تحصیل در روسیه 2023 چگونه است؟ شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه و اپلای برای تحصیل در روسیه را در این پُست از سایت مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی می‌توانید بخوانید و سپس در خصوص تحصیل در کشور روسیه تصمیم‌گیری کنید.

آیا روسیه کشور خوبی برای تحصیل است؟ ابتدا بیایید کمی با روسیه آشنا شویم.

روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان از لحاظ وسعت و نهمین کشور پرجمعیت دنیاست که با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی مشترک دارد؛ به‌طوری‌که اختلاف زمانی غربی‌ترین منطقه آن تا شرقی‌ترین نقطه حدود ۹ ساعت محاسبه می‌شود.

یکی از پرمخاطب‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور، اخذ ویزای تحصیلی روسیه و تحصیل در دانشگاه‌های روسیه است.

این سرزمین پهناور، موسسات آموزشی متعدد و قدیمی بسیاری دارد که نام برخی از آن‌ها در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان به چشم می‌خورد.

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است.

تحصیل در روسیه

قبل از اینکه در خصوص تحصیل در روسیه اطلاعات کاملی را در این پُست دریافت کنید بهتر است برخی از اسم‌های آشنایی که در این کشور بوده‌اند را مرور کنیم. از جمله چهره‌های مانا در تاریخ علم و هنر این کشور می‌توان به مندلیوف، توپولوف، چایکوفسکی، تولستوی، بولگاکوف، چخوف، گوگول، داستایوفسکی و آنا آخماتوآ اشاره کرد. رد پای این چهره‌ها در دوره‌های تاریخی سرزمین روسیه به ژرفای فرهنگ آن مشهور است. اپلای برای دانشگاه‌هایی که در سرزمین این مشاهیر برجسته قرار دارند، هدیه‌ای‌ست که نصیب متقاضیان تحصیل در روسیه می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به روسیه متقاضیان از میان ایرانیان یافته است.

همان‌طور که گفتیم برای مهاجرت تحصیلی ابتدا باید از موسسات آموزشی این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کرد. برای این منظور باید شناخت کلی از سیستم آموزشی دانشگاه‌های روسیه به دست آورد تا با اطلاعات جامع‌تری برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد.

نظام آموزشی دانشگاه های روسیه چگونه است؟

دانش‌آموزان روسی پس از پایان دوره دبیرستان و شرکت در آزمون نهایی، مدرک دیپلم تحت عنوان Attestat ob Sredem Obshchem Obrazovanii دریافت می‌کنند که به آن‌ها اجازه تحصیل در مقاطع آکادمیک را می‌دهد.

متقاضیان تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم می‌توانند با شرکت در دوره‌هایی موسوم به پادفک (یا پاتفک) مدرکی معادل پیش‌دانشگاهی دریافت کنند. البته برای شرکت در دوره پادفک به مدرک پیش‌دانشگاهی ایران هم نیاز است. در صورت فارغ‌التحصیلی از دوره پادفک متقاضیان واجد شرایط می‌توانند رایگان در دانشگاه‌های دولتی این سرزمین به تحصیل بپردازند.

در سال ۲۰۰۳ کشور روسیه بیانیه بولونیا Bologna Declaration را در سیستم آموزشی این کشور پیاده کرد. بر اساس این فرایند دانشگاه‌های اروپایی برای بالا بردن استانداردها و ارتقا کیفیت مدارک تحصیلی دانشگاهی در یک نظام آموزشی منسجم و هماهنگ گام بر می‌دارند. 

بنابراین، مدارک فارغ‌التحصیلی دریافت شده از موسسات آموزشی این کشور، در تمامی اتحادیه اروپا معتبر است. پس دانشجویان برای ادامه‌تحصیل یا کار در دیگر کشورهای اروپایی دغدغه اعتبار مدرک فارغ‌التحصیلی نخواهد داشت.

از این رو، دانشگاه های روسیه تغییرات عمده‌ای در نظام آموزشی ایجاد کردند و همگام با دیگر کشورهای اروپایی به مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شدند. البته دوره‌های آکادمیک برخی موسسات آموزش عالی بر اساس سیستم چندمقطعی طراحی شده‌اند؛ این نظام آموزشی ترکیبی از سیستم پیشین روسیه و سیستم آموزش بین‌المللی است که با هدف گسترش مراكز آموزش عالي، رشته‌هاي تخصصی و افزودن برمهارت‌هاي علمي و فني دانش‌آموختگان پیاده‌سازی شده است.

مقطع اول در سیستم چند مقطعی دوره آموزشی دوساله است که در پایام مدرک «غیر تکمیلی» (معادل مدرک کاردانی سیستم آموزشی ایران) به دانشجو اعطا می‌شود. مقطع دوم در طول 4 سال طراحی شده و به آموزه‌های پایه در علوم، تكنولوژي، علوم انساني و هنر اختصاص پیدا می‌کند. دانشجویان در پایان مدرک کارشناسی دریافت می‌کنند.

مقطع سوم مختص متخصصانی است که برای بهبود مهارت‌ها و شایستگی‌های دانشجو طراحی شده و در طول 5 سال مدرک ديپلم تخصصي اعطا می‌شود. دانشجویان رشته‌های مهندسی در پایان دوره 5 ساله مدرک کارشناسي مهندسي دریافت می‌کنند.

مقطع چهارم در طول 6 سال طراحی شده است. دانشجویان در پایان این دوره مدرك كارشناسي ارشد M.Sc دریافت می‌کنند و می‌توانند در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. مقاطع تكميلي در سیست آموزش عالي این کشور به دوره‌هاي دكتري و فوق‌دكتري گفته می‌شود.

بر اساس رتبه‌بندی موسسه QS سیستم آموزش عالی کشور روسیه از نگاه نفوذ و قدرت QS Higher Education System Strength Rankigs امروز در جایگاه 26 جهانی قرار گرفته است.

در سال‌های اخیر دانشگاه های روسیه تلاش بسیار زیادی برای مدرن‌سازی سیستم آموزش عالی خود و جذب متقاضیان مهاجرت تحصیلی انجام داده است. همزمان با این هدف، "پروژه 5-100" به رهبری دولت با هدف ارتقا حداقل 5 دانشگاه روسیه و برای  قرار گرفتن در میان 100 دانشگاه برتر در معتبرترین رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های جهانی اعمال شده است.

در نظام آموزشی حاکم بر کشور روسیه، موسسات آموزش عالی تحت عنوان آكادمي، دانشگاه و انستيتو طبقه‌بندی می‌شوند. انستيتوهاي آموزش عالي روی رشته تحصیلی مشخصی متمرکز هستند؛ برای مثال انستيتو هواشناسي، انستيتو هوافضا، انستيتو معدن، انستيتو صنايع ماهي.

دانشگاه های روسیه به آن دسته از مجتمع‌های آموزش عالی اتلاق می‌شود که رشته‌ها و تخصص‌های مختلفی را پوشش می‌دهند. برخی انستیتوها در صورت ایجاد تنوع در رشته‌های تخصصی به دانشگاه تبدیل می‌شوند.

امور پژوهشی و تربیت دانشجو برای مطالعات فراتر در آکادمی صورت می‌گیرد. از مهم‌ترين آکادمي‌هاي روسيه مي‌توان به آكادمي پزشكي مسكو، آكادمي كشاورزي مسكو، آكادمي صنايع شيمي و آكادمي دريا اشاره کرد. با ارتقا سطح علمی دانشگاه‌ها می‌توانند به آکادمی تبدیل شوند.

اخذ پذیرش تحصیلی هر یک از این موسسات آموزش عالی شرایط و مدارک خاص خود را دارد؛ به همین دلیل ابتدا باید وضعیت تحصیلی فردی دانشجو و مقطع موردنظر برای تحصیل در روسیه بررسی شود.

دوره پادفک روسیه چیست؟

بر اساس قوانین نظام آموزشی این کشور، متقاضیان مهاجرت تحصیلی که تمایل به شرکت در دوره‌های آکادمیک روسی دارند، می‌توانند در دوره پادفک شرکت کنند. کلمه پادفک که فرم اختصار عبارت پادگاتاویتلنی فاکولتت подготовительный факультет است، به معنای دوره آمادگی ترجمه می‌شود.

دوره پادفک تنها به آموزش زبان اختصاص ندارد؛ در این دوره به مرور درس‌های اختصاصی هر رشته نیز پرداخته می‌شود. متقاضی مهاجرت تحصیلی می‌تواند بسته به رشته‌ای که می‌خواهد دنبال کند، در دوره پادفک آن گروه شرکت کنند.

دوره استاندارد پادفک 9 ماهه بر پایه ۱۲۰ ساعت آموزش شامل روزانه ۴ الی۶ ساعت تعریف شده است، اما در بسیاری از موسسات آموزشی این دوره به صورت فشرده در 6 ماه یا برعکس در 18 ماه برگزار می‌شود. باید توجه داشت که شرکت در این دوره برای دانشجویان برخی رشته‌ها مانند علوم پزشکی اجباری و الزامی است.

برخی از موسسات آموزشی در داخل ایران اقدام به برگزاری دوره پادفک می‌کنند، اما برای شرکت در دوره‌های پادفک دانشگاه مورد نظر باید ابتدا برای دریافت پذیرش تحصیلی از این دوره اقدام کرد؛ سپس در پایان دوره و بعد از دریافت مدرک مربوطه، دوره آکادمیک اصلی را ادامه داد.

ددلاین دانشگاه‌های روسیه

اگر متقاضی قصد شرکت در دوره پاتفک داشته باشد، باید حداقل یک‌سال برای طول این دوره در نظر بگیرد؛  اغلب دانشگاه های روسیه دوره پاتفک را برای طول یک‌سال برنامه‌ریزی کرده‌اند. برای دریافت پذیرش تحصیلی از این دوره باید در ماه جولای اقدام کرد.

تاریخ شروع ثبت‌نام هر دانشگاه با دیگری متفاوت است؛ به همین دلیل پیش از اقدام باید سایت رسمی موسسه آموزشی مورد نظر را به دقت مطالعه و بررسی کرد. لازم به ذکر است که پادفک پزشکی دوره طولانی‌تر دارد و کلاس‌های آن زودتر از سایر رشته‌ها برگزار می‌شود. به همین دلیل باید تا ماه مِی برای پذیرش تحصیلی آن درخواست داد.

ثبت درخواست به موقع برای مهاجرت تحصیلی اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه برخی دانشگاه‌ها بر اساس ظرفیتشان دانشجو می‌پذیرد. از طرف دیگر، پروسه دریافت ویزای تحصیلی روسیه هم مراحل مختلفی دارد.

اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی تمایل به شرکت در دوره پادفک را نداشته باشد، می‌تواند برای پذیرش و شروع دوره در ماه سپتامبر (ترم اول)، از یکم ژانويه تا یکم ژوئن اقدام به ثبت درخواست پذیرش تحصیلی کند.

دانشگاه های روسیه در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند.

اپلای دانشگاه های روسیه چگونه است؟

متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای اخذ پذیرش دو راه در پیش دارند؛ اقدام مستقل و مکاتبه با دانشگاه که بسیار دشوار است، یا اقدام از طریق انعقاد موافقت‌نامه‌هايي که ميان موسسات آموزش عالي روسيه و نمايندگي آموزش عالي ديگر كشورها ایجاد شده است. باید توجه داشت که میان دولت‌های ایران و روسیه توافق‌نامه‌های بسیاری منعقد شده و متقاضیان مهاجرت تحصیلی راه کوتاه‌تری برای رسیدن به هدف دارند.

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه با همکاری دیگر دانشگاه‌های  اروپایی و آمریکایی، دوره‌های آکادمیک بسیاری را برگزار می‌کنند. در پایان دوره تحصیلی که با همکاری دو دانشگاه برگزار می‌شود، دانشجوی فارغ‌التحصیل دو مدرک تحصیلی از دو دانشگاه مختلف دریافت می‌کند. 

با ارسال فرم درخواست پذیرش به همراه مدارک مورد نیاز رشته انتخابی در موسسه آموزشی مربوطه باید منتظر نتیجه درخواست از طرف رئيس موسسه آموزش عالي شد. پیش از ارسال مدارک به ددلاین موسسه آموزشی مورد نظر باید توجه کرد.

مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی دانشگاه های روسیه به نوع موسسه آموزشی، مقطع تحصیلی و همچنین رشته تحصیلی بستگی دارد؛ اما به طور کلی مدارک زیر را برای ثبت درخواست باید تهیه کرد.

•    اصل و ترجمه مدارك تحصیلی
•    اصل و ترجمه ریزنمرات دوره پیشین
•    اصل و ترجمه مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی (سند ازدواج در صورت تاهل)
•    كپي صفحات مشخصات و اعتبار پاسپورت
•    ارائه مدارک تالیفات و مقالات منتشر شده یا اختراعات و ابتكارات علمي در صورت وجود (برای مقطع دکتری)
•    اصل و ترجمه گواهي تایید سلامت متقاضي
•    جواب آزمایش عدم ابتلا به بيماري ايدز و هپاتیت B
•    ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره مناسب مختص دوره‌های به زبان انگلیسی
•    عکس پرسنلی

تمامی مدارکی که نیاز به ترجمه دارند، باید به زبان روسی ترجمه شوند. طبق توافق دو جانبه میان دولت این کشور با ایران، متقاضیان مهاجرت تحصیلی از مبدا ایران نیازی به تاییدیه مدارک تحصیلی ندارند. در مرحله ثبت درخواست ارائه اسکن ترجمه‌شده این مدارک کافی‌ست؛ اما در مرحله ثبت‌نام اصلی در دانشگاه که به صورت حضوری صورت می‌گیرد، متقاضی باید اصل مدارک را ارائه دهد.

بر اساس قوانین آموزشی روسیه، متقاضیان مهاجرت تحصیلی هم باید شرایط سنی مناسبی برای اخذ پذیرش تحصیلی داشته باشند. اگر از تاریخ صدور آخرین مدرک تحصیلی تا زمان درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه زمانی بیش از 3 سال گذشته باشد، شرایط اخذ پذیرش و پس از آن اخذ ویزای تحصیلی روسیه مشکل می‌شود.

بهترین زمان اقدام جهت تحصیل در روسیه به مقطع تحصیلی متقاضی بستگی دارد؛ برای کالج تا 30 سال، برای کارشناسی تا 25 سال، برای مقطع کارشناسی ارشد تا 38 سال و بهترین سن برای تحصیل در مقطع دکتری زیر 40 سال اعلام شده است.

باید توجه داشت که شرایط و وضعیت تحصیلی متقاضی باید به صورت فردی بررسی شود، در صورتی که متقاضی سایر شرایط مورد نیاز مقطع و رشته مورد نظر را داشته باشد و شرایط سنی او هم‌خوانی چندانی با موارد گفته شده در بالا نداشته باشد، با محدود شدن انتخاب‌های متقاضی همچنان امکان اخذ پذیرش تحصیلی وجود دارد.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه

با اینکه برخی دانشگاه های روسیه برای جذب دانشجویان خارجی شرط معدل وضع کرده‌اند؛ اما به طور کلی دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه شرط معدل ندارد. باید خاطر نشان کنیم که تحصیل در خارج از کشور نیاز به ارائه رزومه تحصیلی خوب با ریزنمرات و نمره معدل مناسب دارد.

متقاضیانی که نمره معدل بالای 15 دارند، شانس بهتری برای دریافت پذیرش تحصیلی و همچنین ویزای تحصیلی روسیه دارند. برای اخذ پذیرش تحصیلی برخی رشته‌ها مانند رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و مهندسی (برای مقطع کارشناسی) بهتر است با نمره معدل 17 به بالا اقدام کنید.

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

برای جذب متقاضیان مهاجرت تحصیلی، دولت روسیه اقدام به برگزاری دوره‌های آکادمیک به زبان انگلیسی کرده است. از آن‌جایی که این زبان مخاطبان بیشتری نسبت به زبان رسمی این کشور دارد، تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است.

جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دوره‌های انگلیسی باید مدرک زبان معتبر و بین‌المللی این زبان را با نمره مناسبی را ضمیمه فرم درخواست کرد. برای مثال جهت اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی نمره مناسب مدرک زبان انگلیسی حداقل 6 در آزمون آیلتس است. 

برای تحصیل در مقاطع بالاتر باید نمره بالاتری در مدرک زبان انگلیسی ارائه داد. جهت اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد باید حداقل نمره 6.5 و برای مقطع دکتری باید حداقل نمره 7 در کارنامه آزمون آیلتس داشت.

درصورتی که متقاضی تمایل به شرکت در دوره‌های دانشگاهی به زبان روسی داشته باشد، باید دوره پادفک را بگذراند. این دوره‌ها هم در داخل کشور ایران و هم در موسسات آموزشی معتبر روسیه برگزار می‌شوند.

تحصیل در روسیه بدون پادفک

متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای اخذ پذیرش تحصیلی رشته‌های مشخصی مانند پزشکی و برخی رشته‌های مهندسی موظف به گذراندن دوره پادفک هستند؛ این رشته‌ها به زبان روسی یا به صورت دو زبانه (روسی-انگلیسی) برگزار می‌شود؛ اما برای تحصیل در دیگر رشته‌های دانشگاهی می‌توان بدون نیاز به دوره پادفک برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرد.

برای مهاجرت تحصیلی به روسیه بدون گذراندن دوره پادفک باید از دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، پذیرش تحصیلی دریافت کرد. تحصیل به زبان روسی نیاز به شرکت در دوره پادفک دارد؛ مگر اینکه متقاضی مدرک زبان روسی معتبری را جایگزین مدرک فارغ‌التحصیلی از این دوره کند. 

برخی دانشگاه‌ها برای سنجش مهارت زبان روسی دانشجو و ارزیابی میزان درک مطلب او از این زبان، اقدام به برگزاری آزمون زبان می‌کنند. دانشجویانی که نمره حد نصاب را کسب نکنند، نمی‌توانند وارد دوره تخصصی آکادمیک شوند؛ مگر اینکه پیش از آن در دوره پادفک دانشگاه شرکت کنند. 

رشته‌های تحصیلی در روسیه چگونه است؟

تمامی رشته‌ها و تخصص‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در دسترس است. بیش از 20 رشته زیر مجموعه علوم اقتصادی در زمینه مدیریت، اقتصاد، سیستم های اطلاعاتی کسب و کار، تجارت، مدیریت دولتی و شهرداری، مدیریت بانکداری، حسابداری، تحلیل و حسابرسی، مدیریت منابع انسانی و ... در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود.

از جمله بهترین دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل در این رشته‌ها می‌توان به دانشگاه دولتی تکنولوژی سن پترزبورگ، دانشگاه دولتی هوانوردی و عمران سن پترزبورگ، دانشگاه دولتی ملل روسیه (مسکو)، دانشگاه دولتی کشاورزی ساراتوف، دانشگاه دولتی نیژنی نووگورود، دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران نیژنی نووگورود و دانشگاه دولتی فنی شمال قفقاز (استاورپل) اشاره کرد.

از جمله رشته‌های گروه فنی و مهندسی می‌توان به منابع طبیعی، راه و ساختمان، صنعت هوانوردی، کامپیوتر،  مخابرات، کشتیرانی، کشاورزی و محیط زیست، صنایع مواد غذایی و ... اشاره کرد که هریک شامل بیش از 30 زیرمجموعه می‌شوند.

از جمله برترین دانشگاه‌های دولتی رشته‌های زیرمجموعه فنی و مهندسی می‌توان به دانشگاه دولتی دریانوردی حمل و نقل درون مرزی ماکاروف، دانشگاه دولتی مخابرات سن پترزبورگ، دانشگاه دولتی دریانوردی و عمران سن پترزبورگ، دانشگاه دولتی تکنولوژی سن پترزبورگ، دانشگاه دولتی کشاورزی ساراتوف، دانشگاه ایالتی نیژنی نووگورود، دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران نیژنی نووگورود، موسسه هوانوردی مسکو، دانشگاه دوستی ملل روسیه (مسکو) و دانشگاه دولتی فنی شمال قفقاز (استاورپل) اشاره کرد.

بیش از 100 رشته در گروه علوم پایه و علوم انسانی در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌گیرد. متقاضیان پذیرش تحصیلی دانشگاه های روسیه می‌توانند از میان رشته‌هایی نظیر نانو تکنولوژی، مکانیک، ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، جانورشناسی، بیوفیزیک، جغرافیا، نقشه‌کشی، تاریخ، بوم‌شناسی، علوم خاک، فلسفه، جامعه‌شناسی، منطق، و روانشناسی انتخاب کنند.

علاوه‌بر این رشته‌هایی نظیر آمار، موزه و حفظ بناهای تاریخی، حقوق، فقه، روابط بین‌الملل، روزنامه‌نگاری، زبان‌شناسی، چاپ‌ونشر، روابط‌عمومی، تبلیغات، طراحی، مترجمی، گردشگری، هتلداری، تربیت‌بدنی و ورزش، علوم تربیتی، هنرهای نمایشی (بازیگری)، کارگردانی تئاتر، کارگردانی سینما و تلویزیون، فناوری دوربین، موسیقی، گرافیک، طراحی رقص، اجرا، مهندسی صدا و .... در این گروه تقسیم‌بندی شده‌اند.

بهترین گزینه از میان موسسات آموزشی این کشور در این رشته‌ها دانشگاه دوستی ملل روسیه (مسکو) و دانشگاه دولتی نیژنی نووگورود به حساب می‌آیند.

مدرک زبان یکی از شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه های روسیه است.

تحصیل در روسیه پزشکی

یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی، رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی است. رشته‌های علوم پزشکی مانند پزشکی عمومی، طب ورزشی، پزشکی اطفال در طول 6 سال، دندانپزشکی، داروسازی و روانشناسی بالینی در طول 5 سال برنامه‌ریزی شده‌اند.

دوره‌های تخصصی این رشته در بیش از 100 شاخه ارائه می‌شوند. به طور کلی دوره انترنی یا همان کارورزی پزشکی در سیستم آموزشی این کشور 1 سال در نظر گرفته می‌شود و دوره رزیدنتی بالینی حدود 2 تا 5 سال بسته به تخصص و هدف متقاضی برگزار می‌شود.برای گرفتن تخصص و دکترا در زیرشاخه مورد نظر باید 3 سال ادامه تحصیل داد.

از جمله بهترین دانشگاه‌های دولتی برجسته که تخصص‌های علوم پزشکی را ارائه می‌کنند، می‌توان به آکادمی پزشکی نیژنی نووگورود، و دانشگاه دوستی ملل روسیه (دانشکده پزشکی) مسکو، اشاره کرد.

معمولا زبان تدریس در دانشگاه‌های تخصص این رشته زبان روسی است اما در برخی موسسات به صورت ترکیبی در ترم‌های اول به زبان انگلیسی و بعد به زبان روسی تدریس می‌شود. به همین دلیل گذراندن  دوره آمادگی پادفک برای این رشته الزامی است.

به دلیل بالا بودن تقاضا به نسبت ظرفیت دانشگاه‌ها، اخذ پذیرش تحصیلی از رشته علوم پزشکی نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد. پس از اتمام دوره پادفک متقاضی باید در آزمون ورودی شرکت کند و با کسب امتیاز لازم دانشگاه و شاخه مورد نظر را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.

هزینه تحصیل در روسیه

در مقایسه با کشورهای اروپای شرقی و مشترک‌المنافع، تحصیل و زندگی در روسیه ارزان‌تر است. معمولا شهریه موسسات آموزشی به جایگاه بین‌المللی آن‌ها بستگی دارد؛ اما به طور متوسط شهریه دوره‌های تمام‌وقت مقطع کارشناسی حدود 240 تا 260 هزار روبل معادل 3،430 تا 3،715 دلار آمریکا در سال برآورد می‌شود.

به طور متوسط ارزان‌ترین رشته‌ها که شامل گروه علوم انسانی می‌شود، سالانه حدود 1750 دلار  شهریه دارند و گران‌ترین رشته‌ها مانند رشته‌های علوم پزشکی و مهندسی سالانه حدود 12،570 دلار هزینه دارند. 

شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد در روسیه سالانه به طور میانگین 260 تا 280 هزار روبل معادل 3،715 تا 4،000 دلار آمریکا در سال است. ارزان‌ترین رشته‌ها سالانه 2100 دلار هزینه دارند و تحصیل در گران‌ترین رشته‌ها سالانه حدود 6،570 دلار آب می‌خورد.

بر اساس آخرین گزارش‌های وب‌سایت رسمی آموزش عالی دانشجویان بین‌المللی روسیه، شهریه سالانه دوره‌های تمام‌وقت تحصیلات تکمیلی به طور متوسط 280 تا 300 هزار روبل  معادل 4 هزار تا 4،285 دلار آمریکاست. حداقل هزینه 79 هزار و 300 روبل معادل 1113 دلار  در سال است و حداکثر شهریه 413 هزار روبل معادل 5900 دلار در سال اعلام شده است. 

متقاضیان پذیرش تحصیلی که تمایل به گذراندن دوره پادفک را هم دارند، باید به طور متوسط 160 هزار روبل معادل 2،285 دلار آمریکا هم در نظر بگیرند. هزینه دوره پادفک برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقریباً یکسان است.

تحصیل در موسسات آموزشی خصوصی گران‌تر از نوع دولتی آن است؛ برنامه‌های تحصیلی این گاهی بیش از 14 هزار یورو در هر سال تحصیلی هزینه دارند. 

دانشجویان بین‌المللی برای تامین هزینه‌های زندگی خود هر ماه به 300 تا 600 یورو نیاز دارند. این هزینه شامل کرایه ماهانه محل اقامت، مواد غذایی، حمل‌‌ونقل و سایر فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی می‌شود.

هزینه ماهانه خوابگاه‌های دانشجویی روسیه به طور متوسط  56 یورو است که ارزان‌ترین نوع اقامتگاه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. اگر متقاضی هزینه یک‌سال را یکجا پرداخت کند، از تخفیف خوبی برخوردار می‌شود.

نوع دیگر اقامتگاه‌ها اجاره آپارتمان‌های خصوصی است که بسته به شهر و محله مورد نظر ماهانه حدود 170 تا 395 یورو هزینه دارد که به اضافه ودیعه اولیه، و هزینه قبض‌های خدماتی مانند آب و برق ماهانه حداکثر 500 یورو آب می‌خورد.

تحصیل در روسیه رایگان

روسیه یکی از معدود کشورهایی است که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی هم امکان تحصیل رایگان را ایجاد کرده است. دولت روسیه هر ساله چندین هزار برنامه تحصیلی و بورسیه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند؛ برای مثال در سال 2020 بیش از 15 هزار سهمیه به دانشگاه‌ها اختصاص داده شد. 

علاوه بر این، برخی از دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه مانند شهروندان می‌توانند از امکانات کمک‌هزینه دولت بهره‌مند شوند. بر اساس قوانین این برنامه‌ها برندگان آوردهای ورزشی و مسابقات دانشگاهی از مزایای ویژه‌ای برخوردار می‌شوند.

بورسیه تحصیلی

در کشور روسیه فرصت‌های کمک‌هزینه تحصیلی بسیاری برای دانشجویان ملی و بین‌المللی در دو سطح دولتی و استانی وجود دارد که بسته به تنوع آن شامل هزینه شهریه، هزینه زندگی و حتی هزینه سفر متقاضی مهاجرت تحصیلی می‌شود. هر یک از این برنامه‌ها شرایط ویژه خود را دارند.

افزون بر دولت، موسسات آموزشی و حتی استادان دانشگاه‌ها نیز بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. به طور کلی ارائه سوابق تحصیلی درخشان، ارائه سوابق پژوهشی و تالیفی، نمره معدل و نمره مدرک زبان، شرایط سنی مناسب دوره تحصیلی و نتایج ارزیابی‌ها در طول تاثیر می‌تواند در مسیر دریافت این کمک‌هزینه‌ها کمک شایانی به متقاضی بکنند.

برای ارزیابی وضعیت تحصیلی خود بر اساس استانداردهای مهاجرت تحصیلی کشورهای مختلف می‌توانید فرم ارزیابی تحصیلی آنلاین را در سایت موسسه مهاجرتی لتسگو یونی تکمیل کنید و یا وقت مشاوره رزرو نمایید.