تحصیل در فرانسه در سال 2023 چگونه است؟ شرایط و مدارک تحصیل در کشور فرانسه و صفر تا صد اپلای فرانسه در مقاطع مختلف تحصیلی را در این پُست لتسگو یونی بررسی کرده‌ایم، بنابراین حتماً این پُست را با دقت مطالعه نمایید.

بهتر است قبل از هر چیز بدانید، کشور فرانسه با اسپانیا، ایتالیا، سوئیس، آلمان، لوکزامبورگ، بلژیک و موناکو مرز زمینی مشترک دارد و با بریتانیا نیز از طریق کانال مانش هم‌مرز است. این سرزمین، سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا محسوب می‌شود و پس از آلمان دومین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپا است.

کشور فرانسه در تاریخ ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵ به عضویت معاهده شنگن درآمد، بنابراین دارندگان مجوز اقامت دائم یا موقت این کشور، می‌توانند آزادانه در میان مرزهای سرزمین‌های اروپایی عضو این پیمان تردد کنند.

برج ایفل، دیزنی لند پاریس، موزه لوور، موزه اورسی و کلیسای نوترودام از جمله جاذبه‌های فرهنگی مشهور این کشور برشمرده می‌شوند. بهتر است بدانید، پاریس یکی از برترین شهرهای دنیاست که برای زندگی میتوانید انتخاب نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در کشور فرانسه به مراتب ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی مانند سوییس و انگلیس است. با اینکه برخی از کلان‌شهرهای این کشور مانند پاریس، مارسی و لیون در لیست گران‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته‌اند، اما زندگی در شهرهای کوچک‌تر، ارزان‌تر از متوسط اروپا پیش‌بینی شده است.

تحصیل در فرانسه یکی از روش های اخذ اقامت دائم شنگن است.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از پرمخاطب‌ترین روش های مهاجرتی به این کشور است؛ علاقمندان به تحصیل در کشور فرانسه با دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزش عالی می‌توانند ویزای تحصیلی شنگن دریافت کنند و با تمدید و تبدیل آن، به اقامت دائم فرانسه دست پیدا کنند.

جهت اطلاع از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های فرانسه در ادامه ما را در سایت موسسه مهاجرتی لتسگو یونی همراهی کنید.

تحصیل در فرانسه

برای اپلای و تحصیل در فرانسه باید شرایط و مدارک مشخصی ارائه کرد. برخی از رشته‌های تحصیلی در برخی مجموعه‌های آموزش عالی نیاز به شرکت در آزمون ورودی یا آزمون‌های بین‌المللی معتبر دارد.

شما می‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه و همچنین بیمه درمانی دانشجویی رایگان از هزینه‌های خود به میزان قابل توجهی بکاهند. 

بسته به شرایط متقاضی و نوع برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی دولت و دانشگاه های فرانسه، هزینه‌های زندگی، شهریه سالانه، هزینه اقامتگاه و حتی هزینه بلیط سفر رفت و برگشت به کشور مادری نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد. بورسیه تحصیلی بخش بسیار جذاب مهاجرت تحصیلی به فرانسه است!

جالب است بدانید که در دانشجویان مقطع دکترا چه دانشجویان خارجی و چه فرانسوی، در دوران تحصیل حقوق ماهانه دریافت می‌کنند. در واقع دانشجویان این مقطع با نوعی از ویزای کاری وارد خاک این کشور می‌شوند و دانشگاه با پرداخت حقوق ماهیانه و البته دریافت شهریه جزئی میزبان این دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه که واجد شرایط  هستند می‌شود.

سیستم آموزشی فرانسه

علاقمندان مهاجرت تحصیلی فرانسه نیز با معادلسازی مدارک تحصیلی خود می‌توانند برای اخذ پذیرش اقدام کنند.

تحصیلات عالی در فرانسه بین دو گروه آموزشی موسسات آموزش عالی دولتی تحت عنوان grandes écoles و دانشگاه‌ها تقسیم شده است. دانش‌آموزان برای شرکت در موسسات موسوم به grandes écoles باید دو سال در دوره پیش‌دانشگاهی شرکت کنند و پس از دریافت مدرک آن با اخذ پذیرش وارد این موسسات شوند.

موسسات آموزش عالی Grandes écoles با دانشگاه‌های دولتی تفاوت‌های عمده‌ای دارند؛ دانشگاه‌ها، موسسات جامعی هستند که از چندین دانشکده شامل رشته‌های مختلف آکادمیک (علوم پایه، علوم مهندسی، حقوق، اقتصاد، علوم پزشکی، علوم انسانی و غیره) تشکیل شده‌اند که میزبان جمعیت زیادی از دانشجویان ملی و بین‌المللی می‌شوند.

اما موسسات آموزش عالی گراند اكول از نظر وسعت و جمعیت بسیار كوچكتر از دانشگاه‌ها هستند و پذیرش دانشجویان از مراحل گزینشی و فرایندهای انتخابی بسیار دقیقی صورت می‌گیرد، به طوری که در هر سال تحصیلی چند صد دانشجو جذب این موسسات می‌شوند؛ در حالی که چندین هزار دانشجو از موسسات آموزش عالی این کشور پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند. برای مثال انستیتوی ملی علوم کاربردی لیون بزرگترین Grandes écoles فرانسه در حال حاضر تنها 6 هزار دانشجو دارد.

پس از امضای مجموعه توافق‌نامه‌های بلونیا، تحصیلات عالی سیستم آموزشی فرانسه در سه سطح سازمان یافته است که با سایر کشورهای اروپایی مطابقت دارد و فعالیت‌های بین‌المللی را تسهیل می‌کند؛ مقطع لیسانس، مقاطع تکمیلیِ کارشناسی ارشد و دکترا.

دانشجویان متقاضی تحصیل در فرانسه برای مقطع لیسانس پس از پشت سر گذاشتن 6 ترم و 180 واحد درسی (ECTS) و دانشجویان مقطع فوق لیسانس پس از 4 ترم و 120 واحد درسی (به انضمام واحدهای پژوهشی پایان‌نامه) موفق به اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی می‌شوند.

علاقمندان مهاجرت تحصیلی فرانسه که تسلط کافی به زبان فرانسوی ندارند، می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان بدون نیاز به مهارت زبان فرانسه در این سرزمین به تحصیل بپردازند.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

طبق آخرین آمار انتشار یافته کشور فرانسه پس از آمریکا، انگلیس، چین، کانادا و استرلیا سردرمدار میزبانی از علاقمندان مهاجرت تحصیلی در دنیا بوده است؛ اغلب این دانشجویان از کشورهای مبدا چین، مراکش و الجزیره تحصیل در فرانسه را برگزیده‌اند. به همین دلیل برای جذب دانشجویان خارجی و در نتیجه کسب درآمد بیشتر، دولت کشور فرانک‌ها اقدام به برگزاری دوره‌های آکادمیک به زبان بین‌المللی کرده است. 

تحصیل دوره‌های آکادمیک به زبان انگلیسی نیاز به مدرک زبان معتبر با نمره مناسب از آزمون‌های بین‌المللی مانند آیلتس، تافل و کمبریج دارد. برای مثال برای پذیرش دوره‌های کارشناسی حداقل به نمره 6 به بالا از آزمون آیلتس نیاز است. برخی رشته‌ها مانند رشته‌های زیر مجموعه علوم پزشکی و مهندسی به نمره بالاتری در مدرک زبان انگلیسی نیاز دارند.

با اینکه تحصیل به زبان انگلیسی در کشوری که زبان رسمی دیگری دارد، انتخاب رشته و دانشگاه را محدود می‌کند، اما در موسسات آموزش عالی این کشور، به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی این محدودیت دیده نمی‌شود.

بیش از ۱۳۰۰ دوره آکادمیک در دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. از بهترین دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان مستقر در سرزمین فرانک‌ها می‌توان به دانشگاه PSL، دانشگاه ساینس پو، دانشگاه گرونوبل آلپ، دانشگاه نانت، دانشگاه بوردو و دانشگاه سوربون اشاره کرد. این مجموعه‌های آموزش عالی در لیست بهترین دانشگاه های فرانسه قرار گرفته‌اند و همچنین از دانشگاه‌های با رنک بالا در جهان نیز محسوب می‌شوند.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

اغلب دوره‌های آکادمیک موسسات آموزش عالی فرانسه به زبان فرانسوی برگزار می‌شود. انتخاب دوره‌های فرانسوی‌زبان به مدرک زبان فرانسوی با نمره متوسط به بالا نیاز دارد؛ در صورت ارائه نمره بالاتر، متقاضی مهاجرت تحصیلی مشمول اخذ بورسیه تحصیلی نیز می‌شود.

دانشجویانی که برای شرکت در دوره‌های فرانسوی‌زبان تسلط کافی به زبان ندارند، می‌توانند پیش از دوره تحصیلی ابتدا در دوره زبان شرکت کنند و پس از آن برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کنند. کورس زبان فرانسه بسته به میزان تسلط متقاضی مهاجرت تحصیلی سه ماه تا یک‌سال زمان می‎برد و در پایان مدرک پایان‌دوره از موسسه آموزشی مورد نظر اعطا می‌شود. باید توجه داشت که به دوره‌های کمتر از ۸۰۰ ساعت ویزای تحصیلی فرانسه (تمام‌وقت) ارائه نمی‌شود.

با دریافت این مدرک، دانشجویان می‌توانند با انتخاب موسسات آموزش عالی دولتی، شهریه بسیار کمتری به نسبت دیگر دانشگاه‌ها پرداخت کنند. لازم به ذکر است که اقامت در این کشور در طول کورس زبان فرانسه در بازه اقامت موقت هم محاسبه می‌شود. افزون‌بر این، اگر دانشجوی کورس زبان فرانسه در طول دوره توانست شغل مناسبی پیدا کند، امکان تبدیل ویزای تحصیلی فرانسه به ویزای کاری در خاک این کشور وجود دارد.

کورس زبان فرانسه معمولا در کالج‌های زبان یا برخی دانشگاه های فرانسه برگزار می‌شود. برای پذیرش شدن در این دوره‌ها معمولا به تسلط کمی از زبان نیاز است؛ به عبارت دیگر، متقاضیان پذیرش تحصیلی دوره فرانسه باید دوره مقدماتی را گذرانده باشند و تسلط کمی از زبان فرانسوی داشته باشند. افرادی که هیچ مهارتی از این زبان ندارند، در مرحله اخذ پذیرش و همچنین اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به مشکل بر می‌خورند.

زبان‌آموزان مشغول به تحصیل در دوره تمام‌وقت کورس زبان فرانسه (بیش از ۸۰۰ ساعت آموزش) از دیدگاه آفیسر پرونده ویزای تحصیلی و همچنین دولت فرانسه یک دانشجو محسوب می‌شوند؛ بنابراین این دست از دانشجویان هم اجازه کار نیمه‌وقت تا سقف 20 ساعت در هفته (به میزان ۶۰ درصد ساعات کاری یک کارمند تمام‌وقت) را دارند و می‌توانند از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی و خدمات موسسات آموزشی بهره‌مند شوند.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه که مدرک زبان (چه زبان انگلیسی و چه فرانسوی) ندارند هم می‌توانند برای دریافت پذیرش تحصیلی امیدوار باشند. سیستم آموزش عالی سرزمین فرانک‌ها این امکان را برای متقاضیان ایجاد کرده تا بدون مدرک زبان هم بتوانند برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند.

اگر متقاضی تسلط مقدماتی به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی داشته باشد، می‌تواند با مسئولان پذیرش دانشجویان بین‌المللی مکاتبه و برای کورس زبان فرانسه اقدام کند. لازم به ذکر است که شرایط متقاضی تحصیل در فرانسه باید این کمبود را پوشش دهد و بتواند از طرفی نظر مسئولان پذیرش را جلب کند و از طرف دیگر آفیسر پرونده ویزای تحصیلی را اقناع کند.

باید توجه داشت که تحصیل در موسسات آموزشی کشور فرانسه بدون مدرک زبان قدرت انتخاب رشته و دانشگاه را از متقاضی می‌گیرد؛ مگر اینکه متقاضی مهاجرت تحصیلی ابتدا در کورس زبان فرانسه شرکت کند و پس از دریافت مدرک پایان‌دوره اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مورد نظر کند.

بهترین رشته ها برای تحصیل در فرانسه

همه رشته‌های تمامی مقاطع آکادمیک در دانشگاه های فرانسه ارائه می‌شود. برای مطالعه شرایط پذیرش تحصیلی هر یک از این رشته‌ها باید به سایت رسمی مجموعه آموزش عالی مربوطه مراجعه کرد و پس از گردآوری مدارک و شرایط آن برای اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه اقدام کرد.

بیشتر دانشجویان ایرانیِ علاقمند به مهاجرت تحصیلی فرانسه به دنبال پذیرش از رشته‌هایی هستند که در موسسات آموزشی داخلی شرایط پیچیده و دشواری برای تحصیل وجود دارد. از جمله رشته‌های مورد توجه این دست از علاقمندان به تحصیل در فرانسه رشته مدیریت، رشته‌های زیرمجموعه علوم مهندسی و پزشکی، و فلسفه است.

رشته مدیریت با زیرشاخه مدیریت اجرایی کسب‌و‌کار یا همان MBA از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه های فرانسه محسوب می‌شود. بهترین موسسات آموزش عالی برای این رشته می‌توان به دانشگاه INSEAD، دانشگاهHEC  پاریس، مدرسه کسب‌وکار  ESSE، مدرسه عالی کسب‌وکار گرونوبل و مدرسه کسب‌وکار EDHEC اشاره کرد.

از مشهورترین رشته‌های تحصیلی دانشگاه های فرانسه تحصیل در رشته‌های مهندسی است که مورد توجه علاقمندان در دانشگاه‌های grandes écoles  قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین دانشگاه‌های گراند اکول در رشته‌های زیرمجموعه علوم مهندسی می‌توان به اکول سنترال لیون، اکول پلی‌تکنیک، اکول سنترال پاریس، و موسسه فناوری گرونوبل (Grenoble INP) اشاره کرد.

یکی از دلایل شهرت جهانی دانشگاه‌های فرانسه ارائه دوره‌های ترکیبی هنر و فلسفه است؛ بسیاری از مجموعه‌های آموزش عالی در این کشور با ترکیب رشته‌های هنر، فشن، فرهنگ و افکار فلسفی اقدام به طراحی و معرفی رشته‌های جدید کرده‌اند که مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است.

از مشهورترین دانشگاه‌هایی که رشته‌های فلسفی را با این رویکرد ارائه می‌دهند، می‌توان به دانشگاه پاریس، دانشگاه پانتئون سوربن، مدرسه عالی نرمال پاریس، و دانشگاه پاریس-سوربن (پاریس IV) اشاره کرد.

از دیگر رشته‌های مشهور و محبوب دانشگاه های فرانسه رشته طراحی مد، گردشگری، جغرافیا، داروسازی، تاریخ هنر، زبا‌ن‌شناسی، جامعه‌شناسی، فرهنگ اروپایی و مدیترانه‌ای، فناوری ارتباطات، فناوری اطلاعات، مطالعات فرانسه، مدیریت کسب‌وکار بین‌الملل، مطالعات فیلم، ارتباطات جهانی، امورمالی، امورمالی بین‌الملل، مطالعات ادبی، هنرهای خلاق، روان‌شناسی، اقتصاد بین‌الملل، و سیاست تطبیقی و سیاست بین‌الملل هستند.

تحصیل کارشناسی در فرانسه

دوره کارشناسی دانشگاه های فرانسه حدود 3 تا حداکثر 4 سال به طول می‌انجامد که به سه بخش L1, L2, L3 در شش ترم تقسیم شده است. بیشتر موسسات آموزش عالی این دوره را به زبان فرانسوی ارائه می‌دهند، اما در برخی دانشگاه‌ها دوره‌هایی هم به زبان‌های انگلیسی برگزار می‌شود.

افراد علاقمند به مهاجرت تحصیلی فرانسه که از آزمون‌های DALF, DELF و TCF مدرک زبان فرانسوی حداقل در سطح B2 به بالا را ارائه کنند، می‌توانند با پرداخت شهریه بسیار کمتری به نسبت دانشگاه‌های خصوصی تحصیل در فرانسه را تجربه کنند.

برای اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه دوره کارشناسی از موسسات آموزش عالی باید مدرک فارغ‌التحصیلی 12 ساله متوسطه با نمره معدل متوسط به بالا ارائه داد. پذیرش برخی رشته‌های پرتقاضا به نمره معدل کل بالای متوسط و نمره بالا در درس‌های خصوص مرتبط با رشته نیاز دارد.

برای مهاجرت تحصیلی فرانسه شرایط سنی مشخص و معینی ندارد، اما افراد علاقمند مهاجرت تحصیلی فرانسه که گپ تحصیلی بالایی دارند، در انتخاب دانشگاه و رشته محدودیت دارند؛ علاوه‌بر این، شرایط سنی برای آفیسر پرونده ویزای تحصیلی فرانسه هم اهمیت بالایی دارد.

گپ تحصیلی به فاصله زمانی از تاریخ دریافت آخرین مدرک آکادمیک تا تاریخ اقدام به پذیرش تحصیلی گفته می‌شود؛ اگر این فاصله به 3 سال برسد، گزینه‌های انتخابی متقاضی تحصیل در فرانسه را محدود می‌کند و اگر 5 سال یا بیشتر باشد، شرایط را برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دشوار می‌کند.

دانشجویان پس از اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه و کارت دانشجویی از مزایای تحصیل در کشور فرانسه شامل کمک‌هزینه تحصیلی، بورسیه مربوط به اقامتگاه‌های دانشجویی، استفاده رایگان از وسایل حمل‌ونقل عمومی داخل شهرها، کارت بیمه درمانی رایگان، و ... بهره‌مند می‌شوند.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های کشور فرانسه به 2 گروه تقسیم می‌شود؛ دوره‌های کارشناسی ارشد آموزش محور (MAs/MScs/MEng) و دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور (MRes/ MA by Research).

در دوره‌های آموزش محور دانشجو با شرکت در کلاس‌های تئوری، سخنرانی‌ها، سمینارها و آموزش‌های گروهی برای ارائه انفرادی تحقیق و رویکردی مستقل در مورد مطالعه آماده می‌شود. اما دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل مقطع دکتری را دارند، باید از دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

دوره کارشناسی ارشد پژوهش محور که نقش پیش‌نیاز مقطع دکتری را ایفا می‌کند، دوره‌ای تحقیقانی و پژوهشی طراحی شده تا دانشجو را برای ارائه پایان‌نامه یا پروژه نهایی آماده کند. بسته به رشته مورد نظر، دوره کارشناسی ارشد یک تا دو سال طول می‌کشد.

پذیرش تحصیلی فرانسه در هر رشته تحصیلی در موسسات آموزش عالی شرایط خاص خود را دارد. برخی رشته‌ها نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارند و برخی دیگر تنها به دریافت سوابق تحصیلی اکتفا می‌کنند. اغلب دوره‌ها در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی هم برگزار می‌شوند و دانشجویان این مقطع همانند دوره تحصیلی پشین محدودیتی در انتخاب دانشگاه و رشته ندارند.

پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های کشور فرانسه نیاز به مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی یا معادل آن با نمره معدل متوسط به بالا، مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5 به بالا یا معادل آن برای دوره‌های انگلیسی‌زبان، مدرک زبان فرانسوی در سطح B1 برای دوره‌های فرانسوی‌زبان، ریز نمرات مقطع تحصیلی پیشین با نمره متوسط به بالا، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و ... دارد.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد در دو نوع موسسات آموزش عالیِ دولتی یا عمومی و خصوصی یا آزاد امکان‌پذیر است؛ همان‌طور که می‌توان پیش‌بینی کرد، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هزینه کمتر دارد و پذیرش تحصیلی آن‌ها به ارائه سوابق تحصیلی ویژه‌ای نیازمند است.

تحصیل دکتری در فرانسه

پس از امضای توافق‌نامه‌های بولونیا در اتحادیه اروپا، مقطع دکتری به سومین مقطع آکادمیک تبدیل شد. اخذ پذیرش تحصیلی از این مقطع نیاز به ارائه شرایط ویژه‌ای دارد؛ از آن‌جایی که دانشجویان این مقطع با ویزای کاری وارد خاک این کشور می‌شوند و در ازای دوره پژوهشی خود حقوق هم دریافت می‌کنند، پذیرش مقطع دکتری طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل اخذ پذیرش تحصیلی آن نیاز به شرایط ویژه‌ای دارد تا بتوان رقبا را کنار زد و از مزایای مهاجرت تحصیلی به این کشور بهره‌مند شد.

دوره دکتری یا همان PhD بسته به رشته و قوانین مجموعه آموزش عالی مورد نظر شامل ۶ ترم با طول دوره استاندارد ۳ سال طراحی شده است، اما در برخی رشته‌ها این دوره تا 6 سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که توانایی، انگیزه و استعداد کافی برای کار روی پروژه‌های تحقیقاتی مستقل داشته باشند، می‌توانند از این مقطع فارغ‌التحصیل شوند. 

بر اساس نظام آموزش عالی این کشور، دانشجویان این مقطع در سه سال ابتدایی در ابتدای سا تحصیلی به صورت خودکار ثبت‌نام می‌شود؛ اما درصورتی که دانشجو به زمان بیشتری برای پروژه نیاز داشته باشد، باید درخواست او از سوی استادان تایید شود و بیانیه‌ای دال بر داشتن آمادگی و استعداد کافی برای تکمیل کردن رساله دکتری از سوی مسئولان صادر شود.

خانه تانورها در استراسبورگ یکی از جاذبه های دیدنی کشور فرانسه است.

یکی از شرایط پذیرش تحصیلی این مقطع ارائه مدارک فارغ‌التحصیلی دوره‌های آکادمیک پیشین در رشته‌های مرتبط با مقطع دکتری است. اگر دانشجو تمایل به شرکت در دوره دکتری رشته متفاوتی داشته باشد، باید دروس پایه و پیش‌نیاز را بگذراند و در پایان با ارائه ریز نمرات آن اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی کند.

همان‌طور که می‌دانید، پروسه پذیرش تحصیلی این مقطع با دو مقطع پیشین متفاوت است؛ متقاضی مهاجرت تحصیلی فرانسه در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد با ارائه مدارک مورد نیاز و مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه مورد نظر پذیرش می‌شوند؛ اما علامندان تحصیل در این مقطع ابتدا باید با استادان رشته مورد نظر خود مکاتبه کنند و با ارائه موضوع رساله و پروپوزال تحقیقاتی جذاب، نظر کمیته را جلب کنند. 

در صورت جلب نظر استادان و سوپروایزرها، متقاضی می‌تواند مدارک مورد نیاز شامل مدارک فارغ‌التحصیلی پیشین با نمره معدل متوسط به بالا، مدرک زبان مطابق دوره تحصیلی مورد نظر (انگلیسی یا فرانسوی) با نمره مناسب، توصیه نامه از استادان دوره‌های آکادمیک پیشین، انگیزه‌نامه، سوابق پژوهشی، ارائه حداقل 2 مقاله چاپ شده در مجلات بین‌المللی معتبر (ISI)، و ... را برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال کند.

اگر متقاضی تمایل به شرکت در دوره‌های انگلیسی‌زبان داشته باشد، باید مدرک زبان آیلتس با نمره 7 به بالا یا معادل آن ارائه کند. برای شرکت در دوره‌های فرانسوی زبان باید مدرک سطح B1/B2 ارائه شود. توجه داشته باشید که اغلب دوره‌های دانشگاه‌های دولتی در این مقطع به زبان فرانسوی برگزار می‌شود؛ برای کاهش هزینه‌های تحصیل می‌توان از دوره‌های فرانسوی‌زبان پذیرش تحصیلی دریافت کند.

متقاضیان پذیرش تحصیلی مقطع دکترا باید نمره معدل مناسبی در مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد ارائه دهند؛ نمره معادل این مدرک باید ۴,۵ (مقیاس اروپایی) یا سطح D (مقیاس آمریکایی) باشد. 

دانشجویان مقطع دکترا در ترم‌های ابتدایی در کلاس‌های آموزش نوشتن مقاله، روش شناسی، تکنیک‌ها و ویژگی‌های رساله و روش تحقیق شرکت می‌کنند که موجب بهبود و سرعت بخشیدن به روند ارائه رساله می‌شود. این دوره‌های تئوری معادل۱۵۰ ساعت آموزش هستند. در پایان این مرحله، دانشجو می‌توانند روی موضوع پژوهشی خود تحت نظر استادان سوپروایزر کار کند.

بر اساس قوانین نظام آموزشی این کشور تحصیل مقطع دکتری شرایط سنی ندارد اما بهتر است متقاضیان تا سنین 35 سالگی برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند. متقاضیان زیر 30 سال می‌توانند از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی استفاده کنند و هزینه‌های تحصیل و زندگی را در طول دوره مهاجرت تحصیلی به میزان چشم‌گیری کاهش دهند.

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، دانشجویان مقطع دکتری در ازای دوره پژوهشی خود حقوق هم دریافت می‌کنند؛ شهریه سالانه مقطع دکتری دانشگاه‌های دولتی بسته به رشته حدود 400 تا 850 یورو علام شده است، اما حقوق ماهانه دریافتی دانشجو حدود 1200 یورو برآورد می‌شود! به همین دلیل تحصیل در این مقطع جذابیت بیشتری برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی دارد.

هزینه تحصیل در فرانسه

شهریه سالانه موسسات آموزش عالی به رنک جهانی، رشته تحصیلی و مقطع بستگی دارد. برای اطلاع از میزان دقیق شهریه‌ها باید به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرد و با مطالعه شرایط پذیرش تحصیلی رشته مورد نظر، هزینه ثبت‌نام، شهریه و سایر هزینه‌های مربوطه را مطالعه کرد.

هزینه تحصیل در فرانسه به نوع دانشگاه مورد نظر بستگی دارد؛ تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی برآورد می‌شود. البته شرایط پذیرش تحصیلی موسسات دولتی هم با هم‌نوع خصوصی آن بسیار متفاوت است.

به طور متوسط تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی حدود 170 یورو شهریه دارد، البته تحصیل در برخی رشته‌ها گران‌تر است؛ شهریه سالانه رشته‌های مهندسی سالانه 620 یورو و شهریه سالانه رشته‌های علم پزشکی سالانه 450 یورو هزینه دارد.
تحصیل در دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌های گراند اکول grandes écoles برای دانشجویان بین‌المللی سالانه 500 تا 600 یورو شهریه دارد که در برخی رشته‌های گران‌تر تا سالانه 10,000 یورو هم می‌رسد.

دانشگاه‌های خصوصی با شرایط پذیرش تحصیلی آسان‌تر و ساده‌تر هم برای دانشجویان بین‌المللی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند؛ با این تفاوت که تحصیل در دوره‌های کارشناسی این موسسات آموزش عالی سالانه هزار و 500 یورو است. البته شهریه برخی رشته‌ها تا 20 هزار یورو در سال هزینه دارند.

شهریه استاندار و سالانه دوره کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی 243 یورو اعلام شده است، اما در برخی موساست آموزش عالی خصوصی و دانشگاه‌های گراند اکول برای شهریه سالانه باید حدود 3,770 یورو در نظر گرفت.

هزینه تحصیل دکترا در دانشگاه‌های دولتی سالانه حدود 750 تا 1200 یورو و در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بین ۳۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ یورو در سال برآورد می‌شود. با تکمیل فرم ارزیابی تحصیلی آنلاین در سایت لتسگو یونی می‌توانید وضعیت تحصیلی خود را بررسی کنید و با پوشش نواقص در زمان مناسب برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنید.