تحصیل در روسیه 2024 چگونه است؟ شرایط اپلای و هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه را به همراه اطلاعات کامل تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، در این صفحه از سایت مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی بررسی می‌کنیم.

تحصیل در روسیه

برای تحصیل در روسیه در سال 2024 و مهاجرت تحصیلی به روسیه ابتدا باید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کرد. برای این منظور باید شناخت کلی از سیستم آموزشی دانشگاه‌های روسیه به دست آورد تا با اطلاعات جامع‌تری برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد.

تحصیل در روسیه 2023

نظام آموزشی دانشگاه های روسیه چگونه است؟

متقاضیان تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم می‌توانند با شرکت در دوره‌هایی موسوم به پادفک روسیه مدرکی معادل پیش‌دانشگاهی دریافت کنند. البته برای شرکت در دوره پادفک به مدرک پیش‌دانشگاهی ایران هم نیاز است. در صورت فارغ‌التحصیلی از دوره پادفک متقاضیان واجد شرایط می‌توانند رایگان در دانشگاه‌های دولتی این سرزمین به تحصیل بپردازند.

بهتر است بدانید مدارک فارغ‌التحصیلی دریافت شده از موسسات آموزشی کشور روسیه، در تمامی اتحادیه اروپا معتبر است. بنابراین دانشجویان برای ادامه‌تحصیل یا کار در دیگر کشورهای اروپایی دغدغه اعتبار مدرک فارغ‌التحصیلی نخواهند داشت.

مقاطع آموزش عالی در کشور روسیه به ترتیب زیر می‌باشد:

مقطع اول: در سیستم چند مقطعی دوره آموزشی دوساله است که در پایام مدرک «غیر تکمیلی» (معادل مدرک کاردانی سیستم آموزشی ایران) به دانشجو اعطا می‌شود.

مقطع دوم: در طول 4 سال طراحی شده و به آموزه‌های پایه در علوم، تكنولوژي، علوم انساني و هنر اختصاص پیدا می‌کند. دانشجویان در پایان مدرک کارشناسی دریافت می‌کنند.

مقطع سوم: مختص متخصصانی است که برای بهبود مهارت‌ها و شایستگی‌های دانشجو طراحی شده و در طول 5 سال مدرک ديپلم تخصصي اعطا می‌شود. دانشجویان رشته‌های مهندسی در پایان دوره 5 ساله مدرک کارشناسي مهندسي دریافت می‌کنند.

مقطع چهارم: در طول 6 سال طراحی شده است. دانشجویان در پایان این دوره مدرك كارشناسي ارشد M.Sc دریافت می‌کنند و می‌توانند در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. مقاطع تكميلي در سیست آموزش عالي این کشور به دوره‌هاي دكتري و فوق‌دكتري گفته می‌شود.

بر اساس رتبه‌بندی QS، سیستم آموزش عالی کشور روسیه از نظر نفوذ و قدرت، در جایگاه 26 جهانی قرار دارد.

در نظام آموزشی حاکم بر کشور روسیه، موسسات آموزش عالی تحت عنوان آكادمي، دانشگاه و انستيتو طبقه‌بندی می‌شوند. انستيتوهاي آموزش عالي روی رشته تحصیلی مشخصی متمرکز هستند؛ برای مثال انستيتو هواشناسي، انستيتو هوافضا، انستيتو معدن، انستيتو صنايع ماهي.

دانشگاه های روسیه به آن دسته از مجتمع‌های آموزش عالی اتلاق می‌شود که رشته‌ها و تخصص‌های مختلفی را پوشش می‌دهند. برخی انستیتوها در صورت ایجاد تنوع در رشته‌های تخصصی به دانشگاه تبدیل می‌شوند.

اخذ پذیرش تحصیلی هر یک از این موسسات آموزش عالی شرایط و مدارک خاص خود را دارد؛ به همین دلیل ابتدا باید وضعیت تحصیلی فردی دانشجو و مقطع موردنظر برای تحصیل در روسیه بررسی شود. برای این کار پیشنهاد ما به شما این است که وقت مشاوره مهاجرت از سایت لتسگو یونی رزرو نمایید تا شرایط شما به صورت تخصصی توسط کارشناسان مجرب لتسگو یونی بررسی شود.

دوره پادفک روسیه چیست؟

بر اساس قوانین نظام آموزشی این کشور، متقاضیان مهاجرت تحصیلی که تمایل به شرکت در دوره‌های آکادمیک روسی دارند، می‌توانند در دوره پادفک شرکت کنند. کلمه پادفک که فرم اختصار عبارت پادگاتاویتلنی فاکولتت است، به معنای دوره آمادگی ترجمه می‌شود.

دوره پادفک تنها به آموزش زبان اختصاص ندارد؛ در این دوره به مرور درس‌های اختصاصی هر رشته نیز پرداخته می‌شود. متقاضی مهاجرت تحصیلی می‌تواند بسته به رشته‌ای که می‌خواهد دنبال کند، در دوره پادفک آن گروه شرکت کنند.

ددلاین دانشگاه‌های روسیه

اگر متقاضی قصد شرکت در دوره پادفک داشته باشد، باید حداقل یک‌سال برای طول این دوره در نظر بگیرد؛ اغلب دانشگاه های روسیه دوره پادفک را برای طول یک‌سال برنامه‌ریزی کرده‌اند. برای دریافت پذیرش تحصیلی از این دوره باید در ماه جولای اقدام کرد.

تاریخ شروع ثبت‌نام هر دانشگاه با دیگری متفاوت است؛ به همین دلیل پیش از اقدام باید سایت رسمی موسسه آموزشی مورد نظر را به دقت مطالعه و بررسی کرد. لازم به ذکر است که پادفک پزشکی دوره طولانی‌تر دارد و کلاس‌های آن زودتر از سایر رشته‌ها برگزار می‌شود. به همین دلیل باید تا ماه مِی برای پذیرش تحصیلی آن درخواست داد.

ثبت درخواست به موقع برای مهاجرت تحصیلی اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه برخی دانشگاه‌ها بر اساس ظرفیتشان دانشجو می‌پذیرد. از طرف دیگر، پروسه دریافت ویزای تحصیلی روسیه هم مراحل مختلفی دارد.

اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی تمایل به شرکت در دوره پادفک را نداشته باشد، می‌تواند برای پذیرش و شروع دوره در ماه سپتامبر (ترم اول)، از یکم ژانويه تا یکم ژوئن اقدام به ثبت درخواست پذیرش تحصیلی کند.

تحصیل در روسیه با لتسگو یونی

برای دریافت صفر تا صد خدمات تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف تحصیلی، کافیست با لتسگو یونی تماس حاصل نمایید و یا وقت مشاوره رزرو کنید تا شرایط شما به صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار گیرد و بهترین دانشگاه‌ها به شما پیشنهاد شود.

اپلای برای دانشگاه‌های روسیه

متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای اخذ پذیرش دو راه در پیش دارند؛ اقدام مستقل و مکاتبه با دانشگاه که بسیار دشوار است، یا اقدام از طریق انعقاد موافقت‌نامه‌هايي که ميان موسسات آموزش عالي روسيه و نمايندگي آموزش عالی ديگر كشورها ایجاد شده است. جهت اطلاعات بیشتر، با شماره تلفن 02175496 تماس بگیرید تا از پیشنهادهای ویژه لتسگو یونی مطلع شوید.

با ارسال فرم درخواست پذیرش به همراه مدارک مورد نیاز رشته انتخابی در دانشگاه مربوطه باید منتظر نتیجه درخواست خود باشید. پیش از ارسال مدارک باید به ددلاین موسسه آموزشی مورد نظر توجه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی دانشگاه های روسیه به نوع موسسه آموزشی، مقطع تحصیلی و همچنین رشته تحصیلی بستگی دارد؛ اما به طور کلی مدارک زیر را برای ثبت درخواست باید تهیه کرد.

•    اصل و ترجمه مدارك تحصیلی
•    اصل و ترجمه ریزنمرات دوره پیشین
•    اصل و ترجمه مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی (سند ازدواج در صورت تاهل)
•    كپي صفحات مشخصات و اعتبار پاسپورت
•    ارائه مدارک تالیفات و مقالات منتشر شده یا اختراعات و ابتكارات علمي در صورت وجود (برای مقطع دکتری)
•    اصل و ترجمه گواهي تایید سلامت متقاضي
•    جواب آزمایش عدم ابتلا به بيماري ايدز و هپاتیت B
•    ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره مناسب مختص دوره‌های به زبان انگلیسی
•    عکس پرسنلی

تمامی مدارکی که نیاز به ترجمه دارند، باید به زبان روسی ترجمه شوند. طبق توافق دو جانبه میان دولت این کشور با ایران، متقاضیان مهاجرت تحصیلی از مبدا ایران نیازی به تاییدیه مدارک تحصیلی ندارند. در مرحله ثبت درخواست ارائه اسکن ترجمه‌شده این مدارک کافی‌ست؛ اما در مرحله ثبت‌نام اصلی در دانشگاه که به صورت حضوری صورت می‌گیرد، متقاضی باید اصل مدارک را ارائه دهد.

بر اساس قوانین آموزشی روسیه، متقاضیان مهاجرت تحصیلی هم باید شرایط سنی مناسبی برای اخذ پذیرش تحصیلی داشته باشند. اگر از تاریخ صدور آخرین مدرک تحصیلی تا زمان درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه زمانی بیش از 3 سال گذشته باشد، شرایط اخذ پذیرش و پس از آن اخذ ویزای تحصیلی روسیه مشکل می‌شود.

بهترین زمان اقدام جهت تحصیل در روسیه به مقطع تحصیلی متقاضی بستگی دارد؛ برای کالج تا 30 سال، برای کارشناسی تا 25 سال، برای مقطع کارشناسی ارشد تا 38 سال و بهترین سن برای تحصیل در مقطع دکتری زیر 40 سال اعلام شده است.

باید توجه داشت که شرایط و وضعیت تحصیلی متقاضی باید به صورت فردی بررسی شود، در صورتی که متقاضی سایر شرایط مورد نیاز مقطع و رشته مورد نظر را داشته باشد و شرایط سنی او هم‌خوانی چندانی با موارد گفته شده در بالا نداشته باشد، با محدود شدن انتخاب‌های متقاضی همچنان امکان اخذ پذیرش تحصیلی وجود دارد.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه

با اینکه برخی دانشگاه های روسیه برای جذب دانشجویان خارجی شرط معدل وضع کرده‌اند؛ اما به طور کلی دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه شرط معدل ندارد. باید خاطر نشان کنیم که تحصیل در خارج از کشور نیاز به ارائه رزومه تحصیلی خوب با ریزنمرات و نمره معدل مناسب دارد.

متقاضیانی که نمره معدل بالای 15 دارند، شانس بهتری برای دریافت پذیرش تحصیلی و همچنین ویزای تحصیلی روسیه دارند. برای اخذ پذیرش تحصیلی برخی رشته‌ها مانند رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و مهندسی (برای مقطع کارشناسی) بهتر است با نمره معدل 17 به بالا اقدام کنید.

تحصیل در روسیه با شرایط ویژه برای سال 2023

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

برای جذب متقاضیان مهاجرت تحصیلی، دولت روسیه اقدام به برگزاری دوره‌های آکادمیک به زبان انگلیسی کرده است. از آن‌جایی که این زبان مخاطبان بیشتری نسبت به زبان رسمی این کشور دارد، تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است.

جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دوره‌های انگلیسی باید مدرک زبان معتبر و بین‌المللی این زبان را با نمره مناسبی را ضمیمه فرم درخواست کرد. برای مثال جهت اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی نمره مناسب مدرک زبان انگلیسی حداقل 6 در آزمون آیلتس است. 

برای تحصیل در مقاطع بالاتر باید نمره بالاتری در مدرک زبان انگلیسی ارائه داد. جهت اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد باید حداقل نمره 6.5 و برای مقطع دکتری باید حداقل نمره 7 در کارنامه آزمون آیلتس داشت.

درصورتی که متقاضی تمایل به شرکت در دوره‌های دانشگاهی به زبان روسی داشته باشد، باید دوره پادفک را بگذراند. این دوره‌ها هم در داخل کشور ایران و هم در موسسات آموزشی معتبر روسیه برگزار می‌شوند.

تحصیل در روسیه بدون پادفک

متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای اخذ پذیرش تحصیلی رشته‌های مشخصی مانند پزشکی و برخی رشته‌های مهندسی موظف به گذراندن دوره پادفک هستند؛ این رشته‌ها به زبان روسی یا به صورت دو زبانه (روسی-انگلیسی) برگزار می‌شود؛ اما برای تحصیل در دیگر رشته‌های دانشگاهی می‌توان بدون نیاز به دوره پادفک برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرد.

برای مهاجرت تحصیلی به روسیه بدون گذراندن دوره پادفک باید از دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، پذیرش تحصیلی دریافت کرد. تحصیل به زبان روسی نیاز به شرکت در دوره پادفک دارد؛ مگر اینکه متقاضی مدرک زبان روسی معتبری را جایگزین مدرک فارغ‌التحصیلی از این دوره کند. 

برخی دانشگاه‌ها برای سنجش مهارت زبان روسی دانشجو و ارزیابی میزان درک مطلب او از این زبان، اقدام به برگزاری آزمون زبان می‌کنند. دانشجویانی که نمره حد نصاب را کسب نکنند، نمی‌توانند وارد دوره تخصصی آکادمیک شوند؛ مگر اینکه پیش از آن در دوره پادفک دانشگاه شرکت کنند. 

رشته‌های تحصیلی در روسیه کدامند؟

تمامی رشته‌ها و تخصص‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در دسترس است، بنابراین با خیالی آسوده می‌توانید درخواست پذیرش ارسال نمایید، اما باید پیش از اپلای، درباره رشته‌های دانشگاه مورد نظرتان اطلاع داشته باشید. پیشنهاد می‌‌کنیم جهت آشنایی با دانشگاه‌های برتر روسیه، مطلب بهترین دانشگاه های روسیه را در مجله لتسگو یونی مطالعه نمایید.

تحصیل در روسیه پزشکی

یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی، رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی است. رشته‌های علوم پزشکی مانند پزشکی عمومی، طب ورزشی، پزشکی اطفال در طول 6 سال، دندانپزشکی، داروسازی و روانشناسی بالینی در طول 5 سال برنامه‌ریزی شده‌اند.

دوره‌های تخصصی این رشته در بیش از 100 شاخه ارائه می‌شوند. به طور کلی دوره انترنی یا همان کارورزی پزشکی در سیستم آموزشی این کشور 1 سال در نظر گرفته می‌شود و دوره رزیدنتی بالینی حدود 2 تا 5 سال بسته به تخصص و هدف متقاضی برگزار می‌شود.برای گرفتن تخصص و دکترا در زیرشاخه مورد نظر باید 3 سال ادامه تحصیل داد.

از جمله بهترین دانشگاه‌های دولتی برجسته که تخصص‌های علوم پزشکی را ارائه می‌کنند، می‌توان به آکادمی پزشکی نیژنی نووگورود، و دانشگاه دوستی ملل روسیه (دانشکده پزشکی) مسکو، اشاره کرد.

معمولا زبان تدریس در دانشگاه‌های تخصص این رشته زبان روسی است اما در برخی موسسات به صورت ترکیبی در ترم‌های اول به زبان انگلیسی و بعد به زبان روسی تدریس می‌شود. به همین دلیل گذراندن  دوره آمادگی پادفک برای این رشته الزامی است.

به دلیل بالا بودن تقاضا به نسبت ظرفیت دانشگاه‌ها، اخذ پذیرش تحصیلی از رشته علوم پزشکی نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد. پس از اتمام دوره پادفک متقاضی باید در آزمون ورودی شرکت کند و با کسب امتیاز لازم دانشگاه و شاخه مورد نظر را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.

هزینه تحصیل در روسیه

در مقایسه با کشورهای اروپای شرقی و مشترک‌المنافع، تحصیل و زندگی در روسیه ارزان‌تر است. معمولا شهریه موسسات آموزشی به جایگاه بین‌المللی آن‌ها بستگی دارد؛ اما به طور متوسط شهریه دوره‌های تمام‌وقت مقطع کارشناسی حدود 240 تا 260 هزار روبل معادل 3,430 تا 3,715 دلار آمریکا در سال برآورد می‌شود.

به طور متوسط ارزان‌ترین رشته‌ها که شامل گروه علوم انسانی می‌شود، سالانه حدود 1,750 دلار شهریه دارند و گران‌ترین رشته‌ها مانند رشته‌های علوم پزشکی و مهندسی سالانه حدود 12,570 دلار هزینه دارند. 

شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد در روسیه سالانه به طور میانگین 260 تا 280 هزار روبل معادل 3,715 تا 4,000 دلار آمریکا در سال است. ارزان‌ترین رشته‌ها سالانه 2,100 دلار هزینه دارند و تحصیل در گران‌ترین رشته‌ها سالانه حدود 6,570 دلار آب می‌خورد.

بر اساس آخرین گزارش‌های وب‌سایت رسمی آموزش عالی دانشجویان بین‌المللی روسیه، شهریه سالانه دوره‌های تمام‌وقت تحصیلات تکمیلی به طور متوسط 280 تا 300 هزار روبل  معادل 4 هزار تا 4،285 دلار آمریکاست. حداقل هزینه 79 هزار و 300 روبل معادل 1,113 دلار در سال است و حداکثر شهریه 413 هزار روبل معادل 5,900 دلار در سال اعلام شده است. 

متقاضیان پذیرش تحصیلی که تمایل به گذراندن دوره پادفک را هم دارند، باید به طور متوسط 160 هزار روبل معادل 2,285 دلار آمریکا هم در نظر بگیرند. هزینه دوره پادفک برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقریباً یکسان است.

تحصیل در موسسات آموزشی خصوصی گران‌تر از نوع دولتی آن است؛ برنامه‌های تحصیلی این گاهی بیش از 14 هزار یورو در هر سال تحصیلی هزینه دارند. 

دانشجویان بین‌المللی برای تامین هزینه‌های زندگی خود هر ماه به 300 تا 600 یورو نیاز دارند. این هزینه شامل کرایه ماهانه محل اقامت، مواد غذایی، حمل‌‌ونقل و سایر فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی می‌شود.

هزینه ماهانه خوابگاه‌های دانشجویی روسیه به طور متوسط  56 یورو است که ارزان‌ترین نوع اقامتگاه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. اگر متقاضی هزینه یک‌سال را یکجا پرداخت کند، از تخفیف خوبی برخوردار می‌شود.

نوع دیگر اقامتگاه‌ها اجاره آپارتمان‌های خصوصی است که بسته به شهر و محله مورد نظر ماهانه حدود 170 تا 395 یورو هزینه دارد که به اضافه ودیعه اولیه، و هزینه قبض‌های خدماتی مانند آب و برق ماهانه حداکثر 500 یورو آب می‌خورد.

تحصیل در روسیه رایگان

روسیه یکی از معدود کشورهایی است که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی هم امکان تحصیل رایگان را ایجاد کرده است. دولت روسیه هر ساله چندین هزار برنامه تحصیلی و بورسیه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند.

علاوه بر این، برخی از دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه مانند شهروندان می‌توانند از امکانات کمک‌هزینه دولت بهره‌مند شوند. بر اساس قوانین این برنامه‌ها برندگان آوردهای ورزشی و مسابقات دانشگاهی از مزایای ویژه‌ای برخوردار می‌شوند.

بورسیه تحصیلی

در کشور روسیه فرصت‌های کمک‌هزینه تحصیلی بسیاری برای دانشجویان ملی و بین‌المللی در دو سطح دولتی و استانی وجود دارد که بسته به تنوع آن شامل هزینه شهریه، هزینه زندگی و حتی هزینه سفر متقاضی مهاجرت تحصیلی می‌شود. هر یک از این برنامه‌ها شرایط ویژه خود را دارند.

افزون بر دولت، موسسات آموزشی و حتی استادان دانشگاه‌ها نیز بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. به طور کلی ارائه سوابق تحصیلی درخشان، ارائه سوابق پژوهشی و تالیفی، نمره معدل و نمره مدرک زبان، شرایط سنی مناسب دوره تحصیلی و نتایج ارزیابی‌ها در طول تاثیر می‌تواند در مسیر دریافت این کمک‌هزینه‌ها کمک شایانی به متقاضی بکنند.

برای ارزیابی وضعیت تحصیلی خود بر اساس استانداردهای مهاجرت تحصیلی کشورهای مختلف می‌توانید فرم ارزیابی تحصیلی آنلاین را در سایت موسسه مهاجرتی لتسگو یونی تکمیل کنید و یا وقت مشاوره رزرو نمایید.