چنانچه به عنوان یک ایرانی قصد حضور موقتی و یا مهاجرت دائمی به کشور اروپایی سوئد را داشته باشید، باید از طریق سفارت این کشور برای یکی از انواع ویزای سوئد از جمله ویزای تحصیلی سوئد اقدام کرده و با دریافت این مجوز مهم، به حوزه شینگن وارد شوید.

ویزای سوئد

سوئد که به طور رسمی به نام کشور پادشاهی سوئد شناخته می شود، کشور عضو حوزه اسکاندیناوی بوده و در شمال قاره اروپا قرار گرفته است. سوئد از سمت غرب و شمال با نروژ، از سمت شرق با فنلاند و از سمت جنوب غربی با دانمارک هم مرز است.

از لحاظ آماری، سوئد بزرگترین کشور شمال قاره اروپا، سومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا و پنجمین کشور بزرگ این قاره سرسبز است. بزرگترین شهر و پایتخت این کشور شهر استکهلم بوده و جمعیت سوئد در حدود 10.4 میلیون نفر است.

اکنون که با اطلاعات کلی کشور سوئد آشنا شدید، نوبت به معرفی مجوز مهم و اصلی ورود به این کشور حوزه شنگن یعنی ویزای سوئد می رسد.

اگر متقاضی سفر و یا مهاجرت به سوئد باشید، ملزم به اخذ یکی از انواع ویزای سوئد خواهید بود. سوئد عضو حوزه معتبر شینگن است که از 26 کشور اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، اسپانیا، سوئیس و پرتغال تشکیل شده و ویزای سوئد نیز در واقع همان ویزای شنگن محسوب می شود.

به طور کلی ویزای سوئد شامل 3 دسته کلی ویزای شینگن کوتاه مدت تایپ c، ویزای بلند مدت تایپ d و ویزای یک تا دو روزه ترانزیت می شود.

به استثنای ویزای ترانزیت، دارنده دو نوع دیگر ویزای سوئد ، در صورتی که مجوز وی از نوع مولتی (چندبار ورود) باشد، این امکان را دارد تا به غیر از کشور سوئد، به سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی نظیر نروژ و فنلاند و همچنین کشورهای حوزه شینگن مثل ایتالیا و لهستان سفر کند. در واقع با دریافت ویزای سوئد ، دیگر نیازی به اخذ ویزای مجدد برای سفر و حضور در سایر کشورهای شنگن نیست.

در صورتی که قصد شما از دریافت ویزای سوئد، مهاجرت دائمی به این کشور است، بهتر است به خوبی با معایب و مزایای زندگی در سوئد آشنا شوید.

اما ویزای سوئد شامل انواع متداول و محبوبی می شود که در ادامه به معرفی آنها و شرایط دریافت شان خواهیم پرداخت.

ویزای سوئد ویزای تحصیلی سوئد

ویزای توریستی سوئد

همان طور که از اسم این نوع از ویزای سوئد مشخص است، ویزای توریستی سوئد یک مجوز اقامت موقت و کوتاه مدت این کشور است که معمولاً برای حداکثر یک ماه اعتبار داشته و در صورت مالتی بودن، اجازه حضور و رفت و آمد چندباره به سوئد و سایر کشورهای شینگن را تا پایان اعتبار ویزا می دهد.

از این رو شما باید به وب سایت رسمی سفارت سوئد در تهران مراجعه کرده و برای رزرو وقت سفارت و حضور در کنسولگری این کشور اقدام کنید. دریافت ویزای توریستی سوئد نیازمند شرایط و مدارکی است که در ادامه به معرفی کامل آنها می پردازیم.

فقط باید به این موضوع توجه داشته باشید که سفید بودن پاسپورت و نداشتن سابقه سفر به کشورهای معتبری نظیر روسیه، ژاپن و استرالیا، موجب شک افسر پرونده شده و ممکن است در عدم موفقیت درخواست ویزای شما به کشور اروپایی سوئد تاثیر فراوانی بگذارد.

اما برای درک بهتر جوانب مختلف دریافت ویزای سوئد، بهتر است با مدارک و شرایط مورد نیاز اخذ ویزای سوئد آشنا شوید.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی سوئد

به طور معمول انجام خدمات ویزای کوتاه مدت شنگن یعنی همان ویزای توریستی سوئد توسط کارگزاری وی اف اس گلوبال انجام می شود و برای نوع دیگر ویزای سوئد ، یعنی ویزای بلندمدت تحصیلی و یا کار باید مستقیماً به سفارت سوئد در تهران مراجعه کنید.

در هر دو صورت، شما ملزم به رزرو وقت سفارت بوده و باید برای تحویل مدارک زیر و انجام مراحل انگشت نگاری، عکس بیومتریک و انجام مصاحبه در محل کارگزاری و یا سفارت حضور پیدا کنید. مدارک مورد نیاز ویزای پرمخاطب توریستی سوئد شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه برنامه سفر موجه
 • رزرو بلیط پرواز رفت و برگشت
 • رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی بین المللی با حداقل پوشش 30 هزار یورویی هزینه های درمانی در کشورهای حوزه شنگن
 • اسکن ترجمه شده مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی معتبر
 • نامه تمکن مالی و موجودی حساب ویزای شینگن (برای 3 تا 4 ماه اخیر)
 • گواهی اشتغال به تحصیل و یا کار در کشور مبدا
 • ارائه مدارک ازدواج (در صورت تاهل)
 • اصل و کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی
 • سایر مدارک مالی و ملکی متقاضی (مثل سند ملک و یا فیش حقوقی)
 • ارائه سوابق بیمه مرتبط با کار
 • دو قطعه عکس رنگی جدید
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا
 • رسید وقت سفارت
 • رسید پرداخت هزینه ویزا و انگشت نگاری بیومتریک

شما باید حداقل نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده در محل کارگزاری ویزا حاضر شده و اصل و کپی مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید. در برخی مواقع ممکن است چند سوال ساده و کوتاه در مورد هدف از سفر به سوئیس در قالب مصاحبه ویزا از شما پرسیده شود، اما این موضوع همیشگی نبوده و در اغلب موارد تنها شامل ارائه مدارک به افسر ویزا، انجام مراحل انگشت نگاری و عکس بیومتریک و پرداخت هزینه های ویزای سوئد می شود.

در صورتی که فرد طی 59 ماه گذشته برای اخذ ویزای سوئد و یا ویزای سایر کشورهای حوزه شنگن اقدام کرده باشد، نیازی به پرداخت هزینه کارگزاری و انجام مراحل انگشت نگاری و بیومتریک نخواهد داشت.همچنین زمان ارزیابی درخواست ویزای توریستی سوئد بین 15 تا 45 روز کاری خواهد بود.

انواع ویزای سوئد شینگن

هزینه ویزای توریستی سوئد

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی سفارت سوئد، هزینه ویزای سوئد برای اهداف گردشگری و توریستی معادل 80 یورو برای متفاضیان بزرگسال (18 ساله یا بیشتر) است. این در حالی است که هزینه ویزای سوئد برای متقاضیان 6 تا 12 ساله 40 یورو بوده و برای افراد زیر 6 سال کاملاً رایگان خواهد بود.

اگر تحت هر شرایطی با درخواست ویزای سوئد متقاضی موافقت نشود، هزینه ویزا به وی بازگردانده نخواهد شد.

ویزای تحصیلی سوئد

به طور حتم سوئد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل است. تمامی رشته ها در مقاطع مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود، کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی بسیار بالاست و تعداد زیادی دانشگاه های دارای رنکینگ جهانی در این کشور مستقر است.

اگر قصد شرکت در یک دوره آموزشی حداکثر 3 ماهه را داشته باشید، نیازی به درخواست ویزای تحصیلی سوئد نداشته و می توانید برای حالت نرمال و یا همان کوتاه مدت ویزای سوئد درخواست دهید.

اما برای شرکت در دوره های بلند مدت 1 تا 2 ساله و یا 3 تا 4 ساله دانشگاهی در کشور سوئد، به نوع دیگری از ویزای سوئد یعنی ویزای تحصیلی نیاز خواهید داشت. بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی سفارت این کشور، شما ملزم هستید تا پیش از درخواست آنلاین ویزا، برای نامه پذیرش تحصیلی اقدام کنید.

مجوزی که تائید دانشگاه برای پذیرش و ثبت نام شما را به همراه داشته و پیش نیاز درخواست ویزای تحصیلی این کشور است.

شما می توانید با مراجعه به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود در سوئد و بخش پذیرش، از شرایط و مدارک مورد نیاز درخواست نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه باخبر شوید. معمولاً بسیاری از مدارک درخواستی دانشگاه با سفارت این کشور مشترک است، از این رو در ادامه به تمامی مورد نیاز برای درخواست پذیرش و ویزای تحصیلی اشاره خواهیم کرد.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که اولویت اصلی رسیدگی به درخواست های ویزا با درخواست های آنلاین است و این پرونده ها مستقیماً به سفارت اصلی سوئد ارسال می شود. اما در برخی موارد استثنا امکان درخواست کاغذی و حضوری در مرکز سفارت سوئد در ایران نیز وجود دارد.

ولی در حالت کلی توصیه می کنیم که از روش درخواست و پرداخت هزینه ویزای سوئد به صورت اینترنتی استفاده کنید تا سرعت ارزیابی و پیگیری کار شما دوچندان شود.

ویزای تحصیلی سوئد

مدارک ویزای تحصیلی سوئد

به طور کلی، مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش سوئد شامل موارد زیر می شود:

 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست پذیرش
 • کپی اسکن شده پاسپورت
 • رسید پرداخت هزینه ادمیشن فی
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی
 • توصیه نامه اساتید قبلی (برای مقاطع تکمیلی)
 • مدرک زبان بین المللی نظیر آزمون آیلتس و یا تافل
 • ترجمه رسمی آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • دو قطعه عکس رنگی جدید
 • نامه تمکن مالی بانکی

اگر موفق به دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های این کشور شوید، نوبت به آماده سازی و ترجمه رسمی مدارک برای درخواست مجوز تحصیلی سوئد می رسد، شما باید در کنار ارائه مدارک بالا، مدارک زیر را نیز اضافه کرده و به کنسولگری ارائه دهید:

 • اصل و کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • بیمه خدمات درمانی بین المللی در تمام کشورهای حوزه شینگن
 • گواهی پزشکی (در صورت درخواست سفارت)
 • گواهی عدم سوءپیشینه (درصورت درخواست سفارت)
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اطلاعات رزرو اسکان (خوابگاه دانشگاه و یا هتل)
 • رزرو بلیط هواپیما
 • رسید پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی سوئد و انگشت نگاری بیومتریک
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده ویزای سوئد
 • برنامه دقیق و موجه سفر
 • ارائه سوابق کاری مرتبط با تحصیل (در صورت وجود)
 • ارائه مدارک ازدواج (در صورت تاهل)
 • رسید وقت سفارت
 • عکس رنگی جدید متقاضی

شما باید علاوه بر ارسال مدارک ویزا و پرداخت ارزی هزینه های مورد نیاز، در محل کارگزاری و یا سفارت حاضر شده و مراحل انگشت نگاری، عکس بیومتریک و مصاحبه ویزا را به انجام برسانید.

هزینه ویزای تحصیلی سوئد

بنابر اطلاعات وب سایت swedenabroad، اگر قصد تحصیل در دانشگاه های سوئد را داشته باشید، ویزای سوئد شما از نوع کوتاه مدت نبوده و باید برای ویزای تایپ D شینگن درخواست کنید. به غیر هزینه 900 کرونی ادمیشن فی دانشگاه برای ارزیابی درخواست پذیرش تحصیلی، شما ملزم هستید برای درخواست ویزای تحصیلی سوئد هزینه 60 یورویی را پرداخت کرده و یک هزینه جداگانه 2000 کرونی برای درخواست کارت اقامت دانشجویی این کشور پرداخت نمایید.

اگر متقاضی زیر 18 سال سن داشته باشد، هزینه درخواست کارت اقامت وی 1000 کرون خواهد بود.

هزینه ویزای سوئد

ویزای کار سوئد

اکنون نوبت به یکی دیگر از انواع متداول ویزای سوئد یعنی مجوز کار این کشور می رسد. پیش از توضیح جزئیات باید این موضوع را به شما بگوییم که اولویت انتخاب نیروی کار در کشورهای اروپایی حوزه شینگن با شهروندان بومی، افراد دارای کارت اقامت و شهروندان سایر کشورهای اروپایی است.

دقیقاً مشابه با شرایط دریافت ویزای تحصیلی سوئد که شما نیاز به دعوتنامه دانشگاه و یا همان نامه پذیرش تحصیلی دارید، ویزای کار این کشور نیز نیازمند پیش نیاز مهمی به نام جاب آفر و یا همان دعوت نامه کارفرمای اروپایی است.

از این رو، شما باید با مراجعه به وب سایت های کاریابی خارجی از مشاغل مورد نیاز و در دسترس مطلع شوید و با مکاتبه با شرکت و کارفرمای خارجی و ارسال رزومه و مدارک کاری خود، نظر ایشان را برای ارسال جاب آفر جلب نمایید.

به طور معمول، موقعیت های شغلی در دسترس و مورد نیاز در کشور سوئد به مشاغل تخصصی و یا مدیریتی اختصاص دارد و پیدا کردن مشاغل عمومی نظیر کارهای ساختمانی برای نیروی کار خارجی غیر اروپایی کمی سخت تر خواهد بود.

اگر تا به حال تجربه کار برای شرکتی خارجی را نداشته و نمی دانید که چطور با کارفرما مکاتبه کرده و یا به دنبال موقعیت های شغلی در دسترس سوئد بروید، بهتر است از کمک و مشاوره شرکت های تخصصی اعزام نیروی کار به اروپا استفاده کنید.

معمولاً یک موقعیت کاری در سوئد، برای یک تا دو ماه کاری برای شهروندان بومی، افراد دارای کارت اقامت دائم و شهروندان اروپایی آگهی می شود، اگر هیچ نیروی کار مناسبی برای فرصت شغلی در دسترس نباشد، اداره کار و امور شهروندی سوئد، به کارفرما اجازه بررسی درخواست های خارجی و صدور جاب آفر را می دهد.

ویزای کار سوئد یک مجوز بلند مدت برای حضور در کشور سوئد بوده و معمولاً دارای یک سال اعتبار است. در صورتی که موفق به دریافت جاب آفر از کارفرمای سوئدی و اخذ ویزای کار این کشور شوید. می توانید در سوئد حضور پیدا کرده و با عقد قرارداد یک تا دو ساله، مجوز کار قانونی و کارت اقامت یک ساله و قابل تمدید این کشور را دریافت کنید.

چنانچه کارفرما مایل به تمدید قرارداد کاری شما در سالهای بعدی باشد، مجوز کار و کارت اقامت شما نیز قابل تمدید خواهد بود و شما می توانید با گذشت 5 سال از حضور قانونی، کار و زندگی در این کشور، برای کارت اقامت دائم اروپا درخواست دهید.

لازم به ذکر است که داشتن کارت اقامت سوئد به شما اجازه حضور بدون ویزا به سایر کشورهای حوزه شنگن از جمله آلمان و فرانسه را می دهد. شما می توانید با ارائه مدارک زیر به کارفرما و سفارت سوئد، برای جاب آفر و سپس ویزای سوئد درخواست دهید:

مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئد

فهرست مدارکی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم شامل مدارک مورد نیاز جاب آفر و ویزای کار کشور سوئد می شود:

 • نامه تمکن مالی بانکی 3 تا 4 ماه اخیر
 • ترجمه رزومه و سوابق کاری
 • مدارک ازدواج (در صورت تاهل)
 • ارائه برنامه سفر موجه -انگیزه نامه
 • ترجمه سایر مدارک مالی و ملکی متقاضی در کشور مبدا
 • ترجمه سوابق بیمه مرتبط با کار
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رزرو هتل
 • جاب آفر معتبر سوئدی
 • برگه رزرو وقت سفارت
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده ویزای سوئد
 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی و گواهی های مهارتی
 • 2 قطعه عکس رنگی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی کامل پزشکی
 • توصیه نامه کارفرما و نامه اشتغال به کار از کشور مبدا
 • مدرک و مهارت زبان انگلیسی (در صورت درخواست سفارت)
 • اصل و کپی ترجمه شده پاسپورت
 • رسید پرداخت هزینه ویزای سوئد

درخواست اولیه جاب آفر از شرکت های سوئدی مشمول پرداخت هزینه نمی شود، اما در صورتی که قادر به انجام شخصی این کار نباشید و در آماده سازی مدارک جاب آفر از تجربه کافی برخوردار نیستید، باید از خدمات یک موسسه اعزام نیروی کار استفاده کنید که نیاز به پرداخت هزینه جداگانه دارد.

در صورتی که کارت اقامت شما برای 5 سال متوالی در کشور سوئد تمدید شود، امکان درخواست کارت اقامت دائمی این کشور را داشته و بی نیاز از دریافت مجدد ویزای سوئد خواهید شد. این در حالی است که می توانید با گذشت 3 سال از دریافت کارت اقامت دائمی، برای حق شهروندی و پاسپورت این کشور درخواست دهید.

البته لازمه این کار، آشنایی کامل با قوانین و فرهنگ کشور سوئد و داشتن مهارت بالای زبان سوئدی است.

ویزای کار سوئد

هزینه ویزای کار سوئد

از آنجایی که شما به نوع بلند مدت ویزای سوئد یعنی ویزای کار این کشور احتیاج دارید، هزینه درخواست ویزا برای شما 60 یورو بوده و ملزم به پرداخت هزینه جداگانه 2000 کرونی برای کارت اقامت این کشور هستید.

در صورتی که موفق به تمدید قرارداد کاری خود در کشور سوئد شوید، باید برای تمدید مدت اعتبار ویزا و مجوز کار و پرداخت هزینه ویزای کار سوئد از داخل این کشور اقدام کنید که شامل پرداخت هزینه 2000 کرونی می شود.