تحصیل در مجارستان تقریبا در تمام رشته‌ها و مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی برای علاقمندان به مهاجرت تحصیلی امکان‌پذیر است. دانشگاه های مجارستان مانند دانشگاه بوداپست در شمار بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته‌اند. جهت اطلاع از شرایط و نحوه پذیرش تحصیلی، اقامت پس از تحصیل در مجارستان و همچنین هزینه تحصیل در مجارستان تا پایان این بخش ما را در موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی همراهی کنید.

دانشگاه های مجارستان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش تحصیلی صادر می کند.

کشور مجارستان یکی از سرزمین‌های غنی از تاریخ و فرهنگ اروپاست که در شرق قاره سبز اروپا گسترده شده و از شمال با کشور اسلواکی، از شمال‌شرقی با اوکراین، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب با کشورهای صربستان و کرواسی، از جنوب غرب با اسلوونی و در غرب با اتریش مرز مشترک دارد. تحصیل در این کشور پل ورود به حوزه شینگن و سفر به سایر کشورهای شینگن است و این نکته بسیار مهمی است.

پرجمعیت‌ترین و مهم‌ترین شهر، پایتخت این کشور است که بوداپست نام دارد؛ پس از آن دیگر شهرهای بزرگ و مهم کشور مجارستان شهرهای دبرتسن، سگد، میشکولتس، دونااوی‌واروش، پچ و دیور هستند. مهم‌ترین دانشگاه های مجارستان در این شهرها قرار دارند و این شهرها را به اقامتگاه دانشجویی تبدیل کرده‌اند.

در طبقه‌بندی‌های تخصصی، آب و هوای کشور مجارستان، فصلیِ معتدل است و در سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن آب و هوای قاره‌ای مرطوب دارد. تابستان‌ها در این سرزمین معمولاً گرم است و سطح رطوبت و بارش به طور میانگین، کم گزارش شده است، اما بارش باران‌های مکرر و برف از ویژگی‌های معمول روزهای زمستانی این کشور برشمرده می‌شود. 

متوسط دمای سالانه این سرزمین حدود 9 درجه سانتی‌گراد بالای صفر اعلام شده است. بالاترین دمای ثبت‌شده از این کشور 41 درجه سانتی‌گراد بود که در تاریخ 20 جولای 2007 در کیش‌کون‌هالاش Kiskunhalas در تابستان اتفاق افتاد و پایین‌ترین دمای گزارش شده 35 – درجه سانتی‌گراد در 16 فوریه سال 1940 در روزهای زمستانی منطقه میسکولک-تاپولکا ثبت شد.

به طور کلی متوسط دما در تابستان 23 تا 28 درجه سانتی‌گراد و متوسط درجه دمای پایین در زمستان 3 تا 7 درجه سانتی‌گراد گزارش می‌شود. میانگین میزان بارش سالانه هم حدود 600 میلی متر است.

این کشور عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) است که به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد معتقد است. به نقل از بانک اقتصاد جهانی، کشور مجارستان در شمار کشورهای با درآمد بالا و اقتصاد مختلط قرار دارد که در شاخص پایه برابری درآمد رتبه شانزدهم جهان را کسب کرده است.

صنایع عمده و تاثیرگذار این کشور شامل فرآوری مواد غذایی، داروسازی، وسایل نقلیه موتوری، فناوری اطلاعات، مواد شیمیایی، متالورژی، ماشین آلات، کالاهای الکتریکی و صنعت گردشگری می‌شود.

کشور مجارستان بزرگترین تولیدکننده تجهیزات الکترونیک در اروپای مرکزی و شرقی به حساب می‌آید.

تولید و تحقیقات الکترونیکی از عوامل اصلی نوآوری و رشد اقتصادی در این کشور هستند. به طوری‌که در 20 سال گذشته کشور مجارستان نیز به یک مرکز مهم برای فناوری تلفن همراه، سیستم امنیت اطلاعات و تحقیقات سخت‌افزاری مرتبط تبدیل شده است. 

تحصیل در مجارستان به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد

اقتصاد رو به رشد و موفق کشور مجارستان در کنار کیفیت بالا در سیستم آموزش عالی، این کشور را به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی در اروپای شرقی تبدیل کرده است. ده‌ها دانشگاه و کالج در سراسر کشور پایه‌گذاری شده‌اند که برای علاقمندان به تحصیل در مجارستان هم پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند. در ادامه این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی به مزایا و شرایط تحصیل در مجارستان می‌پردازیم.

تحصیل در مجارستان

اولین دانشگاه این سرزمین اروپایی با عنوان دانشگاه پچ در شهری به همین نام (پچ Pécs) تاسیس شد که به تازگی به دو دانشگاه یکی برای پزشکی و ارتودنسی POTE و دیگری برای سایر مطالعات JPTE تقسیم شده است.

ادامه تحصیل مقاطع عالی، در دو بخش آکادمیک کالج و دانشگاه امکان‌پذیر است. به طور کلی دوره تحصیلی در کالج معمولاً 4 سال طول می‌کشد، در حالی که تحصیلات دانشگاهی بسته به رشته و دوره مورد نظر 4 تا 6 سال طول می‌کشد.

بر اساس قوانین وضع شده از سازمان‌ها آموزشی مجارستانی، برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های دولتی نیازی به پرداخت شهریه ندارند.

دوره ابتدایی مدارس این سرزمین، از 6 سالگی شروع می‌شود و در پایان دو دوره 4 ساله دانش‌آموزان مدرک gymnasium دریافت می‌کنند. دوره دبیرستان در دو نوعِ فنی‌حرفه‌ای و متوسطه آموزش عمومی ارائه می‌شود. در پایان دوره مدارس حرفه‌ای مدرکی ارائه نمی‌شود؛ در واقع سطح علمی این دوره پایین‌تر از مدارس متوسطه حرفه‌ای قرار دارد.

پایتخت، میزبان چندین مدرسه بین‌المللی با سیستم آموزشی مختلف است که میزبان دانش‌آموزان بین‌المللی شده است؛ مدرسه شبانه‌روزی، بین‌المللی آمریکایی بوداپست (AISB)، مدرسه بین‌المللی بریتانیایی بوداپست، قدیمی‌ترین مدرسه کشور مجارستان یعنی مدرسه بریتانیکا بوداپست، مدرسه انگلیسی بوداپست و مهدکودک هپی کیدز از جمله برترین مدارس بین‌المللی این کشور هستند. جالب است که بدانید جمهوری اسلامی ایران هم مدرسه‌ای کوچک با سه اتاق آموزشی در این کشور تاسیس کرده است.

دوره آموزش عالی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی از سنین 18 سال به بالا شروع می‌شود. علاقمندان به تحصیل در مجارستان می‌توانند از کالج‌های خصوصی و دولتی و همچنین دانشگاه های مجارستان که در دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند، پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

در حال حاضر 65 موسسه آموزش عالی در سراسر کشور مجارستان وجود دارد؛ علاقمندان مهاجرت تحصیلی می‌توانند از دانشگاه‌های علوم کاربردی جزئی گرفته تا دانشگاه‌های برتر تحقیقاتی پذیرش تحصیلی دریافت کنند و مدارک فارغ‌التحصیلی خود از موسسه‌های آموزشی کشور مجارستان را در رزومه تحصیلی خود به ثبت برسانند.

از این میان 28 موسسه آموزشی با بودجه دولتی، 11 موسسه با بودجه خصوصی و 26 موسسه با بودجه کلیسا برای انتخاب وجود دارد. جهت بهبود فرآیند بین‌المللی‌سازی موسسات آموزش عالی همه دانشجویان می‌توانند از بیش از 500 دوره به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی (و سایر زبان‌ها) پذیرش تحصیلی دریافت کنند. برنامه‌های آکادمیک به زبان‌های خارجی تدریس می‌شوند، از سطح بالای کیفی برخوردار هستند؛ از طرف دیگر، هزینه‌های تحصیل در مجارستان به نسبت بسیاری از رقبای آن بسیار کم‌تر است.

موسسات آموزش عالی بزرگتر برنامه‌های تحصیلی را در تمامی زمینه‌ها و رشته‌ها ارائه می‌دهند؛ در حالی که موسسات کوچکتر برنامه‌های تحصیلی خود را محدود به رشته مشخص و گرایش خاصی طراحی می‌کنند. این موسسات آموزش عالی تحت عنوان egyetem (دانشگاه) و főiskola (کالج) برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند.

فارغ از نوع موسسه آموزشی، علاقمندان مهاجرت تحصیلی به مجارستان می‌توانند در هر سه مقطع آکادمیک دوره کارشناسی، دوره کارشناسی ارشد و دوره دکترا پذیرش تحصیلی دریافت کنند. برخی از کالج‌ها دوره‌های تحصیلات تکمیلی نیز برگزار می‌کنند و برخی از دانشگاه های مجارستان دوره‌های دیپلما نیز ارائه می‌دهند.

در سیستم آموزش عالی سرزمین مجار برخی دوره‌ها به صورت یکپارچه برگزار می‌شوند؛ به عبارت دیگر، مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دوره‌ها به طور پیوسته طراحی شده است. دانشجویان این دوره‌ها پس از گذراندن 300 تا 360 واحد درسی در 10 تا 12 ترم (5 تا 6 سال تحصیلی) موفق به دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی می‌شوند. رشته‌های حقوق و معماری، مانند رشته‌های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پیوسته برگزار می‌شوند.

علاقمندان به مهاجرت تحصیلی می‌توانند در برنامه‌های انتقال دانشجو مانند اراسموس پلاس Erasmus+، CEEPUS (برنامه مختص کشورهای اروپای مرکزی یا قسمت جنوب شرقی اروپا) و ... شرکت کنند و پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی، به دیگر موسسات آموزش عالی اروپایی و حتی آمریکا منتقل شوند.

سیستم آموزش عالی کشور مجارستان هماهنگ با نظام آموزشی اروپا یا همان ECTS هر واحد درسی را معادل 30 آموزش در نظر می‌گیرد. در پایان ترم پیشرفت تحصیلی دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور مجارستان با نمره‌های 1 تا 5 (5 عالی، 4 خوب، 3 متوسط یا رضایت‌بخش، 2 کافی یا قبولی، و 1 رد) ارزیابی می‌شود. 

تحصیل در مجارستان شرایط سنی ندارد.

موسسه‌های آموزش عالی کشور مجارستان میزبان گرمی برای دانشجویان خارجی از مبدا کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند. سه چهارم دانشجویان علاقمند به تحصیل در کشور مجارستان تنها از ده کشور وارد خاک این کشور می‌شود؛ اغلب دانشجویان بین‌المللی که به این کشور مهاجرت تحصیلی کرده‌اند، از مبدا کشورهایی نظیر آلمان، ایران، نروژ و سوئد هستند.

مزایای تحصیل در مجارستان

در سال تحصیلی 2008-2009 تعداد کل دانشجویان خارجی که در موسسات آموزش عالی مجارستان مشغول به تحصیل بودند، 16 هزار و 916 نفر اعلام شد. بنا به گزارش شرکت داده‌های آماری استاتیستا Statista این رقم در سال تحصیلی 2020 – 2021 بیش از 32 هزار نفر گزارش شد. 

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت موسسات آموزشی کشور مجارستان در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی ایرانی موقعیت جغرافیایی این کشور در اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است. دانشجویان با دریافت پذیرش تحصیلی موسسات آموزشی کشور مجارستان می‌توانند به اقامت دائم شنگن دست پیدا کنند.

مجوزهای اقامت صادر شده از سفارت کشور مجارستان برای دانشجویان خارجی به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون نیاز به هیچ مجوز و ویزای دیگری به سایر کشورهای اروپایی و حتی منطقه شینگن سفر کنند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مجارستان از میانگین اتحادیه اروپا بسیار پایین‌تر است. از هزینه‌های اقامت و زندگی گرفته تا شهریه دانشگاه‌ها، کشور مجارستان یکی از ارزان‌ترین کشورهای منطقه محسوب می‌شود.

دولت برای جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی و کسب درآمد بیشتر به کیفیت و تجهیزات آموزشی موسسات آموزش عالی این کشور اهمیت بسیاری می‌دهد. با این حساب، در گذشته هم تعدادی از برندگان جایزه نوبل و مخترعان علمی در دانشگاه های مجارستان تحصیل کرده‌اند. ادوارد تلر پدر بمب هیدروژنی، ساموئل میکلوش اشترن، پوشکاش اسطوره کشور مجارستان، گئورگ لوکاچ،  مارک اورل استاین و شاندور پتوفی شاعر مجاری از مشاهیر مجارستان هستند.

اخذ پذیرش تحصیلی بهترین دانشگاه‌های مستقر در کشور مجارستان به نسبت دیگر موسسات آموزش عالی قاره سبز آسان‌تر است. شرایط و مدارک مورد نیاز این موسسات بسیار ساده‌تر و همچنین اخذ ویزای تحصیلی مجارستان برای ایرانی‌ها آسان‌تر است.

علاوه‌بر این، برنامه‌های کمک‌هزینه مالی بسیاری تحت عنوان بورس تحصیلی دولتی، دانشگاهی و موسسات خصوصی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. برخی از این برنامه‌ها هزینه‌های زندگی و حتی سفر دانشجویان واجد شرایط را نیز پوشش می‌دهند. جالب است بدانید که طبق تفاهم‌نامه وزارت علوم و بهداشت ایران با کشور مجارستان هر ساله 100 دانشجو می‌توانند بورسیه شوند. 

هزینه خوابگاه دانشگاهی و اقامتگاه‌های دانشجویی در بیشتر شهرهای مجارستان بسیار کمتر از اکثر کشورهای اروپای غربی و اسکاندیناوی است. افزون بر این، بسیاری از برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی و / یا آلمانی و فرانسوی هم ارائه می‌شود. بنابراین برای تحصیل در مجارستان الزامی به آموختن زبان مجاری وجود ندارد.

کشور مجارستان یکی از زیباترین چشم‌اندازهای اروپای شرقی را دارد. علاوه‌بر طنازی‌های طبیعت، شهرسازی و معماری باشکوه نقطه به نقطه این کشور، تاریخ مجار و شوروی سابق را یادآور می‌شود. دانشجویان در طول دوره تحصیل می‌توانند این سرزمین را سیاحت کنند و ناشناخته‌های طبیعت و تاریخ را کاوش کنند.

از جمله مزایای مهاجرت تحصیلی به مجارستان می‌توان به امکان اشتغال به کار دانشجویی پاره‌وقت اشاره کرد. دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل می‌توانند تا سقف 24 ساعت در هفته مشغول به کار نیمه‌وقت شوند. 

دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه می‌توانند 66 تا 90 روز خارج از دوره تحصیل را به کار تمام‌وقت بپردازند. کسب تجربه شغلی حین آموزش می‌تواند شرایط را برای تبدیل ویزای تحصیلی به کاری آسان‌تر کند.

با توجه به هماهنگی سیستم آموزش عالی این کشور با استاندارد دیگر کشورهای اروپایی امکان دریافت مجوز انتقالی با شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو وجود دارد. دانشجو می‌تواند با ارائه کارنامه پایان‌ترم، برای درخواست پذیرش تحصیلی و ادامه دوره آموزشی اقدام کند.

برای دریافت پذیرش تحصیلی کالج‌ها و دانشگاه‌های مستقر در کشور مجارستان ابتدا باید رشته و موسسه آموزش عالی مورد نظر مطالعه شود؛ پس از مشخص شدن مدارک و شرایط موردنیاز آن نوبت به گردآوری، ترجمه و ارسال آن‌ها می‌رسد.

پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ارسال مدارک باید به ددلاین دانشگاه های مجارستان یا همان مهلت تعیین شده برای پذیرش و ثبت‌نام توجه کرد. چراکه بی‌توجهی به این نکته منجر به تعویق دوره تا یک سال می‌شود.

دانشگاه بوداپست یکی از بهترین دانشگاه های مجارستان است.

شرایط تحصیل در مجارستان

با نگاهی به شرایط پذیرش تحصیلی موسسه‌های آموزشی کشور مجارستان می‌توان دریافت که حدود 90 درصد رشته‌های تحصیلی در کالج‌ها و دانشگاه‌های مجارستان به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود؛ بنابراین، اخذ پذیرش تحصیلی از دوره‌های انگلیسی‌زبان نیاز به سطحی مطلوبی از دانش زبان انگلیسی دارد.

پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی نیاز به سطحی معادل مدرک آیلتس با نمره 6 دارد و برای پذیرش مقطع کارشناسی ارشد نیز به همین شکل میباشد. باید توجه داشت که شرایط هر رشته و موسسه آموزشی منحصر به فرد است. پس ابتدا باید به سایت موسسه مورد نظر مراجعه و شرایط رشته منتخب را مطالعه کرد.

ارائه سوابق تحصیلی یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کشور مجارستان است. متقاضی باید مدرک فارغ‌التحصیلی و ریز نمرات مقطع یا مقاطع تحصیلی پیش را ترجمه و به همراه اصل آن برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال کند.

با اینکه در شرایط تحصیل در مجارستان اشاره‌ای به شرط معدل نشده است، اما ارائه نمره معدل بالا و همچنین ریز نمرات درس‌های پایه مربوط به رشته مورد نظر در نتیجه نهایی تاثیرگذار است؛ برای مثال برای شرکت در رشته‌های مهندسی بهتر است نمره ریاضی دوره تحصیلی پیشین بالای 16 باشد. بنابراین استعداد و مهارت‌های زمینه‌ای متقاضی مهاجرت تحصیلی از نگاه مسئولان پذیرش تحصیلی اهمیت ویژه‌ای دارد.

معمولا برای ورود به دانشگاه‎های مجارستان نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارد؛ مگر اینکه متقاضی قصد ادامه تحصیل رشته‌های خاصی مانند رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی داشته باشد. به دلیل رقابت بالا میان علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی در این قبیل رشته‌ها، آزمون ورودی کالج پزشکی طراحی شده است.

در برخی کالج‌ها دوره‌های آموزشی جهت آمادگی آزمون ورودی دانشگاه‌های کشور مجارستان برگزار می‌شود. در طول این دوره، زبان انگلیسی یا دیگر زبان‌های آموزشی رشته تحصیلی مورد نظر نیز ارائه می‌شود.

یکی از نکاتی که باید پیش از اخذ پذیرش تحصیلی به آن توجه کرد، ارتباط رشته تحصیلی پیشین با برنامه مورد نظر جهت ادامه تحصیل است. با اینکه تعدادی واحد پیش‌نیاز برای تغییر گرایش رشته‌ها در برنامه‌های تحصیلی اضافه می‌شود، اما ارتباط رشته برای پذیرش تحصیلی مقاطع عالی اهمیت بسیاری دارد.

در برخی دانشگاه های مجارستان مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی جهت بررسی شرایط متقاضی مبلغی به عنوان application fee دریافت می‌کنند که معمولا قابل استرداد نیست. بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی در این مرحله باید 50 تا 100 یورو پرداخت کرد.

ددلاین دانشگاه های مجارستان

قبل از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی ابتدا الزامات ورود به دوره مورد نظر را در سایت رسمی موسسه‌های آموزشی کشور مجارستان مطالعه کنید. مهلت درخواست و تاریخ دقیق ثبت‌نام دانشجویان خارجی معمولاً از یك موسسه با موسسه دیگر متفاوت است، بنابراین برای اطلاع از تاریخ‌های مربوطه ابتدا با دانشگاه منتخب تماس بگیرید.

به طور کلی آخرین مهلت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی ترم فوریه، ماه نوامبر است. برای شرکت در کلاس‌هایی که در ماه سپتامبر شروع می‌شود، باید تا ماه فوریه جهت اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرد. جهت ارزیابی وضعیت تحصیلی خود می‌توانید فرم ارزیابی پذیرش تحصیلی آنلاین را در سایت اعزا دانشجو لتسگو یونی تکمیل کنید.

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

برخی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی مدرک زبان معتبری برای درخواست پذیرش تحصیلی ندارند و برخی دیگر تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند؛ سیستم آموزش عالی این کشور جهت حل این مسئله اقدام به برگزاری دوره‎های زبان انگلیسی کرده است تا با ارتقا سطح مهارتی، دانشجو توانایی درک مفاهیم آموزشی را به دست آورد.

شرکت در این دوره‌ها نیاز به تسلط مقدماتی به زبان انگلیسی در سطح آیلتس 5.5 دارد؛ بنابراین برای تحصیل در کشور مجارستان باید مهارت مقدماتی مکالمه به زبان انگلیسی را داشت تا بتوان به پذیرش مشروط دست یافت.

در برخی موسسات آموزش عالی دانشجویان می‌توانند همزمان با دوره تحصیلی، در کلاس‌های زبان نیز شرکت کنند و هر دو هدف را همزمان پیگیری کنند. قوانین هر موسسه آموزشی شرایط مشخصی را برای مهاجرت تحصیلی تعیین کرده است.

برخی برنامه‌های تحصیلی دانشگاه های مجارستان به زبان‌های فرانسوی و آلمانی هم برگزار می‌شوند؛ متقاضیان این برنامه‌ها باید مدرک زبان مربوط با نمره مورد نیاز پذیرش تحصیلی را ارائه دهند. در صورت پایین بودن سطح مهارتی دانشجو، متقاضی می‌تواند پس از شرکت در دوره‌های زبان مربوطه، وارد دوره آکادمیک مقطع مورد نظر شود.

دانشگاه دبرسن یکی از بهترین دانشگاه های مجارستان در شهری به همین نام است.

شرایط سنی تحصیل در مجارستان

با اینکه شرایط سنی مشخصی برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان اعلام نشده است، برای بالا بردن شانس پذیرش و همچنین ویزا شدن بهتر است گپ تحصیلی بیش از 4 سال و حداکثر 7 سال نباشد. بنابراین بهترین سن برای پذیرش دوره کارشناسی تا 26 سال، کارشناسی ارشد تا 33 سال و دکتری تا 38 سال است.

اگر گپ تحصیلی (یا همان فاصله زمانی از تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلی تا زمان درخواست پذیرش تحصیلی) بیشتر از معمول باشد، می‌توان با ارائه سابقه کاری مرتبط با رشته مورد نظر، آن را پوشش داد. داشتن سابقه کاری قابل ارائه در مقاطع عالی می‌تواند تاثیر مثبتی در نتیجه درخواست داشته باشد.

علاقمندان به رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی بهتر است تا 18 سالگی برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کنند. از آنجایی که دوره‌های پزشکی به نسبت سایر رشته‌ها طولانی‌تر است، پیشنهاد می‌کنیم پس از پایان دوره دبیرستان برای مهاجرت تحصیلی اقدام شود.

تحصیل در مجارستان کارشناسی

دوره کارشناسی دانشگاه های مجارستان معمولا در 4 سال تعریف شده و تعداد واحدهای آموزشی به رشته مورد نظر بستگی دارد. شرکت در این مقطع محدودیتی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی ندارد و واجدین شرایط می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی دوره جدیدی از زندگی خود را آغاز کنند.

به طور کلی پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی نیاز به آخرین مدرک تحصیلی یعنی دیپلم 12 ساله دبیرستان و ترجیجاً به همراه ریز نمرات و مدرک زبان انگلیسی در سطح متوسط به بالا دارد.

دانشجویان دوره کارشناسی می‌توانند به مدت 24 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. اشتغال به کار در روزهای تعطیلات رسمی، تعطیلات آخر هفته یا پایان‌ترم سقف و محدودیتی ندارد.

تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های مجارستان یک یا دو ساله طراحی شده است. همان‌طور که پیشتر هم اشاره کردیم، یکی از شرایط پذیرش تحصیلی مقاطع عالی ارتباط رشته پیشین با برنامه تحصیلی مورد نظر است.

از دیگر مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی این مقطع می‌توان به فرم پر شده درخواست، توصیه‌نامه از استادان دوره کارشناسی، رزومه تحصیلی و سوابق شغلی در صورت نیاز، گواهی دیپلم به همراه ریز نمرات، گواهی مدرک لیسانس اشاره کرد.

متقاضیان پذیرش تحصیلی این مقطع نیازمند ارائه مدرک سطح مطلوب زبان انگلیسی هستند.

پذیرش برخی رشته‌های تحصیلی نیاز به ارسال نمونه‌کار عملی دارد؛ برای مثال رشته‌هایی نظیر گرافیک، موسیقی، بازیگری، و ... علاوه‌بر مدارک اشاره شده نیاز به ارسال فایل تصویری از نمونه‌کارها دارد. در برخی موارد دانشجویان در یک تماس تصویری آنلاین باید نمونه‌کارهای خود را ارائه دهند.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هم مانند مقطع پیشین اجازه دارند تا سقف 24 ساعت در هفته مشغول به کار پاره‌وقت شوند. اشتغال به کار در روزهای تعطیلات رسمی منع و محدودیتی ندارد.

دانشگاه‌های اوتووش لوراند، سملویس، دبرسن، سگد، دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست، دانشگاه پچ، دانشگاه اروپای مرکزی و مرکز تحقیقات نجوم و علوم زمین از جمله بهترین دانشگاه های مجارستان برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد به حساب می‌آیند.

تحصیل در مجارستان دکتری

اغلب برنامه‌های تحصیلی دوره دکترا شامل 240 واحد تئوری می‌شود که در طول 4 سال فرا گرفته می‌شود. در پایان ترم چهارم آزمون جامع دکتری برگزار می‌شود. در صورت قبولی از این آزمون نوبت به انجام تحقیق و نوشتن رساله می‌رسد که تقریبا 2 سال طول می‌کشد. نوشتن پایان‌نامه یک سال دیگر هم قابل تمدید است.

ارتباط رشته تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با رشته انتخابی در دوره دکتری اهمیت بسیاری دارد؛ در غیر این صورت صدور پذیرش تحصیلی امکان‌پذیر نیست. متقاضیان تحصیل در مجارستان در مقاطع عالی موظف به ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی از همان رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل هستند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع دکتری ابتدا باید با استادان رشته مورد نظر مکاتبه کنند و طرح پیشنهادی خود را برای تحقیق و پژوهش اراده دهند. در صورت پذیرش پروپوزال متقاضی از سوی استادان راهنما، دانشجو می‌تواند مدارک و شرایط مورد نیاز را مهیا و برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کند.

دانشگاه‌های کشور مجارستان دو نوع مدرک فارغ‌التحصیلی دکترا اعطا می‌کنند: PhD (دکتر فلسفه) و DLA (دکتر هنرهای لیبرال). جدا از عنوان مدارک و افراد، این دو مدرک از نظر عملکردی مشابه یکدیگر هستند؛ در واقع هر دو مدرک علمی پژوهشی هستند که براساس اتمام یک پایان نامه اصلی و قابل توجه اعطا می‌شوند.

دانشگاه اوتووش لوراند، دانشکده تجارت بین‌الملل، دانشگاه Szent István ، دانشگاه عبودا، دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست، دانشگاه هنرهای زیبا مجارستان و دانشگاه اروپای مرکزی از جمله بهترین دانشگاه های مجارستان برای تحصیل مقطع دکتری به شمار می‌روند.

دانشجویان دوره دکتری هم می‌توانند تا سقف 24 ساعت در هفته مشغول به کار دانشجویی شوند؛ با این تفاوت که بر اساس قوانین مهاجرت تحصیلی، دانشجویان بین‌المللی این مقطع با کسب مجوز می‌توانند زمان بیشتری را به کار بپردازند و محدودیت زمانی را از میان بردارند.

دانشگاه های مجارستان در برنامه های انتقال دانشجوی اروپا شرکت کرده اند.

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

برنامه‌های تحصیلی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی حداقل 5 سال طول می‌کشند. تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری و حتی زیباسازی دهان و دندان از جمله مباحث درسی این رشته هستند که در این سال‌ها آموزش داده می‌شوند.

تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های مجارستان نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد. برای شرکت در آزمون ورودی باید مدارک و سوابق تحصیلی برای موسسه آموزش عالی مورد نظر ارسال شود. علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی جهت اطمینان از حاصل کار می‌توانند در دوره‌های آمادگی آزمون شرکت کنند.

این آزمون روی مباحث پایه پزشکی مانند دروس شیمی، زیست‌شناسی و فیزیک تکیه دارد و مهارت زبان انگلیسی متقاضی را نیز محک می‌زند. در صورت قبولی از این آزمون، نوبت به شرکت در جلسه مصاحبه می‌رسد. در صورت تایید استادان این رشته در موسسه آموزش عالی مورد نظر می‌توان برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد.

دانشجویان دوره دندانپزشکی در سال‌های اول و دوم به مباحث پایه دندانپزشکی و آناتومی دهان و دندان می‌پردازند. سال سوم تحصیل دانشجویان به درمان بیماری‌های دهان و دندان، آسیب شناسی و تکنیک‌های جراحی اختصاص یافته است. در سال چهارم و پنجم نیز فرصتی برای شروع تمرین بالینی و آموزش عملی است.

دانشگاه سملویس با رتبه جهانی 200، دانشگاه پچ با رتبه جهانی 512، دانشگاه سگد با رتبه جهانی 528 و دانشگاه دبرتسن با رتبه جهانی 596 بهترین دانشگاه های مجارستان در رشته دندانپزشکی هستند.

هزینه تحصیل در مجارستان

در مقایسه با کشورهای اروپای غربی، هزینه‌های تحصیل در مجارستان بسیار مقرون به صرفه است. هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه انتخاب شده و برنامه تحصیلی متفاوت است. برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد شهریه، باید به وب‌سایت موسسه آموزش عالی منتخب مراجعه کنید.

به طور میانگین شهریه ترمی موسسات آموزش عالی کشور مجارستان در رشته‌های ارتباطات بین‌المللی 600 تا 1000 یورو، مدیریت بازرگانی هزار و 200 یورو، رشته‌های مهندسی 1600 تا 2500 یورو، و رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و دندانپزشکی 6 هزار تا 8 هزار یورو برآورد می‌شود.

اکثر موسسات آموزشی قبل از ثبت‌نام و شروع دوره نیاز به پرداخت شهریه دارند. دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط می‌توانند با استفاده از بورسیه تحصیلی یا وام‌های دانشجویی با نرخ سود دلخواه‌ها هزینه‌های زندگی و تحصیل را کاهش دهند.

برای درخواست باید زیر 40 سال داشته باشید و باید کارت اقامت دائم یا مهاجرت داشته باشید. برای کمک به بازپرداخت وام، یک طرح بازپرداخت مبتنی بر درآمد در دسترس دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. در این طرح مبلغی که دانشجو پس از دوره تحصیل باید بازپرداخت کند، به میزان درآمد او بستگی دارد.

گزینه دیگر برای تأمین هزینه دوره مهاجرت تحصیلی، کسب شغل دانشجویی از طریق آژانس های کاریابی دانشجویی است. حداقل دستمزد برای کار غیر تخصصی برای 8 ساعت در روز حدود 430 یورو است؛ در حالی که حقوق برای مشاغل تخصصی درآمد ماهانه حدود 560 یورو برآورد می‌شود.

علاوه بر هزینه تحصیل، زندگی در طول دوره مهاجرت تحصیلی نیز هزینه‌های مربوط به خود را دارد. بودجه یک دانشجو باید حداقل 520 یورو در ماه برای تأمین هزینه‌های محل اقامت، آب و برق، حمل و نقل محلی و گردش داشته باشد. بودجه زندگی دانشجویان در سایر شهرهای مجارستان در مقایسه با شهر بوداپست کمتر است. برای زندگی در شهرهای کوچک‌تر حداقل 300 یورو در ماه نیاز دارید.

استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی در پردیس دانشگاه های مجارستان ماهانه حدود 60 تا 116 یورو هزینه دارد. برای زندگی در آپارتمان‌های خصوصی 230 تا 390 یورو در ماه باید در نظر گرفت و برای استفاده از اقامتگاه‌های اشتراکی دانشجویی باید 100 تا 174 یورو پرداخت کرد.

هزینه خورد و خوراک به سبک زندگی افراد وابسته است؛ حداقل هزینه ماهانه این بخش حدود 125 یورو اعلام شده است. استفاده از حمل و نقل عمومی هم با استفاده از کارت دانشجویی ماهانه 10 تا 13 یورو آب می‌خورد. تفریحات و فعالیت‌های ورزشی هم ماهانه نزدیک 30 یورو هزینه دارد.

تحصیل رایگان در مجارستان

دانشجویان بین‌المللی مجارستان از مبدا کشورهای غیر اروپایی ملزم به پرداخت شهریه هستند. این کشور برای کسب درآمد به دنبال تجهیز کردن موسسات آموزشی و اتقا کیفیت آموزش است؛ بنابراین تحصیل رایگان در کشور مجارستان برای همه دانشجویان عملا منتفی است.

با این حساب دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط می‌توانند با شرکت در برنامه‌های کمک‌هزینه مالی هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را کاهش دهند. از جمله شرایط این برنامه‌ها نمره زبان انگلیسی و معدل کل بالا، شرایط سنی مناسب مقطع تحصیلی و همچنین ارائه رزومه برجسته هستند.

درخواست بورسیه تحصیلی به صورت آنلاین صورت می‌گیرد. پس از مطالعه و ارزیابی وضعیت تحصیلی متقاضی، در صورت واجد شرایط بودن جلسه مصاحبه غیر حضوری (معمولا از طریق اسکایپ) برگزار می‌شود. این برنامه‌ها بیشتر به دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.

تحصیل در مجارستان نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دارد.

اخذ اقامت دائم مجارستان پس از تحصیل

دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند با تغییر نوع اقامت خود از تحصیلی به سایر روش‌ها (کاری و کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت، ازدواج) مجوز خود را تمدید کنند. برای تغییر نوع ویزا باید پیش از انقضای ویزای تحصیلی اقدام کرد.

دانشجویان موظف هستند پیش از اتمام اعتبار بیمه دانشجویی، ویزای دانشجویی، با ارائه تمکن مالی مناسب و همچنین اثبات تمدید اقامتگاه برای تغییر نوع اقامت اقدام کنند. چراکه بر اساس قوانین این کشور، پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان خارجی نمی‌توانند در خاک مجارستان اقامت داشته باشند. و با پایان اعتبار ویزای دانشجویی مجبور به ترک کشور هستند.

دانش‌آموختگان بالافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند مجوز اقامت "تحصیل برای کار" را درخواست دهند؛ این مجوز برای یافتن شغل یا چیدن مقدمات شروع فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت را به متقاضی می‌دهد. توجه داشته باشید که تنها 9 ماه فرصت دارید!

داشتن پیشنهاد کاری پیش از اتمام اعتبار بیمه دانشجویی و ویزای تحصیلی، متقاضی می‌تواند مجوز کار را از اداره کار کشور مجارستان دریافت کند و نوع اقامت خود را تغییر دهد. تمدید ویزای کار و اقامت در خاک کشور مجارستان و همچنین پرداخت مالیات به این کشور به مدت 8 سال منجر به اخذ اقامت دائم مجارستان می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با نحوه پذیرش هر یک از رشته‌های تحصیلی به تفکیک دانشگاه و کالج‌های مستقر در کشور مجارستان می‌توانید از مشاوره کارشناسان ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی بهره‌مند شوید.