کشور ایتالیا هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران و مهاجران است؛ ایرانیان برای سفر به ایتالیا فارغ از هدف و مدت‌زمان اقامت نیاز به اخذ یکی از انواع ویزا ایتالیا دارند. دریافت ویزای ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن شرایط خاص خودش را دارد. در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی لتسگو یونی به معرفی انواع ویزا ایتالیا و شرح پرمخاطب‌ترین نوع آن یعنی ویزای تحصیلی ایتالیا می‌پردازیم. 

ویزای ایتالیا

دریافت ویزای ایتالیا مصداق یک تیر و چند نشان زدن است؛ این سرزمین شبه‌جزیره‌ای که در اروپای جنوبی قرار گرفته و یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادیِ جهان و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی برشمرده می‌شود و به عضوریت گروه هشت یا جی هشت درآمده است. از این رو، بسیاری از متقاضیان مهاجرت این پهنه دیرینه را برای تحصیل، کار و زندگی برمی‌گزینند.

از جمله مهم‌ترین صنایع پیشرو در آن سرزمین می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائل نقلیه، مواد غذایی، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار و انرژی پاک اشاره نمود. برای فعالیت‌های بازرگانی در این کشور باید ابتدا ویزای تجاری ایتالیا را دریافت کرد.

افزون بر این، تولیدات محصولات کشاورزی و مواد غذایی مانند گندم، چغندر قند، ذرت، برنج، گوجه‌فرنگی، سبزی، میوه (نظیر هلو، گلابی و کیوی) و انگور، و صنایع دامپروی همچون ماهی، گاو و خوک نیز نام این سرزمین را در لیست قدرت‌های صنعتی جهان گنجانده و فرصت‌های مناسبی را برای جویندگان مهاجرت کاری به اروپا رقم زده است.

علاوه‌بر فرصت‌های متنوع و بی‌شمار این سرزمین برای مهاجران، طبیعت جذاب و آرام و بازمانده‌های تاریخی زنده در آن سرا، موجب شده نام آن در صدر لیست مقاصد گردشگری جهان قرار بگیرد. سواحل زیبای این سرزمین در کرانه‌های دریای مدیترانه، دریای آدریاتیک، دریای لیگوریا، و دریای ترنی و دریای ایونی در کنار دامنه فراخ رشته‌کوه آلپ مناظر چشم‌نوازی را به این سرزمین بخشیده است. 

کیفیت سیستم آموزشی کشور ایتالیا بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی را به موساست آموزشی آن جلب کرده است. برخی از دانشگاه های این کشور در شمار بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند؛ برای مطالعه بهترین دانشگاه های ایتالیا در سال 2021 کلیک کنید.

هر ساله ده‌ها برنامه کمک‌هزینه تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا ارائه می‌شود که بخشی از هزینه تحصیلی و حتی هزینه زندگی افراد واجد شرایط را پوشش می‌دهد. تنوع بورسیه تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات خیریه موجب شده بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به دنبال ویزای ایتالیا باشند.

ویزای شینگن ایتالیا

از آن‌جایی که این کشور از اعضای قدیمی معاهده شنگن برشمرده می‌شود، دریافت انواع ویزا ایتالیا شرایط به خصوصی دارد. به‌طور کلی متقاضیان ویزای ایتالیا باید وضعیت مالی و شغلی با ثباتی داشته باشند و سابقه سفر مناسبی به کشورهای دیگر در پاسپورت خود ارائه دهند.

سفارت اصلی این کشور واقع در خيابان نوفل‌لوشاتوی تهران است، اما برای امور ویزا باید به کنسولگری آن مراجعه کرد. در حال حاضر امور کنسولگری وزارت امور خارجه این کشور توسط شرکت CKGS رسیدگی می‌شود و دفتر آن در خیابان ولنجک تهران قرار دارد.

بر اساس قوانین این کشور، پلیس مرزی تصمیم‌گیرنده نهایی برای ورود اتباع خارجی به داخل کشور است. حتی اگر متقاضی ویزای ایتالیا هم دریافت کرده باشد، اگر پلیس تشخصی دهد که باید از ورود فرد ممانعت کرد، این اتفاق در بدو ورود او به کشور (در فرودگاه و ...) خواهد افتاد. اتباع خارجی تنها پس از اینکه افسر مرزی مهر ورود به داخل مرز را روی پاسپورت بزند، می‌توانند وارد خاک شوند.

انواع ویزا ایتالیا

به طور کلی ویزای ایتالیا به دو نوع مجوز کوتاه‌مدت برای اقامت تا 90 روز و مجوز بلندمدت برای اقامت بیش از 90 روز تقسیم می‌شوند. دارندگان انواع ویزا ایتالیا در بازه زمانی اعتبار آن می‌توانند آزادانه میان مرزهای کشورهای منطقه شنگن رفت‌وآمد کنند. برای اطلاع از انواع ویزا ایتالیا باید تقسیم‌بندی کلی آن‌را مورد مطالعه قرار دهیم.

مجوز نوع A شنگن

متقاضیانی که در بازه زمانی کوتاه وارد خاک این کشور می‌شوند، به مجوز ورود A نیاز دارند؛ این ویزا اجازه حمل‌ونقل به دارندگان می‌دهد. به عبارتی دیگر، مسافرانی که قصد دارند بعد از ورود به خاک این کشور، به کشور دیگر سفر کنند، می‌توانند مجوز ورود A را دریافت کنند. این مجوز که به اصلاح ویزای ترانزیتی محسوب می‌شود، اجازه خروج از فرودگاه را به دارندگان آن نمی‌دهد. در واقع، مجوز ورود A برای حمل و نقل هوایی قابل استفاده است. 

مجوز نوع B شنگن

برای گذر از مرزهای این کشور به منظور رسیدن به مقصد کشوری دیگر باید مجوز B دریافت شود. این ویزا اجازه اقامت 5 روزه را به مسافران می‌دهد. به عبارتی دیگر، مسافرانی که قصد ورودشان به مرزهای این کشور عبور از آن و تغییر پرواز است، می‌توانند با این ویزا در فرودگاه منتظر پرواز بعدی‌شان باشند. ویزا B اجازه خروج از فرودگاه یا شاه‌راه‌های مواصلاتی را به دارندگان آن می‌دهد.

مجوز نوع C شنگن

برای افرادی که قصد سفر به ایتالیا و اقامت در مدت زمان مشخصی را دارند، مجوز گروه C مناسب است. این ویزا بسته به نوع آن تا 5 سال اعتبار دارد و به متقاضی اجازه تردد بین مرزهای آن و دیگر کشورهای حوزه شنگن را می‌دهد. با این ویزا در هر بار سفر می‌توان تا 90 روز در خاک این کشور اقامت داشت.

مجوز گروه C خود به سه نوع یک‌بار ورود (سینگل)، دوبار ورود (دابل) و چندبار ورود تقسیم می‌شود؛ همان‌طور که از عنوان آن بر‌می‌آید، اعتبار ویزای یک‌بار ورود اجازه یکبار سفر به این کشور را به دارنده آن می‌دهد و برای سفر دوباره باید درخواست ویزای جدید کرد.

ویزای دوبار ورود اجازه 2 بار سفر را به دارنده آن می‌دهد و ویزای چندبار ورود شنگن تا پایان مدت زمان اعتبار آن (یک تا 5 ساله) معتبر است و دارنده آن می‌تواند بدون محدودیت به آن کشور و همچنین دیگر کشورهای حوزه شنگن سفر کند.

مجوز نوع D شنگن

اقامت بیش از 90 روز در خاک این کشور نیاز به مجوز گروه D دارد. متقاضی این ویزا می‌تواند برای تحصیل یا کار در شهرهای این سرزمین آزادانه زندگی کند و میان مرزهای کشورهای عضو معاهده شنگن در رفت‌وآمد باشد.

مدت‌زمان اقامت و هدف از سفر نوع ویزای ایتالیا را مشخص می‌کند. برای درک بهتر انواع ویزا ایتالیا در ادامه به شرح دقیق پرتقاضاترین انواع ویزا ایتالیا یعنی «ویزای تحصیلی ایتالیا»، «ویزای توریستی ایتالیا» و «ویزای تجاری ایتالیا» می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی ایتالیا

بسیاری از متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای بهره‌مندی از امکانات تحصیلی و پژوهشی وارد خاک این کشور می‌شوند؛ علاوه‌بر این، ویزای تحصیلی ایتالیا روشی مناسب برای رسیدن به اقامت دائم و همچنین تردد آزاد در منطقه شنگن است. معایب و مزایای تحصیل در ایتالیا را در این صفحه مطالعه کنید.

این کشور میزبان قدیمی‌‎ترین موسسات آموزشی جهان است؛ جالب است که بدانید قدیمی‌ترین دانشگاه جهان که تا کنون پابرجا مانده و به کار خود ادامه می‌دهد، «دانشگاه بولونیا» نام دارد که در شهری به همین نام در شمال سرزمین چکمه‌ای جای گرفته است.

برخی از دانشگاه‌های این سرزمین برای جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی اقدام به برگزاری دوره‌ها به زبان انگلیسی کرده‌اند. متقاضیان تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره مناسب می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی مهیا شوند. در صورت انتخاب دوره‌ها به زبان ایتالیایی باید مدرک معتبر این زبان را با نمره مناسب ارائه داد.

برای تحصیل در مقاطع آکادمیک یا انجام امور تحقیقاتی در موسسات آموزشی باید ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کرد. این ویزا تا پایان دوره تحصیلی یا تحقیقاتی به دانشجو اجازه زندگی در این پهنه چکمه‌ای شکل را می‌دهد. افزون بر این، دانشجو تا پایان اعتبار ویزای ایتالیا می‌تواند بدون محدودیت در میان مرزهای منطقه شگن تردد داشته باشد.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانند تا سقف 20 ساعت در هفته مشغول به کار نیمه‌وقت باشند تا با پوشش قسمتی از هزینه‌های تحصیل، تجربه کار در این کشور را در سوابق شغلی خود ثبت کنند. 

پس از دوران تحصیل و پایان اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا، متقاضی می‌تواند با یافتن شغل مورد نظر وارد بازار کار این کشور شود و با پرداخت مالیات شرایط را برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری هموار کند. با تمدید اقامت موقت چه از نوع تحصیلی و چه کاری پس از مدتی می‌توان برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کرد.

دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه ایتالیا و جهان است که همچنان پابرجاست.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا باید نامه پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی دریافت کنند تا بتوانند درخواست ویزای ایتالیا را ثبت کنند؛ در واقع، مهم‌ترین مدرک برای درخواست این ویزا، نامه پذیرش تحصیلی است.

برای این منظور باید در سایت www.universitaly.it اقدام به ثبت درخواست پذیرش تحصیلی کرد. باید توجه داشت که پذیرش تحصیلی و صدور ویزا برای تحصیل در برخی رشته‌ها مانند دوره‌های آموزشی موسسات تخصصی روان‌درمانی، یا دوره‌های آموزشی موسسات آموزش عالی هنری، موسیقی و رقص از کارگزاری‌های دیگر مانند Cox and Kings Global Services یا همان CKGS صادر می‌شود. 

پس از مکاتبه با موسسه آموزشی مورد نظر و ارسال مدارک و شرایط لازم، نامه پذیرش تحصیلی اولیه صادر می‌شود؛ در نامه دریافتی نقصی مدارک و مبلغ پرداختی به اطلاع دانشجو می‌رسد. متقاضی می‌تواند با همین نامه پذیرش تحصیلی اولیه برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کند. برای این منظور متقاضی می‌تواند به کنسولگری سفارت واقع در خیابان ولنجک تهران مراجعه کند.

معمولا دریافت ویزای ایتالیا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیاز به شرکت در جلسه مصاحبه دارد. در حال حاضر مصاحبه از طریق کنسولگری (شرکت CKGS) صورت می‌گیرد. جهت ثبت درخواست ویزا و رزرو وقت مصاحبه باید در سایت www.ckgsir.com ثبت نام کرد؛ در این مرحله نیازی به پرداخت هزینه نیست.

طبق گزارش سایت سفارت «دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم آموزشی درجه دوم پنج یا چهار ساله از مدارس ایتالیایی (دولتی یا خصوصی) خارج از کشور شده‌اند و دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی از دانشگاه های مخصوص اتباع خارجی پروجا و سیه‌نا شده‌اند» و همچنین «دانشجویانی که یکی از گواهی‎نامه‌های مهارت زبان ایتالیایی سطح C1 وC2  شورای اروپا مطابق با سیستم کیفیت CLIQ را کسب کرده‌اند»، از شرکت در جلسه مصاحبه حضوری معاف می‌شوند.

مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا

علاوه‌بر مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی بسته به نیاز دوره تحصیلی) باید مدارک و شرایط مشخصی برای ثبت درخواست گردآوری شود. مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا عبارت است از:

•    نامه پذیرش تحصیلی
•    تکمیل فرم درخواست ویزای ایتالیا
•    دو قطعه عکس رنگی
•    اصل پاسپورت و کپی صفحه اول آن
•    کپی بلیت یا رزرو بلیت هواپیما به نام متقاضی
•    نامه تمکن مالی معادل 459.83 یورو در ماه ( معادل 5.977.79 یورو سالانه)
•    نامه رزرو هتل یا اقامتگاه برای اقامت 10 روز اول 
•    بیمه درمانی برای پوشش هفته‌های اول اقامت
•    فیش پرداختی هزینه‌های مربوط به ویزا
•    اصل تاییدیه تحصیلی مقطع دبیرستان
•    اصل و ترجمه دیپلم نهایی 12 ساله (به زبان ایتالیایی) و ریز نمرات چهار سال آخر
•    اصل و ترجمه مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات چهار ساله مقطع تحصیلی پیشین 
•    اصل و ترجمه مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات مقطع پیشین (کارشناسی‌ارشد)
•    اصل و ترجمه ایتالیایی شناسنامه، تایید شده توسط وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری
•    فرم پیش ثبت‌نام موسسه آموزشی از طریق سایت www.universitaly.it 

باید توجه داشت که پاسپورت باید حداقل سه‌ماه پس از پایان دوره تحصیل اعتبار داشته باشد تا بتوان برای خروج از منطقه شنگن اقدام کرد. حداقل برگه‌های سفید مورد نیاز برای دریافت مجوز خروج دو صفحه سفید در پاسپورت اعلام شده است.

اگر متقاضی تحصیل در ایتالیا در شهر محل تحصیل بستگانی داشته باشد، می‌تواند آدرس محل زندگی و مشخصات هویتی آن‌ها را به جای نامه رزرو هتل برای روزهای ابتدایی خود ارائه کند. در این صورت ارائه اظهاریه خویشاوندی با این افراد الزامی است. 

متقاضی یا حامی مالی او باید برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در طول دوره تحصیل اسنادی ارائه کند. برای این منظور نامه تمکن مالی که از بانک دریافت می‌شود مورد نیاز است. موجودی حساب بانکی و گردش حساب بانکی سه ماه آخر شخص دانشجو یا یکی از والدین و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده اعم از قرارداد کاری آن‌ها، سابقه بیمه تامین اجتماعی، و اقرار نامه مربوط به درآمد باید ضمیمه مدارک شود.

لازم به ذکر است که اصل و ترجمه تمامی مدارک و سوابق تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی باید به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری ایران رسیده باشد و در بسته پلمپ به دست آفیسر ویزا برسد. دارالترجمه‌های مورد تایید سفارت نیز در سایت www.iacti.ir درج شده است.

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، تحصیل در ایتالیا به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی ممکن است. برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا باید مدرک زبان مبنی بر تسلط متقاضی به زبان دوره آموزشی ارائه شود. 

در صورتی که متقاضی دوره‌های به زبان انگلیسی را برگزیده باشد، باید مدرک IELTS با حداقل نمره 6، یا مدرک TOEFLE با حداقل نمره 78، TOLIMO – 600، FCE – 169 ، یا DUOLINGO – 90 ارائه کند.

برای شرکت در دوره‌های ایتالیایی زبان، داشتن مدرک زبان ایتالیایی در سطح حداقل B2  از یکی از آزمون های سنجش زبان مورد تایید وزارت علوم آن کشور MIUR (یعنی یکی از آزمون‌های CELI CILS, Roma Tre , Dante Alighieri) الزامی است.

از دیگر شرایط مد نظر آفیسر ویزای تحصیلی ایتالیا سن متقاضی و گپ تحصیلی است. با اینکه موسسات آموزشی و سفارت این کشور بازه سنی مشخصی را برای دوره‌های تحصیلی اعلام نکرده‌اند، اما سنین غیر معمول برای هر یک از دوره‌های آکادمیک نتیجه پرونده را به خطر می‌اندازد.

اگر از زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی متقاضی بیش از 5 سال گذشته باشد، گپ تحصیلی طولانی می‌شود حتی اگر متقاضی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی هم شده باشد، رد درخواست او از سوی سفارت دور از ذهن نیست.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

تعیین وقت سفارت برای شرکت در جلسه مصاحبه حضوری رایگان است، اما برای بررسی وضعیت متقاضی و پرونده درخواست ویزای ایتالیا باید هزینه‌های مشخصی را پرداخت کرد. هزینه کنسولگری جهت صدور ویزای تحصیلی ایتالیا برای ثبت نام در دانشگاه 50 یورو، و تعرفه شرکت CKGS 21 یورو اعلام شده است. هزینه خدمات کنسولی  هم 50 یورو است.

ویزای توریستی ایتالیا

ایتالیا از آن دسته از کشورهایی‌ست که درخشش فرهنگ، تاریخ، طبیعت و اقتصاد آن هم‌سو گشته و هر ساله گردشگران خاص خود را در تمامی فصل‌ها جذب می‌کند، حتی اگر هنوز هم خطر پاندمی کرونا در کمین باشد. رم، فلورانس و ونیز از جمله شهرهای مود توجه گردشگران است؛ اما پیش از مشخص کردن مقصد باید با شرایط دریافت ویزای توریستی ایتالیا آشنا شویم.

ویزای توریستی ایتالیا از جمله مجوزهای اقامت کوتاه مدت گروه C است که اعتبار 90 روزه دارد و بسته به هدف و طول دوره سفر در سه نوع مختلف (یک‌بار ورود، دوبار ورود و چندبار ورود) صادر می‌شود. در واقع این نوع از ویزای ایتالیا به متقاضی اجازه اقامت 90 روز در بازه 180 روزه را در تمام کشورهای منطقه شنگن می‌دهد.

مدت زمان بررسی پرونده درخواست ویزای ایتالیا و پردازش آن به طور معمول تا 15 روز زمان نیاز دارد؛ اما در برخی موارد این دوره تا یک یا دو ماه هم طول می‌کشد. چراکه در موارد خاص سفارت با کنسول‌گری‌های شنگن وارد مشورت می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم سه ماه پیش از تاریخ سفر برای ثبت درخواست ویزای ایتالیا اقدام کنید تا برنامه سفرتان به تعویق نیوفتد.

بر اساس قوانین مهاجرتی معاهده شنگن متقاضیان می‌توانند در بازه زمانی 6 ماه، 90 روز را در این کشور و سایر کشورهای حوزه شنگن اقامت داشته باشند؛ در صورت بروز اتفاقاتی خاص مانند افزایش طول درمان می‌توان با ارئه مدارک مشخص و اثبات ادعا، اعتبار ویزای ایتالیا را تمدید کرد و حتی نوع آن را (گروه C کوتاه مدت) به مجوز اقامت بلند مدت تغییر داد. 

همان‌طور که می‌دانید در پروسه صدور انواع ویزا ایتالیا جلسه مصاحبه وجود دارد، مگر آن‌که متقاضی با داشتن شرایط خاصی که از سوی سفارت تعیین شده، از این جلسه معاف شود. برای تعیین وقت سفارت ابتدا باید فرم درخواست ویزا از سایت کنسولگری دریافت و تکمیل شود.

تکمیل فرم برای تمامی متقاضیان سفر و ویزای توریستی ایتالیا الزامی‌ست؛ حتی اگر در میان مسافران، کودکی زیر 6 سال هم باشد، باید فرم درخواست از سوی او تکمیل شود و به دست آفیسر پرونده برسد.

مدارک مورد نیاز ویزای ایتالیا باید به صورت حضوری در جلسه مصاحبه به دست آفیسر پرونده برسد. معمولا کنسولگری و سفارت ارسال پستی مدارک را به شدن نهی می‌کند. بنابراین در بازه زمانی درخواست ویزا و جلسه مصاحبه بهتر است برای گردآوری مدارک و شرایط مورد نیاز زمان گذاشت.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا برای اهداف دیگری نیز صادر می‌شود؛ علاوه‌بر گردش و دیدن مناطق دیدنی این کشور، برای دیدوبازدید از بستگان و خانواده یا برخی امور تجاری نیز می‌توان از ویزای توریستی ایتالیا استفاده کرد. در این صورت متقاضی موظف است مدارک مربوط به اهداف سفر را نیز ضمیمه مدارک درخواست ویزای ایتالیا کند.

اگر متقاضی برای درمان و معالجات پزشکی به این سرزمین سفر می‌کند، باید پرونده پزشکی و زمان ملاقات با پزشک را در کنار دیگر مدارک درمانی خود ارائه کند تا آفیسرپرونده را برای صدور مجوز اقناع کند.

شرایط و مدارک مورد نیاز انواع ویزا ایتالیا به فرد درخواست کننده بستگی دارد. به همین دلیل پس از ارائه مدارک موجود در چک‌لیست ویزای ایتالیا، ممکن است پس از جلسه مصاحبه مدارک نقصی داشته باشد و از طریق ایمیل یا پیامک به متقاضی اطلاع داده است. از جمله مهم‌ترین و متداول‌ترین مدارک مورد نیاز ویزای توریستی ایتالیا عبارت هستند از: 

•    پاسپورت با حداقل 3 ماه اعتبار و دوصفحه خالی برای مهر ورود و خروج
•    دو قطعه عکس پرسنلی مربوط به 6 ماه اخیر با زمینه سفید بدون روتوش
•    بیمه مسافرتی با سقف پوشش حداقل 30 هزار یورو
•    اطلاعات دقیق برنامه سفر (بلیط پرواز و یا رزرو بلیط، تاریخ سفر، رزرو هتل و ...)
•    نامه تایید شده رزرو هتل یا دعوتنامه
•    اصل و ترجمه مدارک هویتی و شناسایی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
•    نامه تمکن مالی برای 3 ماه سند ملکی
•    اثبات تامین مالی سفر
•    ترجمه مدارک شغلی مورد قبول بسته سمت متقاضی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی.

ارائه دعوت‌نامه برای ویزای توریستی ایتالیا الزامی نیست، اما از آن‌جایی که این مجوز در شمار ویزای شنگن محسوب می‌شود، ارائه دعوت‌نامه می‌تواند تاثیر مثبتی در نتیجه پرونده داشته باشد. در صورت داشتن دعوت‌نامه شخصی، فرد دعوت کننده باید هدف سفر و جزئیات آن‌را (مدت اقامت و زمان خروج و غیره) را در یک نامه شرح دهد.

فرد دعوت‌کننده باید کپی مدارک شناسایی و موقعیت اقامتی خود را (شهروند ایتالیایی یا خارجی مقیم) ضمیمه نامه دعوتنامه کند. نمونه‌ دعوتنامه را می‌توان در سایت کنسولگری سفارت یافت. 

افراد زیر 18 سال که در لحظه تشکیل پرونده با یکی از والدین درخواست ویزا داده باشد باید ترجمه اجازه خروج محضری با مهر دادگستری و وزارت امورخارجه را ضمیمه فرم درخواست کند. امضای والدین در فرم درخواست متقاضیان زیر 18 سال الزامی است.

اثبات توانایی مالی متقاضی برای پوشش هزینه‌های سفر یکی دیگر از مدارک مورد نیاز ویزای ایتالیا محسوب می‌شود. برای این منظور گردش حساب سه‌ماهه متقاضی که در قالب گواهی تمکن مالی از سوی بانک صادر می‌شود، می‌تواند توانایی متقاضی را به اثبات برساند.

میزان تمکن مالی ارائه شده برای درخواست ویزای ایتالیا به تعداد همراهان و مدت‌زمان اقامت در این سرزمین بستگی دارد؛ برای مثال اقامت تا 5 روز 269.60 یورو برای هر نفر و 212.81 یورو برای دو نفر همراه یا بیشتر نیاز دارد.

پیش از اقدام برای سفر به این سرزمین برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری باید بهترین زمان سفر به ایتالیا را مطالعه کرد. برای این هدف می‌توانید پاسخ سوال «آب و هوای ایتالیا در طول سال چگونه است؟» را در این صفحه پیدا کنید.

هزینه ویزای توریستی ایتالیا

مرحله تکمیل فرم درخواست و تعیین وقت سفارت رایگان است، اما پروسه ارزیابی وضعیت پرونده و پردازش مدارک متقاضی ویزای توریستی ایتالیا هزینه‌هایی دارد؛ درخواست ویزای توریستی ایتالیا برای بزرگسالان 60 یورو، برای کودکان 12 سال به بالا 35 یورو و برای کودکان زیر 6 سال رایگان است.

ویزای تجاری ایتالیا

تدابیر سیاسی و موقعیت جغرافیایی آن، کشور ایتالیا را به یکی از قدرت‌های تجاری منطقه تبدیل کرده که مورد توجه بازرگانان و تجار از تمام کشورهای جهان قرار گرفته است. به همین دلیل این سرزمین هر ساله میزبان نمایشگاه‌ها و همایش‌های بسیاری در این زمینه می‌شود. فعالیت‌های اقتصادی و تجاری اتباع خارجی در این کشور نیاز به مجوز و ویزای تجاری ایتالیا دارد.

اگر متقاضی ویزای ایتالیا از سوی شرکت‌ها، کارفرماها و موسسات مستقر در این کشور برای کار روی پروژه‌ای خاص یا شرکت در نمایشگاه و همایشی مشخص دعوت شده باشد، باید دعوت‌نامه همکاری دریافت کند. اهداف ویزای تجاری ایتالیا شرایط گوناگونی دارد و به پرونده به صورتی فردی رسیدگی می‌شود.

ویزای تجاری ایتالیا از نوع مجوز شنگن گروه C محسوب می‌شود و به متقاضی اجازه اقامت تا 90 روز را می‌دهد. برای درخواست این ویزا می‌توان از سفارت این کشور در تهران و کنسولگری آن اقدام کرد.

در صورتی که ارگان‌ها و شرکت‌های ایتالیایی از همتای ایرانی خود برای شرکت در پروژه‌ای خاص دعوت کرده باشند، شرکت ایرانی باید شرایط و مدارک مشخصی را مبنی بر هویت و اصالت آن برای سفارت ارائه کند. در این صورت باید آخرین روزنامه رسمی چاپ شده که بیشتر از ۳ سال هم از تاریخ آن نگذشته باشد، مجوز کسب یا کارت بازرگانی ضمیمه دیگر مدارک مورد نیاز شود.

یکی از مهم‌ترین شرایطی که می‌تواند در نتیجه پرونده ویزای ایتالیا تاثیرگذار باشد، سابقه سفرهای قبلی او است. ثبات سابقه سفر با ارائه ویزاهای شینگن، استرالیا، آمریکا، انگلیس، ژاپن و ... می‌تواند رو نظر آفیسر پرونده تاثیرگذار باشد.

مدارک مورد نیاز ویزای تجاری ایتالیا

برای درخواست ویزای تجاری ایتالیا ابتدا باید فرم درخواست را به زبان انگلیسی یا زبان ایتالیایی تکمیل کرد. نحوه تکمیل فرم به متقاضی یا شرکت درخواست‌کننده، یا شرکت و نمایشگاه دعوت کننده بستگی دارد. اما در هر صورت صداقت در تکمیل اطلاعات مورد نیاز اهمیت بسیاری دارد.

علاوه بر فرم درخواست ویزای تجاری، مدارک دیگری نیز باید ضمیمه درخواست شود که باید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه شود و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد. از جمله مهم‌ترین این مدارک عبارت هستند از:

•    دعوتنامه از سوی شرکت مستقر در این کشور همراه با مشخصات آن
•    کاور لتر برای ارائه توضیحات لازم در رابطه با نوع فعالیت تجاری میان شرکت ایتالیایی و شرکت ایرانی
•    سمت شغلی متقاضی در سازمان مربوطه
•    مدارک لازم برای معاملات تجاری شرکت ایتالیایی از جمله قرارداد و اعتبارنامه
•    مدارک مبنی بر فعالیت شرکت ایرانی
•    تاییدیه شرکت برای پوشش هزینه‌های اقامت و سفر متقاضی
•    ترجمه، اصل و فتوکپی شناسنامه متقاضی
•    تاریخ شروع و پایان سفر فرد متقاضی
•    دو قطعه عکس بدون روتوش
•    بیمه مسافرتی
•    گواهی اشتغال و پروانه کسب
•    کارت پرسنلی
•    معرفی نامه از سوی شرکت مربوطه
•    کارت بازرگانی
•    ارائه جواز کسب
•    روزنامه رسمی چاپ شده حاوی اطلاعات شرکت
•    گردش سه ماه حساب بانکی
•    رزرو بلیط هواپیما و هتل
•    حکم کارگزینی (برای کارمندان رسمی)
•    قرارداد کار( برای کارمندان قراردادی)
•    آخرین فیش حقوقی
•    گواهی اشتغال به کار روی سربرگ شرکت با ذکر اطلاعاتی نظیر سمت، میزان حقوق دریافتی، تاریخ استخدام
•    لیست سوابق بیمه تامین اجتماعی برای کارمندان قراردادی یا دفترچه خدمات درمانی برای کارمندان رسمی
•    مجوزهای اخذ شده از صنف مورد نظر برای کسبه
•    پروانه کسب معتبر، کارت مباشرت یا کارت بازرگانی معتبر برای مشاغل آزاد
•    صورت حساب های پرداخت مالیات برای تجار
•    پروانه نظام پزشکی یا جواز مطب برای پزشکان
•    پروانه تولید کارگاه یا پروانه بهره‌برداری کارخانه برای صاحبان مشاغل

تمدید ویزای ایتالیا منجر به دریافت اقامت دائم شنگن می شود.

گاهی ویزای تجاری ایتالیا برای همکاری با شرکت‌های ایتالیایی نیاز است و گاهی برای بازدید از یک وسیله یا دستگاه و خرید آن، یا برای انجام یک ملاقات کاری در جهت گسترش فعالیت‌های اقتصادی. بسته به هدف از سفر متقاضی برای دریافت ویزای تجاری ایتالیا نیاز به دریافت دعوت‌نامه در فرمت خاصی است. 

فرد دعوت‌کننده باید اطلاعات فردی دقیق خود را به همراه اطلاعات شرکت در نامه قید کند؛ چرا که مسئولیت همه موارد درج شده در دعوت‌نامه با فرد و ارگان دعوت‌کننده است. اطلاعات متقاضی ویزای ایتالیا و فرد دعوت‌کننده از جمله نام، نام خانوادگی، محل سکونت، شغل، هدف سفر باید با مدارک ارائه شده یکسان باشد. کوچک‌ترین خطا و مغایرت در دعوتنامه با مدارک ارسالی عنوان نقص و کاستی مدارک ویزای ایتالیا محسوب می‌شود که خطر رد درخواست را تقویت می‌کند.

هزینه ویزای تجاری ایتالیا

ویزای تجاری ایتالیا بسته به نوع آن هزینه‌هایی نیز دارد که در مراحل مختلف دریافت می‌شود. تعیین وقت کنسولگری یا سفارت رایگان است، اما برای بررسی شرایط متقاضی و پردازش مدارک پرونده توسط نماینده رسمی وزارت امور خارجه جهت انجام اموردرخواست ویزا باید 116 یورو پرداخت کرد. 

استفاده از دیگر خدمات این شرکت نیز هزینه‌های خاص خود را دارد؛ خدمات ارسال پستی در داخل تهران 10 یورو، استفاده از خدمات ارسال پستی خارج از تهران 14 یورو، عکاسی 5 یورو، و خدمات پر کردن فرم درخواست ویزا توسط مسئول مربوطه در دفتر 10 یورو هزینه دارد.