تحصیل در ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با داشتن بورسیه استانی ایتالیا فرصتی استثنایی برای دانشجویان بین المللی است تا هزینه تحصیل در ایتالیا را کاهش دهند و بتوانند در رشته‌های محبوب همچون پزشکی با هزینه‌ای مقرون به صرفه تحصیل کنند. ایتالیا یکی از ارزان ترین کشورهای اروپا برای تحصیل و مهاجرت تحصیلی است که در این پست به صفر تا صد تحصیل در این مقصد مهاجرتی اشاره می‌کنیم.

تحصیل در ایتالیا ۲۰۲۴ چگونه است؟ به علت هزینه‌های تحصیل و زندگی به نسبت ارزان و اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی دانشگاه‌های کشور ایتالیا در سطح جهانی، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور شهرت بسیاری یافته است. پیش از هر گونه اقدامی برای دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا باید شناخت کافی درباره پروسه تحصیل داخل این کشور به دست آورید که در lets go uni به آن خواهید رساند بنابراین تا پایان این بخش همراه موسسه اعزام دانشجو لتس گو یونی باشید و در آخر اگر سوالی باقی ماند از طریق رزرو مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام نمایید تا به سوالات جزئی تر شما پاسخ داده شود.

ایتالیا

ایتالیا در جنوب اروپا واقع شده است و دارای تاریخی طولانی و غنی در جهان، به ویژه در زمینه‌های هنر، معماری، مد، آشپزی و پزشکی است. ایتالیا کشوری به شدت توسعه‌یافته با هشتمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌رود. این کشور دارای خط ساحلی طولانی مدیترانه‌ای، جزایر فراوان و جاذبه‌های طبیعی خیره کننده‌ای از جمله چشم‌اندازهای دریایی خیره‌کننده، حومه‌های آرام با درختان سروی مرتب و سه رشته کوهستانی است. 

یکی از شناخته‌شده‌ترین حقایق در مورد ایتالیا شکل نسبتاً منحصر به فرد آن است. به دلیل شکل ظاهری متمایز آن که شبیه چکمه است، به طور معمول به عنوان «چکمه اروپا» شناخته می‌شود. این ویژگی جغرافیایی باعث می‌شود به راحتی روی نقشه قابل شناسایی باشد. 

تورین پس از اتحاد کشور در سال ۱۸۶۱ به عنوان اولین پایتخت این کشور انتخاب شد. موقعیت استراتژیک و ارتباطات سلطنتی آن را به انتخابی آشکار تبدیل کرد، اما این تصمیم دوام چندانی نداشت. فلورانس به لطف موقعیت مرکزی خود، برای مدت کوتاهی (۱۸۶۵-۱۸۷۰) به عنوان پایتخت انتخاب شد. در نهایت در سال ۱۸۷۱، رم به دلیل پیشینه غنی تاریخی و اهمیت سیاسی، به عنوان پایتخت شناخته شد. علاوه بر این، رم دارای شکوه و جلال امپراتوری باستانی است که به سختی می‌توان رقیبی برای آن پیدا کرد. ️

تاریخچه پزشکی در این منطقه گسترده است و قدمت آن به دوران باستان باز می‌گردد. اتروسک‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها همگی در این منطقه طبابت می‌کردند و در دانش پزشکی شبه جزیره سهم داشته‌اند. در قرون وسطی، ایتالیا میزبان برخی از اولین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی جهان بود که به گسترش روش‌های درمانی و دانش مدرن در سراسر اروپا کمک کرد. پس اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی هستید، ایتالیا می‌تواند انتخابی عالی برای شما باشد.

تحصیل در ایتالیا 2023 با لتسگو یونی

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا بخاطر شبکه آموزشی بسیار گسترده تبدیل به مقصد مهاجرت تحصیلی بسیاری شده است است؛ در سیستم آموزشی دانشگاهی این کشور دانشگاه‌های خصوصی و دولتی، دانشجوی بین‌المللی جذب می‌کنند. برخلاف قوانین آموزشی بسیاری از کشورها، پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی شرط معدل و سن ندارد؛ اما نمره مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی در هر دو مرحله اهمیت ویژه‌ای دارد. البته با وجود اینکه ارائه مدرک زبان برای دریافت پذیرش الزامی نیست، اما باید توجه داشت که ارائه نمره معدل بالا در مدرک تحصیلی تاثیر مثبتی روی نظر نهایی مسئولان پذیرش تحصیلی و آفیسر ویزای تحصیلی ایتالیا خواهد داشت. 

دانشگاه میلان، بوکونی و پلی‌تکنیک میلان از بزرگترین دانشگاه‌های ایتالیا هستند که در رشته‌های مختلفی از جمله حقوق، مدیریت بازرگانی، مهندسی و معماری مدرک ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها از اساتید برجسته و باتجربه‌ای از سراسر جهان بهره‌مند هستند و همچنین برای دانشجویان فرصت شرکت در کلوپ‌ها و انجمن‌های دانشجویی را فراهم می‌کنند. 

پلی‌تکنیک میلان بر اساس رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS در سال ۲۰۲۴ در جایگاه ۱۲۳ قرار دارد. دانشگاه‌های دولتی نسبتاً جدید هستند، اما به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌اند. دانشگاه میلان در سال ۱۹۲۴ تأسیس شد و تنها یک قرن قدمت دارد که حدود ۶۰.۰۰۰ دانشجو دارد که اکثر آن‌ها بین‌المللی هستند. دانشگاه میلان که به اختصار «یونی‌می» شناخته می‌شود، ۱۴۰ دوره کارشناسی، ۳۲ دوره کارشناسی ارشد و بیش از ۶۵ دوره دکتری تخصصی ارائه می‌دهد. 

دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها است و در حال حاضر، ۲۳۲ دوره تحصیلی ارائه می‌دهد که ۸۴ دوره برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده و ۶۸ دوره به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. پزشکی، ریاضیات، علوم طبیعی، اقتصاد، مهندسی و فلسفه از برجسته‌ترین رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه هستند. دانشگاه بولونیا به خاطر فعالیت‌های تحقیقاتی پویا و جایگاه معتبرش در بین بهترین دانشگاه‌های اروپا شناخته شده است و همین عوامل، آن را به انتخابی عالی برای دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیلات تکمیلی در این کشور و مهاجرت تحصیلی تبدیل می‌کند. 

برای تحصیل داخل کشور در برخی رشته‌ها مانند رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و مهندسی و برای بهترین دانشگاه‌ها باید در آزمون ورودی برای دانشگاه های ایتالیا شرکت کرد، اما در کلِ دریافت پذیرش تحصیلی در رشته‌های دیگر دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست. شرایطی که سیستم آموزشی ایتالیا برای صدور پذیرش تحصیلی و اپلای در نظر گرفته چندان پیچیده نیست؛ برای دانشجوی بین‌المللی، ایتالیا یکی از میزبان‌های خوب و بی‌دردسر مهاجرت تحصیلی برشمرده می‌شود. 

مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا

جهت دریافت پذیرش و مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی باید مدارک مشخصی اسکن و به زبان ایتالیایی ترجمه شوند؛ مدارکی مانند رزومه کاری و CV، مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی، انگیزه نامه تحصیلی، مدارک هویتی و شناسایی و صفحه اول پاسپورت در این مرحله مورد توجه قرار می‌گیرد. 

شروع ثبت نام دانشگاه‌های این کشور برای ترم پاییز از ماه سپتامبر آغاز می‌شود؛ در اواخر ماه سپتامبر و اوایل اکتبر کلاس‌ها شروع می‌شوند. بنابراین برای دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی باید حداقل ۳ ماه پیش از این تاریخ اقدام کرد. 

دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی می‌توانند تنها با ویزای تحصیلی تا سقف ۱۰ ساعت در هفته مشغول به کار نیمه‌وقت شوند. درآمد کار نیمه‌وقت در این کشور حدود ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار برآورد می‌شود. مدت زمان تحصیل این دوره بسته به نوع رشته و دانشگاه ۴ تا ۵ سال طول می‌کشد. در برخی رشته‌ها سال آخر تحصیل به تدریس مباحث عملی اختصاص داده می‌شود.

ویزا برای تحصیل در ایتالیا

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایتالیا

برخلاف دوره کارشناسی، جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کشور در مقطع کارشناسی ارشد و مهاجرت تحصیلی، نیازی به پیش ثبت نام در سایت دانشگاه‌های این کشور نیست؛ برای این منظور متقاضی موظف است از سفارت ایتالیا جهت درخواست پذیرش تحصیلی و پس آن ویزای تحصیلی اقدام کند. 

صدور پذیرش تحصیلی و ثبت نام دانشجو در این مقطع در فصل پاییز صورت می‌گیرد. برای این منظور باید از اول اکتبر تا نهایت اواخر ماه ژوئن هر سال اقدام کرد. بهترین زمان درخواست ویزای تحصیلی این مقطع نیز بازه زمانی مناسب از اوایل ماه مارس یعنی حدود فروردین ماه تا اوایل ماه جولای یعنی تیرماه است. 

البته برای شروع تحصیل از ترم بهار می‌توان از اوایل ماه ژوئن تا پایان ماه سپتامبر برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کرد. پس از این مرحله جهت درخواست ویزای تحصیلی می‌توان از اوایل اکتبر تا اواخر دسامبر اقدام کرد. به طور معمول دریافت پذیرش تحصیلی از این مقطع با بورس‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی همراه است؛ با شرکت در این طرح‌ها هزینه‌های تحصیل و حتی زندگی در این کشور به میزان چشم‌گیری کاهش می‌یابد. 

بر اساس قوانین این کشور، سقف کار دانشجویی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته است؛ با حساب حداقل ۷ تا ۱۰ یورو درآمد حاصل از هر ساعت کاری می‌توان بخشی از هزینه‌ها را پوشش داد. 

مقطع دکتری در دانشگاه‌های ایتالیا

مقطع دکتری ۴ تا ۶ سال طول می‌کشد. برای دریافت پذیرش تحصیلی از این مقطع و مهاجرت تحصیلی، متقاضی باید با موضوع پروژه تحقیقاتی خود استادان راهنمای دانشگاه مورد نظر را برای تحصیل و جذب در آن دانشگاه متقاعد کند. بیشتر رشته‌های تحصیلی این مقطع به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند؛ اما دانشگاه‌های محدودی رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. 

ددلاین پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکتری ماه نوامبر است؛ بهترین زمان برای درخواست پذیرش تحصیلی از اول فوریه تا پایان ماه نوامبر هر سال است. و همچنین بهترین زمان برای درخواست ویزای تحصیلی نیز از ابتدای ماه اکتبر تا پایان ماه دسامبر اعلام شده است. 

بر اساس قوانین این کشور دانشجویان مقطع دکتری می‌توانند پس از اشتغال به تحصیل همزمان با دوره به تدریس در دانشگاه‌های این کشور بپردازند. افزون بر این، دانشجویان این مقطع اجازه دارند تنها با ویزای تحصیلی تا سقف ۳۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند و با درآمد آن بخشی از هزینه تحصیل این کشور را پوشش دهند.

تحصیل در ایتالیا با کمترین هزینه با لتسگو یونی

چگونه از دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش بگیریم

چگونه از دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش بگیریم؟ بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا بر اساس وضعیت تحصیلی متقاضی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند؛ اما برای اپلای ایتالیا در برخی رشته‌ها باید در آزمون ورودی شرکت کرد. جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کشور ایتالیا باید مدارک مشخصی برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال کرد؛ مدارکی همچون سوابق تحصیلی و شغلی، انگیزه‌نامه تحصیلی و مدارک شناسایی و هویتی از جمله موارد قابل توجه در این مرحله هستند. 

در صورت انتخاب دانشگاه‌های انگلیسی زبان، ارسال مدرک زبان معتبر نیاز است. البته باید در نظر داشت که تنوع رشته‌های تحصیلی به زبان ایتالیایی بیشتر است! با گذراندن دوره زبان ایتالیایی در داخل ایران و در آموزشگاه مربوط به سفارت محدودیت انتخاب رشته برای متقاضیان از بین خواهد رفت. حال بهتر است بپردازیم به برخی آزمون‌هایی که در بسیاری شرایط برای گرفتن پذیرش نیاز هستند: 

آزمون تیل TIL

آزمون مربوط به رشته‌های معماری و مهندسی TIL نام دارد (Test in Laib) که به صورت آنلاین نیز برگزار می‌شود. برای ادامه تحصیل رشته‌های مربوط به مهندسی خودرو، مهندسی کامپیوتر، مهندسی ارتباطات و الکترونیک، مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک باید در این آزمون شرکت کرد. 

آزمون آی‌مَت IMAT

رشته‌های پزشکی در ایتالیا نیازمند شرکت در آزمون ورودی IMAT یا همان آزمون بین‌المللی پزشکی International Medical Admissions Test است. این آزمون توسط وزارت آموزش پرورش ایتالیا (MIUR) نظارت می‌شود. ثبت نام در این آزمون به صورت آن‌لاین و توسط بهترین دانشگاه‌های ایتالیا صورت می‌گیرد. 

ویزای تحصیلی ایتالیا

اصل مدارک ارسال شده توسط متقاضی پذیرش تحصیلی و ترجمه آن‌ها در سفارت ایتالیا مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. بر اساس قوانین آموزشی این کشور، پس از تایید مدارک در سفارت متقاضی اجازه ثبت نام نهایی در دانشگاه را دارد. 

پس از دریافت پذیرش تحصیلی اولیه از سوی دانشگاه، متقاضی می‌تواند برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کند. برای این منظور ابتدا باید لیست مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی را از سایت سفارت دریافت و با تکمیل و ترجمه آن در سایت سفارت ایتالیا بارگذاری کند. شما می‌توانید صفر تا صد اپلای و همچنین ویزای تحصیلی را با خیال آسوده به شرکت لتس گو یونی بسپارید. 

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان ایتالیایی ممکن است، اما بدون مدرک زبان انگلیسی خیر. زبانِ تدریس در دانشگاه‌های ایتالیا انگلیسی و ایتالیایی اعلام شده است و در سال‌های اخیر به دلیل جذب دانشجوی بین‌المللیِ بیشتر، تعداد دانشگاه‌های انگلیسی زبان ایتالیا برای اپلای افزایش یافته‌اند. 

برای حضور در دانشگاه‌های انگلیسی زبان باید مدرک معتبر و بین‌المللی زبان انگلیسی و برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک معتبر زبان ایتالیایی ارائه داد. به طور کلی نمره آیلتس در این کشور بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی ۵.۵ تا ۶.۵ اعلام شده است. 

معمولاً هرساله در سفارت ایتالیا (واقع در تهران) دوره‌های زبان ایتالیایی برگزار می‌شود؛ در سیستم آموزشی موسسه زبان سفارت سه کتاب از مجموعه Espresso آموزش داده می‌شود و در نهایت نمره کسب شده از آزمون نهایی Esterni سرنوشت اپلای ایتالیا و ویزای تحصیلی متقاضی را تعیین می‌کند. حداقل نمره قبولی از این آزمون ۱۶۰ از ۲۰۰ اعلام شده است.

هزینه تحصیل در ایتالیا در سال 2023

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشگاه‌های خصوصی و دولتی متفاوت است. شهریه دانشگاه در این کشور به مقطع تحصیلی بستگی نیز دارد، مثلا دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌های دولتی معمولاً سالانه بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو هزینه و دوره‌های ارشد و دکتری عموما ۸۰۰ تا ۶۵۰۰ یورو هزینه دارند. 

دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی معمولاً رشته‌های تخصصی بیشتری ارائه می‌دهند. برخی از این رشته‌ها شامل طراحی، مدیریت بازرگانی، آشپزی، اقتصاد، معماری و غیره می‌شود. شهریه‌های مراکز خصوصی از ۱.۳۵۰ یورو تا ۱۳.۰۰۰ یورو متغیر است. 

اکثر دوره‌های ارشد و دکتری در موسسات خصوصی ایتالیا در سطح جهانی شناخته شده‌اند و دانشجویان با آموزش حرفه‌ای مورد نیاز بازار کار فارغ‌التحصیل می‌شوند. از این رو، میانگین شهریه در دانشگاه‌های خصوصی از ۵۰۰۰ یورو تا ۲۵۰۰۰ یورو در سال متغیر است. 

معمولاً در دانشگاه‌های ایتالیا هزینه ثبت‌نام یا اپلیکیشن فی وجود ندارد. با این حال، اگر دوره انتخابی شما بسیار رقابتی باشد، ممکن است مجبور شوید در یک آزمون ورودی شرکت کنید که هزینه دارد. به عنوان مثال، هزینه آزمون‌های ورودی برای رشته‌ی پزشکی معمولاً از حدود ۲۵ یورو تا ۱۰۰ یورو متغیر است. 

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

مانند همه کشورها، میزان هزینه زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا نیز متفاوت است؛ برای درک دقیق این موضوع می‌توان شهرهای بزرگی مانند شهر میلان، رم، بلونیا، فلورانس و تورین را به عنوان شهرهای گران این کشور معرفی کرد و شهرهایی مانند لوکا، پیستویا، ول‌ترا، منتریجونی و پینزا را به عنوان شهرهای ارزان‌تر کشور ایتالیا در نظر گرفت. اما برخی هزینه‌های زندگی در ایتالیا مانند هزینه خورد و خوراک در تمامی شهرها تا حدودی برابر است. 

میانگین هزینه زندگی برای دانشجویان در این کشور حدود ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو در ماه است. در اینجا به طور خلاصه و با محاسبه میانگین ماهانه، به بررسی هزینه‌های زندگی دانشجویان در برخی شهرهای ایتالیا می‌پردازیم: 

 • رم، میلان و ونیز: حدود ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو
 • فلورانس: حدود ۸۵۰ تا ۱۲۰۰ یورو
 • بولونیا: حدود ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو

در ادامه فهرستی از قیمت اجاره اتاق در شهرهای مختلف و میانگین هزینه ماهانه آن‌ها (به غیر از هزینه‌های جانبی) آورده شده است: 

 • رم: ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو به ازای هر اتاق
 • میلان: ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو به ازای هر اتاق
 • بولونیا: ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو به ازای هر اتاق
 • پیزا: ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو به ازای هر اتاق
 • ونیز: ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو به ازای هر اتاق

هزینه اجاره ماهانه برای دانشجویان در ایتالیا با توجه به نوع اقامت به شرح زیر است: 

 • زندگی به تنهایی در یک آپارتمان: ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه
 • خوابگاه دانشجویی ایتالیا (خوابگاه، سالن‌های دانشجویی و غیره): ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه

تحصیل در ایتالیا رایگان

ارزیابی ماهانه از میانگین هزینه‌های روزمره دانشجویان بین‌المللی در این کشور نیز به شرح زیر است: 

غذا: خرید مواد غذایی از سوپرمارکت‌های محلی معمولاً ارزان‌تر است و هزینه آن حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه است. هزینه غذا خوردن در رستوران بسته به نوع غذا و موقعیت مکانی، از ۸ تا ۱۶ یورو متغیر است. همچنین می‌توانید با ۳ یورو یک فنجان قهوه تهیه کنید. 

حمل و نقل: حمل و نقل عمومی محبوب‌ترین وسیله‌ی نقلیه برای دانشجویان است، زیرا آسان، سریع و ارزان است. هزینه ماهانه بلیط اتوبوس یا قطار حدود ۲۵ تا ۴۵ یورو است. بلیط سالانه با تخفیف دانشجویی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو هزینه دارد. همچنین می‌توانید با ۲.۵ یورو در روز یا ۶ یورو در هفته، دوچرخه اجاره کنید. 

قبوض و سایر هزینه‌ها: هزینه قبوض می‌تواند حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ یورو در ماه باشد. میانگین هزینه هفتگی برای سرگرمی و سایر تفریحات اجتماعی حدود ۴۰ تا ۶۰ یورو است. همچنین ۴۰ تا ۵۰ یورو دیگر صرف خرید کتاب و سایر مواد آموزشی می‌شود. 

بیمه درمانی: دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای دسترسی به خدمات بیمه دولتی باید مبلغ سالانه حدود ۱۵۰ یورو پرداخت کنند. 

با تمام این تفاسیر، اغلب دانشگاه‌های ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی اقامتگاه‌های مناسب و متنوعی در نظر گرفته‌اند. با زندگی در پردیس‌های دانشگاهی به میزان چشمگیری از هزینه‌های زندگی و به خصوص هزینه مسکن و خورد و خوراک کاسته می‌شود. بنابراین پیشنهاد ما به متقاضیان اپلای در این کشور زندگی در پردیس‌های دانشگاهی است. 

تحصیل در ایتالیا رایگان

تحصیل در ایتالیا به صورت رایگان ممکن نیست و سیستم آموزشی آن برای کسب درآمد بیشتر گسترش امکانات و تجهیزات آموزشی را در اولویت قرار داده است. اما در صورت واجد شرایط بودن می‌توان با استفاده از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی به میزان چشمگیری از هزینه‌ها کاست. 

سیستم آموزشی ایتالیا شرایط خاصی برای اعطای بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. در صورتی که متقاضی شرایط سنی، مهارت زبانی و سابقه تحصیلی مفیدی ارائه دهد و در کل شرایط مناسبی داشته باشد، با درخواست او موافقت خواهد شد؛ اما بر اساس قوانین سیستم آموزشی ایتالیا مواردی نیز ذکر شده تا دریافت بورسیه تحصیلی و اپلای را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. 

اگر متقاضی برادر یا خواهر زیر ۶ ماه داشته باشد و هر دو والدین مشغول به کار تمام وقت باشند، اگر متقاضی به تازگی ازدواج کرده باشد، اگر والدین یا متقاضی معلول باشند، اگر یکی یا هر دو والدین فوت کرده باشند یا اگر متقاضی به علت جدایی یا فوت والدین تنها زندگی کند، در اولویت پروسه دریافت بورس تحصیلی قرار می‌گیرد. 

بسته به وضعیت و شرایط دانشجو بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی شامل ۹۰ درصد کل شهریه دوره می‌شود. البته در برخی طرح‌های کمک‌هزینه تحصیلی سالانه مبلغی حدود ۲۵۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو به دانشجو اعطا می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن، دانشجو می‌تواند بورس کامل دریافت کند و سالانه مبلغ ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار یورو از سوی دولت و دانشگاه‌های کشور ایتالیا دریافت کند. این مبالغ در قیاس با هزینه زندگی و تحصیل مقدار چشمگیر و زیادی است! 

شرایط تحصیل در ایتالیا پزشکی

شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی باعث شده تا در سال‌های اخیر این رشته در میان دانشجویان بین‌المللی طرفداران بسیاری پیدا کند. برای رشته‌های زیر مجموعه علوم پزشکی مانند دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و سایر تخصص‌ها باید در آزمون ورودی این رشته که پیش‌تر معرفی شد، شرکت کرد. 

آزمون آیمَت در سیستم آموزشی این کشور به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می‌شود و متقاضی بسته به زبان تدریس در دانشگاه مورد نظر باید در آزمون ایتالیایی یا انگلیسی شرکت کند. در این آزمون درس‌هایی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و اطلاعات عمومی و هوش مورد سنجش قرار می‌گیرد. 

مدت زمان این آزمون ۱۰۰ دقیقه اعلام شده است؛ در این بازه زمانی متقاضی باید به ۶۰ سوال تستی و تشریحی (در برخی دانشگاه‌ها سوالات شفاهی) پاسخ دهد. در صورت کسب نمره درخور از این آزمون می‌توان به دریافت کمک‌هزینه و بورس تحصیلی نیز امیدوار شد؛ اما در کل امکان تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد. 

اقامت پس از تحصیل ایتالیا

بسیاری از متقاضیان با هدف رسیدن به مجوز اقامت یا پاسپورت ایتالیایی اقدام به اپلای می‌کنند. بهتر است بدانید پاسپورت ایتالیا از جمله قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیاست، از طرفی دیگر، این کشورِ اروپایی در حوزه شنگن واقع شده و داشتن اقامت موقت یا دائم آن ارزش بسیاری دارد. 

دریافت اقامت دائم منوط به داشتن سابقه کار در این کشور است؛ به همین دلیل سابقه کار دانشجویی در این کشور اهمیت بسیاری برای این مرحله دارد؛ چرا که ارائه سابقه کار در دوره دانشجویی برای کارفرمایان پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند نظر آن‌ها را تغییر دهد. 

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری پس از فارغ‌التحصیلی تا شش ماه فرصت دارند وارد بازار کار این کشور شوند؛ با ارائه قرارداد استخدام و برگه مالیات می‌توان ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر داد. لازم به ذکر است که این کشور فرصت‌های شغلی مناسبی برای دانشجویان فارغ التحصیل ارائه نمی‌دهد؛ در واقع یافتن شغل مناسب در این کشور نیازمند تلاش و مهارت‌های بسیاری است. از طرف دیگر دریافت ویزای کاری شنگن و پس از آن اقامت یک کشور اروپاییِ عضو شنگن اهمیت و ارزش بسیاری دارد! 

شرایط تحصیل در ایتالیا پزشکی

معایب تحصیل در ایتالیا

معایب تحصیل در ایتالیا و اطلاع از آن‌ها قبل از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی خالی از لطف نیست. مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور تصمیمی مهم در زندگی است که نیازمند درک جامع از چالش‌های احتمالی است و ایتالیا با وجود جذابیت‌های فراوان، معایبی نیز دارد که به آن‌ها می‌پردازیم: 

زبان: در حالی که بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا دوره‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، ایتالیایی زبان اصلی مورد استفاده در زندگی روزمره است. این مانع زبانی می‌تواند چالش‌هایی را به خصوص برای دانشجویان در شهرهای کوچک‌تر ایجاد کند؛ جایی که زبان انگلیسی کمتر رایج است. 

فرهنگ: رویارویی با فرهنگی جدید می‌تواند هیجان‌انگیز باشد، اما در عین حال چالش‌برانگیز نیز هست. ایتالیایی‌ها دیر رسیدن و انجام آرام کارها شهرت دارند که ممکن است کاملاً با عادت برخی از دانشجویان بین‌المللی در تضاد باشد. علاوه بر این، ایتالیایی‌ها بسیار صریح و پرشور هستند که می‌تواند برای افراد درونگرا و محتاط‌تر تعجب‌آور باشد. 

کار دانشجویی: در حالی که آموزش ایتالیا مشهور است، یافتن کار پاره وقت یا کارآموزی برای دانشجویان خارجی، به ویژه بدون تسلط به زبان ایتالیایی، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. کسب‌وکارهای محلی ممکن است ترجیح دهند افرادی را استخدام کنند که بتوانند بهتر با مشتریان ایتالیایی خود ارتباط برقرار کنند. 

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا به صورت رسمی مشخص نشده است. با این حال، موسسات آموزشی به صورت جداگانه ممکن است محدودیت‌های سنی یا پیش‌نیازهای خاص خود را برای پذیرش داشته باشند. به طور کلی، برای دریافت ویزای دانشجویی باید بالاتر از ۱۷ سال سن داشته باشید و دیپلم دبیرستان خود را دریافت کرده باشید. بنابر تجارب تیم لتس گو یونی، بهترین بازه سنی اپلای برای مقطع کارشناسی تا ۲۵ سال و برای کارشناسی ارشد و دکتری تا ۳۵ سال است. 

شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا چندان سختگیرانه نیست. دانشگاه‌ها به طور معمول دانشجویان پذیرفته شده را بر اساس معدل قبلی آن‌ها رتبه‌بندی می‌کنند. تیم لتس گو یونی در جلسه مشاوره شرایط شما را بررسی کرده و به شما دانشگاه‌هایی معرفی می‌کنند که مطابق با کارنامه تحصیلی شما باشند. با این حال، به صورت کلی شرط معدل در سیستم ایتالیا به شرح زیر است: 

میانگین حداقل ۷ از ۱۰ یا حداقل ۴۴ از ۶۰ یا حداقل معدل ۳ (در سیستم ۴ نمره‌ای) 

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در حال حاضر در بیش از ۵۰۰ دوره تحصیلی ارائه می‌شود و هرساله گزینه‌های بیشتری برای تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. در اینجا لیستی از برخی از دانشگاه‌های ایتالیا که دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، آورده شده است: 

 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه بوکونی
 • دانشگاه پیزا
 • لوئیز گوییدو کارلی
 • دانشگاه ویتا-سلامت سن رافائل

تحصیل در ایتالیا دندانپزشکی

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در سالهای اخیر مورد استقبال بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است؛ چرا که اکثر دانشکده‌های دندانپزشکی دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و حتی بسیاری از آن‌ها برای دانشجویان شهریه را کاهش می‌دهند. 

ایتالیا محیطی مناسب برای دانشجویان فراهم می‌کند و دوره تحصیلی دندانپزشکی در این کشور جامع بوده و شامل دروس تئوری و عملی است. دندانپزشکی در ایتالیا دوره‌ای شش‌ساله است که دو سال اول بر دروس تئوری در مورد اجزای ضروری و بیماری‌های بدن انسان تمرکز دارد و از سال سوم تا سال آخر، دانشجویان درگیر کارآموزی بالینی می‌شوند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌ها و همچنین برقراری ارتباط با بیماران تخصص پیدا کنند. لیستی از دانشگاه‌های دندانپزشکی در ایتالیا برایتان آماده کرده ایم: 

 • دانشگاه کاتولیکا دل ساکرو کووره (ایتالیایی) 
 • دانشگاه بولونیا (ایتالیایی) 
 • دانشگاه سیه‌نا (انگلیسی) 
 • دانشگاه ویتا-سالوته سن رافائل (ایتالیایی) 
 • دانشگاه میلان (ایتالیایی) 
 • دانشگاه ناپل (ایتالیایی) 
 • دانشگاه ساپینزا رم (انگلیسی) 
 • دانشگاه یونی کامیلوس (انگلیسی) 

آزمون ورودی دندانپزشکی توسط وزارت آموزش و پرورش و تحقیقات ایتالیا (MUR) برگزار می‌شود که شامل دروس ریاضی، شیمی، زیست‌شناسی، فیزیک، استدلال منطقی و دانش عمومی است. نمره نهایی این آزمون ۹۰ است. با این حال، دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه یونی کامیلوس آزمون ورودی خود را دارند و ممکن است دانشجویان از شرکت در آزمون MUR معاف شوند.