با تغییر قوانین سیستم آموزشی اوکراین و تدریس به زبان انگلیسی، تحصیل در دونتسک به عنوان پنجمین شهر مهم این کشور طرفداران بسیاری در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی پیدا کرده است. شماری از بهترین دانشگاه های اوکراین در شهر دونتسک واقع شده‌اند که برای دانشجویان خارجی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند. تحصیل در دونتسک نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های دونتسک و ویزای تحصیلی اوکراین دارد که هر یک از این مراحل مدارک و شرایط منحصر به خود را نیاز دارد. به دلیل اهمیت این موضوع در این برگ از لتس گو یونی به شرح این مراحل پرداخته‌ایم.

اما پیش از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی باید شناخت کافی از شهر دونتسک و دانشگاه های اوکراین پیدا کرد. برای آشنایی بیشتر با نحوه اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی و همچنین آشنایی با این شهر، تا پایان این نوشتار لتس گو یونی را همراهی کنید.

دونتسک کجاست 

دونتسک (Donetsk) که با نام‌های الکساندرووا و استالین هم شناخته می‌شود، یک شهر صنعتی در شرق اوکراین است که در کنار رودخانه کالمیوس جای گرفته است. با اینکه این شهر به صورت بین‌المللی متعلق به کشور اوکراین شناخته می‌شود، تحت مدیریت جمهوری خلق دونتسک (کشوری که به رسمیت شناخته نشده است) قرار دارد و پایتخت این کشور محسوب می‌شود. 

اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از اولین گام های تحصیل در اوکراین محسوب می شوند.

شهر دونتسک در منطقه‌ای شیبدار و در احاطه جنگل‌ها، تپه‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌های متعدد بنا شده است. این کشور جمعیتی نزدیک به یک میلیون نفر دارد و پنجمین شهر بزرگ اوکراین به شمار می‌رود. سیستم حمل و نقل درون‌شهری در دونتسک، علاوه بر تاکسی‌ها، از یک سیستم خطوط اتوبوسرانی و یک سیستم خط‌آهن تشکیل شده است که بیشتر قسمت‌های شهر را دربرمی‌گیرد.

تحصیل در دونتسک

تحصیل در دونتسک برای دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز ممکن شده است؛ دانشگاه های اوکراین با بررسی شرایط متقاضی تحصیل در اوکراین برای دوره پادفک پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند. پس از سپری کردن این دوره پیش‌نیاز تحصیل در اوکراین، می‌توان برای تحصیل در دانشگاه های دونتسک اقدام کرد.

جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های دونتسک برای دوره پادفک، باید ابتدا دانشگاه آینده و رشته موردنظر خود را انتخاب کنید تا بتوانید برای رشته تحصیلی آینده در دوره پادفک آمده شوید. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اوکراین با پر کردن فرم آنلاین درخواست پذیرش تحصیلی خود را ثبت می‌کنند. پس از 7 تا 10 روز پاسخ مسئولان پذیرش تحصیلی دانشگاه ارسال می‌شود.

پس از اخذ پذیرش تحصیلی اصلی، متقاضی تحصیل در اوکراین باید به همراه سایر مدارک موردنیاز به سفارت اوکراین مراجعه کند و درخواست اخذ ویزای تحصیلی اوکراین را با ارئه مدارک و فرم درخواست ویزای تحصیلی به ثبت برساند. 

دانشگاه های دونتسک 

دونتسک چندین مرکز آموزشی دارد که شامل 5 دانشگاه دولتی، 11 موسسه آموزشی، 3 آکادمی، 14 مدرسه فنی، 5 دانشگاه خصوصی و 6 کالج می‌شوند، به این ترتیب طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی هستند تا بتوانند رشته موردعلاقه خود را در یک شهر دانشجویی اروپایی انتخاب کنند. 

مهم‌ترین و پیشروترین موسسه آموزشی دونتسک عبارتند از دانشگاه فنی ملی دونتسک که در سال 1921 تاسیس شده است و دانشگاه ملی دونتسک که در سال 1937 بنا شده است. دانشگاه ملی پزشکی دونتسک Donetsk National Medical University یا به اختصار DNMU هم در این شهر قرار دارد که در سال 1930 تاسیس شده و یکی از بزرگترین دانشگاه‌های پزشکی شوروی بوده است. چندین موسسه تحقیقاتی و یک دانشگاه اسلامی هم در دونتسک واقع شده‌اند. به علاوه، آکادمی موسیقی دولیت پروکوفیو هم در این شهر پذیرای متقاضیان تحصیل در اوکراین و علاقه‌مند به رشته موسیقی است.

دانشگاه فنی ملی دونتسک

دانشگاه فنی ملی دونتسک (که قبلا با عنوان موسسه پلی‌تکنیک دونستک شناخته می‌شد) بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین موسسه آموزشی این منطقه به شمار می‌رود. سالانه 27 هزار دانشجو در 7 دانشکده و در 60 رشته مختلف موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه می‌شوند که حدود 4 هزار نفر از آن‌ها دانشجوی بین‌المللی هستند.

دانشگاه فنی ملی دونتسک با 70 موسسه آموزشی از سراسر دنیا توافق‌نامه امضا کرده است و در دانشکده‌های مهندسی، دروس را به زباان انگلیسی ارائه می‌دهد. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS در منطقه EECA توانسته است رتبه 211 را از آن خود کند.

دانشگاه ملی دونتسک

دانشگاه ملی دونتسک هم یکی از موسسات آموزشی پیشرو در این شهر است که با متحد کردن مراکز آموزشی و پژوهشی مختلف یک مجموعه دانشگاهی بزرگ را تشکیل می‌دهد که شامل 9 دانشکده، دو مرکز آموزشی منطقه‌ای، دپارتمان آموزش بین‌المللی، دپارتمان اکولوژی یونسکو، مرکز تجاری، مرکز مطالعات حقوق جوانان، آزمایش همکاری‌های علمی و فنی، مرکز مشاوره انجمن‌های بریتانیایی، آلمانی و فرانوسی، و دوره‌های مطالعات ارشد و دکتری و ... می‌شود.

تحصیل در دونتسک اوکراین نیاز به مدرک زبان دارد.

آب و هوای دونتسک

این شهر زیبا در جلگه‌ای استپ در میان انبوهی از درختچه‌های جنگلی روی تپه‌هایی یشمین جامه گشترده شده که شریان‌هایی پر آب حیات آن را تضمین کرده‌اند. این جلوه زیبای طبیعت افزون بر چشم‌نوازی طبیعت‌دوستان، بر آب و هوای این بخش از کشور اوکراین تاثیر عمیقی گذاشته است. سرزمین‌های حاصلخیز شمالی این جلگه را اغلب مزارع کشاورزی تشکیل داده‌اند. رودخانه 95 کیلومتری کالیموس این پهنه را شکافته تا خود را در دریای آزُف غرق کند و به زیبایی منطقه سایه دلفریبی بزند.

آب و هوای شهر دونتسک در کشور اوکراین به رده‌بندی اقلیم قاره‌ای مرطوب مربوط می‌شود؛ تابستان‌هایی گرم زمستان‌های سرد و گاهی خشن از خصیصه‌های این نوع آب و هواست. میانگین دمای سردترین ماه از سال یعنی ژانویه حدود 4 درجه سانتی‌گراد زیر صفر است و میانگین دمای گرمترین ماه تابستانی یعنی جولای به 26 درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد. به طور میانگین در طول سال آسمان شهر 162 روز می‌بارد و میزان بارش حدود 556 میلی‌متر گزارش شده است. 

هزینه زندگی در دونتسک

برآورد هزینه زندگی ماهانه و سالانه به سبک زندگی افراد بستگی دارد؛ زندگی در اوکراین نیز به شهر و محله سکونت و همچنین نحوه زندگی متقاضیان مهاجرت تحصیلی ارتباط مستقیمی دارد. اما برخی سایت‌های آماری دقیق و معتبر با به‌روزرسانی قیمت‌ها هزینه کلی زندگی را تخمین می‌زنند. 

سایت نومبئو هزینه زندگی یه فرد مجرد در این شهر را به طور متوسط 290 یورو اعلام کرده است که حدود نیمی از آن صرف مخارج مسکن می‌شود. برای مطالعه هزینه‌های زندگی در دونتسک به سه بخش از عمده مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک در دونتسک، هزینه مسکن در دونتسک و هزینه حمل و نقل در این شهر می‌پردازیم. اما پیش از آن خاطرنشان می‌کنیم که یکای پول این شهر و کشور اوکراین گریونا نام دارد؛ اما در این نوشتار به دلیل سهولت محاسبه، از یکای یورو استفاده می‌کنیم. هر گریونا معادل 0.030 یورو است.

هزینه خورد و خوراک در دونتسک

صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط این شهر حدود 4.59 یورو هزینه دارد؛ با این حساب، هر سه وعده برای دو نفر حدود 18.37 یورو آب می‌خورد. البته سفارش فست‌فود از رستوران‌های زنجیره‌ای حدود 3.67 یورو هزینه دارد که برای کاهش هزینه خورد و خوراک گزینه مطلوبی است. یک فنجان کاپوچینوی معمولی 1.08 یورو، یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی 0.47 یورو و یک بطری کوچک آب حدود 0.32 یورو قیمت دارد.

در خریدهای روزمره از سوپرمارکت برای یک بطری یک لیتری شیر تازه 0.54 یورو، یک قرص نان سفید 500 گرمی 0.30 یورو، و یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 0.96 یورو باید هزینه کرد. به ازای هر کیلو برنج سفید معمولی 0.84 یورو، هر کیلو فیله مرغ 2.25 یورو، و به ازای هر کیلو گوشت 4.79 یورو باید در نظر گرفت.

در خرید میوه و صیفی برای سیب کیلویی 0.77 یورو، موز کیلویی 8.81 یورو، پرتقال کیلویی 1.25 یورو، گوجه کیلویی 0.81 یورو، سیب‌زمینی کیلویی 0.35 یورو و پیاز کیلویی 1.29 یورو می‌شود.

هزینه حمل و نقل در دونتسک

استفاده از وسایل نقلیه عمومی داخل شهر نیاز به تهیه بلیت‌های تک سفره با نرخ 0.11 یورو یا بلیت‌های ماهانه با نرخ 4.49 یورو دارد. در صورت تردد مکرر در سطح شهر، استفاده از کارت‌بلیت‌های قابل شارژ به صرفه‌تر است. تعرفه ورودی تاکسی‌های داخل شهر 0.81 یورو است که به ازای هر کیلومتر از مسیر حدود 0.24 یورو به مبلغ اولیه افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در دونتسک

زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی پردیس دانشگاه های اوکراین در کاهش هزینه زندگی دانشجویان بین‌المللی بسیار موثر است؛ چراکه سکونت در نزدیکی محل برگزاری کلاس‌ها در هزینه حمل و نقل و زمان دانشجو صرفه‌جویی می‌کند. اما در صورت تمایل به زندگی در آپارتمان شخصی در طول دوره تحصیل در اوکراین ماهانه حداقل 43.82 یورو برای کرایه باید در نظر گرفت.

میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 86.43 یورو پیش‌بینی می‌شود و برای آپارتمان سه‌خوابه در همین حوالی باید حدود 138.29 یورو پرداخت کرد. انتخاب محله‌های حومه شهر برای زندگی از هزینه‌های کرایه می‌کاهد؛ میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 69.14 یورو و آپارتمان سه خوابه حدود 92.19 یورو برآورد می‌شود.

تحصیل در اوکراین برای علاقه مندان رشته پزشکی محبوبین بسیاری دارد.

زندگی در دونتسک

دونتسک پنجمین شهر بزرگ اوکراین به لحاظ جمعیت است که از 130 قوم مختلف اعم از روسی، اوکراینی، یونانی، یهودی، تاتار، ازمنی، گزجی، و آذری تشکیل شده‌اند. به همین دلیل در این شهر احساس غربت کم‌تر به سراغ شما می‌آید. 

معادن طبیعی و صنایع وابسته به آن از جمله منابع اقتصادی این شهر برشمرده می‌شود که بازار کار و سرمایه را پوشش می‌دهند. در سال 2012 نام این شهر توسط مجله فوربِس بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری شناخته شد. 

کیفیت زندگی در اوکراین در پنج شاخص سرمایه انسانی، قدرت خرید شهروندان، وضعیت سرمایهگذاری، ثبات اقتصادی و همچنین زیرساخت‌ها و راحتی و آرامش رتبه تخست را به خود اختصاص داده است.

محل استقرار اصلی در جنوب قسمت اروپایی امپراتوری روسیه اولین بار در سال 1779 ، در زمان سلطنت کاترین بزرگ ، به نام الکساندروفکا ذکر شد. در سال 1869 تاجر ولزی جان هیوز یک کارخانه تولید فولاد و چندین معدن ذغال سنگ در منطقه تأسیس کرد و این شهر به دلیل شناسایی نقش وی ("یوز" تقریب روسی به زبان هیوز) "هوگسووکا" یا "یوزووکا" نامگذاری شد. در زمان شوروی ، صنعت فولاد این شهر گسترش یافت. در سال 1924 یوزووکا به استالین تغییر نام داد.

در سال 1929 استالین به استالینو تغییر نام یافت و در سال 1932 این شهر به مرکز منطقه دونتسک تبدیل شد. این شهر در سال 1961 به دونتسک تغییر نام داده و همچنان به عنوان مرکزی برای استخراج زغال سنگ و صنعت فولاد باقی مانده است.