با مطلب ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا 2022 در مجله لتسگویونی همراه ما باشید تا برای تحصیل ارزان در این کشور اطلاعات لازم را به دست بیاورید. کشور آمریکا همواره مورد توجه ایرانیان قرار داشته است و مقصد اول برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد؛ چرا که به متقاضیان، فرصت یادگیری و تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا با بهترین امکانات آموزشی را می‌دهد. 

در کنار امکانات آموزشی ارائه شده باید به هزینه‌های تحصیل در آمریکا نیز توجه ویژه داشت، خصوصاً در این زمان که با نوسانات شدید ارزی مواجه هستیم. در آمریکا دانشگاه‌های مختلفی وجود دارند که برنامه‌های تحصیلی گران قیمت تا مقرون به صرفه را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند. با ما همراه باشید تا در ادامه فهرستی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا را به شما معرفی کنیم.

ارزان ترین دانشگاه های آمریکا

آمریکا یکی از بهترین مکان‌هایی است که برای تحصیل وجود دارد؛ زیرا فرصت‌های شغلی زیادی در این کشور وجود داشته و افراد می‌توانند جذب بازار کار شوند. اکثر ما تصور می‌کنیم که آموزش در آمریکا گران است و همه نمی‌توانند از پس هزینه‌های بالای آموزش بربیایند؛ اما باید بدانید که برخلاف تصور عامه مردم دانشگاه‌های مقرون به صرفه‌ای در این کشور وجود دارند که می‌توان برای آن ها اپلای کرد.

1.    دانشگاه دپیپل (University of The People)

دپیپل یک موسسه خصوصی می‌باشد که آموزش از راه دور یا آموزش آنلاین را ارائه می‌دهد و این مرکز در سال 2009 تأسیس شد. این دانشگاه را می‌توان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا برای دانشجویان بین المللی دانست. دپیپل در شهر پاسادینا، کالیفرنیا واقع شده است. 

به طور تقریبی، کل هزینه تحصیل برای مدرک کاردانی 2,060 دلار و برای مدرک لیسانس 4,060 دلار و دوره MBA حدود 2,940 دلار است. بنابراین این مدرسه کمترین شهریه برای متقاضیان بین المللی در ایالات متحده دارد. در حدود 54 درصد از دانشجویان این موسسه علمی ‌از دانشجویان بین المللی هستند. برای اخذ پذیرش در این دانشگاه باید حداقل 16 سال داشته باشید. مهارت انگلیسی و اثبات داشتن مدرک کارشناسی و حداقل دو سال تجربه الزامی ‌است. شما باید رزومه خود، نامه توصیه و مدارک لازم را بارگذاری کنید.

2.    دانشگاه ایالتی کالیفرنیا (California State University)

دانشگاه کالیفرنیا یکی دیگر از ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا است و دارای استانداردهای بالای آموزشی می‌باشد. این مرکز آموزش را با قیمت پایین‌تر در مقایسه با سایر دانشکده ها و دانشگاه‌های سراسر کشور ارائه می‌دهد. محبوب‌‌ترین رشته‌های این موسسه آموزش عالی شامل بازاریابی و خدمات پشتیبانی، تجارت، هنرهای بصری و نمایشی، مدیریت و علوم اجتماعی، حرفه‌های بهداشتی و برنامه‌های مرتبط، روانشناسی، زبان انگلیسی و ادبیات و غیره می‌شود. متوسط شهریه در هر ترم 8,850 دلار است. 

3.    دانشگاه سیتی نیویورک (City University of New York)

ارزان ترین دانشگاه آمریکا

دانشگاه سیتی نیویورک یک دانشگاه دولتی است که 26 موسسه برجسته را در خود جای داده است CUNY . در نیویورک واقع شده و دارای 9000 دانشجوی بین‌المللی می‌باشد. درون این مرکز طیف گسترده‌ای از موضوعات مانند تجارت، علوم کامپیوتر، مهندسی، هنرهای زیبا، حقوق، زیست پزشکی و روزنامه نگاری در مقاطع کارشناسی تا دکتری ارائه می‌شوند. 

این مرکز یکی از بهترین دانشگاه‌های مقرون به صرفه در ایالات متحده برای دانشجویان بین المللی می‌باشد. برای اخذ پذیرش از نیویورک سیتی در مقطع کارشناسی باید دارای معدل بالایی در مدرک دیپلم خود باشید. هزینه تحصیل سالانه به صورت تقریبی 17,400 دلار خواهد بود.

4.    دانشگاه ایالتی فایتویل (Fayetteville State University)

دانشگاه فایتویل یک موسسه دولتی می‌باشد که سال 1867 افتتاح شد. چندین برنامه تحصیلی در فایتویل وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند مدارک تحصیلی خود را به دست بیاورند. فایتویل با قیمت شهریه پایین یکی از مقرون به صرفه‌‌ترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا است. متوسط شهریه دانشگاه فایتویل 8,450 دلار در هر ترم است. حداقل نمره آیلتس در مقطع کارشناسی فایتویل 6.0 می‌باشد. 

5.    دانشگاه ایالتی آلکورن (Alcorn State University)

دانشگاه آلکورن (ASU) یک مؤسسه عمومی ‌و جامع در می ‌سی سی پی است. آلکورن سال 1871 توسط مجلس قانونگذاری تأسیس شد تا آموزش عالی را برای افراد فراهم کند. این موسسه به دلیل ارائه بیش از 50 برنامه آموزشی به بیش از 4000 دانشجو مشهور است. یکی از جنبه‌های قابل توجه این است که دانشگاه به دانشجویان خود اجازه می‌دهد تا یک ترم را در آمریکای جنوبی یا آفریقا بگذرانند و با سازمان‌های چند ملیتی جلسات کنفرانس ویدیویی داشته باشند. آلکورن با موسسات آموزشی سراسر جهان همکاری‌های بین المللی دارد.  

6.    دانشگاه ایالتی مینوت در داکوتای شمالی (Minot State University, North Dakota)

دانشگاه ارزان در آمریکا

موسسه آموزش عالی مینوت در سال 1913 در مینوت، داکوتای شمالی افتتاح شد. امروزه، مینوت سومین دانشگاه بزرگ در داکوتای شمالی است که برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد و در بین دانشگاه‌های برتر دولتی داکوتای شمالی در رتبه 32 قرار دارد. سیستم اطلاعات، علوم، کار اجتماعی، آموزش، امور مالی و عدالت کیفری بهترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد هستند.

با اطمینان می‌توان گفت که مینوت یکی از دانشگاه‌های ارزان در خارج از کشور است. دانشگاه مینوت مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد را برای دانشجویان بین‌المللی از بیش از 30 کشور مختلف فراهم می‌کند. دانشجویان می‌توانند با گذراندن دوره‌های دانشگاه و بصورت آنلاین برای تحصیل به صورت تمام وقت و نیمه وقت درخواست کنند. 

7.    کالج تگزاس جنوبی (South Texas College)

کالج جنوبی تگزاس در سال 1993 تأسیس شد و مدرک کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد. این کالج یکی از ارزان‌‌ترین دانشکده‌های حقوق در ایالات متحده برای دانشجویان بین‌المللی است. فرایند پذیرش شامل 5 مرحله درخواست پذیرش، آزمون، مشاوره، شهریه و علاقه دانشجویان می‌باشد. این کالج دانشجویانی را پذیرش می‌کند که دارای ویزای معتبر  F-1 یا M-1 هستند. طبق گزارشات اعلام شده، شهریه سالانه برای متقاضیان خارجی 7,830 دلار خواهد بود.

8.    اتحادیه کوپر نیویورک (Cooper Union NY)

اتحادیه کوپر سال 1859 تأسیس شد و در رشته‌های معماری، هنرهای زیبا و به ویژه مهندسی بسیار مشهور است. تا سال 2014، هر دانشجوی پذیرفته شده در اتحادیه کوپر موفق به اخذ بورس تحصیلی کامل می‌شد؛ اگرچه این سیاست دیگر وجود ندارد اما هر دانشجو هنوز می‌تواند 50 درصد بورس تحصیلی دریافت کند. 

9.    دانشگاه ایالتی سونوما (Sonoma State University)

می‌توانید با تحصیل در موسسه آموزش عالی سونوما مهارت‌های تحلیلی، ارتباطی و تحقیقاتی را به دست بیاورید. دانشگاه سونوما نرخ پذیرش 82 درصدی را دارد و بنابراین می‌توانید به راحتی در یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کنید. طبق رتبه بندی دانشگاه ها در سال 2022 این موسسه علمی‌ جزو بهترین دانشگاه‌های غرب بوده و دارای جایگاه 37 می‌باشد. 

متقاضیان دوره کارشناسی می‌توانند در 45 رشته تحصیل کنند و متقاضیان دوره کارشناسی ارشد فرصت ورود به 15 رشته دانشگاهی از جمله پرستاری و تجارت را خواهند داشت. می‌توانید به صورت آنلاین در Cal State Apply درخواست پذیرش ارسال کنید و هزینه درخواست 55 دلار است. شما باید دارای حداقل 2.5 در GPA 4.0 باشید. برای اخذ پذیرش درخواست می‌شود که در اسرع وقت اپلای کنید.  

10.    دانشگاه ایالتی آرکانزاس (Arkansas State University)

ارزان ترین دانشگاه ایالات متحده

دانشگاه آرکانزاس یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی‌در جونسبورو، آرکانزاس است و دومین دانشگاه بزرگ در آرکانزاس نیز هست. این دانشگاه در سال 1909 تأسیس شد و بالای 557 هکتار می‌باشد. آرکانزاس بیش از 150 رشته را در هفت دانشکده خود ارائه می‌دهد که برخی از این رشته ها شامل کشاورزی، مدیریت بازرگانی، مهندسی و علوم کامپیوتر، هنرهای لیبرال و ارتباطات، پرستاری و ریاضیات می‌شوند. هزینه تحصیل در آرکانزاس 5,400 دلار خواهد بود.

11.    دانشگاه ایالتی میسوری جنوب شرقی (Southeast Missouri State University)

این موسسه آموزشی یک دانشگاه دولتی می‌باشد که سال 1873 تأسیس شد و بیش از 200 برنامه از جمله 145 رشته کارشناسی و بیش از 75 برنامه تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد. تجارت، زیست شناسی، هنرهای لیبرال و علوم انسانی برخی از رشته‌های محبوب هستند که توسط موسسه ارائه می‌شود. 

12.    دانشگاه هیوستون (University of Houston)

هیوستون یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی ‌در شهر هیوستون، تگزاس می‌باشد که سال 1974 تأسیس شد. این مرکز علمی ‌یکی دیگر از بهترین گزینه ها برای آن دسته از افرادی است که قصد تحصیل در آمریکا را داشته و به دنبال دانشگاهی ارزان قیمت هستند. هیوستون حدود 40 دوره مختلف را ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند در زمینه‌هایی مانند عدالت کیفری، روانشناسی، حسابداری و غیره که برخی از بهترین دوره‌های موجود در دانشگاه هیوستون هستند، تحصیل کنند. متوسط شهریه در هر ترم 8,831 دلار خواهد بود. 

13.    دانشگاه بردلی (Bradley University)

ارزان ترین دانشگاه های آمریکا

بردلی یک دانشگاه کوچک و خصوصی است که طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی را به حدود 5,400 دانشجو ارائه می‌دهد. دانشکده آموزش و علوم بهداشتی، کالج تجارت فاستر، کالج ارتباطات و هنرهای زیبا، کالج مهندسی و فناوری کاترپیلار و دانشکده هنرها و علوم لیبرال دانشکده‌های اصلی مقطع کارشناسی هستند. 

علاوه بر این، بیش از 30 برنامه تحصیلات تکمیلی وجود دارد و اخیراً برنامه‌های تحصیلی آنلاین را نیز راه اندازی کرده است. متقاضیان بین المللی فرصت ورود به بهترین رشته ها برای مهاجرت به آمریکا را خواهند داشت که این رشته‌های محبوب شامل آموزش، تجارت، روزنامه نگاری، بازاریابی، ارتباطات، مهندسی و غیره می‌شوند.  

14.    دانشگاه وستکلیف (Westcliff University)

دانشگاه وستکلیف در سال 1993 برای ارائه آموزش با کیفیت در زمینه‌های تجارت و آموزش تأسیس شد. پردیس اصلی وستکلیف در ایروین، شهری در اورنج کانتی، کالیفرنیا واقع شده است. این دانشگاه همچنین دارای دو پردیس دیگر در لس آنجلس کالیفرنیا و میامی ‌فلوریدا می‌باشد. شهریه سالانه وستکلیف 13,560 دلار خواهد بود.

15.    دانشگاه لوئیزیانا (University of Louisiana)

دانشگاه لوئیزیانا یک دانشگاه تحقیقاتی است که در ایالت لوئیزیانا قرار دارد. برخی از محبوب‌‌ترین موضوعات ارائه شده به دانشجویان عبارتند از: زبان کاربردی و علوم گفتار، زیست شناسی، مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، انگلیسی و ریاضیات. این دانشگاه به دلیل داشتن کلاس‌های کوچک، محبوب است. همچنین دوره‌های آنلاین در این مرکز وجود دارد که دانشجویان بین المللی می‌توانند در آن ها ثبت نام کنند.  

16.    دانشگاه پیس (Pace University)

پیس در منطقه متروپولیتن نیویورک با پردیسی 257 هکتاری در سال 1906 افتتاح شد. پرطرفدارترین برنامه‌های این موسسه عبارتند از: حسابداری، بیوشیمی، علوم کامپیوتر، اقتصاد، مطالعات زیست محیطی، علوم پزشکی قانونی، فناوری اطلاعات و تئاتر و موسیقی. تحصیل در دانشگاه Pace به شما کمک می‌کند تا فرصت‌های منحصر به فردی برای کارآموزی و ورود به بازار کار در نیویورک کسب کنید. 

17.    دانشگاه ایالتی دلتا (Delta State University)

دانشگاه دلتا یک موسسه عمومی ‌در کلیولند، می‌ سی سی پی می‌باشد. این موسسه به عنوان کالج معلم در سال 1924 آغاز به کار کرد؛ اما اکنون برنامه‌های متنوعی را ارائه می‌کند. بسیاری از دانشجویان به دلیل استاندارد آموزشی با هزینه کم یا مقرون به صرفه، کالج‌های دانشگاه ایالتی دلتا را انتخاب می‌کنند. دوره‌های زیادی برای تحصیل دانشجویان بین المللی همراه با برنامه‌های بورس تحصیلی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از آن بهره مند شوند و با قیمت مناسب تحصیل کنند. این دانشگاه همچنین بسیاری از مشاغل پاره وقت را به دانشجویان ارائه می‌کند و متوسط شهریه 6,600 دلار خواهد بود.

شرایط پذیرش در ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا

پروسه پذیرش در موسسات آموزش عالی ایالات متحده متفاوت است؛ اما به صورت کلی جهت اخذ پذیرش نیاز به ارسال درخواست، پرداخت هزینه و شرکت در آزمون ورودی می‌باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی در آمریکا را دارند باید در آزمون ام کت (MCAT) شرکت کرده و متقاضیان دوره کارشناسی ارشد نیاز به شرکت در آزمون‌های GMAT و GRE خواهند داشت. هزینه درخواست پذیرش می‌تواند بین 35 الی 100 دلار باشد که غیر قابل استرداد است. مدارک لازم هنگام اخذ پذیرش عبارتند از:
•    دیپلم دبیرستان
•    مدرک کارشناسی
•    ریز نمرات تحصیلی
•    نمره قبولی در آزمون ورودی
•    مدرک زبان
•    گذرنامه معتبر
•    رسید پرداخت هزینه درخواست
•    انگیزه نامه
•    توصیه نامه
•    رزومه تحصیلی

مزایا و معایب تحصیل در ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا

تحصیل در یک کشور جدید تجربه‌ای فوق العاده است که می‌تواند تأثیرات چشمگیری بر روی شما داشته باشد و به شما فرصت رشد و تکامل را می‌دهد. ایالات متحده انتخاب عاقلانه‌ای برای رسیدن به این هدف خواهد بود. البته باید با معایب و مزایای تحصیل در خارج از کشور خصوصاً کشور آمریکا آشنا باشید.

مزایا
•    کیفیت آموزشی بالا، مطابق با استانداردهای روز دنیا
•    فرصت ورود به موسسات آموزش عالی ارزان قیمت
•    فرصت دریافت بورسیه و کمک هزینه
•    تحصیل به زبان انگلیسی
•    آشنایی با سایر فرهنگ ها
•    فرصت انجام کارهای دانشجویی
•    امکان دریافت اقامت پس از فارغ التحصیلی

معایب
•    برنامه‌های درسی متفاوت در هر ایالت
•    الزام ارائه مدرک زبان
•    دوری از خانواده و دوستان

سخن آخر

در طول این مقاله به برخی از ارزان‌‌ترین دانشگاه‌های کشور آمریکا اشاره و آن ها را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون به خوبی می‌دانید که کدام موسسات آموزشی ایالات متحده با بودجه شما همخوانی دارند. در هر کدام از این مراکز که به آموزش مشغول شوید در معرض استانداردهای بالای آموزشی قرار گرفته و بر دانش شما افزوده خواهد شد. اگر در تصمیم خود برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل جدی هستید و به اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری نیاز دارید، می‌توانید با سر زدن به وب سایت لتسگو یونی با کارشناسان مجرب و دلسوز ما در ارتباط بوده و آینده خود را بسازید.