کشور تایلند سومین کشور آسیایی محبوب در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به حساب می‌آیند. تحصیل در تایلند برای دانشجویان بین‌المللی کم‌هزینه و به نسبت ارزان است؛ اقامت، شهریه و هزینه‌های به نسبت ارزان رفت‌وآمد به ایران موجب افزایش آمار مهاجرت تحصیلی به تایلند شده است. برای رسیدن به هدف تحصیل در تایلند باید از دو مرحله عبور کرد؛ دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این کشور و پس از آن دریافت ویزای تحصیلی تایلند که هر یک از این مراحل خود روند مشخصی دارند. برای آشنایی با شرایط و مراحل تحصیل در تایلند، هزینه تحصیل و زندگی در تایلند و آب و هوای این کشور تا پایان این بخش همراه لتس گو یونی باشید.

تایلند کجاست

کشور پادشاهی تایلندِ امروز یا سیامِ دوران قدیم نام کشوری در شبه جزیره هند و چین است که در جنوب شرقی قاره کهن قرار دارد. سرزمین غوطه‌ور در میان آب‌های آسیا از شمال و شمالِ شرق با لائوس، از شمال و غرب با میانمار، از جنوب شرق با کامبوج و از جنوب با کشور چند پاره مالزی مرز مشترک دارد. دریای آندامان و خلیج تایلند از دو سوی جنوبِ شرق و جنوبِ غرب این سرزمین را به آب‌های اقیانوس هند و اقیانوس آرام متصل کرده‌اند و سایه‌ای پررنگ بر اقتصاد و آب و هوای تایلند افکنده‌اند.

تحصیل در تایلند نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی است.

کشور تایلند از 76 استان تشکیل شده است؛ پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهرِ این کشور بانکوک (یا با تلفظ درست‌تر بانگکوک) نام دارد که در کرانه‌های شرقی رود چائو فرایا گسترده شده است. طبیعت بی‌نظیر شهر بانکوک در جوار خلیج تایلند یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان برای گردشگران محسوب می‌شود. نام این شهر تاریخی با جلوه‌های طبیعی خیره‌کننده‌اش هر ساله در میان برترین و جذاب‌ترین مقاصد گردشگری به چشم می‌خورد.

تحصیل در تایلند

بر اساس سیستم آموزشی دانشگاه‌های تایلند، دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دو گام پیش روی متقاضیان تحصیل در تایلند پیش‌بینی می‌شود. با گسترش و بازبینی این سیستم برای جذب بیشترِ دانشجویان بین‌المللی و افزایش درآمد از این روش، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز فراهم شده است. برای تحصیل در تایلند به زبان انگلیسی مدرک زبان بین‌المللی با نمره متوسط به بالا الزامی‌ست؛ اما دانشجویانی که نمره متقاعدکننده‌ای در مدرک زبان خود ندارند، می‌توانند ابتدا در دوره‌های زبانِ موسسات آموزشی این کشور شرکت کنند و بعد برای دریافت پذیرش تحصیلی و به طور کلی ادامه تحصیل در تایلند اقدام کنند. 

دریافت پذیرش تحصیلی از برخی موسسات آموزشی نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه دارند؛ معمولا آزمون‌های ورودی سراسری نیست و بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر در تاریخی متفاوت و چند بار در سال برگزار می‌شود. اغلب این آزمون‌ها برای سنجش سطح زبان انگلیسی به‌ویژه برای ارزیابی مهارت شنیداری متقاضی طراحی شده‌اند، اما در برخی رشته‌های تحصیلی طبق رفرنس‌های اعلام‌شده از سوی موسسه آموزشی سوالات تخصصی از دروس پایه نیز در این آزمون‌ها دیده می‌شوند. 

مزایای تحصیل در تایلند

بسیاری از موسسات آموزشی اروپایی شعبه‌ها و پردیس‌هایی در این کشور تاسیس کرده‌اند؛ به این ترتیب با صرف هزینه بسیار کمتری می‌توان از یک دانشگاه اروپایی فارغ‌التحصیل شد. به دلیل جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی سیستم دانشگاهی این کشور در تلاش است تا تجهیزات و طراحی درس بهتر و متنوع‌تری ارائه دهد. به همین دلیل هر ساله شاهد تاسیس شعبه‌ای از دانشگاه‌های مطرح اروپایی در این کشور هستیم.

همان‌طور که پیشتر هم اشاره کردیم، جهت سهولت بخشیدن به پروسه تحصیل در تایلند برای دانشجویان بین‎المللی بسیاری از برنامه‌های درسی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. شرکت در این دوره‌ها نیازی به آشنایی با زبان تایلندی نیست و تمام دوره به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. دوره زبان اغلب یکساله و در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، شرکت در این دوره ویزای تحصیلی تایلند نیز نیاز دارد.

تعدادی انگشت‌شمار از دانشگاه های تایلند در دیگر کشورهای اروپایی پردیس‌هایی تاسیس کرده‌اند که پس از گذراندن تعدادی از واحدهای درسی در دانشگاه مبدا به آسانی می‌توان به پردیس اروپایی درخواست انتقالی داد.

تحصیل در تایلند به زبان انگلیسی هم ممکن است.

در دانشگاه های تایلند برنامه‌های تحصیلی متفاوت و متنوعی در حوزه آمادگی آزمون‌های زبان، دوره‌های بیزنس و سایر دوره‌های آکادمیک جهت حضور در کلاس‌های دانشگاهی طراحی شده است تا مسیر تحصیل در تایلند دانشجویان بین‌المللی آسان شود.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های تایلند

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی به قوانین موسسه آموزشی منتخب بستگی دارد؛ برخی از دانشگاه‌ها تنها با ارسال فرم درخواست پذیرش تحصیلی و مکاتبه با مسئولان نامه پذیرش تحصیلی اولیه صادر می‌کنند؛ اما برخی دیگر لیست دقیقی از مدارک سوابق تحصیلی، شغلی و مالی را مشخص کرده‌اند. به همین علت پس از انتخاب رشته تحصیلی باید شرایط دریافت پذیرش تحصیلی را به دقت از سایت رسمی دانشگاه مطالعه و بررسی کرد.

برخی از دانشگاه‌ها برای بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی پیش از صدور پذیرش تحصیلی مبلغی به عنوان application fee دریافت می‌کنند؛ طبق قوانین برخی دانشگاه های تایلند این مبلغ در حین ثبت نام باید پرداخت شود. 

درصورت واجد شرایط بودن نامه پذیرش تحصیلی اصلی پس از ارسال فیش‌های پرداختی، صادر می‌شود. نامه پذیرش تحصیلی که معمولا در سربرگ دانشگاه و مهمور به نام دانشگاه است، تاریخ شروع ترم تحصیلی و درس‌های ارائه شده در ترم اول را به متقاضی تحصیل در تایلند متذکر می‌شود. نامه پذیرش تحصیلی که از سوی دانشگاه صادر می‌شود و تاریخ آغاز و پایان دوره را مشخص کرده است، پیش‌شرط درخواست ویزای تحصیلی تایلند است.

ویزای تحصیلی تایلند

ویزای ED کشور تایلند  non-immigrant ED visa که نوعی از ویزای‌های غیر مهاجرتی این کشور است به ویزای دانشجویی نیز مشهور شده است. طبق قوانین مهاجرتی این کشور، برای درخواست ویزای تحصیلی یا همان ویزای دانشجویی تاریخ دقیق آغاز دوره تحصیلی و تاریخ حدودی پایان دوره باید از سوی دانشگاه مشخص شود؛ به همین علت در نامه پذیرش تحصیلی تاریخ شروع کلاس‌ها و دیگر جزئیات آن ذکر می‌شود.

بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور اعتبار ویزای تحصیلی تایلند یک‌ساله است؛ به عبارتی دیگر، ویزای تحصیلی به دانشجو اجازه یک سال اقامت در خاک این کشور را می‌دهد، حتی اگر دوره تحصیلی 4 ساله یا بیشتر باشد! در حین دوره تحصیل و با بررسی وضعیت درسی دانشجو، ویزای تحصیلی او نیز در کشور تایلند و در اداره مهاجرت این کشور تمدید می‌شود.

با ارائه اصل و تصویر پاسپورت (با اعتبار حداقل 6 ماهه) و عکس می‌توان از سفارت یا کنسولگری سلطنتی تایلند در ایران (واقع در تهران- بهارستان) درخواست ویزای تحصیلی داد. کنسولگری سفارت تایلند نیز به صورت آن‌لاین درخواست ویزای تحصیلی را ثبت می‌کند.

برخی از متقاضیان تحصیل در تایلند تمایل دارند به‌صورت حضوری در دانشگاه‌های این کشور ثبت‌نام کنند یا فرم درخواست پذیرش تحصیلی را پر کنند؛ در این صورت با ویزای گردشگری 60 روزه می‌توان وارد خاک این کشور شد و در دوره اقامت 30 روزه ویزای گردشگری را به ویزای تحصیلی تبدیل کرد. 

باید توجه داشت که برای تبدیل ویزای گردشگری به ویزای تحصیلی در خاک این کشور در زمان اقدام ویزای گردشگری باید معتبر باشد؛ در غیر این صورت متقاضی موظف است خاک این کشور را ترک کند و از کشور مبدا (ایران) یا کشورهای همسایه تایلند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند!

با اینکه ویزای تحصیلی تایلند یک‌سال اعتبار دارد، اما در هنگام صدور تنها در بازه زمانی 90 روزه معتبر است و به متقاضی اجازه ورود به خاک این کشور را می‌دهد؛ دارنده ویزای تحصیلی تایلند موظف است پس از دریافت ویزا در بازه زمانی 90 روزه در دانشگاه ثبت نام کند و با ارائه نامه ثبت‌نام و فیش پرداخت شهریه مجوز اقامت یک‌ساله خود را از اداره مهاجرت این کشور دریافت کند.

ویزای تحصیلی تایلند اجازه تحصیل و اقامت کوتاه‌مدت را به دانشجویان خارجی می‌دهد؛ بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور کار دانشجویی در حین تحصیل در تایلند غیرقانونی‌ست و فعالیتی بدون مجوز تلقی می‌شود. با این همه، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در این کشور فعالیت‌هایی غیر از تحصیل هم دارند؛ بسیاری از دانشجویان با تدریس زبان انگلیسی به بومیان این کشور مخارج تحصیل خود را تامین می‌کنند.

دانشگاه های معتبر تایلند

در دانشگاه های تایلند دانشجویان در دوره‌های تحصیلی تمام‌وقت و تحصیل از راه دور پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند. هزینه زندگی و شهریه دانشگاه های تایلند به نسبت ارزان و به صرفه است؛ از طرف دیگر تعداد دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران در این کشور چشم‌گیر است. نام دو دانشگاه از میان موسسات آموزشی این کشور در رده جهانی حرف‌هایی برای گفتن دارند!

دانشگاه چولالونگکورن

یکی از دانشگاه‌های پایتخت‎نشین با نام دانشگاه چولالونگکورن Chulalongkorn University در رده‌های جهانی خوش درخشیده است. دانشگاه چولالونگکورن با نام مستعار و اختصاریافته چولا یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی و دولتی این کشور برشمرده می‌شود که در سال 1917 در بانکوک تاسیس شده است. دانشگاه چولالونگکورن در رتبه‌بندی جهانی سال 2020 براساس آمار QS (موسسه رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان) در جایگاه 2247 دنیا قرار گرفته و رتبه نخست را در میان دانشگاه های تایلند از آن خود کرده است. در رتبه‌بندی جهانی تایمز که در سال 2020 منتشر شد، نام دانشگاه چولالونگکورن در جایگاه ۱۰۰۰–۸۰۱ به چشم می‌خورد.

دانشگاه چولالونگکورن از برجسته ترین دانشگاه های تایلند است که در بانکوک قرار دارد.

تحصیل در تایلند کارشناسی

دوره لیسانس یا همان کارشناسی در سیستم آموزشی تایلند حدود 4 سال زمان می‌برد؛ البته برخی رشته‌های خاص مانند حقوق و رشته‎های زیرمجموعه علوم پزشکی طول دوره تحصیل به 6 تا 8 سال نیز می‌کشد. به طور معمول در طول این دوره تحصیلی دانشجویان موظف به گذراندن 128 واحد درسی هستند.

تحصیل در تایلند کارشناسی ارشد

طول دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا همان کارشناسی ارشد در دانشگاه های تایلند نیز حدود دوسال است. دریافت پذیرش تحصیلی از این دوره تحصیلی مشروط به ارائه معدل بالا در آخرین مدرک تحصیلی است. تحصیل در این دوره میان متقاضیان تحصیل در تایلند بسیار محبوب واقع شده است!

تحصیل در تایلند دکتری

طول دوره دکترا در سیستم آموزشی دانشگاه های تابلند بسته به رشته تحصیلی 3 تا 5 سال است. دریافت پذیرش تحصیلی از این دوره مشروط به موضوع تحقیق و پژوهش بر روی موضوع رساله است؛ برای این منظور پروپوزال متقاضی از سوی هیئت عملی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که توانست نظر مسئولان پژوهشی را جلب کند، متقاضی باید از همان ابتدا استاد راهنما داشته باشد. در پایان این دوره دانشجو موظف به ارائه رساله و پژوهش‌نامه‌ای معتبر است تا بتواند از هیئت علمی دانشگاه تاییدیه دریافت کند.

تحصیل پزشکی در تایلند

برخلاف دیگر رشته‌های تحصیلی ارائه شده از دانشگاه‌های کشور تایلند، تحصیل در رشته پزشکی و دیگر تخصص‌های مربوط به آن نیازمند شرکت در آزمون ورودی است. در برخی دانشگاه‌های پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود اما برای دریافت پذیرش تحصیلی از اکثر دانشگاه‌های تایلند باید به زبان تایلندی هم تسلط داشت!

دانشگاه ماهیدول

یکی از بهترین دانشگاه های تایلند در رشته پزشکی، دانشگاه ماهیدول Mahidol University نام دارد که در بانکوک واقع شده است. دانشگاه ماهیدول از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی این کشور است که در سال 1888 به عنوان درسه پزشکی تاسیس شد. به عنوان یکی از برجسته‌ترین مراکز سلامت و درمان، دانشگاه ماهیدول تحت نظر بیمارستان سیریراج Siriraj Hospital فعالیت می‌کند. دانشگاه ماهیدول در میان صد دانشگاه برتر پزشکی جهان جایگاه ثابتی را برای خود نشان کرده است.

دانشگاه ماهیدل از مهمترین دانشگاه های پزشکی جهان برشمرده می شود.

بورسیه تحصیلی در تایلند

برای جلب نظر دانشجویان خارجی، برنامه متنوعی به عنوان بورسیه و کمک‌هزینه‌های دانشگاه های تایلند ارائه می‌شود که از میان آن‌ها دو بورسیه برای دانشجویان آسیایی اختصاص یافته است؛ یکی از این برنامه‌ها که شامل تمامی دانشجویان دانشکده‌های مهندسی، فناوری و مدیریت می‌شود، به مقطع کارشناسی ارشد اختصاص یافته است و برنامه کمک‌هزینه تحصیلی دیگر به دانشجویان رشته‌های محیط زیست در دانشکده محیط زیست، منابع و توسعه تعلق می‌گیرد. این طرح تمامی شهریه دوره تحصیلی، هزینه مسکن و اقامت در پردیس دانشگاه را پوشش می‌دهد.

آب و هوای تایلند

ارتفاعات شمالی و بادهای اقیانوسی از جمله عوامل تاثیرگذار در آب و هوای تایلند هستند؛ رشته‌کوه‌های رفیع تانون تونگ چایِ Thanon Thong Chai Range استان لامفون در شمال این کشور مانند دژی استوار از ورود بادهای سرد و خشک به نقاط مرکزی این کشور جلوگیری می‌کنند. از سویی دیگر بادهای اقیانوسی از شرق و غرب کشور، ابرهای بارانی را به داخل میدمند و بر میزان رطوبت هوا می‌افرایند. از این رو بر اساس رده‌بندی کوپن آب و هوای تایلند در اقلیم گرم‌دشتی (یا اقلیم ساوان گرمسیری) طبقه‌بندی می‌شود.

به طور کلی کشور تایلند سه فصل مجزا را تجربه می‌کند؛ فصل بارانی که در اواسط می تا اکتبر بر کشور حکم است، بر اثر بادهای موسمی ابرهای بارانی اقیانوس هند را به داخل کشور روانه می‌کنند. آگوست و سپتامبر بارانی‌ترین ماه‌های سال هستند و بعد نوبت را به زمستان می‌دهند. زمستان متاثر از بادهای موسمی شمال شرقی از اواسط اکتبر آغاز می‌شود و تا اواسط فوریه در این کشور جولان می‌دهد. در این فصل دمای خشک و معتدل بر کشور حاکم است و یکی از بهترین فصل‌ها برای سفر به کشور تایلند رقم می‌خورد. عطر تابستان اواسط مِی به مشام می‌رسد. در این فصل گاهی میانگین دمای هوا به چهل درجه هم می‌رسد و هوای گرمی در نواحی شمالی، شمال شرقی، مرکزی و شرقی سایه می‌افکند. 

هزینه زندگی در تایلند

سبک زندگی و شهر محل سکونت هزینه زندگی در تایلند را تعیین می‌کند، اما بر اساس سایت‌های راهنمای دانشجویان خارجی، حداقل هزینه زندگی در تایلند برای دانشجویان حدود 650 دلار آمریکا اعلام شده است. هزینه مسکن و حمل و نقل در شهرهای بزرگ مانند بانکوک و چیانگ مای بیشتر از دیگر شهرهای تایلند پیش‌بینی می‌شود، اما برای درک کلی هزینه‌ها می‌توان به عمده مخازج زندگی یعنی هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک و هزینه حمل و نقل اشاره کرد.

قیمت بات تایلند

واحد پول کشور تایلند «بات» نام دارد و با علامت ฿ نشان داده می‌شود. هر بات حدود 1354.29 ریال ایران و 0.032 دلار آمریکا برآورد می‌شود. اما برای درک بهتر هزینه های زندگی در کشور تایلند در این نوشتار از واحد پول دلار آمریکا استفاده می‌کنیم.

چیانگ مای دومین شهر بزرگ تایلند بعد از بانکوک است.

هزینه خورد و خوراک در تایلند

صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط و نه چندان گران کشور تایلند حدود 1.93 دلار آب می‌خورد؛ با این حساب، صرف هر سه وعده غذایی برای دو نفر در این قبیل رستوران‌ها حدود 22.52 دلار هزینه دارد. البته با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود مانند مک‌دونالد هزینه یک وعده به 6.44 دلار کاهش پیدا می‌کند. قیمت یک فنجان کاپوچینوی معمولی حدود 1.95 دلار، یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی حدود 0.65 دلار و یک  بطری کوچک آب حدود 0.36 دلار برآورد می‌شود.

در مصارف روزانه برای هر لیتر شیر معمولی حدود 1.74 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی حدود 1.28 دلار و برای یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی باید حدود 1.65 دلار در نظر گرفت. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 1.19 دلار، هر کیلو پنیر سفید محلی حدود 18.76 دلار، هر کیلو فیله مرغ حدود 2.51 دلار و قیمت هر کیلو گوشت قرمز حدود 10.50 دلار برآورد می‌شود. در خرید میوه و صیفی برای هر کیلو سیب باید 2.76 دلار، موز 1.18 دلار، پرتقال 1.97 دلار، گوجه 1.39 دلار، سیب‌زمینی 1.35 دلار و برای هر کیلو پیاز باید حدود 1.14 دلار پرداخت کرد.

هزینه حمل و نقل در تایلند

محبوب‌ترین سیستم حمل و نقل در داخل شهرهای تایلند استفاده از اتوبوس‌های خطی است. افزون بر این، خطوط متروی داخل شهرها از حجم ترافیک خیابان‌ها کاسته و تجهیزات به‌صرفه‌ای را در اختیار عموم قرار داده است. استفاده از وسایل نقلیه عمومی با دو نوع بلیت تک سفره با نرخ 0.97 دلار ممکت می‌شود و بلیت ماهانه قابل شارژ با نرخ 40.22 دلار در دسترس عموم قرار می‌گیرد. اما در صورت ارائه کارت دانشجویی می‌توان از تخفیف این نوع بلیت‌ها بهره‌مند شد. تعرفه ورودی تاکسی‌های داخل شهر حدود 1.13 دلار اعلام شده که به ازای هر کیلومتر از مسیر حدود 0.64 دلار به مبلغ ورودی افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در تایلند

زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی در کاهش هزینه زندگی بسیار موثر است؛ البته باید در نظر داشت که خوابگاه‌های دولتی دانشگاه های تایلند شرایط مشخصی برای پذیرش در نظر می‌گیرند. در پردیس برخی دانشگاه‌ها اقامتگاه‌های دولتی و نیمه‌خصوصی ارائه می‌شود؛ بسته به امکاناتی که خوابگاه در اختیار دانشجو قرار می‌دهد، هزینه‌ها نیز متفاوت است. اما به طور کلی رزرو اقامتگاه و استفاده از غذاخوری خوابگاه رایگان است.

درصورت تمایل به کرایه آپارتمان و زندگی مستقل، ماهانه مبلغ مشخصی برای کرایه باید در نظر گرفت. کرایه مسکن در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است؛ در شهرهای بزرگ محله‌ای که آپارتمان در آن قرار دارد نیز در میزان کرایه تاثیر دارد. اما به طور میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرها حدود 273 تا 804 دلار و کرایه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهرها حدود 1,176.12 دلار برآورد می‌شود. معمولا زندگی در حومه شهر به میزان قابل توجهی از هزینه‌های مربوط به مسکن می‌کاهد؛ کرایه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهرها حدود 160.88تا 482.65 دلار و کرایه آپارتمان سه‌خوابه در حومه شهرها حدود 386.12 تا 1,126.18 دلار اعلام شده است. 

هزینه تحصیل در تایلند

شهریه دانشگاه ‌های تایلند به رشته، مقطع تحصیلی و قوانین دانشگاه بستگی دارد؛ برخی دانشگاه‌ها هزینه‌ای به عنوان هزینه ثبت نام دریافت نمی‌کنند و برخی دیگر برای بررسی مدارک نیز مبلغی دریافت می‌کنند، برخی دانشگاه‌ها در ترم‌های آخر تحصیلی شهریه کمتری دریافت می‌کنند درحالی که در برخی دیگر با ارئه واحدهای پایانی عملی شهریه بالاتری دریافت می‌کنند. 

تحصیل در رشته‌هایی که واحدهای عملی زیادی دارند و در طول دوره از تجهیزات خاصی استفاده می‌کنند، شهریه بالاتری نیز دریافت می‌شود؛ اما به طور کلی تحصیل دوره کارشناسی حدود 6,250 دلار تا 98,127 دلار هزینه دارد. دوره‌های کارشناسی ارشد به طور میانگین از 3,005 دلار تا 65,260 دلار و دوره‌های دکتری از 7,029 دلار تا 44,618 دلار آب می‌خورد.

کارت دانشجویی دانشگاه های تایلند امکانات ویژه‌ای در اختیار دارندگان این کارت قرار می‌دهد؛ تخفیف در خرید بلیت‌های وسایل نقلیه عمومی، تخفیف مراکز خرید کتاب و لوازم تحریر از برخی مراکز فروش، تخفیف در برخی رستوران‌های سطح شهر، و ... از جمله خدماتی‌ست که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند و از هزینه تحصیل در تایلند به میزان چشم‌گیری می‌کاهد. 

جاذبه های گردشگری تایلند

جذابیت‌های طبیعت کشور تایلند جنگل‌ها، بیشه‌زارها و دریاچه‌ها این کشور را تبدیل به بهشت گردشگران و حتی کارگردان‌ها کرده است؛ جلوه‌های خیره‌کننده طبیعت کشور تایلند تبدیل به لوکیشن بسیاری از فیلم‌های هالیوودی شده تا به زیبایی‌های بصری آن‌ها بیفزاید. به واسطه طبیعتی بکر و خارق‌العاده، صنعت گردشگری تایلند یکی از منابع اقتصادی این کشور برشمرده می‌شود. 

در کنار جاذبه‌های طبیعی، معماری بناهای تاریخی این کشور فرهنگ و تمدن کشور تایلند را در چشمان گردشگران فریاد می‌کند؛ خلیج فانگ نا، جزایر سیمیلان، بازارهای شناور، معبد آیوتایا و ویرانه‌های کاخ، معبد وات آرون و هزاران پارک ملی با غارهایی مرموز و بی‌انتها از جمله شگفتی‌های این سرزمین بر شمرده می‌شوند.

تحصیل در تایلند شرایط سنی ندارد.

زندگی در تایلند 

با شنیدن نام کشور تایلند مناظر زیبا و طبیعت استوایی این کشور در نظر پدیدار می‌شود، اما زندگی در شرایط جوی این سرزمین کمی متفاوت است. بارش در تمام ماه‌های سال در سراسر این کشور برقرار است و میزان رطوبت هوا در تابستان طبیعت را زنده نگه داشته است. 

این پهنه سبز مردمان مهربان و مهمان‌نوازی دارند که ارتباط خوبی با مهاجران و گردشگران برقرار می‌کنند، اما اکثر قریب به اتفاق آن‌ها توانایی مکالمه به انگلیسی ندارند. با اینکه کشور تایلند سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند، اما شهروندان شهرهای بزرگ نیز به ندرت قدرت درک کلام انگلیسی را دارند.

در تمام شهرهای تایلند وسایل نقلیه عمومی در دسترس است و امنیت در تمام ساعات شبانه روز برقرار است. زندگی در کشور تایلند برای یک دانشجو خاطرات خوش و ماندگاری را به جا خواهد گذاشت. آرامش سواحل کشور تایلند مهاجران بسیاری را به خود جلب کرده است تا در سکوت طبیعت مراقبه کنند و به دور از ازدحام شهرها از زندگی لذت ببرند.

شهرهای دانشجویی تایلند

تقریبا در تمامی شهرهای بزرگ تایلند موسسات آموزشی دولتی و خصوصی با برنامه‌های تحصیلی متنوعی دایر هستند؛ اما بیشتر متقاضیان تحصیل در تایلند دو شهر بزرگ این کشور یعنی بانکوک و چیانگ مای را برای ادامه تحصیل و زندگی بر‌می‌گزینند. 

بانکوک

یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان در شهر بانکوک واقع شده است. فارغ از ازدحام پایتخت و هرج و مرج خیابان‌های این شهر، بسیاری از متقاضیان تحصیل در تایلند در رشته پزشکی دانشگاه ماهیدول را برمی‌گزینند. افزون بر این، بانکوک بیشترین موسسات آموزشی دولتی و خصوصی کشور را میزبانی می‌کند؛ دانشگاه‌های مشهوری همچون دانشگاه چولالونگکورن، دانشگاه بانکوک و دانشگاه کازرتسارت در این کلان‌شهر واقع شده‌اند.

چیانگ مای

شهر چیانگ مای به عنوان دومین شهر مهم و بزرگ کشور تایلند پس از پایتخت، میزبان موسسات آموزشی مهم این کشور شده است. سه دانشگاه برجسته کشور تایلند با نام‌های دانشگاه چیانگ مای، دانشگاه فناوری راجامانگالا، و دانشگاه پایاپ در شهر چیانگ مای واقع شده‌اند.