دانشگاه مانیتوبا اولین دانشگاه غرب کاناداست. اطلاعات پذیرش دانشگاه مانیتوبا کانادا و هزینه تحصیل در دانشگاه مانیتوبا کانادا را در پست ما بخوانید. دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba) یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی در استان مانیتوبا و شهر وینیپگ کشور کانادا است. این دانشگاه تنها دانشگاه تحقیقاتی استان مانیتوبا محسوب می‌شود.

پردیس اصلی این دانشگاه در محله فورت گری در جنوب وینیپگ ساخته شده است که اولین دانشگاه غرب کانادا به حساب می‌آید و علاوه بر آن دو پردیس دیگر نیز دارد.

دانشگاه مانیتوبا کانادا در سال 1877 افتتاح شد و اولین مدرک این دانشگاه در سال 1880 اعطا شد و به مرور زمان بخش‌های مختلف و دانشکده‌های این دانشگاه افزایش یافت. گرچه دانشگاه مانیتوبا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کاناداست، اما از نظر ارائه مهارت‌های آموزشی با قیمت مناسب نسبت به سایر دانشگاه‌ های کانادا سرامد است.

این دانشگاه در 676 هکتار و در سه پردیس Bannatyne، پردیس Fort Garry و مرکز William Norrie گسترش یافته است که واحدهای آموزشی- پزشکی و دندانپزشکی در پردیس Bannatyne و مددکاری اجتماعی در مرکز ویلیام نوری واقع شده است. پردیس فورت گری هم که پردیس اصلی دانشگاه است از بیش از 60 ساختمان آموزشی و پژوهشی تشکیل شده است.

دانشگاه مانیتوبا به خاطر رضایت دانشجویانش از خدمات آموزشی این دانشگاه شهرت جهانی کسب کرده است و همچنین میزان قبولی پذیرش تحصیلی این دانشگاه 52 درصد اعلام شده است. دانشگاه مانیتوبا کانادا بیش از 100 برنامه آموزشی در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ارائه می‌کند که در این بین رشته‌های پرطرفدار دانشگاه مانیتوبا، رشته‌های مهندسی، پرستاری، مددکاری اجتماعی و MBA است.

دانشگاه مانیتوبا بیش از 29 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارد که بیش از 145 هزار فارغ التحصیل از سرتاسر دنیا از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند و براساس آمار، نرخ اشتغال دانشگاه مانیتوبا 83 درصد اعلام شده است.

دانشگاه مانیتوبا کانادا هر ساله 17 میلیون دلار به جوایز و 6 میلیون دلار به بورسیه تحصیلی دانشجویان خود اختصاص می‌دهد که از میان حدود 2800 جایزه و کمک‌های مالی، هرساله به 1400 دانشجوی سال اولی خود بورسیه ورودی اعطا می‌کند.

دانشجویان بین‌المللی محصل در دانشگاه مانیتوبا به منظور تامین نیازهای مالی زندگی در کشور کانادا نیاز به کار کردن در زمان تحصیل خود دارند، از این رو این دانشگاه همانند اکثر دانشگاه‌های کشور کانادا به دانشجویان خود اجازه کار کردن در زمان تحصیل را می‌دهد. البته گرفتن بورسیه تحصیلی هم یکی دیگر از راه‌های تامین هزینه‌های تحصیلی است که نیاز به پشت‌کار همه جانبه دانشجویان در دوره تحصیل دارد.

تنها زندگی کردن در کشورهای خارجی و کیلومترها دور از خانه هرگز انتخاب ساده‌ای نیست و به همین دلیل دانشگاه مانیتوبا کانادا برای تسهیل اقامت دانشجویان بین‌المللی خود گزینه‌های مختلف اقامتی را ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایط شخصی و بودجه خود از گزینه‌های مختلف داخل پردیس و یا خارج پردیس محل زندگی خود را انتخاب کنند. 

هرساله بیش از 1300 دانشجو از مزایای اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه مانیتوبا برخوردار می‌شوند و از امکانات و فضای موجود آن استفاده می‌کنند. همچنین این دانشگاه گزینه‌های مختلفی از خوابگاه‌های خارج از پردیس را برای دانشجویان متقاضی اقامت در خارج از دانشگاه ارائه می‌دهد. 

دانشگاه مانیتوبا کانادا

دانشگاه مانیتوبا در استان سرسبز مانیتوبا در کشور کانادا و در نزدیکی مرز کشور آمریکا قرار گرفته است. مرکز این استان شهر وینیپگ است که این دانشگاه بیش از 140 سال قبل در این شهر احداث شد و پس از گذشت بیش از یک قرن هنوز با ارائه آموزش‌های پژوهشی جز دانشگاه‌های برتر کشور کانادا محسوب می‌شود.

مردم این استان اغلب به فعالیت‌های معدنی و کشاورزی مشغول‌اند و البته شغل سنتی مردم این استان ماهی‌گیری است. زمین‌های کشاورزی زیادی از گندم، جو، جو صحرایی، آفتاب گردان و پنبه در این استان وجود دارد که با توجه به این منابع، صنایع غذایی در این استان قدرت خوبی دارد. 

به طور کلی هزینه‌های زندگی کردن در استان مانیتوبا کانادا پایین است و مکان بسیار مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی است که به قصد مهاجرت تحصیلی وارد کشور پهناور کانادا شده‌اند. همچنین علاوه بر پایین بودن هزینه‌های اساسی همچون: اجاره خانه، انرژی و بیمه، شهریه دانشگاه‌های این استان نیز به نسبت دیگر استان‌های کانادا کمتر است.

از آنجایی که هزینه‌های زندگی و تحصیل در استان و دانشگاه مانیتوبا بسیار پایین است، اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه یک مورد بسیار خوب برای ایرانیانی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. خواندن مطلب مهاجرت چیست و کشورهای مهاجر پذیر کدامند؟ در وبلاگ لتس گو یونی به شما در زمینه مهاجرت تحصیلی اطلاعات زیادی می‌دهد.

رشته های دانشگاه مانیتوبا کانادا

دانشگاه مانیتوبا در 14 دانشکده بیش از 100 برنامه آموزشی در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌کند که کار را برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه راحت کرده است.

دانشکده کشاورزی و علوم غذایی: برنامه‌های آموزشی این دانشکده در راستای ارتقای سلامت انسان از طریق تغذیه مناسب، مدیریت محصولات زراعی، تولید محصولات غذایی جدید و ... می‌باشد و دانشجو را برای شغلی متناسب با علایق او آماده می‌کند. رشته‌های تحصیلی این دانشکده عبارت اند از: تجارت کشاورزی، علوم غذایی، علوم تغذیه انسان، زراعت و ... 

دانشکده معماری: این دانشکده در رشته‌های معماری، برنامه‌ریزی شهری، طراحی داخلی و معماری محیط در مقاطع مختلف آموزش‌های تخصصی ارائه می‌کند.

دانشکده هنر: در دانشکده هنر دانشگاه مانیتوبا رشته‌های مربوط به  علوم اجتماعی و علوم انسانی که دو دسته اصلی مطالعات در حوزه هنر هستند ارائه می‌شود و گاهی "هنرهای آزاد" نیز نامیده می‌شوند. برخی رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی این دانشکده عبارت‌اند از: مطالعات اروپای مرکزی و شرقی، مرکز مطالعات آسیایی، جرم شناسی، اقتصاد سیاسی جهانی، مطالعات یهودیت، مطالعات کار، مطالعات آمریکای لاتین، مطالعات قرون وسطایی، مطالعات زنان و ...

مدرسه هنر: این مدرسه در اجرای شیوه‌های معاصر در هنرهای تجسمی، طراحی، آموزش، تمرینات استودیویی و تاریخ هنر نقشی اساسی در میان دانشگاه‌های غرب کانادا ایفا می‌کند. رشته‌های تحصیلی این دانشکده عبارت‌اند از: طراحی، گرافیک، نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی و ... 

مدرسه تجارت Asper: دانشجویانی که در این مدرسه تحصیل می‌کنند به دلیل ارتباط قوی این دانشگاه با جامعه تجارت کانادا و در منطقه‌ای با تقاضای کار بالا در همه صنایع رشد می‌کنند و کلاس‌های صمیمی و دوره‌های پویای این دانشکده فرصتی برای تبادل ایده و کاوش در مسائل و چالش‌های تجارت جهان امروز است. رشته‌های تحصیلی همچون: حسابداری، امور مالی، تجارت بین‌الملل، بازاریابی، مدیریت و ... در این دانشکده تدریس می‌شود.

دانشکده آموزش و پرورش: در این دانشکده سعی بر ارائه آموزش‌های تجربه محور در زمینه فرایندهای آموزشی شده است تا معلمانی با تجربه تحویل جوامع شوند و آموزش‌ها در محیط کلاس‌های درس و در کنار دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

دانشکده فنی مهندسی: در این دانشکده رشته‌های پرتقاضای مهندسی همچون: مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی و ... در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می‌شود.

دانشکده محیط زیست، زمین و منابع Clayton H. Riddell: هدف اصلی این دانشکده ارائه آموزش‌های اختصاصی در زمینه محیط زیست و به منظور نجات زمین در آینده است. رشته‌هایی همچون: علوم جغرافیای فیزیکی، علوم محیط زیست، علوم زمین شناسی و ... در این دانشکده ارائه می‌شود.

دانشکده علوم سلامت Rady: این دانشکده از 6 مدرسه و کالج تخصصی در زمینه‌های: بهداشت دندان، دندانپزشکی، پزشکی، پرستاری، داروسازی و علوم بازپروری تشکیل شده است که رشته‌های تخصصی در زمینه سلامت را ارائه می‌دهد.

دانشکده حرکت شناسی و مدیریت تفریح: رسالت علمی این دانشکده ایجاد تحول در زمینه فعالیت‌های بدنی، حرکت انسان، ورزش و اوقات فراغت است که به ایجاد جوامع و زندگی سالم کمک می‌کند. رشته‌های تحصیلی این دانشکده: حرکت شناسی، ورزش درمانی، تربیت بدنی، مدیریت تفریح و توسعه جوامع انسانی و ... است.

دانشکده حقوق: تمرکز دانشکده حقوق دانشگاه مانیتوبا بر چالش‌های حقوقی جوامع و حرفه وكالت مدرن معطوف است و آموزش‌های این دانشکده در جهت خدمت به منافع عمومی است. رشته‌هایی همچون حقوق، وکالت، حقوق بشر و ... در مقاطع مختلف در این دانشکده تدریس می‌شوند.

دانشکده موسیقی Desautels: تحصیلاتی که در دانشکده موسیقی Desautels ارائه می‌شود دانشجو را برای طیف گسترده‌ای از مشاغل از جمله اجرای سنتی، آموزش موسیقی، آهنگسازی و بسیاری از مشاغل مرتبط با موسیقی و هنر آماده می‌کند. رشته‌های این دانشکده عبارت اند از: کارشناسی موسیقی و مطالعات موسیقی جاز 

دانشکده مددکاری اجتماعی: برنامه های مطالعاتی این دانشکده دانشجویان را برای انجام کارهای اجتماعی در همه سطوح آماده می‌کند.

دانشکده علوم: در این دانشکده رشته‌های تخصصی در زمینه علوم زیستی، شیمی، علوم کامپیوتر، ریاضیات، فیزیک و نجوم، میکروبیولوژی و آمار در مقاطع مختلف ارائه می‎شود.

بورسیه دانشگاه مانیتوبا

هر ساله دانشگاه مانیتوبا کانادا طیف گسترده‌ای از بورسیه تحصیلی به دانشجویان جدید و مستمر تمام وقت و نیمه وقت خود ارائه می‌دهد که نیاز مالی داشته باشند و موفقیت تحصیلی کسب کنند. مبلغ این بورسیه ها از 100 تا 1000 دلار کانادا متغیر است و سالانه بیش از 6 میلیون دلار بورسیه تحصیلی از طرف این دانشگاه اعطا می‌شود.

بورسیه تحصیلی ورودی دانشجویان بین‌المللی که در دوره‌های کارشناسی پذیرش تحصیلی گرفته باشند براساس سوابق تحصیلی دوره‌ دبیرستان محاسبه می‌شود که باید حداقل 85 درصد از امتیاز را کسب کند.

مبلغ این بورسیه تحصیلی به دانشجویی با میانگین 95 درصد 3 هزار دلار کانادا، میانگین 90 درصد 2 هزار دلار کانادا و میانگین 85 درصد 1 هزار دلار کانادا است که پس از انجام مراحل ثبت پذیرش تحصیلی به دانشجو پرداخت می‌شود.

یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی دانشجویان بین المللی دوره‌های کارشناسی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در زمان تحصیل در دانشگاه مانیتوبا پیشرفت تحصیلی داشته باشند و موفقیت‌های علمی کسب کنند که مبلغ آن بسته به شرایط هر دانشجو متفاوت است.

هزینه تحصیل در دانشگاه مانیتوبا کانادا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه مانیتوبا کانادا به نسبت بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا پایین‌تر است و گزینه بسیار مناسبی برای ایرانیانی است که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند. 

شهریه دانشگاه مانیتوبا در مقطع کارشناسی و برای یک سال تحصیلی در رشته‌های مختلف متفاوت است که این مبلغ به طور تقریبی از 15.800 دلار کانادا تا 27 هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی متغییر است. به طور میانگین شهریه ثابت 17,300 دلار برای دانشجویان بین‌المللی درنظر گرفته شده است.

برای مثال شهریه یک سال تحصیل در رشته‌های کشاورزی 19 هزار دلار، رشته‌های هنر 15.800 دلار، رشته تجارت 21.300 دلار، رشته‌های مهندسی 22.600 دلار، رشته حقوق 27.900 دلار و رشته پرستاری 19.400 دلار است که البته هزینه‌های دیگری همچون: ملزومات تحصیل، هزینه غذا، هزینه خوابگاه و ... نیز به مبلغ شهریه هر فرد اضافه می‌شود.

رنک دانشگاه مانیتوبا کانادا

براساس رنکینگ‌ وب سایت QS در سال 2023 رتبه دانشگاه مانیتوبا کانادا بین 651 تا 700 دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته است و همچنین رتبه 21–22 در کشور کانادا را از آن خود کرده است.

پذیرش دانشگاه مانیتوبا کانادا

دانشگاه مانیتوبا در زمان‌های مختلفی از سال برنامه پذیرش تحصیلی دانشجویان را انجام می‌دهد و بسته به رشته و مقطع تحصیلی، شرایط عمومی و اختصاصی مورد نیاز باید از سوی دانشجوی متقاضی ارائه ‌شود. مدارک مورد نیاز در زمان اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه به شرح زیر است:

•    مدرک پیش دانشگاهی برای پذیرش در دوره کارشناسی

•    مدرک کارشناسی با حداقل معدل 15 برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد

•    ترجمه رسمی مدارک و سوابق تحصیلی

•    داشتن شرایط مخصوص هر رشته تحصیلی

•    داشتن مهارت زبان انگلیسی

مدرک TOEFL: حداقل نمره 86

مدرک IELTS: حداقل نمره 6.5

مدرک CAEL: حداقل نمره 60

مدرک IAEP: گذراندن سطح 5

مدرک PTE: حداقل نمره 58

مدرک CAE: حداقل نمره 180

مدرکCan TEST:  حداقل نمره 4.5 در بخش خواندن و شنیدن و حداقل نمره 4 در بخش نوشتن

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، دانشگاه مانیتوبا بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر برای تحصیل در کانادا وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.