مهاجرت به کانادا 2021 با چه روش هایی امکانپذیر است؟ روش های مهاجرت به کانادا از جمله مهاجرت از طریق تحصیل و اسکیل ورکر کانادا را در این پُست از مجله مهاجرتی لتسگو یونی معرفی میکنیم.

پیش از این با شما درباره سریع ترین و ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا صحبت کردیم، اما ارزیابی مهاجرت به کشور کانادا از جنبه راحتی، ارزانی و سرعت پیگیری کفایت نکرده و باید برای دستیابی به دید جامع و تصمیم گیری کلی در مورد این تصمیم بزرگ، اطلاعات کاملی درباره روش های مهاجرت به کانادا و شرایط و جزئیات آنها بدست بیاورید؛ از این رو اگر مایل هستید تا در آینده ای نزدیک، مهاجرت به کانادا را تجربه کنید، چند دقیقه از زمان ارزشمند خود را به خواندن این مطلب اختصاص دهید.

روش های مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

ورود به کشور کانادا و مهاجرت به کانادا مستلزم دریافت یکی از انواع ویزای کانادا است. اما نمی توان دریافت ویزای توریستی کانادا را به عنوان قدمی برای مهاجرت به این کشور حساب کرد. این بدین خاطر است که در بهترین حالت، ویزای مولتی توریستی کانادا با اعتبار 5 ساله برای متقاضی ایرانی صادر می شود. البته ویزای مولتی کانادا دارای اعتباری 10 ساله است، اما به دلیل 5 ساله بودن پاسپورت های ایرانی، برچسب ویزای کانادا برای 5 سال اعتبار خواهد داشت.

در صورتی که برای اهداف گردشگری، بازدید از اقوام و دوستان و یا شرکت در یک دوره آموزشی کوتاه مدت و یا جلسه و کنفرانس، ویزای توریستی مولتی کانادا را دریافت کرده باشید، می توانید با هر بار ورود در این کشور برای حداکثر 6 ماه اقامت داشته باشید.

در اغلب موارد، ویزای توریستی و یا همان visitor کانادا به صورت چندبار ورود و یا همان مالتی صادر می شود، اما ممکن است برحسب صلاحدید افسر پرونده، این ویزا با اعتبار کمتر و به صورت یکبار ورود (سینگل) و یا دو بار ورود (دابل) برای فرد صادر گردد.

با توجه به اینکه با دریافت ویزای کوتاه مدت کانادا، امکان اقامت بلند مدت و پیوسته در این کشور وجود ندارد، نباید موفقیت در دریافت ویزای توریستی، تجاری و یا بازدید اقوام در کانادا را به عنوان مهاجرت به این کشور حساب کرد و فرد باید پیش از اتمام بازه 6 ماهه به کشور مبدا خود بازگردد.

مهاجرت به کانادا شامل روش ها و مواردی می شود که اجازه اقامت بلند مدت را در کشور کانادا میدهد و در نهایت منجر به دریافت کارت اقامت دائم کانادا و یا همان pr بشود.

روش های مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کشور کانادا برای ایرانیان شامل چندین مورد میشود  از جمله روش های متداولی نظیر مهاجرت تحصیلی، که در ادامه به طور مفصل در مورد این روش و سایر روش ها به عنوان یک زیرمجموعه محبوب صحبت خواهیم کرد.

زمانی که حرف از اقامت دائم کانادا می شود، باید از این موضوع مطلع باشید که با صدور مجوز اقامت دائم کانادا، شما دارای شرایط و امتیازهای مشابه شهروندی در کشور Canada هستید و تا زمانی که در یک بازه 5 ساله، برای حداقل 2 سال در مجموع در این کشور اقامت داشته باشید، موقعیت اقامت دائم pr کانادا برای شما نامحدود و همیشگی خواهد بود.

این در حالی است که با گذشت 3 سال از دریافت کارت اقامت دائم کانادا، امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت این کشور نیز برای شما وجود دارد. کشور کانادا دارای قانون دو تابعیتی بوده و به شهروندان واجد شرایط خود این اجازه را می دهد تا به طور همزمان از دو تابعیت و پاسپورت مختلف برخوردار باشند. یعنی یک شهروند ایرانی امکان دریافت تابعیت و پاسپورت کانادا را بدون تداخل با مدارک ایرانی خود دارد.

بد نیست بدانید که در بحث مهاجرت به کشور کانادا تفاوت هایی بین اقامت دائم و حق شهروندی کانادا وجود دارد. به عنوان یک فرد دارای اقامت کانادا، شما اجازه شرکت در رای گیری ها را ندارید و اینکه حق شهروندی کانادا امتیازی است که امکان پس گرفتن آن از فرد وجود ندارد، اما در صورتی که از فرد دارای کارت اقامت کانادا تخلف جدی و غیرقابل بخشش سر بزند، امکان دیپورت از این کشور و گرفتن امتیاز اقامت از وی وجود خواهد داشت.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی Canada.ca و وب سایت monster.ca، مهاجرت به کانادا شامل هفت روش مختلف نیروی کار ماهر فدرال (federal skilled worker)، نیروی کار ماهر کبک (Quebec skilled worker)، نامزدی استانی (PNP)، اسپانسرشیپ خانوادگی، مهاجرت تجاری، مهاجرت تحصیلی و کلاس تجربه کانادایی CEC و چندین روش جانبی می شود.

اسکیل ورکر فدرال مهاجرت به کانادا

در ادامه به بررسی اصلی ترین روش های مهاجرت به کشور کانادا می پردازیم:

اسکیل ورکر فدرال

همانطور که از اسم این طرح مشخص است، اسکیل ورکر فدرال یکی از روش‌ های مهاجرت به کشور کاناداست که برای ارزیابی متقاضیانی که قصد انجام کار تمام وقت و تخصصی در بازار کار کانادا را داشته و برای اقامت دائمی به این کشور می آیند را دارد.

به طور کلی متقاضیان این طرح محبوب مهاجرتی کانادا باید دارای یکی از شرایط اولیه زیر باشند:

 • دارای حداقل یکسال تجربه کاری تمام وقت و یا معادل پاره وقت در بازه زمانی 10 سال گذشته در یکی از 38 موقعیت شغلی تعیین شده توسط دولت کانادا؛ یا
 • به عنوان یک دانشجوی بین المللی و یا یک نیروی کار خارجی قانونی برای حداقل یکسال در کانادا فعالیت و زندگی کرده باشد؛ یا
 • واجد شرایط یک موقعیت شغلی هماهنگ شده تمام وقت و دارای جاب آفر دائمی از یک کارفرمای کانادایی باشد.

در کنار این موارد، متقاضی شرکت در طرح مهاجرتی اسکیل ورکر کانادا باید دارای سه ویژگی دیگر نیز باشد که به شرح زیر است:

متقاضی باید دارای حداقل یکسال تجربه کاری تمام وقت و یا پاره وقت باشد.تجربه کاری متقاضی باید در یکی از مهارت های مورد نیاز کاری ناک صفر، ناک A و یا ناک B مشاغل طبقه بندی شده ملی کانادا باشد. تجربه کاری فرد باید طی 10 سال گذشته کسب شده باشد.

فاکتور دوم، بحث مالی متقاضی مهاجرت به Canada از طریق طرح اسکیل ورکر است، از این رو فرد باید توان اثبات این موضوع را به دولت کانادا داشته باشد که می تواند طی 6 ماه اول ورود خود و خانواده به کانادا، هزینه های زندگی در این کشور را به خوبی پوشش دهد. البته در صورت داشتن جاب آفر معتبر و دائمی از کارفرمای کانادایی، این پیش شرط از سوی دولت کانادا قابل تغییر خواهد بود.

فاکتور سوم و مهم مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر، ارزیابی برحسب امتیازبندی است. در حال حاضر سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا با نام اختصاری CIC، از یک سیستم مبتنی بر امتیاز برای ارزیابی میزان پتانسیل متقاضیان واجد شرایط مهاجرت به کشور کانادا استفاده می کند.

از این رو، متقاضیان برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا براساس 6 فاکتور مجزا امتیاز داده می شود. در حالت کلی هر متقاضی باید از حداقل 67 امتیاز در این سیستم ارزیابی برخوردار شود تا بتواند برای مهاجرت به Canada اقدام نماید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که کسب امتیاز مناسب در سیستم ارزیابی مهاجرتی، به منزله تضمین موافقت با درخواست ویزای اقامت دائم کانادا و مهاجرت به این کشور نیست و ممکن است بنابر صلاحدید افسر و ارزیابی های جایگزین، درخواست متقاضی در برخی مواقع رد شود.

فاکتورهای ارزیابی سیستم اسکیل ورکر فدرال کانادا شامل موارد زیر می شود:

تحصیلات (حداکثر 25 امتیاز)

 • این بخش از 5 امتیاز برای تکمیل سطح دبیرستان و دیپلم تا 25 امتیاز برای تکمیل مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه متغیر است.
 • این سیستم به گواهینامه های تجاری و برنامه های کارآموزی معتبر نیز امتیاز می دهد.

مهارت های زبان (حداکثر 24 امتیاز)

 • کشور کانادا از هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی به عنوان زبان های رسمی خود استفاده می کند و شما می توانید برای داشتن مهارت کافی زبان در هر یک از این دو و یا هر دوی آنها امتیاز کسب کنید.
 • امتیازها به صورت جداگانه برای مهارت های شنیداری، مکالمه، خواندن و نوشتن اعطا می شود

تجربه کاری (حداکثر 21 امتیاز)

 • امتیازهای کامل برای 4 سال و یا سال های بیشتر تجربه کاری در سطحی قابل قبول به متقاضی ارائه می شود.

سن متقاضی (حداکثر 10 امتیاز)

 • حداکثر امتیاز به متقاضیان 21 سال تا 49 تعلق می گیرد.

وضعیت استخدام و اشتغال از پیش تعیین شده (حداکثر 10 امتیاز)

 • اگر دارای جاب آفر معتبر و دائمی از یک کارفرمای کانادایی باشید و یا از داخل کانادا درخواست داده و دارای مجوز کار موقت باشید، بابت شغل کانادایی خود امتیاز دریافت خواهید کرد

تطبیق پذیری (حداکثر 10 امتیاز)

 • این معیار شامل چندین فاکتور مختلف می شود که به توانایی متقاضی برای هماهنگی با زندگی در کانادا و مواردی از جمله تجربه قبلی کار و یا تحصیل در کانادا و یا داشتن خانواده در کانادا بر می گردد.

این موارد در کنار شرایط دیگری از جمله برگه عدم سوءپیشینه، آزمایش مدیکال کانادا، عمده معیارهای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا را تشکیل می دهد. البته اگر دریافت اقامت و کار در مونترال و استان فرانسوی زبان کانادا یعنی کبک را داشته باشید، باید از شرایط مخصوص این استان که در ادامه به آن می پردازیم، پیروی کنید.

اسکیل ورکر کبک

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کانادا، طرح اسکیل ورکر کبک است. بنابر توافق صورت گرفته بین استان کبک و دولت کانادا، این استان دارای سیستم ارزیابی نیروی کار ماهر مهاجرتی مختص به خود است.

از این رو اگر قصد زندگی و کار در کبک کانادا را دارید، شرایط مهاجرتی شما توسط سیستم ارزیابی مخصوص کبک ارزیابی می شود و معیار ارزیابی و امتیازبندی پرونده شما ارتباطی با سیستم CIC کانادا نیست.

لازم به ذکر است که سیستم امتیازدهی استان کبک مشابه سیستم مبتنی بر امتیازدهی فدرال کانادا است، اما در برخی از بخش ها تفاوت داشته و فاکتورهای آن متغیر است. بنابر طرح اسکیل ورکر کبک، متقاضیان باید دارای حداقل 60 امتیاز برای شرکت در این طرح باشند. این در حالی است که متقاضی متاهل باید از حداقل 68 امتیاز برای شرکت در این طرح مهاجرت به Canada برخوردار باشد.

در حال حاضر فاکتورهای انتخابی و امتیازدهی برنامه اسکیل ورکر کبک کانادا شامل موارد زیر می شود:

آموزش (حداکثر 29 امتیاز)

 • امتیازها به صورت جداگانه برای سطح تحصیلات و دوره های آموزشی مرتبط با شغل فرد ارائه می شود.
 • امتیازهای مضاعف برای داشتن بیش از یک محدوده تخصصی و مهارت اعطا می شود.

پیشنهاد کار معتبر (حداکثر 10 امتیاز)

 • امتیازها براساس داشتن جاب آفر از یک کارفرما در کبک کانادا ارائه می شود، امتیازهای مضاعف برای مشاغل خارج از محدوده مونترال اعطا می شود.

تجربه (حداکثر 9 امتیاز)

 • بر طبق قوانین سیستم NOC، امتیازهای کامل بر مبنای سطح قابل قبولی از مهارت متقاضی و برای حداقل 4 سال و یا سالهای بیشتر تجربه کاری اعطا می شود.

سن متقاضی (حداکثر 18 امتیاز)

 • حداکثر امتیاز به متقاضیان با دامنه سنی 18 تا 35 سال ارائه می شود.

مهارت زبان (حداکثر 22 امتیاز)

 • فرانسوی زبان رسمی استان کبک کانادا است. معیارهای انتخاب و امتیازدهی استان کبک ارزش بیشتری برای مهارت های شفاهی زبان در مقایسه با مهارت های کتبی و نوشتاری قائل می شود و تا حداکثر 16 امتیاز برای تعامل شفاهی به زبان فرانسوی ارائه می شود و 6 امتیاز مضاعف برای توانایی تعامل قابل قبول به زبان انگلیسی متقاضی اعطا می گردد.

 اقامت و داشتن خانواده در استان کبک (حداکثر 9 امتیاز)

 • اگر قبلاً زمانی را به زندگی، کار و یا تحصیل در کبک گذرانده اید و دارای خانواده در این استان هستید، روند راحت‌تری برای اقامت خواهید داشت و برای هر دو فاکتور امتیاز کسب خواهید کرد.

مشخصات فردی همسر (حداکثر 18 امتیاز)

 • اگر متقاضی از همراهی همسر در مهاجرت به کانادا برخوردار باشد، امتیازهایی بر مبنای تحصیلات، دوره های آموزشی، تجربه کاری، سن و مهارت زبان وی، ارائه می شود.

فرزند (حداکثر 8 امتیاز)

 • تا حداکثر 4 امتیاز برای هر فرزند زیر 12 سال و 2 امتیاز برای هر فرزند بین 13 تا 21 سال به متقاضی اعطا می گردد.

خودکفایی مالی (1 امتیاز)

 • یک امتیاز برای داشتن تمکن مالی کافی در زمان حضور در کشور کانادا به متقاضی ارائه می شود. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت نداشتن تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های اولیه در کانادا، پرونده شما ریجکت خواهد شد.

تطبیق پذیری (حداکثر 8 امتیاز)

 • این دسته بندی از ارزیابی کلی توانایی متقاضی برای سازگاری با زندگی در کبک استفاده می کند.

در نهایت با داشتن تمامی فاکتورهای اشاره شده در بالا و کسب امتیاز لازم، گواهی Quebec Selection Certificate برای متقاضی صادر می شود که مورد تائید اداره CIC برای مهاجرت به استان کبک است. اما در هر صورتی متقاضی ملزم به قبولی در داشتن عدم سوءپیشینه و آزمایش مدیکال کانادا خواهد بود.

اسکیل ورکر کبک مهاجرت به کانادا

نامزدی استانی کانادا

در فهرست روش های مهاجرت به کشور کانادا، نامزدی استانی PNP نیز وجود دارد که موجب سرعت دهی به روند مهاجرت متقاضی به کانادا خواهد شد. طرح PNP از مشارکت دولت کانادا و دولت استانی تشکیل شده و برای انتخاب افرادی است که مایل به مهاجرت به کانادا و اقامت در استانی خاص از این کشور هستند.

اغلب استانهای کانادا دارای این توافقنامه برای شرکت در طرح نامزدی استانی هستند و براساس قوانین این توافقنامه، استانهای مختلف این کشور این امکان را دارند تا متقاضیان واجد شرایطی را که دارای مشاغل مورد نیاز و پرتقاضا هستند و یا قرار است کمک های مهمی به استان موردنظر بکنند را نامزد کنند.

برای مهاجرت به کشور کانادا از طریق طرح PNP، متقاضی باید نخست برای گواهی نامزدی استانی از دولت استانی که قصد اقامت در آنجا دارد درخواست دهد. هر استان بر مبنای نیازهای اختصاصی خود دارای شرایط متفاوتی به نسبت سایر استان های این کشور است.

با اخذ گواهی نامزدی استانی از دولت استان مورد نظر خود، باید برای خود را برای درخواست ویزای اقامت دائم کانادا آماده کنید. عموماً متقاضیان نامزدی استانی از اولویت بالایی در روند ارزیابی پرونده برای درخواست اقامت دائم Canada برخوردار هستند.

در حال حاضر استان‌های زیر در برنامه نامزدی استانی کانادا شرکت دارند:

 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا
 • منیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند و لابرادور
 • نوا اسکوشیا
 • انتاریو
 • جزیره پرینس ادوارد
 • ساسکاچوان
 • یوکان

لازم به ذکر است که متقاضیان نامزدی استانی کانادا بر مبنتی 6 فاکتور انتخابی برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا ارزیابی نمی شوند.

اسپانسرشیپ خانوادگی

در میان روش های مهاجرت به کانادا، اسپانسرشیپ خانوادگی به شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور که دارای حداقل 18 سال سن هستند این امکان را می دهد تا اسپانسر و حامی مالی اعضای نزدیک خانواده خود شوند و از این طریق شرایط مهاجرت به کشور کانادا را برای ایشان مهیا کنند.

در این طرح مهاجرتی که با نام Family Class Sponsorship شناخته می شود، شهروند و یا فرد دارای اقامت دائم کانادا باید قراردادی را امضا کند و طی آن این تضمین را به دولت کانادا بدهد که با آمدن عضو خانواده تحت اسپانسرشیپ به کانادا، وی را برای یک بازه 3 تا 10 ساله تحت حمایت مالی کامل خود قرار دهد.

این بازه زمانی بستگی به عواملی نظیر سن فرد دعوت شده و نزدیکی رابطه بین اسپانسر و فرد مورد نظر دارد. این در حالی است که در طرح مهاجرتی کلاس خانوادگی کانادا، فرد دعوت شده نیز باید قراردادی را امضا کند و این تعهد را بدهد که تمام تلاش خود را برای خودکفا شدن و رسیدن به تمکن مالی در کانادا می کند.

برای اینکه واجد شرایط شرکت در طرح اسپانسرشیپ خانوادگی شوید، شهروند و یا فرد دارای اقامت دائم کانادا باید توانایی مالی خود را برای حمایت کامل از فرد دعوت شده به دولت این کشور اثبات کند.

همچنین فرد اسپانسر باید به طور فیزیکی در کشور کانادا حضور داشته باشد. استثناً در صورتی که اسپانسر قصد حمایت مالی همسر و یا فرزندان خود به این کشور را داشته باشد، اگر بتواند این موضوع را اثبات کند که قصد اقامت در کشور کانادا را داشته و  تا زمان رسیدن این افراد به خاک کانادا، خود را به کشور خواهد رساند، درخواست وی مورد قبول واقع می شود.

در حال حاضر، اعضای خانواده واجد شرایط طرح مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ شامل موارد زیر می شوند:

 • همسر فرد
 • والدین و پدربزرگ و مادربزرگ
 • فرزندان وابسته (باید فرزندان زیر 22 سال سن داشته باشند، مگر اینکه بخاطر تحصیل تمام وقت و معلولیت جدی از لحاظ مالی به طور کامل به والدین خود وابسته باشند.
 • فرزندان زیر 18 سالی که قصد دارید به سرپرستی قبول کنید و یا فرزندان یتیم برادر، خواهر و اقوام نزدیک که زیر 18 سال سن داشته و مجرد هستند.
 • در صورتی که هیچ یک از اقوام بالا را نداشته باشید، می توانید اسپانسر سایر اقوام خود شوید.

بنابر توافق دولت کانادا در زمینه مهاجرت، دولت این کشور وظیفه شناسایی واجد شرایط بودن متقاضیان اسپانسرشیپ اقامت در کبک را بر عهده دارد. البته این بخش و وظیفه تنها در صورت ارزیابی اولیه سازمان CIC از پرونده و درخواست حمایت مالی و اسپانسرشیپ شروع به کار می کند.

مهاجرت به کانادا - تجاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت به Canada مهاجرت تجاری و یا همان Business Immigration است که به طور انحصاری برای متقاضیان واجد شرایط در بخش سرمایه گذاری و دارای مهارت های مدیری طراحی شده و برای توسعه اقتصاد کانادا در نظر گرفته شده است.

آن دسته از متقاضیانی که برای این نوع از روش مهاجرت به کانادا اقدام می کنند، دارای منابع مالی هستند که موجب تقویت اقتصاد کانادا می شود و به خلق فرصت های کاری جدید کمک می کند. از این رو متقاضیان دارای تجربه کاری و تمکن مالی کافی می توانند بنابر شرایط خود در یکی از 3 طرح مهاجرت تجاری زیر شرکت کنند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری: این برنامه برای جذب افراد فعال در حوزه تجارتی طراحی شده که می توانند سرمایه گذاری قابل توجهی در اقتصاد کانادا داشته باشند. بر همین اساس متقاضیان این طرح باید دارای حداقل بودجه و تمکن مالی 800 هزار دلار کانادایی باشند و این موضوع را به اثبات برسانند که این میزان سرمایه به طور قانونی کسب شده است. همچنین متقاضیان شرکت در این طرح مهاجرت به کانادا باید یک سرمایه گذاری 400 هزار دلار کانادایی را نیز انجام دهند که دولت کانادا پس از گذشت 5 یال آن را بدون هیچ سودی به فرد سرمایه گذار بر می گرداند.

لازم به ذکر است که تنها داشتن سرمایه برای شرکت در این طرح کفایت نکرده و متقاضیان باید توان مدیریت یک تجارت واجد شرایط لازم و تائیدیه اداره مهاجرت کانادا را داشته باشند. این طرح دارای شرایط مشابهی در استان کبک نیز هست و متقاضیان واجد شرایط می توانند برای مهاجرت به این استان کانادا اقدام کنند.

مهاجرت از طریق کارآفرینی: این برنامه مهاجرت به کانادا برای متقاضیان تجاری است که قصد دارند نقش موثری در اقتصاد کانادا داشته باشند. بودجه مورد نیاز برای شرکت در این طرح کمتر از برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری بوده و به جای 800 هزار دلار، نیاز به حداقل بودجه 300 هزار دلاری دارد.

متقاضیان واجد شرایط شرکت در این طرح باید این تعهد را بدهند که حداقل مالکیت و مدیریت یک سوم از تجارت کانادایی را بر عهده گرفته و ظرف مدت 3 سال از حضور در کانادا، موجب ایجاد و نگهداری اشتغال موجه در این کشور شوند. این شرایط برای استان کبک نیز در دسترس بوده و دارای فاکتورهای مشابه است.

مهاجرت از طریق برنامه خویش فرما: یکی دیگر از روش های مهاجرت به کانادا، مهاجرت از طریق برنامه  Self-Employed Persons است. این برنامه برای متقاضیان دارای تجربه و مهارت مرتبط  در زمینه تجارت، فرهنگ، ورزش و یا مزرعه داری طراحی شده، افرادی که می توانند از طریق درآمد شغل خویش فرما هزینه های خود و اعضای خانواده را پوشش دهند.

برای شرکت در این برنامه، متقاضی باید تجربه کاری، بودجه مالی، مهارت هنری و یا ورزشی و موارد این چنینی را به خوبی به نمایش بگذارد. لازم به ذکر است که برنامه مشابهی نیز در استان کبک کانادا ارائه می شود.

مهاجرت تجاری به کانادا

کلاس تجربه کانادایی

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کانادا، برنامه CEC است که برای نیروی کار موقت خارجی و دانشجویان بین المللی که قصد دریافت کارت pr کانادا را دارند طراحی شده است. از این رو، با کسب تجربه کاری در کانادا و یا مدرک تحصیلی در کانادا، متقاضیان واجد شرایط از قبل در اجتماع کانادایی قرار گرفته و ارتباطات مهمی را در روابط و شغل حرفه ای خود ایجاد کرده اند.

این برنامه مهاجرت به Canada براساس مدل قبولی و یا رد شدن است و حداقل شرایطی برای دو نوع از متقاضیان آن در نظر گرفته شده است که شامل موارد زیر می شود:

فارغ التحصیلان بین المللی با تجربه کار در کانادا

در این طرح مهاجرتی، متقاضیان باید دارای شرایط زیر باشند:

 • باید با موفقیت یک دوره تحصیلی تمام وقت و یا معادل پاره وقت حداقل دو ساله را در یک موسسه آموزشی معتبر DLI کانادا گذرانده باشند.
 • حداقل دارای یکسال تجربه کاری، فنی و مهارت تخصصی در بازه 24 ماهه از تاریخ درخواست باشد
 • بنابر نوع و موقعیت شغلی، از مهارت متوسط زبان برخوردار باشند.

نیروی کار موقت خارجی

متقاضیان باید دارای شرایط زیر باشند:

 • دارای حداقل دو ساله تجربه، مهارت تخصصی و فنی در بازه 36 ماهه از درخواست مهاجرت به کانادا باشند
 • بنابر نوع و موقعیت شغلی، از مهارت متوسط زبان برخوردار باشند.

لازم به ذکر است که متقاضیان دارای حداقل شرایط شرکت در این برنامه مهاجرت به Canada، در صورتی که هنوز در کانادا باشند، دارای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی و یا مجوز کار موقت در این کشور باشند، می توانند از داخل کانادا برای این طرح اقدام کنند. اما آن دسته از متقاضیانی که در خارج از کانادا به سر می برند، باید حداکثر در بازه زمانی یکسال از ترک خاک کانادا و موقعیت شغلی در این کشور برای شرکت در این طرح اقدام کنند.

مهاجرت به کانادا - تحصیلی

همانطور که در مطلب "مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل چه شرایط و هزینه هایی دارد"، به این موضوع اشاره کردیم، در حال حاضر مهاجرت تحصیلی به کانادا به یکی از ترندترین و محبوب ترین روش های مهاجرت به کانادا بدل شده است.

در تکمیل طرح کلاس تجربه کانادایی و یا همان CEC، باید به این موضوع اشاره کنیم که شما می توانید با دریافت نامه پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا، برای حداقل دو تا 4 سال به تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر این کشور بپردازید.

این امکان برای متقاضیان مهاجرت به Canada وجود دارد که از طریق تحصیل در این کشور به کار دانشجویی برای حداکثر 20 ساعت در هفته بپردازند و در زمان تعطیلات دانشگاه، کار تمام وقت را در این کشور تجربه کنند. سپس پیش از فارغ التحصیلی برای مجوز کار تمام وقت بعد از فارغ التحصیلی PGWP درخواست داده و برای حداکثر 3 سال به کار تمام وقت و قانونی در این کشور مشغول شوند.

از این رو فرد می تواند با استفاده از تحصیل در کشور کانادا به عنوان یکی از برترین روش های مهاجرت به کانادا، در مجموع بین 5 تا 6 سال از طریق ویزای تحصیلی و مجوز کار در این کشور حضور داشته باشد و علاوه بر دریافت مدرک تحصیلی ارزشمند و تجربه کار در بازار کار بین المللی کانادا، برای کارت اقامت دائم کانادا و یا همان pr درخواست دهد.

مهاجرت به کانادا - پناهندگی

در صورتی که فردی در کشور زادگاه و مبدا خود تحت خطر جدی، اذیت و آزار و نقض حقوق بشر قرار گرفته باشد، این امکان را دارد تا از گزینه پناهندگی به عنوان یکی از شرایط استثنایی مهاجرت به Canada استفاده کند.

سیستم پناهندگی کانادا هر ساله از هزاران فرد واجد شرایط حمایت می کند و از طریق دولت و یا اسپانسرهای خصوصی و سازمانی به این افراد رسیدگی می کند. در حال حاضر، سیستم پناهندگی کانادا دارای دو زیرمجموعه زیر است:

 • برنامه اسکان مجدد پناهندگان و اقدامات بشر دوستانه: این طرح مخصوص پناهندگان خارج از کانادا است که به دنبال اقامت در این کشور هستند. از این رو سازمان CIC آن دسته از متقاضیان واجد شرایط پناهندگی را انتخاب کرده و این موضوع را شناسایی می کند که آیا دارای شرایط امنی برای اقامت در کانادا هستند و یا باید به کشور مبدا بازگردانده شوند. به طور معمول انتخاب پناهندگان واجد شرایط بستگی زیادی به توصیه نامه کمیسیون عالی سازمان ملل دارد، اما از جانب دیگر نیازمند غربالگری امنیتی و پزشکی در کانادا نیز هست.
 • پناهندگی در کانادا: این برنامه برای حفاظت از متقاضیانی است که در حال حاضر در کانادا به سر می برند و از برگشت به کشور زادگاه خود می ترسند. عموماً اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا این موارد را ارزیابی می کند.

برنامه نیروی کار موقت خارجی

در نهایت یکی دیگر از روش های مهاجرت به کانادا، درخواست برای مجوز کار موقت از طریق برنامه نیروی کار موقت خارجی است. به طور معمول، این نوع از مجوزها نیاز به یک جاب آفر معتبر از یک کارفرمای کانادایی دارد. اما ممکن است استثنائاتی نیز در این زمینه وجود داشته باشد و شرایط درخواست به طور کامل فرق کند. لازم به ذکر است که امکان تمدید مجوز کار از داخل کانادا وجود دارد، اما برخی از مجوزهای کار دارای حداکثر اعتبار ممکن یک تا دو ساله و غیرقابل تمدید هستند.

در اغلب موارد، مجوزهای کار در این کشور نیازمند این است که کارفرما نظر بازار کار را از بخش منابع انسانی و توسعه اجتماعی کانادا جویا شود، تا از این موضوع مطمئن گردد که استخدام نیروی کار خارجی تاثیر منفی در بازار کار این کشور و نیروهای کار کانادایی نمی گذارد. البته استثنائات زیادی برای این بخش وجود دارد.

لازم به ذکر است که فرد دارنده ویزای کار و مجوز کار در کشور کانادا این امکان را دارد تا از همراهی همسر و فرزند خود برخوردار شود. همچنین، همسر متقاضی می تواند برای مجوز کار آزاد درخواست دهد و برای هر کارفرمایی که می خواهد در کشور کانادا کار کند.

هزینه مهاجرت به کانادا

هزینه مهاجرت به کشور کانادا چقدر است؟

در پایان مبحث روش های مهاجرت به کانادا بهتر است به هزینه های کلی مهاجرت به این کشور پیشرفته اشاره کنیم.

در حال حاضر، هزینه مهاجرت به کانادا با روش های مختلف شامل موارد زیر می شود:

هزینه ویزای تحصیلی کشور کانادا به همراه انگشت نگاری بیومتریک: 150 دلار کانادا + 85 دلار کانادا

هزینه تمدید ویزا و مجوز تحصیل در کشور کانادا: 350 دلار کانادا

هزینه مجوز اقامت موقت در کانادا: 200 دلار

هزینه مجوز کار به همراه تمدید: 155 دلار

هزینه مجوز کار آزاد: 100 دلار+ 355 دلار برای بازیابی و تمدید موقعیت

هزینه مهاجرت تجاری از جمله برنامه مهاجرت تجاری کبک، برنامه خویش فرما و ویزای استارت آپ کانادا شامل موارد زیر می شود:

هزینه ارزیابی درخواست 1575 دلار و هزینه حق اقامت دائم در کانادا معادل 500 دلار است. هزینه شامل کردن همسر معادل 1325 دلار می شود و هزینه اضافه کردن فرزند وابسته معادل 225 دلار به ازای هر نفر می شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه سایر روش های مهاجرت به کانادا به لینک رسمی سازمان مهاجرت و شهروندی CIC مراجعه کنید.