دانشگاه نرمال شرق چین که به اختصار ECNU نامیده می‌شود یکی از برترین دانشگاه‌های کشور چین به حساب می‌آید که در شرق این کشور پهناور و در شهر شانگهای واقع شده است. این دانشگاه با هدف تبدیل شدن به یک دانشگاه تحقیقاتی طراز اول در سطح جهانی در اواسط قرن بیستم میلادی تاسیس شد.

شهر شانگهای یکی از مهمترین شهرهای اقتصادی جهان است که علاوه بر پیشرفت‌های اقتصادی، به پیشرفت علمی و تحقیقاتی نیز توجه بسیار کرده است و تحصیل در شانگهای یک موقعیت عالی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. شهر شانگهای با همه پتانسیل‌ اقتصادی، با توجه به حضور دانشگاه‌هایی طراز اولی همچون دانشگاه ECNU به یکی از مقاصد مهم آموزشی در جهان تبدیل شده است.

دانشگاه نرمال شرق چین در سال 1951 با ادغام دانشگاه Great China و دانشکده‌های هنرها و علوم دانشگاه Kwang Hua رسماً شکل گرفت و همزمان تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های Fudan و Tongji نیز به آن پیوستند. با گذشت مدت زمان کوتاهی از تاسیس، در سال 1959 دانشگاه نرمال شرق چین موفق شد نام خود را در میان 16 دانشگاه برتر و کلیدی کشور چین جای دهد.

دانشگاه نرمال شرق چین دو پردیس زیبا در شهر شانگهای دارد که در مجموع مساحتی در حدود 207 هکتار از زمین‌های این شهر را شامل می‌شود. پردیس مینهانگ و Zhongbei دو پردیس این دانشگاه هستند که اولی در منطقه مینهانگ و دومی در منطقه پوتو واقع شده‌اند.

دانشگاه ECNU اکنون به یک دانشگاه مشهور ملی که تحت نظارت مستقیم وزارت آموزش و پرورش این کشور است تبدیل شده و دارای یکی از زیباترین پردیس‌های دانشگاهی در کشور چین است که از آن به عنوان "دانشگاه باغ" نیز یاد می‌کنند.

دانشگاه نرمال شرق چین دارای 4 دانشکده، 30 مدرسه و 4 آکادمی است که در آن بیش از 2.300 استاد و هیئت علمی مسئول آموزش بیش از 16 هزار دانشجوی کارشناسی و 19 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند. همچنین این دانشگاه میزبان بیش از 1.500 دانشجوی بین‌المللی نیز می‌باشد که از جای جای این کره خاکی برای ادامه تحصیل مهاجرت تحصیلی کرده‌اند و وارد کشور چین شده‌اند.

در مجموع در دانشگاه نرمال شرق چین 84 برنامه کارشناسی، 36 برنامه کارشناسی ارشد و 30 برنامه دکترا در زمینه‌های مختلف همچون: علوم انسانی، آموزش، علوم، مهندسی، اقتصاد، مدیریت، فلسفه، روانشناسی، حقوق، تاریخ و هنر ارائه می‌شود. البته پیشینه و تخصص اصلی دانشگاه نرمال شرق چین در رشته‌های مربوط به آموزش است و در همین راستا نیز رتبه اول در کشور چین را از آن خود کرده است.

دانشگاه ECNU به عنوان یکی از اولین دانشگاه‌های کشور چین بوده است که آموزش‌های بین المللی را ارائه داده است و اهمیت زیادی به بین المللی شدن و توسعه علمی خود می‌دهد که در این راستا با بسیاری از دانشگاه‌های مشهور جهان همکاری‌های استراتژیک ایجاد کرده است و در این میان نام 200 دانشگاه و موسسه آموزشی بین المللی همچون: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه توکیو، دانشگاه ملبورن، دانشگاه واروریک و بسیاری دانشگاه معتبر دیگر به چشم می‌خورد که با این دانشگاه همکاری دارند.

اگر تحصیل در چین گزینه نهایی شما برای مهاجرت تحصیلی است، پس مطلب مزایای تحصیل در چین و معایب تحصیل در چین را در وبلاگ لتس گو یونی بخوانید.

شرایط پذیرش دانشگاه نرمال شرق چین

تحصیل در کشور چین یکی از گزینه‌های مناسب مهاجرت تحصیلی برای ایرانیانی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند اما شرایط لازم برای پذیرش و ویزای کشورهای دیگر همچون کانادا و یا آمریکا را ندارند. گرفتن راحت ویزای تحصیلی از کشور چین، پایین بودن شهریه دانشگاه‌های چین و پایین بودن هزینه زندگی در چین از مزایای تحصیل در چین هستند و به همین خاطر متقاضیان بسیاری نیز دارد.

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور چین باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی آماده و برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی از دانشگاه مورد نظر ارسال شود. لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور چین بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت است.

از آنجایی که لتس گو یونی با دانشگاه ECNU توافق همکاری دارد و به عنوان نماینده رسمی این دانشگاه و بسیاری دانشگاه‌های دیگر در ایران فعالیت می‌کند، خدمات استثنایی پذیرش تحصیلی رایگان یا همان فری اپلای را برای متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ارائه می‌دهد. پس اگر قصد اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه نرمال شرق چین را دارید، کافی‌ست مدارک مورد نیاز که در زیر به آن‌ها اشاره شده است را برای کارشناسان لتس گو یونی ارسال کنید تا با موفقیت از این دانشگاه پذیرش تحصیلی رایگان بگیرید:

•    مدرک پایان دوره متوسطه (برای مقطع کارشناسی)

•    سوابق تحصیلی دوره متوسطه 

•    انگیزه نامه

•    مدرک دوره کارشناسی (برای مقطع کارشناسی ارشد)

•    سوابق تحصیلی دوره کارشناسی

•    رزومه تحصیلی

•    2 توصیه نامه

•    مهارت در زبان انگلیسی یا چینی

•    ترجمه رسمی تمامی مدارک به زبان انگلیسی یا چینی

•    کپی گذرنامه معتبر

*برنامه‌های آموزشی دانشگاه ECNU هم به زبان چینی و هم به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و اگر متقاضی تحصیل در رشته‌های انگلیسی زبان هستید، داشتن یکی از مدارک: IELTS با حداقل نمره 6/ TOFEL با حداقل نمره 80 و Cambridge English با حداقل امتیاز B2 لازم است.

رشته ‌های دانشگاه نرمال شرق چین 

طیف گسترده رشته‌های تحصیلی که در دانشگاه ECNU ارائه می‌شود، باعث شده است تا دست دانشجویان و متقاضیان تحصیل در این دانشگاه کاملا باز باشد و به راحتی در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. همان طور که پیشتر گفته شد تعداد بیش از 150 برنامه تحصیلی در دانشکده‌ها و مدارس این دانشگاه تدریس می‌شود که البته تعداد محدودی از این رشته‌های مخصوص دانشجویان بین‌المللی می‌باشد:

دانشکده علوم زمین: این دانشکده خود شامل تعداد سه مدرسه و یک موسسه تحقیقاتی است که عبارت‌اند از: مدرسه علوم جغرافیایی، مدرسه اکولوژی و علوم محیطی و مدرسه علوم شهری و منطقه‌ای 

دانشکده علوم آموزش: در این دانشکده به صورت کملا تخصصی به علم آموزش اختصاص داده شده است رشته‌های مختلفی در بخش‌های مختلف همچون: گروه علوم تربیتی، برنامه درسی و آموزشی، فناوری اطلاعات آموزش و پرورش، مدیریت آموزش، آموزش پیش دبستانی، آموزش ویژه، علوم توان بخشی آموزشی، روانشناسی تربیتی، آموزش هنر و آموزش شغلی ارائه می‌شود.

دانشکده اقتصاد و مدیریت: در این دانشکده دانشگاه نرمال شرق چین مدارس مختلفی همچون: مدرسه تجارت، مدرسه مدیریت بازرگانی، مدرسه مدیریت دولتی، مدرسه آمار، مدرسه حمل و نقل و تدارکات بین‌المللی و مدرسه تجارت آسیا اروپا فعالیت می‌کنند.

مدرسه علوم انسانی و علوم اجتماعی: فعالیت‌های آموزشی این مدرسه در بخش‌های مختلف زبان و ادبیات چینی، تاریخ، فلسفه، سیاست و موسسه مطالعات کتاب باستان چین ارائه می‌شود.

مدرسه توسعه اجتماعی: بخش‌های مختلف این مدرسه عبارت اند از: جامعه شناسی، مددکاری اجتماعی، موسسه تحقیقات جمعیت، موسسه فرهنگ عامیانه و موسسه مردم شناسی

مدرسه زبان‌های خارجه: رشته‌ها و گروه‌های مختلف زبانی در این مدرسه حضور دارند که رشته‌های تخصصی همچون زبان‌های انگلیسی، ژاپنی، فرانسه، آلمانی و روسی تدریس می‌شود.

کالج بین المللی مطالعات چینی: این دانشکده از سه بخش گروه زبان چینی، چینی به عنوان یک زبان خارجی و مرکز آموزش فرهنگ چینی تشکیل شده است.

دانشکده روانشناسی و علوم شناختی: بخش‌های مختلفی همچون: روانشناسی، روانشناسی کاربردی، موسسه روانشناسی رشد و تربیت و موسسه علوم اعصاب شناختی در این دانشکده دانشجو پذیرش می‌کنند.

کالج تربیت بدنی و بهداشت ECNU: این دانشکده نیز از بخش‌های مختلفی همچون: گروه حرکت شناسی، گروه تربیت بدنی و گروه جامعه شناسی ورزش تشکیل شده است.

مدرسه ارتباطات: در مدرسه ارتباطات دانشگاه نرمال شرق چین گروه‌های صدا و سیما، روزنامه نگاری و گروه ارتباطات به ارائه خدمات آموزشی پرداخته‌اند.

مدرسه علوم: این مدرسه به صورت تخصصی مربوط به رشته‌های مربوط به علم ریاضیات است و دانشجویان علاقه مند به حوزه علم ریاضیات می‌توانند در این دانشکده پذیرش کنند.

مدرسه فیزیک و علوم مواد: این مدرسه از دو بخش گروه فیزیک و آزمایشگاه دولتی طیف سنجی تشکیل شده است و در تحقیقات دولتی از این مدرسه کمک گرفته می‌شود.

مدرسه شیمی و مهندسی مولکول: این مدرسه شامل گروه شیمی و همچنین آزمایشگاه کلیدی شیمی سبز و فرآیندهای شیمیایی شانگهای و مرکز تحقیقات مهندسی درمان‌های مولکولی و توسعه داروهای جدید شانگهای می‌باشد.

مدرسه علوم زندگی: گروه‌ها و رشته‌های تحصیلی مختلف در حوزه‌های زیست شناسی، علوم پزشکی، موسسه علوم پزشکی و موسسه ژنومیک عملکرد مغز در این مدرسه ارائه می‌شود.

مدرسه علوم و فناوری اطلاعات: این مدرسه میزبان گروه‌های مهندسی الکترونیک، مهندسی ارتباطات، موسسه علوم سیستم‌ها، آزمایشگاه اصلی مواد و دستگاه‌های قطبی وزارت بهداشت و درمان، آزمایشگاه اصلی پردازش اطلاعات چند بعدی شانگهای و مرکز مهندسی SHMEC برای اطلاعات فضا و GNSS است.

مدرسه علوم کامپیوتر و مهندسی نرم افزار: رشته‌های تحصیلی مختلفی در بخش‌های این مدرسه همچون: علوم و فناوری رایانه، مهندسی نرم افزار، علوم و مهندسی داده‌ها و رمزنگاری و امنیت شبکه تدریس می‌شود.

همچنین مدارس تخصصی و انحصاری در رشته‌های حقوق، مارکسیسم، هنر، موسیقی، طراحی و مطالعات پیشرفته بین المللی و منطقه‌ای نیز در این دانشگاه فعالیت می‌کنند و به دانشجو پذیرش می‌کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه ECNU

تحصیل در کشور چین به دلایل متعدد محبوبیت بسیاری در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور را به دست آورده است و مهاجرت تحصیلی به چین به یکی از مسیرهای پرتقاضا تبدیل شده است. یکی از این دلایل، هزینه‌های به نسبت پایین تحصیل در این کشور است که افراد بسیاری را به کشور چین جذب می‌کند.

به طور مثال شهریه یک سال تحصیل در دوره‌های کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه ECNU پذیرش تحصیلی گرفته‌اند برای رشته‌های حوزه هنرهای آزاد 23.600 یوآن یا 3.610 دلار کانادا، حوزه علوم در حدود 25.600 یوآن یا 3.916 دلار آمریکا و حوزه‌های هنر و ورزش نیز حدود 29.600 یوآن یا 4.528 دلار امریکا محاسبه شده است. 

همچنین شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز برای رشته‌های حوزه هنرهای آزاد 26.600 یوآن یا معادل 4.096 دلار آمریکا، حوزه علوم و تجارت 29.600 یوآن یا 4.528 دلار آمریکا، حوزه هنرها و P.E. در حدود 33.600 یوآن یا 5.139 دلار آمریکا و رشته‌های انگلیسی زبان نیز 36.600 یوآن یا معادل 5.598 دلار آمریکا می‌باشد. 

البته هزینه‌های جانبی دیگری همچون اجاره خانه یا خوابگاه، تغذیه، حمل و نقل و ... را برای دانشجویان بین المللی که به کشور چین مهاجرت می‌کنند، باید محاسبه کرد و به مبالغ شهریه سالیانه آن‌ها اضافه کرد و همچنین نباید فراموش کرد که دانشگاه ECNU برنامه‌های مختلف بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان خود و به منظور کم کردن هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته است.

رنکینگ دانشگاه ECNU

موسسات آماری فراوانی در دنیا هر ساله کیفیت آموزشی و سطح علمی دانشگاه‌های جهان را مورد سنجش قرار می‌دهد و براساس آن لیست برترین دانشگاه‌های سال در دنیا را منتشر می‌کنند. همواره نام دانشگاه‌های مختلف از کشورهای مختلف در این لیست‌ها به چشم می‌خورد و دانشگاه‌های کشور چین نیز یکی از آن‌ها هستند.

دانشگاه ECNU نیز در گروه‌ بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و در رقابت با دانشگاه‌های معتبر آمریکایی، اروپایی و کانادایی به خوبی عمل کرده است. به طور مثال در رتبه بندی جهانی QS، دانشگاه نرمال شرق چین جایگاه 541 تا 550 را در میان دانشگاه‌های جهان و رتبه 82ام را در قاره آسیا از آن خود کرده است. همچنین به طور میانگین در موضوعات مختلف هرساله رتبه‌های متعددی مابین 101 تا 150 را کسب کرده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ECNU

دانشگاه نرمال شرق چین تعداد زیادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خود و به منظور کمک در تامین هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته که برخی از آن‌ها تمام هزینه‌های شهریه را پوشش می‌دهد. برخی از این برنامه‌های بورسیه تحصیلی که توسط دانشگاه و دولت چین ارائه می‌شود به شرح زیر است:

بورسیه تحصیلی دولت چین: برای موفقیت در اخذ این بورسیه تحصیلی ملاک‌های علمی و سنی برای دانشجویان درنظر گرفته شده است که برای مثال برای متقاضیان مقطع کارشناسی حداکثر سن 25 سال، کارشناسی ارشد حداکثر 35 سال و متقاضیان دوره دکترا حداکثر 40 سال سن داشته باشند. همچنین لازمه دیگر داشتن سوابق تحصیلی درخشان در دوره‌های قبلی است. 

بورسیه تحصیلی دولت شانگهای: این بورسیه تحصیلی از سال 2006 و به منظور افزایش توسعه آموزش دانشجویان بین المللی در شانگهای و تشویق بیشتر دانشجویان و دانش پژوهان بین المللی به تحصیل در دانشگاه ECNU به وجود آمد. برای کسب این بورسیه تحصیلی شرایط سنی و علمی نیز همچون بورسیه تحصیلی دولت چین اجرا می‌شود و دانشجو نباید از بورسیه‌های تحصیلی دیگر استفاده کند.

برنامه‌های بورسیه‌ تحصیلی دانشگاه ECNU که در بالا ذکر شده است شرایط مالی متفاوتی نسبت به هم دارند و دانشجوی متقاضی باید به طور دقیق از مقدار و نحوه اقدام برای این بورسیه‌های تحصیلی اطلاع کسب کند.

خوابگاه دانشجویی

دانشگاه نرمال شرق چین به منظور رفاه حال دانشجویان و کمک در کم کردن هزینه‌های زندگی در شانگهای، گزینه‌های متعدد خوابگاه دانشجویی را برای دانشجویان غیر بومی خود در نظر گرفته است که شامل 5 مجموعه خوابگاه با تنوع اتاق و امکانات می‌باشد. 

هزینه‌های اقامت در هر یک از این مجموعه‌ها متفاوت از دیگری است و از 1.050 یوآن در ماه آغاز می‌شود و در برخی از اتاق‌ها تا 4.350 یوآن در ماه نیز می‌رسد. نکته قابل توجه در خصوص اقامت در خوابگاه‌های این دانشگاه این است که اگر دانشجویی قصد تمدید اقامت خود در خوابگاه را دارد باید از یک ماه قبل درخواست خود را ارسال کند.

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور چین، دانشگاه ECNU بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی رایگان بگیرید.