تحصیل در پکن به واسطه دو دانشگاه مشهور (دانشگاه چینهوا و دانشگاه پکینگ) این شهر طرفداران بسیاری در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی دارد. تحصیل در چین به دو زبان انگلیسی و چینی امکان‌پذیر است؛ برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پکن باید مدرک زبان انگلیسی یا چینی ارائه داد. اما پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به پکن باید از این شهر وسیع و پرجمعیت اطلاعات کافی به دست آورد. جهت آشنایی با نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پکن و ویزای تحصیلی چین تا پایان این نوشتار با لتس گو یونی همراه باشید.

در سال های اخیر مهاجرت تحصیلی به پکن طرفداران متعددی پیدا کرده است.

پکن کجاست

شهر پکن (در زبان ماندارین: بِیچینگ) پایتخت جمهوری خلق چین محسوب می‌شود؛ پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به پکن باید توجه داشت که این شهر وسیع با بیش از 21 میلیون سکنه پرجمعیت‌ترین پایتخت جهان است. شهر پکن دومین شهر پرجمعیت چین بعد از شهر شانگهای و مرکز سیاسی این کشور محسوب می‌شود که در شمال شرق کشور چین واقع شده است. شهر جهانی پکن مراکز برجسته فرهنگی دیپلماسی و سیاست، تجارت و اقتصاد، آموزش، زبان و علوم و فناوری در جهان را در دل جای داده است.

فرودگاه شهر پکن دومین فرودگاه شلوغ جهان پس از نیویورک را داراست که محل تردد تاجران، گردشگران و متقاضیان تحصیل در چین محسوب می‌شود. این شهر تاریخی یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان باستان به حساب می‌آید و در کنار طبیعت سبز آن یکی از شهرهای گردشگری جذاب جهان است. 

تحصیل در پکن

در میان کشورهای نوظهور در عرصه آموزش و جذب دانشجویان بین‌المللی در آسیا، شهر پکن حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. سیستم آموزشی دانشگاهی کشور چین برای رسیدن به کیفیت آموزش جهانی و جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی ارتقا یافته و تبدیل به صنعتی درآمدزا برای این کشور شده است. 

پیش از این تحصیل در چین تنها به زبان چینی امکان‌پذیر بود؛ اما برای سهولت جذب متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور، تحصیل در چین به زبان انگلیسی نیز در بسیاری از رشته‌های تحصیلی مهیا شده است. 

در صورت تمایل به تحصیل در پکن به زبان چینی باید در آزمون تعیین سطح زبان چینی که به Chinese proficiency test مشهور است (به چینی Hanyu Shuiping Kaoshi) و به صورت مخفف HSK خوانده می‌شود، شرکت و حداقل نمره (120 از 200) را کسب کرد. با تسلط کامل به زبان چینی محدودیتی در انتخاب رشته و دانشگاه پیش روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی وجود نخواهد داشت.

افزون بر دانشگاه های پکن، بسیاری از دانشگاه‌های مشهور و معتبر جهان در این شهر پردیس و شعبه‌ای مجهز تاسیس کرده‌اند؛ با این حساب بدون نیاز به دریافت ویزای شنگن یا ویزای آمریکا، می‌توان با انتخاب این شهر برای مهاجرت تحصیلی در دانشگاه‌های مطرح بریتانیایی و آمریکایی تحصیل کرد.

دانشگاه پکن یکی از مشهورترین و معتبرترین دانشگاه های چین است.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پکن

تحصیل در پکن نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها ندارد؛ مسئولان پذیرش تحصیلی دانشگاه های پکن با بررسی وضعیت تحصیلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی اقدام به صدور پذیرش تحصیلی می‌کنند. برای این منظور باید شرایط و ضوابطی را ارائه کرد و دارا بود. به‌طور کلی تحصیل در پکن نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی، شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی، شرایط سنی، و ارتباط رشته تحصیلی پیشین با برنامه ارائه شده توسط دانشگاه های پکن دارد.

شرط سنی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی 25 تا 28 سال است؛ افراد زیر 25 سال شانس بیشتری در دریافت ویزای تحصیلی دارند. بهترین سن برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تا 35 سال است و برای تحصیل در پکن در مقطع دکتری باید پیش از 38 سال برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرد.

با مطالعه سایت رسمی دانشگاه های پکن و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از رشته تحصیلی مورد نظر، لیستی از شرایط و مدارک مورد نیاز به دست می‌آید. با مهیا کردن و ارسال این مدارک به مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی، درخواست مهاجرت تحصیلی متقاضی به ثبت می‌رسد. با دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی از دانشگاه های پکن، می‌توان برای اخذ ویزای تحصیلی چین اقدام کرد. 

با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه، مدارک متفاوتی برای درخواست پذیرش تحصیلی مورد نیاز است؛ اما به‌طور کلی در مرحله اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پکن باید مدارک زیر را برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کرد:

•    رزومه تحصیلی و کاری دانشجو (به زبان انگلیسی)
•    ترجمه رسمی ریز نمرات به انگلیسی 
•    ترجمه رسمی مدارک فارغ‌التحصیلی
•    حداقل 2 توصیه نامه از استادان مقاطع تحصیلی پیشین
•    قبولی در آزمون ورودی (برخی دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی آزمون ورودی دارند.)
•    انگیزه نامه تحصیلی
•    مدرک زبان انگلیسی یا چینی
•    پرداخت هزینه بررسی مدارک یا Application fee و ارسال فیش پرداختی

اخذ ویزای تحصیلی چین

بسته به دوره آموزشی تحصیل در پکن با دو نوع ویزای تحصیلی X1 و ویزای X2 امکان‌پذیر است. ویزای تحصیلی X1 برای دوره‌های آموزشی طولانی با مدت زمان بیش از 6 ماه صادر می‌شود. به عبارت دیگر این نوع از ویزای تحصیلی چین برای دوره‌های تحصیلی در دانشگاه های پکن مناسب است. در صورتی که دوره آموزشی کمتر از 6ماه طول بکشد، ویزای تحصیلی نوع دوم یعنی ویزای X2 صادر می‌شود.

بنابراین متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین باید برای اخذ ویزای تحصیلی از نوع X1 اقدام کنند. ویزای تحصیلی چین برای مهاجرت تحصیلی اعتبار 180 روزه تا 5 ساله دارد.

برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی چین باید فرم JW201 یا JW2020 را پر کرد و به همراه مدارکی از قبیل عکس پاسپورتی، اسکن پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه، ترجمه مدارک شناسایی (به انگلیسی)، گواهی سلامت، گواهی عدم سوء پیشینه، ترجمه آخرین مدرک تحصیلی، گواهی تمکن مالی و نامه پذیرش تحصیلی به سفارت ارسال کرد. با پرداخت هزینه ویزای تحصیلی یا به اصطلاح visa fee درخواست ویزای تحصیلی به ثبت می‌رسد.

پس از دریافت ویزای تحصیلی چین، همراه متقاضی مهاجرت تحصیلی با ویزای L می‌تواند دانشجو را در طول دوره تحصیل همراهی کند. همراه دانشجو همسر و فرزندان زیر 18 سال را شامل می‌شود. البته اگر پیش از دوران دانشگاه و برای تحصیل در مدارس پکن اقدام شود، پس از اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی برای متقاضی تحصیل در پکن، والدین دانش‌آموز یا قیم او نیز می‌توانند در طول دوران تحصیل با ویزای همراه وارد خاک چین شوند.

برای تحصیل در دانشگاه پکن باید نمره معدل و نمره مدرک زبان بالایی اراائه داد.

تحصیل در چین بدون مدرک زبان

تحصیل در پکن به زبان انگلیسی نیازی به ارائه مدرک زبان بین‌المللی و معتبر ندارد. برخی از دانشگاه های پکن برای اعطای پذیرش تحصیلی شرط ارائه مدرک زبان ندارند و تنها تسلط کافی دانشجو برای درک مباحث درسی نیاز است. 

برای این هدف باید نمره معدل آخرین مدرک تحصیلی بالای 15 باشد و شرایط سنی بسته به مقطع تحصیلی (حداکثر 27 سال برای کارشناسی و حداکثر 35 سال برای مقاطع عالی) رعایت شود. تحصیل در چین بدون مدرک زبان بسته به رشته تحصیلی سالانه حدود 3 هزار تا  هزار دلار هزینه دارد. 

دانشگاه های پکن

بیش از 90 موسسه آموزشی مشهور در این شهر دایر شده که کیفیت آموزش آن‌ها در سطح آسیایی و حتی جهانی زبان‌زد است. با ارتقا کیفیت آموزشی چین در صدد افزایش شمار دانشجویان بین‌المللی است اما متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید توجه داشته باشند که این کشور برخلاف دیگر کشورهای مهاجرپذیر مانند کانادا، برنامه‌ای برای جذب فارغ‌التحصیلان و نیروی کار آموزش‌دیده در خاک چین ندارد. 

بسیاری از دانشگاه های پکن در رده‌بندی‌های جهانی جایگاه ثابتی را از آن خود کرده‌اند؛ دو دانشگاه چینهوا و پکینگ از جمله دانشگاه های پکن هستند که با جذب دانشجویان آسیایی، اروپایی و حتی آمریکایی در رده‌بندی تایمز و QS رتبه‌های ارزنده و چشمگیری کسب کرده‌اند.

دانشگاه چینهوا

یکی از 9 دانشگاه لیگ C9 (اتحادیه محققان ملی چین) دانشگاه چینهوا نام دارد که در پایتخت واقع شده است. در رتبه‌بندی سال 2021 QS دانشگاه چینهوا در جایگاه اول ملیِ چین و شانزدهم جهانی قرار گرفته و موسسه رتبه‌بندی تایمز نیز نام این دانشگاه را در رتبه 23 جهانی گمارده است. 

برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه چینهوا باید مدرک زبان ارائه داد

سالانه نزدیک به 37 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه چینهوا می‌شوند که حدود 16 هزار نفر در مقطع کارشناسی و بیش از 19 هزار نفر در مقاطع عالی مشغول به تحصیل می‌شوند. دانشگاه چینهوا بزرگترین مرکز تحقیقاتی دولتی پکن است که در سال 1911 تاسیس شده و از همان روزهای آغازین فعالیت در شمار برترین‌های آسیایی آمده است. هزینه تحصیل در دانشگاه چینهوا حدود 3,470 دلار تا 34,400 اعلام شده است.

دانشگاه پکینگ

یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه های پکن دانشگاه پکینگ نام دارد که در سال 1898 درهایدیان پکن تاسیس شد. دانشگاه پکینگ که یکی از مراکز تحقیقاتی مهم کشور به حساب می‌آید، در میان بومیان به بیدا (Beida) مشهور شده است. دانشگاه پکینگ یکی از اعضای لیگ C9 چین است و در حال حاضر بیش از 300  برنامه تحصیلی در ۳۰ کالج، ۱۲ دپارتمان و ۲۱۶ مرکز تحقیقاتی برای مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد. 

برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه پکینگ باید نمره زبان و نمره معدل آخرین مدرک فارغ‌التحصیلی بالایی ارائه داد.

سالانه بیش از 7 هزار دانشجوی بین‌المللی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه پکینگ می‌شوند؛ بیشتر دانشجویان خارجی از کشورهای اروپای شرقی، آمریکا، استرالیا و آفریقا برای تحصیل در پکن به این شهر سفر می‌کنند و تعدادی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی از آسیا در دانشگاه پکینگ مشغول به تحصیل می‌شوند. اقامتگاه دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه در کمپوس باغ شائویوآن  Shaoyuan Garden قرار دارد. با دانشگاه پکینگ با شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو به محبوبیت خود در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی افزوده است. هزینه تحصیل در دانشگاه پکینگ حدود 3,760 دلار تا 27,200 اعلام شده است. 

هزینه تحصیل در پکن

برای دریافت پذیرش تحصیلی از برخی دانشگاه های پکن و همچنین ویزای تحصیلی چین باید مدرکی تحت عنوان گواهی تمکن مالی ارائه داد. بر اساس این گواهی که از بانک‌های ایرانی صادر می‌شود، توانایی مالی دانشجو یا حامی مالی او برای زندگی و تحصیل در پکن مشخص می‌شود.

بر اساس قوانین مهاجرت تحصیلی این کشور، ارائه هزینه زندگی و شهریه تحصیلی سال اول دانشجو در هنگام درخواست ویزا از نظر افیسر ویزا اهمیت بسیاری دارد. این مبلغ به عنوان شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی کشور چین از 2هزار - 4هزار دلار تا 40 هزار دلار اعلام شده است، اما میزان دقیق شهریه به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر نظر متقاضی بستگی دارد.

ناگفته نماند که شهریه سالانه برخی رشته‌ها مانند پزشکی حدود 10 هزار تا 50هزار دلار اعلام شده است. با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه می‌توان اطلاعات دقیقی از شهریه و هزینه مربوط به اقامتگاه کسب کرد.

تحصیل رایگان در چین

دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه های پکن صرف نظر از دانشگاه و نوع موسسه آموزشی موظف به پرداخت شهریه هستند؛ بنابراین تحصیل در پکن یا به طور کلی تحصیل در چین به صورت رایگان امکان‌پذیر نیست. البته ناگفته نماند کمک‌هزینه تحصیلی و انواع بورسیه‌های اختصاص یافته به متقاضیان واجد شرایط تحصیل در چین از هزینه‌های مربوط زندگی و شهریه سالانه دانشگاه می‌کاهد.

بورسیه تحصیلی چین 2021

با اختصاص بیش از 40 هزار نوع برنامه کمک‌هزینه تحصیلی به 277 موسسه آموزشی، دولت چین بر جذب دانشجوی سرمایه‌گذاری کرده است. نزدیک به 50 درصد از متقاضیان تحصیل در چین از مشمول برنامه‌های بورسیه تحصیلی دولت شده‌اند.

به طور کلی برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه های پکن بر اساس مقطع تحصیلی طراحی شده‌اند؛ برای مثال متقاضی تحصیل در چین برای مقطع کارشناسی به اندازه 4 سال کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کند. این برنامه‌ها به صورت جزئی (برای مثال کاهش هزینه حمل و نقل) و کلی (کاهش هزینه سالانه اقامتگاه و شهریه تحصیلی) برنامه‌ریزی شده است. 

دانشگاه های پکن جزو برترین دانشگاه های آسیا و حتی جهان هستند.

هزینه زندگی در پکن

شهر پکن در کنار شهرهای شانگهای و شِنژِن، از شهرهای گران جهان برای زندگی محسوب می‌شود. برای زندگی دانشجویی در شهر پکن باید ماهانه حدود 650 تا 1200 دلار برای مخارج زندگی درنظر گرفت. به طور کلی زندگی و تحصیل در پکن به عنوان پایتخت کشور چین در قیاس با دیگر شهرها (با هزینه زندگی ماهانه حدود 600 تا 1000 دلار) گران‌تر است. برای درک بهتر هزینه زندگی در پکن به مطالعه عمده مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک، مسکن و حمل و نقل در این شهر می‌پردازیم. همان‌طور که می‌دانید واحد پول کشور چین یوآن است، اما برای ملموس بودن هزینه‌ها در شرح مخارج زندگی از یکای دلار استفاده کرده‌ایم.

هزینه خورد و خوراک در پکن

صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط و نه‌چندان گران شهر حدود 5.42 دلار هزینه دارد؛ با این حساب برای سه وعده غذایی روزانه دونفره حدود 30.98 دلار باید در نظر گرفت. البته با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود مانند مک‌دونالد و کومبو هزینه یک وعده غذا به 5.42 دلار کاهش پیدا می‌کند.

یک فنجان کاپوچینوی معمولی بیرون‌بر در شهر پکن حدود 4.51 دلار می‌شود. برای تهیه یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی 0.53 دلار و یک بطری کوچک آب 0.33 دلار باید پرداخت کرد.

در خریدهای روزمره برای یک لیتر شیر معمولی تازه 1.92 دلار، یک قرص نان سفید تازه 500 گرمی 1.69 دلار، و برای یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 2.09 دلار باید در نظر گرفت.

قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 1.44 دلار، هر کیلو پنیر محلی 15.80 دلار، فیله مرغ 3.63 دلار و گوشت قرمز تازه 11.69 دلار است. در خرید میوه و صیفی باید برای هر کیلو سیب 1.95 دلار، هر کیلو موز 1.48 دلار، پرتقال 1.86 دلار، سیب‌زمینی 0.81 دلار، گوجه 1.27 دلار و برای هر کیلو پیاز 0.86 دلار باید در نظر گرفت.

هزینه مسکن در پکن

با اینکه شهر پکن در شمار گران‌ترین شهرهای جهان آمده است، اما برای زندگی دانشجویی می‌توان اقامتگاه مناسب و به‌صرفه‌ای نیز پیدا کرد. یکی از بهترین گزینه‌های مسکن برای متقاضیان تحصیل در پکن زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی‌ست که ماهانه حدود 150 تا 400 دلار هزینه دارد. زندگی با خانواده‌های چینی نیز ماهانه 350 تا 550 دلار آب می‌خورد. اما در صورت تمایل به زندگی مستقل و کرایه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر به طور مینگین باید حدود 747 تا 1700 دلار در نظر گرفت. 

کرایه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر پکن ماهانه حدود 1494 تا 3287 دلار هزینه دارد. با زندگی در حومه شهر پکن تا حدودی از هزینه‌ها کاسته می‌شود؛ کرایه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر 448 تا 896 دلار و کرایه آپارتمان سه‌خوابه در این حوالی 1000 تا 2200 دلار هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل در پکن

متروی پکن در میان طولانی‌ترین و شلوغ‌ترین خطوط حمل و نقل عمومی جهان است که در سال 1969 شروع به کار کرد. در حال حاضر متروی شهر پکن با 23 خط فعال و 404 ایستگاه پرتردد، حدود 440 کیلومتر را می‌پیماید. برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی شهر پکن باید دو نوع بلیت تک سفره با نرخ 0.62 دلار یا بلیت ماهانه با نرخ 30.98 دلار تهیه کرد. 

سیستم تاکسی‌رانی شهر پکن به‌صورت شبانه‌روزی فعال است. تعرفه ورودی تاکسی‌ها 2 دلار است و به ازای هر کیلومتر 0.36 دلار نیز به مبلغ اولیه افزوده می‌شود. در ساعات 11 شب تا 5 بامداد 20 درصد به کرایه‌ها افزوده می‌شود. 

معبد بهشت یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری چین و پکن محسوب می شود.

آب و هوای پکن

نفوذ بادهای موسمی بر شهر، این سرزمین در طبقه‌بندی کوپن جایگاه آب و هوای مرطوب قاره را اختیار کرده است. بادهای گرمی که از جنوب غرب وارد این کشور می‌شود، دمای تابستان‌های این شهر را افزایش می‌دهد و در زمستان‌ها نیز توده دمای خشک و پرفشار سیبری دما را کاهش می‌دهد. بهار با طوفان‌های ماسه‌ای برخاسته از بیابان‌های گبی توام است و پاییز فصلی انتقالی با بارش‌های کم و ناچیز همراه می‌شود.

میانگین دمای زمستانی در سردترین ماه سال یعنی روزهای برفی ژانویه 2.9 درجه سانتی گراد زیر صفر پیش‌بینی می‌شود و در گرم‌ترین روزهای تابستانی در ماه جولای 26.9 درجه سانتی گراد است. میزان بارش سالانه به طور متوسط حدود 570 میلی‌متر گزارش می‌شود که در فصل تابستان (از ژوئن تا آگوست) نزدیک به سه چهارم آن کاهش می یابد. شهر پکن سالانه 2671 روز آفتابی دارد.

زندگی در پکن

یکی از برنامه‌های اقتصادی چین در 10 سال گذشته افزایش کیفیت آموزش جهت جذب دانشجویان بین‌المللی بود. امروز با دو برابر شدن آمار دانشجویان بین‌المللی در این کشور در میابیم که نتیجه عملکردها مثبت بوده است. شهر پکن مشهورترین مقصد مهاجرت تحصیلی در آسیاست و کشور چین پس از آمریکا و بریتانیا سومین شهر بزرگ با بیشترین آمار دانشجوی خارجی است. ناگفته نماند که هر سال 10 درصد به شمار دانشجویان خارجی در کشور چین افزوده می‌شود.

کلان‌شهر پکن یکی از وسیع‌ترین شهرهای جهان است؛ سفر از گوشه‌ای شهر به گوشه‌ای دیگر با مترو بیش از دو ساعت زمان می‌برد. بنابراین در انتخاب محل تحصیل و زندگی باید دقت کافی داشت؛ در صورت قصور ساعت‌ها در مسیر اتلاف خواهد شد. در صورت تردد مکرر در سطح شهر، بهترین گزینه زندگی در مرکز شهر شهر پکن است.

این شهر باستانی و غنی از فرهنگ، در عرصه هنر و معماری نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. اوپرای پکن، تئاترهای بومی، ذائقه و غذاها، طب و روش درمان سنتی، ظروف کلوزونه، لباس‌ها ابریشمی و دمنوش‌های مقوی از نمادهای بی‌مانند شهر پکن و فرهنگ ماندرین چینی هستند.

دیوار بزرگ چین از عجایب دنیای باستان در پکن قرار دارد.

جاذبه های گردشگری پکن

قدمت شهر پکن آثار باستانی ارزنده‌ای را به بشر امروز هدیه داده است که مهم‌ترین و مشهورترین آن‌ها دیوار بزرگ چین در این شهر استو دیوار بزرگ چین که روزگاری برای محافظت از شهر و امپراتوری ساخته شده، امروزه یکی از بناهای خارق‌العاده دنیای باستان به شمار می‌رود. شهر ممنوعه و کاخ امپراتوری، میدان تیان‌آن‌من، دریاچه‌های مصنوعی، پارک‌های قدیمی و معماری بی‌همتای معابد از جمله دیدنی‌های جذاب شهر پکن است.

مروری بر تاریخ پکن

بارمانده‌های دنیای باستان پکن نشان از حیات و بقای انسان در 770 هزار سال پیش دارد؛ غارهای منطقه فانگشان کاشانه انسان‌های انسان راست‌قامت و انسان خردمند بود. اولین وقایع تاریخی شهر پکن با افسانه ها و افسانه ها پوشیده شده است. تاریخ ژرف شهر پکن که پشتوانه فرهنگ غنی این شهر است، با سه‌هزار سال پیش می‌رسد. 

این شهر باستانی فراز و نشیب بسیاری را از سر گذرانده تا تبدیل به «پایتخت بیلیونرها» شده است. اولین امپراتوری در این شهر 227 سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفت و در سده‌های 10 تا 13 زمانی که خیتان کوچ‌نشین و جنگل‌نشینان جورچن دیوار بزرگ را در اطراف شهر کشیدند، امپراتوری را گسترش دادند و شهر را به پایتخت سلسله‌های خود لیائو و جین تبدیل کردند.

کوبلای خان شهر دادو را پایتخت مغول قرار داد و سرزمین یکپارچه چین را در میانه سال‌های 1279 تا 1368 از شهر پکن امروزی اداره کرد. از سال 1279 با اغماز از دو دوره کوتاه تاریخی (1368 تا 1420 و 1928 تا 1949)، پکن پایتخت چین بوده و هست.