یکی از شهرهای مورد توجه متقاضیان تحصیل در قبرس، شهر کایرنیا نام دارد که از شهرهای ساحلی ضلع شمال جزیره محسوب می‌شود. شهر کایرنیا Kyrenia که در بخش ترک‌نشین قبرس (شمالی) قرار گرفته، در میان شهروندان به گیرنه Girne هم مشهور شده است؛ اما در اصل گیرنه نام منطقه شمالی در قبرس شمالی و کایرنیا نام این شهر زیبای ساحلی است. تحصیل در کایرنیا نیز مانند دیگر شهرها برای تحصیل در قبرس نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر و دریافت ویزای تحصیلی قبرس از سفارت دارد.

جهت آشنایی با روند اخذ پذیرش تحصیلی رایگان، دریافت ویزای تحصیلی قبرس و همچنین آشنایی با این شهر خوش‌منظر تا پایان این نوشتار لتس گو یونی را همراهی کنید.

کایرنیا کجاست

این شهر بندری که نقش مهمی در اقتصاد و روابط بین‌المللی جزیره ایفا می‌کند، در حاشیه شمالی این بخش از قبرس جا خوش کرده و عملا تحت کنترل قبرس شمالی و کشور ترکیه است. پس از استقلال قبرس در سال 1960، درگیری یونانی‌ها و ترک‌ها در سال‌های 1963 و 1964 رونق را از شهر کایرنیا Kyrenia برد، اما در اواخر قرن بیستم و آرام‌گرفتن بحث‌های سیاسی این شهر بندری جان تازه‌ای یافت و با رونق صنعت گردشگری به اقتدار کشور کمک شایانی کرده است. 

تحصیل در قبرس نیاز به مدرک زبان و شرایط سنی ندارد.

این شهر ساحلی در 30 کیلومتری پایتخت یعنی شهر نیکوزیا قرار دارد و با صرف کمتر از نیم‌ساعت زمان می‌توان به مراکز دولتی آن دست یافت. شهر توریستی فاماگوستا نیز در فاصله 78 کیلومتری شهر کایرنیا واقع شده و سفر به آن حدود یک‌ساعت زمان نیاز دارد. شاید برای متقاضیان تحصیل در قبرس جالب باشد که بدانند مسافت خاکی میان این شهر بندری تا مرز ترکیه نیز حدود 433 کیلومتر است.

تحصیل در کایرنیا

بر اساس سیستم آموزشی قبرس تحصیل در دانشگاه های کایرنیا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز امکان‌پذیر است. متقاضیان تحصیل در قبرس تنها با ارائه مدارکی مشخصی که از سوی موسسات آموزشی تعیین می‌شود، می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند.

با اینکه ادامه تحصیل در برخی رشته‌های زیر مجموعۀ علوم پزشکی نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد، اما به طور کلی تحصیل در قبرس برای دانشجویان بین‌المللی تنها با ارائه مدارک و سوابق تحصیلی مورد نظر می‌توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی رایگان اقدام کنند.

به طور کلی تحصیل در قبرس به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد؛ اگر متقاضی مدرک زبان معتبر و بین‌المللی با نمره متوسط به بالا برای ارائه داشته باشد، مسیر اخذ پذیرش تحصیلی را هموارتر کرده است؛ در غیر این صورت باید در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی شرکت کند.

اگر نمره قابل قبولی از این آزمون کسب شود، متقاضی تحصیل در کایرنیا وارد دوره تخصصی دانشگاهی می‌شود و اگر نمره کسب شده از آزمون پایین‌تر از حد انتظار دانشگاه باشد، دانشجو باید ابتدا در دوره زبان انگلیسی شرکت کند و پس از اتمام دوره سال تحصیلی دانشگاهی آغاز می‌شود.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کایرنیا

مسئولان پذیرش تحصیلی دانشگاه های قبرس با بررسی سوابق تحصیلی متقاضی تحصیل در کایرنیا دانشجو می‌پذیرند. برای دریافت لیست مدارک مورد نیاز هر رشته تحصیلی باید به سایت رسمی دانشگاه های کایرنیا مراجعه کرد، اما به طور کلی مدارک و سوابق تحصیلی اعم از ریزنمرات دوران دبیرستان و پیش‌دانشگاهی (برای تحصیل در دوره لیسانس) و اسکن آخرین مدرک تحصیلی، انگیزه‌نامه و در برخی موارد توصیه‌نامه مورد نیاز است. 

پس از مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی و ارسال مدارک، درخواست پذیرش تحصیلی رایگان ثبت می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن لیست پرداختی‌ها به دانشجو ارائه می‌شود. با تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی نامه پذیرش تحصیلی اصلی که مهم‌ترین مدرک برای درخواست ویزای تحصیلی به حساب می‌آید، برای دانشجو صادر می‌شود.

تحصیل در کایرنیا نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی است.

ویزای تحصیلی قبرس

قوانین مهاجرتی قبرس شمالی توسط دولت ترکیه وضع شده است؛ بنابراین تحصیل در قبرس شمالی برای ایرانی‌ها نیازی به ویزای تحصیلی ندارد. جهت تحصیل در کایرنیا Kyrenia باید وارد ترکیه شد و از خاک این کشور برای تحصیل در قبرس شمالی باید اقدام کرد.

با ارائه پرینت نامه پذیرش تحصیلی به ماموران مهاجرت در فرودگاه‌های ترکیه، ویزای توریستی با اعتبار 1 تا 3 ماهه صادر می‌شود. با این ویزا متقاضی تحصیل در قبرس شمالی اجازه ورود به خاک این کشور را دارد.

پس از ثبت نام در دانشگاه های قبرس شمالی و طیِ مراحل پیش رو، گواهی مشخصی از سوی دانشگاه صادر می‌شود. با ارائه گواهی ثبت نام به انضمام نامه سکونت و آزمایش‌های پزشکی به اداره مهاجرت قبرس ویزای تحصیلی با اعتبار 1 تا ساله صادر می‌شود. اعتبار ویزای تحصیلی قبرس شمالی با ارائه سوابق تحصیلی قابل تمدید است.

دانشگاه های قبرس

متقاضیان تحصیل در کایرنیا چهار گزینه برای انتخاب دانشگاه پیش رو دارند تا پس از اخذ پذیرش تحصیلی رایگان تحصیل در قبرس را تجربه کنند. این موسسات آموزشی معتبر عبارتند از دانشگاه آمریکایی گیرنه Girne American University، دانشگاه کایرنیا University of Kyrenia، دانشگاه بین‌المللی فاینال Final International University و دانشگاه علوم قبرس Cyprus Science University

دانشگاه آمریکایی گیرنه

دانشگاه گیرنه با سیستم آموزشی آمریکایی‌اش در سال 1985 تاسیس و راه‌اندازی شد. با گسترش دانشگاه گیرنه و انتشارات مقالات علمی در مجله این دانشگاه محبوبیت بسیاری در میان متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی رایگان یافت. امروز بیش از 18 هزار دانشجو در در ۸ دانشکده، ۲ انستیتو و ۳ مدرسه تحصیلات عالیه دانشگاه گیرنه مشغول به تحصیل می‌شوند که بخش قابل توجهی از این شمار را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

برنامه‌های تحصیلی دانشگاه گیرنه در دانشکده‌های مهندسی، حقوق، آموزش، علوم انسانی، مدیریت، سلامت، ارتباطات، دانشکده معماری، طراحی و هنرهای زیبا ارائه می‌شود. دانشکده مهندسی دانشگاه گیرنه که به رشته‌های عمران، الکترونیک، کامپیوتر، صنایع و انرژی را می‌پردازد، اعتبار و امتیاز ویژه‌ای در سطح جهانی کسب کرده است. 

افزون بر دانشکده مهندسی دانشگاه گیرنه، این دانشگاه در دانشکده معماری، طراحی و هنرهای زیبا نیز به مدارج چشم‌گیری نایل آمده است. این دانشکده در سال 2009 از دانشکده مهندسی جدا شد و در چهار گروه آموزشی گروه معماری، گروه معماری داخلی، گروه طراحی گرافیک و گروه هنرهای تجسمی گسترش یافت.

دکتر حسین صدری ریاست دانشکده معماری، طراحی و هنرهای زیبا، دکتر کبیر صادقی ریاست گروه مهندسی عمران و دکتر شاهین کینوش ریاست گروه معماری دانشگاه گیرنه را به عهده دارند و از نام‌آوران ایرانی مشغول به کار و پژوهش در دانشگاه گیرنه هستند.

دانشگاه کایرنیا (گیرنه)

دانشگاه کایرنیا University of Kyrenia که در میان ترک‌نشین‌های قبرس به دانشگاه گیرنه Girne Üniversitesi مشهور شده است، در سال 2013 تاسیس شد و بیشتر به مطالعات دریایی می‌پردازد. 58 برنامه تحصیلی در 13 دانشکده تخصصی به دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در قبرس ارائه می‌شوند. دانشگاه کایرنیا در رشه‌های زیر مجموعه علوم بهداشت و علوم دریایی به تدریس از راه دور نیز می‌پردازد. 

آب و هوای کایرنیا

موقعیت جغرافیایی این شهر بندری بر نوار ساحلی شمال جزیره بر آب و هوای آن تاثیر مستقیمی گذاشته است. بر اساس رده‌بندی طبقه بندی کوپن Köppen Csa شهر کایرنیا آب و هوای مدیترانه ای گرم و تابستانی دارد. چراکه در این شهر تابستان‌هایی طولانی با هوایی خشک و گرم حاکم است و زمستان‌های خنک گاهی توام با طوفان به داخل شهر کایرنیا Kyrenia سر میزند. البته بیشتر روزهای زمستانی نزاع هوای‌ آفتابی و هوای بارانی را شاهد است.

میانگین دمای تابستانی در شهر کایرنیا میان 30 تا 33 درجه سانتی‌گراد نوسان دارد. در زمستان نیز میانگین دمای هوای 9 تا 11 درجه سانتی گراد بالای صفر برقرار است.

کایرنیا جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که مورد توجه متقاضیان تحصیل در قبرس قرار گرفته است.

هزینه زندگی در کایرنیا

سبک زندگی و محله شهرها دو رکن تاثیرگذار و تعیین‌کننده هزینه زندگی هستند و به طور دقیق نمی‌توان اعداد مشخصی را برای هزینه زندگی در کایرنیا اعلام کرد. اما با استناد به سایت‌های ارزیابی هزینه‌ها در شهرهای مختلف می‌توان برآوردی از مخارج ماهانه به دست آورد. هزینه خورد و خوراک، حمل و نقل و مسکن سه بخش عمده هزینه زندگی را شامل می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط و نه چندان گران‌قیمت این شهر حدود 5 تا 15 یورو هزینه دارد. با این حساب برای صرف هر سه وعده در رستوران برای دونفر باید مبلغی حدود 35 یورو در نظر گرفت. قیمت یک‌فنجان کاپوچینوی معمولی حدود 1.62 یورو و یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی حدود 2.75 یورو است.

در خریدهای سوپرمارکتی برای هر لیتر شیر تازه 0.98 یورو، یک قرص نان سفید 500 گرمی 0.96 یورو، و بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 1.60 یورو باید پرداخت کرد. قیمت هر کیلو پنیر محلی 3.83 یورو، برنج معمولی 0.67 یورو، قیمت هر کیلو فیله مرغ 8.39 یورو، گوشت قرمز 5.10 یورو است.

در خریدهای مربوط به میوه و صیفی باید برای هر کیلو سیب 1.12 یورو، هر کیلو پرتقال 0.78 یورو، موز 0.38 یورو، گوجه 1.43 یورو، سیب‌زمینی 0.38 یورو، و قیمت هر کیلو پیاز 0.30 یورو برآورد می‌شود.

کرایه مسکن در شهر کایرنیا Kyrenia بستگی به محله و موقعیت آپارتمان در شهر دارد. میانگین کرایه ماهانه برای آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر باید حدود 341.27 یورو در نظر گرفت. این مبلغ برای آپارتمان سه خوابه به حدود 638 یورو افزایش می‌یابد. زندگی در حومه شهر تا حدودی از هزینه‌های کرایه می‌کاهد. میانگین کرایه ماهانه آپارتمان یک خوابه در حومه شهر حدود 288 یورو و میانگین کرایه آپارتمان سه خوابه در همین حوالی حدود 478 یورو تخمین زده می‌شود.

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی داخل شهر باید بلیط تک سفره با نرخ 0.66 یورو یا بلیط ماهانه با نرخ 17.62 یورو تهیه کرد. در صورت تردد مکرر در سطح شهر استفاده از کارت‌بلیط‌های قابل شارژ ماهانه به صرفه‌تر خواهد بود. تعرفه ورودی تاکسی‌های شهری 1.56 یورو اعلام شده که به ازای هر کیلومتر از مسیر 0.50 یورو به میلغ اولیه افزوده می‌شود.

زندگی در کایرنیا

با احتساب 1,066.67 یورو به عنوان درآمد حاصل از مشاغل تمام‌وقت در این شهر در مقابل هزینه‌های زندگی، زندگی در کایرنیا Kyrenia می‌تواند تجربه بسیار خوبی را برای متقاضیان تحصیل در قبرس رقم بزند. این شهر ساحلی و زیبا مناظر و چشم‌اندازهای حیرت‌انگیزی دارد که گردشگران بسیاری را از تمام نقاط آسیا و جهان به خود جلب کرده است. زندگی شبانه شهر کایرنیا پرجنب و جوش در کنار مراکز تفریحی و جاذبه های تاریخی، شهر کایرنیا را به قطب صنعت گردشگری در قبرس شمالی تبدیل کرده است.

شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که سکونت در این منطقه به 5 هزار تا 3 هزار پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. این شهر پس از جنگ مشهور تروا تاسیس و به یکی از قدرتمندترین شهرهای رومیان تبدیل شد. ایمنی و استحکام بناهای ساخته شده توسط رومیان در شهر کایرنیا، یادواره‌های بسیاری را برای بشر امروز به ارمغان آورده است.