آیا امکان تحصیل رایگان در انگلستان وجود دارد؟ در این محتوا به دنبال بررسی شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان هستیم. امکان بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر در کشور انگلستان، برای دانشجویان بین‌المللی یک موهبت بزرگ محسوب می‌شود. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی با امید دستیابی به فرصت تحصیل رایگان در انگلستان وارد یک ماراتون بزرگ و نفس‌گیر می‌شوند. 

اگرچه می‌توان گفت که در انگلستان، دانشگاه های کاملاً رایگان برای دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا وجود ندارد اما استفاده از بورسیه‌های خصوصی و دولتی می‌تواند هزینه تحصیل را تا حد چشمگیری کاهش دهد به گونه‌ای که ممکن است در برخی موارد خاص تحصیل در انگلستان به صورت رایگان میسر شود. 

همچنین در مواردی با توجه به رزومه تحصیلی متقاضی و نوع کمک هزینه، بورسیه تحصیلی انگلستان تنها محدود به شهریه دانشگاه نشده و بخش اصلی سایر هزینه‌های زندگی دانشجو را نیز پوشش می‌دهد. حال می‌خواهیم بدانیم آیا تمام دانشجویان بین‌المللی مجوز استفاده از بورسیه تحصیلی انگلستان را دارند؟

برای مهاجرت تحصیلی رایگان، فرد متقاضی باید واجد چه شرایطی باشد؟ تعدادی از بهترین بورسیه های تجصیلی دانشگاه های انگلیس کدامند؟  آیا رزومه شغلی نیز تاثیری در تحصیل رایگان در انگلستان دارد؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها خوب است ابتدا نگاهی گذار به سیستم آموزشی انگلستان برای دانشجویان خارجی داشته باشیم.

بورسیه تحصیلی انگلستان

تحصیل رایگان در انگلستان

سیستم آموزشی انگلستان در مدرسه و دانشگاه تفاوت چندانی با سایر کشورهای اروپایی ندارد. در این کشور نظام آموزشی به چهار بخش اصلی دوره ابتدایی، دوره متوسطه، آموزش تکمیلی و آموزش عالی تقسیم می‌شود. خوب است بدانید که بورسیه تحصیلی انگلستان تنها محدود به دانشگاه نبوده و در صورت وجود شرایط دانش اموزان بین‌المللی نیز می‌تواند برای استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی و تحصیل رایگان در انگلستان اقدام کنند. 

در اکثر موارد دانش آموزان تا 11 سالگی در دوره ابتدایی تحصیل کرده و پس از آن وارد دوره اول متوسطه می‌شوند که معمولا تا 16 سالگی ادامه دارد. دانش آموزان مدارس متوسطه انگلیس لازم است در 16 تا 17 سالگی آزمون نهایی این دوره را پشت سر گذاشته و پس از دریافت گواهی پایان تحصیلات دوره دبیرستان یا همان GCSE  برای ورود به دانشگاه‌ و یا کالج‌های فنی و حرفه‌ای اقدام کنند. 

دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند لازم است ابتدا دوره آموزش تکمیلی را گذرانده و سپس برای تحصیل یک رشته خاص در دانشگاه پذیرش بگیرند. متقاضیان بین‌المللی که تحصیل خود در دوران متوسطه را به اتمام رسانده باشند با ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می‌توانند وارد دانشگاه‌های انگلیس شده و شرایط خود برای تحصیل رایگان در انگلستان را ارزیابی نمایند. 

بدون دریافت بورسیه تحصیلی مهاجرت تحصیلی به اروپا و به ویژه کشور نسبتاً گران انگلیس می‌تواند تا حدودی پرهزینه و دشوار باشد. بر همین اساس اگر متقاضی تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌های این کشور در هر یک از مقاطع گفته شده هستید لازم است رزومه خود را برای دریافت بورسیه سبک و سنگین کنید چرا که در این صورت می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود را کاهش داده و شرایط خود را به تحصیل رایگان در انگلستان نزدیک نمایید.

بورسیه تحصیلی انگلستان

بورسیه تحصیلی، کمک هزینه یا اسکالرشیپ همگی گویای یک مفهوم بوده و به امتیازات مالی اطلاق می‌شود که با اهدافی مشخص به یک دانش آموز یا دانشجو با شرایط خاص اعطا می‌شوند. چگونگی دریافت این کمک هزینه‌ها، میزان پوشش‌دهی و خصوصی یا دولتی بودن آن بستگی به سازمان اعطا کننده و هدفی دارد که پشت بورسیه قرار گرفته است. 

بورسیه تحصیلی انگلستان به طور کلی به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود اما این فرصت تحصیل رایگان تنها محدود به تحصیلات دانشگاهی نبوده و در سایر مهارت‌های ورزشی و هنری نیز امکان استفاده از کمک هزینه وجود دارد. برخی از اصلی‌ترین انواع بورسیه تحصیلی انگلستان عبارتند از:

بورسیه تحصیلات دانشگاهی

این نوع بورسیه ویژه دانش آموزان و دانشجویانی با نمرات ممتاز است که تمایل به تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های انگلستان دارند. مدارک تحصیلی، معدل کل، ریز نمرات، شرکت در مسابقات بین‌المللی و سطح دانش زبانی از جمله موارد موثر در دریافت فرصت تحصیل رایگان با استفاده از بورسیه می‌باشد.

این نوع کمک هزینه وابسته به سازمانی که آن را ارائه می‌دهد دارای دو نوع دولتی یا خصوصی است. برای مثال ممکن است برخی از دانشگاه‌های دولتی انگلیس بورسیه دولتی در اختیار دانشجویان خود قرار دهند در حالی که تعدادی دیگر از منابع مالی که سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی به دنبال بستن قرارداد پروژه‌های فنی و آزمایشگاهی در همکاری با دانشگاه در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند، کمک هزینه تحصیل دانشجو متقاضی را فراهم نمایند. 

در صورتی که به دنبال اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های خصوصی انگلیس هستید احتمالا گزینه‌هایی برای استفاده از انواع بورسیه تحصیلی خصوصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. میزان پوشش‌دهی بورسیه تحصیلی انگلستان به نوع بورسیه و هدف از اعطا آن بستگی دارد. دولتی یا خصوصی بودن ملاک ارزیابی نیست.

همچنین در کشور انگلستان نیز مانند اکثر موارد مشابه، دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی و به ویژه دکترا شانس بالاتری برای دریافت بورسیه تحصیلی داشته و به فرصت تحصیل رایگان در انگلستان نزدیک‌تر هستند.

برای آگاهی از بورسیه تحصیلی خصوصی یا دولتی در دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی انگلستان لازم است ابتدا در سایت واحد آموزشی جستجو نموده و از طریق خود دانشگاه اقدام نمایید. علاوه بر این اکثر دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی می‌توانند در ارتباط با استاد سوپروایزر خود از انواع بورسیه‌های تحصیلی در دسترس مطلع شوند.

سایت‌ها و منابع معتبری نیز برای معرفی انواع بورسیه تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های انگلستان و سایر نقاط جهان وجود دارند که از طریق آن‌ها نیز می‌توان از انواع بورسیه تحصیلی انگلستان باخبر شد. از جمله این سایت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Scholarships.com.
 • Fastweb.
 • Cappex.
 • Niche.
 • Chegg.
 • Peterson’s.
 • Unigo.
 • Scholly.
 • ScholarshipOwl.

بورسیه موفقیت ورزشی

برای موفقیت در دریافت یک بورسیه تحصیلی تنها رزومه و نمرات دانشگاهی شما ملاک عمل نیست بلکه موارد دیگری همچون موفقیت و کسب مقام در رشته‌های ورزشی نیز امتیازی مثبت برای دریافت کمک هزینه می‌باشد حتی اگر بخواهید برای رشته‌ای غیر از گرایش ‌های ورزشی پذیرش بگیرید باز هم دستاورد‌های برجسته ورزشی می‌تواند شانس شما برای برخورداری از بورسیه و تحصیل رایگان در انگلستان باشد.

حال اگر این پرسش در ذهن شما وجود دارد که هدف دانشگاه از اعطا بورسیه با چنین شرایطی چیست باید بدانیدکه در این موارد معمولا دانشگاه و دولت انگلستان بر روی فرد متقاضی به عنوان یک نیروی ورزشی و کسی که می‌تواند به نمایندگی از این کشور در مسابقات ورزشی شرکت کند، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بورسیه هنر و موسیقی

استعدادهای هنری نیز مانند مهارت‌های ورزشی، برای دریافت بورسیه ارزشمند بوده و می‌توانند برگ برنده شما برای دریافت پذیرش همراه با کمک مالی باشند. بنابراین اگر استعداد موسیقی برجسته‌ای به ویژه برای همراهی با گروه کر، اجرای دست جمعی و همنوازی دارید احتمالا می‌توانید یکی از دریافت کنندگان بورسیه تحصیلی انگلستان باشید.

کمک هزینه عدم استطاعت مالی

این نوع کمک مالی که معمولا بخشی از شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که به عنوان یک دانشجو ممتاز و پرتلاش شناخته شده اما توانایی مالی لازم برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان را ندارند. برای آنکه بتوانید از این بورسیه استفاده کنید باید در درجه اول ممتاز بودن و در درجه دوم عدم استطاعت مالی خود را اثبات کنید.

کمک هزینه اهداف خیرخواهانه

این نوع بورسیه که معمولا مبالغ کمتری را تحت پوشش قرار می‌دهند توسط سازمان‌های خیریه و NGOها در انگلستان با هدف پشتیبانی از دانشجویانی که نیاز مالی دارند اعطا می‌شود. این کمک‌های خیرخواهانه با هدافی خاص برای مواردی از پیش برنامه‌ریزی شده هزینه می‌شوند.

بورسیه شخصی

کمک هزینه وابسته به ویژگی‌های شخصی را می‌توان شکل دیگری از بورسیه‌های تحصیلی یا ناتوانی مالی دانست که وابسته به شرایط فردی دانشجو به او اعطا می‌شود. محل زندگی، وضعیت جسمانی، در قید حیات نبودن والدین و ... از جمله موارد موثر در دریافت بورسیه شخصی می‌باشد.

بورسیه صنعتی و تجاری

در برخی موارد شرکت‌های صنعتی و یا مجموعه‌های دانش بنیان با هدف سرمایه‌گذاری بر روی یک دانشجو بین‌المللی در راستای اهداف خود و تربیت او به عنوان یک نیروی کار ماهر منابع مالی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته و اسپانسر تحصیل رایگان در انگلستان می‌شوند. بدون شک تعهد کاری به شرکت مورد نظر پس از فارغ‌التحصیلی از شرایط دریافت این نوع کمک هزینه تحصیلی می‌باشد.

تحصیل رایگان در انگلستان

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم اگرچه برخورداری از نمرات ممتاز و روزمه آکادمیک قوی می‌تواند بهترین و آسان‌ترین راه برای دریافت بورسیه تحصیلی باشد اما تنها راه آن نیست. استعدادها و شرایط فردی دیگر نیز در شانس دریافت کمک هزینه تحصیلی موثر هستند. 

به طور کلی اصلی‌ترین مواردی که می‌توانند شانس فرد برای تحصیل رایگان در انگلستان را افزایش دهند به شرح زیر می‌باشند:

مدارک علمی معتبر

اعتبار آخرین مدرک تحصیلی می‌تواند نقش موثری در دریافت بورسیه تحصیلی داشته باشد. به طبع دانشجو و یا دانش آموزی که مدرک تحصیلی قبلی خود را از یکی از دانشگاه‌ها و مدارس برتر انگلستان و سایر کشورها اخذ کرده باشد امتیاز بالاتری برای دریافت بورسیه خواهد داشت.

معدل بالا

معدل یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان می‌باشد. سوابق تحصیلی مانند معدل و ریز نمرات از جمله اصلی‌ترین معیارهای مورد بررسی جهت تحصیل رایگان خواهد بود.

مدرک زبان

اگر به دنبال تحصیل رایگان هستید تنها داشتن مدرک زبان و آگاهی نسبی کافی نیست بلکه نمره زبان بالا باید از جمله نقاط قوت و تمایز رزومه شما باشد.

استعدادهای خاص

اگر استعداد هنر، ورزشی و فنی خاصی دارید حتما در رزومه خود به آن اشاره کنید. به عنوان یک دانشجو ممتاز برخورداری از استعدادها و مهارت‌های جانبی می‌تواند شانس دریافت بورسیه تحصیلی را افزایش دهد.

پذیرش از یک دانشگاه برتر

دانشگاه‌هایی که در سطح جهانی از رنکینگ بالاتری برخوردار هستند معمولا فرصت‌های بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند و حمایت گسترده‌تری از آن‌ها می‌کنند.

روزمه پژوهشی

یکی دیگر ا ملاک‌های دریافت بورسیه به ویژه در مقطع تحصیلی دکترا، رزومه پژوهشی پرقدرت مانند سابقه چاپ مقاله، ترجمه و نگارش کتاب می‌باشد. 

پذیرش در یک دوره آموزشی پروژه محور

همانطور که پیشتر اشاره کردیم یکی از راه‌های دریافت بورسیه تحصیلی پذیرش در برنامه آموزشی یکی از دانشگاه‌های انگلستان است که در پروژه‌های خارج از دانشگاه فعالیت دارند و یک سازمان خارجی حمایت کننده دانشجویان آن دوره می‌باشد. این فرصت معمولا برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا فراهم شده و دانشجو به عنوان یک نیروی کاری و پژوهشی در حین تحصیل در نظر گرفته می‌شود.

کشور محل زندگی

بورسیه‌های تحصیلی در بسیاری موارد جهان شمول نبوده و برخی کمک هزینه‌ها صرفا برای شهروندان کشورهای خاصی در نظر گرفته می‌شوند.

سن متقاضی

سن فرد متقاضی در ارتباط با مقطع تحصیلی مورد پذیرش از دیگر مواردی است که ممکن است توجه اعطا کنندگان بورسیه را جلب نماید. 

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان

برای اطلاع از مدارک خاصی که ممکن است هر بورسیه دانشگاهی به آن نیاز داشته باشد باید به سایت دانشگاه یا سازمان ارائه دهنده بورسیه مراجع نموده و شرایط خاص آن را بررسی نمایید اما مدارک کلی که برای ارائه درخواست کمک هزینه و تحصیل رایگان باید ارائه شود عبارتند از:

 • مدارک هویتی و پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی
 • رزومه کاری و حرفه‌ای
 • توضیح شرایط شخصی (در صورت وجود شرایط خاص)
 • مدرک زبان

برترین بورسیه های تحصیلی انگلستان

برترین بورسیه های تحصیلی انگلستان

در این بخش به معرفی تعدادی از برترین بورسیه‌های تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی اشاره می‌کنیم که در مقاطع کارشناسی تا دکترا ارائه شده و هر یک شرایط خاص خود را دارند.

بورسیه تحصیلی British Chevening  برای دانشجویان بین‌المللی 

این کمک هزینه از جمله بورسیه‌های مشترک‌المنافع بوده و توسط FCO تامین می‌شود. اسکالرشیپ British Chevening به دلیل پوشش‌دهی بالا و تعداد زیاد از جمله شناخته شده‌ترین راه‌های تحصیل رایگان در انگلستان می‌باشد که هر ساله به بیش از 1500 دانشجو از 140 کشور جهان اعطا می‌شود. 

این بورسیه به مقطع کارشناسی ارشد در تمام دانشگاه های انگلستان تعلق داشته و شامل شهریه دانشگاه، هزینه زندگی ماهیانه، بلیط هواپیما و سایر هزینه‌های اضافی تحصیل می‌باشد. مهلت درخواست تا 6 نوامبر هر سال تحصیلی است. در دست داشتن نامه پذیرش دانشگاه، مدرک زبان و حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط از جمله شرایط دریافت این بورسیه است. 

بورسیه Gates Cambridge  برای دانشجویان بین‌المللی

گیتس یکی دیگر از معتبرترین بورسیه‌های تحصیل در انگلستان است که به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد. این بورسیه به تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه کمبریج اختصاص داشته و شامل هزینه کامل تحصیل، هزینه سفر، کمک هزینه خانواده و سایر نیازهای ضروری می‌باشد.
این کمک هزینه به شهروند یک کشور خارج از انگلستان که برای یک برنامه آموزشی حداقل یک ساله از این کشور پذیرش دریافت کرده است، تعلق می‌گیرد. مهلت درخواست تا 10 اکتبر می‌باشد.

بورسیه Clarendon Fund در دانشگاه آکسفورد

این کمک هزینه هرساله به بیش از 140 دانشجو بین‌المللی تعلق می‌گیرد که دارای پیشینه علمی قوی و پتانسیل بالقوه بوده و از متقاضی پذیرش در دانشگاه‌های انگلستان می‌باشند. بورسیه Clarendon Fund ویژه دانشگاه اکسفورد بوده و تمام مقاطع کارشناسی تا دکترا را شامل می‌شود. مهلت درخواست تا 25 ژانویه است.

بورسیه بین‌المللی Warwick Chancellor’s

این بورسیه ویژه دوره دکترا در دانشگاه واوریک انگلستان بوده و بر اساس کیفیت روزمه پژوهشی دوره کارشناسی ارشد اعطا می‌شود. کمک هزینه شامل پرداخت شهریه تا سقف 22860 پوند و کمک هزینه زندگی تا 15044 پوند به مدت سه سال و نیم می‌باشد. مهلت درخواست تا 18 ژانویه است.

بورسیه بین‌المللی Westminster

این کمک هزینه ویژه دانشجویان در حال توسعه مانند ایران بوده و به متقاضیان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه وست مینیستر تعلق می‌گیرد. بورسیه شامل هزینه تحصیل، کمک هزینه زندگی و بلیط هواپیما برای رفت و آمد به لندن می‌باشد. مهلت ثبت درخواست این بورسیه تا 13 اکتبر است. 
بورسیه دانشگاه Bristol برای دانشجویان بین‌المللی

این کمک هزینه ویژه دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه بریستول انگلیس می‌باشد. بورسیه Bristol از سوی دانشگاه ارائه شده و تا سقف 9000 پوند را پوشش می‌دهد.

از دیگر بورسیه‌های پرطرفدار در انگلستان برای برخورداری از فرصت تحصیل رایگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ISH-London Met Scholarship Scheme
 • University of West England Global Student Scholarships
 • Edinburgh Global Masters Scholarships
 • Rhodes Scholarships at University of Oxford

علاوه بر این تعداد زیادی کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف انگلستان وجود دارند که ویژه رشته‌های خاصی مانند روانشناسی، فنی و مهندسی، علوم سیاسی، بیوتکنولوژی، طراحی صنعتی، مدیریت و .. می‌باشند. برای اطلاع از این کمک هزینه‌های اختصاصی باید به سایت دانشکده مورد نظر خود مراجعه کرده و کسب اطلاع نمایید. همچنین برخی بورسیه‌ها تنها ویژه زنان می‌باشد.

با توجه به نکاتی که گفته شد شواهد حاکی از آن است که در درجه نخست برای دستیابی به فرصت تحصیل رایگان در انگلستان باید ابتدا رزومه خود را تقویت نمود و با کسب اطلاعات دقیق در خصوص شرایط بورسیه هر رشته و دانشگاه با آمادگی بیشتری وارد رقابت شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در شرکت لتسگویونی تماس بگیرید.