در این مطلب قصد داریم تا در مورد انواع ویزا فرانسه مانند ویزای توریستی، ویزای تحصیلی فرانسه و یا ویزای کار این کشور صحبت کرده، به بررسی سایر جزئیات مهم این مجوز مهم حوزه شینگن از جمله شرایط اخذ، مدارک مورد نیاز، روند دریافت و هزینه های آن بپردازیم.

همانطور که در مطلب بهترین کشور برای تحصیل رایگان به توضیح این موضوع پرداختیم، جمهوری فرانسه کشوری واقع در غرب اروپا است که از فرانسه و چندین منطقه و قلمرو خارج از کشور تشکیل شده است.

این کشور عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن بوده و ورود به آن نیازمند اخذ یکی از انواع ویزای فرانسه و یا همان ویزای شنگن است. اگر علاقه مند به اخذ ویزای فرانسه و مهاجرت موقت و یا دائمی به این کشور فرهنگی، توریستی و تاریخی هستید، چند دقیقه از زمان ارزشمندتان را به خواندن مطلب ویزای فرانسه لتس گو یونی اختصاص دهید.

ویزای فرانسه

ویزای فرانسه

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی دولت فرانسه، انواع ویزای فرانسه به 3 دسته اصلی ویزای کوتاه مدت، ویزای بلند مدت و ترانزیت فرودگاهی تقسیم بندی می شود؛ این در حالی است که برای اهداف متداول زیر، ویزای کوتاه مدت فرانسه صادر می گردد:

 • تجارت
 • بازدید از خانواده و دوستان
 • گردشگری
 • استفاده از خدمات درمانی
 • شرکت در نمایشگاه و کنفرانس، عقد قرارداد
 • دیدارهای رسمی، جلسه کاری
 • دوره های آموزشی کوتاه مدت

اما از جانبی دیگر، ویزای تحصیلی و ویزای کار فرانسه به صورت ویزای شینگن بلند مدت تایپ D با اعتبار یکساله صادر می گردد. در این بین، ویزای ترانزیت فرودگاهی برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد دارند از طریق یک کشور خارج از اتحادیه اروپا و حوزه شینگن به بخش فرودگاهی فرانسه پرواز کرده و با تغییر پرواز و هواپیما در محدوده مرزی و فرودگاهی فرانسه، مسیر خود را به سمت کشوری خارجی از این حوزه معتبر اروپایی ادامه دهند.

به طور معمول ویزای ترانزیت فرودگاهی تایپ A دارای اعتبار بسیار محدود یک روزه است و به متقاضی تنها اجازه حضور در محل فرودگاه و انتظار برای تغییر پرواز را در مدت زمانی محدود و تعیین شده می دهد.

ویزای توریستی فرانسه

بدون شک، یکی از محبوب ترین انواع ویزای فرانسه، ویزای توریستی این کشور است که به گردشگران این اجازه را می دهد تا برای حداکثر 3 ماه در یک بازه 180 روزه در این کشور زیبا اقامت داشته و از دیدنی های جذاب این کشور از جمله برج ایفل پاریس و موزه فوق العاده لوور دیدن کنند.

عموماً ویزای توریستی فرانسه از نوع ویزای کوتاه مدت تایپ C شینگن است و برای اهداف گردشگری، سفرهای کاری و تجاری و یا بازدید از اقوام و دوستان صادر می شود. همچنین برای اهداف کوتاه مدت دیگری نظیر شرکت در دوره های آموزشی، کارآموزی، شرکت در جلسات و کنفرانس و موارد این چنینی نیز این نوع از ویزای فرانسه ارائه می شود.

در حال حاضر اگر قصد دریافت ویزای توریستی فرانسه را از ایران داشته باشید، باید از طریق وب سایت کارگزاری وی اف اس، نسبت به رزرو وقت سفارت اقدام کرده و در زمان معین، برای ارائه مدارک ویزا، مصاحبه ویزا فرانسه، انجام امور عکس بیومتریک و انگشت نگاری، پرداخت هزینه های ویزا و موارد این چنینی، در محل کارگزاری حضور داشته باشید.

پیش از پرداختن به موضوع شرایط اخذ این نوع محبوب ویزای فرانسه، بد نیست تا کمی در مورد اطلاعات و علائم برچسب ویزای شنگن با شما صحبت کنیم. عبارت VALABLE POUR / VALID FOR به معنی اعتبار ویزا در بخش ها و مناطق مختلف است.

اگر برچسب ویزای فرانسه دارای عبارت ETATS SCHENGEN باشد، شما امکان حضور در 26 کشور این حوزه از جمله AT (اتریش)، BE (بلژیک)، CH(سوئیس)، CZ(جمهوری چک)، DE( آلمان)، DK(دانمارک)، ES(اسپانیا) و غیره را خواهید داشت.

اگر عبارت ETATS SCHENGEN در برچسب ویزای توریستی فرانسه شامل علامت منفی و کدی شبیه ETATS SCHENGEN (- DE, SE) باشد، شما اجازه حضور در کشورهای قید شده حوزه شینگن را نخواهید داشت.

اگر برچسب ویزای فرانسه دارای عبارت FRANCE + 1 TRANSIT SCHENGEN باشد، بدین معنی است که برای یکبار اجازه عبور و مرور از طریق کشور شینگن را برای سفر به فرانسه می دهد.

در صورتی که برچسب ویزا دارای عبارت FRANCE باشد، این مجوز تنها اجازه ورود به کشور فرانسه را به شما می دهد، اگر دارای عبارت FRANCE SAUF CTOM باشد، مجوز ورود به فرانسه و قلمروهای DROM این کشور است.

اگر دارای عبارت DEPARTEMENT D’OUTRE MER (FRANCE) باشد، به شما تنها اجازه ورود به بخش département(s) مشخص شده در قسمت REMARQUES / REMARKS را می دهد.

عبارت DU / FROM به معنی زمان و تاریخی است که شما مجاز به حضور در حوزه شینگن و کشور فرانسه هستید. AU / UNTIL به تاریخی اشاره می کند که باید حوزه شنگن را ترک کنید. در واقع وجود این دو عبارت در برچسب ویزای فرانسه به معنی مدت استفاده از ویزا است و مربوط به مدت زمان حضور و اقامت مجاز شما در این کشور نیست.

اگر در مقابل عبارت NOMBRE D'ENTREES / NUMBER OF ENTRIES گزینه MULT نوشته شده باشد، بدین معنی است که می توانید تا پایان اعتبار ویزا، به طور نامحدود به این کشور وارد و یا از آن خارج شوید، اما اگر عدد 1 یا دو در مقابل آن نوشته شده باشد، تنها اجازه یکبار ورود و یا دوبار ورود به این کشور اروپایی به شما داده می شود.

عبارت DUREE DU SEJOUR / DURATION OF STAY به معنی تعداد روزهای مجاز شما برای اقامت در حوزه شینگن است. برای مثال، اگر کنسولگری فرانسه حالت ویزای visa de circulation را برای شما فعال کرده باشد( ویزای یکساله یا بیشتر)، تعداد روزها به صورت 90 jours وارد شده و به شما امکان حضور حداکثر 90 روزه را در هر بازه 6 ماهه می دهد.

همچنین عبارات DELIVRE A / ISSUED IN به معنی محل صدور ویزا، LE / ON یه معنی تاریخ صدور ویزا، NUMERO DE PASSEPORT / NUMBER OF PASSPORT تعداد پاسپورت های شما، NOM, PRENOM / SURNAME, NAME نام و نام خانوادگی دارنده ویزا و در نهایت REMARQUES / REMARKS که موارد مختلفی از جمله نوع ویزای فرانسه، دسته بندی متقاضی، دلیل سفر و غیره را ذکر کرده است.

ویزای توریستی فرانسه

شرایط دریافت ویزای توریستی فرانسه

شرایط اولیه اخذ ویزای توریستی فرانسه شامل داشتن مدارک و برنامه کامل سفر و تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های سفر به قاره اروپا می شود. البته در کنار این موارد باید به اهمیت سابقه سفر و یا همان تراول هیستوری نیز اشاره ای داشته باشیم.

عموماً در صورتی که دارای پاسپورت به اصطلاح سفید و بدون سوابق سفر باشید و بخواهید از یک کشور آسیایی به یکباره فرانسه را برای اولین مقصد گردشگری خود انتخاب کنید، ممکن است با ریجکت ویزای شنگن از سوی افسر سفارت روبرو شوید، برای همین بهتر است که در کنار ارائه مدارک مالی کافی، از تجربه سفر به چندین کشور معتبر از جمله ژاپن و یا کشورهای اتحادیه اروپا، پیش از اقدام برای دریافت ویزای فرانسه، برخوردار باشید.

با توجه به اینکه پیگیری ویزای شینگن کوتاه مدت و یا همان ویزای توریستی فرانسه از سمت کارگزاری وی اف اس در تهران انجام می شود. شما باید به وب سایت وی اف اس مراجعه کرده و یک وقت سفارت رزرو کنید، سپس باید در موعد مشخص در محل کارگزاری حاضر شده، مرحله انگشت نگاری و عکس بیومتریک را انجام دهید و با پرداخت هزینه های ویزا، مدارک سفر را به افسر پرونده ارائه نمایید.

برعکس شرایط گرفتن ویزای تحصیلی، برای اخذ ویزای توریستی فرانسه نیازی به داشتن مدرک زبان نبوده و مدارک هویتی و مالی فرد از اهمیت بالایی در این پروسه برخوردار است.

مدارک ویزای توریستی فرانسه

به طور کلی مدارک مورد نیاز ویزای گردشگری فرانسه شامل موارد زیر می شود:

 • اصل و کپی پاسپورت با حداقل دو صفحه خالی و 6 ماه اعتبار
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده ویزا
 • اسکن تمامی صفحات پاسپورت
 • رسید پرداخت هزینه های ویزا و کارگزاری وی اف اس
 • عکس رنگی و جدید قطع پاسپورت
 • برنامه دقیق و قابل توجیه سفر
 • ترجمه رزرو هتل
 • ترجمه بلیط رفت و برگشت هواپیما مطابق با برنامه سفر
 • بیمه سلامت بین المللی برای تمام مدت زمان سفر ( دارای اعتبار در تمامی کشورهای حوزه شینگن و پوشش هزینه های درمانی تا سقف 30 هزار یورو)
 • نامه تمکن مالی بانکی 3 ماهه اخیر
 • مدارک مالی برای پوشش هزینه های اقامت (معادل حداقل 120 یورو در هر روز)
 • ترجمه فیش حقوقی، فیش بازنشستگی و مدارک درآمد از مستغلات (در صورت وجود)
 • ترجمه قرارداد کاری و یا گواهی اشتغال به تحصیل معتبر
 • مدارک اثبات داشتن وابستگی عاطفی به کشور مبداء (نظیر مدارک ازدواج)

در صورتی که طی 59 ماه گذشته برای هر یک از انواع ویزای فرانسه و یا حوزه شنگن اقدام نکرده باشید، باید مرحله انگشت نگاری و عکس بیومتریک را در کارگزاری وی اف اس انجام دهید. همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که ملزم به ارائه ترجمه رسمی از مدارک ذکر شده در بالا به سفارت فرانسه هستید.

هزینه ویزای توریستی فرانسه

هزینه ویزای توریستی فرانسه

در حال حاضر، هزینه ویزای توریستی فرانسه برای هر نفر بزرگسال معادل 80 یورو است. این در حالی است که هزینه اخذ ویزای فرانسه برای متقاضیان 6 تا 12 ساله 40 یورو و برای افراد زیر 6 سال رایگان است.

همچنین هزینه ای نیز به طور مجزا از طرف کارگزاری وی اف اس برای خدمات ثبت اثر انگشت و عکس بیومتریک از هر متقاضی دریافت می شود که به طور معمول بین 25 تا 30 یورو متغیر است.

ویزای تحصیلی فرانسه

در حال حاضر، فرانسه یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل محسوب می شود، هزینه های تحصیل کم و نسبتاً رایگان دانشگاه های دولتی این کشور در کنار کیفیت بالای دانشگاه ها و سیستم آموزشی فرانسه موجب شده تا این کشور جزو برترین مقاصد تحصیل در دنیا محسوب شود.

باید در همین ابتدای معرفی ویزای تحصیلی فرانسه این موضوع را یادآوری کنیم که این نوع از ویزای فرانسه از نوع بلند مدت تایپ D شینگن است و به دانشجو امکان حضور بیش از 3 تا 6 ماه را در قاره اروپا و حوزه شنگن می دهد.

اگر تمایل به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه داشته باشید، باید قبل از هر چیز شهر و دانشگاه فرانسوی مورد نظر خود را انتخاب کرده و برای نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه اقدام کنید.

در واقع، شما نمی توانید بدون دریافت پذیرش اولیه دانشگاه فرانسوی برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. از این رو، شما باید به وب سایت دانشگاه مربوطه رفته و از شرایط پذیرش دانشگاه مطلع شوید. به طور معمول، شما باید موارد زیر را آماده کرده و برای دپارتمان پذیرش دانشگاه ارسال کنید تا درنهایت پرونده تحصیلی شما را مورد ارزیابی قرار دهند و نامه ارزشمند پذیرش تحصیلی را برای شما از طریق ایمیل ارسال نمایند:

 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده پذیرش
 • رسید پرداخت هزینه ادمیشن فی (معمولا بین 100 تا 150 یورو است و از طرف دانشگاه دریافت می شود)
 • نامه تمکن مالی بانکی برای اثبات پوشش هزینه های دانشگاه و زندگی دانشجویی در فرانسه
 • مدرک زبان معتبر و بین المللی فرانسوی و یا آزمون تافل و آیلتس ( ممکن است برخی از دانشگاه ها آزمون دولینگو و یا PTE را نیز قبول کنند)
 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی و ریز نمرات متقاضی
 • رزومه و برنامه تحصیلی دانشجو
 • توصیه نامه اساتید دانشگاهی برای مقاطع تکمیلی ارشد و دکترا
 • انگیزه نامه SOP برای مقاطع تکمیلی
 • هرگونه مقاله، پژوهش و یا سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی
 • اسکن صفحات پاسپورت
 • عکس رنگی جدید دانشجو

معمولاً متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، دانشگاه های این کشور را به دو دلیل کیفیت بالا و هزینه های بسیار پایین تحصیل انتخاب می کنند. اما بد نیست به این نکته اشاره کنیم که معمولاً دوره های کم هزینه تحصیلی در دانشگاه های دولتی و فرانسوی زبان این کشور ارائه می شود. از این رو، اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های فرانسوی را داشته باشید، ممکن است هزینه های تحصیل شما بالاتر از حد معمول شود.

کم بودن دوره های انگلیسی زبان در دانشگاه های دولتی فرانسه بیشتر در مقطع کارشناسی دیده می شود و در مقاطع ارشد، دکترا و فوق دکترا، این موضوع صدق نمی کند.

در این بین برخی از افراد، متقاضی تحصیل در خارج بدون مدرک زبان هستند که مورد امکان پذیر و در عین حال ریسکی است. چون شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی فاقد مدرک زبان، یک متقاضی مشروط به گذراندن دوره زبان انگلیسی و یا فرانسوی در این کشور محسوب می شوید و تا دریافت مدرک زبان، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی نخواهید بود.

در یک نگاه، اکثر افراد این طور فکر می کنند که این موضوع از سوی سفارت فرانسه در ایران قابل پذیرش است، اما به دلیل بالا بودن نسبی هزینه های شرکت در دوره های زبان خارج از کشور، معمولاً افسر سفارت به تصمیم متقاضی برای ادامه تحصیل در فرانسه شک کرده و ممکن است درخواست ویزای تحصیلی فرانسه را رد کند.

در صورتی که فرد نتواند در مصاحبه ویزای تحصیلی به خوبی افسر پرونده را در رابطه با این موضوع قانع کند، از شرایط سنی و یا تمکن مالی قابل قبولی برخوردار نباشد و یا حتی گپ تحصیلی زیادی داشته باشد، به طور قطع ویزای تحصیلی فرانسه وی ریجکت خواهد شد.

تحصیل در فرانسه

مدارک ویزای تحصیلی فرانسه

در صورتی که مایل به مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه هستید، باید بعد از گذراندن مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، به دنبال طی کردن پروسه دریافت ویزای تحصیلی از سفارت این کشور باشید.

از آنجایی که ویزای تحصیلی فرانسه از نوع ویزای بلند مدت تایپ D شینگن است، شما باید اول به وب سایت رسمی سفارت فرانسه مراجعه کرده و درخواست ویزای خود را ثبت کنید و از آن پرینت بگیرید.

سپس، یک وقت کارگزاری وی اف اس رزرو کرده و در زمان ملاقات، پرینت درخواست خود را به همراه سایر مدارک به افسر سفارت ارائه دهید. همچنین شما این امکان را دارید تا پروسه درخواست ویزا و مصاحبه ویزای تحصیلی فرانسه را از طریق وب سایت کامپوس فرانس انجام دهید.

در حالت کلی، مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی فرانسه شامل موارد زیر می شود:

 • نامه تمکن مالی بانکی شخصی 3 ماهه اخیر و یا حمایت کامل مالی والدین ( اثبات داشتن حداقل 615 یورو در هر ماه)
 • اصل و کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی
 • اسکن تمام صفحات پاسپورت
 • ترجمه آخرین مدارک و ریز نمرات تحصیلی
 • پرینت نامه پذیرش دانشگاه فرانسوی
 • آزمایش مدیکال ( در صورت درخواست سفارت)
 • گواهی عدم سوء پیشینه ( در صورت درخواست سفارت)
 • فرم درخواست ویزای تکمیل و امضا شده به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی یا فرانسوی
 • دو قطعه عکس رنگی جدید (6 ماه اخیر)
 • رسید ثبت نام درخواست ویزا به همراه رفرنس نامبر
 • رزومه و انگیزه نامه تحصیلی دانشجو
 • مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی ( در صورت درخواست)
 • اطلاعات رزرو هتل و یا خوابگاه دانشجویی
 • رزرو بلیط هواپیما
 • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی فرانسه، انگشت نگاری و عکس بیومتریک

ممکن است به صورت کوتاه، چندین سوال مهم از دانشجو در قالب مصاحبه ویزای تحصیلی فرانسه پرسیده شود. از این رو بهتر است با آمادگی کامل در رابطه با رشته تحصیلی، شرایط و امکانات دانشگاه و برنامه های آینده تحصیلی و کاری خود به محل کارگزاری وی اف اس قدم بگذارید.

هزینه ویزای تحصیلی فرانسه

در حال حاضر، هزینه ویزای تحصیلی فرانسه برای متقاضیان بزرگسال بالای 18 سال برابر با 99 یورو است. همچنین یک هزینه 28 یورویی انگشت نگاری و عکس بیومتریک کارگزاری وی اف اس نیز به این مبلغ اضافه می شود.

لازم به ذکر است که هزینه ویزای دانش آموزی فرانسه برای متقاضیان زیر 18 سال کمتر بوده و معادل 50 یورو است. این در حالی است که دانش آموزان بین المللی متقاضی تحصیل در مدارس فرانسه، ملزم به ارائه مدرک زبان نیستند. اما با این حال، نداشتن آمادگی برای فهم دروس به زبان انگلیسی و یا فرانسوی برای متقاضی خردسال بسیار سخت بوده و موجب عقب افتادن از درس و طرد شدن از فضای آموزشی می شود.

شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای کار فرانسه

اصولاً قوانین مهاجرت کاری و جذب نیروی کار خارجی در کشورهای اروپایی حوزه شینگن، دارای قالب یکپارچه ای بوده و از قوانین نسبتاٌ یکسانی پیروی می کنند.

حالت کلی درخواست ویزای کار فرانسه به دو شکل ویزای جستجوی کار 6 ماهه تا یکساله فرانسه و یا ویزای کار این کشور است. در حالت اولی، شما برای ویزای کار کوتاه مدت این کشور درخواست داده و برای مصاحبه حضوری با کارفرماها و شرکت ها و یا خلق یک کسب و کار جدید به این کشور سفر می کنید.

در صورتی که موفق به عقد قرارداد کاری با یک کارفرمای فرانسوی شوید، امکان دریافت مجوز کار و تمدید اعتبار ویزا برای شما وجود دارد، در غیر این صورت، باید قبل از اتمام اعتبار ویزا به کشور مبدا بازگردید.

در حالت متداول دوم، شما نیازمند یک جاب آفر از کارفرما و یا شرکتی فرانسوی هستید. بنابر قوانین دولتی کشور فرانسه، هر موقعیت کاری باید به مدت حداقل 30 روز کاری در کشور فرانسه و منطقه شینگن و اتحادیه اروپا آگهی شود.

اگر نیروی کار مورد نیاز از افراد بومی، دارای اقامت دائم و یا شهروندان سایر کشورهای اروپایی پیدا نشود، کارفرما امکان صدور جاب آفر و یا دعوتنامه کاری را به نیروی کار خارجی غیر اروپایی داشته و می تواند مسیر مهاجرت و اخذ ویزای کار فرانسه را برای متقاضی هموار کند.

اما باید فرد خارجی از قبل از درخواست ویزای کار فرانسه، با کارفرما و شرکت فرانسوی تعامل موثر داشته و مدارک و سوابق کاری خود را جهت ارزیابی بیشتر ارسال کند.

ویزای کار فرانسه از نوع بلند مدت و یکساله بوده و با تمدید قرارداد و مجوز کار در این کشور، قابل تمدید خواهد بود. همچنین، دریافت کارت اقامت در کنار ویزای کار فرانسه به متقاضی این امکان را می دهد تا بدون نیاز به دریافت مجدد ویزا، آزادانه به کشورهای دیگر حوزه شنگن از جمله پرتغال، سوئد و آلمان سفر کند.

مدارک ویزای کار فرانسه

برای درخواست ویزای کار فرانسه، باید مدارک زیر را به سفارت این کشور تحویل دهید:

 • اصل و کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • اسکن تمام صفحات پاسپورت
 • عکس رنگی جدید قطع پاسپورت
 • ترجمه سایر مدارک هویتی(کارت ملی و شناسنامه)
 • ارائه سوابق تحصیلی و کاری
 • توصیه نامه کارفرمای قبلی (در صورت وجود)
 • نامه جاب آفر کارفرما
 • نامه تمکن مالی متقاضی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • آزمایش مدیکال
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده ویزای کار
 • پرینت وقت سفارت
 • رسید پرداخت هزینه های ویزا و کارگزاری
 • اثبات داشتن پیوند عاطفی با کشور مبدا (مدارک ازدواج) در صورت وجود

شرایط کار در فرانسه

هزینه ویزای کار فرانسه

هزینه این نوع از ویزای فرانسه 99 یورو اعلام شده است. شما باید علاوه بر این هزینه، یک هزینه مجزا نیز برای خدمات کارگزاری وی اف اس و امور انگشت نگاری و عکس بیومتریک پرداخت کنید.

با توجه به جزئیات زیاد روند اخذ انواع ویزا فرانسه، توصیه می کنیم که به خوبی در مورد این پروسه تحقیق کرده و از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی لتس گو یونی در این رابطه بهره مند شوید.