دانشگاه پورتسموث انگلستان یک دانشگاه مدرن است که طیف گسترده‌ای از دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می‌دهد و هرساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، است. برای اینکه دانشگاه پورتسموث برای دانشجویان بین‌المللی حکم خانه را داشته باشد، به دقت به نیازهای آن‌ها رسیدگی می‌شود. 

به همین منظور، خدمات مختلفی برای کمک به دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است تا به راحتی با محیط جدید وفق پیدا کنند. اگر شما هم قصد بررسی شرایط فردی خود برای حضور در این دانشگاه را دارید، می‌توانید از خدمات مشاوره مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی استفاده نمایید. 

دانشگاه پورتسموث انگلستان

تاریخچه دانشگاه پورتسموث انگلستان به سال ۱۸۷۰ با تاسیس مدرسه علوم و هنر پورتسموث و گاسپورت برمی‌گردد. با توجه به نیاز به تاسیس یک موسسه دائمی برای آموزش‌های فنی، در سال ۱۸۹۴ مؤسسه فنی شهرداری پورتسموث افتتاح شد. این موسسه در سال ۱۹۶۹ به پلی‌تکنیک ارتقا پیدا کرد و پس از سال ۱۹۹۲، بر اساس قانون آموزش عالی ۱۹۹۲، توانست مدارک تحصیلی خود را تایید کند. 

در حال حاضر بیش از ۳۱ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که حدود ۶ هزار نفر از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی‌اند. تعهد این مجموعه به آینده شغلی دانشجویان بسیار چشمگیر است و آمارهای اخیر نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه مشغول به کار یا ادامه تحصیل در انگلستان هستند. 

دانشجویان در این مجموعه نه تنها می‌توانند دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای رشته تحصیلی خود را کسب کنند، بلکه از حمایت و راهنمایی در زمینه‌های مختلف از امور مالی و اسکان گرفته تا سلامت جسمی و روحی نیز بهره‌مند می‌شوند. 

این دانشگاه اطمینان حاصل می‌کند که دانشجویان در هر دورۀ تحصیلی، تجربۀ کار مرتبط با رشته خود را نیز کسب کنند که این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا آموخته‌های خود را در دنیای واقعی به کار گرفته و مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را به دست آورند. 

دانشجویان این مجموعه می‌توانند علاوه بر رشتۀ تحصیلی خود، به صورت رایگان در کلاس‌های زبان‌های دیگر شرکت کنند که به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های زبانی خود را تقویت کرده و برای فرصت‌های شغلی بین‌المللی آماده شوند. همچنین، دانشگاه استراتژی‌هایی را برای تحقق چشم‌انداز ۲۰۳۰ خود در راستای رفاه و پیشرفت کارکنان و دانشجویان خود تدوین کرده است. 

دانشگاه پورتسموث کجاست

دانشگاه پورتسموث در جنوب شرقی انگلیس، حدود ۱۵۰ کیلومتر دورتر از لندن و در جهت جنوب غربی آن قرار گرفته دارد. شهر پورتسموث تنها شهر جزیره‌ای انگلستان است که در کرانه‌ی جنوبی آن واقع شده و با قطار حدود ۹۰ دقیقه با شهر لندن فاصله دارد. 

این شهر در مقابل جزیره‌ی وایت و بر روی تنگه‌ی سولِنت قرار دارد. پورتسموث یک بندر دریایی و تجاری پر رفت‌وآمد و بین‌المللی است که جمعیتی حدود ۲۴۰ هزار نفر دارد که از این تعداد، ۲۴ هزار نفر دانشجو هستند. موقعیت ساحلی این مجموعه باعث می‌شود تا دانشجویان بتوانند در تمام طول سال به راحتی از سواحل ماسه‌ای، باغ‌های عمومی و امکانات ورزشی لذت ببرند. 

همچنین، پورتسموث دارای میراث دریایی غنی و خانه‌ی نیروی دریایی سلطنتی است. بسیاری از شرکت‌های جهانی و دفتر مرکزی IBM انگلستان در این شهر مستقر هستند. این شهر امن و دوستانه است و از سیستم حمل‌و نقل عالی برخوردار است. پورتسموث بندری اصلی برای کشتی‌های مسافربری است و امکان سفر به جزیره وایت، فرانسه و اسپانیا را فراهم می‌کند. 

پردیس پورتسموث یک مجموعه فشرده است که با بافت مرکز شهر درآمیخته شده و تنها چند قدم با ساحل زیبای دریا فاصله دارد و دانشجویان می‌توانند به راحتی به مغازه‌ها، خدمات ضروری و تفریحات شبانه در کنار سواحل آرامش‌بخش، پارک‌ها و مسیرهای پیاده‌روی دسترسی داشته باشند. 

رنکینگ دانشگاه پورتسموث

جایگاه دانشگاه پورتسموث انگلستان در رتبه‌بندی‌های مختلف نشان از موقعیت خوب این مرکز در دنیای آکادمیک است. این مجموعه موفق به کسب نشان طلا در چارچوب تعالی تدریس (TEF) شده است و بر اساس شاخص هزینه زندگی دانشجویی Natwest ۲۰۲۳، در رتبه‌ی چهارم از نظر مقرون‌به‌صرفه‌ترین شهرهای دانشجویی انگلستان قرار دارد. 

بر اساس چارچوب ارزیابی تحقیقات REF ۲۰۲۱ حدود ۷۷ درصد از پژوهش‌های ارائه‌شده توسط این مجموعه در بالاترین دسته‌ها یعنی «پیشرو در سطح جهانی» و «عالی در سطح بین‌المللی» طبقه‌بندی شده‌اند که تأثیرات گسترده‌ای بر جامعه، سلامت، فرهنگ و محیط زیست داشته‌اند. این دانشگاه از نظر قدرت پژوهشی، در رتبه‌ی سومین دانشگاه مدرن پس از ۱۹۹۲ در بریتانیا قرار دارد. 

همچنین، این مجموعه موفق به دریافت پنج ستاره کامل از رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو اس (QS) برای کیفیت تدریس و بین‌المللی‌سازی شده است. علاوه بر این، موفق به کسب اعتبار معتبر AACSB در راستای تایید کیفیت عالی آموزش رشته‌های بازرگانی و مدیریت خود شده است. اعتبار AACSB جایگاه این مجموعه را در میان برترین دانشکده‌های بازرگانی جهان تایید می‌کند و تضمینی بر کیفیت آموزش و پژوهش رشته‌های بازرگانی و مدیریت این دانشگاه است.  رتبه‌بندی‌های رسمی آن عبارتند از: 

 • رتبه ۶۵ در راهنمای دانشگاه تایمز ۲۰۲۴
 • رتبه ۳۳ در راهنمای دانشگاه گاردین ۲۰۲۴
 • رتبه ۵۰۲ در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو اس ۲۰۲۴
 • رتبه ۴۰۱ تا ۵۰۰ در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های تایمز آموزش عالی ۲۰۲۴

بورسیه دانشگاه پورتسموث

دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند از بورسیه دانشگاه پورتسموث انگلستان و گزینه‌های متنوعی بهره‌مند شوند. شرایط دریافت این بورسیه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی با توجه به رشته تحصیلی، کشور محل اقامت و موفقیت‌های تحصیلی قبلی آن‌ها متفاوت است. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از: 

بورسیه تحصیلی بهترین شروع‌ها (Best Begins Scholarship): 

به ارزش ۵۰۰۰ پوند: این بورسیه برای دانشجویان با استعداد تحصیلی درخشان که با چالش‌هایی روبرو بوده‌اند که سایر دانشجویان با آن مواجه نبوده‌اند، در نظر گرفته شده است. علاوه بر این؛ دانشجویان کارشناسی تمام‌وقت که درآمد خانوادگی آن‌ها کمتر از ۲۵۰۰۰ پوند در سال باشد، می‌توانند کمک‌هزینه‌ای به مبلغ ۷۵۰ پوند دریافت کنند. 

بورسیه تحصیلی شایستگی علمی جهانی صدراعظم (Chancellor's Global Academic Merit Scholarship): 

از پذیرش دانشجویان از سپتامبر ۲۰۲۴ به بعد، متقاضیان واجد شرایط برای دریافت این بورسیه در نظر گرفته خواهند شد که به صورت کاهش شهریه به مبلغ ۵۰۰۰ پوند برای سال اول تحصیل شما اعمال می‌شود. این بورسیه تحصیلی بر اساس شایستگی است و متقاضیان باید تا مهلت تعیین‌شده برای پذیرش تحصیلی اقدام کرده و پذیرش خود را تایید نمایند. 

بورسیه تحصیلی توسعه جهانی معاون دانشگاه (Vice Chancellor's Global Development Scholarship): 

دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از بورسیه تحصیلی توسعه جهانی معاون دانشگاه بهره‌مند شوند که به صورت کاهش شهریه به مبلغ ۲۵۰۰ پوند برای سال اول تحصیل شما اعمال می‌شود. 

بورسیه تحصیلی دانشکده محیط زیست، جغرافیا و علوم زمین‌شناسی (SEGG): 

دانشجویان بین‌المللی‌ای که مدرک کارشناسی خود را گرفته و پذیرش یک دوره کارشناسی ارشد را دریافت کرده‌اند، می‌توانند با بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد مجموعه برای سپتامبر ۲۰۲۴.۵۰ درصد از شهریه دوره خود را کاهش دهند. این بورسیه برای دانشجویان تمامی ملیت‌ها باز است. 

بورسیه تحصیلی چونینگ (Chevening Scholarship): 

این بورسیه طرح جوایز بین‌المللی دولت انگلستان برای پرورش رهبران جهانی است. درواقع، بورسیه چونینگ که توسط دفتر امور خارجه و Commonwealth و سازمان‌های همکار تأمین می‌شود، فرصتی را برای رهبران آینده از سراسر جهان فراهم می‌کند تا از نظر حرفه‌ای و علمی رشد پیدا کنند، شبکه‌ی ارتباطی گسترده‌ای ایجاد کنند، فرهنگ انگلستان را تجربه کنند و روابط مثبت و بادوامی را با انگلستان برقرار نمایند. این بورسیه‌های تحصیلی بسیار ارزشمند به دانشجویان برجسته با پتانسیل رهبری اعطا می‌شود و معمولا برای یک دوره کارشناسی ارشد ۱ساله در هر رشته‌ای است. 

شرایط پذیرش دانشگاه پورتسموث انگلستان

شرایط پذیرش این مرکز فرق چندانی با سایر دانشگاه‌های انگلیس ندارد. پذیرش اکثر رشته‌ها فقط برای ترم پاییز امکان‌پذیر است. متقاضیان کارشناسی (لیسانس) باید درخواست‌ها و مدارک خود را از طریق سیستم UCAS ارسال کنند. متقاضیان ارشد و دکتری باید از طریق سایت خود دانشگاه اقدام کنند. 

برای اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد که از سپتامبر شروع می‌شوند، مهلت درخواست ثابتی وجود ندارد. با توجه به ظرفیت محدود دوره‌ها و زمان لازم برای دریافت ویزا، به دانشجویان بین‌المللی توصیه می‌شود که در اسرع وقت نسبت به ارسال درخواست خود اقدام کنند. 

شرایط پذیرش دانشجویان کارشناسی (لیسانس): 

 • کپی رسمی و ترجمه شده مدرک و ریزنمرات دبیرستان یا کالج
 • معدل حداقل ۷۵ درصد در مقطع دوازدهم از مدارس دولتی یا ۷۰ درصد از مدارس سمپاد
 • مدرک زبان انگلیسی: آیلتس حداقل ۶/ تافل iBT حداقل ۷۲/ پی تی‌ای حداقل ۵۴ 
 • مصاحبه آنلاین ۳۰ دقیقه‌ای جهت سنجش صلاحیت
 • انگیزه‌نامه تحصیلی حداکثر ۴۰۰۰ کاراکتری
 • یک توصیه‌نامه تحصیلی از استاد دانشگاه

شرایط پذیرش دانشجویان ارشد و دکتری: 

 • مدرک کارشناسی (لیسانس) با حداقل معدل ۵۰٪ از دانشگاهی معتبر
 • مدرک زبان انگلیسی: آیلتس حداقل ۶.۵ 
 • مصاحبه آنلاین ۳۰ دقیقه‌ای جهت سنجش صلاحیت
 • ارائه مدرک GRE/GMAT (اختیاری) (میانگین نمره GMAT: ۶۰۰) 
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • دو توصیه‌نامه تحصیلی
 • مقالات علمی (اختیاری) 

فرآیند مصاحبه:

برخی از رشته‌ها، مصاحبه را به عنوان بخشی از فرآیند درخواست الزامی کرده‌اند. متقاضیانی که در لیست نهایی قرار می‌گیرند، باید فرم آنلاین حاوی اطلاعات و ترجیحات ارتباطات خود را تکمیل کنند. دانشجویان بین‌المللی باید در یک «مصاحبه ارزیابی» (Credibility Interview) شرکت کنند که یک تماس ویدیویی ۳۰ دقیقه‌ای از طریق زوم است. 

این مجموعه ظرف ۱۰ روز کاری پس از ارسال درخواست، نتیجه‌ی آن را به متقاضی اطلاع می‌دهد. زمان‌بندی پذیرش دانشجویان کارشناسی بر اساس جدول زمانی تصمیم‌گیری UCAS است. نرخ پذیرش دانشگاه پورتسموث انگلستان حدود ۷۹ درصد است که نشان‌دهنده‌ی فرآیند پذیرش نسبتاً رقابتی آن است. این دانشگاه درخواست‌ها را صرفاً بر اساس شایستگی ارزیابی می‌کند. 

رشته‌ های دانشگاه پورتسموث انگلستان

این مجموعه یک دانشگاه مدرن است که دوره‌های کاربردی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در پنج دانشکده ارائه می‌دهد. اکثر دوره‌های کارشناسی شامل یک سال کارآموزی با حقوق می‌شود و این دانشگاه از نظر رضایت دانشجویان و اشتغال فارغ‌التحصیلان، امتیاز بالایی کسب کرده است. 

این مجموعه در زمینه‌های زمین‌شناسی، علوم زمین و محیط زیست، داروسازی و علوم ورزشی، روانشناسی، مهندسی مکانیک، مهندسی نرم‌افزار، علوم کامپیوتر، حقوق، جرم‌شناسی و عدالت کیفری، پزشکی قانونی، روابط بین‌الملل، روزنامه‌نگاری، معماری و توسعه شهری برتری دارد. همچنین طیف کاملی از دوره‌های بازرگانی از جمله اقتصاد، حسابداری، امور مالی، مدیریت منابع انسانی و حقوق در این دانشگاه ارائه می‌شود. 

این دانشگاه با کالج بین‌المللی پورتسموث - ناوی همکاری می‌کند که دوره‌های سال بنیاد، سال بین‌المللی اول و پیش‌کارشناسی را ارائه می‌دهد. این مرکز همچنین دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی را برای دانشجویانی که در مقاطع مختلف برای تحصیل در این دانشگاه درخواست داده‌اند، برگزار می‌کند. 

علاوه بر این، این مجموعه در طول ترم کلاس‌های زبان انگلیسی برای اهداف تحصیلی (EAP) ارائه می‌دهد تا به دانشجویان در تطبیق با سیستم دانشگاهی انگلستان کمک کند و اطمینان حاصل شود که آن‌ها مهارت کامل برای نوشتن مقاله و گزارش و ارائه‌های تاثیرگذار را دارند. موضوعات این دوره‌ها شامل نوشتن مقاله، ارائه، گرامر، نگارش علمی و تفکر انتقادی است. تمامی کلاس‌های EAP در سال اول به صورت رایگان ارائه می‌شود. 

این مجموعه تنها دانشگاه انگلستان است که دوره‌های کارشناسی ساندویچی انعطاف‌پذیر (Connected Degrees) را ارائه می‌دهد. این دوره‌ها به صورت سه‌ساله با یک سال کارآموزی پردرآمد در سال چهارم برگزار می‌شوند. دانشجویان در این دوره‌ها می‌توانند زمان کارآموزی خود را به صورت دلخواه، قبل از سال آخر یا بعد از آن انتخاب کنند. 

شهریه دانشگاه پورتسموث انگلستان

هزینه تحصیل شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی در این مجموعه به مواردی مانند تحقیقاتی یا اموزشی بودن آن و اینکه آیا دوره شما شامل یک سال کارآموزی می‌شود یا خیر بستگی دارد. به طور کلی، شهریه‌های ثبت شده برای سال تحصیلی جاری در این مجموعه به شرح زیر است: 

 • هزینه تحصیل برای اکثر دوره‌های کارشناسی: ۱۷.۲۰۰ پوند در سال
 • هزینه تحصیل برای اکثر دوره‌های تحصیلات تکمیلی: حدود ۱۸.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ پوند
 • دکتری و ام‌فیل (یا دانشوری): ۱۷.۹۰۰ پوند (ممکن است سالانه افزایش یابد) 

خوابگاه و خدمات دانشجویی دانشگاه پورتسموث انگلستان

تمامی دانشجویان بین‌المللی در صورت انتخاب قطعی این مجموعه و رعایت مهلت‌های تعیین شده، در سال اول تحصیل خود خوابگاه تضمین‌شده دارند. این دانشگاه بیش از ۵۰۰۰ اتاق (با وعده غذایی/بدون وعده غذایی و با حمام اختصاصی) در خوابگاه‌های مختلف سراسر شهر ارائه می‌دهد. 

همچنین امکان اجاره منزل شخصی در شهر وجود دارد که بیشتر شامل آپارتمان‌ها و خانه‌های اشتراکی و یا اقامت با یک خانواده محلی می‌شود. دانشگاه برای کمک به دانشجویان در یافتن محل اقامت مناسب، بر وضعیت خالی بودن و استانداردهای ایمنی خانه‌های شخصی نظارت می‌کند. خوابگاه‌های فعلی دانشگاه عبارتند از: 

کاترین هاوس: در قلب مرکز شهر و نزدیک به تمامی امکانات دانشگاه. 

ریز و بورل: نزدیک به ساحل که با کمی پیاده‌روی از دانشگاه قابل دسترسی است. 

این مجموعه طیف گسترده‌ای از امکانات برای استفاده دانشجویان ارائه می‌دهد. امکانات ورزشی با سرمایه‌گذاری قابل توجهی ارتقا یافته‌اند و مرکز ورزشی جدید راولین با هزینه‌ی ۵۷ میلیون پوند امکانات زیر را ارائه می‌دهد: 

 • استخر سرپوشیده ۲۵ متری با ۸ خط شنا
 • سونا و اتاق بخار
 • سالن ورزشی با ۸ زمین
 • مجموعه تناسب اندام با ۱۷۵ دستگاه
 • ۳ استودیو تناسب اندام
 • ۲ زمین اسکواش
 • دیواره‌ی سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی
 • شبیه‌ساز اسکی

این مرکز یکی از پایدارترین ساختمان‌های ورزشی در انگلستان است. 

کتابخانه با دسترسی به تقریباً ۳۹۵۰۰۰ کتاب، ۸۷۴۰۰۰ کتاب الکترونیکی، ۱۱۰.۰۰۰ مجله الکترونیکی و روزنامه‌های آنلاین، نیز آماده به خدمت است. برای مطالعه، بیش از ۱۴۰۰ فضا با امکان انتخاب از بخش‌های مطالعه در محیطی مسکوت، گروهی یا اجتماعی وجود دارد. در سراسر محوطه دانشگاه بیش از ۴۵۰۰ لپ‌تاپ، کامپیوتر و مک برای استفاده دانشجویان وجود دارد و دسترسی بی‌سیم در همه جا برقرار است. این مجموعه طیف وسیعی از خدمات را برای کمک به دانشجویان در هر زمینه‌ای، از پشتیبانی تحصیلی تا امور مالی و رفاه، ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر است: 

 • پشتیبانی تحصیلی
 • پشتیبانی شخصی - از جمله پشتیبانی برای دانشجویان دارای معلولیت
 • خدمات مذهبی - شامل امکانات اختصاصی برای ادیان مختلف
 • مشاوره و پشتیبانی سلامت روان
 • مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی
 • مراقبت از کودک (اولویت برای دانشجویان با کودکانی از ۶ ماه تا ۵ سال) 
 • امور مالی دانشجویی
 • پشتیبانی و مشاوره اسکان