دانشگاه اوزیگین Özyeğin University یکی از دانشگاه های استانبول است که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. علاقمندان به تحصیل در ترکیه می‌توانند شرایط تحصیل در دانشگاه اوزیگین را در این بخش از معرفی دانشگاه های ترکیه در سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی مطالعه کنند.

دانشگاه اوزیگین استانبول

دانشگاه اوزیگین (اوزیین) Özyeğin University که به اختصار OzU خوانده می‌شود، یکی از جدیدترین دانشگاه‌های ترکیه در کلان‌شهر استانبول است که توسط بنیاد حسنو اوزیگین در تاریخ 18 مه 2007 تاسیس شد و با اولین پذیرش تحصیلی در سپتامبر 2008 فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز کرد.

پردیس اصلی Özyeğin در منطقه چکمه‌کوی یکی از بخش‌های آسیایی شهر استانبول واقع شده و در فضایی بالغ بر 300 هزار متر مربع تجهیرات و امکانات به‌روزی را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار داده است.

پردیس چکمه‌کوی Çekmeköy دانشگاه اوزیین فضای آکادمیک آرام و مطبوعی دارد که توسط شرکت معماری برجسته‌ای بنا شده است. این شرکت طراح و سازنده بنای ساختمان‌های دانشگاه کمبریج و دانشگاه پرینستون هم بوده و حاصل کار آن در استانبول به اولین پردیس در میان دانشگاه های ترکیه تبدیل شده که گواهینامه LEED را دریافت کرده است.

دانشگاه اوزیگین ترکیه برای علاقمندان تحصیل در ترکیه پذیرش تحصیلی صادر میکند.

پردیس اصلی OzU از طریق ارائه کلاس‌های مدرن، آزمایشگاه‌‌ها، امکانات رفاهی و تجهیزات لازم شرایط را برای تقویت رشد تحصیلی دانشجویان مهیا کرده و با قرار دادن آن‌ها در معرض رویدادهای اجتماعی، ورزشی و فرهنگی، بهترین خدمات آموزشی و پرورش نیروی کار زبده در آینده را ارائه می‌دهد.

مرکز ورزشی OzU در مساحتی بیش از 15000 مترمربع، کتابخانه 2825 مترمربع و دو سالن نمایش آن به ترتیب با ظرفیت 350 و 372 نفر از امکانات این مجموعه است که Özyeğin را به یکی از بهترین‌های منطقه تبدیل کرده است.

پردیس Altunizade که در ژوئن 2008 افتتاح شد، پردیس قدیمی‌تر OzU است که در حال حاضر تخلیه شده و پردیس چکمه‌کوی در فضایی وسیع‌تر و گسترده‌تر جایگزین آن شده است.

این مجموعه غیرانتفاعی به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی افق‌های جدیدی را به سوی علاقمندان مهاجرت تحصیلی گشوده و فرصت‌های جدیدی را در اختیار دانشجویان قرار داده تا در مسیر کشف شایستگی‌های واقعی خود آن‌ها را همراهی کند.

طبق نظرسنجی هفته‌نامه بلومبرگ در سال 2014 اوزیگین پس از دانشگاه‌های سابانجی و کوچ در شاخص "محبوب‌ترین دانشگاه‌ها از دیدگاه دانشجویان مشغول به تحصیل در ترکیه" به ترتیب رتبه سوم را در بین موسسات آموزشی بنیادی کسب کرد. 

در یک نظرسنجی آنلاین که 15.700 دانشجو در میانه ماه‌های ژانویه تا مه 2014 در آن شرکت کرده بودند، دانشگاه Özyeğin از میان 89 موسسه آموزشی رتبه چهارم را به دست آورد و در بین دانشگاه‌های بنیادی و غیرانتفاعی کشور رتبه ششم را کسب کرد.

این مجموعه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در بخش خصوصی در تلاش است تا یک قدم از جلوتر از دیگر موسسات آموزشی و دانشگاه های ترکیه، مدل آموزشی نوآورانه خود را ارائه دهد. ماموریت اصلی دانشگاه اوزیگین ترکیه آماده کردن دانشجویان خود برای دنیای تجارت است تا فارغ‌التحصیلان بتوانند به بیش از یک زبان خارجی صحبت کنند، مهارت‌های جدیدی را از طریق فعالیت‌های اجتماعی کسب کنند، به طور مداوم دانش و مهارت‌های خود را توسعه دهند، بینش جهانی خود را قبل از فارغ‌التحصیلی از طریق کارآموزی بین‌المللی گسترش می‌دهند و با مبادله آن در خدمت جامعه باشند.

برابری جنسیتی یکی از اجزای مهم فلسفه مدیریت پایدار در OzU است؛ Özyeğin معتقد است که دستیابی به این هدف تنها از طریق سیاست‌های عمیق و شیوه‌های ملموس امکان پذیر است. با این انگیزه دانشگاه اوزیگین ترکیه از تاریخ فوریه 2016 پروژه  Horizon 2020 PLOTINA را با هدف ارتقا تعادل جنسیتی و مشارکت در تحقیقات ، نوآوری و آموزش کلید زد. 

به عنوان بخشی از پروژه OzU ممیزی برابری جنسیتی را ایجاد کرد و مسائل مربوط به تعادل جنسیتی در واحدهای دانشگاهی و اداری و سیاست‌های منابع انسانی تا ادغام زندگی شخصی، برنامه های درسی و پروژه های تحقیقاتی پیاده‌سازی کرده است.

دانشگاه اوزیگین یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در بخش خصوصی است.

این مجموعه که خود را "یک دانشگاه تحقیقاتی و کارآفرینانه" می‌نامد، با هدف "تجربه تحول‌آمیز دانشجویی" از کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست به عنوان الگو‌های بلند‌مدت خود برای تقلید نام می‌برد.

در سال تحصیلی 2018-2017 ، برآورد شد که 86 درصد از دانشجویان در دانشکده‌های معماری و طراحی، تجارت، مهندسی، حقوق، علوم اجتماعی و هوانوردی و فضانوردی و مدارس علوم کاربردی، هنرهای غذا و مدیریت هتل پذیرش تحصیلی و حتی به نوعی حمایت مالی دریافت کرده‌اند.

در نظرسنجی‌های انجام شده در سال‌های 2017 و 2018 مشخص شد که دانشگاه Özyeğin از نظر رضایتمندی در مقام‌های نخست دانشگاه های ترکیه بوده و در لیست موسسات آموزش عالی نوپا رتبه‌بندی THE  آسیا در سال 2019 در شاخص خدمات دانشجویی رتبه‌ درخوری کسب کرده است.

به اعتقاد مسئولان دانشگاه اوزیگین ترکیه همه دانشجویان، صرف نظر از شرایط آن‌ها باید به آموزش با کیفیت بالا دسترسی داشته باشند. جهت عملی کردن اهداف خود دانشگاه اوزیین در سال تحصیلی 2017-2018 برای بیش از 86 درصد از کل دانشجویان کارشناسی بورسیه تحصیلی ارائه کرد.

با شرکت در برنامه‌های همکاری و تبادل بین‌المللی دانشجویان، دانشگاه اوزیین مانند سکوی پرتاپ به سوی آینده‌ای روشن عمل می‌کند؛ دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن تعدادی مشخص از واحدهای درسی، از سایر دانشگاه‌های اروپایی طرف قرارداد پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

همواره بین‌المللی‌سازیِ موسسات آموزشی، کیفیت آموزش و تحقیقات آن را افزایش می‌دهد و محیطی را ایجاد می‌کند که فرصت‌های تبادل میان فرهنگ‌ها برای حمایت از خلاقیت، یادگیری و را کشف و فراهم آورد. از این نظر هم OzU نیز بسیار دقیق و موثر عمل کرده است.

رشته‌های تحصیلی OzU در چارچوب اساسی فرایند بولونیا طراحی می‌شوند. با این حساب فارغ‌التحصیلان دانشگاهOzyegin  می‌توانند بدون محدودیت و مانعی خاص مدرک تحصیلی خود را در تمام اروپا و جهان برای ادامه تحصیل و کار ارائه دهند. 

برنامه اراسموس و اراسموس پلاس از دیگر برنامه‌های بین‌المللی‌سازی دانشگاه اوزیگین ترکیه است که به دانشجویان واجد شرایط اجازه انتقال به دیگر موسسات آموزش عالی اروپایی و آمریکایی را می‌دهد. دانشجویان می‌توانند از برنامه‌های کمک‌‎هزینه تحصیلی اراسموس هم استفاده کنند.

خوابگاه دانشگاه اوزیین

اقامتگاه‌های متنوعی در پردیس اصلی OzU ایجاد شده تا فضای خانه را در اختیار دانشجویان مشغول به تحصیل در ترکیه رقم بزند. در خوابگاه دانشگاه Özyeğin که تقریبا تمام نیازهای دانشجویان بین‌المللی را برآورده می‌کنند، اتاق‌های یک تا 4 نفره طراحی شده‌اند.

خوابگاه دانشگاه اوزیگین ترکیه ظرفیت کافی برای دانشجویان بین‌المللی را دارد.

در خوابگاه‌های دانشگاه اوزیین امکاناتی نظیر لباسشویی رایگان، اتاق های مطالعه شخصی یا گروهی، اتاق های استراحت و مهمان، اتاق های تلویزیون، سفره خانه ها، مراکز بهداشتی و خود پردازها برای استفاده مشترک تعبیه شده است.

رشته های تحصیلی دانشگاه اوزیگین ترکیه

امروزه دانشگاه اوزیین با 6 دانشکده، 2 مدرسه حرفه‌ای و 3 دانشکده اختصاصیِ کارشناسی ارشد میزبان علاقمندان مهاجرت تحصیلی به ترکیه است و در 23 برنامه کارشناسی و 31 برنامه کارشناسی ارشد پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

رشته‌های تحصیلی دانشکده بازرگانی دانشگاه اوزیگین ترکیه در دپارتمان‌های مدیریت کسب و کار، اقتصاد، کارآفرینی، امور مالی بین‌المللی، بازرگانی و تجارت بین‌المللی، و سیستم‌های مدیریت اطلاعات طراحی می‌شوند. علاقمندان به تحصیل در ترکیه می‌توانند از شش برنامه کارشناسی پذیرش تحصیلی دریافت کنند و با گذراندن کارآموزی، پروژه‌های صنعتی و کسب تجربه کار پاره‌وقت در طول سال‌های تحصیل، فرصت کسب دانش عملی کسب و کار را پیدا کنند.

فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی دانشکده مهندسی دانشگاه Özyeğin از طریق برنامه‌های آموزشی مادام‌العمر، همکاری‌های بلندمدت با صاحبان صنایع و فعالیت‌های انتقال فناوری به رهبران صنعت و جامعه صورت می‌گیرد. این تعاملات در امتداد برنامه‌های تحصیلی جهت رشد و تعالی پایدار در تحقیق و آموزش ایجاد می‌شود.

رشته‌های تحصیلی دانشکده مهندسی OzU در دپارتمان‌های گروه علوم کامپیوتر، گروه مهندسی برق و الکترونیک، گروه مهندسی صنایع، گروه مهندسی مکانیک، گروه مهندسی عمران، گروه علوم طبیعی و ریاضی طراحی و اجرا می‌شوند.

دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه اوزیگین با تدبیری روانشناسانه، برای برنامه‌های روابط بین‌الملل و تمام دوره‌های انتخابی دانشگاه های ترکیه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش صادر می‌کند. برنامه‌های آکادمیک هر سه مقطع تحصیلی این دانشکده در دپارتمان‌های روانشناسی، روابط بین المللی، علوم انسانی و علوم اجتماعی طراحی می‌شوند. 

دانشجویان در طول دوره‌ها مهارت‌های علمی، فرهنگ تحقیقاتی و استعدادهای کاربردی را کسب می‌کنند و با مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی دوره کارآموزی را می‌گذرانند تا با بهبود مهارت بکارگیری دانش علمی خود در مشکلات زندگی واقعی فارغ التحصیل شوند.

دانشکده هوانوردی و علوم هوانوردی اولین دانشکده‌ای‌ست که موفق به توسعه مدل آموزشی مشترک با همکاری مدرسه پرواز شد و اولین دانشکده‌ای‌ست که مرکز آزمایش هوانوردی انگلیسی (ICAO) را کشور ترکیه تأسیس کرده است.

افزون بر این، دانشکده هوانوردی دانشگاه Özyeğin اولین مرکز شبیه‌ساز ترکیه را ایجاد کرد. فارغ التحصیلان این دانشکده به زبان انگلیسی کاملا مسلط هستند و پایان دوره آموزشی با رویکرد مدیریت‌محور از موفق‌ترین‌های این رشته هستند. 

بسیاری از رشته‌های ارائه شده توسط این مجموعه که توسط دو دپارتمان مدیریت هوانوردی و پرواز حرفه‌ای طراحی می‌شوند، برای اولین بار در کشور ترکیه توسط OzU مطرح شده‌اند.

دانشکده حقوق با کادر برجسته‌ای از هیئت علمی است که شامل 5 استاد تمام وقت، 2 استادیار تمام‌وقت، 18 مدرس تمام وقت با مدرک دکتری، 4 مدرس تمام وقت و 14 استاد راهنما است. همه اعضای هیئت علمی دانشگاه اوزیین مدارک خود را از موسسات آموزش عالی معتبر ترکیه و جهان دریافت کرده‌اند و دارای تجربه ملی و بین‌المللی ارزنده‌ای هستند.

برنامه‌های تحصیلی دانشکده معماری و طراحی در دپارتمان‌های معماری (برنامه کارشناسی به زبان ترکی و انگلیسی) طراحی صنعتی (برنامه کارشناسی فقط به زبان انگلیسی)، طراحی ارتباطات (برنامه کارشناسی به زبان انگلیسی) و معماری داخلی و طراحی محیط (برنامه کارشناسی به زبان انگلیسی) طراحی می‌شوند. دو رشته معماری و شهرسازی این مجموعه در مقطع کارشناسی ارشد بدون پایان‌نامه هم ارائه می‌شود. 

مدرسه تخصصی علوم کاربردی در دانشگاه اوزیگین ترکیه دو برنامه مقطع کارشناسی مشهور بین‌المللی را به مدت چهار سال طراحی کرده است که هر کدام در رشته‌های خود منحصر به فرد هستند: رشته مدیریت هتل و هنرهای آشپزی. 

مدرسه تخصصی زبان‌های خارجه (SCOLa) شامل سه برنامه تحصیلی زبان مختلف است. برنامه انگلیسی مقدماتی، برنامه انگلیسی کارشناسی و برنامه زبان‌های مدرن. هر برنامه به توسعه زبان دانشجویانی‌ست که از دانشگاه Özyeğin پذیرش تحصیلی دریافت کرده‌اند.

با وجود این دانشکده، علاقمندان به مهاجرت تحصیلی که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند، می‌توانند ابتدا در مدرسه زبان این مهارت را کسب کنند، و پس از تکمیل دوره، وارد رشته تخصصی مورد نظر خود در دانشکده‌های این مجموعه شوند.

کتابخانه دانشگاه اوزیگین یکی از مجهز ترین های ترکیه است.

شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه اوزیگین ترکیه

به عنوان یکی از موفق‌ترین دانشگاه های ترکیه، OzU برای علاقمندان به مهاجرت تحصیلی هم پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. علاقمندان رشته‌های این مجموعه می‌توانند با مطالعه شرایط دانشگاه Özyeğin و ارسال مدارک و شرایط مورد نیاز، تحصیل در ترکیه را در رزومه تحصیلی خود بیافزایند.

با توجه به قوانین پذیرش دانشجویان خارجی دانشگاه اوزیگین ترکیه، تمامی متقاضیان تحصیل در ترکیه که فارغ‌التحصیل دبیرستان هستند یا سال آخر خود را در دبیرستان می‌خوانند، می‌توانند برای پذیرش تحصیلی دانشگاه اوزیگین ترکیه درخواست دهند.

ایرانی‌ها برای دریافت پذیرش تحصیلی Özyeğin باید اصل و ترجمه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی با معدل 12 به بالا را به همراه ریز نمرات آماده کنند. به عبارتی دیگر، کسب 60% از معدل کل برای دریافت پذیرش تحصیلی اهمیت ویژه دارد.

همان‌طور که می‌دانید دانشجویان بین‌المللی برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید در یکی از آزمون‌های ورودی شرکت کنند و با کسب امتیاز لازم رشته تحصیلی مورد نظر، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شوند. دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ترکیه بسته به رشته مورد نظر می‌توانند در آزمون‌های SAT یا ACT شرکت کنند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی که در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه SAT شرکت کرده‌اند، باید حداقل امتیاز 600 از 800 در ریاضی و 1000 از 1600 در مجموع برای هر دو بخش (ریاضی و خواندن انتقادی) را کسب کرده باشند. افرادی که در آزمون ACT یا همان American College Testing شرکت کرده‌اند، برای پذیرش دانشگاه اوزیگین ترکیه باید نمره 23 از کل نمره 36 را کسب کنند.

علاقمندان به تحصیل در ترکیه که دوره‌های انگلیسی‌زبان را برگزیده‌اند، باید مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره مناسب ارائه دهند؛ نمره مورد نیاز Özyeğin در مقطع کارشناسی حداقل نمره 6 آیلتس (یا معادل آن) و در مقاطع تحصیلات تکمیلی 6.5 یا 7 آیلتس (یا معادل آن) است.

افرادی که سطح مهارت زبان آن‌ها حد نصاب این موسسه آموزش عالی را پوشش نمی‌دهد، می‌توانند در دوره زبان انگلیسی Özyeğin شرکت کنند. در طول دوره زبان، متقاضی دانشجوی این مجموعه محسوب می‌شود و می‌تواند از مزایای آن بهره‌مند شود. افزون بر این، اقامت در طول دوره با ویزای تحصیلی ممکن است و برای دریافت اقامت دائم محاسبه می‌شود.

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی OzU باید در سایت رسمی دانشگاه Özyeğin کاربری ایجاد کرد. باید توجه داشت که تا زمانی که همه اسناد بارگذاری نشده و تمام فیلدهای مورد نیاز تکمیل نشده باشد، نمی‌توان درخواست خود را ارسال کرد. 

پس از تکمیل فرم آنلاین درخواست پذیرش تحصیلی و تکمیل مدارک توسط متقاضی مهاجرت تحصیلی، درخواست توسط مسئولان دانشجویان بین‎المللی بررسی می‌شود. تقریبا 3 هفته پس از دریافت درخواست و فرم تکمیل شده، از دانشگاه Özyeğin ایمیل پاسخ دریافت می‌شود.

در حال حاضر 56 دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه اوزیین استانبول هستند که پس از دانشجویان آذربایجانی (با آمار 83 دانشجو) بزرگترین جمعیت دانشجویان خارجی این مجموعه برشمرده می‌شوند.

ددلاین دانشگاه اوزیین

دانشگاه اوزیین مانند دیگر دانشگاه های ترکیه مهلت مشخصی را برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، تکمیل مدارک، ثبت نام و پرداخت‌ها مشخص کرده است. اغلب برنامه‌های تحصیلی یک‌بار در سال پذیرش دارند و معمولا ددلاین آن 27 سپتامبر است.
برخی از برنامه‌ها در ترم بهار هم پذیرش تحصیلی دارند؛ تاریخ ثبت نام منظم این برنامه‌ها 8-12 فوریه، تاریخ ثبت نام دیرهنگام 24 فوریه تا 1 مارس، و تاریخ ثبت نام دوره 17 – 19 فوریه اعلام شده است.

هزینه تحصیل در دانشگاه اوزیگین ترکیه

هزینه تحصیل دانشگاه Özyeğin توسط هیئت امنای مجموعه در هر سال تحصیلی تعیین می‌شود. شهریه ثابت برای سال تحصیلی 2021-2022 مبلغ ثابت 12 هزار دلار اعلام شده است. هزینه‌های تحصیل باید در دو قسط در تاریخ‌های ذکر شده در تقویم تحصیلی پرداخت شود. علاوه بر هزینه تحصیل برای مهاجرت تحصیلی باید هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه نیز محاسبه شود.

باید توجه داشت که این شهریه شامل GSS و همان بیمه درمانی دولتی، هزینه استفاده از تجهیزات فناوری  دانشگاه Özyeğin، غذا و خوابگاه نمی‌شود. همچنین هزینه آموزش پرواز در شهریه سالانه برنامه پروازهای حرفه‌ای گنجانده نشده است.

دانشجویان این رشته ملزم به پرداخت هزینه آموزش پرواز خود به طور جداگانه به موسسه همکار در 3 قسط مساوی در آغاز ترم های 4، 6 و 8 برنامه های کارشناسی خود هستند.

دانشجویانی که در برنامه مدیریت هتل در مقطع کارشناسی دانشکده علوم کاربردی ثبت نام کرده‌اند ملزم به پرداخت مبلغ 300 TL و 348 TL برای مقطع کارشناسی ارشد شامل مالیات بر ارزش افزوده برای لباس فرم هستند. این هزینه باید در نیمسال دوم سال تحصیلی دوم پرداخت شود.

دانشگاه اوزیگین ترکیه در بخش آسیایی شهر استانبول واقع شده است.

امیدواریم پاسخ سوالات‌تان را در این بخش از معرفی دانشگاه های ترکیه در سایت موسسه مهاجرتی لتسگو یونی داده باشیم. جهت راهنمایی‌های بیشتر در بخش سوالات و نظرات و همچنین در بخش مشاوران مهاجرت تحصیلی در خدمت علاقمندان به تحصیل در ترکیه هستیم.