تحصیل در اوکراین به خصوص شهر اودسا برای متقاضیان رشته‌های هنر و موسیقی در اولویت قرار دارد؛ چرا که اودسا به شهر اپرا و موسیقی کلاسیک شهرت دارد. تحصیل در اودسا نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی و پس از آن دریافت ویزای تحصیلی اوکراین دارد که برای هر مرحله باید زمان مشخصی را اختصاص داد. برای آشنایی با نحوه اخذ پذیرش تحصیلی رایگان و ویزای تحصیلی اوکراین و همچنین آشنایی بیشتر با این شهر زیبا و ساحلی تا پایان این نوشتار با لتس گو یونی همراه باشید.

اودسا کجاست؟

شهر ساحلی اودسا Odessa یا Odesa سومین شهر پرجمعیت و مهم اوکراین محسوب می‌شود و میزبان گرمی برای گردشگران این کشور بوده است. شهر اودسا در جنوب اوکراین و کرانه‌های شمال شرقی دریای سیاه قرار دارد و به «مروارید دریای سیاه» و «پایتخت جنوبی» نیز مشهور است. این سرزمین هموار و کم‌ارتفاع در احاطه آب‌های اروپای شرقی واقع شده که بر چشم‌نوازی مناظر و همچنین آب و هوای آن تاثیر مستقیمی گذاشته‌اند.

تحصیل در اوکراین نیاز به شرکت در دوره کالج پادنفک یا پاتفک دارد.

این شهر بندری در حدود 443 کیلومتری پایتخت یعنی کی یف واقع شده و تا شهر خارکف حدود 674 کیلومتر فاصله دارد. 

تحصیل در اودسا 2020

بر اساس سیستم آموزشی کشور اوکراین، برای ادامه تحصیل در اودسا باید یک دوره پیش‌دانشگاهی را در کالج‌های این کشور سپری و پس از آن برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اودسا اقدام کرد. به همین دلیل متقاضیان مهاجرت تحصیلی که دوره پیش‌دانشگاهی را در ایران نگذرانده‌اند، می‌توانند تحصیل در اوکراین را در اولویت قرار دهند. چرا که اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه های اوکراین تنها با مدرک دیپلم نیز امکان‌پذیر است.

دوره پاتفک (یا پادفک) به دوره پیش‌نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اوکراین گفته می‌شود که در کالج‌ها و دانشکده‌های مشخصی ارائه می‌شود. برای تحصیل در اوکراین ابتدا باید از دوره پادفک پذیرش تحصیلی دریافت کرد؛ برای اخذ پذیرش تحصیلی از این دوره باید مدارک مشخصی مانند پاسپورت، مدرک تحصیلی، ریز نمرات دیپلم و در صورت وجود مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش تحصیلی ارسال شود تا درخواست متقاضی به طور رسمی به ثبت برسد. 

در دوره پادفک که به زبان‌های اوکراینی و روسی برگزار می‌شود، درس‌های مانند زیست، ریاضی و شیمی بسته به رشته دانشگاهی برگزار می‌شود؛ البته ناگفته نماند که بیشتر طول دوره به تدریس زبان اختصاص دارد. در پایان این دوره به متقاضیان تحصیل در اودسا مدرک پادفک اعطا می‌شود تا مسیر شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های اوکراین و اخذ پذیرش تحصیلی رایگان هموار شود.

تحصیل در اودسا شرایط سنی دارد و به مدرک زبان انگلیسی نیازمند است.

پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دوره پادفک و دریافت نامه پذیرش تحصیلی، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین اقدام کرد. پروسه دریافت ویزای تحصیلی اوکراین حداقل سه‌ماه زمان می‌برد؛ بنابراین باید در زمان مناسبی برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرد تا تاریخ آغاز سال تحصیلی و ددلاین دانشگاه های اوکراین از راه نرسد.

با ارسال مدارک موردنیاز به همراه فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای تحصیلی اوکراین درخواست شما سابمیت می‌شود. در مرحله ثبت درخواست ویزای تحصیلی باید مدارکی مانند سوابق تحصیلی و شغلی، مدارک شناسایی و هویتی، و نامه تمکن مالی برای سفارت ارسال شود. در این فاصله فرم دعوت‌نامه شما از سوی کالج یا دانشگاه به دست افیسر ویزای تحصیلی در سفارت می‌رسد و در صورت تایید مدارک و نامه پذیرش تحصیلی راه مهاجرت تحصیلی گشوده می‌شود.

دانشگاه های اودسا

شهر اودسا میزبان چندین موسسه آموزشی عالی شده که کیفیت آموزش بسیاری از آن‌ها در سطح جهانی زبان‌زد است. دانشگاه ملی آکادمی علوم دریایی اودسا «National University «Odesa Maritime Academy، دانشگاه ملی اودسا Odesa I. I. Mechnikov National University، دانشگاه ملی پلی‌تکنیک اودسا Odessa National Polytechnic University، و دانشگاه ملی علوم پزشکی اودسا Odessa National Medical University از مشهورترین و پرطرفدارترین دانشگاه های اوکراین برشمرده می‌شوند.

دانشگاه ملی اودسا

یکی از مهم‌ترین دانشگاه های اوکراین به نام پژوهشگری اوکراینی ایلیا مچنیکو Élie Metchnikoff نام‌گذاری شده است. این پژوهشگر برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۰۸ نام دانشگاه ملی اودسا را همنام خودش به Odesa I. I. Mechnikov National University تغییر داد. دانشگاه اودسا در سال 1865 تاسیس شد و در حال حاضر سالانه میزبان بیش از 7 هزار و پانصد دانشجو در 4 موسسه تخصصی، 10 دانشکده و 7 شورای تخصصی می‌شود.

کتابخانه علمی دانشگاه ملی اودسا قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین کتابخانه اوکراین است که بیش از 3,600,000 میلیون جلد کتاب را از قرن 15 میلادی تا به امروز در دل جای داده است. 

دانشگاه پلی تکنیک اودسا

یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیقاتی اوکراین دانشگاه ملی پلی تکنیک اودسا Odessa National Polytechnic University (به اختصار ONPU) نام دارد که در تاریخ 18 سپتامبر 1918 تاسیس شده است. در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه پلی تکنیک اودسا مهندسان، دانشمندان، روسای سازمان‌های علمی، کارمندان عالی‌رتبه و مدیران ارشد در صنایع مختلف و همچنین فعالان سیاسی متعددی وجود دارند که اعتبار و کیفیت آن را به رخ کشیده‌اند.

سالانه بیش از 15 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاه پلی تکنیک اودسا می‌شوند و در 11 موسسه تخصصی، 10 دانشکده و 62 دپارتمان این دانشگاه مشغول به تحصیل در اودسا می‌شوند. نام دانشگاه پلی تکنیک اودسا هر ساله در میان ده دانشگاه برتر تکنولوژی اوکراین به چشم می‌خورد. 

دانشگاه علوم پزشکی اودسا

دانشگاه دولتی علوم پزشکی اودسا از جمله مشهورترین دانشگاه های اوکراین است که در سال 1900 تاسیس شد. در طول عمر طولانی آن، دانشگاه علوم پزشکی اودسا میزبان چهره‌های ماندگار تاریخ شوروی، روسیه و اوکراین مانند ایلیا ایلیچ مچنیکو بوده است. امروز هم دانشگاه پزشکی اودسا Odessa National Medical University به اختصار ONMU میزبان بیش از 6 هزار دانشجو است که در 58 دانشکده مختلف آن مشغول به تحصیل در اودسا می‌شوند. تحصیل در اودسا و دانشگاه علوم پزشکی آن به زبان‌های اوکراینی، روسی و انگلیسی نیز امکان‌پذیر است.

تحصیل در دانشگاه پزشکی اوکراین به زبان انگلیسی هم ممکن شده است.

دانشگاه علوم پزشکی اودسا 100 بخش بالینی دارد که در 63 موسسه پزشکی و پیشگیری آن در شهر اودسا و منطقه واقع شده است. در تمامی دپارتمان‌های دانشگاه علوم پزشکی اودسا سایت اینترنتی برای دسترسی آسان به منابع مهیا شده است. 

آب و هوای اودسا

افزون بر زیبایی شهر، موقعیت جغرافیایی آن در سرزمینی هموار از کرانه‌های دریای سیاه بر آب و هوای منطقه نیز تاثیر عمیقی گذاشته است. این شهر در همسایگی اقلیمی نیمه‌خشک (یا استپ)، آب و هوای مرطوب قاره‌ای دارد. در تابستان‌ها همه‌چیز برای پذیرایی از گردشگران مهیاست! 

میانگین دمای هوای سالانه در نوار ساحلی حدود 13 تا 14 درجه سانتی‌گراد گزارش شده است. تابستان‌ها با میانگین دمای 20 تا 26 درجه شرایط مناسبی را برای لذت بردن از سواحل زیبای شهر مهیا می‌کند. اغلب زمستان‌های سرد و خشکی در شهر حکم‌رانی می‌کند، اما به نسبت دیگر شهرهای اوکراین در شمال هوا معتدل‌تر است و به ندرت دما به 10 درجه زیر صفر می‌رسد.

هزینه زندگی در اودسا

متوسط هزینه زندگی در این شهر برای خانواده چهارنفری حدود 1,174.12 یورو در ماه اعلام شده است. این هزینه ماهانه برای فرد مجرد به طور میانگین 341.49 یورو برآورد می‌شود؛ البته هزینه زندگی دانشجویی در اوکراین کمتر از مقدار استاندارد اعلام شده هم می‌تواند باشد. برای درک بیشتر در ادامه به مطالعه سه مقوله اصلی مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک، مسکن و حمل و نقل می‌پردازیم.

یکای پول کشور اوکراین گریونا نام دارد، اما برای سهولت ارزیابی هزینه زندگی در این شهر از واحد یورو استفاده می‌کنیم. در آبان‌ماه سال 1399 هر گریونا معادل 1484.41 ریال است و هر یک گرویونا معادل 0.030 یورو.

هزینه خورد و خوراک در اودسا

میانگین هزینه یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط شهر حدود 4.52 یورو برآورد می‌شود که با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود این هزینه به 3.62 یورو کاهش می‌یابد. برای یک فنجان کاپوچینوی معمولی 0.98 یورو، یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی 0.74 یورو، و برای یک بطری کوچک آب باید حدود 0.36 یورو پرداخت کرد. 

در خریدهای سوپرمارکتی هر لیتر شیر 0.80 یورو، یک قرص نان سفید 500 گرمی 0.44 یورو، و یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی معمولی 0.92 یورو هزینه دارد. قیمت هر کیلو پنیر محلی 5.79 یورو، هر کیلو برنج سفید معمولی 0.86 یورو، فیله مرغ 3.28، و هر کیلو گوشت قرمز 4.43 یورو است.

برای خرید میوه و صیفی به ازای هر کیلو سیب 0.67 یورو، موز 0.91، پرتقال 1.08، گوجه 1.23، سیب‌زمینی 0.47 و به ازای هر کیلو پیاز باید 0.44 یورو باید درنظر گرفت.

تحصیل در اودسا نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی اوکراین دارد.

هزینه حمل و نقل در اودسا

اولین سیستم حمل و نقل شهری امپراتوری روسیه در این شهر ایجاد و با گسترش شهر مجهزتر و گسترده‌تر شد. امروز برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی این شهر باید یکی از دو نوع بلیت تک سفره با نرخ 0.21 یورو یا کارت بلیت ماهانه با نرخ 6.03 یورو تهیه کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های داخل شهر 1.66 اعلام شده و به ازای هر کیلومتر از مسیر 0.21 یورو به این مبلغ افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در اودسا

به تمامی متقاضیان تحصیل در اودسا پیشنهاد می‌کنیم از امنیت و امکانات خوابگاه‌های دانشجویی واقع در پردیس دانشگاه های اودسا استفاده کنند. اما افرادی که تمایل به زندگی خصوصی در این شهر دارند، برای کرایه ماهانه آپارتمان حداقل باید 210 یورو را در نظر بگیرند. 

میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 283.44 یورو و میانگین کرایه ماهانه آپارتمان سه خوابه حدود 499.66 یورو برآورد می‌شود. زندگی در حومه شهر می‌تواند هزینه کرایه مسکن را به میزان چشمگیری کاهش دهد؛ میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهر حدود 193.78 یورو است و برای آپارتمان سه خوابه در حومه باید ماهانه حدود 331.49 یورو در نظر گرفت.

زندگی در اودسا

میانگین درآمد خالص از مشاغل تمام‌وقت این شهر حدود 326.22 یورو اعلام شده است؛ با استناد به کیفیت زندگی در این شهر هنردوست، به صراحت می‌توان گفت زندگی در اودسا می‌تواند تجربه خوبی برای متقاضیان تحصیل در اوکراین و مهاجرت تحصیلی ایفا کند. از این گذشته، دانشگاه های اودسا می‌تواند سکوی پرتابی باشد به سوی دیگر کشورهای اروپایی.

زادگاه آنا آخماتوا و والنتین کاتائف شهری هنرپرور است که آغوش گرمش را مشتاقانه به سوی متقاضیان تحصیل در اوکراین گشوده است. این شهر غنی از فرهنگ و سرشار از موسیقی و هنر میزبان گرمی برای گردشگران تاریخ دوست نیز بوده و این امر فرصت‌های خوبی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در اودسا فراهم کرده است.