تحصیل در ایتالیا 2024 چگونه است؟ در لتسگویونی درباره هزینه تحصیل در ایتالیا، شرایط اپلای ایتالیا و مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی و تحصیل در ایتالیا خواهید خواند. در اینجا راهنمای تحصیل در ایتالیا را خواهید خواند و پس از آن میتوانید برای اپلای ایتالیا (پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا) اقدام نمایید.

تحصیل در ایتالیا به عنوان یکی از اهداف مهاجرت تحصیلی به اروپا، به ویژه در برخی رشته‌های هنری و معماری شناخته شده است. به علت هزینه‌های تحصیل و زندگی به نسبت ارزان و اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی دانشگاه های کشور ایتالیا در سطح جهانی، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور شهرت بسیاری یافته است.

پیش از هر گونه اقدامی برای دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا ( اپلای ایتالیا ) باید شناخت کافی درباره پروسه تحصیل در ایتالیا به دست آورید که در lets go uni به آن خواهید رساند بنابراین تا پایان این بخش همراه موسسه اعزام دانشجو لتس گو یونی باشید.

پیش از شروع راهنمای تحصیل در کشور ایتالیا بهتر است بدانید، کشور ایتالیا با حدود 60 میلیون نفر جمعیت، پنجمین کشور پُرجمعیت اروپا به حساب می‌آید. شهر رم پایتخت ایتالیاست و آوازه خاصی در تاریخ جهان دارد.

تحصیل در ایتالیا

شبکه آموزشی ایتالیا بسیار گسترده است؛ در سیستم آموزشی دانشگاهی این کشور دانشگاه‌های خصوصی و دولتی، دانشجوی بین‌المللی جذب می‌کنند. برخلاف قوانین آموزشی بسیاری از کشورها، پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی شرط معدل و سن ندارد؛ اما نمره مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی در هر دو مرحله اهمیت ویژه‌ای دارد.

البته با وجود اینکه ارائه مدرک زبان برای دریافت پذیرش الزامی نیست، اما باید توجه داشت که ارائه نمره معدل بالا در مدرک تحصیلی تاثیر مثبتی روی نظر نهایی مسئولان پذیرش تحصیلی و آفیسر ویزای تحصیلی خواهد داشت.

تحصیل در ایتالیا 2023 با لتسگو یونی

برای تحصیل در کشور ایتالیا در برخی رشته‌ها مانند رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و مهندسی و برای بهترین دانشگاه ها باید در آزمون ورودی شرکت کرد، اما در کلِ دریافت پذیرش تحصیلی برای تحصیل در رشته‌های دیگر دانشگاه های ایتالیا نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست.

شرایطی که سیستم آموزشی ایتالیا برای صدور پذیرش تحصیلی و اپلای در نظر گرفته چندان پیچیده نیست؛ برای دانشجوی بین‌المللی، ایتالیا یکی از میزبان‌های خوب و بی‌دردسر مهاجرت تحصیلی برشمرده می‌شود.

نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا

زبانِ تدریس در دانشگاه های ایتالیا انگلیسی و ایتالیایی اعلام شده است؛ در سال‌های اخیر به دلیل جذب دانشجوی بین‌المللیِ بیشتر، تعداد دانشگاه‌های انگلیسی زبان ایتالیا برای اپلای افزایش یافته‌اند.

برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان باید مدرک معتبر و بین‌المللی زبان انگلیسی و برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک معتبر زبان ایتالیایی ارائه داد. البته در مقاطع عالی تاکید زیادی روی ارائه مدرک زبان وجود ندارد؛ در صورتی که متقاضی توانایی درک دروس را نداشته باشد، باید در دوره زبان مربوطه شرکت کند. اما به طور کلی نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی 5.5 تا 6.5 اعلام شده است.

معمولاً هر ساله در سفارت ایتالیا (واقع در تهران) دوره‌های زبان ایتالیایی برگزار می‌شود؛ در سیستم آموزشی موسسه زبان سفارت سه کتاب از مجموعه Espresso آموزش داده می‌شود و در نهایت نمره کسب شده از آزمون نهایی Esterni سرنوشت اپلای ایتالیا و ویزای تحصیلی متقاضی را تعیین می‌کند. حداقل نمره قبولی از این آزمون 160 از 200 اعلام شده است. 

اپلای ایتالیا

بیشتر دانشگاه های ایتالیا بر اساس وضعیت تحصیلی متقاضی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند؛ اما برای اپلای ایتالیا در برخی رشته‌ها باید در آزمون ورودی شرکت کرد. جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور ایتالیا باید مدارک مشخصی برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال کرد؛ مدراکی همچون سوابق تحصیلی و شغلی، انگیزه‌نامه تحصیلی و مدارک شناسایی و هویتی از جمله موارد قابل توجه در این مرحله هستند. 

در صورت انتخاب دانشگاه‌های انگلیسی زبان، ارسال مدرک زبان معتبر خالی از لطف نیست، اما ارسال آن اجباری نیست. البته باید در نظر داشت که تنوع رشته‌های تحصیلی به زبان ایتالیایی بیشتر است! با گذراندن دوره زبان ایتالیایی در داخل ایران و در آموزشگاه مربوط به سفارت محدودیت انتخاب رشته برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا از بین خواهد رفت.

آزمون تیل TIL

آزمون مربوط به رشته‌های معماری و مهندسی TIL نام دارد (Test in Laib) که به صورت آنلاین نیز برگزار می‌شود. برای ادامه تحصیل در رشته‌های مربوط به مهندسی خودرو، مهندسی کامپیوتر، مهندسی ارتباطات و الکترونیک، مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک باید در این آزمون شرکت کرد. 

آزمون آی‌مَت IMAT

تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا نیازمند شرکت در آزمون ورودی IMAT یا همان آزمون بین‌المللی پزشکی International Medical Admissions Test است. این آزمون توسط وزارت آموزش پرورش ایتالیا (MIUR) نظارت می‌شود. ثبت نام در این آزمون به صورت آن‌لاین و توسط بهترین دانشگاه های ایتالیا صورت می‌گیرد.

ویزای تحصیلی ایتالیا چگونه است؟

اصل مدارک ارسال شده توسط متقاضی پذیرش تحصیلی و ترجمه آن‌ها در سفارت ایتالیا مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. بر اساس قوانین آموزشی کشور ایتالیا، پس از تایید مدارک در سفارت متقاضی اجازه ثبت نام نهایی در دانشگاه را دارد. 

پس از دریافت پذیرش تحصیلی اولیه از سوی دانشگاه، متقاضی می‌تواند برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کند. برای این منظور ابتدا باید لیست مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی را از سایت سفارت دریافت و با تکمیل و ترجمه آن در سایت سفارت ایتالیا بارگذاری کند.

در حال حاضر امور مربوط به ویزای تحصیلی توسط شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویس "CKGS" واقع در خیابان ولنجک تهران انجام می‌شود. شما می‌توانید صفر تا صد اپلای و همچنین ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را با خیال آسوده به شرکت لتسگو یونی بسپارید. جهت دریافت مشاوره تخصصی می‌توانید از طریق سایت، نسبت به رزرو وقت مشاوره، اقدام نمایید.

ویزا برای تحصیل در ایتالیا

یکی از مدارک مهم در این مرحله اثبات پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا در طول دوره تحصیل است. بر اساس قوانین مهاجرتی کشور ایتالیا، فرد ثالثی باید با ضمانت‌نامه محضری تمامی هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل متقاضی در طول دوره را به عهده بگیرد. همراه با این گواهی باید موجودی بانکی فرد ضامن، گردش حساب 3 ماهه و درآمد ماهیانه او برای کارگزاری ارسال شود.

در پروسه درخواست ویزای تحصیلی کشور ایتالیا متقاضی باید در جلسه مصاحبه حضوری شرکت کند. البته برخی از متقاضیان از این قانون مبرا هستند؛ افرادی که تجربه تحصیل در مدارس و موسسات آموزشی ایتالیایی را در سوابق تحصیلی خود ارائه دهند، متقاضیانی که دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی را از دانشگاه‌های مخصوص اتباع خارجی این کشور دریافت کرده باشند و متقاضیانی که گواهینامه مهارت زبان ایتالیایی سطح C1 و C2 را مطابق با شورای اروپا CLIQ کسب کرده باشند، شامل این تبصره می‌شوند.

زمان و تاریخ مصاحبه پس از دریافت مدارک و تکمیل فرم ثبت نام، از سوی شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویس مشخص می‌شود.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا چگونه است؟

هر یک از دانشگاه های ایتالیا شرایط منحصر به فردی برای پذیرش دانشجو در نظر گرفته‌اند، اما شرایط حمایتی دولت ایتالیا از دانشجویان بین‌المللی در تمامی شهرها و دانشگاه‎ها یکسان است. اختصاص بورس تحصیلی و کمک‌هزینه‌های متنوع به دانشجویان اجازه تحصیل بدون دغدغه مالی را برای آن‌ها فراهم کرده است.

مقطع کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا

در گام اول جهت تحصیل در ایتالیا باید به سایت دانشگاه های ایتالیا (www.universitaly.it) مراجعه و پس از مطالعه شرایط و ویژگی‌های آن، در همین سایت ثبت نام کرد. با بررسی شرایط دانشجو مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی نامه‌ای تحت عنوان پذیرش اولیه صادر می‌کنند. این نامه به دانشجو اجازه درخواست ویزای تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر را می‌دهد. پس از این مرحله دانشجو می‌تواند در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت کند. 

جهت دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی باید مدارک مشخصی اسکن و به زبان ایتالیایی ترجمه شوند؛ مدارکی مانند رزومه کاری و CV، مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی، انگیزه نامه تحصیلی، مدارک هویتی و شناسایی و صفحه اول پاسپورت در این مرحله مورد توجه قرار می‌گیرد. 

شروع ثبت نام دانشگاه‌های این کشور برای ترم پاییز از ماه سپتامبر آغاز می‌شود؛ در اواخر ماه سپتامبر و اوایل اکتبر کلاس‌ها شروع می‌شوند. بنابراین برای دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی باید حداقل 3 ماه پیش از این تاریخ اقدام کرد.

دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی می‌توانند تنها با ویزای تحصیلی تا سقف 10 ساعت در هفته مشغول به کار نیمه‌وقت شوند. درآمد کار نیمه‌وقت در ایتالیا حدود 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت کار برآورد می‌شود. مدت زمان تحصیل در این دوره بسته به نوع رشته و دانشگاه 4 تا 5 سال طول می‌کشد. در برخی رشته‌ها سال آخر تحصیل به تدریس مباحث عملی اختصاص داده می‌شود.

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا

برخلاف دوره کارشناسی، جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد، نیازی به پیش ثبت نام در سایت دانشگاه‌های این کشور نیست؛ برای این منظور متقاضی موظف است از سفارت ایتالیا جهت درخواست پذیرش تحصیلی و پس آن ویزای تحصیلی اقدام کند.

صدور پذیرش تحصیلی و ثبت نام دانشجو در این مقطع در فصل پاییز صورت می‌گیرد. برای این منظور باید از اول اکتبر تا نهایت اواخر ماه ژوئن هر سال اقدام کرد. بهترین زمان درخواست ویزای تحصیلی این مقطع نیز بازه زمانی مناسب از اوایل ماه مارس یعنی حدود فروردین ماه تا اوایل ماه جولای یعنی تیرماه است.

البته برای شروع تحصیل در ترم بهار می‌توان از اوایل ماه ژوئن تا پایان ماه سپتامبر برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کرد. پس از این مرحله جهت درخواست ویزای تحصیلی می‌توان از اوایل اکتبر تا اواخر دسامبر اقدام کرد.

به طور معمول دریافت پذیرش تحصیلی از این مقطع با بورس‌ها و کمک‌ هزینه‌ های تحصیلی همراه است؛ با شرکت در این طرح‌ها هزینه‌های تحصیل و حتی زندگی در این کشور به میزان چشم‌گیری کاهش می‌یابد. این دوره دو تا سه ساله، زمان مناسبی برای آشنایی با فرهنگ، زبان و بازار کار این کشور است. 

با ورود به بازار کار دانشجویی می‌توان تجربه کار در یک کشور اروپایی را به رزومه شغلی افزود و مسیر دریافت اقامت شنگن را آسان کرد. بر اساس قوانین این کشور، سقف کار دانشجویی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته است؛ با حساب حداقل 7 تا 10 یورو درآمد حاصل از هر ساعت کاری می‌توان بخشی از هزینه های تحصیل در ایتالیا را پوشش داد.

مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های ایتالیا 4 تا 6 سال طول می‌کشد. برای دریافت پذیرش تحصیلی از این مقطع متقاضی باید با موضوع پروژه تحقیقاتی خود استادان راهنمای دانشگاه مورد نظر را برای تحصیل و جذب در آن دانشگاه متقاعد کند.

پس از این مرحله دانشجو می‌تواند برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کند. بیشتر رشته‌های تحصیلی این مقطع به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند؛ اما دانشگاه‌های محدودی رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند.

ددلاین پذیرش دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری ماه نوامبر است؛ بهترین زمان برای درخواست پذیرش تحصیلی از اول فوریه تا پایان ماه نوامبر هر سال است. و همچنین بهترین زمان برای درخواست ویزای تحصیلی کشور ایتالیا نیز از ابتدای ماه اکتبر تا پایان ماه دسامبر اعلام شده است.

بر اساس قوانین این کشور دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند پس از اشتغال به تحصیل همزمان با دوره به تدریس در دانشگاه‌های این کشور بپردازند. افزون بر این، دانشجویان این مقطع اجازه دارند تنها با ویزای تحصیلی تا سقف 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و با درآمد آن بخشی از هزینه تحصیل در ایتالیا را پوشش دهند. 

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا، از برترین دانشگاه‌های جهان برای ادامه تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی هستند. در سال‌های اخیر این رشته در میان دانشجویان بین‌المللی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. برای تحصیل در رشته‌های زیر مجموعه علوم پزشکی مانند دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و سایر تخصص‌ها باید در آزمون ورودی این رشته که پیش‌تر معرفی شد، شرکت کرد. 

آزمون آیمَت در سیستم آموزشی این کشور به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می‌شود و متقاضی بسته به زبان تدریس در دانشگاه مورد نظر باید در آزمون ایتالیایی یا انگلیسی شرکت کند. در این آزمون درس‌هایی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و اطلاعات عمومی و هوش مورد سنجش قرار می‌گیرد. مدت زمان این آزمون 100 دقیقه اعلام شده است؛ در این بازه زمانی متقاضی باید به 60 سوال تستی و تشریحی (در برخی دانشگاه‌ها سوالات شفاهی) پاسخ دهد.

در صورت کسب نمره درخور از این آزمون می‌توان به دریافت کمک‌هزینه و بورس تحصیلی نیز امیدوار شد؛ اما در کل امکان تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد.

تحصیل در ایتالیا با کمترین هزینه با لتسگو یونی

بورس تحصیلی ایتالیا چگونه است؟

سیستم آموزشی ایتالیا شرایط خاصی برای اعطای بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. درصورتی که متقاضی شرایط سنی، مهارت زبانی و سابقه تحصیلی مفیدی ارائه دهد و در کل شرایط مناسبی داشته باشد، با درخواست او موافقت خواهد شد؛ اما بر اساس قوانین سیستم آموزشی ایتالیا مواردی نیز ذکر شده تا دریافت بورسیه تحصیلی و اپلای ایتالیا را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. 

اگر متقاضی برادر یا خواهر زیر 6 ماه داشته باشد و هر دو والدین مشغول به کار تمام وقت باشند، اگر متقاضی به تازگی ازدواج کرده باشد، اگر والدین یا متقاضی معلول باشند، اگر یکی یا هر دو والدین فوت کرده باشند یا اگر متقاضی به علت جدایی یا فوت والدین تنها زندگی کند، در الویت پروسه دریافت بورس تحصیلی ایتالیا قرار می‌گیرد.

بسته به وضعیت و شرایط دانشجو بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی شامل 90 درصد کل شهریه دوره می‌شود. البته در برخی طرح‌های کمک‌هزینه تحصیلی سالانه مبلغی حدود 2500 تا 5200 یورو به دانشجو اعطا می‌شود.

در صورت واجد شرایط بودن، دانشجو می‌تواند بورس کامل دریافت کند و سالانه مبلغ 10 هزار تا 20 هزار یورو از سوی دولت و دانشگاه های کشور ایتالیا دریافت کند. این مبالغ در قیاس با هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا مقدار چشمگیر و زیادی است!

تحصیل در ایتالیا رایگان

سیستم آموزشی ایتالیا برای کسب درآمد بیشتر گسترش امکانات و تجهیزات آموزشی را در اولویت قرار داد؛ به همین دلیل تحصیل رایگان در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی چندان امکان‌پذیر نیست. اما در صورت واجد شرایط بودن می‌توان با استفاده از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی به میزان چشمگیری از هزینه‌ها کاست. 

آیا پس از تحصیل می‌توان اقامت ایتالیا را گرفت؟

به علت اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی، تحصیل در ایتالیا علاقه‌مندان بسیاری در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور پیدا کرده است؛ اما بسیاری از متقاضیان با هدف رسیدن به مجوز اقامت یا پاسپورت ایتالیایی اقدام به اپلای ایتالیا می‌کنند. بهتر است بدانید پاسپورت ایتالیا از جمله قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیاست، از طرفی دیگر، این کشورِ اروپایی در حوزه شنگن واقع شده و داشتن اقامت موقت یا دائم آن ارزش بسیاری دارد. 

دریافت اقامت دائم ایتالیا منوط به داشتن سابقه کار در این کشور است؛ به همین دلیل سابقه کار دانشجویی در این کشور اهمیت بسیاری برای این مرحله دارد؛ چراکه ارائه سابقه کار در دوره دانشجویی برای کارفرمایان پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند نظر آن‌ها را تغییر دهد.

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری پس از فارغ‌التحصیلی تا شش ماه فرصت دارند وارد بازار کار این کشور شوند؛ با ارائه قرارداد استخدام و برگه مالیات می‌توان ویزای تحصیلی را به ویزای کاری ایتالیا تغییر داد.

لازم به ذکر است که این کشور فرصت های شغلی مناسبی برای دانشجویان فارغ التحصیل ارئه نمی‌دهد؛ در واقع یافتن شغل مناسب در این کشور نیازمند تلاش و مهارت‌های بسیاری است. از طرف دیگر دریافت ویزای کاری شنگن و پس از آن اقامت یک کشور اروپاییِ عضو شنگن اهمیت و ارزش بسیاری دارد!

هزینه تحصیل در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا به دو بخش عمده دانشگاه های خصوصی و دانشگاه دولتی تقسیم می‌شوند. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بسته به نوع رشته و رنکینگ دانشگاه مورد نظر 800 تا 5 هزار یورو اعلام شده است. معمولا هزینه کل دوره تحصیل در زمان ثبت نام دریافت می‌شود؛ اگر دانشجو موفق به دریافت بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه دانشگاه شد، این هزینه در ترم بعدی به او بازگردانده می‌شود.

تنها در برخی شهرها بورسیه تحصیلی 100 درصدی برای دانشجویان بین‌المللی، آن هم به متقاضیان خاصی که واجد شرایط هستند، ارائه می‌شود.

هزینه تحصیل در ایتالیا در سال 2023

جهت برآورد کلی شهریه دانشگاه‌ها می‌تواند چند دانشگاه مشهور این کشور را مثال زد؛ میانگین شهریه سالانه دانشگاه سینا 1800 یورو، میانگین شهریه دانشگاه برونزن بالزانو 2200 یورو، دانشگاه تورینو 2800 یورو، دانشگاه پدووا 4000 یورو و شهریه سالانه دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا به طور میانگین 3300 یورو اعلام شده است. 

بسته به نوع رشته تحصیلی میانگین شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز سالانه بین 6 هزار تا 20 هزار یورو برآورد می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا چقدر است؟

مانند همه کشورها، میزان هزینه زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا متفاوت است؛ برای درک دقیق این موضوع می‌توان شهرهای بزرگی مانند شهر میلان، رم، بلونیا، فلورانس و تورین را به عنوان شهرهای گران این کشور معرفی کرد و شهرهایی مانند لوکا، پیستویا، ول‌ترا، منتریجونی، و پینزا را به عنوان شهرهای ارزان‌تر کشور ایتالیا در نظر گرفت. اما برخی هزینه های زندگی در ایتالیا مانند هزینه خورد و خوراک در تمامی شهرها تا حدودی برابر است.

به‌طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا بسته به شهر محل تحصیل و سبک زندگی دانشجو ماهانه حدود 600 تا هزار یورو اعلام شده است. برای درک بیشتر این مقوله به بررسی دقیق عمده مخارج زندگی مانند هزینه مسکن، هزینه حمل و نقل و هزینه خورد و خوراک در کشور ایتالیا می‌پردازیم.

هزینه مسکن در ایتالیا

تنوع هزینه‌های مربوط به مسکن در سراسر این کشور اجازه ذکر دقیق قیمت برای کرایه آپارتمان نمی‌دهد. اما برای درک کلی هزینه‌های مربوط به این بخش می‌توان برای آپارتمان‌های یک خوابه در مرکز شهرها را از 400 تا 1124 یورو در نظر گرفت. میانگین کرایه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهرها هم چیزی حدود 700 تا 2554 یورو برآورد می‌شود.

زندگی در حومه شهرها می‌تواند تا حدودی در کاهش هزینه‌های مربوط به مسکن نقش مهمی ایفا کند؛ کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهرها حدود 300 تا 750 یورو و آپارتمان سه خوابه در این نواحی حدود 550 تا 1,533 یورو اعلام شده است.

اغلب دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی اقامتگاه های مناسب و متنوعی در نظر گرفته‌اند. با زندگی در پردیس‌های دانشگاهی به میزان چشمگیری از هزینه های زندگی و به خصوص هزینه مسکن و خورد و خوراک کاسته می‌شود. بنابراین پیشنهاد ما به متقاضیان اپلای و تحصیل در ایتالیا زندگی در پردیس‌های دانشگاهی ایتالیا است.

اگر به اپلای ایتالیا، تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه‌های ایتالیا علاقه‌مند هستید، بهتر است همین حالا با گرفتن وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی از شرکت لتسگو یونی، نسبت به دریافت اطلاعات تخصصی‌تر نسبت به شرایطتان اقدام نمایید.