تحصیل در بوداپست به تازگی به یکی از اهداف مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است؛ پس از ایجاد شرایط تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی، دانشگاه های بوداپست هم در میان متقاضیان پذیرش تحصیلی محبوبیت پیدا کردند. جهت کسب اطلاع از شرایط و هزینه تحصیل در بوداپست تا پایان این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی ما را همراهی کنید.

تحصیل در بوداپست به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد.

بوداپست کجاست

پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت کشور مجارستان «بوداپست» نام دارد که 30 درصد از جمعیت این کشور را در بر گرفته است. این شهر که از سه بخشِ اُبودا (بودای قدیم)، بودا (تپه‌ای در ضلغ غربی رود دانوب)، و پِست (مناطق غربی رود دانوب) تشکیل شده، به عنوان مرکز سیاسی، فرهنگی، تجاری، صنعتی و ترابری کشور مجارستان شناخته می‌شود.

پایتخت در مرکز شمالیِ پهنه مجارها واقع شده و بستری امن برای رود همیشه خروشان دانوب بوده است. این رود که از جنگل سیاه آلمان سرچشمه می‌گیرد، در مسیر پرتلاطمش از قلب پایتخت می‌گذرد و جلوه چشم‌نوازی به مناظر شهری آن می‌بخشد.

در شبکه تحقیقاتی جهانی شدن شهرهای جهان (GaWC) این شهر در طبقه‌بندی بتا پلاس قرار گرفته است که خود نمایان‌گر پیشرفت اقتصادی آن است. حضور فعال نماینده‌های ابرقدرت‌های جهان اقتصاد در این سرزمین و همچنین به نتیجه نشستن طرح‌های توسعه اقتصادی، این شهر و کشور را به یکی از قدرت‌های اروپای مرکزی و حوضه پانونی بدل کرده است. پس بی‌راه نیست که مهاجرت به مجارستان و تحصیل در بوداپست در سال‌های اخیر متقاضیان بسیاری یافته است!

تحصیل در بوداپست مجارستان

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، مهاجرت تحصیلی به مجارستان از زمانی محبوبیت بیشتری یافت که امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای متقاضیان پذیرش تحصیلی دانشگاه های بوداپست امکان‌پذیر شد. اغلب موسسات آموزشی واقع در پایتخت امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای متقاضیان پذیرش تحصیلی فراهم آورده‌اند که برخی از آن‌ها در شمار بهترین دانشگاه های مجارستان هستند و در لیست دانشگاه‌های مورد قبول وزارت علوم یا وزارت بهداشت ایران هم دیده می‌شوند.

دانش‌آموختگان دانشگاه های مجارستان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور یا دیگر کشورهای اروپایی مشغول به کار یا ادامه تحصیل شوند. مدرک فارغ‌التحصیلی این موسسات آموزش عالی در تمام اروپا مورد قبول و معتبر هستند. 

برخی از دانشگاه های مجارستان مستقر در پایتخت در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان نیز دیده می‌شوند. برای مثال دانشگاه اوتووش لوراند دومین موسسه آموزش عالی ملیِ مجارهاست که در پایتخت واقع شده و رتبه جهانی 651-700 را به دست آورده است. دانشگاه فناوری و اقتصاد، دانشگاه کشاورزی و علوم زیستی، و دانشگاه کُروینوس از دیگر موسسات آموزشی برتر مستقر در پایتخت هستند.

کشور مجارستان یکی از اعضا قدیمی اتحادیه اروپا و از اعضا جدید پیمان شنگن است؛ به همین دلیل دریافت مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی مجارستان اهمیت بسیاری دارد. دارندگان این ویزا می‌توانند آزادانه در میان مرزهای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو پیمان شنگن تردد کنند.

از این رو، گرفتن اقامت دائم مجارستان بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی را به فکر تحصیل در مجارستان انداخته است. یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت تحصیلی به مجارستان برای ایرانی‌ها بهره‌مندی از اعتبار ویزای تحصیلی و امکانات آن است که با اخذ اقامت دائم شنگن محدودیت زمانی آن هم برداشته می‌شود.

با این‌که بوداپست بزرگ‌ترین شهر و پایتخت سرزمین مجارها به حساب می‌آید، هزینه زندگی در بوداپست به نسبت بسیاری از شهرهای بزرگ اروپاییِ همرده ارزان‌تر است. برای مثال هزینه زندگی دانشجویی آن در مقایسه با زاگرب و ورشو پایتخت کشورهای همسایه ارزان‌تر است. 

یکی دیگر از مزایای تحصیل در بوداپست استفاده از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی آن است. بورس تحصیلی که در مجاری به فرم لاتین Stipendium Hungaricum (بورسیه مجاری) نامیده می‌شود، هزینه‌های مربوط به تحصیل، بیمه درمانی، و هزینه مسکن را پوشش می‌دهد. سالانه حدود 5 هزار دانشجو بین‌المللی از 70 کشور مختلف موفق به اخذ این برنامه کمک‌هزینه تحصیلی می‌شوند.

علاوه‌بر این، متقاضیان تحصیل در بوداپست می‌توانند بسته به شرایط خود از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی دیگری مانند بیلترال Bilateral State Scholarships، اراسموس Erasmus+، سیپاس CEEPUS و بورسیه‌های اروپایی EEA Grants Scholarships بهره‌مند شوند.

تحصیل در بوداپست شرایط سنی ندارد.

دانشجویان بین‌المللی که با ویزای تحصیلی مجارستان وارد پایتخت می‌شوند، در استفاده از امکانات و خدمات شهری تفاوتی با شهروندانِ سرزمین مجارها ندارند. این شهر مانند بسیاری از شهرهای مهاجرپذیر میزبان مهاجران و دانشجویان بسیاری بوده و جامعه آن پذیرای فرهنگ‌ها و نژادهای مختلف بوده است.

بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، دانشجویان مشغول به تحصیل تنها با ویزای تحصیلی مجارستان می‌توانند در طول دوره تحصیل مشغول به کار پاره‌وقت دانشجویی شوند. باید توجه داشت که سازمان مهاجرت برای جلوگیری از اجحاف زمان اختصاص یافته برای تحصیل، سقف مشخصی برای کار دانشجویی هر مقطع در نظر گرفته است؛ دانشجویانِ بین‌المللی که از مبدا خارج از اتحادیه اروپا وارد پایتخت شده‌اند، می‌توانند بسته به شرایط در طول دوره تحصیلی 24 ساعت در هفته را مشغول به کار شوند. این محدودیت مربوط به تعطیلات رسمی نمی‌شود.

اگر هدف شما از مهاجرت تحصیلی، اشتغال به کار دانشجویی همزمان با تحصیل باشد، علاوه‌بر زبان انگلیسی بهتر است زبان مجاری را یاد بگیرید. طبق قوانین اتحادیه اروپا، آموزش رایگان زبان هر کشور به عهده شهرداری است. بنابراین می‌توانید تا سطح A2 زبان رسمی مجاری را رایگان آموزش ببینید تا یافتن شغل آسان‌تر شود.

زبان رسمی مجاری بخشی از خانواده زبان‌های فینو اوگریکی‌ست که با هیچ یک از زبان‌های کشورهای همسایه و اطراف آن ارتباطی ندارد! جالب است بدانید که زبان مجاری توسط 10 میلیون نفر و فقط در کشور مجارستان صحبت می‌شود، البته جمعیت قابل توجهی از مجاری‌زبانان در خارج از این کشور زندگی می‌کنند. اگر قصد دریافت اقامت دائم شنگن از مجارستان دارید، از همان ابتدا برای یادگیری زبان رسمی این کشور برنامه‌ریزی کنید.

معمولا کارفرمایان ساعات کاری و شرایط انعطاف‌پذیری را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند (پاره وقت، 4 یا 6 ساعت در روز). شما می‌توانید در کنار پوشش بخشی از هزینه‌های زندگی، تجربه شغلی در این کشور هم به‌دست آورید و راه‌های رسیدن به اقامت دائم شنگن را هموارتر کنید.

اکثر مؤسسات آموزش عالی در مجارستان دفاتر شغلی مربوط به خود را راه‌اندازی کرده‌اند تا دانشجویان اطلاعات مربوط به مشاغل موجود را به دست آورند. این دفاتر فرصت‌های شغلی را از طریق پایگاه‌های اطلاعاتی و همچنین سازمان‌دهی برنامه‌هایی برای دانشجویانی که به دنبال شغل هستند، ارائه می‌دهند و به شما در برنامه‌ریزی و مدیریت شغلی کمک می‌کنند.

شرایط تحصیل در بوداپست

طبق سیستم آموزش عالی این کشور تحصیلات آموزش عالی در دو نوع مؤسسه آموزش عالی ارائه می‌شود، egyetem یا دانشگاه و főiskola یا کالج. چه در کالج تحصیل کنید و چه در دانشگاه، ممکن است دوره‌هایی را در هر سه مقطع آموزشی در لیست برنامه‌های تحصیلی موسسه مورد نظر خود ببینید؛ دوره لیسانس، دوره کارشناسی ارشد و دوره دکترا.

اگرچه ساختار مقطع تحصیلی به سه دوره بالا تقسیم شده است، اما برنامه‌های یکپارچه‌ای وجود دارد که در آن‌ها سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد تلیق شده‌اند؛ مانند رشته‌های دامپزشکی، معماری، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق و پزشکی. این برنامه‌ها در یک دوره کامل 10 تا 12 ترمی (5-6 سال) برای 300 تا 360 واحد طراحی شده‌اند.

برنامه تحصیلی دوره دکترا در دانشگاه های بوداپست معمولا 240 واحد دارد که در طی 4 سال تحصیل تکمیل می‌شود. دانشجویان این مقطع در پایان ترم چهارم (سال دوم تحصیل) باید در امتحان نهایی شرکت کنند و پس از کسب نتیجه موفقیت آمیز، 2 سال آخر دوره دکتری را به انجام تحقیق و نگارش رساله اختصاص دهند. این دوره دوساله هم تا یک سال دیگر قابل تمدید است.

برای اخذ پذیرش تحصیلیِ برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها باید در آزمون ورودی شرکت کرد و با کسب امتیاز لازم اولین شرط تحصیل در بوداپست را مهیا کرد. برخی کالج‌ها دوره‌هایی برای آمادگی آزمون طراحی کرده‌اند که همزمان زبان مجاری (یا در برخی موارد زبان انگلیسی) را هم در برنامه درسی خود گنجانده‌اند. 

مانند بسیاری از موسسات آموزش عالی مستقر در اروپا، برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌ و کالج‌های شهر بوداپست هم طبق تفاهم‌نامه بولونیا طراحی می‌شوند. به این معنا که برای پذیرش تحصیلی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا باید مدرک فارغ‌التحصیلی دوره لیسانس ارائه شود؛ در واقع ترتیب مقاطع تحصیلی رعایت می‌شود. 

پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی یا همان مقطع لیسانس در موسسات آموزش عالی بوداپست نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی با کسب نمره کافی در هر چهار مهارت، مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع تحصیلی پیشین (دیپلم دبیرستان) با نمره معدل مناسب دارد. علاوه بر این رزومه تحصیلی به روز، یک انگیزه نامه، کپی پاسپورت و ترجمه شناسنامه و کارت ملی، ترجمه انگلیسی مدارک تحصیلی، و دو توصیه‌نامه مرجع دانشگاهی هم نیاز است.

لازم به ذکر است که متقاضی باید مدارک مورد نیاز رشته مورد نظر را نیز مهیا کند. برخی رشته‌ها بسته به نوع آن مدارک خاص خود را نیاز دارند؛ برای مثال در رشته‌های هنری پورتفولیو یا نمونه کار برای مرحله پذیرش تحصیلی مورد نیاز است و برخی از آن‌ها به صورت زنده و در طول تماس تصویری باید اجرا شوند.

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم دبیرستان به همراه ریز نمرات به زبان مجاری یا انگلیسی ترجمه رسمی شود. علاوه بر ارائه این مدارک، در برخی رشته‌ها، پذیرش تحصیلی ممکن است نیاز به شرکت در آزمون ورودی و کسب امتیاز لازم هم داشته باشد.

پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد نیاز به ترجمه و اسکن اصل مدرک فارغ‌التحصیلی دوره قبل یعنی لیسانس دارد. علاوه بر مدارک مورد نیازی که پیش‌تر گفته شد، پذیرش تحصیلی برخی رشته‌ها در این مقطع هم نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد.
مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان خارجی درخواست‌ها را بر اساس مدارک و معدل (GPA) رتبه‌بندی می‌کنند؛ ممکن است پذیرش تحصیلی برخی دانشگاه های بوداپست به تجربه کار و تحقیق نیاز داشته باشد.

با توجه به نکاتی که اشاره کردیم، بهتر است پیش از تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی، شرایط مورد نیاز رشته مورد نظر در سایت رسمی موسسه آموزش عالی مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد. چراکه هر رشته در هر مجموعه شرایط منحصری دارد.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی که قصد تحصیل به زبان مجاری در دانشگاه‌ها و کالج‌های بوداپست دارند، باید از طریق سایت و سیستم پذیرش تحصیلی FELVI اقدام کنند. سایر دانشجویان که معمولا جمعیت بیشتری دارند، باید مدارک خود را به همراه فرم درخواست آنلاین در سایت رسمی دانشگاه‌ها و کالج‌ها بارگذاری کنند. ثبت درخواست پذیرش تحصیلی برخی از این موسسات نیاز به ایجاد پروفایل کاربری در سایت رسمی دانشگاه یا کالج مورد نظر دارد.

پس از یافتن شرایط و مدارک مورد نیاز رشته خود باید به مهلت درخواست پذیرش تحصیلی موسسه آموزشی توجه کرد. معمولا تاریخ‌های دقیق برای پذیرش و ثبت‌نام دانشجویان خارجی هر موسسه با دیگری متفاوت است؛ بنابراین ابتدا باید به زمان و مهلت تعیین شده توجه کرد.

معمولا ددلاین مرحله اول پذیرش ترم زمستان (شروع کلاس‌ها از فوریه) تا پایان ماه نوامبر است و ددلاین ترم پاییز ( شروع کلاس‌ها از سپتامبر) تا پایان ماه فوریه است. با توجه به این تاریخ‌ها که به طور دقیق در سایت دانشگاه های بوداپست درج شده، می‌توان برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کرد.

در برخی موارد، پس از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، تاریخی برای جلسه تصویری آنلاین تعیین می‌شود که در پلتفرم اسکایپ برگزار می‌شود. در صورت پذیرش از این مراحل، از سوی مسئولان پذیرش تحصیلی ایمیلی دریافت می‌کنید که شما را به مراحل بعدی راهنمایی می‌کنند. معمولا در این مرحله باید بخشی از شهریه را پرداخت کنید.

معمولا سال تحصیلی موسسات آموزش عالی شهر بوداپست به 2 ترم تقسیم می‎شوند که شامل 14 تا 15 هفته کلاس و سمینار است که به آزمون‌های پایان ترم ختم می‌شود. نمرات کسب شده در این آزمون‌ها برای دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی و همچنین امکان شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو تاثیرگذار است.

دانشجویان دانشگاه های بوداپست می‌توانند پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی، به دیگر دانشگاه‌های مستقر در اتحادیه اروپا و حتی آمریکا منتقل شوند. هر یک از این برنامه‌های انتقال دانشجو شرایط و امکانات خاص خود را دارد که مختص رشته‌های مشخصی طراحی شده‌اند.

سیستم انتقال واحدهای درسی در موسسات اروپایی یا همانECTS  شفافیت فرآیند یادگیری، تدریس و ارزیابی پایانی دانشجویان را بررسی می‌کند تا اعتبار نمرات و دستاوردهای آن‌ها در سراسر منطقه آموزش عالی اروپا تضمین شود. در واقع  ECTS تضمین می‌کند که واحدهای گذرانده شده در یک مجموعه آموزش عالی توسط سایر مؤسسات اروپایی در کشورهای دیگر هم پذیرفته می‌شود.

در پایان هر ترم، پیشرفت تحصیلی دانشجویان از 5 نمره (5: عالی، 4: خوب، 3: متوسط یا رضایت بخش، 2: کافی یا قبولی، 1: رد) ارزیابی می‌شود. دانشجویان می‌توانند از این نمرات برای شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو استفاده کنند. البته ممکن است تعداد واحدهای یک سال تحصیلی یا یک ترم تحصیلی در هر یک از موسسه‌های آموزشی با دیگری متفاوت باشد. به طور کلی هر واحد درسی 30 ساعت تحصیلی به حساب می‌آید.

تحصیل پزشکی در بوداپست

اخذ پذیرش تحصیلی رشته پزشکی در بسیاری از دانشگاه های بوداپست نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد. برخی موسسات آموزش عالی به برگزاری مصاحبه در حین ثبت‌نام اکتفا می‌کنند تا از میزان تسلط به زبان انگلیسی متقاضی اطمینان کسب کنند. اما برای پذیرش تحصیلی آن دسته از موسساتی که آزمون ورودی دارند، باید به تاریخ دقیق برگزاری آزمون مانند ددلاین پذیرش توجه کرد.

به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به مجارستان پیشنهاد می‌کنیم که با تحصیل در دوره‌های پیش‌پزشکی (یا فاندیشن) شانس خود را برای موفقیت در آزمون ورودی افزایش دهند. در این دوره یک‌ساله مهارت متقاضی در زبان انگلیسی و همچنین درس‌های پایه علوم پزشکی تقویت می‌شود.

آزمون ورودی رشته پزشکی به دو بخش کتبی و شفاهی تقسیم می‌شود؛ در آزمون کتبی مهارت دانشجو در درس‌های زیست شناسی، شیمی، انگلیسی و انگلیسی تخصصی پزشکی محک زده می‌شود و در بخش شفاهی یک استاد دانشگاه با دانشجویان مصاحبه می‌کند.

در دانشگاه های بوداپست دوره پزشکی معمولا 6 ساله طراحی شده و دوره تخصصی بسته به نوع آن 3 تا 6 سال دیگر هم طول می‌کشد. در پایان دوره پزشکی عمومی، دانشجو موظف است دوره کلینیکال و طرح خود را در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی 37 هفته شیفت باشد.

هزینه تحصیل در بوداپست

مانند هزینه‌های زندگی در پایتخت سرزمین مجارها، هزینه‌های تحصیل در بوداپست در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی بسیار مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی انتخابی متفاوت است.

به طور کلی شهریه دانشگاه های بوداپست 600 تا 8 هزار یورو تخمین زده می‌شوند؛ رشته‌های روابط بین‌الملل 600 تا هزار یورو، مدیریت بازرگانی هزار و 200 یورو، رشته‌های مهندسی هزار و ششصد تا دو هزار و پانصد یورو و رشته‌های علوم پزشکی و دندانپزشکی شش‌هزار تا هشت‌هزار یورو شهریه دارند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شهریه‌ها به وب سایت دانشگاه انتخابی مراجعه کنید.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی می توانند وام‌های دانشجویی با نرخ بهره مطلوب از مرکز وام دانشجویی دریافت کنند. برای درخواست وام دانشجویی باید زیر 40 سال سن داشت و باید کارت اقامت دائم یا کارت مهاجرت ارائه داد. برای کمک به بازپرداخت وام، یک طرح بازپرداخت مبتنی بر درآمد طراحی شده است؛ طبق این طرح  قسطی که دانشجو باید بازپرداخت کند و زمان بازپرداخت آن، به میزان درآمد دانشجو بستگی دارد.

یکی دیگر از گزینه‌های تامین مالی تحصیلات دانشگاهی، یافتن شغل دانشجویی از طریق آژانس‌های کاریابی دانشجویی است؛ طبق قوانین مهاجرتی مجارستان، دانشجو در این مرحله می‌تواند شغلی تمام وقت (8 ساعت) یا نیمه وقت (4 یا 6 ساعت) داشته باشد. 

باید توجه داشت که قراردادهای بورس تحصیلی ممکن است شرایطی را که دانشجو می تواند طبق آن کار کند را کنترل کنند. حداقل دستمزد برای 8 ساعت کار غیر حرفه‌ای در روز حدود 430 یورو است، در حالی که 560 یورو برای مشاغل حرفه‌ای در نظر گرفته شده است.

هزینه زندگی در بوداپست

هزینه زندگی در طول دوره مهاجرت تحصیلی به سبک زندگی افراد بستگی دارد. حداقل هزینه‌های زندگی در بوداپست در ماه 500 یورو برآورد می‎‌شود که در مقایسه با شهرهای دیگر کمی بیشتر است. میانگین کرایه اقامتگاه‌ها 110 یورو، حداقل کرایه آپارتمان 390 یورو و کرایه آپاتمان‌‎های اشتراکی حدود 170 یورو اعلام شده است. صاحبخانه‌ها در پایتخت پیش‌پرداخت ودیعه دریافت می‌کنند؛ معمولا معادل حداقل هزینه اجاره ۲ ماهه را باید پرداخت کرد که این مبلغ پس از نقل مکان بازپرداخت می‌شود.

حداقل هزینه خوردوخوراک ماهانه در برنامه غذایی پردیس موسسات آموزشی 125 یورو تخمین زده می‌شود. صرف هر سه وعده غذایی در رستوران‌های متوسط پایتخت حدود 20 یورو است. بلیط تک‌سفره استفاده از حمل‌ونقل عمومی 1 یورو و شارژ بلیط‌های ماهانه حدود 26 یورو است. استفاده از سیستم آنلاین کرایه دوچرخه هم 4 یورو هزینه دارد. برای مطالعه معایب و مزایای زندگی در مجارستان کلیک کنید.

تاریخچه شهر بوداپست

تاریخ تمدن در پایتخت امروز سرزمین مجارها به قرن نهم میلادی بازمی‌گردد. از اقوام مغول و تاتار گرفته تا گسترش قلمرو عثمانی و جنگ‌های جهانی هر یک اثر خود را در پیشینه این سرزمین و فرهنگ دیرینه آن گذاشته‌اند تا در کنار طبیعت خوش نقش‌ونگارش، از این شهر مقصدی جذاب و به یادمانی برای سفرهای گردشگری بسازند.

شهر بوداپست تنها پایتختی‌ست که از جنگ‌های جهانی جان سالم به در برده و توانسته تاریخ نه چندان ژرفش را آن‌طور که بود برای آینده حفظ کند. این جاذبه‌ها هر ساله توسط 4.4 میلیون گردشگر بازدید می‌شوند و اقتصاد شهر را رونق می‌بخشند.

این شهر حیات شبانه زنده‌ای دارد و خاطرات جذابی را از دوران مهاجرت تحصیلی در خاطرتان ثبت کند. با دریافت کارت بوداپست می‌توانید از حمل‌ونقل عمومی رایگان و بازدید رایگان از چند موزه بهره‌مند شوید. در ادامه به معرفی مشهورترین جاذبه‌های پایتخت می‌پردازیم.

مجسمه آزادی بوداپست

تپه گِلِرت یا کوه گلرت تپه‌ای سبز و پوشیده از درختچه‌های جنگلی‌ست که مشرف به رود دانوب و پل آزادی سال‌هاست نظاره‌گر تاریخ نشسته است. از فراز این تپه، دانوب خشمگین چشم‌انداز حیرت‌انگیزی دارد. نام این تپه اشاره به نام اولین اسقف ساناد، جرارد (یا به زبان مجاری گِلِرت) ساگردو دارد. 

گِلِرت ساگردو در یک خانواده نجیب ونیزی به دنیا آمد. پس از یک بیماری سخت، او در سن پنج سالگی به صومعه بندیکتین سن جورجیو فرستاده شد و تحصیلات عالی رهبانی، دستور زبان، موسیقی، فلسفه و حقوق را آموخت. در حدود سال 1020 گلرت ونیز را برای زیارت سرزمین مقدس ترک کرد، اما طوفان او را مجبور کرد سفر خود را در نزدیکی ایستریا متوقف کند و به دیدن پادشاهی مجارستان برود. جرارد مربی پسر و وارث پادشاه، امریک شد و به یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین چهره‌های زمان خود تبدیل شد.

مجسمه آزادی یکی از زیباترین مجسمه های قرن بیستمی مجارستان است.

بر فراز این تپه مجسمه‌ای قدیمی چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. مجسمه آزادی که شمایل بانویی را نشان می‌دهد که نخلی در دست دارد، یادمانی از آزادسازی ملت مجار توسط اتحاد جماهیر شوروی است.

میدان قهرمان بوداپست

میدان قهرمانان، یکی از میدان‌های مهم پایتخت محل استقرار بنای یادبودی‎ست که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این یادمان مجسمه‌ هفت رؤسای مجارستان و دیگر رهبران مهم ملی را نشان می‌دهند.

مقبره سرباز گمنام این میدان در انتهای خیابان آندراسی در کنار پارک شهر (Városliget) قرار دارد. این موزه میزبان موزه هنرهای زیبا و کاخ هنر (Műcsarnok) است. این میدان نقش مهمی در تاریخ معاصر مجارستان ایفا کرده است و میزبان بسیاری از رویدادهای سیاسی، مانند تدفین مجدد ایمره ناگی در سال 1989 بوده است. 

میدان قهرمان یکی از میدان های اصلی شهر بوداپست است.

بر فراز بالاترین ستون میدان مجسمه‌ای فرشته جبرئیل را به تصویر می‌کشد که تاج مقدس مجارستان و صلیب دوگانه حواری را در دستان خود دارد و در نمای سمت چپ مجسمه‌های هفت سردار مجارستان دیده می‌شود.

پل معروف بوداپست

پل زنجیر سِچِنْیی استوار بر رود دانوب، بودا را به پِست متصل می‌کند و سویِ غربی و شرقیِ پایتخت را به جریان می‌اندازد. این پل که در سال ۱۸۴۹ به بهره‌برداری رسید در جنگ‌های جهانی از بین رفت و از نو ساخته شد. در ۱۸ ژانویه ۱۹۴۵ در زمان محاصره شهر بوداپست در جنگ جهانی دوم آلمان‌ها هنگام عقب‌نشینی پل را منفجر کردند. از این رویداد تنها برج‌های پل قدیمی شهر باقی ماند که در سال ۱۹۴۹ بازسازی و بازگشایی شد.

پل زنجیری بوداپست یکی از جاذبه های گردشگری مجارستان است.

آب و هوای بوداپست مجارستان

در طبقه بندی آب و هوای کوپن آب و هوای نیمه‌گرمسیریِ مرطوب بر پایتخت حاکم است؛ با زمستان‌های نسبتا سرد (نزدیک به آب و هوای مرطوب قاره) و تابستان‌هایی معتدل و گرم (نزدیک به آب و هوای اقیانوسی).

زمستان اواسط نوامبر از راه می‌رسد تا اوایل مارس بر شهر حکم‌فرماست. در این فصل آفتاب کمتر در آسمان دیده می‌شود و از پس ابرهای بارش‌زا مهر خودش را بر آسمان شهر میتاباند. بارش برف و دمای 10 درجه سانتی‌گراد زیر صفر در شب‎‌های اواسط دسامبر و اواسط فوریه غیر معمول نیست.
در ماه‌های بهار (مارس و آوریل) شرایط متغیر با افزایش سریع میانگین دما مشاهده می‌شود. آب و هوای اواخر مارس و آوریل اغلب در روز بسیار مطبوع است. تابستان طولانی پایتخت که از ماه می تا اواسط سپتامبر ادامه دارد گرم و معتدل است. رگبارهای شدید و ناگهانی نیز به ویژه در ماه‌های می و ژوئن خبر از آمدن پاییز می‌دهد. پاییز اواسط سپتامبر تا اواخر اکتبر مهمان شهر است.

زندگی در بوداپست

معمولا پس از هر پذیرش تحصیلی و شروع ترم جدید در موسسات آموزش عالی دوره‌ای برای آشنایی با دانشجویان خارجی و جدید برگزار می‌شود. اگر به این دوره دوستانه نرسیده‌اید و دیرتر وارد ترم جدید شدید، می‌توانید به دفتر بین المللی موسسه آموزشی خود بروید و در مورد اطلاعات از دست رفته سوال کنید.

در دفتر دانشجویان بین‌المللی هر موسسه آموزشی یک راهنما مستقر شده تا به امور مربوطه رسیدگی کند. پیشنهاد می‌کنیم به راهنمای بین‌المللی خود مراجعه کنید و بررسی کنید که همه اسناد شما درست باشد.

همیشه آمادگی آشنایی با محیط و همکلاسی‌های خود را داشته باشید. از چند هفته اول برای ملاقات با افراد جدید استفاده کنید. ارتباط برقرار کردن با اساتید و همکلاسی‌ها می‌تواند سختی و دلتنگی را در روزهای اول از بین ببرد. پیشنهاد می‌کنیم در کلاس‌های زبان مجاری شرکت کنید تا مکالمه روزمره در این کشور را یادبگیرید و فرصت‌ها را از دست ندهید. 

معاینه پزشکی اولیه ضروری است. هر زمان که مشکلی پیش آمد، می‌توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید که معاینه اولیه شما را انجام داده است. با این کار قبل از وقوع هر گونه ضروریت فوری، با روش ویزیت پزشک آشنا شوید.

همیشه تاریخ انقضای مجوز اقامت و کارت بیمه دانشجویی خود را بررسی کنید و در صورت نیاز یک قرار ملاقات برای درخواست کارت جدید ترتیب دهید. به خصوص زمانی که می‌خواهید به یک کشور دیگر در حوزه شنگن سفر کنید، باید مطمئن شوید که اعتبار مجور اقامت‌تان طول سفر را پوشش می‌دهد.

اگر پاسپورت خود را گم کردید، می‌توانید با سفارت کشور خود در شهر بوداپست تماس بگیرید. آدرس، شماره تلفن و ساعات کاری معمولاً در وب سایت آن‌ها موجود است. سعی کنید این شماره را همراه داشته باشید تا در پیشامدهای ضروری به مشکل برنخورید.

برای کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل از دوچرخه‌های کرایه محلی (مانند BUBI در شهر بوداپست و بیدود در شهر تهران) استفاده کنید. با استفاده از این وسیله می‌توانید با یک تیر چند نشان را هدف بگیرید و با دور زدن ترافیک، به فکر تناسب اندام و تحرک فیزیکی هم باشید.

دانشجویان مشغول به تحصیل در پایتخت می‌توانند از شبکه کارآمد حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس، واگن‌های برقی و تراموا، مترو، خطوط راه آهن حومه ای به نام خطوط HÉV و قایق بر فراز رود دانوب استفاده کنند.

تحصیل در بوداپست به پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی مجارستان نیاز دارد.

جهت دریافت اطلاعات به روز و مدارک مورد نیاز رشته و دانشگاه مورد نظرتان می‌توانید از دانش و تجربه مشاوران ما در بخش اعزام دانشجوی لتسگو یونی تماس بگیرید. بررسی وضعیت تحصیلی خود طبق استاندارهای مهاجرت تحصیلی کشور مورد نظر یکی از خدماتی‌ست که در جلسات مشاوره مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی ارائه می‌شود.