تحصیل در سوئد میان‌بُری برای مهاجرت به اروپا و اشتغال در بهترین کمپانی‌های اروپایی‌ست؛ به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به سوئد در اولویت علاقمندان به زندگی در اروپا قرار گرفته است. کیفیت آموزش در دانشگاه‌های سوئد از یک‌سو، آغوش گشوده جامعه و دولت این کشور برای مهاجران از سویی دیگر منجر به افزایش تقاضای اپلای برای تحصیل در سوئد شده است.

جهت مطالعه شرایط لازم برای تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی، ما را در این مطلب از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی همراهی کنید.

کشور سوئد در شمال اروپا واقع شده است و از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند و از جنوب غربی با کشور دانمارک مرز مشترک دارد.

کشور سوئد، بزرگ‌ترین کشور شمال اروپا، سومین کشور بزرگ در اتحادیه اروپا و پنجمین کشور بزرگ در قاره اروپا محسوب می‌شود. بهتر است بدانید، پایتخت و بزرگترین شهر آن استکهلم است.

هر ساله دانشجویان بین‌المللی متعددی از سراسر جهان جهت تحصیل در سوئد وارد خاک این کشور می‌شوند و تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها به دنبال تمدید اقامت خود پس از دوره تحصیل در پایتخت نوآوری اروپا هستند.

با توجه به موقعیت‌های اقتصادی و فرصت‌های تجاری در این سرزمین می‌توان تحصیل در سوئد را به آسانی به زندگی در سوئد تبدیل کرد و پس از پایان دوره تحصیلی با اشتغال تمام‌وقت، به مجوز اقامت دائم این کشور دست یافت. اما پیش از آن باید از مزایای تحصیل در سوئد آگاه شد. معایب و مزایای زندگی در سوئد را در پُست‌های گذشته مجله لتسگو یونی می‌توانید مطالعه کنید.

تحصیل در سوئد

با اینکه زبان ملی این سرزمین بسیار متفاوت از زبان بین‌المللی است، دولت سوئد برای جذب بیشتر علاقمندان مهاجرت تحصیلی امکان تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی را در دانشگاه‌های این کشور ایجاد کرده است. بنابراین دانشجویان می‌توانند با انتخاب یکی از هزاران برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی، بدون نیاز به مدرک زبان سوئدی از موسسات آموزشی پذیرش تحصیلی دریافت کنند. برای اپلای سوئد، کافیست با لتسگو یونی تماس بگیرید و از پیشنهادات ویژه ما مطلع شوید.

تحصیل در سوئد در سال 2023

حدود 40 کالج و دانشگاه دولتی و خصوصی در سراسر کشور سوئد وجود دارد که اغلب در رتبه‌بندی‌های برتر جهانی و ملی خوش درخشیده‌اند؛ دانشگاه فناوری کالمرز، دانشگاه اوپسالا، دانشگاه لوند و دانشگاه استکهلم از بهترین دانشگاه های سوئد هستند که برای علاقمندان مهاجرت تحصیلی پذیرش صادر می‌کنند. 

بیشتر دانشگاه های سوئد مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت ایران قرار گرفته‌اند.

بر اساس قوانین مهاجرتی استفاده از درمانگاه‌های دولتی برای عموم مهاجران اعم از دانشجویان مشغول به تحصیل در سوئد آزاد و رایگان است.

خانواده دانشجویان پس از شروع دوره تحصیلی می‌توانند دانشجو را در کشور سوئد همراهی کنند. برای این منظور پس از ویزا شدن متقاضی می‌توان برای دیگر اعضا خانواده نیز درخواست ویزا کرد.

دانشجویان مشغول به تحصیل در سوئد پس از یک‌سال کد ملی دریافت می‌کنند؛ با استفاده از این کد خدمات درمانی رایگان و برابر با شهروندان سوئدی ارائه می‌شود. علاوه‌بر دانشجو همراهان او (همسر و فرزندان زیر 18 سال) نیز می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

کار دانشجویی در سوئد چگونه است؟

دانشجویان دوره کارشناسی می‌توانند تا سقف 10 ساعت در هفته و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد تا سقف 20 ساعت در هفته بدون نیاز به تغییر ویزا و دریافت مجوز خاصی مشغول به کار پاره‌وقت دانشجویی شوند. دانشجویان دوره تمام‌وقت دکتری هم ماهانه حقوق مشخصی دریافت می‌کنند و محدودیتی در انجام کار پاره‌وقت ندارند.

مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از روش های مهاجرت به سوئد می‌تواند امکان کسب تجربه کار در اروپا را برای متقاضی فراهم کند. بر اساس قوانین مهاجرت تحصیلی سوئد، دانشجویانی که متقاضی کار بیش از سقف تعیین شده باشند، باید مجوز دریافت کنند. در این صورت، متقاضی پس از گذراندن حداقل 30 واحد درسی از واحدهای رشته تحصیلی می‌تواند به اداره مهاجرت مراجعه کند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. این امر خللی در انجام امور تحصیلی و کاری ایجاد نمی‌کند.

تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

در دانشگاه های سوئد به دو زبان سوئدی و انگلیسی تدریس می‌شود؛ بنابراین لازم است به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشید.

نیاز به مدرک زبان انگلیسی در مرحله پذیرش تحصیلی برخی از دانشگاه های سوئد وجود ندارد، اما متقاضی مهاجرت تحصیلی باید مهارت مکالمه در سطح اقناع افسر ویزا در سفارت را داشته باشد. در غیر این صورت، امکان رد شدن ویزای تحصیلی سوئد، حتی با وجود اصل نامه پذیرش تحصیلی هم وجود دارد.

برخی از کالج‌های زبان‌ برای متقاضیانی که نمره زبان کمتر از حد انتظار برای اپلای را دارند، دوره‌های زبان انگلیسی برگزار می‌کنند تا با ارتقا سطح مهارت زبانی، دانشجو برای مقاطع تخصصی آماده شود.

گذراندن دوره زبان در سوئد چگونه است؟

دوره‌های زبان انگلیسی در آکادمی‌های زبان بسته به میزان مهارت متقاضی از 3 ماه تا 12 ماه طول می‌کشد. باید توجه داشت که صدور ویزای تحصیلی برای ایرانی‌ها جهت شرکت دوره‌های کمتر از 6 ماه به سختی صادر می‌شود.

زبان‌آموزان در این دوره می‌توانند از تمامی فرصت‌هایی که در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد، بهره‌مند شوند؛ به عبارتی دیگر، ویزای تحصیلی که برای این دوره صادر می‌شود، تفاوتی با ویزای دوره‌های آکادمیک تمام‌وقت ندارد.

شرایط سنی تحصیل در سوئد

با اینکه از طرف ارگان‌های مرتبط با مهاجرت تحصیلی شرایط سنی مشخصی برای تحصیل در سوئد اعلام نشده است، اما وضعیت سنی متقاضی در نتیجه پذیرش تحصیلی و پس از آن نتیجه ویزای تحصیلی بی‌تاثیر نیست. با این حال، این معیار در زمان درخواست کمک‌هزینه تحصیلی می‌تواند توانایی‌های متقاضی را تقلیل دهد.

بهترین شرایط سنی برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی تا سن 23 سال، مقطع کارشناسی ارشد تا 28 سال و مقطع دکتری تا 35 سال در نظر گرفته می‌شود؛ اما متقاضیان با سنین بالاتر می‌توانند با محدود کردن رشته و موسسه آموزش عالی مورد نظر به نتیجه درخواست پذیرش تحصیلی امیدوار باشند.

نمره آیلتس برای تحصیل در سوئد

یکی از متداول‌ترین مدارک زبان انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی کارنامه آزمون آیلتس است. هر یک از دانشگاه های سوئد شرایط خاص خود را برای صدور پذیرش تحصیلی مقاطع آکادمیک مختلف تعیین کرده‌اند، برخی نمره 6 و برخی دیگر نمره 6.5 از آزمون آیلتس را برای پذیرش مقطع کارشناسی معیار قرار داده‌اند.

برای مثال موسسه فناوری کالمز نمره 6.5 آیلتس را برای پذیرش مقطع کارشناسی، نمره 7 را برای مقطع کارشناسی ارشد و نمره 7.5 را برای صدور پذیرش تحصیلی مقطع دکتری در نظر گرفته است.

تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی

علاوه‌بر پذیرش تحصیلی دانشگاه های سوئد، کالج‌های زبان این کشور نیز برای ثبت‌نام دوره زبان انگلیسی نیاز به مدرک آیلتس و مهارت مقدماتی زبان دارند. نمره آیلتس برای این دوره باید 5.5 به بالا باشد.

شرایط تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم

تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم محدودیتی در انتخاب رشته و دانشگاه برای متقاضیان واجد شرایط ندارد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از هر اقدامی ابتدا شرایط پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در رشته مورد نظرِ موسسه آموزشی انتخابی به دقت مطالعه کنید تا مشمول هزینه‌های مضاعف و اتلاف زمان نشوید.

علاقمندان می‌توانند با توجه به نمره معدل در مدرک دیپلم 12 ساله (دبیرستان + پیش‌دانشگاهی) و همچنین ریز نمرات دوره دبیرستان، رشته و موسسه آموزشی مورد نظر را انتخاب کنند. به عبارتی دیگر، نمرات و سوابق تحصیلی متقاضی تاثیر مستقیمی در نظر مسئولان پذیرش تحصیلی دارند. بنابراین ارائه نمرات بالا در مدرک تحصیلی شانس صدور پذیرش و همچنین ویزا را به میزان چشمگیری افزایش می‌دهد.

سیستم آموزشی ایران برای برخی رشته‌ها مقطعی تحت عنوان پیش‌دانشگاهی تعریف نکرده است؛ بنابراین دانش‌آموزان در طول 11 سال مدرک دیپلم و پایانی دبیرستان را دریافت می‌کنند. این دسته از علاقمندان مهاجرت تحصیلی موظف هستند پیش از درخواست پذیرش تحصیلی در رشته‌ای مرتبط با برنامه‌های تحصیلی مورد نظر، مدرک کاردانی دریافت کنند تا این مدرک دوره 12 ساله را پوشش دهد.

برای انجام صفر تا صد اپلای دانشگاه‌های سوئد در مقطع کارشناسی می‌توانید از طریق سایت لتسگو یونی وقت مشاوره رزرو نمایید تا شرایط شما به صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار گیرد و از تخفیفات ویژه لتسگو یونی مطلع شوید.

تحصیل در سوئد کارشناسی ارشد

یکی از شرایط مورد نیاز دوره‌های تحصیلات تکمیلی موسسات آموزش عالی این کشور، ارتباط رشته مقطع پیشین با رشته منتخب برای ادامه تحصیل است. به عبارتی دیگر، متقاضی تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی‌ارشد یا دکتری باید در رشته‌ای مرتبط با دوره تحصیلی پیشین ادامه تحصیل دهد.

علاوه‌بر این، نمره معدل مقطع کارشناسی و سوابق تحصیلی، نمره مدرک زبان انگلیسی برای دوره‌های انگلیسی‌زبان، شرایط سنی مناسب، آشنایی با زبان سوئدی و ... از جمله شرایط پذیرش تحصیلی این مقطع است.

با توجه به قوانین پذیرش تحصیلی موسسات آموزش عالی این کشور، متقاضیانی که دوره تحصیلی پیشین خود را به زبان انگلیسی گذرانده‌اند، الزامی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارند. در غیر این صورت، متقاضی بسته به قوانین پذیرش موسسه آموزشی مورد نظر باید مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا یا معادل آن ارائه کند.

زبان تدریس در برخی از برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد ترکیبی از زبان‌های انگلیسی و سوئدی است؛ در این دوره‌ها معمولا ترم‌های ابتدای دوره به زبان انگلیسی تدریس می‌شود تا دانشجو فرصت ارتقا سطح زبان سوئدی را داشته باشد.

برای انجام صفر تا صد اپلای دانشگاه‌های سوئد در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید از طریق سایت لتسگو یونی وقت مشاوره رزرو نمایید تا شرایط شما به صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار گیرد و از تخفیفات ویژه لتسگو یونی مطلع شوید.

تحصیل در سوئد دکتری

ارائه پروپوزال یک پروژ‌ه تحقیقاتی مبتکرانه از مهم‌ترین شرایط دریافت پذیرش تحصیلی مقطع دکتری دانشگاه‌های سوئد محسوب می‌شود. متقاعد کردن استادان راهنما با ارائه موضوعاتی مناسب در سطح جهانی در کنار دیگر سوابق تحصیلی اولین گامی‌ست که برای مهاجرت تحصیلی باید برداشته شود.

از جذاب‌ترین مزایای تحصیل در سوئد در این مقطع، اختصاص حقوق ماهانه معینی به دانشجو در طول دوره است. علاوه‌بر این، دانشجویان پس از پایان دوره می‌توانند بدون نیاز به ورود به بازار کار، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

دریافت پذیرش تحصیلی یک برنامه در مقطع دکترا نیاز به ارائه مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک سوئدی را در سطح پیشرفته و معادل آن دارد. ارائه حداقل چهار سال تحصیل تمام‌وقت در رشته مورد نظر یا حداقل یک سال در سطح پیشرفته سوئدی را می‌توان جایگزین مدرک کارشناسی ارشد در برخی دوره‌ها کرد.

تحصیل در سوئد پزشکی

دوره پزشکی در دانشگاه‌های سوئد در دو مرحله کلی عمومی و تخصص تعریف می‌شود. در مرحله اولیه عمومی دروس اولیه در قالب موضوعاتی نظیر زیست‌شناسی سلولی، بافت شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک و زیست‌شناسی جهت آشنایی دانشجویان با چگونگی ساختار و کارکرد بدن انسان آموزش داده می‌شود.

پس از این مرحله و موفقیت در آزمون جامع پزشکی، در مرحله دوم دانشجو وارد دوره تخصص می‌شود. این دوره 5 ساله حدود 18 ماه کارآموزی دارد تا به دانشجو پروانه نظام پزشکی و اجازه فعالیت داده شود.

به دلیل تقاضای بالا در این رشته کسب امتیاز حد نصاب موسسات آموزش عالی در مرحله پذیرش تحصیلی و انتخاب دانشگاه بسیار اهمیت دارد. برخی از علاقمندان مهاجرت تحصیلی با گذراندن دوره‌های مهارت و قبولی در آزمون و همچنین دوره‌های کارورزی بالینی وضعیت تحصیلی خود را ارتقا می‌دهند.

اغلب دوره‌های پزشکی و رشته‌های زیرمجموعه آن مانند دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی به صورت ترکیبی به زبان‌های انگلیسی و سوئدی برگزار می‌شود. به همین دلیل، آشنایی با هر دو این زبان‌ها در سطح پیشرفته برای پذیرش تحصیلی و همچنین طول دوره تحصیل و درمان اهمیت دارد.

با توجه به ارتباطات پزشکان و کارآموزان این رشته در بیمارستان با بیماران نیاز به تسلط کافی به زبان سوئدی در هر مرحله دیده می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با یادگیری مهارت زبان سوئدی و ارائه مدرک زبان TISUS یا SVENSKA در سطح پیشرفته محدودیت در انتخاب موسسه آموزش عالی را از میان بردارید.

علاوه بر مدارک زبان، ارائه آخرین مدرک تحصیلی با نمره معدل 16 به بالا، ریزنمرات دوره دبیرستان به همراه پیش‌دانشگاهی، جواب آزمایش‌های سلامت پزشکی، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی تمکن مالی، انگیزه نامه و موضوع تحقیقاتی در مرحله درخواست پذیرش تحصیلی مورد نیاز است.

با اینکه بسیاری از دانشکده‌های پزشکی نمره معدل 14 را برای آخرین مدرک تحصیلی مناسب دیده‌اند، اما تجربه نشان داده است که معدل‌های 16 به بالا در معیار ارزیابی Merit Rating شانس بیشتری در پذیرش و ویزا شدن دارند.

هزینه تحصیل در سوئد

شهریه سالانه دانشگاه های سوئد بسته به مقطع، نوع رشته و موسسه آموزشی، و رنک دانشگاه متفاوت است؛ به طور کلی تحصیل در بهترین دانشگاه های سوئد سالانه چیزی حدود 9 هزار تا 25 هزار یورو شهریه دارند. معمولا گران‌ترین برنامه‌های تحصیلی رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و مهندسی هستند.

هزینه تحصیل در سوئد 2023

به طور میانگین شهریه سالانه دانشگاه استکهلم 9 هزار تا 14 هزار یورو، دانشگاه لوند 9,300 تا 25 هزار یورو، مؤسسه سلطنتی پزشکی کارولینسکا 16 هزار تا 20 هزار یورو و شهریه سالانه دانشگاه اوپسالا 9 هزار و 300 تا 20 هزار یورو برآورد می‌شود.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل از انواع خوابگاه‌های دانشجویی در پردیس دانشگاهی و بیرون از آن استفاده کنند. خدمات و امکانات خوابگاه‌ها و اقامتگاه‌های بسته به امکاناتی که ارائه می‌دهند، هزینه متفاوتی دارند. 

اجاره و تقاضای مسکن دانشجویی در شهرهای بزرگ مانند استکهلم و همچنین در شهرهای دانشجویی مانند اوپسالا و لوند بیشتر است. اجاره ماهانه اقامتگاه‌های دانشجویی بین 2500 تا 6500 کرون است که به میزان دقیق آن به شهر و اندازه و نوع محل اقامتگاه بستگی دارد.

علاوه‌بر شهریه‌های موسسات آموزشی و کرایه مسکن، هر دانشجو برای تهیه منابع آموزشی و خرید کتاب درسی به طور متوسط 750 کرون در ماه هزینه دارد. دانشجویان معمولاً با پرداخت حق عضویت اندك به اتحادیه دانشجویی محل می پیوندند. این امکان دسترسی به فعالیت‌های مختلف و تخفیف‌های دانشجویی را فراهم می‌کند. هزینه عضویت در این اتحادیه‌ها از 50 کرون تا 350 کرون در هر ترم بسته به واحد صنفی متغیر است.

هزینه مراقبت‌های بهداشتی برای دانشجویان بین‌المللی بسته همچنین مدت زمان اقامت و تحصیل در سوئد متفاوت است. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های سوئد

با توجه به تقاضای بالای برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی و شرایط رقابتی آن، ثبت درخواست بورسیه تحصیلی پیش از درخواست پذیرش تحصیلی برای دانشجویان ایرانی تقریبا غیر ممکن است؛ مگر اینکه متقاضی شرایط بسیار برجسته و ویژه‌ای داشته باشد.

تحصیل در سوئد در حالت عادی فقط برای شهروندان اتحادیه اروپا و کسانی که مجوز اقامت دائم سوئد را به دست آورده‌اند، رایگان است.

تحصیل در سوئد رایگان است؟

سازمان دولتی SI ده‌ها برنامه‌کمک‌هزینه مالی برای دانشجویان بین‌المللی این کشور ارائه می‌کند که هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. استفاده از این برنامه‌ها نیاز به تایید سوپروایزر، سوابق تحصیلی و پژوهشی و همچنین دانش زبان در سطح پیشرفته نیاز دارد.

علاوه‌بر این، برخی دانشگاه‌های سوئد به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط، بورسیه تحصیلی ارائه می‌کنند. برای مثال دانشگاه فناوری بلکینگ 75 تا 100 درصد هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی را پوشش می‌دهند، البته در صورتی که دانشجو شرایط این دانشگاه را برای دریافت بورس تحصیلی داشته باشد.

برای دریافت بورس تحصیلی و اطلاعات بسیار زیادی که در این زمینه وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم با دریافت وقت مشاوره از سایت لتسگو یونی، اطلاعات تکمیلی را با توجه به شرایط خودتان دریافت نمایید.

هزینه زندگی در سوئد چقدر است؟

مانند دیگر کشورها، هزینه زندگی در هر یک از شهرهای سوئد بسیار متفاوت است. در کلان‌شهرهای هزینه مربوط به مسکن بسیار بالاتر از شهرهای کوچک‌تر است. البته شرایط آب‌وهوایی هر منطقه در میزان کرایه‌ها تاثیرگذار است.

زندگی در سوئد هدف بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور است.

سبک زندگی افراد نیز در میزبان هزینه‌های زندگی تاثیرگذار است؛ با توجه به گزارش سالانه اداره مهاجرت این کشور زندگی دانشجویی ماهانه 700 یورو تا 1,300 یورو آب می‌خورد. برای مثال میانگین هزینه زندگی دانشجویی در شهر استکهلم حدود 1250 یورو در ماه و در شهرهای لوند و لینشوپینگ حدود 850 یورو در ماه برآورد می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل در سوئد در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر می‌توانید از مشاوره همکاران ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی بهره‌مند شوید. جهت بررسی موقعیت خود به نسبت استاندارهای سیستم آموزش عالی سوئد می‌توانید فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی تکمیل کنید و در فرصت مناسبی برای پوشش کاستی‌ها اقدام کنید.