تحصیل در گوانگجو چگونه است؟ دانشگاه‌های مهم شهر گوانگجو کدام اند؟ آیا با شهر گوانگجو آشنایی دارید؟ اگر پاسخ شما منفی است، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این پُست از لتسگویونی همراه ما باشید تا اطلاعات کامل و مفیدی را به دست آورید.

شهر گوانگجو مرکز استان گوانگدونگ بوده و با نام کانتون (Canton) نیز شناخته می‌شود. گوانگجو یکی از شهرهای مهم برای تحصیل به شمار رفته و هر ساله پذیرای هزاران دانشجو از سراسر دنیا است. شهر گوانگجو یکی از مراکز مهم حمل و نقل و بنادر کشور می‌باشد.

موقعیت آن در رودخانه مروارید و نزدیکی به هنگ کنگ شهر گوانگجو را به یک بندر استراتژیک تبدیل کرده است. طی سال‌های اخیر رشد قابل توجهی بر تعداد افراد مقیم خارجی داشته که بیشتر آن‌ها از کشورهای آسیایی، اروپای شرقی و آفریقا هستند و باعث شده لقب " پایتخت جهان سوم " را به خود اختصاص دهد.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های گوانگجو

اولین سوال متقاضیان تحصیل خارج کشور این است که آیا باید زبان چینی تحصیل کرد؟ هر کشوری و گاهی اوقات حتی دانشگاه‌ها الزامات خود را برای پذیرش تحصیلی دارند. بعضی موسسات دوره‌های آموزشی خاص خود را ارائه می‌دهند و برنامه‌های تحصیلی آن‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند و داوطلبان نیازمند ارائه مهارت انگلیسی هستند. نمرات آزمون‌های آیلتس و تافل مورد تأیید دانشگاه‌های شهر گوانگجو می‌باشند.

طبق سیستم آموزشی چین متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور گوانگجو به زبان چینی را دارند باید آزمون تعیین سطح (HSK) را پشت سر بگذارند. با قبولی داخل این آزمون محدودیتی برای انتخاب رشته متقاضیان خارجی وجود ندارد. 

شرط اصلی برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های گوانگجو و تحصیل در چین شرایط سنی است. داوطلبانی که قصد تحصیل مقطع کارشناسی را دارند باید حداکثر 30 سال و برای ورود دوره‌های تحصیلات تکمیلی باید حداکثر 40 سال داشته باشند. با بررسی سایت دانشگاه‌های شهر گوانگجو متوجه خواهیم شد که لیستی از مدارک مورد نیاز است. ارائه این مدارک باعث می‌شود تا درخواست متقاضیان ثبت و روند بررسی شرایط آن‌ها آغاز شود.

هر دانشگاه می‌تواند شرایط و مدارک خاصی را تقاضا کند؛ اما به صورت کلی برای اپلای و اخذ پذیرش دانشگاه و تحصیل در چین، مدارک زیر نیاز خواهد بود:

•    آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
•    مدرک زبان
•    قبولی در آزمون ورودی (در صورت نیاز)
•    رزومه تحصیلی (در صورت نیاز)
•    انگیزه نامه
•    توصیه نامه
•    رسید پرداخت هزینه درخواست پذیرش

تحصیل در گوانگجو بدون مدرک زبان

یکی از موضوعاتی که ذهن متقاضیان خارجی را به خود مشغول می‌کند، فرصت ورود به دانشگاه‌های یک کشور بدون نیاز به ارائه مدرک زبان است. داوطلبانی که قصد تحصیل در گوانگجو را داشته اما فاقد مدرک زبان انگلیسی و یا چینی هستند، می‌توانند داخل دوره‌های آمادگی زبان شرکت کنند. برای تحصیل و ورود به دانشگاه‌های شهر گوانگجو بدون مدرک زبان داشتن معدل بالا (حداقل 15) الزامی‌است.

اگر متقاضیان دارای معدل بالا و سن مناسب باشند فرصت پذیرش بدون مدرک زبان را خواهند داشت و می‌توانند در دوره‌های آمادگی زبان شرکت کرده و پس از کسب مهارت کافی تحصیل رشته مورد نظر خود را آغاز کنند.

دانشگاه‌های گوانگجو

چندین موسسه آموزشی درون شهر گوانگجو مستقر است که دارای کیفیت بالای آموزشی و امکانات پیشرفته هستند. متقاضیان بین المللی می‌توانند داخل هر یک از این دانشگاه‌ها در طیف وسیعی برنامه‌ آموزشی به تحصیل مشغول شوند. دانشگاه‌های گوانگجو در آسیا و رتبه بندی‌های تایمز جایگاه خوبی را به دست آورده‌اند که موجب افزایش رقابت برای اخذ پذیرش شده‌اند. تحصیل رشته‌های مهندسی و شاخه‌های مختلف پزشکی می‌تواند انتخاب مناسبی برای داوطلبان باشد. 

دانشگاه علوم پزشکی گوانگجو

دانشگاه علوم پزشکی گوانگجو طی سال 1958 تأسیس شد. این موسسه انتخاب‌های گسترده‌ای را در اختیار دانشجویان بومی ‌و بین المللی خود قرار می‌دهد. پردیس اصلی دانشگاه واقع در مرکز گوانگجو است. از سال 2010، این دانشگاه اجازه می دهد تا دانشجویان خارجی رشته پزشکی به زبان انگلیسی تحصیل کنند و از سال 2014 فرصت دریافت بورسیه تحصیلی به متقاضیان داده شد. بیش از 11،300 دانشجو کشورهای مختلف به تحصیل داخل این موسسه آموزش عالی مشغول هستند.

دانشگاه دارای 15 دانشکده، 8 زیر مجموعه و 11 بیمارستان است که فرصت کسب مهارت به صورت عملی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. 

دانشگاه جینان

دانشگاه جینان سال 1906 تأسیس شد و در حال حاضر دارای 4 دانشکده درون گوانگجو، شنژن و ژوهی است. این موسسه آموزش عالی شامل 25 کالج، 58 بخش، 177 موسسه تحقیقاتی، 84 آزمایشگاه و 1 ایستگاه تحقیقاتی است. دانشگاه جینان همچنین با 17 بیمارستان همکاری دارد. 1869 استاد در دانشگاه مشغول تدریس می‌باشند که 2 نفر آن‌ها عضو آکادمی ‌علوم چینی و 6 نفر عضو آکادمی ‌مهندسی هستند.

دانشگاه شانتو

دانشگاه شانتو سال 1981 تأسیس شد. این یک دانشگاه مهم استان گوانگدونگ است. این دانشگاه همچنین یکی از معدود دانشگاه‌های دولتی با حمایت مداوم از بنیاد خصوصی Li Ka Shing می‌باشد. هم اکنون، دانشگاه شانتو دارای 9 دانشکده مختلف و همچنین 9،488 دانشجو است. این مرکز برنامه پزشکی هفت ساله، برنامه پزشکی پنج ساله، برنامه پرستاری چهار ساله و یک برنامه پزشکی انگلیسی را به دانشجویان بین المللی خود ارائه می‌دهد.

دانشگاه نرمال جنوب چین

دانشگاه نرمال جنوب چین در گوانگجو در سال 1933 آغاز به کار کرد. این مرکز طیف گسترده ای از برنامه‌ تحصیلی را ارائه می‌دهد. 30 دانشکده این موسسه، 73 برنامه کارشناسی، 175 برنامه کارشناسی ارشد و 90 برنامه دکتری را ارائه می‌کنند. سال 2012، دانشگاه 25،479 دانشجو داشت که 1000 نفر آن‌ها دانشجوی بین المللی 50 کشور مختلف بودند و هر ساله بر تعداد داوطلبان خارجی افزوده می‌شود.

دانشگاه تکنولوژی جنوب چین

این دانشگاه یک دانشگاه‌های برجسته کشور چین است. دانشگاه تکنولوژی جنوب چین مستقیماً توسط وزارت آموزش و پرورش چین اداره می‌شود. ساختمان‌های اصلی دانشگاه نزدیکی هنگ کنگ و ماکائو است. داخل این موسسه بیشتر از 40 هزار دانشجو از اقصی نقاط دنیا به یادگیری دانش می‌پردازند و برای ورود بازارهای کار جهانی آماده می‌شوند.

دانشگاه پزشکی جنوب

دانشگاه پزشکی جنوب، واقع در گوانگجو سال 1951 تأسیس شد. طی سال 2006، این دانشگاه شروع به دادن بورس تحصیلی دولت چین کرده و همزمان دانشجویان بین المللی را برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی جذب کرد. 17 مدرسه، 6 بیمارستان وابسته و 47 بیمارستان در این دانشگاه وجود دارد. دانشگاه دارای 7 ایستگاه تحقیقاتی دکترا است. دانشگاه پزشکی جنوب 49 دوره کارشناسی، 98 دوره کارشناسی ارشد و 75 دوره دکتری را ارائه می‌دهد. این مرکز دارای برنامه‌های مبادله ای با بیش از 30 دانشگاه می باشد.

دانشگاه سان یاتسن

دانشگاه سان یاتسن دارای قدمت 100 ساله بوده و یک مرکز تحقیقاتی و فرهنگی برجسته است و محل اصلی رشد استعدادهای جنوب کشور چین می‌باشد. این دانشگاه با داشتن پنج پردیس داخل سه شهر گوانگجو، ژوهای و شنژن و 10 بیمارستان تلاش می کند تا دانشگاه جهانی شود. دانشگاه سان یاتسن بر پایه چند رشته جامع علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، علوم پزشکی و مهندسی بنا شده است. 

ویزای تحصیلی چین

بسته به دوره آموزشی برای تحصیل در گوانگجو متقاضیان می‌توانند برای ویزای تحصیلی X یا F درخواست دهند. ویزای X مختص دوره‌هایی است که مدت زمان آن‌ها بیشتر از 6 ماه بوده و ویزای F برای دوره‌های کمتر از 6 ماه می‌باشد. داوطلبان تحصیل دانشگاه‌های گوانگجو باید برای ویزای تحصیلی X اقدام کنند. مدت زمان اعتبار این نوع ویزا بین 180 روز تا 5 سال است.

برای دریافت مجوز تحصیلی باید فرم JW201 یا JW202 را تکمیل و همراه مدارکی مانند عکس پاسپورتی، گذرنامه معتبر، گواهی سلامت پزشکی، گواهی عدم سابقه کیفری، ترجمه رسمی ‌آخرین مدرک تحصیلی، گواهی اثبات تمکن مالی و نامه پذیرش تحویل سفارت داد.

هزینه درخواست ویزای دانشجویی چین 66 دلار است. بعد اخذ مجوز تحصیلی می‌توان برای همسر و فرزندان وابسته زیر 18 سال اقدام کرد و آن‌ها را حین تحصیل در کنار خود داشت.

هزینه تحصیل در گوانگجو

هزینه تحصیلی یکی از مهم ترین نکاتی می‌باشد که هنگام مهاجرت بسیار حائز اهمیت است. ارائه گواهی تمکن مالی نشان دهنده این موضوع است که دانشجو توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیلی خود را دارد. هزینه تحصیل دوره کارشناسی بین 3000 تا 4700 دلار و دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری بین 3500 تا 5200 دلار سالیانه می‌باشد. در کل، بخاطر رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی هزینه‌های متفاوتی از دانشجویان درخواست می‌شود. 

•    دانشگاه علوم پزشکی گوانگجو: 5500 – 4500 دلار
•    دانشگاه جینان: 5100 – 3300 دلار
•    دانشگاه شانتو: 7400 – 3700 دلار
•    دانشگاه نرمال جنوب چین: 3700 – 2500 دلار
•    دانشگاه تکنولوژی جنوب چین: 5900 – 2600 دلار
•    دانشگاه پزشکی جنوب: 5500 – 4500 دلار
•    دانشگاه سان یاتسن: 28000 – 3400 دلار

گوانگجو یک شهر نسبتاً ارزان هنگام مقایسه با سایر شهرهای چین است. دانشجویان می‌توانند تنها با 600 دلار در هر ماه زندگی کنند.

تحصیل رایگان در گوانگجو

مهاجرت به کشور چین و تحصیل داخل دانشگاه‌های این کشور مستلزم پرداخت شهریه خواهد بود؛ در نتیجه فرصت تحصیل کاملاً رایگان درون چین یا تحصیل در گوانگجو وجود نخواهد داشت. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند با دریافت کمک هزینه‌هایی که از سوی دولت و نهادهای مختلف اعطا می‌شوند بخش قابل توجهی از مخارج خود را کاهش دهند.

بورسیه تحصیلی چین

دولت چین قصد دارد با اختصاص کمک هزینه‌های تحصیلی متنوع بر جذب دانشجویان بین المللی سرمایه گذاری کند. حدود 50 درصد از متقاضیان خارجی مشمول دریافت بورسیه‌های تحصیلی چین می‌شوند. باید گفت که بورسیه تحصیلی دارای 2 نوع کامل و جزئی است. مثلاً، تحصیل گوانگجو و دریافت بورس تحصیلی کامل هزینه‌های تحصیل، بیمه درمانی دانشجویان خارجی، لوازم آموزشی لازم، مسکن، هزینه زندگی و هزینه رفت و آمد را پوشش می‌دهد. بورسیه تحصیلی جزئی نیز بخشی از شهریه دانشگاه را کاهش خواهد داد.

هزینه زندگی در گوانگجو

شهر گوانگجو نسبت به شهرهایی مانند پکن و شانگهای دارای هزینه‌های زندگی کمتری است و هزینه‌های زندگی دانشجویی در گوانگجو حدود 600 دلار ماهانه می‌باشد که همین موضوع باعث شده تا توجه بسیاری از متقاضیان به آن جلب شود. هر چند که برآورد دقیق هزینه‌ها امکان پذیر نیست و رابطه مستقیمی ‌با سبک زندگی افراد دارد؛ اما برای درک بهتر آن‌ها به بررسی هزینه خورد و خوراک، حمل و نقل عمومی‌و مسکن خواهیم پرداخت.

صرف یک وعده غذا داخل رستورانی ارزان قیمت 3.16 دلار هزینه خواهد داشت. یک فنجان کاپوچینو، یک بطری آب معدنی کوچک و یک وعده غذا داخل رستوران‌های زنجیره ای مانند مک دونالد به ترتیب 3.93، 0.38 و 5.06 دلار آب می‌خورد. لبنیات و گوشت از هزینه‌های معقولی برخوردار بوده و نگرانی چندانی بابت خرید آن‌ها وجود نخواهد داشت.

سیستم حمل و نقل شهری برای جابجایی و رفت و آمد آسان دانشجویان شامل اتوبوس، مترو و تاکسی می‌شود. هزینه رفت و آمد ماهانه با خدمات حمل و نقل عمومی‌23.47 دلار است. هر چند که اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی بهترین انتخاب برای دانشجویان خارجی است؛ اما آن‌ها می‌توانند در صورت تمایل خانه ای را به صورت شخصی اجاره کنند. هزینه اقامت در خوابگاه ماهانه بین 150 تا 400 دلار و هزینه اجاره مسکن بسته به موقعیت مکانی و تعداد اتاق خواب‌ها بین 808.83 تا 1،487.36 دلار ماهانه می‌باشد.

آب و هوای گوانگجو

بسیاری از افرادی که قصد کسب دانش خارج کشور را دارند به دنبال شناخت هر چه بیشتر مقصد تحصیلی خود می‌باشند. هماهنگی آب و هوا با سلیقه افراد می‌تواند تأثیری مثبت بر تجربه زندگی آن‌ها در مکان جدید داشته باشد. شهر گوانگجو دارای آب و هوای مرطوب و نیمه گرمسیری است. تابستان‌های آن گرم و شرجی و زمستان‌ها کوتاه و معتدل هستند و میزان بارندگی عموماً کم است.

موقعیت شهر گوانگجو باعث شده تا همیشه هوا بهاری بوده و زمستان‌های سردی نداشته باشد. گرم ترین ماه‌ها ژوئن و اوت با دمایی بالاتر از 30 درجه سانتی گراد و سردترین ماه‌ها ژانویه و فوریه با 3- درجه سانتی گراد می‌باشند.

جاذبه‌های گردشگری گوانگجو

گوانگجو با نام " شهر پنج قوچ " و " شهر گل " شناخته شده و دارای سابقه بیش از 2200 سال است. شهر گوانگجو سومین شهر توریستی چین بعد از پکن و شانگهای است که هر ساله توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند. برج کانتون یا برج تلویزیون یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر به حساب می‌آید و به نوعی نماد شهر است. کلیسای جامع قلب مقدس به دست دو فرانسوی طراحی شد و ساخت آن از سال 1863 آغاز شد و اکنون بزرگ ترین کلیسای کاتولیک شهر و یکی از چهار کلیسای تماماً سنگ گوتیک در جهان است. 

موزه گوانگدونگ در محور رودخانه مروارید واقع شده است. این موزه به عنوان اولین موزه ملی با مجموعه ای از 160،000 قطعه از آثار فرهنگی شناخته می‌شود. آثار ارزشمند موزه شامل سرامیک، نقاشی و خوشنویسی، کنده کاری روی چوب، سنگ‌های قیمتی و غیره است. 

پارک سافاری چایم لانگ به عنوان بزرگ ترین پارک سافاری شناخته می‌شود که بیشترین تعداد گونه‌های مختلف را در جهان دارد. در این پارک گونه‌های حیوانی مختلفی از جمله پاندا غول پیکر چینی، کوالا استرالیا، فیل آسیایی تایلندی و غیره وجود دارد. در این پارک می‌توان غذا دادن به رزافه‌ها و فیل‌ها را تجربه کرد.