یکی از محبوب‌ترین شهرهای چین در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی در آسیا شهر شانگهای Shanghai است که بعد از پایتخت مهم‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. تحصیل در شانگهای به دلیل دانشگاه‌های مشهور و متعدد خارجی و داخلی طرفداران خود را دارد؛ بیشتر موسسات آموزشی مهم کشور چین در این شهر واقع شده و بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی در این شهر پردیس‌هایی تاسیس کرده‌اند. تحصیل در شانگهای و به طور کلی تحصیل در چین نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها و ویزای تحصیلی چین از سفارت دارد. جهت آگاهی از این مراحل و همچنین شناخت کلان‌شهرِ شانگهای تا پایان این نوشتار با لتس گو یونی همراه باشید.

تحصیل در شانگهای به زبان انگلیسی نیز میسر شده است.

شانگهای کجاست

شهر شانگهای یکی از مراکز مهم اقتصادی جهان محسوب می‌شود که در میانه انتهایی خاک کشور چین جای خوش کرده است. با 24.28 میلیون نفر جمعیت در سال 2019 شهر شانگهای پرجمعیت‌ترین شهر در کشور چین و دومین شهر پرجمعیت جهان شناخته شد، اما شهرت این شهر مدرن تنها به اعداد و ارقام مربوط به جمعیت آن نیست؛ شهر شانگهای مرکز جهانی امور مالی، فناوری، تولید و حمل و نقل به حساب می‌آید و بندر شانگهای شلوغ‌ترین درگاه کانتینری جهان محسوب می‌شود که نقش پررنگی در اقتصاد چین و دنیا ایفا می‌کند.

این شهر زیبا روی دلتای رود یانگ تسه در کرانه‌های رود یانگ پو گسترده شده و از جنوب تا پای رود کشیده شده است. فاصله اندک این کلان‌شهر تا اقیانوس آرام موجب شده نام شانگهای به معنای "بر فراز دریا" به خود بگیرد. پیچ و خم‌های رود یانگ تسه در میان آسمان‌خراش‌های این شهر مدرن جلوه چشم‌نوازی به شهر شانگهای عطا کرده و در کنار بازمانده‌های تاریخ این سرزمین گردشگران و متقاضی برای مهاجرت تحصیلی را جذب کرده است. شهر شانگهای را به حوضی از فرصت‌های جدید تشبیه می‌کنند که برای هر شخص و شرایطی گزینه‌ای درخور در چنته دارد.

این کلان‌شهر در کرانه‌های شرقی کشور چین و هم‌جوار با دریای شرقی چین واقع شده است؛ این موقعیت جغرافیایی به اهمیت اقتصادی و تجاری شهر شانگهای در قبال پایتخت افزوده است. به همین ترتیب تحصیل در شانگهای نیز به نسبت تحصیل در پکن محبوبیت بیشتری در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین دارد.

تحصیل در شانگهای

کیفیت آموزش دانشگاهی در شهر شانگهای و به طور کلی دانشگاه های چین موجب افزایش روزافزون متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این سرزمین شده است. بر اساس سیستم آموزشی این کشور زبان تدریس در دانشگاه های شانگهای انگلیسی و چینی است؛ برای تحصیل به زبان چینی باید در آزمون تعیین سطح زبان چینی (یا HSK) شرکت کرد، اما با انتخاب موسسات آموزشی انگلیسی زبان تنها با ارائه مدرک زبان بین‌المللی معتبر می‌توان تحصیل در شانگهای را به تجارب تحصیلی خود افزود.

بسیاری از متقاضیان تحصیل در شانگهای به دنبال آموزش زبان ماندرین وارد خاک این کشور می‌شوند. بر اساس اعلام SIL International از هر 5 نفر در جهان، یک نفر به زبان ماندرین چینی صحبت می‌کند؛ البته جمعیت بالای کشور چین و شهر شانگهای نیز در این امر بی‌تاثیر نبوده است. با اینکه زبان ماندرین یکی از سخت‌ترین زبان‌های زنده دنیاست، اما تسلط به این زبان دروازه‌های پژوهش، تجارت و استخدام در موقعیت‌های شغلی شهر شانگهای را به روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین می‌گشاید. 

به منظور دستیابی به هدف تحصیل در شانگهای باید از دو مرحله اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های شانگهای و اخذ ویزای تحصیلی از سفارت برآمد. سیستم آموزش دانشگاهی این کشور با بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی اقدام به اعطای پذیرش تحصیلی می‌کند؛ برای این منظور باید مدارک و شرایط مشخصی را مهیا کرد. با مطالعه دقیق سایت دانشگاه های شانگهای و شرایط تحصیل در شانگهای در رشته مورد نظر می‌توان به لیست مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی دست یافت.

ارائه مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی الزامی است.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های شانگهای

دانش‌آموزان چینی از ماه اکتبر سال 2019 پس از شرکت در آزمون ورودی Gaokao می‌توانند وارد دانشگاه‌های دولتی بشوند؛ در این آزمون درس‌های زبان چینی، زبان انگلیسی و ریاضی اجباری و درس‌های فیزیک، شیمی، زیست، تاریخ، جغرافیا و سیاست اختیاری هستند. اما شرایط تحصیل در چین برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی آسان‌تر شده است و تنها با بررسی وضعیت متقاضی تحصیل در شانگهای نامه پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی چین ارائه می‌شود. 

یکی از شرایط مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های شانگهای و حتی ویزای تحصیلی چین شرایط سنی متقاضی تحصیل در چین است. برای مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی باید حداکثر 30 سال، و مهاجرت تحصیلی در مقاطع عالی حداکثر 40 سال سن داشت. 

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی باید مدارک مورد نیاز دانشگاه و رشته تحصیلی مدنظر آماده و برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال شود. لیست این مدارک بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت است؛ اما در میان دانشگاه های شانگهای ارائه مدرک زبان انگلیسی و ترجمه مدارک تحصیلی از جمله موارد مشترک محسوب می‌شود. با تایید اولیه و صدور نامه پذیرش تحصیلی اولیه (با اعتباری موقت) نوبت به پرداخت هزینه‌ها می‌رسد. در صورت ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک نهایی، نامه پذیرش تحصیلی اصلی ارسال می‌شود.

تحصیل در چین بدون مدرک زبان

تعدادی از دانشگاه‌های این شهر در لیست مدارک مورد نیاز برای اعطای پذیرش تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی اسمی از مدرک زبان نبرده‌اند. البته دریافت پذیرش تحصیلی از این قبیل موسسات در برنامه‌های تحصیلی محدودیت ایجاد می‌کند؛ از طرفی دیگر، با حذف مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل به زبان انگلیسی باید شرایط دیگری مانند معدل آخرین مدرک تحصیلی مناسب و مورد توجه باشد.

اخذ ویزای تحصیلی چین

پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های شانگهای (به طور کلی دانشگاه های چین) می‌توان برای ویزای تحصیلی اقدام کرد. یکی از مهم‌ترین مدارک در پروسه ثبت درخواست ویزای تحصیلی، نامه پذیرش تحصیلی اصلی است؛ بنابراین با نامه پذیرش تحصیلی اولیه نباید برای ویزای تحصیلی اقدامی کرد. 

ویزای تحصیلی چین انواع مختلفی دارد که بسته به مدت زمان تحصیل و اقامت در چین صادر می‌شود. ویزای تحصیلی X1 برای دوره‌های تحصیلی بیش از 6 ماه و ویزای تحصیلی X2 برای دوره‌های تحصیلی کمتر از 6ماه صادر می‌شود. 

تحصیل در شانگهای و دانشگاه های چین نیاز به ویزای تحصیلی نوع اول دارد و باید در زمان مشخصی درخواست آن به ثبت برسد؛ پیش از اقدام برای درخواست پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی باید به زمان توجه کرد؛ چراکه هر یک از این مراحل زمان مشخصی نیاز دارد و باید حداقل 6ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی درخواست پذیرش تحصیلی و پس از دریافت آن درخواست ویزای تحصیلی به ثبت برسد.

برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی چین باید نامه تمکن مالی ارائه داد؛ این نامه از بانک‌های ایرانی صادر می‌شود و توانایی مالی دانشجو یا حامی مالی او در پرداخت هزینه‌های تحصیل در شانگهای را نشان می‌دهد. برای دریافت این گواهینامه باید به بانک مراجعه و نامه را به زبان مورد نظر دریافت کرد.

در کنار نامه تمکن مالی مدارکی مانند فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی، اسکن ترجمه شناسنامه و کارت ملی، پاسپورت با اعتبار حداقل یکساله، عکس، گواهی سلامت، گواهی عدم سوء‌پیشینه، مدرک زبان و نامه پذیرش تحصیلی اصلی برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی چین مورد نیاز است.

تحصیل رایگان در چین

تحصیل در دانشگاه های شانگهای و به طور کلی مهاجرت تحصیلی به چین نیازمند پرداخت شهریه سالانه است؛ بنابراین چیزی به عنوان تحصیل رایگان در چین وجود ندارد. تنها با دریافت بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه‌های تحصیلی می‌توان از میزان مخارج تحصیل در شانگهای و به طور کلی مهاجرت تحصیلی کاست. برای ثبت درخواست بورسیه تحصیلی باید شرایط و مدارک مشخصی را حین ثبت‌نام در دانشگاه های شانگهای ارائه کرد.

هزینه تحصیل در چین

بسته به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه تحصیل در چین هزینه‌های متفاوتی دارد؛ برای مثال میانگین شهریه سالانه دانشگاه جیائو تونگ 3,538 دلار است درحالی که میانگین شهریه برای هر ترم در دانشگاه ناتینگهام در نینگبو 7,847 دلار اعلام شده است. برای کسب اطلاعات دقیقت‌تر می‌توانید در سایت دانشگاه مورد نظر رشته تحصیلی منتخب خود را جستجو کنید و شرایط دریافت پذیرش تحصیلی و هزینه تحصیل در شانگهای را به دست آورید.

هزینه تحصیل در چین نسبت به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه متفاوت است.

دانشگاه های شانگهای

بیش از 60 دانشگاه و کالج در شهر شانگهای تاسیس شده که از این شمار تعدادی نیز پردیس‌ها و شعب دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبر را شامل می‌شوند. بهترین دانشگاه های چین در شهرهای پکن و شانگهای تاسیس شده‌اند؛ از مشهورترین دانشگاه های شانگهای می‌توان به دانشگاه فودان، دانشگاه جیائو تونگ، دانشگاه تونگجی، و دانشگاه شرقی چین اشاره کرد. 

بیشتر دانشگاه های شانگهای با مشارکت دانشگاه‌های اروپایی و امریکایی و حتی استرالیایی تاسیس و برنامه‌ریزی شده‌اند. برخی از موسسات آموزشی تخصصی این شهر نیز با مشارکت دانشگاه های شانگهای و دانشگاه‌های معتبر جهان بنا و طرح‌ریزی شده‌اند.

دانشگاه فودان

یکی از دانشگاه‌های رتبه‌دار و مشهور کشور چین دانشگاه فودان نام دارد که در مرکز شهر واقع شده است. دانشگاه فودان در سال 1905 به عنوان مدرسه دولتی تاسیس شد و یک دهه پس از آن به کالج و بعد به دانشگاه خصوصی تبدیل شد. در آخرین گزارش‌های موسسه آماری QS نام دانشگاه فودان در جایگاه 34 جهان و سوم ملیِ چین به چشم می‌خورد. موسسه تایمز نیز دانشگاه فودان را در رنکینگ جهانی 70 قرار داده است.

دانشگاه فودان یکی از اعضای شناخته‌شده و زبده لیگ C9 (اتحادیه بهترین دانشگاه های دولتی چین) برشمرده می‌شود که در نظام آموزش و پرورش چینی در کلاس یک واقع شده است. مراکز مهم تحقیقاتی کشور چین در رشته‌های علوم انسانی، پزشکی و علوم طبیعی در دانشگاه فودان قرار گرفته‌اند.

سالانه بیش از 32 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه فودان می‌شوند که حدود 14 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و باقی در مقاطع عالی مشغول به تحصیل می‌شوند. سالانه بیش از 3هزار دانشجوی بین‌المللی از دانشگاه فودان پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند و به زبان انگلیسی یا چینی مشغول به تحصیل می‌شوند. 

بسیاری از برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه فودان با مشارکت برترین دانشگاه‌های جهان ارائه می‌شود؛ برای مثال کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، کارشناسی ارشد بهداشت عمومی، علوم پزشکی، و کارشناسی جراحی (MBBS) با مشارکت بهترین دانشگاه‌های صاحب نظر جهان طراحی و تدریس می‌شود.

دانشگاه شانگهای

دانشگاه دولتی و تحقیقاتی شانگهای Shanghai University (به اختصار SHU) با سه پردیس دانشگاهی یکی از مهم‌ترین دانشگاه های چین است که پردیس اصلیِ آن در شمال شهرِ شانگهای واقع شده است. دانشگاه شانگهای در سال 1922 تاسیس شد و پس از وقفه‌ای در سال 1927 که حاصل قتل‌عام شانگهای بود، در سال 1983 با ادغام سه دانشگاه دیگر باز گشوده شد؛ به این ترتیب دانشگاه شانگهای تبدیل به بزرگترین دانشگاه منطقه شانگهای نام گرفت.

دانشگاه شانگهای در یکی از تاثیرگذارترین موسسات آموزشی تاریخ کشور چین بوده است؛ بسیاری از متخصصان دانشگاه شانگهای را آغازگر انقلاب چین و جنگ داخلی این کشور (در خلال سال‌های 1926 تا 1949) می‌دانند.

سالانه نزدیک به 57هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه شانگهای می‌شوند که از این شمار حدود 4هزار 500 نفر دانشجویان بین‌المللی از 100 کشور مختلف جهان هستند. دانشجویان دانشگاه شانگهای در 28 دانشکده و 72 مدرسه تخصصی، 71 برنامه تحصیلی مقطع کارشناسی، 174 برنامه مقطع کارشناسی ارشد، 97 برنامه دکتری و 19 برنامه پست دکترا مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشگاه شانگهای در رشته‌های هنر، وکالت، علوم اجتماعی، مکانیک، ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم زیستی، علوم کامپیوتر، علوم مواد، مهندسی محیط زیست و الکترونیک یکی از موفق‌ترین مراکز آموزشی در این کشور است که در سطح جهانی افتخارآفرین بوده است.

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

یکی دیگر از موسسات آموزشی دولتی و تحقیقاتی نام‌آور این کشور دانشگاه جیائو تونگ Shanghai Jiao Tong University (به اختصار SJTU) نام دارد که از اعضای لیگ C9 محسوب می‌شود. بر اساس سیستم آموزش و پرورش دانشگاهی دانشگاه جیائو تونگ در رده ممتاز و درجه یک دانشگاه های چین قرار دارد.

جیائو تونگ "Chiao Tung" به معنای حمل و نقل ارتباطات و مخابرات است؛ دانشگاه جیائو تونگ که عنوانش به تاریخ تاسیس آن نیز اشاره دارد، توسط وزارت پست و ارتباطات چین در پایان سلسله چینگ بنا نهاده شده است. 

دانشگاه جیائو تونگ 63 برنامه تحصیلی برای مقطع کارشناسی و 250 برنامه برای کارشناسی ارشد و 203 برنامه تحصیلی برای مقطع دکتری در 31 دانشکده تخصصی طراحی کرده است. 11 آزمایشگاه مجهز در و مراکز تحقیقاتی مهندسی در دانشگاه جیائو تونگ فعالیت می‌کنند. بیش از 40 هزار و هفتصد دانشجو در دانشگاه جیائو تونگ مشغول تحصیل هستند که از این شمار نزدیک به سه هزار دانشجوی بین المللی موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه جیائو تونگ شده‌اند. 

طبق آخرین گزارش موسسه آماری QS دانشگاه جیائو تونگ در جایگاه 47 جهانی و 17 آسیا قرار گرفته است. موسسه آماری تایمز هم نام دانشگاه جیائو تونگ را در رده 100 جهانی و 19 آسیا قرار داده است. 

دانشگاه تونگجی

دانشگاه تونگجی Tongji University در سه پردیس مختلف یکی دیگر از دانشگاه های شانگهای است که در اکتبر سال 1907 تاسیس شده و سالانه نزدیک به 36 هزار دانشجو دارد. بیش از 18 هزار نفر از این دانشجویان در مقطع لیسانس موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه تونگجی شده‌اند و باقی در مقاطع عالیه مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشگاه تونگجی یکی از بهترین دانشگاه های چین است.

در دانشگاه تونگجی 81 برنامه تحصیلی برای مقطع کارشناسی، 151 برنامه تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد، 58 برنامه تحصیلی برای مقطع دکتری و 13 برنامه پست دکترا ارائه می‌شود. در راستای بهبود عملکرد در سطح بین‌المللی دانشگاه تونگجی در برنامه‌های انتقال دانشجویی کشورهای استرالیا، ژاپن، آلمان، فرانسه، فنلاند و اتریش شرکت کرده است.

آب و هوای شانگهای

بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی پیش از هر اقدامی برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های چین، به دنبال شناخت بیشتر شهر مورد نظر هستند؛ چرا که تناسب آب و هوا با ذائقه افراد زندگی جدید در سرزمینی جدید را دلپذیرتر می‌کند.

شریان‌های پرآب بسیاری حیات شهر شانگهای را تضمین کرده‌اند؛ افزون بر این رودهای پرآب و روان، سواحل دریای شرقی نیز بر مناظر، چشم‌اندازها و آب و هوای این شهر تاثیر ژرفی نهاده است. بر اساس طبقه‌بندی کوپن آب و هوای شانگهای با تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های ملایم در رده اقلیم نیمه‌گرمسیری مرطوب قرار گرفته است. 

میانگین دمای سالانه این شهر از 15.9 درجه سانتی‌گراد تجاوز نمی‌کند؛ میانگین دمای گرم‌ترن روزهای سال در ماه جولای 32.2 درجه سانتی گراد است، در حالی که اوج سرمای زمستان دما را تا 2 درجه سانتی‌گراد بالای صفر کاهش می‌دهد. مانند بیشتر شهرها دلپذیرترین فصل سال بهار است که آسمان اغلب بارانی و نمناک است.

هزینه زندگی در شانگهای

این کلان‌شهر مدرن یکی از گران‌قیمت‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود؛ به طوری که تحصیل در پکن به عنوان پایتخت کشور چین روی هم رفته 10 تا 12 درصد ارزان‌تر از زندگی و تحصیل در شانگهای برآورد می‌شود. 

بدون احتساب هزینه مسکن و اقامتگاه که طیف و تنوع بسیار متفاوتی دارد، زندگی دانشجویی در شانگهای به طور متوسط ماهانه حدود 672.59 دلار هزینه دارد. برآورد دقیق هزینه‌ها ممکن نیست؛ چراکه هزینه زندگی به سبک و سیاق زندگی افراد بستگی دارد، اما برای درک بهتر هزینه مهاجرت تحصیلی به این شهر، به عمده مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل و هزینه مسکن می‌پردازیم.

اگر تمایل به صرف غذا در رستوران‌های این شهر داشته باشید، باید برای هر وعده در رستوران‌های متوسط حدود 4.65 دلار پرداخت کنید. با این حساب صرف هر سه وعده در رستوران برای دونفر حدود 38.72 دلار آب می‌خورد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی 4.19 دلار، یک بطری نوشیدنی 330 میلی‌لیتری 0.58 دلار و بطری کوچک آب 0.38 دلار هزینه دارد.

خریدهای روزانه سوپرمارکتی به این ترتیب است: یک لیتر شیر معمولی تاره 2.72 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 2.35 دلار، یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی معمولی 2.27 دلار، یک کیلو پنیر محلی 17.97 دلار، برنج سفید معمولی کیلویی 1.42 دلار، فیله مرغ کیلویی 5.32 دلار، گوشت قرمز کیلویی 14.66 دلار، یک کیلو سیب 2.70 دلار، یک کیلو موز 1.83 دلار، پرتقال 2.74 دلار، سیب‌زمینی 1.03، گوجه 1.53، و پیاز کیلویی 1.12 دلار.

سیستم حمل و نقل شهر متشکل از مترو، اتوبوس، کشتی و تاکسی است که با استفاده از کارت حمل و نقل عمومی می‌توان به همه امکانات دسترسی داشت. بلیت‌ها دو نوع تک سفره با نرخ 0.62 دلار و قابل شارژ ماهانه با نرخ 30.98 دلار عرضه می‌شوند. تعرفه ورودی ناوگان تاکسی‌رانی داخل شهر 2.17 دلار اعلام شده که به ازای هر کیلومتر از مسیر 0.42 دلار به مبلغ ورودی افزوده می‌شود.

اقامت در خوابگاه‌های دانشگاهی بهترین انتخاب دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود؛ چرا که بیشتر این اقامتگاه‌ها در پردیس دانشگاه یا در نزدیکی دانشکده محل تحصیل است؛ با این گزینه در زمان ارزشمند دانشجو و هزینه رفت‌وآمد نیز صرفه‌جویی می‌شود. عمدتا این اقامتگاه‌ها بسته به امکاناتی که در اختیار متقاضی تحصیل در شانگهای قرار می‌دهند، حدود 150 تا 400 دلار هزینه دارند. 

درصورت تمایل به زندگی مستقل و کرایه آپارتمان باید ماهانه حداقل 745.83 دلار در نظر گرفت. رهن آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر به طور میانگین 1,358.27 دلار و آپارتمان سه خوابه ماهانه حدود 2,915.73 دلار هزینه دارد. زندگی در حومه شهر میزان قابل توجهی از هزینه کرایه می‌کاهد؛ کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهر حدود 630.02 دلار و آپارتمان سه خوابه به طور میانگین 1,422.57 می‌شود.

تحصیل در شانگهای چین به مدرک زبان نیاز دارد.

جاذبه های گردشگری شانگهای

طبیعتی زیبا، یادمان‌های تاریخی غنی و سازه‌هایی مدرن و پرهیبت از جمله دیدنی های شهر شانگهای هستند. این بندر خوش‌منظر و پرازدحام میزبان سازه‌های مدرن و رفیعی‌ست که چهره شهر را مدرن و نوین می‌نمایاند. ضلع شرقی رودخانه هوانگ‌پو را منطقه‌ای شلوغ و تجاری تشکیل داده است که بیشتر مراکز خرید و رستوران‌های مشهور شهر را جای داده است.

باغ یو (Yu Garden)، معبد جید بودا (Jade Buddha Temple)، شهربازی هپی والی (Happy Valley Shanghai)، معبد لونگ هوا و پاگودا (Longhua Temple and Pagoda)، و جوجیاجیائو یا ونیز شانگهای (Zhujiajiao Ancient Town) از جمله جاذبه های گردشگری شهر شانگهای هستند که چشمان هر بیننده‌ای را به فرهنگ ژرف چینی خیره نگه می‌دارند.

زندگی در شانگهای 

شهر شانگهای مهد فرهنگ‌های مختلف است؛ در این شهر پر ازدحام قوم‌های مختلف شرقی زندگی می‌کنند. افزون بر این، نزدیک به 2.5 میلیون نفر از جمعیت این شهر را دانشجویان بین‌المللی درحال تحصیل یا فارغ‌التحصیل تشکیل داده است. بر اساس آماری که در سال 2013 منشر شد، بیش از 47 درصد از شهروندان شانگهای توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را دارند. با توجه به شتاب نیاز به تسلط زبان انگلیسی به یقین این آمار تا به امروز افزایش داشته است. 

رفاه اجتماعی درخور و کیفیت آموزش در دانشگاه های شانگهای مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی در آسیا قرار گرفته است. با اینکه یافتن شغل در کشور چین کار ساده‌ای نیست، اما بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های شانگهای و گذراندن مراحل ثبت نام برای یافتن شغل تلاش می‌کنند. تحصیل در شانگهای و دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های شانگهای می‌تواند نظر کارفرماهای چینی را جلب کند؛ به این ترتیب مسیر اخذ اقامت چین و زندگی در کشوری که دومین اقتصاد موفق دنیا دارد، هموارتر خواهد شد.