تحصیل در سوئد میان‌بُری برای مهاجرت به اروپا و اشتغال در بهترین کمپانی‌های اروپایی‌ست؛ به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به سوئد در اولویت علاقمندان به زندگی در اروپا قرار گرفته است. کیفیت آموزش در دانشگاه‌های سوئد از یک‌سو، آغوش گشوده جامعه و دولت این کشور برای مهاجران از سویی دیگر منجر به افزایش تقاضای اپلای برای تحصیل در سوئد شده است.

جهت مطالعه شرایط لازم برای تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی، ما را در این مطلب از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی همراهی کنید.

تحصیل در سوئد نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد

کشور سوئد با نام رسمی پادشاهی سوئد در شمال اروپا و در شبه‌جزیره اسکاندیناوی واقع شده و از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند و از جنوب غربی با کشور دانمارک مرز مشترک دارد.

کشور سوئد، بزرگ‌ترین کشور شمال اروپا، سومین کشور بزرگ در اتحادیه اروپا و پنجمین کشور بزرگ در قاره اروپا محسوب می‌شود. بهتر است بدانید، پایتخت و بزرگترین شهر آن استکهلم است.

سوئد شانزدهمین کشور ثروتمند جهان از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی به حساب می‌آید و شهروندان آن، به نسبت دیگر کشورهای اروپایی، سطح بالایی از کیفیت زندگی را تجربه می‌کنند. 

دانشگاه لوند یکی از دانشگاه های سوئد است.

آغوش گشوده و گرم کشور سوئد به‌سوی جامعه جهانی از گذشته تا به امروز از ویژگی‌های دولت‌های حاکم بر این کشور بوده است. سیستم آموزشی دانشگاه های سوئد هم از این قاعده مستثنی نیست؛ هر ساله دانشجویان بین‌المللی متعددی از سراسر جهان جهت تحصیل در سوئد وارد خاک این کشور می‌شوند و تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها به دنبال تمدید اقامت خود پس از دوره تحصیل در پایتخت نوآوری اروپا هستند.

با توجه به موقعیت‌های اقتصادی و فرصت‌های تجاری در این سرزمین می‌توان تحصیل در سوئد را به آسانی به زندگی در سوئد تبدیل کرد و پس از پایان دوره تحصیلی با اشتغال تمام‌وقت، به مجوز اقامت دائم این کشور دست یافت. اما پیش از آن باید از مزایای تحصیل در سوئد آگاه شد. معایب و مزایای زندگی در سوئد را در این پُست مطالعه کنید.

تحصیل در سوئد

با اینکه زبان ملی این سرزمین بسیار متفاوت از زبان بین‌المللی است، دولت سوئد برای جذب بیشتر علاقمندان مهاجرت تحصیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در دانشگاه های سوئد ایجاد کرده است. بنابراین دانشجویان می‌توانند با انتخاب یکی از هزاران برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی، بدون نیاز به مدرک زبان سوئدی از موسسات آموزشی پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

تحصیل در سوئد برای شهروندان اتحادیه اروپا و کسانی که مجوز اقامت دائم سوئد را به دست آورده‌اند، رایگان است. علاقمندان به مهاجرت تحصیلی هم می‌توانند با پرداخت شهریه (چیزی حدود 80 هزار تا 140 هزار کرون در سال معادل 8 هزار تا 15 هزار یورو یا 9 هزار تا 17 هزار دلار آمریکا) از موسسات آموزش عالی سوئد پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

حدود 40 کالج و دانشگاه دولتی و خصوصی در سراسر کشور سوئد وجود دارد که اغلب در رتبه‌بندی‌های برتر جهانی و ملی خوش درخشیده‌اند؛ دانشگاه فناوری کالمرز، دانشگاه اوپسالا، دانشگاه لوند و دانشگاه استکهلم از بهترین دانشگاه های سوئد هستند که برای علاقمندان مهاجرت تحصیلی هم پذیرش صادر می‌کند. 

هر ساله در گزارش‌های موسسه‌های رتبه‌بندی QS و تایمز از معتبرترین و به‌نام‌ترین سایت‌های رتبه‌بندی، نام دانشگاه‌های فناوری کالمرز، گوتنبرگ، لینشوپینگ، لوند، مؤسسه سلطنتی فناوری کی‌تی‌اچ، استکهلم، اوپسالا، اومئو به چشم می‌خورد. بیشتر دانشگاه های سوئد مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت ایران قرار گرفته‌اند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی پس از دریافت پذیرش تحصیلی و مجوز ورود به این کشور به عنوان دانشجوی تمام‌وقت می‌توانند از خدمات دولتی استفاده کنند. بر اساس قوانین مهاجرتی استفاده از درمانگاه‌های دولتی برای عموم مهاجران اعم از دانشجویان مشغول به تحصیل در سوئد آزاد و رایگان است.

خانواده دانشجویان پس از شروع دوره تحصیلی می‌توانند دانشجو را در کشور سوئد همراهی کنند. برای این منظور پس از ویزا شدن متقاضی می‌توان برای دیگر اعضا خانواده نیز درخواست ویزا کرد.

دانشجویان مشغول به تحصیل در سوئد پس از یک‌سال کد ملی دریافت می‌کنند؛ با استفاده از این کد خدمات درمانی رایگان و برابر با شهروندان سوئدی ارائه می‌شود. علاوه‌بر دانشجو همراهان او (همسر و فرزندان زیر 18 سال) نیز می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

علاه‌بر رفاه اجتماعی در این کشور، سطح امنیت اجتماعی و اقتصادی در همه شهرها بالاتر از میانگین شاخص اروپا و جهان قرار دارد. از این رو، زندگی در سوئد پس از دوره مهاجرت تحصیلی تبدیل به هدف دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌شود.

برنامه‌های کمک‌هزینه مالی بسیار متنوعی از سوی دولت و همچنین بنیادهای خصوصی و خیریه هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط را پوشش می‌دهند. دانشجویان تمامی مقاطع آکادمیک در صورت داشتن شرایط مورد نیاز می‌توانند بخشی از هزینه‌های دوره مهاجرت تحصیلی خود را کاهش دهند. تنوع بورسیه تحصیلی در مقاطع عالی به خصوص در مقطع دکترا بسیار بالاتر است.

سیستم حمل‌ونقل داخلی کشور در میان دیگر کشورهای اروپایی سرآمد است. اغلب شهروندان برای تردد در داخل شهر محل سکونتشان از مترو و دوچرخه استفاده می‌کنند و برای طی مسیرهای دورتر استفاده از قطار شهری را انتخاب می‌کنند که بسیار مجهز و به‌صرفه است.

کار دانشجویی در سوئد چگونه است؟

دانشجویان بین‌المللی که خارج از اتحادیه اروپا وارد خاک این کشور می‌شوند، اجازه دارند تا سقف 10 تا 20 ساعت در هفته بسته به مقطع تحصیلی مشغول به کار شوند. با کسب مهارت زبان ملی سوئدی یافتن شغل چه در طول دوره تحصیل، چه پس از آن بسیار آسان‌تر خواهد بود.

دانشجویان دوره کارشناسی می‌توانند تا سقف 10 ساعت در هفته و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد تا سقف 20 ساعت در هفته بدون نیاز به تغییر ویزا و دریافت مجوز خاصی مشغول به کار پاره‌وقت دانشجویی شوند. دانشجویان دوره تمام‌وقت دکتری هم ماهانه حقوق مشخصی دریافت می‌کنند و محدودیتی در انجام کار پاره‌وقت ندارند.

مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از روش های مهاجرت به سوئد می‌تواند امکان کسب تجربه کار در اروپا را برای متقاضی فراهم کند. بر اساس قوانین مهاجرت تحصیلی سوئد، دانشجویانی که متقاضی کار بیش از سقف تعیین شده باشند، باید مجوز دریافت کنند. در این صورت، متقاضی پس از گذراندن حداقل 30 واحد درسی از واحدهای رشته تحصیلی می‌تواند به اداره مهاجرت مراجعه کند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. این امر خللی در انجام امور تحصیلی و کاری ایجاد نمی‌کند.

تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

در دانشگاه های سوئد به دو زبان سوئدی و انگلیسی تدریس می‌شود؛ بر اساس قوانین مهاجرت تحصیلی آن دانشجویان علاقمند به تحصیل در دوره‌های به زبان انگلیسی باید مدرک زبان انگلیسی معتبر ارائه کنند. تحصیل به زبان سوئدی نیز مهارت این زبان را می‌طلبد. در دهه‌های اخیر برای جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی این قانون دچار تغییراتی شد.

نیاز به مدرک زبان انگلیسی در مرحله پذیرش تحصیلی برخی از دانشگاه های سوئد وجود ندارد، اما متقاضی مهاجرت تحصیلی باید مهارت مکالمه در سطح اقناع افسر ویزا در سفارت را داشته باشد. در غیر این صورت، امکان رد درخواست متقاضی، حتی با وجود اصل نامه پذیرش تحصیلی هم وجود دارد.

برخی از موسسات آموزش عالی و همچنین کالج‌های زبان‌های خارجی برای متقاضیانی که نمره زبان کمتر از حد انتظار برای پذیرش تحصیلی دارند، دوره‌های زبان انگلیسی برگزار می‌کنند تا با ارتقا سطح مهارت زبانی، دانشجو برای مقاطع تخصصی آماده شود.

گذراندن دوره زبان در سوئد چگونه است؟

دوره‌های زبان انگلیسی در آکادمی‌های زبان بسته به میزان مهارت متقاضی از سه ماه تا 12 ماه طول می‌کشد. باید توجه داشت که صدور ویزای تحصیلی برای ایرانی‌ها جهت شرکت دوره‌های کمتر از ۶ ماه به سختی صادر می‌شود.

زبان‌آموزان در این دوره می‌توانند از تمامی فرصت‌هایی که در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد، بهره‌مند شوند؛ به عبارتی دیگر، ویزای تحصیلی که برای این دوره صادر می‌شود، تفاوتی با ویزای دوره‌های آکادمیک تمام‌وقت ندارد.

با شیوع ویروس کرونا و تمایل به برگزاری کلاس‌ها به‌صورت آنلاین و غیرحضوری، بسیاری از کالج‌های زبان (چه انگلیسی و چه سوئدی) اقدام به برگزاری کلاس‌ها به‌صورت آنلاین کرده‌اند. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی حتی وقتی وارد سوئد شده‌اند، به یادگیری آنلاین سوئدی ادامه می‌دهند.

برخی از مقاضیان مهاجرت تحصیلی پس از دوره زبان انگلیسی مشغول به کار می‌شوند و زودتر از علاقمندان به تحصیل در سوئد وارد بازار کار این کشور می‌شوند. در این صورت باید ویزای تحصیلی در خاک به ویزای کاری تبدیل شود.

شرایط سنی تحصیل در سوئد

با اینکه از طرف ارگان‌های مرتبط با مهاجرت تحصیلی شرایط سنی مشخصی برای تحصیل در سوئد اعلام نشده است، اما وضعیت سنی متقاضی در نتیجه پذیرش تحصیلی و پس از آن نتیجه ویزای تحصیلی بی‌تاثیر نیست. با این حال، این معیار در زمان درخواست کمک‌هزینه تحصیلی می‌تواند توانایی‌های متقاضی را تقلیل دهد.

با این حساب گپ یا وقفه تحصیلی در قوانین پذیرش تحصیلی اهمیت دارد. بنابراین متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی خود را در بیش از 3 سال گذشته دریافت کرده‌اند، رشته‌ها و موسسات آموزشی محدودتری را برای انتخاب در چنته خواهند داشت.

بهترین شرایط سنی برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی تا سن 23 سال، مقطع کارشناسی ارشد تا 28 سال و مقطع دکتری تا 35 سال در نظر گرفته می‌شود؛ اما متقاضیان با سنین بالاتر می‌توانند با محدود کردن رشته و موسسه آموزش عالی مورد نظر به نتیجه درخواست پذیرش تحصیلی امیدوار باشند.

نمره آیلتس برای تحصیل در سوئد

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی نیاز به مدرک زبان دارد؛ به عبارت دیگر، یکی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره مناسب مقطع است.

یکی از متداول‌ترین مدارک زبان انگلیسی برای مهارت تحصیلی کارنامه آزمون آیلتس است. هر یک از دانشگاه های سوئد شرایط خاص خود را برای صدور پذیرش تحصیلی مقاطع آکادمیک مختلف تعیین کرده‌اند، برخی نمره 6 و برخی دیگر نمره 6.5 از آزمون آیلتس را برای پذیرش مقطع کارشناسی معیار قرار داده‌اند.

برای مثال موسسه فناوری کالمز نمره 6.5 آیلتس را برای پذیرش مقطع کارشناسی، نمره 7 را برای مقطع کارشناسی ارشد و نمره 7.5 را برای صدور پذیرش تحصیلی مقطع دکتری در نظر گرفته است.

علاوه‌بر پذیرش تحصیلی دانشگاه های سوئد، کالج‌های زبان این کشور نیز برای ثبت‌نام دوره زبان انگلیسی نیاز به مدرک آیلتس و مهارت مقدماتی زبان دارند. نمره آیلتس برای این دوره باید 5.5 به بالا باشد.

تحصیل در سوئد برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی هم امکان پذیرش است.

مقاطع آکادمیک سوئدی پس از پیوستن به فرآیند بولونیا در چارچوب سیستم آموزش عالی اروپا قرار گرفته است. در این سیستم مقاطع به سه دوره تقسیم می شوند که مربوط به سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. دو مقطع عمومی برای هر دوره با طول دوره متفاوت حرفه‌ای و آکادمیک در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد نیز تعریف شده است.

شرایط تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم

تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم محدودیتی در انتخاب رشته و دانشگاه برای متقاضیان واجد شرایط ندارد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از هر اقدامی ابتدا شرایط پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در رشته مورد نظرِ موسسه آموزشی انتخابی به دقت مطالعه کنید تا مشمول هزینه‌های مضاعف و اتلاف زمان نشوید.

علاقمندان می‌توانند با توجه به نمره معدل در مدرک دیپلم 12 ساله (دبیرستان + پیش‌دانشگاهی) و همچنین ریز نمرات دوره دبیرستان، رشته و موسسه آموزشی مورد نظر را انتخاب کنند. به عبارتی دیگر، نمرات و سوابق تحصیلی متقاضی تاثیر مستقیمی در نظر مسئولان پذیرش تحصیلی دارند. بنابراین ارائه نمرات بالا در مدرک تحصیلی شانس صدور پذیرش و همچنین ویزا را به میزان چشمگیری افزایش می‌دهد.

سیستم آموزشی ایران برای برخی رشته‌ها مقطعی تحت عنوان پیش‌دانشگاهی تعریف نکرده است؛ بنابراین دانش‌آموزان در طول 11 سال مدرک دیپلم و پایانی دبیرستان را دریافت می‌کنند. این دسته از علاقمندان مهاجرت تحصیلی موظف هستند پیش از درخواست پذیرش تحصیلی در رشته‌ای مرتبط با برنامه‌های تحصیلی مورد نظر، مدرک کاردانی دریافت کنند تا این مدرک دوره 12 ساله را پوشش دهد.

پس از مهیا شدن مدارک و شرایط مورد نیاز رشته منتخب باید در سایت پذیرش دانشجویان بین‌المللی حساب کاربری ایجاد کرد. تقریبا تمام موسسات آموزش عالی از طریق این سامانه اقدام به پذیرش متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌کنند. این سایت توسط شورای تحصیلات عالی سوئد مدیریت می‌شود. متقاضیان با اطمینان کامل می‌توانند تمام مراحل لازم از مطالعه شرایط تا ثبت‌نام و پرداخت‌ها را در این سامانه طی کنند.

جهت دریافت پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی دانشجو باید تحصیلات خود را در سطح دیپلم gymnasieskola یا معادل آن به پایان برساند. پس از تحصیل در این سیستم آموزشی، دیپلم آموزش عالی högskoleexamen ، 2 ساله با سپری کردن 120 واحد یا مدرک لیسانس kandidatexamen 3 ساله با گذراندن 180 واحد آموزشی عالی اعطا می‌شود. 

تحصیل در سوئد کارشناسی ارشد

یکی از شرایط مورد نیاز دوره‌های تحصیلات تکمیلی موسسات آموزش عالی این کشور، ارتباط رشته مقطع پیشین با رشته منتخب برای ادامه تحصیل است. به عبارتی دیگر، متقاضی تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی‌ارشد یا دکتری باید در رشته‌ای مرتبط با دوره تحصیلی پیشین ادامه تحصیل دهد.

علاوه‌بر این، نمره معدل مقطع کارشناسی و سوابق تحصیلی، نمره مدرک زبان انگلیسی برای دوره‌های انگلیسی‌زبان، شرایط سنی مناسب، آشنایی با زبان سوئدی و ... از جمله شرایط پذیرش تحصیلی این مقطع است.

با توجه به قوانین پذیرش تحصیلی موسسات آموزش عالی این کشور، متقاضیانی که دوره تحصیلی پیشین خود را به زبان انگلیسی گذرانده‌اند، الزامی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارند. در غیر این صورت، متقاضی بسته به قوانین پذیرش موسسه آموزشی مورد نظر باید مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا یا معادل آن ارائه کند.

زبان تدریس در برخی از برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد یا avancerad nivå ترکیبی از زبان‌های انگلیسی و سوئدی است؛ در این دوره‌ها معمولا ترم‌های ابتدای دوره به زبان انگلیسی تدریس می‌شود تا دانشجو فرصت ارتقا سطح زبان سوئدی را داشته باشد.

دوره کارشناسی دانشگاه های سوئد در طول یک تا دو سال طراحی شده و معمولا دانشجو موظف به گذراندن 120 واحد درسی است. در سیستم آموزش عالی این کشور، ارائه پایان‌نامه در یک‌ترم صورت می‌گیرد و 30 واحد دارد. همکاری کمپانی‌های بزرگ سوئدی با دانشجویان این مقطع برای ارائه پایان‌نامه از ویژگی‌های برجسته تحصیل در سوئد است.

جهت اخذ پذیرش تحصیلی یک برنامه در سطح پیشرفته دانشجو باید مدرک سه ساله سوئدی را در سطح پایه یا مدرک مربوطه را از کشور دیگری کسب کرده باشد؛ مدرک کارشناسی ارشد یک ساله با عنوان (magisterexamen) و گذراندن 60 واحد آموزش عالی و مدرک کارشناسی ارشد دو ساله با عنوان (masterexamen) و گذراندن 120 واحد آموزش عالی که هر دو مدرک نیاز به تکمیل پایان‌نامه دارند. مدرک کارشناسی ارشد دو ساله به تازگی در سیستم آموزش عالی این کشور تعریف شده و باید با رشته تحصیلی پیشین هم‌خوانی داشته باشد.

تحصیل در سوئد دکتری

ارائه پروپوزال یک پروژ‌ه تحقیقاتی مبتکرانه از مهم‌ترین شرایط دریافت پذیرش تحصیلی مقطع دکتری دانشگاه های سوئد محسوب می‌شود. متقاعد کردن استادان راهنما با ارائه موضوعاتی مناسب در سطح جهانی در کنار دیگر سوابق تحصیلی اولین گامی‌ست که برای مهاجرت تحصیلی باید برداشته شود.

از جذاب‌ترین مزایای تحصیل در سوئد در این مقطع، اختصاص حقوق ماهانه معینی به دانشجو در طول دوره است. علاوه‌بر این، دانشجویان پس از پایان دوره می‌توانند بدون نیاز به ورود به بازار کار، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

دریافت پذیرش تحصیلی یک برنامه در مقطع دکترا نیاز به ارائه مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک سوئدی را در سطح پیشرفته و معادل آن دارد. ارائه حداقل چهار سال تحصیل تمام‌وقت در رشته مورد نظر یا حداقل یک سال در سطح پیشرفته سوئدی را می‌توان جایگزین مدرک کارشناسی ارشد در برخی دوره‌ها کرد.

دانشجویان پس از گذراندن 120 واحد در طول 2 سال مدرک licentiatexamen دریافت می‌کنند و پس از سپری کردن 240 واحد آموزش عالی در طول4  سال مدرک دکترای PhD یا همان doktorsexamen سوئدی را دریافت می‌کنند و می‌توانند به عنوان دانشیار (دکترا) و استاد در این کشور مشغول به کار شوند.

دانشگاه استکهلم یکی از بهترین دانشگاه های سوئد است.

تحصیل در سوئد پزشکی

دوره پزشکی در دانشگاه های سوئد در دو مرحله کلی عمومی و تخصص تعریف می‌شود. در مرحله اولیه عمومی دروس اولیه در قالب موضوعاتی نظیر زیست‌شناسی سلولی، بافت شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک و زیست‌شناسی جهت آشنایی دانشجویان با چگونگی ساختار و کارکرد بدن انسان آموزش داده می‌شود.

پس از این مرحله و موفقیت در آزمون جامع پزشکی، در مرحله دوم دانشجو وارد دوره تخصص می‌شود. این دوره 5 ساله حدود 18 ماه کارآموزی دارد تا به دانشجو پروانه نظام پزشکی و اجازه فعالیت داده شود.

به دلیل تقاضای بالا در این رشته کسب امتیاز حد نصاب موسسات آموزش عالی در مرحله پذیرش تحصیلی و انتخاب دانشگاه بسیار اهمیت دارد. برخی از علاقمندان مهاجرت تحصیلی با گذراندن دوره‌های مهارت و قبولی در آزمون و همچنین دوره‌های کارورزی بالینی وضعیت تحصیلی خود را ارتقا می‌دهند.

اغلب دوره‌های پزشکی و رشته‌های زیرمجموعه آن مانند دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی به صورت ترکیبی به زبان‌های انگلیسی و سوئدی برگزار می‌شود. به همین دلیل، آشنایی با هر دو این زبان‌ها در سطح پیشرفته برای پذیرش تحصیلی و همچنین طول دوره تحصیل و درمان اهمیت دارد.

با توجه به ارتباطات پزشکان و کارآموزان این رشته در بیمارستان با بیماران نیاز به تسلط کافی به زبان سوئدی در هر مرحله دیده می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با یادگیری مهارت زبان سوئدی و ارائه مدرک زبان TISUS یا SVENSKA در سطح پیشرفته محدودیت در انتخاب موسسه آموزش عالی را از میان بردارید.

علاوه بر مدارک زبان، ارائه آخرین مدرک تحصیلی با نمره معدل 16 به بالا، ریزنمرات دوره دبیرستان به همراه پیش‌دانشگاهی، جواب آزمایش‌های سلامت پزشکی، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی تمکن مالی، انگیزه نامه و موضوع تحقیقاتی در مرحله درخواست پذیرش تحصیلی مورد نیاز است.

با اینکه بسیاری از دانشکده‌های پزشکی نمره معدل 14 را برای آخرین مدرک تحصیلی مناسب دیده‌اند، اما تجربه نشان داده است که معدل‌های 16 به بالا در معیار ارزیابی Merit Rating شانس بیشتری در پذیرش و ویزا شدن دارند.

هزینه تحصیل در سوئد

شهریه سالانه دانشگاه های سوئد بسته به مقطع، نوع رشته و موسسه آموزشی، و رنک دانشگاه متفاوت است؛ به طور کلی تحصیل در بهترین دانشگاه های سوئد سالانه چیزی حدود 9 هزار تا 25 هزار یورو شهریه دارند. معمولا گران‌ترین برنامه‌های تحصیلی رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و مهندسی هستند.

به طور میانگین شهریه سالانه دانشگاه استکهلم 9 هزار تا 14 هزار یورو، دانشگاه لوند 9,300 تا 25 هزار یورو، مؤسسه سلطنتی پزشکی کارولینسکا 16 هزار تا 20 هزار یورو و شهریه سالانه دانشگاه اوپسالا 9 هزار و 300 تا 20 هزار یورو برآورد می‌شود.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل از انواع خوابگاه‌های دانشجویی در پردیس دانشگاهی و بیرون از آن استفاده کنند. خدمات و امکانات خوابگاه‌ها و اقامتگاه‌های بسته به امکاناتی که ارائه می‌دهند، هزینه متفاوتی دارند. 

اجاره و تقاضای مسکن دانشجویی در شهرهای بزرگ مانند استکهلم و همچنین در شهرهای دانشجویی مانند اوپسالا و لوند بیشتر است. اجاره ماهانه اقامتگاه‌های دانشجویی بین 2500 تا 6500 کرون است که به میزان دقیق آن به شهر و اندازه و نوع محل اقامتگاه بستگی دارد.

علاوه‌بر شهریه‌های موسسات آموزشی و کرایه مسکن، هر دانشجو برای تهیه منابع آموزشی و خرید کتاب درسی به طور متوسط 750 کرون در ماه هزینه دارد. دانشجویان معمولاً با پرداخت حق عضویت اندك به اتحادیه دانشجویی محل می پیوندند. این امکان دسترسی به فعالیت‌های مختلف و تخفیف‌های دانشجویی را فراهم می‌کند. هزینه عضویت در این اتحادیه‌ها از 50 کرون تا 350 کرون در هر ترم بسته به واحد صنفی متغیر است.

هزینه مراقبت‌های بهداشتی برای دانشجویان بین‌المللی بسته همچنین مدت زمان اقامت و تحصیل در سوئد متفاوت است. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه های سوئد

دانشجویان سوئدی و بین‌المللی حین تحصیل از شورای ملی کمک به دانشجویان (Centrala studiestödsnämnden CSN) کمک‌های مالی دریافت می‌کنند. شورای ملی کمک به دانشجویان یک آژانس دولتی تحت وزارت آموزش و تحقیقات است که امور مربوط به برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیل در سوئد را بر عهده دارد. این مرجع دولتی سوئد برنامه‌های کمک هزینه مالی برای دانشجویان سوئدی مشغول به تحصیل در خارج از کشور را نیز پوشش می‌دهد!

با توجه به تقاضای بالای برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی و شرایط رقابتی آن، ثبت درخواست بورسیه تحصیلی پیش از درخواست پذیرش تحصیلی برای دانشجویان ایرانی تقریبا غیر ممکن است؛ مگر اینکه متقاضی شرایط بسیار برجسته و ویژه‌ای داشته باشد.

سازمان دولتی (SI (Swedish Institute ده‌ها برنامه‌کمک‌هزینه مالی برای دانشجویان بین‌المللی این کشور ارائه می‌کند که هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. استفاده از این برنامه‌ها نیاز به تایید سوپروایزر، سوابق تحصیلی و پژوهشی و همچنین دانش زبان در سطح پیشرفته نیاز دارد. لازم به ذکر است که بورسیه دولتی سوئد به تازگی به دانشجویان از مبدا کشورهای دچار بحران اقتصادی یا جنگ تعلق پیدا می‌کند.

علاوه‌بر این، دانشگاه های سوئد به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط بورسیه تحصیلی ارائه می‌کنند. برای مثال بسته به شرایط و وضعیت تحصیلی دانشجو بورسیه دانشگاه فناوری بلکینگ 75 تا 100 درصد هزینه‌ها، بورسیه دانشگاه فناوری کالمرز 75 تا 100 درصد، دانشگاه دالارنا 10 تا 50 درصد، دانشگاه یونشوپینگ 30 درصد، دانشگاه کارلستاد 25 تا 100 درصد، دانشگاه کریستین اشتاد تا 100 درصد، دانشگاه لینچوپینگ 25 تا 75 درصد هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی را پوشش می‌دهند.

هزینه زندگی در سوئد چقدر است؟

مانند دیگر کشورها، هزینه زندگی در هر یک از شهرهای سوئد بسیار متفاوت است. در کلان‌شهرهای هزینه مربوط به مسکن بسیار بالاتر از شهرهای کوچک‌تر است. البته شرایط آب‌وهوایی هر منطقه در میزان کرایه‌ها تاثیرگذار است.

سبک زندگی افراد نیز در میزبان هزینه‌های زندگی تاثیرگذار است؛ با توجه به گزارش سالانه اداره مهاجرت این کشور زندگی دانشجویی ماهانه 700 یورو تا هزارو دویست یورو آب می‌خورد. دلیل تفاوت در بازه قیمت‌ها تنوع در هزینه مسکنِ شهرهای مختلف است.

برای مثال میانگین هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای گوتنبرگ و استکهلم حدود 1250 یورو در ماه، شهرهای لوند و لینشوپینگ حدود 850 یورو در ماه، و شهر اوپسالا بین 750 تا 1200 یورو در ماه برآورد می‌شود.

زندگی در سوئد هدف بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور است.

هزینه‌های زندگی در قیاس با امکانات و رفاع اجتماعی در این کشور مهاجران بسیاری را جذب خود کرده است. طبق آخرین مطالعات و گزارش‌های اداره مهاجرت و ثبت احوال سوئد ده گروه بزرگ متولدین خارجی در سال 2019 از سوریه (191،530نفر)، عراق (146،048 نفر)، فنلاند (144،561نفر)، لهستان (93،722)، ایران (80،136)، سومالی (70173)، یوگسلاوی سابق (64349)، بوسنی و هرزگوین (60،012)، افغانستان (58،780) و ترکیه (51،689) بودند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل در سوئد در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر می‌توانید از مشاوره همکاران ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی بهره‌مند شوید. جهت بررسی موقعیت خود به نسبت استاندارهای سیستم آموزش عالی سوئد می‌توانید فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی تکمیل کنید و در فرصت مناسبی برای پوشش کاستی‌ها اقدام کنید.