دانشگاه سایمون فریزر در ونکوور تاسیس شده است. برای کسب اطلاع از شهریه دانشگاه سایمون فریزر و رنکینگ دانشگاه سایمون فریزر همراه لتس گو یونی باشید. دانشگاه سایمون ‌فریزر (Simon Fraser University) یکی از دانشگاه‌های معتبر و دولتی کشور کاناداست که در استان بریتیش کلمبیا و در شهر ونکوور واقع شده است. نام این دانشگاه به افتخار سایمون فریزر تاجر و کاوشگر اصلا اسکاتلندی و کاشف قسمت‌های زیادی از ایالت بریتیش کلمبیا، انتخاب شده است.

دانشگاه سایمون ‌فریزر در سال 1965 تأسیس شد که در مدت کوتاه 30 ماهه به سرعت به یک محوطه دانشگاهی واقعاً خوش ساخت تبدیل شد. SFU در ابتدا فعالیت آموزشی‌اش را با تعداد 2500 دانشجو آغاز کرد که بعد از گذشت بیش از 40 سال تعداد دانشجویان این دانشگاه از مرز 30 هزار دانشجو فراتر رفته است.

دانشگاه سایمون ‌فریزر یکی از دانشگاه‌های معتبر تحقیقاتی کانادا است که تحقیقات بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله: علوم، هنر و علوم انسانی در این دانشگاه انجام شده است. در سال 2019 حدود 37 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه سایمون ‌فریزر شدند که از این تعداد بیش از 8500 دانشجو از 137 کشور دنیا وارد کشور کانادا و شهر ونکوور شدند. 

SFU  در زمینه‌های مختلف در کشور کانادا و دنیا اعتبارات بسیاری کسب کرده است و به عضویت چند انجمن معتبر دانشگاهی همچون: انجمن دانشگاه‌های مشترک ‌المنافع، انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها و انجمن دانشگاه‌های کانادا درآمده است.

نرخ پذیرش سالیانه SFU حدود 65 درصد است که نرخ قابل قبولی است. احتمال اخذ پذیرش از این دانشگاه تقریبا بالا است و گزینه مناسبی برای ایرانیانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور و گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا را دارند.

دانشگاه سایمون ‌فریزر کجاست

داشنگاه سایمون‌ فریزر در شهر ونکوور و در غربی‌ترین استان کشور کانادا یعنی استان بریتیش کلمبیا واقع شده که این استان در میان رشته کوه‌های راکی و اقیانوس آرام قرار گرفته است. همچنین استان بریتیش کلمبیا و شهر ونکوور یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور کانادا به حساب می‌آیند که ایرانیان بسیاری هم به قصد تحصیل و هم به قصد کار به کشور کانادا مهاجرت کرده و در این شهر و استان ساکن شدند.

این دانشگاه دارای سه پردیس در سه شهر ونکوور، برنابی و سوری در استان بریتیش کلمبیا است که به دلیل آموزش و تحقیقات نوآورانه شهرت جهانی کسب کرده و هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی را برای تحصیل در کشور کانادا جذب می‌کند.

•    پردیس برنابی پردیس اصلی دانشگاه به حساب می‌آید و بزرگترین کتابخانه دانشگاه سایمون ‌فریزر در آن قرار گرفته است. 

•    پردیس سوری در نزدیکی روخانه فریزر واقع شده و بیشتر پذیرای دانشجویان سال اولی SFU است.

•    پردیس ونکوور که از آن به عنوان قلب فکری شهر ونکوور کانادا یاد می‌شود و شش ساختمان دانشگاه را در خود جای داده است و از تمام امکانات آموزشی و رفاهی برخوردار است.

اگر موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه سایمون ‌فریزر شده‌اید مطلب آب و هوای ونکوور کانادا در طول سال چطور است؟ را در وبلاگ لتس گو یونی مطالعه کنید تا اطلاعات کافی درمورد آب‌ و هوای ونکوور را کسب کنید.

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه سایمون ‌فریزر

بورسیه تحصیلی: بورسیه تحصیلی ورودی SFU به دانشجویان متقاضی پذیرش تحصیلی از این دانشگاه و در صورت داشتن سوابق تحصیلی خوب در دوره دبیرستان اختصاص می‌یابد که هم برای دانشجویان بومی و هم دانشجویان بین المللی که در پاییز و در دوره‌های کارشناسی پذیرش می‌شوند در نظر گرفته می‌شود.

دانشجویان بین المللی که قصد دارند مشمول دریافت این بورسیه تحصیلی شوند کافی‌ست 31 امتیاز کارشناسی سوابق تحصیلی بین المللی را کسب کنند تا از 10 هزار دلار کانادا تا مبلغ کافی جهت تامین نیازهای مالی تحصیلی دانشجو، به آن‌ها پرداخت شود.

همچنین SFU علاوه بر برنامه بورسیه تحصیلی ورودی دانشجویان، بورسیه‌ها، جوایز و کمک‌های مالی دیگری نیز برای تشویق دانشجویان و تامین هزینه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرد که با در نظر گرفتن شرایط هر دانشجو به آن‌ها اختصاص می‌یابد.

خوابگاه دانشجویی: دانشگاه سایمون ‌فریزر برای دانشجویان  غیر بومی خود خوابگاه‎‌هایی در نظر می‌گیرد که مشکل اقامت نداشته باشند و بتوانند در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند. تعداد 6 ساختمان به نام‌های: The Towers، McTaggart-Cowan Hall، Shell House، Hamilton Hall، Louis Riel House به منظور استفاده برای خوابگاه‌های دانشگاه سایمون‌ فریزر در نظر گرفته شده است که انواع مختلفی دارند و امکانات مورد نیاز دانشجویان را تامین می‌کند.

برای گرفتن خوابگاه نیاز به ثبت پذیرش نیست و پس از انجام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی به صورت خودکار و در صورت درخواست به دانشجویان خوابگاه داده می‌شود. همچنین دانشگاه به منظور رفاه حال دانشجویان سال اولی به آن‌ها اتاق‌های تک نفره اختصاص می‌دهد تا به مرور با جو دانشگاه آشنا شده و خودشان را با شرایط زندگی دانشجویی وفق دهند. 

اجازه کار کردن حین تحصیل: SFU برنامه‌های کمک آموزشی زیادی همچون برنامه کارآموزی و کار کردن حین تحصیل را برای دانشجویان خود ترتیب داده است تا هم فرصتی برای شرکت در پروژه‌های تحقیق محور باشد و هم محل کسب درآمدی برای دانشجویان ایجاد شود. از طرفی دانشجو با شرکت کردن در این گونه برنامه‌ها می‌تواند با ارتباط با اعضای مختلف جامعه SFU تجربه‌هایی ارزشمند کسب کند و سوابق تحصیلی درخشانی برای خود بسازد.

رشته‌های دانشگاه سایمون ‌فریزر 

در دانشگاه سایمون ‎‌فریزر طیف گسترده‌ای از رشته‌های مختلف در 8 دانشکده علوم کاربردی، مدرسه تجارت BEEDIE، دانشکده هنر و علوم اجتماعی، دانشکده ارتباطات هنر و فن‌آوری، دانشکده آموزش، دانشکده علوم بهداشت، دانشکده محیط زیست و دانشکده علوم جهت تحصیل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌کند.

رشته‌هایی همچون: حسابداری، مطالعات آفریقایی، مردم شناسی، زیست شناسی کاربردی، باستان‌ شناسی، علوم اعصاب رفتاری، علوم زیستی، مهندسی پزشکی، فیزیولوژی پزشکی، کسب و کار، اقتصاد، تجارت و روانشناسی، مدیریت فناوری تجارت، شیمی، علوم شناختی، ارتباطات، مهندسی کامپیوتر، هنرهای معاصر، ریاضیات، مشاوره، جرم شناسی، علوم زمین، مهندسی برق، فیزیک، بهداشت محیط، مطالعات خانواده، زبان فرانسه، تجارت بین‌الملل و ... در SFU تدریس می‌شود که از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند و در همه مقاطع قابل ارائه هستند.

شهریه دانشگاه سایمون ‌فریزر 

شهریه و هزینه‌های تقریبی یک سال تحصیلی (دو ترم تحصیلی) برای دانشجویان بین المللی در دانشکده هنر و علوم اجتماعی SFU مبلغی حدود 43.400 دلار کانادا محاسبه شده است که به تفکیک مبلغ 29.400 دلار کانادا شهریه یک سال دانشگاه، 2.350 دلار کانادا هزینه ملزومات و کتاب‌های آموزشی، 10.800 دلار کانادا هزینه خوابگاه و غذا و 850 دلار کانادا هم هزینه‌ بیمه درمانی دانشجو می‌باشد.

محاسبه هزینه‌های تحصیلی به صورت ‌تخمینی هستند و بسته به ثبت نام دوره دانشجو، برنامه تحصیل و سایر متغیرهای مربوط به شرایط شخصی هر دانشجو متفاوت است.

رنکینگ دانشگاه سایمون ‌فریزر

طبق آخرین آمار وب سایت QS در سال 2023 دانشگاه سایمون ‌فریزر رتبه 328 در جهان و رتبه حدودی 11 تا 13 را در کشور کانادا را از آن خود کرده است که جز دانشگاه‌های مطرح و خوب کشور کانادا محسوب می‌شود.

پذیرش دانشگاه سایمون ‌فریزر

برای موفقیت در اخذ پذیرش SFU پیش نیازهایی لازم است که در صورت داشتن این پیش نیازها و مدارک به راحتی می‌توانید از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

•    شرایط عمومی پذیرش برای مقطع کارشناسی

شرایط عمومی پذیرش تقریبا برای تمامی دانشگاه‌ها یکسان و لازم است.

مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

ریز نمرات دوره متوسطه

ترجمه رسمی مدارک

•    مهارت زبان انگلیسی

برای داشتن شرط مهارت زبان انگلیسی یا باید سه سال آخر تحصیل خود را در کشور و یا موسسات انگلیسی زبان گذرانده باشید و یا یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی را داشته باشد که در زیر شرح کامل نمرات قابل قبول هر مدرک آمده است.

مدرک IELTS: حداقل امتیاز کلی 6.5 و کمترین امتیاز 6 

مدرک TOEFL: نمره کلی 88 و حداقل نمره 20 در هر بخش

مدرک CAEL: نمره کلی 70 و کمترین نمره 60 

مدرک PTE: نمره کلی 65 و کمترین نمره 60

•    مهارت‌های کمی و تحلیلی

برای تمام دانشجویان متقاضی پذیرش تحصیلی از SFU نمره درس ریاضی لحاظ می‌شود که حداقل امتیاز مورد نیاز 60 درصد است.

•    الزامات خاص هر دانشکده

بعضی از دانشکده‌ها شرایط خاص پذیرش خود را دارند که در زمان اخذ پذیرش و پس از انتخاب رشته مورد نظر با مراجعه به سایت دانشگاه سایمون‌ فریزر شرایط هر رشته را بررسی کنید.

*برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به مدرک دوره 4 ساله کارشناسی با حداقل معدل 16 می‌باشد.

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، دانشگاه سایمون ‌فریزر بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید و برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا آماده شوید.