بسیاری از متقاضیان تحصیل در ایتالیا، شهر رم را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا انتخاب می‌کنند؛ چراکه این شهر میزبان بهترین دانشگاه های ایتالیا شده و شرایط را برای جذب دانشجویان بین‌المللی مهیا ساخته است. تحصیل در ایتالیا و رم، نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های رم و ویزای تحصیلی ایتالیا از سفارت این کشور است.

برای آشنایی بیشتر با نحوه ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی و همچنین شناخت شهر باستانی و زیبای رم تا پایان این برگ از لتس گو یونی ما را همراهی کنید.

شهر رم کجاست

شهر رم سومین کلان‌شهر بزرگ ایتالیاست که در بخش مرکزی-غربی این کشور واقع شده است. رم که بسیاری آن را با نام «شهر ابدی» می‌خوانند، واقع در منطقه لاتزیو، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت کشور ایتالیا است. سرزمین رم در منطقه‌ای ایمن ساخته شد تا از تاراج دشمنان در امان باشد؛ به همین دلیل این شهر باستانی در بر بام تپه‌های نه‌چندان رفیعی پا گرفته که بخشی از جزیره تایبر را در آغوش کشیده‌اند. تاریخ این سرزمین در تمام وجوه آن ریشه دوانده و با جغرافیا نیز در هم آمیخته شده است.

تحصیل در رم نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی ایتالیا ست

تحصیل در رم

تحصیل در رم مزایای فراوانی دارد؛ علاوه بر تمام جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این شهر و خدمات شهری فوق‌العاده برای تمام شهروندان، با تحصیل در رم می‌توان از امکانات تحصیلی بهترین دانشگاه های ایتالیا واقع در این شهر نیز بهره‌مند شد. برخی‌ از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا در این شهر قرار گرفته‌اند و تعاملاتی که این دانشگاه‌ها با سایر موسسات آموزشی سراسر دنیا دارند، تحصیل در رم را به یکی از اهداف محبوب در میان دانشجویان تبدیل می‌کنند.

سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در ایتالیا از ایران به این کشور سفر می‌کنند و بسیاری از آن‌ها شهر رم را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. با توجه به درجه علمی بالای دانشگاه های رم، هزینه متناسب شهریه و عضویت ایتالیا در اتحادیه اروپا، تحصیل در رم می‌تواند سکوی پرتابی به سوی موفقیت‌های بیشتر در مدارج و مقاطع بالاتر باشد. 

در بسیاری از دانشگاه های رم در مقاطع مختلف (مخصوصا فوق‌لیسانس و دکتری) برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، از این رو با ارائه مدرک زبان انگلیسی می‌توان پذیرش تحصیلی دریافت کرد.

زبان تحصیل در بیشتر دوره کارشناسی در رم (به جز برای برخی رشته‌های خاص) زبان ایتالیایی است و مدت‌زمان این دوره بین 3 تا 4 سال خواهد بود. در دوره کارشناسی ارشد که معمولا 2 سال طول می‌کشد، امکان تحصیل به زبان ایتالیایی و انگلیسی در بسیاری از دانشگاه های رم میسر است. تحصیل در رم در مقطع دکترا 3 تا 5 سال زمان می‌برد؛ تقریبا تمامی رشته‌های این دوره به زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شوند. بنابراین مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی یکی از شرط‌های اخذ پذیرش تحصیلی است. 

پذیرش تحصیلی دانشگاه های رم

برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های رم، علاوه بر ارائه نسخه اصلی دیپلم (به علاوه لیسانس یا فوق لیسانس برای مقاطع بالاتر) و گواهی اعتبار آن‌ها از سفارت ایتالیا، بسته به زبان ارائه دروس در دانشگاه، آزمون زبان را هم با موفقیت بگذرانید. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های رم (دانشگاه های ایتالیایی زبان) باید مدرک زبان ایتالیایی سطح B1 داشته باشید. حداقل نمره مورد نیاز برای زبان انگلیسی نیز آیتلس 6 یا تافل 78 است. 

زمان ارسال درخواست پذیرش تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس معمولا از اوایل ماه سپتامبر آغاز می‌شود و تا اواسط ماه اکتبر وقت دارید درخواست پذیرش تحصیلی خود را ثبت کنید، البته زمان دقیق پذیرش تحصیلی بسته به دانشگاه مورد نظر در این بازه متغیر خواهد بود. همچنین برای بالا رفتن احتمال اخذ پذیرش تحصیلی، بهتر است توصیه‌نامه از اساتید خود داشته باشید و یک انگیزه‌نامه تحصیلی برای خودتان بنویسید.

درخواست پذیرش تحصیلی برای دوره‌های دکتری نیز در هر زمانی از سال امکان‌پذیر است و برای بالا بردن احتمال اخذ پذیرش تحصیلی بهتر است علاوه بر مدارک ذکر شده، پروپوزال، خلاصه موضوع پایان‌نامه ارشد و فهرست مقالات منتشر‌شده خود را نیز ارائه بدهید. 

ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در ایتالیا نیازمند اخذ ویزای تحصیلی این کشور هستند. شما باید بسته به مدت‌زمان تحصیل خود در ایتالیا، نوع ویزای درخواستی خود را انتخاب کنید. ویزای تحصیلی ایتالیا به دو نوع تقسیم می‌شود: ویزای کوتاه‌مدت (نوع C) که معمولا برای فراگیزی زبان اعطا می‌شود و مدت آن 90 روز است؛ ویزای بلندمدت (نوع D)، که برای آن دانشجویانی است که حداقل هفته‌ای 20 ساعت کلاس دارند (یا 80 ساعت در ماه) و مدت‌زمان آن بیشتر از 90 روز است. 

به منظور اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید ابتدا فرم درخواست ویزای تحصیلی این کشور را پر کنید. مدارکی از‌جمله تاییدیه تحصیلی، مدارک تحصیلی و ریز نمرات و شناسنامه خود را در دفاتر ترجمه رسمی به ایتالیایی ترجمه کنید. اصل و کپی گذرنامه، 4 قطعه عکس رنگی، نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه، مدرک زبان (ایتالیایی یا انگلیسی، بسته به نامه پذیرش تحصیلی)، پرینت رزرو بلیط، گواهی تمکن مالی و رزومه خود را نیز باید برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به سفارت ارائه بدهید. 

تحصیل در رم به مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی نیاز دارد.

دانشگاه های رم

شهر رم با نزدیک به 40 موسسه آموزشی، در رتبه‌بندی شهرهای دانشجویی QS توانسته است رتبه 70 را به خود اختصاص بدهد. چندین دانشگاه عالی در رم وجود دارد که بالاترین رتبه در میان آن‌ها به دانشگاه ساپینزا تعلق دارد (171 QS جهانی در سال 2020)، دانشگاهی که در ایتالیا دارای چهارمین رتبه است.

علاوه بر این دانشگاه، دو دانشگاه دیگر هم در رتبه‌بندی جهانی QS حضور دارند: دانشگاه توروگاتای رم با رتبه QS جهانی 511-520، و دانشگاه رما تره، با رتبه QS جهانی 801-1000. رتبه رم در شاخص مطلوبیت در میان دانشجویان 55، در شاخص مقرون به‌صرفگی 64 و در رتبه دیدگاه دانشجوی 58 در دنیاست. از دیگر دانشگاه‌های مهم رم می‌توان به دانشگاه گالیلمو مارکونی (Gulielmo Marconi) نیز اشاره کرد. 

دانشگاه ساپینزا شهر رم

دانشگاه ساپینزا رم در سال 1303 به دستور پاپ بونیفیس هشتم تاسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا به شمار می‌رود و از لحاظ جذب دانشجویان بین‌المللی، در راس رتبه‌بندی‌های جهانی قرار گرفته است. از زمانی که دانشگاه ساپینزا تاسیس شده است، همیشه نقش مهمی در تاریخ ایتالیا ایفا کرده و در تغییرات و توسعه‌های کلیدی در جامعه، اقتصاد و سیاست این کشور، دخالت مستقیم داشته است.

دانشگاه ساپینزا رم که سنت را با فعالیت‌های آموزشی مدرن، تحقیقات و نوآوری ترکیب می‌کند، فرصت‌های تحصیلی و پژوهشی باکیفیتی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. پردیس اصلی دانشگاه در دل شهر رم، خود به مثابه شهری دیدنی است. دانشگاه ساپینزا محیطی خارق‌العاده برای دانشجویان و اساتید سرتاسر دنیاست تا به تبادل نظر بپردازند و ایده‌ها و فلسفه‌های تازه‌ای خلق کنند. 

نزدیک به 112 هزار دانشجویی که از دانشگاه ساپینزا پذیرش تحصیلی دریافت کرده‌اند، می‌توانند از بین بیش از 350 برنامه تحصیلی مختلف (لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) و بیش از 350 دوره تخصصی و حرفه‌ای انتخاب داشته باشند. دانشکده مطالعات پیشرفته این دانشگاه نیز برای دانشجویان ممتاز خود برنامه‌ها و دوره‌های افتخاری رایگان ارائه می‌دهد.

دانشگاه ساپینزا 11 دانشکده، 63 دپارتمان و چندین مرکز تحقیقی دارد که در زمینه‌های باستان‌شناسی، فیزیک و نجوم، و همچنین علوم انسانی و میراث فرهنگی، مطالعات محیطی، فناوری نانو، درمان سلولی و ژنتیکی، طراحی و هوافضا تخصص ویژه دارند. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه های رم

بورسیه دانشگاه‌های ایتالیا را DSU می‌نامند که برای مقطع ارشد به بالا امکان‌پذیر خواهد بود و برای افراد زیر 18 سال اجرا نمی‌شود. البته فراموش نکنید که بورسیه به صورت سالانه اعطا می‌شود و ممکن است فقط یک یا دو سال به شما بورسیه تعلق بگیرد.

برای تداوم بورسیه باید حداقل ترمی 35 واحد درسی پاس کنید و در سال سوم باید 85 واحد درسی را گذرانده باشید تا بورسیه تداوم پیدا کند. در صورت بورسیه شدن در دانشگاه های رم تا 90% از شهریه شما کاسته خواهد شد. همچنین می‌توانید سالی 2500 تا 5200 یورو کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کنید!

برای بورسیه شدن در دانشگاه های رم، علاوه بر مدارک مورد نیاز به منظور اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، باید شناسنامه سرپرست خانواده، فیش حقوقی سرپرست خانواده، گواهی تبدیل یورویی و اجازه‌نامه منزل خود را هم به ایتالیایی ترجمه کرده و تحویل بدهید.

در صورتی که خواهر یا برادر زیر شش ماه داشته باشید و پدرومادر شما هر دو سر کار باشند، یا اگر تازه ازدواج کرده باشید (و عقدنامه را هم ترجمه و تحویل بدهید)، اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های رم برایتان آسان‌تر می‌شود. داشتن معلولیت (یا پدر یا مادر معلول)، فوت پدر یا مادر و جدایی والدین، نیز در اخذ بورسیه برای شما تاثیرگذار خواهد بود. 

تحصیل در رشته های پزشکی در رم 

برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در رم، شما باید آزمون IMAT را پشت سر بگذارید. آیمت یک آزمون 60 سوالی است که برای پاسخ دادن به آن‌ها 100 دقیقه زمان دارید. این آزمون شامل چهار بخش می‌شود و سوالات در حوزه‌های عمومی، تحلیل منطقی، بیولوژی، فیزیک، شیمی و ریاضی هستند.

معمولا برای ثبت‌نام در این آزمون باید بهمن‌ماه اقدام کنید؛ خود آزمون حوالی اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. نزدیک‌ترین شهر برای شرکت در این آزمون دوبی است، اما در بسیاری از کشورهای دیگر نیز برگزار می‌شود. لازم به گفتن نیست که برای قبولی در رشته‌های پزشکی رم شما باید به زبان ایتالیایی هم مسلط باشید.

البته از سال 2009 امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی به زبان انگلیسی هم برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده است، اما به شهرهای رم، میلان، پاویا و ناپل محدود می‌شود. 

رم یکی از شهرهای جذاب برای گردشگران ایتالیاست.

آب و هوای رم

شهر رم که در مرکز ایتالیا و نزدیک به دریای تیرنی جای گرفته است، اقلیمی آفتابی و مدیترانه‌ای دارد. دماهای متوسط سالانه در این شهر در طول روز نزدیک به 20 درجه و در طول شب حدود 10 درجه سانتی‌گراد هستند. به همین دلیل سفر به این شهر در طول کل سال لذت‌بخش خواهد بود. تابستان‌ها در «شهر ابدی» گاها بسیار گرم و مرطوب هستند، مخصوصا در ماه‌های جولای و آگوست، اما زمستان‌ها خنک و توام با بارش هستند. فصل‌های پاییز و بهار روزهایی آفتابی و دلپذیر و شب‌هایی خنک دارند. گرم‌ترین ماه سال در رم اگوست است که گاهی تا 31 درجه هم می‌رسد؛ در مقابل، سردترین ماه رم ژانویه با متوسط دمایی نزدیک به 3 درجه است. بیشترین باران‌ها هم در ماه‌های اکتبر و نوامبر می‌بارند. 

هزینه زندگی در رم

شهر رم، با توجه به اینکه شهری پرجمعیت و دارای امکانات زندگی درخوری‌ست، محلی نسبتا گران برای زندگی به شمار می‌رود؛ شاخص هزینه زندگی در این شهر بالاتر از 77 است. این شهر از میان 569 شهر دنیا که در نومئو بررسی شده‌اند، رتبه 88 را به لحاظ گرانی دارد. یک خانواده چهارنفره در این شهر ماهانه به صورت متوسط 2,931.97 یورو هزینه خواهد داشت. این مقدار برای یک نفر مجرد حدود 830.60 یورو خواهد بود. هزینه قبوض آب، برق، گاز، تلفن و ... در ماه به 180 یورو می‌رسد که با احتساب اینترنت از ماهی 210 یورو بالاتر می‌رود. 

هزینه خورد و خوراک در رم

صرف یک وعده غذا در یک رستوران گران‌قیمت در رم حدود 15 یورو آب می‌خورد، اما اگر به یک رستوران متوسط بروید، یک وعده غذای مفصل دونفره حدود 60 یورو خواهد بود. غذاهای آماده در این شهر ارزان‌تر هستند و مثلا یک وعده غذا در مک‌دونالد فقط 8 یورو است. یک فنجان کاپوچینو 1.29 یورو و یک آب معدنی کوچک 1.08 یورو قیمت دارد. 
قیمت اقلام مصرفی خانه در رم نیز به این صورت است: یک لیتر شیر 1.49 یورو، یک قرص نان (500 گرمی) 1.73 یورو، یک کیلو برنج 2.26 یورو، بسته 12 عددی تخم‌مرغ 3.36 یورو، یک کیلو پنیر محلی 13.04 یورو، یک کیلو فیله مرغ 8.75 یورو، یک کیلو گوشت 16.58 یورو، یک کیلو سیب 1.89 یورو، یک کیلو موز 1.76 یورو، یک کیلو پرتقال 2.07 یورو، یک کیلو گوجه 2.17 یورو، یک کیلو سیب‌زمینی 1.53 یورو، و یک کیلو پیاز 1.46 یورو.  

هزینه حمل و نقل در رم

بلیط‌های تک‌سفره سیستم حمل و نقل عمومی در رم 1.50 یورو است؛ اما برای کم کردن هزینه‌ها می‌توان کارت ماهانه رفت‌وآمد با سیستم حمل و نقل رم را به قیمت 35 یورو تهیه کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های رم 4.30 یورو است و به ازای هر کیلومتر 1.50 یورو به آن اضافه می‌شود. یک ساعت معطلی تاکسی نیز 320 یورو برایتان آب می‌خورد. قیمت هر لیتر بنزین در این شهر 1.50 یورو است. 

هزینه مسکن در رم

هر متر آپارتمان در مرکز شهر رم 6.756 یورو آب می‌خورد که این قیمت برای آپارتمان‌های حومه شهر به 3.125 یورو کاهش پیدا می‌کند. اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر رم ماهی 960 دلار هزینه دارد که برای یک آپارتمان بزرگتر و سه‌خوابه به ماهیانه 1980 یورو افزایش پیدا می‌کند. البته اگر آپارتمان شما در حومه‌های شهر باشد، می‌توانید با پرداخت ماهیانه 670 یورو یک آپارتمان یک‌خوابه و با پرداخت ماهیانه 1200 یورو یک آپارتمان سه‌خوابه اجاره کنید. 

هزینه تحصیل در رم

شهریه‌های دوره‌های لیسانس و فوق‌لیسانس در رم معمولا بین 1200 تا 3000 یورو در سال است که البته برای دوره‌های دکتری بیشتر خواهد بود. به علاوه، باید ماهانه 500 تا 700 یورو هم برای هزینه‌های شخصی خود در این شهر در نظر بگیرید.

البته خبر خوب اینکه می‌توانید شهریه خود را در دو قسط (یک قسط زمان ثبت‌نام و یک قسط شش ماه بعد) پرداخت کنید. هزینه بیمه سالیانه نیز بسته به نوع پوشش بیمه بین 100 تا 150 یورو خواهد بود. گفتنی است که شهریه برای دوره‌های پزشکی نسبتا بالاتر است و ممکن است به 4000 تا 8000 دلار در سال نیز برسد (البته امکان کاهش تا 500 یورو بسته به وضعیت دانشجو وجود دارد). 

ویزای تحصیلی ایتالیا اجازه کار دانشجویی به دانشجویان خارجی می‌دهد.

زندگی در رم

رم یکی از جالب‌ترین و دیدنی‌ترین شهرها برای اقامت در اروپا به شمار می‌رود. این شهرِ فوق‌العاده، ملغمه‌ای از تاریخ، فرهنگ و زیبایی است که فرصت‌های بی‌نظیری را چه به لحاظ زندگی و چه از نظر کاری پیش روی شما قرار می‌دهد. جمعیت 4 میلیون نفری رم در 15 ناحیه مختلف پراکنده شده است که شامل مناطق تاریخی و همچنین مناطق سرسبز در قسمت‌های شمالی شهر می‌شود. زندگی در رم با معماری و جو خاصی که دارد می‌تواند برای بسیاری از افراد هیجان‌انگیز باشد. 

سبزیجات، غذاهای دریایی و میوه‌های تازه، در کنار پاستاها و پیتزاهای معروف این شهر می‌توانند تمام انتظارات شما را به لحاظ خوراک برآورده کنند. سیستم حمل و نقل این شهر، با توجه به جمعیت بالای آن نتوانسته است مشکل ترافیک را به کلی حل کند، اما گزینه‌هایی مثل ماشین‌های کوچک‌تر، اسکوتر، دوچرخه‌های برقی و ... به رفت و آمد شما کمک خواهند کرد.

مردم خون‌گرم این شهر که قرابت‌های فرهنگی زیادی با ما ایرانی‌ها دارند، هر ساله دانشجویان بیشتری را به این شهر می‌کشاند. البته اگر شهر رم را برای تحصیل انتخاب کردید، باید با تعداد زیاد توریست‌های این شهر نیز که گاهی آدم را کلافه میکنند، کنار بیایید. سنگ بنای شهر رم در عهد باستان گذاشته شد، از همین رو معماری این شهر در طول قرن‌ها توانسته است به زیبایی و شکوفایی خاصی برسد، مخصوصا در دوران کلاسیک و روم باستان که امروزه چشمان هر گردشگری را به خود خیره می‌کند. 

اقتصاد رم

با اینکه صنایع سنگین زیادی در رم وجود ندارد، اقتصاد این شهر عمدتا به خدمات، شرکت‌های فناوری، صنعت هوافضا، ساخت‌و‌ساز، فعالیت‌های تجاری و البته گردشگری وابسته است. به علاوه، شهر رم یکی از مراکز محبوب صنعت فیلم در ایتالیا به شمار می‌رود. معماری کلاسیک رم، در کنار چشم‌انداز ساختمان‌های مدرن این شهر، هر ساله گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند، به طوری که این شهر همواره در فهرست پربازدید‌ترین شهرهای گردشگردی دنیا قرار داشته است.  

دریافت اقامت دائم ایتالیا پس از دوران تحصیل در رم

امکان دریافت اقامت دائم ایتالیا و مهاجرت به این کشور پس از اتمام تحصیل در رم برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است. شما می‌توانید بعد از پایان تحصیلات خود، تا 6 ماه در رم بمانید و اقامت موقت داشته باشید. در طول این مدت باید به کاری مشغول شده و مالیات پرداخت کنید. به این ترتیب با احتساب دوران تحصیل (معمولا 5 سال که البته معادل 2.5 سال اقامت غیردانشجویی می‌شود)، کار و پرداخت مالیات به مدت 2 سال می‌توانید اقامت دائم ایتالیا را دریافت کنید.

کار در شهر رم

در طول دوره تحصیل در رم، می‌توانید به صورت قانونی هفته‌ای 20 ساعت کار کنید. با احتساب دستمزد حداقل برای کار در رم که حدود 9 یورو است، می‌توانید درآمد قانونی خود را به ماهانه 750 یورو برسانید. البته امکان کار غیررسمی به صورت نامحدود برای شما فراهم است، اما پیدا کردن چنین کار ممکن است به این راحتی‌ها نباشد. کار در بخش‌های خدماتی (رستوران، هتل، کارهای فنی، تبلیغات و...)، راهنمای گردشگرها، فروشندگی (در صورت تسلط کافی به ایتالیایی) و ... از جمله کارهای غیررسمی است که می‌توانند درآمد شما را افزایش بدهند. 

جاذبه های گردشگری رم

در شهری که سرشار از نمادهای دوران باستان و مذهب مسیحی است، انتخاب جاذبه‌های گردشگری برای بازدید کار بسیار دشواری است. شهر رم آنقدر بزرگ و زیباست که هر چند روز هم در آن اقامت داشته باشید، نمی‌توانید تمام دیدنی‌هایش را ببینید. البته برای دانشجوهای شهر رم قضیه فرق می‌کند و صرفا مسئله اولویت‌بندی است. در ادامه چند مورد از بهترین جاذبه‌های گردشگری رم را مرور می‌کنیم.

کولوسئوم و قوس کنستانتین

همانطور که میدان آزادی نماد شهر تهران است، نیمرخ آمفی‌تئاتر کولوسئوم هم نماد شهر رم است. این بزرگترین سازه که از عهد باستان رم برای ما بر جای مانده است، هنوز هم الگویی برای ساخت ورزشگاه‌های جدید به شمار می‌رود. این سازه در سال 72 پیش از میلاد بنا شده است و محلی برای بازی‌های باشکوه آن زمان به شمار می‌رفت. همچنین انواع تئاترها، فستیوال‌ها، سیرک‌ها و رقابت‌ها در این محل با حضور اعضای دربار برگزار می‌شدند. قوس کنستانتین هم یک قوس پیروزی مجلل برای تکریم امپراطور به عنوان «ناجی شهر و آورندة صلح» است که بعد از پیروزی تو در نبرد پل میلویان در سال 312، در کنار کولوسئوم از سوی سنا ساخته شد. 

گالری و باغ‌های بورگز

باغ بورگز به عنوان یکی از بزرگترین پارک‌های رم، چندین جاذبه تاریخی را هم در خود جای داده‌اند که شامل دو موزه می‌شود و مهم‌ترینِ آن‌ها ویلای بورگز است. در این ویلا یک مجموعه آثار هنری از جمله نقاشی، مجسمه، موزائیک و نقش برجسته جای دارد که بیشترشان مربوط به قرن 15 تا 18 میلادی هستند. پارک این مجموعه به سبک انگلیسی بنا شده است و مسیرهای پیاده‌روی و حوضچه‌های زیبایی که قابلیت قایق‌سواری هم دارند به جذابیت آن می‌افزایند. همچنین می‌توانید دوچرخه‌ای کرایه کنید و تمام محل را بگردید. یک باغ وحش هم در دل باغ جای دارد و تسهیلات زیادی برای بازی بچه‌ها در آن تدارک داده شده است. 

شهر واتیکان

واتیکان کوچک‌ترین ایالت خودمختار در دنیاست که مساحت آن به کمتر از یک کیلومتر مربع می‌رسد و بیشتر قسمت‌های آن با دیوارهای واتیکان محصور شده است. درون دیوارها قصر و باغ‌های واتیکان، کلیسای سنت پیترز و میدان سنت پیترز قرار دارند که تحت حکمرانی رهبر کلیسای کاتولیک رم، پاپ، هستند. این فضای فشرده دیدنی‌های بسیاری برای گردشگران دارد و از موزه آن گرفته تا خود کلیسا، شما را به سفری به عمق تاریخ این سرزمین می‌برد. 

تحصیل در ایتالیا به اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی نیاز دارد.

مروری بر تاریخ شهر رم

می‌گویند شهر رم را رومئوس و رموس در سال 753 پیش از میلاد بنا کردند (که البته اسناد تاریخی نیز این ادعا را تایید میکنند). این شهر در طول تاریخ غنی خود میزبان پادشاهی رم، جمهوری رم و بالاخره امپراطوری رم بوده است. سلطه رم بر سواحل دریای مدیترانه برای هزار سال بی‌رقیب بود و این شهر در این مدت مهم‌ترین، ثروتمندترین و بزرگترین شهر دنیا با جمعیت یک میلیونی بود تا اینکه توسط قسطنطنیه به زیر کشیده شد. در قرون چهاردهم تا هفدهم، رم شاهد تحولات دوره رنسانس بود و بعد از آن دوران اتحاد مجدد را تجربه کرد که البته در آن دوران فلورانس پایتخت ایتالیا شده بود. در طول قرن بیستم نیز این شهر میزبان فاشیسم ایتالیایی بود و جنگ‌های جهانی اول و دوم را در اتحاد آلمان نازی از نزدیک به چشم دید.