دانشگاه آتاباسکا کانادا Athabasca University که به اختصار AU خوانده می‌شود، یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی و دولتی استان آلبرتاست که در شهر کلگری قرار دارد. این موسسه آموزشی که در اصل از طریق آموزش از راه دورِ آنلاین برای تحصیل در کانادا فعالیت می‌کند، یکی از چهار موسسه آموزشی جامع آکادمیک و تحقیقاتی آلبرتاست و به عنوان اولین دانشگاه آموزش از راه دور کانادا شناخته شده است. جهت اطلاع از نحوه اخذ پذیرش تحصیلی و تحصیل در دانشگاه آتاباسکا کانادا با لتس گو یونی همراه شوید.

پردیس دانشگاه آتاباسکا

در اواخر دهه 60 میلادی سال‌ها پس از بنا و شروع به کار دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری و دانشگاه لث‌بریج، دانشگاه آتاباسکا به عنوان چهارمین موسسه آموزشی دولتی استان در سال 1967 شروع به کار کرد. دانشگاه آتاباسکا کانادا با از میان برداشتن مرزهای کشورها، آموزش را برای تمامی افراد علاقه‌مند در سراسر دنیا مهیا کرده و برای دانشجویان بین‌المللی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. پردیس اصلی این موسسه آموزشی در شهر آتاباسکا واقع شده و پردیس‌های دیگری نیز در شهرهای ادمونتون و سنت آلبر تاسیس شده است، اما شعبه جدید Athabasca University در شهر کلگری دایر است. 

امروز نیز اکثر دوره‌های تحصیلی در دانشگاه آتاباسکا کانادا از طریق آموزش از راه دور و آنلاین تدریس می‌شود، اما برخی از برنامه‌های تحصیلی یا برخی از واحد‌ها به صورت حضوری و رو در رو برگزار می‌شود. در واقع آموزش در دانشگاه آتاباسکا کانادا به سه روش آموزش فردی، آموزش جمعی آن‌لاین و آموزش گروهی صورت می‌گیرد.

دوره های آموزشی در دانشگاه آتاباسکا

آموزش فردی: در این روش با کتب درسی، نرم افزار و محتوای ویدئویی مورد نیاز دانشجویان از سوی موسسه آموزشی ارائه می‌شود و هر ترم تحصیلی با یک برنامه هفتگی از پیش تعیین شده برگزار می‌شود. هر یک از درس‌های طور ترم یک استاد دارد که تدریس، بررسی تکالیف و ارزیابی دانشجو به عهده او خواهد بود. آزمون‌های پایان‌ترم پردیس‌ها و موسسات آموزشی دانشگاه Athabasca یا در دانشگاه‌های هم‌پیمان این موسسه آموزشی برگزار می‌شود.

آموزش جمعی آن‌لاین: پذیرش تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی به نسبت دوره‌های کارشناسی محبوبیت بیشتری در میان متقاضیان تحصیل در کانادا دارد و با به طور معمول سه بار در سال پذیرش تحصیلی اعطا می‌شود. بستر اصلی در سیستم مدیریت آموزش توسط کنفرانس وب است که با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Adobe Connect و شبکه‌های اجتماعی این موسسه آموزشی با elgg-based Athabasca Landing تقویت می‌شود. 

آموزش گروهی: در این روش آموزشی که به صورت حضوری در آلبرتا برگزار می‌شود، دانشجویان در فضایی مشابه کلاس‌های درسی دانشگاه گردهم می‌آیند و به صورت دوره‌های دانشگاهی تدریس می‌شود. دانشجویانی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این دوره می‌شوند باید در طول 4 ماه دوره خود را به پایان برسانند؛ این دوره‌ها دوبار در سال پذیرش تحصیلی دارد و درماه‌های سپتامبر و ژانویه شروع می‌شود.

رشته های تحصیلی دانشگاه آتاباسکا

دانشگاه آتاباسکا کانادا با ارائه برنامه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دیپلم، معادل کاردانی،کارشناسی، معادل کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان تحصیل در کانادا پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه آتاباسکا کانادا در زیرمجموعه رشته‌های هنرهای زیبا، مطالعات کاربردی، مدیریت بازرگانی، علوم انسانی، علوم پایه، علوم اجتماعی، مدیریت کسب‌وکار، معماری، هنرهای تجسمی، مشاوره، بهداشت و سلامتی، سیستم‌های اطلاعاتی، و مطالعات بین رشته‌ای کارشناسی ارشد هنر قرار گرفته‌اند.

به طور کلی برنامه‌های تحصیلی دانشگاه آتاباسکا کانادا در دو بخش عمده مرکز آموزش از راه دور و مرکز تحقیقات از راه دور تقسیم می‌شوند که مقاطع مختلف تحصیلی را پوشش داده‌اند.

رنکینگ دانشگاه آتاباسکا

در سیستم ارزیابی دانشگاهی وبومتریک که بر اساس متغیرهای آموزشی و تحقیقاتی به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها می‌پردازد، دانشگاه Athabasca در جایگاه 47 ملی کانادا، رتبه 342 قاره‌ای در آمریکا و 1766 جهانی قرار گرفته است.

موسسات آماری رتبه‌بندی دانشگاهی دیگر مانند تایمز و QS یا مکلین کانادا به تازگی نامی از Athabasca University نبرده‌اند. 

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آتاباسکا

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه Athabasca کانادا چندان دشوار نیست؛ تنها باید سوابق تحصیلی مانند مدرک آخرین مقطع تحصیلی، ریز نمرات و مدرک زبان به صورت آن‌لاین برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال شود تا پس از بررسی‌های لازم مقدمات ثبت نام فراهم شود. متقاضی در هنگام ثبت باید 16 سال تمام باشد تا بتواند برای اخذ مدرک دیپلم از این موسسه آموزشی پذیرش تحصیلی دریافت کند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری در موسسه آموزشی Athabasca University می‌توان تحصیل در کانادا را در رزومه تحصیلی خود به ثبت رساند.

هر یک از برنامه‌های تحصیلی این موسسه آموزشی فارغ از مقطع یا رشته تحصیلی، مدارک و شرایط مشخصی جهت اخذ پذیرش تحصیلی نیاز دارند؛ توجه داشته باشید که جهت اخذ پذیرش از برخی برنامه‌ها باید آخرین مدرک تحصیلی متقاضی با رشته مورد نظر جهت ادامه تحصیلی مرتبط باشد. برای مطالعه این فهرست و ثبت درخواست پذیرش تحصیلی می‌توانید با مشاوران کارآزموده لتس گو یونی مشورت کنید. 

پس از آماده کردن مدارک و مهیا کردن شرایط نوبت به ثبت درخواست پذیرش تحصیلی برای تحصیل در کانادا می‌رسد. برای این منظور باید با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی Athabasca University مکاتبه و مدارک را ارسال کرد. افزون بر مکاتبات اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل، می‌توانید از ساعت 8:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر با این افراد تماس تلفنی داشته باشید. 

اخذ پذیرش تحصیلی از برنامه‌های آموزش از راه دور Athabasca University نیاز به تسلط کافی به زبان انگلیسی دارد؛ چرا که منابع آموزشی به زبان انگلیسی در دسترس دانشجو قرار می‌گیرد و دسترسی به استادان کمی پیچیده‌تر از برنامه‌های حضوری است. به همین علت ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی اهمیت بسیاری دارد. 

دانشگاه آتاباسکا کانادا این امکان را برای دانشجویان ایجاد کرده تا با شرکت در برنامه‌های بین‌المللی آن با گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی برای ادامه تحصیل به دیگر کشورها منتقل شوند؛ افزون بر این، دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه Athabasca سابقه و امتیازی خوبی برای یافتن شغل و مهاجرت کاری به این کشور رقم می‌زند. تجربه تحصیل در دانشگاه Athabasca ادامه تحصیل در این کشور را برای مقاطع بالاتر آسان‌تر می‌کند.

ددلاین دانشگاه آتاباسکا

بر اساس سیستم آموزشی این کشور دانشجویان بین‌المللی هم جهت تحصیل در کانادا پیش از هرگونه اقدامی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها باید به ددلاین یا ضرب‌العجل موسسات آموزشی توجه کرد و تا تاریخ مشخصی برای ارسال مدارک و ثبت نام اقدام کرد. اما روش آموزشی در دانشگاه آتاباسکا کانادا موجب شده تا درخواست پذیرش تحصیلی و ارسال مدارک ددلاینی نداشته باشد؛ به همین دلیل هر زمانی که تصمیم به تحصیل در کانادا بگیرید می‌توانید درخواست پذیرش تحصیلی خود را ثبت کنید. 

به دلیل انعطاف‌پذیری دانشگاه آتاباسکا کانادا در زمان ثبت درخواست پذیرش تحصیلی شروع ترم و در نتیجه تاریخ فارغ‌التحصیلی هر یک از دانشجویان با دیگری کمی متفاوت خوهد بود. اما برای ثبت نام در دانشگاه آتاباسکا باید به تاریخ ددلاین دانشگاه توجه داشت؛ به طور کلی 30 روز پیش از آغاز دوره باید در سامانه ثبت نام کرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه آتاباسکا

بر طبق قوانین برخی دانشگاه های کانادا جهت بررسی وضعیت دانشجو پیش از صدور پذیرش تحصیلی مبلغی به عنوان application fee پرداخت دریافت می‌شود که در این موسسه آموزشی 154 تا 214 دلار اعلام شده است. متقاضی تحصیل در کانادا در دانشگاه آتاباسکا این مبلغ را باید در هنگام ثبت نام پرداخت کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه Athabasca بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی سالانه حدود 12 هزار تا 20 هزار دلار برآورد می‌شود. با توجه به تنوع برنامه‌های تحصیلی و مقاطع دیپلم تا دکتری، تحصیل در Athabasca University مقرون به صرفه است. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه آتاباسکا

برنامه‌های کمک‌هزینه دانشگاه آتاباسکا کانادا به دانشجویان برتر هر ترم تحصیلی ارائه می‌شود؛ در واقع این موسسه آموزشی بورسیه تحصیلی از شروع دوره تحصیلی ندارد. برخی از این برنامه‌ها نیاز به ثبت‌نام و ارائه شرایط و مدارک مشخصی دارند.

برای اپلای و اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید روی کمک لتسگو یونی حساب باز کنید. با ما تماس بگیرید و یا از طریق سایت، وقت مشاوره رزرو نمایید.