حیوان‌شناسی و زمین‌شناسی، موزۀ تاریخ دانشگاه، موزۀ زبان‌شناسی، مرکز اطلاعات، رصدخانه، واحد انتشارات و کتابخانۀ علمی ماکسیموویچ را نیز به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. 

دانشگاه فنی ملی اوکراین (موسسه پلیتکنیک ایگور سیکورسی کی یف)

دانشگاه فنی ملی اوکراین در رتبه‌بندی QS بین رتبه‌های 701 تا 750 قرار می‌گیرد و رتبه QS منطقۀ EECA آن 67 بوده است. دانشگاه فنی ملی اوکراین یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی در اوکراین است که نزدیک به 120 سال سابقه دارد. آموزش‌ها در 19 دپارتمان آموزشی، 10 موسسه آموزشی-پژوهشی، 13 موسسه تحقیقاتی و 17 بخش فرعی علمی برای متقاضیان تحصیل در اوکراین ارائه می‌شوند.

سالانه بیش از 21 هزار دانشجو در این دانشگاه پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند که از میان آن‌ها 700 نفر دانشجوی بین‌المللی از 27 کشور مختلف هستند. سالن‌های سخنرانی و آزمایشگاه‌های دانشگاه فنی ملی اوکراین به جدیدترین تجهیزات مجهز شده است و کیفیت آموزش نیز در بالاترین حد ممکن در منطقه قرار دارد. 

دانشگاه علوم‌پزشکی بوگامولتس کی یف

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی را دارید و رشته مورد نظر شما پزشکی است، دانشگاه ملی پزشکی بوگاتمولتس در این شهر یکی از بهترین گزینه‌ها است. دانشگاه علوم‌پزشکی بوگامولتس برترین مرکز آموزش عالی در رشته‌های پزشکی در اوکراین محسوب می‌شود. با وجود 11 دانشکده و حدود 80 کرسی آموزشی، این دانشگاه انواع دوره‌های رشته‌های پزشکی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد.

علاوه بر زبان اوکراینی و روسی، بسیاری از دوره‌های دانشگاه بوگامولتس به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند به راحتی در این شهر ادامه تحصیل بدهند. رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و چندین تخصص پزشکی از جمله رشته‌های قابل ارائه در این دانشگاه هستند. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه های کی یف

شهریه دانشگاه های کی یف بسته به مقطع و رشته تحصیلی انتخابی، بین 2000 تا 4500 دلار متغیر خواهند بود، اما امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز در این شهر برای دانشجویان ممکن است. البته توجه داشته باشید که این بورسیه تنها به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که کشور مبداش توافق‌نامه بین‌المللی با اوکراین داشته باشد که متاسفانه در حال حاضر چنین توافق‌نامه‌ای بین ایران و اوکراین برای متقاضیان تحصیل در اوکراین امضا نشده است. 

کی یف پایتخت کشور اوکراین است که برای مهاجرت تحصیلی شهر دانشجویی مناسبی برشمرده می‌شود.

آب و هوای کی یف

شهر کی یف آب و هوایی معتدل و قاره‌ای دارد. دمای متوسط در ماه ژانویه -6 درجه است و در روزهای زمستانی کمتر پیش می‌آید که دما بالاتر از صفر باشد. این هوای سرد معمولا با جریان‌های هوایی شمالی و شمال شرقی همراه است، اما دما کاهش‌های ناگهانی را تجربه نمی‌کند. 

پایین‌ترین دمایی که از این شهر به ثبت رسیده است -33 درجه بوده است. معمولا از اواسط نوامبر تا اواخر مارس این شهر برف‌پوش می‌شود و دورۀ بدون یخبندان معمولا 180 روز به طول می‌انجامد. تابستان‌های کی‌یف گرم هستند و متوسط دمای هوا در جولای 20 درجه سانتیگراد است. بالاترین درجه هوایی که در این شهر به ثبت رسیده است 39 درجه بوده است. 

میزان بارش متوسط سالانه در این شهر 635 میلی‌لیتر است که بیشترین بارش‌ها را در ماه‌های ژوئن و جولای شاهد خواهید بود. 

هزینه زندگی در کی یف

ارز رایج کشور اوکراین گریونا یا هریونا است با نماد ₴ نشان داده می‌شود و در مهرماه سال 1399 هر هریونا برابر با حدود 1500 ریال بوده است. ما در اینجا هزینه‌های زندگی در کی یف را به هریونا ارائه می‌کنیم تا این هزینه‌ها با دقت بیشتری بیان شوند. 

هزینه‌های ماهانه یک خانواده چهارنفره (بدون احتساب اجاره‌بها) در این شهر حدود 42 هزار هریونا است که برای افراد مجرد به ماهی 12 هزار هریونا کاهش پیدا می‌کند. شاخص هزینه‌ها در این شهر 31.51 است که میتوان گفت هزینه‌های نسبتا پایینی دارد. 

صرف یک وعده غذا در یک رستوران گرانقیمت در این شهر 150 هریونا آب می‌خورد و یک وعده غذای دونفره با سه غذای اصلی در یک رستوران متوسط 700 هریونا قیمت دارد. صرف یک وعده فست‌فود مانند مک‌دونالد نیز حدود 107 هریونا خواهد بود. قیمت یک فنجان کاپوجینو در این شهر 33 هریونا و یک بطری آب معدنی کوچک 12 هریونا است.

قیمت اقلام مصرفی در این شهر نیز به این صورت است: یک لیتر شیر 27 هریونا، یک قرص نان 17 هریونا، یک کیلو برنج سفید 31 هریونا، یک بسته 12 تایی تخم‌مرغ 30 هریونا، یک کیلو پنیر محلی 211 هریونا، یک کیلو فیله مرغ 106 هریونا، یک کیلو گوشت 175 هریونا، یک کیلو سیب 25 هریونا، یک کیلو موز 29 هریونا، یک کیلو پرتقال 35 هریونا، یک کیلو گوجه 44 هریونا، یک کیلو سیب‌زمینی 18 هریونا، یک کیلو پیاز 15 هریونا، و یک سر کاهو 23 هریونا. 

هزینه بلیط‌های سیستم حمل و نقل عمومی داخل شهر 8 دلار است و اگر بخواهید کارت ماهانه بگیرید، قیمت آن 325 هریونا خواهد بود. هزینه ورودی تاکسی 50 هریونا است و به ازای هر کیلومتر 7 هریونا به آن اضافه می‌شود. 

اجاره‌بهای یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر هریونا 16 هراز هریونا و در خارج از مرکز شهر 9500 هریونا است. اگر بخواهید آپارتمان سه‌خوابه اجاره کنید، در مرکز شهر 28 هزار هریونا و در خارج از مرکز شهر 16 هزار هریونا هزینه اجاره خواهید داشت. 

مهاجرت تحصیلی به  اوکراین شرایط سنی دارد و به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد.

زندگی در کی یف

سنت قدیمی کی‌یف به عنوان یک مرکز فرهنگی هنوز هم با قدرت پابرجاست و سالن‌های تئاتر زیادی را می‌توان در این شهر مشاهده کرد که انواع نمایش‌ها، اپراها، کنسرت‌ها و برنامه‌های فرهنگی را برگزار می‌کنند. در کنار این سالن‌ها، چندین موزه فعال هم هستند که زندگی فرهنگی کی‌یف را زنده نگه میدارند.

شهر کی‌یف امکانات ورزشی و تفریحی بسیار خوبی هم دارد. استادیوم‌های فوتبال، سالن‌های ورزش‌های آبی و البته سد رودخانۀ وایشورود، ساحل جزیره تورخانیف و البته کناره‌های رودخانه دنیپر و... زیرساخت‌های تفریحی این شهر را تامین می‌کنند.

شبکۀ حمل و نقل نیز که شامل سیستم جادهای، ریلی و دریایی (رودخانه دنیپر) می‌شود، رفت و آمد شما در شهر را آسان می‌کند. هزینه‌های پایین زندگی، امکانات بهداشتی، تفریحی و فرهنگی فراوان، محیط چندفرهنگی و اقتصاد و بازار کار قوی، از دیگر مزایای زندگی در این شهر به شمار می‌روند. 
 

جاذبه های گردشگری کی یف

تاریخ این شهر حدود 1500 سال پیش آغاز شد، زمانی که حدود 950 کلیسا، کلیسای جامع و سایت تاریخی خاصی در این شهر بنا شد. جاذبه های اصلی این شهر، با معماری کهن و تاریخ شگفتانگیزش، هر ساله گردشگران بسیاری را به این نقطه از کره زمین می‌کشاند. در ادامه چند تا از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری کی یف را معرفی خواهیم کرد. 

کلیسای جامع سوفیای قدیس 

کلیسای جامع سوفیای قدیس مجموعه‌ای برجسته و مهم این شهر است. کار بر روی این سازه در سال 1037 آغاز شد و فقط یه سال به طول انجامید. از آنجایی که این اثر در طول عمر طولانی‌اش فقط چند بار مورد بازسازی قرار گرفته است، می‌توانید این کلیسای بیزانسی را به همان شکل اصیل و کهنش مشاهده کنید. به علاوه، از آنجایی که این کلیسا در تلاقی‌گاه چهار خیابان اصلی قرار گرفته است، با بالا رفتن از برج ناقوس کلیسا می‌توانید چشم‌انداز بی‌نظیری از شهر را تماشا کنید. 

موزۀ میخائیل بولگاکوف 

موزۀ ادبی و یادوارهای میخائیل بولگاکوف به نویسندۀ مشهوری که در این شهر به دنیا آمده تخصیص داده شده است. از سال 1906 تا 1919، بولگاکوف در این خانه زندگی می‌کرد و کتاب معروف گارد سفید را هم در همین مکان نوشت. موزه شامل ساختمان خانه و زمین کنار آن می‌شود و طراحی داخلی آن دقیقا به همان شکلی که در رمانش تشریح شده قابل مشاهده است. 

قصر مارینسکی 

قصر زیبای مارینسکی که قبلا با نام سزارسکو شناخته می‌شد، در کنار ساختمان ورخنووا رادا (پارلمان شهر) قرار گرفته است و سکونتگاه تشریفاتی رئیس جمهور اوکراین به شمار می‌رود. این قصر در سال 1744 توسط معمار ایتالیایی سبک باروک، بارتولومئو راسترلی ساخته شد. امروزه این مکان میزبان رویدادهای مختلف ملی است و در روزها و ساعت مشخصی درب‌های آن به روی بازدیدکننده‌ها و گردشگرها هم باز می‌شود. 

باغ گیاهشناسی و گلخانه

باغ گیاهشناسی بخشی از منطقۀ حفاظت‌شدۀ طبیعی در اوکراین است. علاوه بر گیاهان غنیِ این باغ، می‌توانید حین بازدید سری هم به صومعۀ جوناس قدیس بزنید که با نقاشی‌های دیواری قرن نوزدهمی به زیبایی تزئین شده است. یک مجموعه گلخانۀ چشم‌نواز هم در این باغ جای گرفته است که انواع و اقسام گیاهان، کاکتوس‌ها، ساکولنت‌ها و درختان نخل را در معرض نمایش گذاشته است. 

اپرای ملی اوکراین 

ساختمان اپرای ملی اوکراین به سبک نئورنسانس فرانسوی ساخته شده است و همچنان یکی از مشهورترین مراکز باله و اپرا در اروپا به شمار می‌رود. این سالن هم‌تزار با سالن‌هایی مثل تئاتر بولشوی در مسکو و تئاتر مارینسکی در سنت‌پترزبورگ است و همکاری‌های بین‌المللی با آن‌ها دارد. 

کلیسای جامع رومی نیکولاس قدیس

کلیسای جامع رومی نیکولاس قدیس یک شاهکار معماری تمام‌عیار است. سبک گوتیک آن با تزئینات بیرونیِ حیرت‌آور توجه هر عابری را به خود جلب می‌کند. نمای بیرونی ساختمان دو برج ناقوس دارد که در ارتفاع 64 متری قرار دارند. امروزه از این کلیسا به عنوان سالن کنسرت برای موسیقی‌های خاص استفاده می‌شود. 

کی یف پایتخت اوکراین و مهم‌ترین شهر این کشور است.

مروری بر تاریخ کی یف 

تاریخ شهر هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و این شهر پستی و بلندی‌های سیاسی بسیاری را از سر گذرانده است. به عنوان مرکز روس کییفی و اولین ایالت اسلاوِ شرقی در 1000 سال پیش، این شهر عنوان «مادر شهرهای روس» را هم یدک می‌کشد.

این شهر در خلال جنگ جهانی دوم آسیب‌های بسیاری دید، اما از اواسط دهه 1950 به بعد، بازسازی‌های فراوانی در ان صورت گرفت و در نیمۀ دوم قرن بیستم از اقتصادی توسعه‌یافته و زندگی فرهنگی باکیفیتی بهره‌مند شده است. استقلال اوکراین از شوروی در سال 1991 هم وضعیت این شهر را به عنوان یکی از پایتخت‌های مهم اروپایی به آن اعتبار بیشتری بخشید.