اطلاع از مدارک لازم برای پاسپورت ، هزینه پاسپورت 1401 ، مدارک تمدید پاسپورت و عکس پاسپورت از جمله مواردی است که اگر تصمیم دارید سفر خارج از کشور داشته باشید، بهتر است پیش از اقدام برای دریافت پاسپورت، از این موارد اطلاع داشته باشید.

فرقی نمی‌کند که از کدام مرز زمینی، هوایی و یا دریایی تصمیم دارید از کشور خارج شوید، چون در هر صورت نیاز به مدرک مهمی به نام پاسپورت دارید و بعد از دریافت آن نیز، شاید برای سفر به کشور مورد نظرتان، نیاز به دریافت ویزا داشته باشید.

اگر کنجکاو هستید، از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان اطلاع داشته باشید، می‌توانید مطلب کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایران را در مجله سایت لتسگو یونی مطالعه نمایید.

 

مدارک لازم برای پاسپورت 1401

مدارک لازم برای پاسپورت

اگر تمایل دارید تا برای اولین بار برای دریافت پاسپورت اقدام کنید و یا اعتبار گذرنامه شما تمام شده و به فکر تمدید اعتبار آن هستید، باید برای انجام تمامی امور مربوط به پاسپورت از جمله ارائه مدارک پاسپورت و پرداخت هزینه پاسپورت 1401 به یکی از مراکز پلیس +10 در شهر خود بروید.

شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت epolice.ir و انتخاب شهر و استان، از نزدیک‌ترین شعبه‌های پلیس+10 در محله خود باخبر شوید.

بنابر آخرین آمار و اطلاعات وزارت خارجه و اداره گذرنامه ایران، مدارک پاسپورت 1401 شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اصل و کپی مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی)
 • رضایت نامه محضری همسر برای بانوان متاهل
 • اصل و کپی گواهی پایان خدمت و یا معافی معتبر از سازمان وظیفه عمومی
 • پرداخت هزینه پاسپورت اعم از هزینه های شهرداری، نیروی انتظامی و پست
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و سپرده مالی و وثیقه (8 تا 15 میلیونی) برای متقاضیان مشمول به انجام خدمت سربازی اجباری
 • گواهی فوت همسر و یا طلاق برای متقاضیانی که همسرشان فوت کرده و یا طلاق گرفته است.
 • مجوز محضری رضایت والدین و یا سرپرست قانونی برای افراد زیر 18 سال
 • گواهی کتبی حفاظت یگان برای متقاضیانی که نظامی و مشغول به کار هستند و یا بازنشستگانی که در کمتر از 5 سال گذشته بازنشست شده‌اند.
 • ارائه اصل پاسپورت قبلی منقضی شده (در صورت درخواست تمدید پاسپورت)

چنانچه تا به حال برای هوشمند سازی شناسنامه و کارت ملی اقدام نکرده باشید، باید پیش از درخواست گذرنامه جدید و ارائه مدارک پاسپورت 1400، به یکی از دفاتر پیشخوان دولت رفته و برای دریافت مدارک هویتی جدید اقدام کنید.

این بدین خاطر است که مدارک هویتی جدید و هوشمند دارای کد یکتایی هستند که برای ثبت اینترنتی و درخواست گذرنامه از مراکز هوشمند پلیس +10 مورد نیاز خواهد بود.

عکس پاسپورت

عکس پاسپورت سوال بسیاری از کاربران است. بهتر است در خصوص عکس در مدارک پاسپورت به این نکته توجه داشته باشید که نیازی به عکاسی جدا در آتلیه عکاسی نبوده و معمولاً در داخل هر یک از مراکز پلیس+10 بخش مجزایی برای ثبت عکس پاسپورت بصورت دیجیتال که مورد پذیرش است و در مدارک لازم برای پاسپورت قرار می‌گیرد وجود دارد.

استفاده از کروات برای آقایان ممنوع است و همچنین بانوان نیز بجای استفاده از شال و روسری، میبایست از مقنعه استفاده نمایند.

سایر موارد پرسش شده در خصوص اخذ پاسپورت:

در خصوص سن بهتر است بدانید، دیگر فرقی نمی‌کند که متقاضی درخواست گذرنامه دارای چه سنی باشد، چون در هر صورت زیرمجموعه والدین خود نبوده و بنابر قوانین بین‌المللی، ملزم به دریافت یک پاسپورت جدید از وزارت امور خارجه و اداره گذرنامه ایران خواهد بود. یعنی حتی اگر دارای نوزاد باشید و بخواهید تا به همراه فرزند خود به یک سفر خارجی بروید نیز ملزم به دریافت گذرنامه مجزا برای فرزند نوزاد خود خواهید بود.

در گذشته اطلاعات و جزئیات فرزندان زیر 18 سال در پاسپورت والدین ذکر میشد و متقاضیان زیر سن قانونی می‌توانستند به صورت زیرمجموعه و با پاسپورت والدین و یا قیم قانونی به خارج از کشور سفر کنند، اما اکنون به دلایل امنیتی انجام این کار ممکن نبوده و هر فرد با هر سنی نیاز به یک گذرنامه مجزا خواهد داشت.

لازم به ذکر است که از زمان تحویل مدارک لازم برای پاسپورت، زمان کمی بین 1 تا 3 هفته کاری زمان می‌برد تا گذرنامه جدید برای شما صادر شده و از طریق پست به شما تحویل داده شود. البته اگر با کار اورژانسی روبرو شده‌اید و یا به هر دلیلی نیاز به دریافت پاسپورت خود در مدت زمان کمی مثل کمتر از یک هفته هستید، می‌توانید به اداره کل گذرنامه مراجعه کرده و با ارائه مدارک موجه مثل بلیط پرواز، درخواست پیگیری و اخذ سریع‌تر مدرک گذرنامه را داشته باشید.

 

تمدید پاسپورت 1401

تمدید پاسپورت

موضوعی که سوال خیلی از متقاضیان دریافت گذرنامه ایرانی است، این است که آیا مدارک تمدید پاسپورت با مدارک پاسپورت برای اولین بار متفاوت است؟ در جواب باید بگوییم که به هنگام درخواست تمدید پاسپورت ، حتی اگر گذرنامه شما سفید و استفاده نشده باشد، تاریخ جدید در آن درج نشده و کلاً یک گذرنامه جدید با اعتبار 5 ساله برای شما صادر می‌شود.

از این رو، می‌توان این طور گفت که اسناد و مدارک مورد نیاز برای تمدید پاسپورت با درخواست یک نسخه جدید تفاوتی نداشته و تمامی مراحل جمع آوری مدارک پاسپورت و هزینه پاسپورت مشابه است، با این تفاوت که ملزم به ارائه گذرنامه قبلی بوده و نباید آن را پیش خود نگه دارید.

بنابر قوانین دولتی، چنانچه دارای یکی از شرایط زیر باشید، با درخواست تمدید پاسپورت و اخذ گذرنامه جدید شما مخالفت خواهد شد:

 • در صورتی که خروج شما از کشور مسبب آسیب رسانی به حکومت، کشور و دولت باشد.
 • اینکه به خاطر دستور کتبی و رسمی قوه قضایی، اجازه خروج از مرز و کشور از شما سلب شده باشد.
 • به دلایل مختلف از جمله خلاف و جرایم قانونی، دارای سوءپیشینه باشید که در این صورت تا 2 سال مجاز به خروج از کشور و اخذ گذرنامه جدید نخواهید بود.
 • به علت داشتن انواع بدهی مالیاتی و یا شخصی و شکایات قضایی و دادگستری، ممنوع‌الخروج باشید.

متقاضی این امکان را دارد تا در صورت مواجه با موارد بالا و نداستن علت دقیق ممنوع الخروجی و یا نداشتن اجازه برای دریافت گذرنامه جدید، به اداره مرکزی گذرنامه در غرب تهران مراجعه کرده و دلایل آن را جویا شود.

اگر به دنبال اقامت بلند مدت و یا دائمی هستید و تنها یک سال و یا کمتر از 6 ماه از اعتبار گذرنامه شما باقی مانده می‌توانید با مراجعه به شعبات اصلی صدور پاسپورت مثل اداره گذرنامه پاتریس لومومبا، درخواست کتبی خود را برای باطل کردن گذرنامه دارای اعتبار یکساله ارائه داده و برای یک پاسپورت جدید اقدام نمایید.

باید به این نکته توجه کنید که در هنگام ارائه مدارک پاسپورت ، حضور متقاضی اصلی در مرکز پلیس +10 الزامی بوده و داشتن نشانه کامل پستی برای ارائه به این مراکز ارائه دهنده خدمات گذرنامه جزو موارد مهم و الزامی است.

هزینه پاسپورت ایران

هزینه پاسپورت 1401

یکی از موارد مهم مدارک پاسپورت که باید از آن اطلاع داشته باشید، هزینه پاسپورت در سال 1401 می‌باشد که طبق آخرین تغییرات و به‌روز رسانی‌ها در زمان نگارش این مطلب، شامل جزئیات زیر می‌شود:

 • هزینه فرم کاغذی که باید توسط مشتری تکمیل و به مامور پلیس +10 ارائه شود، 3 هزار تـومان است.
 • متقاضیان دریافت پاسپورت، دیگر نیازی به انجام عکاسی مجزا پیش از حضور در مراکز پلیس 10+ نداشته و می‌توانند با پرداخت 13 هزار تومان در داخل این مراکز عکس بیومتریک بیاندازند.
 • هزینه محضری دفتر اسناد رسمی برای اجازه شوهر به بانوان متاهل برای خروج از کشور، 60 هزار تـومان است.
 • هزینه پاسپورت 1401 که در واقع هزینه نهایی درخواست گذرنامه جدید و یا تمدید پاسپورت است، 204 هزار تـومان میباشد که باید از طریق کارت بانکی در دستگاه های پُز داخل پلیس +10 پرداخت شود. (پرداخت نقدی امکانپذیر نیست)
 • شما می توانید سایر هزینه های جانبی مربوط به هزینه پاسپورت 1401 را به صورت نقدی و یا با کارت بانکی پرداخت کنید.

لازم به ذکر است که معمولاً پروسه تکمیل فرم دریافت یا تمدید پاسپورت، عکس بیومتریک و ثبت سیستمی توسط کارشناسان پلیس + 10 چیزی در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد که در صورت شلوغی مراکز پلیس + 10 این زمان بیشتر از این مقدار خواهد بود.

همچنین بد نیست بدانید که بنابر جدیدترین قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران، عوارض خروج از کشور برای هر نفر در اولین سفر خارجی در هر سال، برابر با 264 هزار تومان، برای دومین سفر خارجی و خروج از مرز معادل 396 هزار تومان و برای سومین سفر و بیشتر معادل 528 هزار تومان است. البته عوارض از خروج از کشور برای متقاضیان زیارت حج و عمره متفاوت بوده و معادل 132 هزار تومان برای هر نفر است.

پاسپورت

حالا که درباره مدارک پاسپورت اطلاعات کافی دریافت کردید بهتر درباره خود آن نیز بیشتر بدانید. با این که معنی و مفهوم پاسپورت جزو بدیهیات است و اغلب مردم با آن آشنا هستند، اما باز هم بد نیست تا اشاره‌ای به معنای کلی این مدرک ارزشمند داشته باشیم.

پاسپورت که همان فینگلیش واژه پَسپورت passport است، به معنای گذرنامه بوده و داشتن آن برای هر فردی که قصد خروج از مرزهای زمینی، دریایی و یا هوایی ایران را دارد، الزامی است.

پاسپورت نیز همانند سایر مدارک فردی مثل شناسنامه، کارت‌ملی و گواهینامه، یک سند و مدرک اکتسابی است که باید در یک مقطع زمانی توسط فرد دریافت شود. با این تفاوت که داشتن مدارکی مثل شناسنامه و کارت ملی الزامی بوده و هر فردی نیاز به دریافت آن دارد، اما گذرنامه چیزی است که تنها برای سفرهای خارجی و مهاجرت کاربرد داشته و در داخل ایران، مورد مصرفی ندارد.

به بیانی دیگر، این که بخواهید از طریق وزرات امور خارجه ایران برای مدرک پاسپورت اقدام کنید، کاملاً بستگی به شما و برنامه‌های شخصی‌تان داشته و مسئله‌ای اختیاری است، چون شاید تنها علاقه به سفرهای درون‌کشوری و ایران‌گردی داشته باشید و هیچگاه نخواهید پای خود را یک قدم از مرز ایران خارج کنید، در این صورت، دانستن این که پاسپورت چیست، به چه کار می‌آید، مدارک پاسپورت 1401 شامل چه مواردی می‌شود و یا هزینه پاسپورت در سال 1401 چقدر است، هیچکدام به کار شما نمی‌آید!

اما از آنجایی که ذات انسان دارای کنجکاوی بوده و می‌خواهد حتی برای چند صباحی به گشت و گذار در کشورهای دور و نزدیک پرداخته و به فردی دنیا دیده تبدیل شود، بیش از 90 درصد مردم علاقه مند به دریافت پاسپورت و استفاده از خدمات آن هستند.

پس از اینکه با مدارک لازم برای پاسپورت و هزینه پاسپورت 1401 آشنا شدید، بیایید نیم نگاهی به تاریخچه گذرنامه داشته باشیم. 

بهتر است بدانید که اولین اشاره مستقیم به مدرک پاسپورت در کتاب مقدس Bible مسیحیان و دوره پیامبری نحمیا بوده که در ماه نیسان و سال بیستم پادشاهی اردشیر (450 سال قبل از میلاد مسیح)، به نحمیا نامه ای از طرف پادشاه اعطا می‌شود که از فرمانداران سرزمین‌های دور فرات درخواست می‌کند تا به وی اجازه عبور امن به یهودا داده شود تا بتواند دیوارهای بیت‌المقدس را دوباره از نو بازسازی کند.

اما بنابر آمار و اطلاعات وب سایت معتبر گاردین، کاربرد اصلی مدرک پاسپورت از اوایل قرن بیستم و جنگ جهانی اول شروع شده و پیش از آن الزامی برای استفاده از پاسپورت در سفرهای بین المللی وجود نداشته است.

نخستین نسخه مدرن پاسپورت، محصول مشترکی از انگلیس و قانون Status Aliens Act 1914 بود که از یک صفحه واحد (شامل هشت صفحه تا شده) و جلدی مقوایی تشکیل شده بود. این گذرنامه دارای 2 سال اعتبار بوده و علاوه بر عکس و امضا، مشخصات ظاهری دارنده آن از جمله شکل صورت، رنگ پوست و جزئیاتی مثل شکل پیشانی، حالت بینی و چشم‌ها را نیز شامل میشده است!

اما بنابر توافق‌نامه اتحادیه ملل و کشورهای عضو این اتحادیه، در سال 1920، نوع استانداردسازی شده و مشهور پاسپورت که به نام old blue مشهور است ایجاد شد. تغییرات مختلفی در بخش‌های اعتبار زمانی و مشخصات امنیتی این مدرک به وجود آمد و تا سالهای متمادی از این نوع پاسپورت در سراسر دنیا استفاده میشد تا که نهایتاً در سال 1988، نسخه اروپایی و دارای جلد سرخ رنگ جایگزین نسخه قدیمی پاسپورت شد.

اکنون گذرنامه‌ها پیشرفته‌تر از هر زمان دیگری شده‌اند و مجهز به تکنولوژی‌های جدیدی مثل میکروچیپ هستند، قطعه‌ای که حاوی اطلاعات هویتی بیومتریک، عکس و اثر انگشت متقاضی و الگوهای چشمی iris است و امنیت این مدرک بین‌المللی را تامین می‌کند.

سوالی که شاید برای خیلی از افراد پیش بیاید این است که اعتبار پاسپورت ایران چقدر است و با صدور یک پاسپورت جدید، شهروند ایرانی تا چند سال می‌تواند از آن استفاده کند و بعد برای تمدید پاسپورت (تعویض) اقدام کند؟

بهتر است بدانید اعتبار پاسپورت ایران 5 ساله بوده و دارای 32 صفحه است. عموماً دو صفحه اول آن صفحات اصلی گذرنامه را تشکیل می‌دهند که به دو زبان فارسی و انگلیسی اطلاعات مختلفی از جمله موارد زیر را ارائه می‌دهند:

 • کشور زادگاه و محل اقامت
 • امضا صاحب گذرنامه
 • محل صدور گذرنامه
 • نام و نام خانوادگی
 • نام پدر
 • تاریخ و محل تولد
 • شماره ملی
 • کد کشور
 • شماره شناسنامه
 • شماره پاسپورت
 • نوع پاسپورت
 • عکس صاحب گذرنامه
 • جنسیت
 • تاریخ صدور و انقضای پاسپورت

ممکن است برخی از کشورها دارای توافق نامه بین‌المللی با ایران باشند که برای مثال می‌توان به ترکیه، گرجستان و یا ارمنستان اشاره کرد، همین مورد باعث شده است افراد دست به کار شده و با جمع آوری مدارک لازم برای پاسپورت ، برای دریافت آن اقدام کنند.

در این حالت، شما می‌توانید تنها با داشتن یک گذرنامه معتبر و بدون نیاز به اخذ ویزا به کشور مورد نظر سفر کرده و برای مدت زمان مشخصی به گشت و گذار بپردازید. این بازه زمانی براساس قوانین دولتی هر کشور متفاوت بوده و ممکن است بین 30 تا 90 روز باشد.

اما مبحث اعتبار پاسپورت تنها به زمان صدور و انقضای آن محدود نبوده و شامل یک جنبه مخفی نیز می‌شود.

موضوعی که موجب می شود خیلی از افراد دارای بضاعت و تمکن مالی، به سراغ دریافت پاسپورت دوم از یک کشور معتبر باشند. اگر بخواهیم ساده تر این موضوع را توضیح دهیم، باید بگوییم که هر ساله پاسپورت کشورهای مختلف براساس فاکتورهای نظیر کشورهایی که می توانند بدون ویزا به آن سفر کنند و کشورهایی که با ویزای فرودگاهی و یا ویزای الکترونیکی اجازه حضور در آن را دارند، رتبه‌بندی می‌شوند.

بر همین اساس، اعتبار پاسپورت ایران در رتبه 99 تا 100 دنیا قرار گرفته و تنها امکان سفر بدون ویزا و یا ویزای فرودگاهی به 42 کشور دنیا را به دارنده آن می‌دهد. این در حالی است که دارنده یک پاسپورت اروپایی شنگن نظیر کشور آلمان می‌تواند بدون ویزا به 108 کشور دنیا سفر کرده و با ویزای فرودگاهی در 37 کشور دیگر حضور داشته باشد.

اعتبار باطنی گذرنامه و پاسپورت ایرانی چیزی نیست که در اختیار شما باشد. اما باز هم این امکان را دارید تا با انجام سفر قانونی و اخذ ویزای معتبر کشورهایی نظیر ژاپن، کره جنوبی، فرانسه و یا استرالیا، به پاسپورت سفید خود اعتبار مضاعف بخشیده و شانس خود را برای اخذ ویزای آمریکا و یا ویزای کانادا بالا ببرید.

در واقع باید به این موضوع توجه کنید که بدون سابقه سفر و با داشتن پاسپورت ایران، شانس شما برای دریافت ویزای کشورهای معتبری مثل انگلیس، آمریکا و کانادا کم است و بهتر است از قبل به فکر این موضوع باشید.

پس از دریافت ویزای کانادا، به پیکاپ ویزا نیاز خواهید داشت، به شما پیشنهاد میکنیم به مدارک مورد نیاز پاسپورت اکتفا نکرده و جهت کسب اطلاعات بیشتر، مطلب پیکاپ ویزا را در مجله لتسگو یونی مطالعه نمایید.

اکنون که با ماهیت گذرنامه، جزئیات مدارک پاسپورت و هزینه پاسپورت 1401 آشنا شدید، متوجه این موضوع شده‌اید که برای هر یک از اهداف اخذ ویزا، رزرو بلیط هواپیما خارجی و سفر خارج از کشور، نیاز به مدرک گذرنامه دارید. اگر به تحصیل در خارج علاقه دارید، لتسگو یونی در کنار شماست تا با دریافت راهنمایی و مشاوره، بتوانید بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید.

لازم به ذکر است تا به امروز برای سال 1401 افزایش قیمتی برای صدور گذرنامه تصویب نشده است و خبر افزایش قیمت نیز از سوی مسئولان تکذیب شد.