ویزای تحصیلی آمریکا را چطور میتوان گرفت؟ اگر دوست دارید درباره شرایط و مدارک ویزای تحصیلی آمریکا اطلاعات داشته باشید، این پُست را بخوانید. آمریکا مقصدی رویایی برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی در سرتاسر جهان است. در این مطلب با لتسگو یونی همراه باشید تا بدانید چه اندازه شانس دریافت ویزای تحصیلی آمریکا را دارید.

اگر شما هم رویای تحصیل در یکی از مدارس متوسطه، کالج و یا دانشگاه های آمریکا را دارید، اکنون در جای مناسبی هستید! بیش از 40 سال است که دانشجویان بین المللی در مراکز آموزشی امریکا تحصیل کرده و از طریق مهاجرت تحصیلی در این کشور پیشرفته زندگی می کنند.

ویزای تحصیلی آمریکا 

برای تحصیل در آمریکا باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. به طور کلی هر شهروند خارجی که تمایل دارد وارد خاک آمریکا شود ابتدا باید ویزا دریافت کند، ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت یا ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم. در صورتی که قصد دارید با پذیرش در مدارس متوسطه، کالج و یا دانشگاه های امریکا به این کشور مهاجرت نمایید باید برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید. 

مهاجرت تحصیلی به آمریکا کار خیلی راحتی نیست. تمام متقاضیان ابتدا باید از سوی کالج یا دانشگاه خود مورد پذیرش و تایید اولیه قرار بگیرند سپس دانشجو اقدام به دریافت ویزای آمریکا نماید. توجه داشته باشید که مرکز اموزشی شما باید از سوی سیستم تبادل دانشجو و بازدید کننده کشور آمریکا (SEVP) تایید شده باشد. ویزای دانشجویی آمریکا دارای انواع مختلفی است. برای آگاهی از انواع آن با لتسگو یونی همراه باشید.

در مجله لتس گویونی درباره روش های مهاجرت به آمریکا صحبت کرده ایم که اگر تمایل دارید با سایر روش های مهاجرتی این کشور آشنا شوید، حتماً مقاله روش های مهاجرت به آمریکا را مطالعه نمایید.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

انواع ویزای تحصیلی آمریکا 

ویزای تحصیلی آمریکا وابسته به مقطع و نوع واحد آموزشی ای که انتخاب می کنید دارای انواع M، F و J می باشد. نوع برنامه تحصیلی شما تعیین می کند که باید کدام یک از این سه نوع را دریافت کنید. 

ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F پرکاربرد ترین روش مهاجرتی برای دانشجویان بین المللی است که می خواهند در کشور آمریکا اقامت تحصیلی داشته باشند. در صورتی که می خواهید در یک مدرسه تایید شده از سوی دولت آمریکا، کالج و یا یکی از دانشگاه های معتبر این کشور تحصیل کنید یا متقاضی ثبت نام در یکی از مدارس خصوصی به زبان انگلیسی هستید به ویزای نوع F نیاز دارید. همچنین اگر برنامه اموزشی شما بیش از 18 ساعت در هفته باشد واجد شرایط دریافت این نوع ویزا هستید. 

در صورتی که می خواهید در یکی از موسسات آموزشی ایالات متحده آمریکا یک دوره آموزش غیر آکادمیک بگذرانید و یا متقاضی یکی از دوره های کارآموزی یا فنی و حرفه ای هستید باید ویزای تحصیلی آمریکا از نوع M را دریافت کنید.  

ویزای نوع J برای مبادلات علمی و آموزشی صادر می شود. در صورتی که دانشجویی بخواهد با استفاده از یک برنامه مبادله ای و مشترک از یک مدرسه متوسطه یا دانشگاه بین المللی در کشور خود وارد یکی از مدارس یا دانشگاه های آمریکا شده و برنامه تحصیلی خود را در واحد امریکایی دنبال نماید باید ویزای دانشجویی نوع J دریافت کند.  

دقت داشته باشید که تنها مراکزی صلاحیت لازم برای صدور ویزای نوع J را دارند که علاوه بر داشتن گواهینامه از سوی SEVP ، اسم آن ها در پایگاه اطلاعاتی وزارت آموزش و شورای اعتبار بخشی آموزش عالی ایالت متحده امریکا نیز ثبت شده باشد. در صورتی که می خواهید با هدف گذراندن یک دوره علمی- تفریحی کوتاه مدت و بدون دریافت گواهی علمی وارد آمریکا شوید باید از ویزای بازدیدکننده (Visitor Visas ) استفاده کنید. 

هزینه ویزای تحصیلی امریکا  

نوع ویزا هزینه آن را تعیین می کند. هزینه هر یک از انواع ویزاهای تحصیلی 160 دلار آمریکا می باشد. هزینه سایر ویزاهای تجاری و توریستی نیز همین میزان است اما این مبلغ برای ویزای کاری آمریکا 190 دلار است. توجه داشته باشید که هزینه ویزای تحصیلی قابل برگشت و انتقال به غیر نیست و این هزینه پرداخت شده تا یکسال دارای اعتبار است. 

مراحل دریافت ویزای تحصیلی آمریکا 

این فرآیند مراحل مختلفی دارد که باید به ترتیب طی شود. دقت داشته باشید که ترتیب و نحوه انجام این مراحل ممکن است در سفارت و کنسولگری های مختلف امریکا تا حدودی متفاوت باشد. برای آگاهی از جزئیات خاص سفارت آمریکا در هر کشور حتما به سایت ان مراجعه کنید. 

ابتدا باید فرم درخواست ویزا (Visa Application) را به صورت انلاین تکمیل کنید. حواستان باشد که حتما باید صفحه تایید تکمیل فرم درخواست ویزای خود را چاپ کرده و در روز مصاحبه به همراه داشته باشید. عکس و سایر مدارک خواسته شده در ثبت نام انلاین ویزای دانشجویی امریکا باید کاملا مطابق دستورالعمل های گفته شده باشد. مرحله بعدی مصاحبه است. 

شرایط مصاحبه ویزای آمریکا 

چه از طریق تحصیلی اقدام کرده اید چه از روش های دیگر مانند لاتاری، یکی از مهم ترین مراحل دریافت ویزای آمریکا انجام موفقیت آمیز مصاحبه در سفارت این کشور می باشد. افسر مهاجرت می تواند در خواست مصاحبه از تمام متقاضیان را صادر نماید اما به طور کلی اگر زیر 13 سال و یا بالای 80 سال هستید نیازی به مصاحبه نیست. مصاحبه تقریبا در تمام موارد برای سنین 79-14 سال اجباری است.

بهتر است که مصاحبه خود را در سفارت یا کنسولگری آمریکا در کشور محل اقامت خود انجام دهید اما اگر به هر دلیلی خواستید این مصاحبه در یک کشور ثالث برگزار شود، به لحاظ قانونی مشکلی وجود ندارد. فقط توجه داشته باشید واجد شرایط بودن برای انجام مصاحبه در خارج از کشوری که شهروند دائم آن هستید کمی دشوارتر است.

معمولاً بسیاری از متقاضیان از مدت زمان زیاد انتظار برای دریافت مجوز مصاحبه شکایت دارند. زمان انتظار برای مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا به کشور محل مصاحبه، فصل و نوع ویزای مورد تقاضا بستگی دارد.   

شانس دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک ویزای تحصیلی امریکا 

پیش از آنکه مصاحبه خود را انجام دهید باید مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت را جمع آوری کرده و از تکمیل بودن ان ها اطمینان حاصل کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی امریکا عبارت است از:

•  پاسپورت معتبر برای سفر به ایالات متحده امریکا (مدت اعتبار پاسپورت شما باید حداقل شش ماه بیشتر از مدت اقامت شما در امریکا باشد.)
•  تکمیل درخواست ویزای غیر مهاجرتی (ارائه صفحه تایید فرم DS-160)
•  رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای دانشجویی (در برخی موارد هزینه پس از مصاحبه دریافت می شود)
•  آپلود عکس در ثبت نام آنلاین (در صورت عدم اپلود عکس لازم است که عکس چاپ شده با فرمت تعیین شده را به صورت فیزیکی تحویل دهید)
•  گواهی تایید صلاحیت به عنوان یک دانشجوی واجد شرایط ویزای تحصیلی F یا M  

گواهی تایید صلاحیت باید از سوی دبیرستان، کالج یا دانشگاهی که برای تحصیل در ان اقدام کرده اید، صادر شود. دانشجوی متقاضی دریافت ویزای دانشجویی امریکا ابتدا باید در سامانه دانشجویی و تبادل بازدیدکنندگان امریکا ثبت نام کند.این واحد اموزشی پس از وارد کردن اطلاعات شخصی و تحصیلی شما در پایگاه داده SEVIS، فرم های لازم برای دریافت امضا را برای شما ارسال می کند. 

مدارک پشتیبان ویزای آمریکا چیست؟

در برخی موارد ممکن است افسر سفارت که مصاحبه را انجام می دهد مدارک دیگری را جهت بررسی شرایط ویزای دانشجویی و آمادگی تحصیلی شما بررسی کند. این مدارک می توانند شامل موارد زیر باشند:

•    مدارک مقاطع تحصیلی قبلی
•    ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی
•    نمرات ازمون های استاندارد تعیین شده از سوی مراکز آموزشی امریکا (متفاوت است)
•    برنامه شما برای ترک امریکا پس از اتمام تحصیل
•    تمکن مالی و نحوه پرداخت هزینه های زندگی، سفر و تحصیل در امریکا 

ارائه اسناد پشتیبان به افسر مهاجرت نقش قابل توجهی در افزایش شانس شما برای دریافت ویزای تحصیلی امریکا را دارد. شما باید اسنادی در دست داشته باشید که نشان دهنده روابط قوی مالی، خانوادگی و اجتماعی در کشور خودتان باشد که شما را وادار می کند پس از پایان دوره تحصیلی خود ایالات متحده را ترک کنید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی امریکا 

دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به ارائه تمکن مالی نیاز دارد. شما باید اسناد معتبر و به روز مالی نشان دهید که ثابت کند شما توانایی مالی کافی برای پوشش تمام هزینه های زندگی و تحصیلی خود در مدت زمان تحصیل را دارید. دانشجویانی که متقاضی دریافت ویزای دانشجوی نوع M هستند باید تمکن مالی کافی برای اثبات توانایی پرداخت تمام شهریه و هزینه های زندگی در کل دوره اقامت مورد نظر را دارند. 

در صورتی که تمکن مالی شما از سوی شخصی غیر از خودتان تامین می شود باید مدرکی دال بر رابطه خود با فرد حامی و اخرین سوابق مالیاتی، دفترچه های بانکی و گواهی سپرده های ثابت فرد اسپاسنر را ارائه دهید. 

مدرک زبان برای ویزای تحصیلی امریکا فردی که متقاضی دریافت ویزای تحصیلی امریکا است باید ثابت کند که صلاحیت لازم برای تحصیل در این کشور را دارد. از جمله مدارک آمادگی تحصیلی که برای ویزای دانشجویی مورد نیاز است نمرات آزمون های استاندارد زبان (SAT ،TOEFL، IELTS و...) می باشد. 

ویزای تحصیلی امریکا با همسر 

همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال که مایل به همراهی با دارنده اصلی ویزای تحصیلی آمریکا هستند و می خواهند در طول مدت اقامت وی در آمریکا در کنار او حضور داشته باشند نیاز به دریافت ویزای مشتق یا همان F-2 یا M-2 دارند. در این حالت باید دانشگاه یا کالجی که مدارک شما را تایید و گواهی صلاحیت دریافت ویزا را برای شما صادر کرده، فرم تایید صلاحیت را برای همسر و فرزندان شما نیز به عنوان همراه تکمیل و صادر نماید.  

در این حالت متقاضی اصلی باید یک کپی از ویزای دانشجویی F-1 یا M-1 خود و مدرکی مبنی بر وجود رابطه و نسبت قانونی با متقاضیان ویزای همراه ارائه دهد. دقت داشته باشید که این همراهی شامل حال والدین فرد متقاضی نشده و هیچ ویزای مشتقی برای والدین دارندگان ویزای تحصیلی آمریکا صادر نمی شود. والدین می توانند از طریق دریافت ویزای توریستی کوتاه مدت برای تعطیلات به کشور امریکا سفر کنند. 

همسر یا فرزندی که با ویزای مشتق F یا M  در امریکا حضور دارد نمی تواند با به طور قانونی در این کشور کار کند و برای مجوز کار قانونی باید ویزای کاری مناسب را دریافت کند. 

اقامت در امریکا با ویزای تحصیلی

مدت اعتبار ویزای تحصیلی امریکا

دانشجویان خارجی که با ویزای تحصیلی وارد کشور امریکا شده اند باید حداکثر 60 روز پس از تاریخ پایان برنامه تحصیلی که در ان ثبت نام کرده و در فرم تایید صلاحیت ویزای دانشجویی ذکر شده است، خاک ایالات متحده را ترک کنند. در صورت عدم خروج به موقع ویزای فرد به طور کامل باطل شده و دیگر برای ورود مجدد به آمریکا فاقد اعتبار است. همچنین این عدم خروج به موقع ممکن است باعث شود که فرد در اینده دیگر واجد دریافت ویزای آمریکا نباشد.  

اگر در زمانی که با ویزای تحصیلی در امریکا هستید وضعیت اقامت شما تغییر کند، برای مثال با یک شهروند آمریکایی ازدواج کنید یا پیشنهاد کار قانونی دریافت کنید، می توانید از طریق سیستم خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا USCIS برای درخواست تغییر وضعیت مهاجرت و اقامت خود اقدام کنید.

زمان دریافت ویزای آمریکا چقدر است؟

اگر دانشجوی جدید هستید و می خواهید با ویزای دانشجویی نوع F یا M وارد امریکا شوید باید تا 120 روز پیش از شروع دوره تحصیلی تایید شده، ویزای خود را دریافت کنید همچنین به یاد داشته باشید که با ویزای تحصیلی می توانید حداکثر 30 روز زودتر از شروع برنامه اموزشی وارد آمریکا شوید. 

اگر دانشجویی هستید که قبلا ویزای دانشجویی آمریکا را دریافت کرده و در یکی از مراکز آموزشی مورد تایید SEVP ثبت نام کرده اید می توانید هر زمان که خواستید با ویزای دانشجویی خود به آمریکا رفت و امد کنید. 

کار با ویزای تحصیلی آمریکا 

این سوال برای بسیاری از متقاضیان ویزای دانشجویی مطرح است که: "آیا می توانیم با ویزای تحصیلی به طور قانونی در آمریکا کار کنیم؟". پاسخ کوتاه این است که بله دانشجویان بین المللی می توانند با ویزای دانشجویی و در حین تحصیل در آمریکا کار کنند اما محدودیت هایی وجود دارد. 

دانشجویان در سال اول تحصیل خود مجاز به کار در خارج از محیط دانشگاه نیستند پس از آن می توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته در روزهای کاری و به طور تمام وقت در تعطیلات (حداکثر 40 ساعت در هفته) در داخل محیط دانشگاه و یا خارج از آن کار کنند. توجه داشته باشید که اشتغال در خارج از محیط دانشگاه تنها در صورتی مجاز است که فعالیت انجام شده به نوعی وابسته به دانشگاه و فعالیت های آموزشی و پژوهشی کشور امریکا باشد.