اگر می‌خواهید تا از جدیدترین اطلاعات از تعطیلات رسمی کانادا 2022 و روزهای تعطیل کانادا باخبر شوید، با این مطلب از مجله لتسگویونی همراه باشید. هر ساله ایرانیان زیادی قصد ورود به کشور کانادا و اقامت در شهرهای مختلف آن را دارند. برای سفر و اقامتی راحت و آسوده به این کشور مواردی مانند اطلاع از تعطیلات رسمی در کانادا از اهمیت زیادی برخوردار است.

در حقیقت، داشتن اطلاعات در رابطه با تعطیلات رسمی کانادا 2022 و همچنین روزهای تعطیل در کانادا نه تنها برای گردشگران، بلکه برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و زندگی دائمی در این کشور را داشته نیز بسیار حائز اهمیت است و موجب برنامه‌ریزی بهتر برای زندگی می‌شود. از یک طرف، داشتن آگاهی از تعطیلات رسمی کانادا و روزهای تعطیل در کشور کانادا به افراد این اجازه را می‌دهد تا کارهای مربوط به وقت سفارت و خدمات ویزا را به روزهای دیگر موکول کنند و به دلیل تعطیلی با مشکل مواجه نشوند.

از طرفی دیگر، در تعطیلات رسمی کانادا، معمولاً شهرها به حالت نیمه تعطیل درآمده و جذابیت چندانی برای گردشگران نخواهد داشت. ممکن است تعطیلات باعث شود تا هزینه‌های هتل و پرواز نیز به طور قابل توجهی بالا رفته و اصلاً منطقی نباشد. به همین خاطر باید گفت که داشتن اطلاعات کافی در رابطه با تعطیلات رسمی و روزهای تعطیل در این کشور در تصمص گیری برای برنامه ریزی سفر تفریحی و یا اقامت در کانادا تأثیرگذار خواهد بود.

تعطیلات رسمی کانادا

اطلاع از تعطیلات ملی این کشور چه برای آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند چه برای توریست‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. همان طور که می‌دانید، تحصیل در این کشور یکی از سریع ترین و ارزان‌ترین راه مهاجرت به کانادا است و جدیدترین اطلاعات از روزهای تعطیل در کانادا 2022 به متقاضیان کمک کرده تا بهتر برنامه‌ریزی کرده و اقدام به مهاجرت کنند. در این تاریخ های خاص تمام ادارات دولتی، بانک‌ها و مدارس بسته هستند. طبق آمار ارائه شده تعطیلات رسمی در کل کشور کانادا به شرح زیر است:

•    1 ژانویه: سال نو
•    15 آپریل: جمعه خوب
•    23 می: روز ویکتوریا
•    1 جولای: روز ملی کانادا
•    5 سپتامبر: روز کارگر
•    10 اکتبر: روز شکرگزاری
•    11 نوامبر: روز یادبود
•    25 دسامبر: کریسمس
•    26 دسامبر: روز باکسینگ

تعطیلات رسمی در کانادا

روز سال نو

اول ژانویه به عنوان اولین روز سال در تمام کشورهایی است که تقویم گریگوریان (Gregorian calender) را مبنای کار خود قرار داده‌اند. همین موضوع باعث شده که این تاریخ رایج ترین تعطیلی رسمی در جهان شناخته شود. این تاریخ مهم در کانادا با آتش بازی و مهمانی همراه است. مردم از 31 دسامبر با برگزاری مهمانی در خانه‌ها و کافه‌ها به استقبال سال نو می‌روند. بسیاری از فروشگاه‌ها فعالیت‌های خود را محدود یا متوقف می‌کنند. سیستم‌های حمل و نقل عمومی نیز خدمات کمتری ارائه خواهند داد.

روز جمعه خوب

جمعه خوب به جمعه قبل از یکشنبه عید پاک گفته می‌شود. طبق آیین مسیحیت، جمعه خوب با روز به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح در ارتباط است و مردم کانادا این تاریخ را گرامی می‌دارند. این تاریخ به جز استان کبک در سایر ایالت‌های کشور تعطیلی رسمی است. در این روز مردم اغلب به کلیسا رفته و دعا می‌کنند؛ البته برخی از مردم نیز روزه می‌گیرند. در مراسمی که گرفته می‌شود، شمع ها خاموش شده و بر روی مجسمه ها، نقاشی ها و صلیب ها یک پارچیه سیاه، بنفش و یا خاکستری کشیده می‌شود. این تاریخ یک رویداد مهم در مسیحیت است؛ چرا که نشان دهنده ایثار و رنج در زندگی عیسی مسیح می‌باشد. مدارس و اکثر مشاغل در این تاریخ بسته بوده و خدمات حمل و نقل عمومی به صورت محدود ارائه می‌شود. 

روز ویکتوریا

روز ویکتوریا به منظور بزرگداشت ملکه ویکتوریا است که در تاریخ 24 می 1819 متولد شد و در بسیاری از ایالت‌ها به جز نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و نیوفاند لند تعطیل می‌باشد. بسیاری از شهروندان در این تاریخ مرخصی دارند و مدارس نیز بسته هستند. در Victoria day مراسم رژه و آتش بازی برگزار می‌شود که بزرگ ترین آن در شهر ویکتوریا در استان بریتیش کلمبیا اتفاق می‌افتد.

روز ملی کانادا

در روز اول جولای 1867 کانادا به یک کشور مستقل با 4 استان نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، انتاریو و کبک تبدیل شد. از سال 1983 این تاریخ به عنوان روز ملی کانادا شناخته شد. در این تاریخ رویدادهای متنوعی مانند رژه، کنسرت، کارناوال، جشنواره، آتش بازی و پیک نیک خانوادگی برگزار می‌شود. Canada day همیشه در اول جولای برگزار خواهد شد؛ مگر این که آن تاریخ مصادف با روز یک شنبه باشد که در این صورت به دوشنبه موکول می‌شود. این جشن در فضای باز برگزار شده و نوعی وطن‌پرستی در آن جریان دارد. افراد صورت های خود را با رنگ های سفید و قرمز (نماد پرچم کشور) رنگ می‌کنند.

روز کارگر

این روز در اولین دوشنبه از ماه سپتامبر جشن گرفته می‌شود. در این تاریخ خاص به کارگران اجازه داده می‌شود تا برای شرایط کاری و حقوق بهتر اقدام کنند. این تعطیلات باعث همبستگی و تعلق خاطر طبقه کارگر در زمان صنعتی شدن کانادا شد. در گذشته، روز کارگر بیشتر به فعالیت‌هایی در جهت حقوق کارگران اختصاص داشت؛ اما در حال حاضر اکثر مردم کشور از این فرصت برای سفر و پیک نیک استفاده می‌کنند. در این تاریخ خاص تمامی سازمان‌ها، مدارس و سایر مراکز آموزشی بسته هستند. فعالیت و خدمات حمل و نقل عمومی نیز در این تاریخ کاهش پیدا می‌کند.

روز شکرگزاری

در کانادا روز شکرگزاری از سال 1957 میلادی در دومین دوشنبه از ماه اکتبر جشن گرفته می‌شد و در این تاریخ مردم به دلیل وجود محصول خوب و سایر نعمت‌ها شکرگزاری می‌کردند. به جز استان های نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و نیوفاند لند در سایر استان‌های این کشور به عنوان تعطیلی رسمی شناخته می شود.

در این تاریخ، مدارس سایر تعطیلات دیگر مدارس، سازمان‌ها، فروشگاه‌ها و بسیاری از مشاغل بسته هستند. در این تاریخ مردم به دیدار دوستان و خانواده خود می‌روند و یک فرصت مناسب برای رفتن به یک سفر پاییزی است. خوردن بوقلمون در میان خانواده‌های کانادایی بسیار مرسوم است.

روزهای تعطیل در کانادا

روز یادبود

در این تاریخ تمام فداکاری‌های مردم کشور در درگیری‌های مسلحانه از جمله جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم گرامی داشته می‌شود. از جمله کارهای مهم در این تاریخ شامل ادای احترام به کشته‌شدگان جنگی و گذاشتن عکس و نامه بر روی مقبره آن‌ها است. اگر چه این تاریخ جزو تعطیلات رسمی در کشور کانادا است؛ اما استان‌های کبک، انتاریو، مانیتوبا و نوا اسکوشیا از این قاعده مستثنی هستند.

برخی مدارس در روز یادبود دایر بوده و مراسی مانند سخنرانی در مورد جنگ و کشته‌شدگان را برگزار می‌کنند. از آن جایی که جنگ جهانی اول در 11 نوامبر پایان یافت، به همین دلیل مردم رأس ساعت 11 این روز تمام کارهای خود را متوفق کرده و به احترام درگذشتگان یک دقیقه سکوت می‌کنند.

روز کریسمس

روز کریسمس از دیگر روزهایی است که جزو تعطیلات رسمی کانادا به حساب می‌آید و افرادی که مهاجرت کرده اند به خوبی از این موضوع آگاه هستند. طبق نظرسنجی‌ها این تاریخ محبوب‌ترین تعطیلات در کل کشور است و میزان علاقع مردم به آن دو برابر بیشتر از Canada day است. اکثر خانواده‌های کانادایی روز تولد حضرت مسیح را جشن گرفته و مراسم خاصی مانند تزئین درخت کریسمس و بازدید از دوستان و اقوام را برپا می‌کنند. مدارس، سازمان‌ها و اکثر مشاغل و فروشگاه‌ها در کریسمس بسته هستند. خدمات حمل و نقل عمومی نیز در سراسر کشور محدود یا متوقف می‌شود.

روز باکسینگ

برای بسیاری از کانادایی‌ها باکسینگ دی در تاریخ 26 سپتامبر تعطیل است. آن‌ها این فرصت را خواهند داشت تا به خریدهای بعد از کریسمس و همچنین تماشای هاکی روی یخ بپردازند. اگر چه Boxing day تنها در 8 استان به عنوان یک تعطیلی رسمی شناخته می‌شود؛ اما برای کارکنان فدرالی و بانک ها نیز یک روز تعطیل محسوب خواهد شد.

تعطیلات استانی در کانادا 2022

همان طور که گفته شد، تمام استان‌ها و قلمروهای کانادا تعدادی از تعطیلات را در سطح ملی جشن می‌گیرند. در این روزها همه کارمندان مرخصی با حقوق خواهند داشت. با این حال، در بسیاری از ایالات تعطیلات دیگری نیز وجود دارد که مختص همان منطقه است. آشنایی با تعطیلات و سایر دانستنی‌های کشور کانادا می‌تواند در مهاجرت به این کشور نقش به سزایی داشته باشد.

تعطیلات رسمی در کشور کانادا کدام است

دوشنبه عید پاک (Easter Monday)

این روز یک تعطیلی عمومی در 6 استان کشور از جمله استان کبک است که در آن رستاخیز عیسی مسیح گرامی داشته می‌شود. اگر چه که این روز به عنوان یکی از تعطیلات رسمی کشور توسط دولت فدرال ذکر شده است؛ اما در تعدادی از ایالات این گونه نیست. تخم مرغ یکی از نمادهای مهم در عید پاک است و به نوعی نشانه تولد دوباره در طبیعت است.

روز خانواده

این روز جزو تعطیلات رسمی در ایالت های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، انتاریو و ساسکاچوان می‌باشد. شهروندان این ایالت‌ها سومین دوشنبه ماه فوریه را به دلیل اهمیت جایگاه خانواده و زندگی خانوادگی جشن می‌گیرند. در این روز تمام مدارس و همچنین اکثر مشاغل در 5 استان ذکر شده بسته هستند. مردم در این تاریخ در فعالیت‌های خانوادگی مانند بازدید از نمایشگاه‌های هنری، تماشای فیلم، اسکیت و سایر فعالیت‌های دیگر شرکت خواهند کرد.

تعطیلات مدنی

تعطیلات مدنی جزو تعطیلی‌های استان‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان، انتاریو، نیوبرانزویک و نوناووت است. مردم در این استان‌ها اولین دوشنبه از ماه آگوست را جشن گرفته و از جمله فعالیت‌های این روز تهیه و توزیع کیک، رویدادهای ورزشی، آتش بازی و حضور در جشنواره‌های فرهنگی است. این تعطیلی‌ها در هر استان با نام‌های متفاوت شناخته می‌شود.

روز جزیره نشین (Islander)

Islander day یک تعطیلی رسمی در جزیره پرنس ادوارد است و هر ساله در سومین دوشنبه از ماه فوریه جشن گرفته می‌شود. در این تاریخ تمامی مدارس و همچنین اکثر مشاغل تعطیل بوده و مردم به استراحت و انجام امور شخصی می‌پردازند. این تعطیلی جامعه محور بوده و مردم به جشن‌های خانوادگی مشغول می‌شوند.

روز لوئیز ری (Louis Riel)

این تاریخ یک روز خاص در سومین دوشنبه از ماه فوریه در ایالت مانیتوبا است. این تاریخ به منظور گرامی داشت یکی از سیاستمداران مهم تاریخ کشور کانادا نامگذاری شده است. این تعطیلات به عنوان فرصتی مناسب برای ساکنان این استان است تا چند روزی را در کنار خانواده خود باشند. در این زمان مدارس و سازمان‌ها تعطیل بوده و فروشگاه ها و حمل و نقل عمومی فعالیت خود را به حداقل می‌رسانند.

روز مردم بومی

روز مردم بومی جزو تعطیلی‌های رسمی در قلمروهای شمال غربی کشور به شمار می‌رود. هر چند رویدادهای مربوط به آن به صورت ملی در سراسر کشور برگزار می‌شود؛ اما در سایر استان‌ها و قلمروهای کانادا جزو تعطیلات رسمی شناخته نمی‌شود. این زمان به کانادایی‌‌ها این فرصت را می دهد تا از ارزش ها، فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مردم بومی اطلاعات بیشتری به دست بیاورند. این مراسم با رقص، موسیقی و جشنواره‌های سنتی همراه است.

روز سنت پاتریک

این تاریخ برای استان های نیوفاند لند ولابرادور کانادا بسیار مهم است و نزدیک‌ترین دوشنبه به 17 مارس است. در این روز یاد سنت پاتریک، به عنوان یک مبلغ مذهبی که در قرن پنجم میلادی بسیاری از مردم ایرلند را مسیحی کرد، گرامی داشته می‌شود. این تاریخ توسط افرادی که ریشه ایرلندی دارند جشن گرفته می‌شود. در یادبود سنت پاتریک بسیاری از مدارس، سازمان‌ها و مشاغل به فعالیت مشغول بوده و سیستم حمل و نقل عمومی طبق برنامه‌ریزی‌های خود کار می‌کند.

روز سنت ژان باپتیست

همه ساله مردم استان کبک و دیگر مناطق فرانسوی زبان کشور، 24 ژوئن را به افتخار سنت باپتیست به جشن و پایکوبی می‌پردازند. رویدادهای مختلفی مانند جشن‌های عمومی، کنسرت‌های راک و جاز، مسابقات ورزشی، رژه و نمایش آتش بازی در سراسر استان برگزار می‌شود. مدارس و سازمان‌های دولتی بسته بوده و فعالیت سیستم حمل و نقل عمومی نیز محدود می‌شود.

سخن آخر

هر ساله درصد زیادی از مردم با انتخاب کانادا به عنوان مقصد مهاجرتی، مسیر زندگی خود را عوض می‌کنند. آشنا بودن با تاریخ‌های مهم، جشن‌ها و همچنین مراسمات ملی و مذهبی این کشور اطلاعات مفیدی را از شرایط زندگی در اختیار مهاجران قرار می‌دهد. اگر در کنار سفر توریستی و گردشگری خود به کشور کانادا تمایل به تحقیق در مورد مهاجرت تحصیلی، کاری و یا اقامت دائم در این کشور را دارید، می‌توانید از رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی استفاده کرده و با مشورت با کارشناسان مجرب این مجموعه بهترین گزینه مهاجرتی را انتخاب و رویای تحصیل در کانادا را به واقعیت تبدیل کنید.