کیفیت آموزش در دانشگاه های مالزی در دهه اخیر مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است. بسیاری از دانشگاه‌های مشهور اروپایی و آمریکایی پردیس‌هایی مجهز در این کشور تاسیس کرده‌اند؛ به این ترتیب تحصیل در مالزی نقش سکوی پرتابی معتبر به سوی کشورهای اروپایی و آمریکا را ایفا می‌کند. تحصیل در مالزی نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مالزی و ویزای تحصیلی این کشور است. جهت آگاهی از نحوه اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی مالزی و همچنین آشنایی با این کشور تا پایان این بخش لتس گو یونی را همراهی کنید.

تحصیل در مالزی به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد.

مالزی کجاست

مالزی، کشوری در جنوب شرق آسیا، درست در شمال اکوادور واقع شده و از دو منطقه غیریکپارچه تشکیل شده است؛ شبه‌جزیره مالزی که مالزی غربی هم خوانده می‌شود، و مالزی شرقی که در جزیره بورنئو قرار گرفته است. 

پایتخت این کشور، شهر کوالالامپور، در قسمت غربی شبه‌جزیره واقع شده است و حدود 40 کیلومتر از ساحل فاصله دارد؛ مرکز اداری و مدیریتی این کشور، شهر پوتراجایا، نیز در 25 کیلومتری پایتخت واقع شده است. 

کشور مالزی در نتیجه ادغام سیاسی قلمروهایی تشکیل شده است که قبلا تحت سلطه بریتانیا قرار داشتند. زمانی که این کشور در 16 سپتامبر سال 1963 تاسیس شد، شامل قلمروهای مالایا (شبه‌جزیره مالزی)، جزیره سنگاپور، کلونی‌های ساراواک و سابا در برنئوی شمالی می‌شد، اما در سال 1965، سنگاپور از کشور مالزی جدا شد و به یک جمهوری مستقل تبدیل شد. این کشور در سال 2019 حدود 33 میلیون نفر جمعیت داشته است که زبان رسمی آن‌ها زبان مالایی و مذهب رسمی‌شان اسلام است. 

شبه‌جزیره مالایا که در منطقه غربی مجمع‌الجزایر جنوب شرق آسیا امتداد پیدا می‌کند، برای مدت‌ها به عنوان پیوندی مهم بین خشکی و جزایر جنوب شرق آسیا به شمار می‌رفته است. از آنجایی که این کشور خود بین دو منطقه تقسیم می‌شود، تاریخ این کشور را تنها می‌توان در یک زمینه جغرافیایی گسترده‌تر بررسی کرد. تنگه مالاکا، که شبه‌جزیره را از مجمع‌الجزایر جدا می‌کند، تلاقی‌گاهی برای آدم‌ها، فرهنگ‌ها، و تجارت در این دو منطقه بوده است. تاثیرات چین، هند، خاور میانه، و بعدتر اروپا را می‌توان بر روی این منطقه به وضوح مشاهده کرد. 

تحصیل در مالزی 2020

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی از 150 کشور مختلف از سرتاسر دنیا کشور مالزی را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می‌کنند؛ چرا که این کشور محیطی چندفرهنگی و پویا دارد و از نظر اعطای پذیرش تحصیلی به دانشجویان خارجی و جذب متقاضیان مهاجرت تحصیلی در آسیا در رتبه یازدهم دنیا قرار گرفته است. 

چرا تحصیل در مالزی

کشور مالزی یکی از بهترین کشورهای آسیایی برای ادامه تحصیل به شمار می‌رود؛ چرا که از این کشور در منطقه به عنوان کشور امنی شمار یاد می‌شود، از دیدنی‌ها و مناظر طبیعی بکر و شگفت‌انگیزی برخوردار است، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبتا پایین است که مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است؛ اما با این وجود می‌توان کیفیت زندگی بالایی را در آن تجربه کرد، سیستم آموزشی این کشور در سطح بین‌المللی شناخته شده و معتبر است. به علاوه، با اینکه زبان مالایی زبان رسمی این کشور است، اما زبان انگلیسی نیز در بین مردمان این کشور بسیار رایج است.

این نکته هم شایان ذکر است که اخذ ویزای تحصیلی مالزی بسیار آسان است که در بخش‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت. به این ترتیب این کشور را می‌توان به عنوان یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی در کشورهای خارجی آسیایی برشمرد. 

تحصیل کارشناسی در مالزی

دوره کارشناسی در دانشگاه های مالزی 3 تا 4 ساله برنامه‌ریزی شده است. قوانین دانشگاه های مالزی در شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی متفاوت است؛ برخی دانشگاه‌ها شرط معدل بالای 17 دارند و برخی دیگر شرایط سنی زیر 25 سال برای این مقطع تعریف کرده‌اند. میانگین شهریه دانشگاه‌های این کشور در این مقطع برای هر ترم حدود 15 هزار تا 25 هزار رینگیت اعلام شده است.

تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های مالزی 2 تا 3 ساله است؛ جهت اخذ پذیرش تحصیلی باید به شرایط سنی، شرط معدل و ارتباط رشته مقطع لیسانس با برنامه تحصیلی این مقطع توجه کرد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه بستگی دارد و به طور میانگین به ازای هر ترم حدود 7 هزار تا 15 هزار رینگیت تخمین زده می‌شود.

تحصیل دکتری در مالزی

دوره دکتری در دانشگاه های مالزی حدود 3 تا 5 سال طول می‌کشد. شرایط سنی، ارتباط رشته تحصیلی مقاطع پیشین، معدل آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات از جمله موارد مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی این مقطع محسوب می‌شوند. میانگین شهریه این مقطع ترمی حدود 7 هزار تا 12 هزار رینگیت اعلام شده است.

تحصیل پزشکی در مالزی

رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی از گران‌ترین برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شوند؛ شهریه سالانه این رشته‌ها حدود 3 هزار تا 6 هزار دلار برآورد می‌شود. اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مالزی در رشته‌های پزشکی به دانشگاه منتخب بستگی دارد.

مهاجرت تحصیلی به مالزی نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مالزی و ویزای تحصیلی دارد.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مالزی

به منظور مهاجرت تحصیلی به این کشور پیش از هر چیز باید شرایط و مدارک مشخصی را مهیا کرد. اخذ پذیرش تحصیلی از برخی دانشگاه های مالزی و در برخی رشته‌ها نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد؛ اما به‌طور کلی اعطای پذیرش تحصیلی آن‌ها از طریق بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی صورت می‌گیرد.
بر اساس نظام آموزشی دانشگاه های مالزی شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی (معدل بالای 17)، شرایط سنی و گپ تحصیلی، و نمره مدرک زبان انگلیسی در مرحله ثبت درخواست پذیرش تحصیلی اهمیت بسیاری دارد. اما برای دریافت لیست دقیق مدارک مورد نیاز رشته تحصیلی منتخب از دانشگاه موردنظر برای اخذ پذیرش تحصیلی باید سایت رسمی دانشگاه را مطالعه کرد.

پس از مهیا کردن شرایط و مدارک مورد نیاز و ارسال آن‌ها برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی، نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود. این نامه مهم‌ترین مدرک برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی محسوب می‌شود.

ویزای تحصیلی مالزی 

به منظور دریافت ویزای تحصیلی مالزی باید نامه پذیرش تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های مالزی را به همراه مدارک و فرم پر شده مشخصی برای سفارت ارسال کنید؛ مدارکی همچون عکس، اسکن یا کپی پاسپورت (با حداقل 1 سال اعتبار)، آخرین مدرک تحصیلی، گواهی سلامت و گواهی تمکن مالی باید به همراه گواهی پذیرش تحصیلی از دانشگاه به سفارت ارسال شوند. بعد از بررسی مدارک متقاضی مهاجرت تحصیلی، با احتمال بسیار بالایی مهر ویزای تحصیلی مالزی روی پاسپورت زده خواهد شد.

دانشگاه های مالزی 

اگر برای مهاجرت تحصیلی کشور مالزی را انتخاب کرده باشید، باید بدانید که این کشور میزبان چندین پردیس دانشگاهی بین‌المللی از دانشگاه‌های سایر کشورهاست که هدفشان بهبود و گسترش طیف تحصیلات تکمیلی در این منطقه است. برای مثال دانشگاه ناتینگهامِ بریتانیا و دانشگاه موتاش استرالیا در این سرزمین پردیس و شعبه‌ای مجهز تاسیس کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری دولت این کشور در پردیس‌های بین‌الملل، منجر به توسعه شهر دانشگاهی (EduCity) در ایالت جهور شده است که فقط 5 کیلومتر با سنگاپور فاصله دارد. این پردیس 140 هکتاری هشت شعبه بین‌الملل را در خود جای داده است که از دانشگاه‌های پیشروی سرتاسر دنیا هستند: دانشگاه ریدینگ بریتانیا، دانشگاه ساوتهمتون بریتانیا، دانشگاه پزشکی نیوکسل بریتانیا، موسسه فناوری دریایی هلند، دانشگاه خصوصی رافلز سنگاپور، و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی امریکا (هنرهای سینمایی).

در حالی که رشد دانشگاه‌های خارجی در این کشور طیف تنوع آموزش عالی در این کشور را گسترش داده است، دانشگاه های مالزی (دانشگاه‌های داخلی) آن را هم نباید نادیده گرفت. سیستم آموزش عالی این کشور در رتبه‌بندی‌های قدرت سیستم آموزش عالی QS در سال 2018 توانست رتبه 25 را از آن خود کند. در ادامه چند مورد از دانشگاه های مالزی را به شما معرفی میکنیم.

دانشگاه مالایا (UM)

قدیمی‌ترین و برترین دانشگاه این کشور، دانشگاه مالایا نام دارد که در رتبه‌بندی جهانی QS در سال 2019 موفق به کسب رتبه 87 شد (با 27 پله رشد نسبت به سال گذشته). دانشگاه مالایا در مرکز شهر کوالالامپور واقع شده است. سالانه بیش از 21 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مالایا می‌شوند. دانشگاه مالایا یکی از محبوب‌ترین موسسات آموزشی کشور مالزی برای متقاضیان تحصیل در کوالالامپور به حساب می‌آید.

دانشگاه مالایا به صورت پیوسته دپارتمان‌های میان‌رشته‌ای خود را افزایش می‌دهد و به خاطر پوشش دادن 35 مورد از 48 رشتۀ موجود در رتبه‌بندی‌های دانشگاهی جهانی QS  بر اساس رشته توانسته است رتبه 400 را به خود اختصاص بدهد. همچنین دانشگاه مالایا به دلیل مطالعات توسعه‌ای در تمامی رشته‌های مهندسی، و مدیریت کتابداری و اطلاعات، در میان 50 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است.

دانشگاه کبانگسان مالزی (UKM) 

دانشگاه کبانگسان که در بانگی، ایالت سلانگور و در 35 کیلومتریِ جنوب شهر کولالامپور قرار گرفته است، در سال 219 توانست با 46 پله صعود در رتبه‌بندی‌های جهانی به جایگاه 184 جهانی برسد. دانشگاه کبانگسان که سالانه به 27 هزار دانشجو پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند، برنامه‌های بسیار قدرتمندی در رشته‌های آموزش، سیاست، مهندسی، حقوق و ریاضیات ارائه می‌دهد. دانشگاه کبانگسان مالزی یک دانشگاه ارشد هم در پردیس اصلی خود و یک دانشکده پزشکی در حومه‌های شهر چراس دارد. یک پردیس از این دانشگاه نیز در شهر کوالالامپور واقع شده است و میزبان گرمی برای متقاضیان تحصیل در کوالالامپور محسوب می‌شود.

دانشگاه پوترا مالایا (UPM)

دانشگاه پوترا مالایا در رتبه‌بندی‌های جهانی سال 2019 به رشد خود ادامه داده است و از رتبه 229 به 202 صعود کرده است و در میان دانشگاه‌های برتر مالزی نیز رتبه سوم را دارد. دانشگاه پوترا مالایا که در سردانگ واقع شده است، یکی از دانشگاه‌های پژوهشی پیشرو در این کشور به شمار می‌رود که در سال 1931 و به عنوان یک دانشکده کشاورزی تاسیس شده بود. این میراث را می‌توان در عملکرد دانشگاه پوترا مالایا در رتبه‌بندی‌های مبتنی بر رشته مشاهده کرد. 23 برنامه تحصیلی این دانشگاه نام دانشگاه پوترا مالایا را در میان رتبه‌بندی جهانی ثابت نگه داشته است.

نام دانشگاه پوترا مالایا در میان 100 دانشگاه برتر در رشته کشاورزی، جنگلداری و مهندسی شیمی دیده می‌شود. 

دانشگاه ساینس مالزی (USM)

دانشگاه ساینس که به نام دانشگاه علوم مالزی هم شناخته می‌شود، در حال حاضر رتبه 207 را در رتبه‌بندی‌های جهانی دارد و بر اساس رتبه‌بندی‌های رشته‌ای QS، در میان 50 دانشگاه برتر جهان در رشته‌های مهندسی معدن بوده است. 

دانشگاه علوم مالزی سه پردیس دارد که پردیس اصلی در پنانگ است، پردیس پزشکی در کلانتان قرار دارد و پردیس مهندسی در نیبونگ تیبال واقع شده است. دانشگاه ساینس یا همان دانشگاه علوم مالزی تصمیم دارد مرکزی را هم در پردیس بین‌الملل شهر کوالالامپور افتتاح کند.

دانشگاه تکنولوژی مالزی (UTM) 

دانشگاه تکنولوژی مالزی هم در میان 250 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد که در ایالت جوهور جای گرفته است. دانشگاه تکنولوژی مالزی به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه مهندسی و فناوری عمومی در مطالعات تکنیکی تخصص دارد و انواع گرایش‌های رشته مهندسی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این مسئله را می‌توان در رتبه‌بندی‌های رشته‌ای دانشگاه تکنولوژی مالزی نیز مشاهده کرد: وجود 14 مورد رتبه زیر 100 در رشته‌های معماری و شاخه‌های مهندسی. 

سایر دانشگاه های مالزی

علاوه بر این دانشگاه‌ها، چند موسسه آموزشی دیگر در این کشور نیز در رتبه‌بندی‌های جهانی QS مشاهده می‌شوند که عبارتند از: دانشگاه UCSI (رتبه 481 در سال 2019)، دانشگاه فناوری پتروناس (رتبه 521-530)، دانشگاه تیلور (رتبه 60-650)، دانشگاه اوتارای (رتبه 601-650) و چهار موسسه آموزشی دیگر.

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مالزی باید به شرایط سنی و شرط مهدل توجه ویژه داشت.

تحصیل رایگان در مالزی 

تحصیل رایگان در مالزی مختص مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تعریف شده و نیازمند شرایط خاصی است؛ برای این منظور متقاضی باید نمره آخرین مدرک تحصیلی بالایی ارائه دهد. افزون بر این، شرایط سنی زیر 40 سال و نمره آیلتس بالای 6.5 نیز داشته و رشته انتخابی برای تحصیل باید ارتباط مستقیمی با رشته تحصیلی پیشین داشته باشد. ارائه سوابق تحصیلی چشمگیر می‌تواند نقش بسیار مهمی در نتیجه نهایی ایفا کند.

نا گفته نماند که برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی متنوعی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در مالزی طراحی شده که در کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیل در مالزی بسیار مهم هستند.

بورسیه تحصیلی مالزی

اگر دانشجوی تمام‌وقت در مقطع فوق لیسانس یا دکتری در یکی از دانشگاه های مالزی باشید، با کسب تاییده از دانشگاه می‌توانید از شرایط بورس تحصیلی بهره‌مند شوید که البته صرفا برای انجام کارهای تحقیقاتی ارائه می‌شود. 

معیارهای انتخاب افراد برای بورسیه شدن در دانشگاه های مالزی عبارتند از داشتن مدرک دانشگاهی معتبر و ارزشمند، کیفیت بالای پروپوزال و دانش بالای زبان انگلیسی. این بورسیه شامل هزینه بلیط هواپیما، هزینه تحصیل، کمک‌هزینه ماهانه، هزینه کتاب، بیمه و هزینه پایان‌نامه می‌شود. 

البته فراموش نکنید که برای کسب بورس تحصیلی در مقطع فوق لیسانس باید زیر 40 سال و برای دکترا باید زیر 45 سال سن داشته باشید. همچنین باید حداقل معدل مورد نظر دانشگاه را کسب کرده باشید تا این بورس شامل حال متقاضی مهاجرت تحصیلی در این کشور شود. به علاوه، داشتن مدرک تافل یا آیتلس (6.5)، داشتن سلامت پزشکی، ارائه پروپوزال و همچنین نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه الزامی است. 

آب و هوای مالزی 

کشور مالزی در طول سال آب و هوایی گرمسیری دارد، البته به خاطر نزدیکی به آب، اغلب آن رطوبت هوای خاص مخصوص شهرهای ساحلی را هم در بیشتر مناطقش تجربه خواهید کرد. به رغم این‌ها، هوای این کشور هیچ‌وقت خیلی گرم نمی‌شود و دما به صورت متوسط در طول سال بین 20 تا 30 درجه است. حتی در ارتفاعات می‌توانید آب و هوای خنک‌تری را هم تجربه کرد. 

طبیعت و آب و هوای این کشور به این معناست که یک فصل مانسون را تجربه می‌کند، هرچند بسته به شهر مقصد سفر این فصل متفاوت خواهد بود. قسمت جنوب غرب این سرزمین فصل مانسون را از ماه می تا سپتامبر تجربه می‌کند، در حالی که در قسمت‌های شمال شرقی این فصل از نوامبر تا مارس ادامه دارد. در قسمت شبه‌جزیره مالزی به صورت متوسط سالی 2500 میلی‌لیتر باران می‌بارد، در حالی که در مالزی شرقی این میزان به 5080 میلی‌لیتر افزایش پیدا می‌کند. البته به جز در فصل مانسون، این پهنه آب و هوای دلنشینی دارد و روزهای آفتابی و گرم و شب‌های خنکی را تجربه خواهید کرد.

هزینه های زندگی در مالزی

واحد پول رسمی کشور مالزی رینگیت است که با نماد (MYR) نشان داده می‌شود و قیمت هر رینگیت مالزی در پاییز سال 1399 حدود 7 هزار تومان بوده است. یک خانواده چهارنفره برای مهاجرت تحصیلی به این کشور به صورت متوسط – بدون احتساب هزینه اجاره منزل – ماهانه 7500 رینگیت هزینه خواهد داشت. این مقدار برای افراد مجرد در مهاجرت تحصیلی به ماهی 2100 رینگیت کاهش پیدا میکند. برای مطالعه دقیق‌تر هزینه زندگی در مالزی به عمده مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک، مسکن، و حمل و نقل در کشور مالزی می‌پردازیم.

هزینه خورد و خوراک در مالزی

صرف یک وعده غذا در یک رستوران گرانقیمت 12 رینگیت هزینه خواهد داشت و یک میز دونفره سه وعده غذای اصلی در یک رستوران متوسط حدود 80 رینگیت برایتان خرج برمی‌دارد. صرف یک وعده فست‌فود در رستوران‌های زنجیره‌ای مانند مک‌دونالد هم حدود 15 دلار هزینه دارد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی 12 رینگیت و یک بطری آب معدنی کوچک 1.43 رینگیت قیمت دارد. 

برای کمتر کردن هزینه‌ها، می‌توان در منزل آشپزی کرد و اینجاست که دانستن قیمت اقلام مصرفی به کار می‌آید. قیمت این اقلام به این صورت است: یک لیتر شیر 7 رینگیت، یک قرص نان 3.27 رینگیت، یک کیلو برنج 4.23 رینگیت، یک کیلو پنیر محلی 47.57 رینگیت، یک کیلو فیله مرغ 12.42 رینگیت، یک کیلو گوشت 37.70 دلار، یک کیلو سیب 10.50 رینگیت، یک کیلو موز 6.33 رینگیت، یک کیلو پرتقال 9.34 رینگیت، یک کیلو گوجه 5.12 رینگیت، یک کیلو سیب‌زمینی 3.83 رینگیت، یک کیلو پیاز 4.18 رینگیت و یک سر کاهو 4.07 رینگیت.

هزینه حمل و نقل در مالزی 

هزینه بلیط یکطرفه وسایل حمل و نقل 3 رینگیت است، اما اگر کارت ماهانه بخرید، 100 رینگیت هزینه رفت و آمد شما در ماه خواهد شد. ورودی تاکسی 4 رینگیت است و به ازای هر کیلومتر 3 رینگیت به آن اضافه می‌شود. 

هزینه مسکن در مالزی

گفتنی است اجاره‌بهای  آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 2000 رینگیت است و برای یک آپارتمان سه‌خوابه به 3500 رینگیت در ماه افزایش پیدا می‌کند. اگر بخواهید در خارج از مرکز شهر آپارتمان اجاره کنید، هزینه شما به ترتیب به 1200 و 2200 رینگیت کاهش پیدا می‌کند. 

اخذ ویزای تحصیلی مالزی نیاز به ارائه نامه پذیرش تحصیلی دارد.

جاذبه های گردشگری مالزی 

سفر به مالزی دو تجربه کاملا متفاوت را به شما عرضه می‌دارد: شبه‌جزیره و برونئو. شبه‌جزیره یا مالزی غربی ملغمه‌ای از طعم‌های مالایی، چینی، و هندی را به همراه یک پایتخت کارآمد و مدرن به شما ارائه می‌دهد. برونئوی مالزی نیز دارای چندتا از جالب‌ترین دیدنی‌های این کشور است که عبارتند از جنگل‌های وحشی، اورانگوتان‌ها، قله‌های گرانیتی و قبایل دورافتاده. این‌ها در کنار چندین جزیره زیبا، استراحتگاه‌های لوکس و شهرهای دیدنی، این سرزمین را به یکی از برترین مقاصد توریستی دنیا بدل کرده‌اند. 

غارهای مولو

غارهای مولو در پارک ملی گونانگ مولو در برونئو قرار دارند. این پارک غارهای شگفت‌انگیزی را در خود جای داده است که در دل جنگل‌های استوایی قرار دارند. غار ساراواک که در یکی از غارهای زیرزمینی این منطقه یافت شده است، بزرگ‌ترین دالان غاری دنیا به شمار می‌رود و آنقدر بزرگ است که گفته می‌شود 40 هواپیمای بوئینگ 747 در آن جا می‌گیرد! 

جزایر پرهنتیان

جزایر پرهنتیان در سواحل شمال شرقی مالزی و در فاصله کمی از مرز تایلند واقع شده‌اند. این جزایر محبوب‌ترین مکان برای گردشگرانی است که به دنبال یک استراحت و تفریح کم‌هزینه در این کشور می‌گردند. در اینجا می‌توانید چندی از زیباترین سواحل دنیا را به تماشا بنشنید و با پرداخت هزینه بسیار پایین از تفریحاتی مانند شنا، قایق‌سواری، غواصی و ... لذت ببرید. 

جزایر لنگکاوی

لنگکاوی به عنوان شناخته‌شده‌ترین مقصد تفریحی مالزی، مجمع‌الجزایری متشکل از 99 جزیره زیبا در دریای آندامان است. سواحل ممتد و سفیدرنگ، تپه‌های پوشیده از درخت و قله‌های زیبا و چشم‌نواز، از جمله دیدنی‌های طبیعی این جزیره‌ها به شمار می‌روند. رستوران‌ها، غذاخوری‌ها و تفرجگاه‌های متعددی هم در این جزایر آماده خدمت‌رسانی به مسافران هستند.

برج‌های دوقلوی پتروناس

برجهای دوقلوی پتروناس، واقع در کوالالامپور، تا سال 2004 مرتفع‌ترین ساختمان دنیا بودند که با ساخته شدن برج تایپه 101 این مقام را از دست دادند. البته این برج‌های 88 طبقه هنوز هم بلندترین برج‌های دوقلوی دنیا لقب دارند. بر روی پل هوایی بین این دو برج می‌توانید به تماشا منظره زیبایی از پارک بزرگ اطراف ساختمان بایستید. 

روستای فرهنگی ساراواک 

روستای فرهنگی ساراواک فرصت خوبی برای تجربه زندگی در فرهنگی متفاوت در اختیار شما قرار می‌دهد. این روستا یک موزۀ زنده است که در آن بازدیدکننده‌ها می‌توانند فرهنگ مردمان ساراواکی را از نزدیک تماشا کنند و با سنت‌ها و سبک زندگی آن‍‌ها آشنا شوند. ساختمان‌های قدیمی با معماری زیبایشان، بخشی از فرهنگ مردمان این خطه را به تصویر کشیده‌اند که تلفیقشان با مناظر جنگلی هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. 

بوکیت بیتانگ 

افرادی که خرید کردن را یکی از ملزومات سفر می‌دانند، حتما باید سری به بوکیت بیتانگ، واقع در مرکز شهر کوالالامپور بزنند. این منطقه چندین مال بزرگ را در خود جای داده است که یکی از آن‌ها مرکز خرید بنایا تایمز اسکور است که بزرگترین مرکز خرید دنیا به شمار می‌رود. 

یکی از روش های اخذ اقامت مالزی مهاجرت تحصیلی به این کشور است.

زندگی در مالزی

پایین بودن هزینه های زندگی در مالزی و بالا بودن کیفیت زندگی در این کشور بدان معناست که بسیاری از کسانی که مهاجرت تحصیلی به مالزی را مدنظر داشته‌اند، تصمیم به اقامت در این کشور خواهند گرفت. دولت مالزی خارجی‌ها را به بازنشسته شدن در این کشور تشویق می‌کند و درآمد ثابتی را برایشان درنظر گرفته است. در پایتخت این کشور، کوالالامپور، نیز فرصت‌های شغلی زیادی برای خارجی‌ها وجود دارد.

مروری بر تاریخ مالزی

ریشه‌های تاریخ مالزی را می‌توان در قلمروهای مالایی جستجو کرد که از قرن 18 به بعد در اختیار امپراطوری بریتانیا قرار گرفتند. شبه‌جزیره مالزی در سال 1946 به عنوان اتحاد مالایان متحد شد و در سال 1948 ساختارش را تغییر داده و به فدراسیون مالایا تبدیل شد. این کشور در سال 1957 توانست استقلال خودش را بازیابد و از سال 1963 با ادغام بخش‌های برونئوی شمالی، ساراواک و سنگاپور به کشور امروزی مالزی تبدیل شد. مالزی کشوری چند نژادی و چندفرهنگی است، حدود نیمی از جمعیت آن مالایی هستند و اقلیت‌های چینی، هندی و بومی در آن یافت می‌شوند.