تحصیل در فرانسه در سال 2024 چگونه است؟ شرایط و مدارک تحصیل در کشور فرانسه و صفر تا صد اپلای برای فرانسه در مقاطع مختلف تحصیلی را در این پُست لتسگو یونی بررسی کرده‌ایم، بنابراین اگر به تحصیل در سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا علاقمند هستید، حتماً این پُست را با دقت مطالعه نمایید.

قبل از هر چیز بهتر است بدانید کشور فرانسه در حوزه شنگن قرار دارد، بنابراین با دریافت مجوز اقامت دائم یا موقت این کشور می‌توانید آزادانه در میان کشورهای اروپایی عضو پیمان شنگن تردد کنید.

هزینه تحصیل در کشور فرانسه به مراتب ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی مانند سوییس و انگلیس است. با اینکه برخی از کلان‌شهرهای این کشور مانند پاریس، مارسی و لیون در لیست گران‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته‌اند، اما زندگی در شهرهای کوچک‌تر، ارزان‌تر از متوسط اروپا پیش‌بینی شده است.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از پرمخاطب‌ترین روش های مهاجرتی به این کشور است؛ علاقمندان به تحصیل در فرانسه با دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزش عالی می‌توانند ویزای تحصیلی شنگن دریافت کنند و با تمدید و تبدیل آن، به اقامت دائم فرانسه دست پیدا کنند.

جهت اطلاع از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های فرانسه در ادامه ما را در سایت موسسه مهاجرتی لتسگو یونی همراهی کنید.

تحصیل در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه در سال 2024 باید شرایط و مدارک مشخصی ارائه نمایید. شما می‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه و همچنین بیمه درمانی دانشجویی رایگان از هزینه‌های خود به میزان قابل توجهی بکاهید. بورسیه تحصیلی بخش بسیار جذاب مهاجرت تحصیلی به فرانسه است!

علاقمندان مهاجرت تحصیلی به فرانسه با معادلسازی مدارک تحصیلی خود می‌توانند برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های فرانسه اقدام کنند.

تحصیل در فرانسه 2023

دانشجویان متقاضی تحصیل در فرانسه برای مقطع لیسانس پس از پشت سر گذاشتن 6 ترم و 180 واحد درسی (ECTS) و دانشجویان مقطع فوق لیسانس پس از 4 ترم و 120 واحد درسی موفق به اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی می‌شوند.

علاقمندان مهاجرت تحصیلی به فرانسه که تسلط کافی به زبان فرانسوی ندارند، می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان، بدون نیاز به مهارت زبان فرانسه در این سرزمین زیبا به تحصیل بپردازند.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی نیاز به مدرک زبان معتبر با نمره مناسب از آزمون‌های بین‌المللی مانند آیلتس، تافل و کمبریج دارد. برای مثال برای پذیرش دوره‌های کارشناسی حداقل به نمره 6 به بالا از آزمون آیلتس نیاز است. برخی رشته‌ها مانند رشته‌های زیر مجموعه علوم پزشکی و مهندسی به نمره بالاتری در مدرک زبان انگلیسی نیاز دارند.

با اینکه تحصیل به زبان انگلیسی در کشوری که زبان رسمی دیگری دارد، انتخاب رشته و دانشگاه را محدود می‌کند، اما در موسسات آموزش عالی این کشور، به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی این محدودیت دیده نمی‌شود.

از بهترین دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان مستقر در سرزمین زیبای فرانسه می‌توان به دانشگاه PSL، دانشگاه ساینس پو، دانشگاه گرونوبل آلپ، دانشگاه نانت، دانشگاه بوردو و دانشگاه سوربون اشاره کرد. این مجموعه‌های آموزش عالی در لیست بهترین دانشگاه های فرانسه قرار گرفته‌اند و همچنین از دانشگاه‌های با رنک بالا در جهان نیز محسوب می‌شوند.

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا می‌توانید از خدمات سایت مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی در این زمینه استفاده نمایید.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

اغلب دوره‌های آکادمیک موسسات آموزش عالی فرانسه به زبان فرانسوی برگزار می‌شود. انتخاب دوره‌های فرانسوی‌زبان به مدرک زبان فرانسوی با نمره متوسط به بالا نیاز دارد؛ در صورت ارائه نمره بالاتر، متقاضی مهاجرت تحصیلی مشمول اخذ بورسیه تحصیلی نیز می‌شود.

دانشجویانی که برای شرکت در دوره‌های فرانسوی‌زبان تسلط کافی به زبان ندارند، می‌توانند پیش از دوره تحصیلی ابتدا در دوره زبان شرکت کنند و پس از آن برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کنند. کورس زبان فرانسه بسته به میزان تسلط متقاضی مهاجرت تحصیلی سه ماه تا یک‌سال زمان می‎برد و در پایان مدرک پایان‌دوره از موسسه آموزشی مورد نظر اعطا می‌شود. باید توجه داشت که به دوره‌های کمتر از 800 ساعت ویزای تحصیلی فرانسه (تمام‌وقت) ارائه نمی‌شود.

با دریافت این مدرک، دانشجویان می‌توانند با انتخاب موسسات آموزش عالی دولتی، شهریه بسیار کمتری به نسبت دیگر دانشگاه‌ها پرداخت کنند. لازم به ذکر است که اقامت در این کشور در طول کورس زبان فرانسه در بازه اقامت موقت هم محاسبه می‌شود. افزون‌بر این، اگر دانشجوی کورس زبان فرانسه در طول دوره توانست شغل مناسبی پیدا کند، امکان تبدیل ویزای تحصیلی فرانسه به ویزای کاری در خاک این کشور وجود دارد.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه که مدرک زبان (چه زبان انگلیسی و چه فرانسوی) ندارند هم می‌توانند برای دریافت پذیرش تحصیلی امیدوار باشند. سیستم آموزش عالی سرزمین فرانسه، این امکان را برای متقاضیان ایجاد کرده تا بدون مدرک زبان هم بتوانند برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه اقدام کنند.

اگر متقاضی تسلط مقدماتی به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی داشته باشد، می‌تواند با مسئولان پذیرش دانشجویان بین‌المللی مکاتبه و برای کورس زبان فرانسه اقدام کند. از طرف دیگر آفیسر پرونده ویزای تحصیلی را نیز باید در نظر داشته باشد.

باید توجه داشت که تحصیل در موسسات آموزشی کشور فرانسه بدون مدرک زبان قدرت انتخاب رشته و دانشگاه را از متقاضی می‌گیرد؛ مگر اینکه متقاضی ابتدا در کورس زبان فرانسه شرکت کند و پس از دریافت مدرک پایان‌دوره، اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مورد نظر خود کند.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کشور فرانسه

رشته مدیریت با زیرشاخه مدیریت اجرایی کسب‌و‌کار یا همان MBA از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور فرانسه محسوب می‌شود. بهترین موسسات آموزش عالی برای این رشته می‌توان به دانشگاه INSEAD، دانشگاهHEC پاریس، مدرسه کسب‌وکار ESSE، مدرسه عالی کسب‌وکار گرونوبل و مدرسه کسب‌وکار EDHEC اشاره کرد.

از دیگر رشته‌های تحصیلی محبوب در دانشگاه‌های کشور فرانسه می‌توان به رشته‌های مهندسی اشاره کرد. از مهم‌ترین دانشگاه‌ها در رشته‌های زیرمجموعه علوم مهندسی می‌توان به اکول سنترال لیون، اکول پلی‌تکنیک، اکول سنترال پاریس و موسسه فناوری گرونوبل (Grenoble INP) اشاره کرد.

از دیگر رشته‌های مشهور و محبوب دانشگاه های فرانسه می‌توان به رشته‌های زیر اشاره داشت:

رشته طراحی مد، گردشگری، جغرافیا، داروسازی، تاریخ هنر، زبا‌ن‌شناسی، جامعه‌شناسی، فناوری ارتباطات و اطلاعات، مدیریت کسب‌وکار بین‌الملل، امورمالی بین‌الملل، روان‌شناسی، اقتصاد بین‌الملل و سیاست بین‌الملل

مهاجرت تحصیلی به فرانسه با لتسگو یونی

تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی دانشگاه‌های کشور فرانسه حدود 3 تا حداکثر 4 سال به طول می‌انجامد که به سه بخش L1, L2, L3 در شش ترم تقسیم شده است. بیشتر موسسات آموزش عالی این دوره را به زبان فرانسوی ارائه می‌دهند، اما در برخی دانشگاه‌ها دوره‌هایی هم به زبان‌های انگلیسی برگزار می‌شود.

افراد علاقمند به مهاجرت تحصیلی فرانسه که از آزمون‌های DALF, DELF و TCF مدرک زبان فرانسوی حداقل در سطح B2 به بالا را ارائه کنند، می‌توانند با پرداخت شهریه بسیار کمتری به نسبت دانشگاه‌های خصوصی تحصیل در فرانسه را تجربه کنند.

برای اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه دوره کارشناسی از موسسات آموزش عالی باید مدرک فارغ‌التحصیلی 12 ساله متوسطه با نمره معدل متوسط به بالا ارائه داد. پذیرش برخی رشته‌های پرتقاضا به نمره معدل کل بالای متوسط و نمره بالا در درس‌های خصوص مرتبط با رشته نیاز دارد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه شرایط سنی مشخص و معینی ندارد، اما افراد علاقمند که گپ تحصیلی بالایی دارند، در انتخاب دانشگاه و رشته محدودیت دارند؛ علاوه‌بر این، شرایط سنی برای آفیسر پرونده ویزای تحصیلی فرانسه هم اهمیت بالایی دارد.

گپ تحصیلی به فاصله زمانی از تاریخ دریافت آخرین مدرک آکادمیک تا تاریخ اقدام به پذیرش تحصیلی گفته می‌شود؛ اگر این فاصله به 3 سال برسد، گزینه‌های انتخابی متقاضی تحصیل در فرانسه را محدود می‌کند و اگر 5 سال یا بیشتر باشد، شرایط را برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دشوار می‌کند.

تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در کشور فرانسه به 2 گروه تقسیم می‌شود؛ دوره‌های کارشناسی ارشد آموزش محور (MAs/MScs/MEng) و دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور (MRes/ MA by Research).

در دوره‌های آموزش محور دانشجو با شرکت در کلاس‌های تئوری، سخنرانی‌ها، سمینارها و آموزش‌های گروهی برای ارائه انفرادی تحقیق و رویکردی مستقل در مورد مطالعه آماده می‌شود. اما دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل مقطع دکتری را دارند، باید از دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

دوره کارشناسی ارشد پژوهش محور که نقش پیش‌نیاز مقطع دکتری را ایفا می‌کند، دوره‌ای تحقیقانی و پژوهشی طراحی شده تا دانشجو را برای ارائه پایان‌نامه یا پروژه نهایی آماده کند. بسته به رشته مورد نظر، دوره کارشناسی ارشد یک تا دو سال طول می‌کشد.

اپلای فرانسه در هر رشته تحصیلی شرایط خاص خود را دارد. برخی رشته‌ها نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارند و برخی دیگر تنها به دریافت سوابق تحصیلی اکتفا می‌کنند. اغلب دوره‌ها در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی هم برگزار می‌شوند و دانشجویان این مقطع، محدودیتی در انتخاب دانشگاه و رشته ندارند.

اپلای دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های کشور فرانسه نیاز به مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی یا معادل آن با نمره معدل متوسط به بالا، مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5 به بالا یا معادل آن برای دوره‌های انگلیسی‌زبان، مدرک زبان فرانسوی در سطح B1 برای دوره‌های فرانسوی‌زبان، ریز نمرات مقطع تحصیلی پیشین با نمره متوسط به بالا، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و ... دارد.

برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، می‌توانید از طریق سایت لتسگو یونی نسبت به رزرو وقت مشاوره تخصصی اقدام نمایید و از آخرین شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه مطلع شوید.

تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف تحصیلی

تحصیل در فرانسه مقطع دکتری

دانشجویان مقطع دکتری در فرانسه حقوق هم دریافت می‌کنند؛ شهریه سالانه مقطع دکتری دانشگاه‌های دولتی بسته به رشته حدود 400 تا 850 یورو علام شده است، اما حقوق ماهانه دریافتی دانشجو حدود 1200 یورو برآورد می‌شود! به همین دلیل تحصیل در این مقطع جذابیت بیشتری برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی دارد و اپلای برای این مقطع تحصیلی، نیاز به شرایط ویژه‌ای دارد تا بتوان رقبا را کنار زد و از مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه بهره‌مند شد.

دوره دکتری یا همان PhD بسته به رشته و قوانین مجموعه آموزش عالی مورد نظر شامل 6 ترم با طول دوره استاندارد 3 سال طراحی شده است، اما در برخی رشته‌ها این دوره تا 6 سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که توانایی، انگیزه و استعداد کافی برای کار روی پروژه‌های تحقیقاتی مستقل داشته باشند، می‌توانند از این مقطع فارغ‌التحصیل شوند. 

بر اساس نظام آموزش عالی این کشور، دانشجویان این مقطع در سه سال ابتدایی در ابتدای سا تحصیلی به صورت خودکار ثبت‌نام می‌شود؛ اما درصورتی که دانشجو به زمان بیشتری برای پروژه نیاز داشته باشد، باید درخواست او از سوی استادان تایید شود و بیانیه‌ای دال بر داشتن آمادگی و استعداد کافی برای تکمیل کردن رساله دکتری از سوی مسئولان صادر شود.

یکی از شرایط پذیرش تحصیلی این مقطع ارائه مدارک فارغ‌التحصیلی دوره‌های آکادمیک پیشین در رشته‌های مرتبط با مقطع دکتری است. اگر دانشجو تمایل به شرکت در دوره دکتری رشته متفاوتی داشته باشد، باید دروس پایه و پیش‌نیاز را بگذراند و در پایان با ارائه ریز نمرات آن اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی کند.

همان‌طور که می‌دانید، پروسه پذیرش تحصیلی این مقطع با دو مقطع پیشین متفاوت است؛ متقاضی مهاجرت تحصیلی فرانسه در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد با ارائه مدارک مورد نیاز و مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه مورد نظر پذیرش می‌شوند؛ اما علامندان تحصیل در این مقطع ابتدا باید با استادان رشته مورد نظر خود مکاتبه کنند و با ارائه موضوع رساله و پروپوزال تحقیقاتی جذاب، نظر کمیته را جلب کنند. 

در صورت جلب نظر استادان و سوپروایزرها، متقاضی می‌تواند مدارک مورد نیاز شامل مدارک فارغ‌التحصیلی پیشین با نمره معدل متوسط به بالا، مدرک زبان مطابق دوره تحصیلی مورد نظر (انگلیسی یا فرانسوی) با نمره مناسب، توصیه نامه از استادان دوره‌های آکادمیک پیشین، انگیزه‌نامه، سوابق پژوهشی، ارائه حداقل 2 مقاله چاپ شده در مجلات بین‌المللی معتبر (ISI) و ... را برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال کند.

اگر متقاضی تمایل به شرکت در دوره‌های انگلیسی‌زبان داشته باشد، باید مدرک زبان آیلتس با نمره 7 به بالا یا معادل آن ارائه کند. برای شرکت در دوره‌های فرانسوی زبان باید مدرک سطح B1/B2 ارائه شود. توجه داشته باشید که اغلب دوره‌های دانشگاه‌های دولتی در این مقطع به زبان فرانسوی برگزار می‌شود؛ برای کاهش هزینه‌های تحصیل می‌توان از دوره‌های فرانسوی‌زبان پذیرش تحصیلی دریافت کند.

متقاضیان اپلای مقطع دکتری در فرانسه باید نمره معدل مناسبی در مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد ارائه دهند؛ نمره معادل این مدرک باید 4.5 (مقیاس اروپایی) یا سطح D (مقیاس آمریکایی) باشد. 

بر اساس قوانین نظام آموزشی این کشور تحصیل مقطع دکتری شرایط سنی ندارد اما بهتر است متقاضیان تا سنین 35 سالگی برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند. متقاضیان زیر 30 سال می‌توانند از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی استفاده کنند و هزینه‌های تحصیل و زندگی را در طول دوره مهاجرت تحصیلی به میزان چشم‌گیری کاهش دهند.

هزینه تحصیل در فرانسه

شهریه سالانه موسسات آموزش عالی به رنکینگ جهانی، رشته تحصیلی و مقطع بستگی دارد. برای اطلاع از میزان دقیق شهریه‌ها باید به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرد و با مطالعه شرایط پذیرش تحصیلی رشته مورد نظر، هزینه ثبت‌نام، شهریه و سایر هزینه‌های مربوطه را مطالعه کرد.

هزینه تحصیل در فرانسه 2023

هزینه تحصیل در فرانسه به نوع دانشگاه مورد نظر بستگی دارد؛ تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی برآورد می‌شود. البته شرایط پذیرش تحصیلی موسسات دولتی هم با هم‌نوع خصوصی آن بسیار متفاوت است.

به طور متوسط تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی حدود 170 یورو شهریه دارد، البته تحصیل در برخی رشته‌ها گران‌تر است؛ شهریه سالانه رشته‌های مهندسی سالانه 620 یورو و شهریه سالانه رشته‌های علم پزشکی سالانه 450 یورو هزینه دارد.

تحصیل در دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌های گراند اکول grandes écoles برای دانشجویان بین‌المللی سالانه 500 تا 600 یورو شهریه دارد که در برخی رشته‌های گران‌تر تا سالانه 10,000 یورو هم می‌رسد.

دانشگاه‌های خصوصی با شرایط پذیرش تحصیلی آسان‌تر و ساده‌تر هم برای دانشجویان بین‌المللی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند؛ با این تفاوت که تحصیل در دوره‌های کارشناسی این موسسات آموزش عالی سالانه هزار و 500 یورو است. البته شهریه برخی رشته‌ها تا 20 هزار یورو در سال هزینه دارند.

شهریه استاندار و سالانه دوره کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی 243 یورو اعلام شده است، اما در برخی موسسات آموزش عالی خصوصی و دانشگاه‌های گراند اکول برای شهریه سالانه باید حدود 3,770 یورو در نظر گرفت.

هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه‌های دولتی فرانسه سالانه حدود 750 تا 1200 یورو و در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بین 3,000 تا 20,000 یورو در سال برآورد می‌شود.

با تکمیل فرم ارزیابی تحصیلی آنلاین در سایت لتسگو یونی می‌توانید وضعیت تحصیلی خود را بررسی کنید و با پوشش نواقص در زمان مناسب برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه در سال 2024 اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق سایت لتسگو یونی، وقت مشاوره رزرو نمایید تا شرایط شما بصورت دقیق توسط کارشناسان لتسگو یونی بررسی شود.