دانشگاه فریزر ولی یا به اختصار UFV یک دانشگاه دولتی در استان بریتیش کلمبیا و در منطقه ابوتسفورد است که به شهر ونکوور و همچنین کشور ایالات متحده آمریکا بسیار نزدیک است. این دانشگاه در سال 1974 به عنوان کالج فریزر ولی تاسیس شد و در سال 2008 منشور دانشگاهی خود را دریافت کرد و به یکی از دانشگاه‌های معروف کشور کانادا تبدیل شد.

دانشگاه فریزر ولی تعداد زیادی پردیس آموزشی تحقیقاتی دارد که پردیس اصلی آن ابوتسفورد است و هرساله پذیرای بیش از 15 هزار دانشجو از سراسر جهان و کشور کانادا است. پردیس ابوتسفورد در سال 1983 درهای خود را به روی علاقه مندان تحصیل در این دانشگاه باز کرد و به مرور فضای داخلی پردیس گسترش داده شد و کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌های مجهز، سالن ورزشی، خوابگاه دانشجویی و ... به آن اضافه شد.

پردیس دوم فریزر ولی در منطقه Chilliwack و در داخل مرکز پارک آموزش کانادا واقع شده است. در این پردیس مرکز تجارت و فناوری، ساختمان دانشکده علوم بهداشت و مرکز پیشرفته کشاورزی قرار گرفته که در سال 2012 افتتاح شدند.

پردیس‌ها و مراکز آموزشی تحقیقاتی دیگری همچون: Aerospace Centre، Agriculture Centre، Clearbrook Centre، Trades and Technology Centre، Hope و Mission نیز در نزدیکی دو پردیس دیگر ساخته شدند که به ارائه فعالیت‌های آموزشی انحصاری و تخصصی پرداخته‌اند. همچنین یک پردیس بین المللی نیز در کشور هند به نام پردیس Chandigarh تاسیس شده است که با دانشگاه پنجاب در هند همکاری‌های علمی برقرار کرده است.

در دانشگاه فریزر ولی بیش از 100 برنامه آموزشی در مقاطع و دوره‌های مختلف برای دانشجویان این دانشگاه ارائه می‌شود که به تفکیک شامل: 17 برنامه کارشناسی، 3 برنامه کارشناسی ارشد، 68 برنامه گواهینامه کارشناسی و دیپلم و ... می‌باشد. همچنین تعداد بیش از 2000 دانشجوی بین المللی نیز در UFV تحصیل می‌کنند که از بیش از 80 کشور دنیا برای تحصیل در کانادا وارد خاک این کشور شده‌اند. 

نام فریزر ولی همواره در میان دانشگاه‌های با رضایت بالای دانشجویی آمده است و براساس نظرسنجی‌های مختلف، میزان رضایت دانشجویان این دانشگاه از نحوه آموزش، بالای 90 درصد بوده و بیش از 94 درصد از دانشجویان نیز تحصیل در فریزر ولی را به دیگران پیشنهاد کرده‌اند.

فریزر ولی با داشتن 7 دانشکده سعی بر ارائه تنوع بالایی از رشته‌های تحصیلی کرده است تا افرادی که می‌خواهند در این دانشگاه درس بخوانند به راحتی از میان موضوعات مختلف رشته تحصیلی مورد نظر خودشان را انتخاب کنند و از دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرند. 

یکی از جاذبه‌های تحصیل در فریزر ولی، ارائه فرصت‌های شغلی متنوع و جذاب از سوی دانشگاه به دانشجویان است که همین امر سبب شده است تا برای پنج سال متوالی نام فریزر ولی در میان برترین کارفرمایان استان بریتیش کلمبیا قرار بگیرد و همچنین دانشجویان این دانشگاه با توانایی‌ها و مهارت‌های شغلی بالا فارغ التحصیل می‌شوند.

داشتن اطلاع از شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا یکی از مقدمه‌های اصلی اقدام برای مهاجرت تحصیلی به این کشور است. پس با خواندن مطلب چک لیست ویزای تحصیلی کانادا در وبلاگ لتس گو یونی اطلاعات دقیق و کامل در این زمینه را به دست آورید و سپس اقدام کنید.

شرایط پذیرش دانشگاه فریزر ولی کانادا

تحصیل در کشورهای مختلف دنیا یکی از روش‌های موفقیت آمیز برای مهاجرت به کشورهای دیگر است که ایرانیان داخل کشور نیز از این روش استفاده می‌کنند تا بتوانند به کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی آسیایی مهاجرت کنند. نام دانشگاه‌های کشور کانادا نیز همواره درمیان برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و از طرف دیگر اقدام برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور به نسبت راحت‌تر از برخی از کشورهای مطرح است.

از آنجایی که فریزر ولی همانند بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا پذیرای دانشجویان بین المللی است، پس اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی از آن یک گزینه مناسب است. برای موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی از UFV دانشجو باید سه نوع مختلف شرایط مورد نیاز این دانشگاه را داشته باشد تا پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه بتواند برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا نیز اقدام کند.

•    شرایط عمومی

برای کسب شرایط عمومی پذیرش تحصیلی UFV داشتن گواهی پایان سال دوازدهم تحصیلات در دوره مدرسه و متوسطه لازم است که برای متقاضیان ایرانی معادل آن یعنی مدرک دیپلم دوره متوسطه و پیش دانشگاهی مورد نیاز است. تمامی مدارک و سوابق تحصیلی متقاضی باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شوند و سپس ارسال شوند.

•    شرایط زبان انگلیسی

داشتن مهارت استفاده از زبان انگلیسی یکی از لازمه‌های موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی نبوده است، می‌باشد و برای هر دوره شرایط خاص به آن دوره مورد قبول است که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد: مدرک CAEL با حداقل نمره 70/ مدرک TOEFL با حداقل نمره 88 و در هیچ بخش کمتر از 20 نباشد/ مدرک IELTS با حداقل نمره 6.5 به طور کلی و در هیچ بخش کمتر از 6 نباشد/ مدرک PTE نمره کلی 61 و در بخش‌ نوشتن نمره 60/ مدرک CanTEST با نمره کلی 4.5 و در بخش نوشتن نمره 4/ مدرک MELAB با نمره 85

همچنین اگر متقاضی نمرات حدنصاب را کسب نکرده باشد، باید در دوره‌های مهارت زبان دانشگاه شرکت کند تا از نظر دانشگاه قابل قبول باشد. ولی اگر متقاضی هیچ یک از نمرات و مدارک را نداشته باشند نمی‌تواند در دانشگاه ثبت نام کند.

•    شرایط اختصاصی رشته تحصیلی

اطلاع از شرایط اختصاصی رشته‌های تحصیلی فریزر ولی در زمان اقدام برای اخذ پذیرش لازم است که متقاضی باید به این موارد خاص دقت داشته باشد و مدارک مورد نیاز رشته تحصیلی منتخب را برای دانشگاه ارسال کند.

رشته‌ های دانشگاه فریزر ولی کانادا

بیش از 100 برنامه آموزشی در 7 دانشکده و مدرسه UFV ارائه می‌شود که رشته‌های مدیریت بازرگانی، ریاضیات، جرم شناسی، عدالت کیفری، انگلیسی و روانشناسی از محبوبیت خاصی برخوردار هستند.

کالج هنرها: دانشکده هنر دانشگاه فریزر ولی از دانشکده علوم انسانی و دانشکده علوم اجتماعی تشکیل شده است و بیش از 120 عضو هیئت علمی و همچنین بیش از 3000 دانشجو دارد. رشته‌های مختلفی که در این دانشکده تدریس می‌شوند عبارت‌اند از: کارشناسی هنر، هنر در عدالت کیفری، مطالعات محیطی، هنرهای زیبا- هنرهای تجسمی، هنرهای زیبا- گرافیک و طراحی دیجیتال، هنر در مطالعات توسعه جهانی هنرهای رسانه و ...

دانشکده دسترسی و آموزش مداوم: در این دانشکده خدمات مربوط به بازگشت به یادگیری و گزینه‌های مطالعه انعطاف پذیر برای برنامه‌ها و دوره‌های متناسب با سبک زندگی ارائه می‌شود. برنامه‌‌هایی همچون: فناوری تجارت کاربردی (ABT)، آموزش مداوم (CE)، مطالعات زبان انگلیسی (ELS) و ... ارائه می‌شود.

دانشکده مطالعات کاربردی و فنی: در این دانشکده به علاقه مندان حوزه تجارت، ریاضی و ... دوره‌های نیمه وقت و آنلاین ارائه می‌دهد و مهارت‌های شغلی دانشجویان را افزایش می‌دهند.

دانشکده علوم بهداشت: در دانشکده علوم بهداشت فریزر ولی رشته‌های کارشناسی حرکت شناسی، پرستاری، دیپلم پرستاری عملی، دستیار مراقبت‌های بهداشتی و دستیار دندانپزشکی ارائه می‌شود.

دانشکده مطالعات حرفه‌ای: انواع مختلف برنامه‌های آموزشی در این دانشکده ارائه می‌شود که عبارت‌اند از: حسابداری، آموزش بزرگسالان، هواپیمایی، مدیریت کسب و کار، مراقبت از کودکان و جوانان، سیستم‌های اطلاعات رایانه‌ای، آموزش اوایل دوران کودکی، دارایی مالیه سرمایه گذاری، منابع انسانی، کتابخانه و فناوری اطلاعات، بازاریابی و مددکاری اجتماعی

دانشکده علوم: رشته‌های مختلفی همچون: علوم کشاورزی، زیست شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، ریاضی، فیزیک جغرافیا، فیزیک، دیپلم فیزیک مهندسی در مکاترونیک و مطالعات محیطی ارائه و تدریس می‌شود.

مدرسه تحصیلات تکمیلی: برنامه‌های متعدد تحصیلات تکمیلی در فریزر ولی همچون: مددکاری اجتماعی، آموزش، عدالت کیفری و ... ارائه می‌شود.

شهریه دانشگاه فریزر ولی کانادا 

هزینه‌های تحصیلات برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه فریزر ولی کانادا در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا بسیار کمتر است. لذا انتخاب و تحصیل در فریزر ولی کمک به سزایی در کاهش هزینه‌های دانشجویی در کشور کانادا دارد. همچنین تمام هزینه‌های UFV برای هر ترم تحصیلی اعلام شده است. 

هر ترم تحصیلی در این دانشگاه 12 واحد درسی را شامل می‌شود که هزینه‌های اعلام شده نیز براساس همین تعداد واحد محاسبه شده است. به طور مثال شهریه یک ترم تحصیلی در دانشگاه UFV کانادا در حدود 7.560 دلار کانادا است که در مجموع برای یک سال تحصیلی مبلغی درحدود 16,620 دلار کانادا می‌شود که هزینه بسیار کمی به نسبت دانشگاه‌های کشور کانادا است.

هزینه‌های جانبی دیگری نیز همواره به مبلغ کل شهریه دانشجو اضافه می‌شود که عبارت‌اند از: هزینه‌های اجباری دانشجویی درحدود 860 دلار، هزینه دانشجوی بین المللی که در سال اول اخذ می‌شود درحدود 1.450 دلار، بیمه دانشجویی 800 دلار، ملزومات و لوازم تحصیل درحدود 1.280 دلار، هزینه خوابگاه و اجاره خانه درحدود 5.900 دلار و همچنین هزینه‌های شخصی فرد نیز درحدود 4 هزار دلار محاسبه شده است. 

رتبه دانشگاه فریزر ولی کانادا

طبق آخرین آمار رسمی وب سایت webometrics در سال 2022، رتبه و رنکینگ دانشگاه فریزر ولی کانادا در جهان 5566 و در کشور کانادا 71 اعلام شده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فریزر ولی کانادا

در UFV کانادا هرساله بیش از 800 دانشجوی خارجی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه می‌شوند که دانشگاه برای کمک به این گروه از دانشجویان خود و همچنین تشویق افراد بیشتر از سراسر جهان برای حضور در فریزر ولی، برنامه‌های بورسیه تحصیلی ورودی را درنظر گرفته است که طبق آمار دانشگاه، هر سال بیش از 400 هزار دلار به بورسیه تحصیلی ورودی اختصاص داده شده است.

بورسیه تحصیلی که در سال 2021 از سوی فریزر ولی برای دانشجویان بین المللی این دانشگاه انتخاب شده است به شرح زیر می‌باشد:

•    بورسیه تحصیلی ورودی عالی بین المللی به مبلغ 20.000 دلار (قابل تمدید) که به 10 نفر از متقاضیان برتر بین المللی که نمره GPA حداقل 3.75 را کسب کرده باشند، تعلق می‌گیرد. مبلغ این بورسیه تحصیلی در هر سال 5 هزار دلار است که برای 4 سال قابل تمدید است.

•    بورسیه تحصیلی بین المللی منطقه‌ای به مبلغ 5،000 دلار برای ورود 30 متقاضی برتر بین المللی که نمره GPA حداقل 3.0 را کسب کرده باشند.

دریافت بورسیه تحصیلی ورودی مشروط به ثبت نام کامل دانشجو در برنامه مورد نظر و همچنین پرداخت کلیه مبالغ اولیه است. این بورسیه‌های تحصیلی به صورت خودکار برای دانشجوی واجد شرایط اعمال می‌شود و دانشجو نیاز به درخواست جداگانه ندارد. 

اجازه کار کردن حین تحصیل

دانشجویان دانشگاه UFV کانادا این امکان را دارند که همزمان با تحصیل کار کنند و درآمد کسب کنند و گزینه‌های مختلف شغلی را امتحان کنند تا در زمان مناسب کار مورد علاقه خودشان را ادامه دهند. یک دانشجوی فریزر ولی با مجوز تحصیل معتبر خود فرصت‌های کاری مختلفی همچون کار در داخل دانشگاه و کار در خارج دانشگاه را پیش روی خود دارد.

کار در داخل دانشگاه: دانشجو می‌تواند یک کار دانشگاهی و نیمه وقت را در داخل دانشگاه انجام دهد که براساس برنامه‌های کلاسی دانشجو تنظیم شده است. کار در دانشگاه به دانشجو این امکان را می‌دهد تا ضمن کسب تجربه کار و ایجاد منابع مالی برای خود، با استادان و کارمندان UFV نیز کار کند و از تجربیات آن‌ها استفاده کند. 

کار در خارج دانشگاه: یک دانشجوی تمام وقت UFV بعد از گذشت شش ماه تحصیل می‌تواند به دنبال موقعیت‌های شغلی خارج از دانشگاه باشد و درآمد و موقعیت‌های مناسب را برای خود ایجاد کند.

خوابگاه دانشجویی

همچنین دانشگاه فریزر ولی کانادا اقامتگاه دانشجویی در داخل پردیس دانشگاه را برای دانشجویان غیربومی خود آماده کرده است که به خانه بیکر معروف است و در پردیس Abbotsford واقع شده است. این خوابگاه دارای 102 سوئیت است که می‌تواند 204 دانشجو را در خود جای دهد. هر سوئیت در خانه بیکر دارای دو اتاق خواب مجزا و هر سالن دارای آشپزخانه، مبلمان، حمام و ... است. 

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، UFV بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.