کالج هنر و طراحی انتاریو Ontario College of Art & Design University که به اختصار کالج OCAD یا OCAD U نیز خوانده می‌شود، یکی از دانشگاه‌های دولتی کلان‌شهر تورنتو است که در منطقه گرَنج پارک واقع شده است. کالج OCAD که در گذشته به عنوان کالج فعالیت می‌کرد، پذیرای متقاضیان تحصیل در کانادا شده و با اعطای پذیرش تحصیلی دانشجوی بین‌المللی نیز می‌پذیرد. 

کالج OCAD کانادا در میان دانشگاه های کانادا قدیمی‌ترین و بزرگترین موسسه آموزشی هنر و طراحی محسوب می‌شود که کیفیت آموزش و اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی آن مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا قرار گرفته است؛ برای آشنایی بیشتر با این مجموعه آموزشی و همچنین نحوه دریافت پذیرش تحصیلی از کالج OCAD تا پایان این بخش از معرفی دانشگاه های کانادا با لتس گو یونی همراه باشید.

کالج هنر و طراحی انتاریو 2023

مدرسه هنر انتاریو توسط انجمن هنر این استان در سال 1876 با هدف توسعه آموزش هنر در سطح حرفه‌ای تاسیس شد و رفته‌رفته با عنوان "مکتب انتاریو" به شهرت رسید. این مجموعه آموزش عالی در سال 1912 تبدیل به کالج شد و در سال 2010 به طور رسمی عنوان دانشگاه کالج را از آن خود کرد. از ابتدای تاسیس تا به امروز هویت این دانشگاه با آموزش حرفه‌ای رشته‌های هنری شکل گرفت و هنرمندان بسیاری را به جامعه هنری جهان معرفی کرد.

کالج اوکاد کانادا در مجاورت گالری هنری انتاریو و پارک گرنج Grange Park واقع شده و دسترسی مناسبی به امکانات مرکز شهر تورنتو و همچنین وسایل حمل و نقل عمومی دارد.

سالانه بیش از 6 هزار دانشجو در کالج OCAD مشغول به تحصیل می‌شوند که از این شمار حدود 5 هزار دانشجو از مقطع کارشناسی و بیش از هزار دانشجو از مقاطع عالی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی می‌شوند. سهم دانشجویان بین‎المللی از پذیرش تحصیلی این دانشگاه 21 درصد است! 

فضای فعلی کالج OCAD کانادا از دو پردیس شمالی و جنوبی تشکیل شده است؛ پردیس شمالی شامل مراکز اداری و تفریحی (مانند دفتر اصلی مسئولان دانشگاه)، دپارتمان طراحی شارپ، پارک باترفیلد، ساختمان انکس Annex Building، عمارت رزالین شارپ Rosalie Sharp Pavilion، مرکز دانشجویی، موسسه طراحی فراگیر و دپارتمان تحصیلات تکمیلی می‌شود. پردیس جنوبی نیز در خیابان ریچموند غربی و خیابان کینگ جنوبی گسترده شده است.

کتابخانه اصلی کالج OCAD کتابخانه دروتی هووِر نام دارد که در ساختمان انکس قرار گرفته است. برخی از گالری‌ها یا محیط‌های نمایشگاهی نیز هم در داخل پردیس دانشگاه و هم در خارج از آن پراکنده شده‌اند؛ برخی از مهم‌ترین گالری‌های کالج هنر و طراحی انتاریو عبارتند از:

  • گالری کالج Onsite OCAD U یک گالری حرفه‌ای طراحی شده که گالری اوکَد OCAD نام دارد و در سال 2007 ایجاد شده است. این فضای زیبای حرفه‌ای هر ساله میزبان آثار هنرمندان و طراحان ملی و بین‌المللی می‌شود.
  • در گالری دانشجویی Student Gallery آثار دانشجویان در حال تحصیل کالج OCAD و فارغ‌التحصیلانی که به تازگی مدرک خود را دریافت کرده‌اند، به نمایش گذاشته می‌شود. این گالری در اوایل دهه 1970 ایجاد شده است.
  • گالری فارغ التحصیلان Graduate Gallery نیز مختص نمایش دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیئت تحقیقاتی است.
  • گالری اِکس‌پِیس Xpace نیز در خارج از پردیس کالج OCAD کانادا واقع شده و شرایط را برای نمایش آثار هنرمندان نوپا مهیا کرده است. 
  • گالری اوپن Open Gallery در فضای نمایشگاهی دانشکده طراحی فراگیر در خیابان McCaul شماره 49 قرار گرفته  است. 

رشته های کالج هنر و طراحی انتاریو

کالج OCAD کانادا (کالج اوکاد کانادا) در سه دانشکده و 18 لابراتوار تحقیقاتی و با همراهی حدود 700 استاد میزبان خوبی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی برشمرده می‌شود. 

برنامه‌های تحصیلی کالج OCAD در بیش از 30 رشته طراحی شده است و تنوع بیشتر این رشته‌ها در مقطع کارشناسی دیده می‌شود. سالانه نزدیک به 6 هزار دانشجو از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی این مجموعه آموزشی عالی پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند؛ در مقایسه با تمام درخواست‌های پذیرش ارسالی حدود 50 درصد از متقاضیان مهاجرت تحصیلی موفق به دریافت پذیرش و تحصیل در کالج اوکاد کانادا می‌شوند.

در دانشکده هنر کالج اوکاد کانادا رشته‌های نقد هنر و نگهداری آثار، مدیریت موزه، هنر و مطالعات زندگی (میان‌رشته‌ای)، هنر و انتشارات (میان‌رشته‌ای)، نقاشی دیجیتال و انیمیشن، عکاسی، لیتوگرافی، چاپ، کاغذسازی، مجسمه سازی، رسانه یکپارچه، و هنر معاصر برگزار می‌شود.

دانشکده طراحی کالج OCAD نیز شامل رشته‌های تبلیغات، طراحی زیست محیطی، طراحی داخلی، طراحی گرافیک، طراحی صنعتی، تصویرسازی (illustration)، هنر مواد و طراحی (میان‌رشته‌ای)، و طراحی بهداشت می‌شود.

در دانشکده هنرهای لیبرال، علوم و مطالعات میان رشته‌ای کالج اوکاد رشته‌های مطالعات بصری و نقد هنری، فرهنگ بصری بومی، هنر دیجیتال و نویسندگی خلاقانه برگزار می‌شود.

برنامه‌های مقطع کارشناسی هنرهای زیبا در رشته‌های نقد و مدیریت موزه، نقاشی، رسانه، عکاسی، چاپ، و مجسمه سازی طراحی شده‌اند. برنامه‌های مقطع کارشناسی طراحی نیز در حول رشته‌های تبلیغات، طراحی، گرافیک، تصویرسازی، طراحی محیطی، طراحی صنعتی، و هنر مواد طراحی و تدوین شده‌اند.

در مقطع عالی کالج OCAD کانادا رشته‌های زیرمجموعه تبلیغات، هنر معاصر، طراحی و تاریخچه رسانه‌های جدید، نقد و مدیریت موزه، هنرهای دیجیتال، طراحی فراگیر، رشته ترکیبی هنر، رسانه و طراحی، نوآوری در خلق آثار و پیش‌بینی‌های استراتژیک نیز برگزار می‌شود.

پذیرش تحصیلی کالج هنر و طراحی انتاریو

به طور کلی مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به گردآوری مدارک و مهیا کردن شرایط خاص موسسه آموزشی است که آن هم بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. اخذ پذیرش تحصیلی کالج اوکاد کانادا در بسیاری از برنامه‌های تحصیلی نیاز به ارائه نمونه‌کار، سابقه کار حرفه‌ای و به اصطلاح پورتفولیو دارد.

از جمله موارد مشترک در میان تمام رشته‌های کالج OCAD برای تحصیل در کانادا ارائه مدرک زبان معتبر با نمره بالا اعلام شده است. پذیرش تحصیلی کالج اوکاد کانادا نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا (با حداقل نمره 6 در تمامی مهارت‌ها) یا مدرک تافل iBT با نمره ۸۴ (با حداقل نمره ۲۰ در مهارت ریدینگ، ۱۹ در لیسنینگ، ۲۲ در اسپیکینگ و ۲۰ در رایتینگ) دارند.

علاوه‌بر کارنامه آزمون‌های تافل و آیتلس، مدارک آزمون دولینگو، PTE Academic، CAEL و COPE نیز مورد قبول کالج OCAD است. البته برخی رشته‌ها نمره زبان بالاتری برای اخذ پذیرش تحصیلی نیاز دارند. 

در صورتی که حداقل نمره تعیین شده از سوی دانشگاه در مدرک زبان متقاضی مهاجرت تحصیلی نباشد، کالج اوکاد کانادا پذیرش تحصیلی مشروط صادر می‌کند؛ در واقع دانشجو با گذراندن دوره زبان انگلیسی این مجموعه آموزش عالی و کسب نمره لازم، می‌تواند در رشته مورد نظر ادامه تحصیل دهد. 

در کنار مدرک زبان انگلیسی ارائه اصل و ترجمه رسمی مدارک فارغ‌التحصیلی و ریز نمرات، انگیزه نامه، نمونه‌کار (در رشته‌های استودیویی BFA ، BDes)، مقاله و آثار تالیفی مکتوب (در برنامه‌های میان‌رشته‌ای و نقد هنری) و مدارک شناسایی، و همچنین 3 توصیه نامه برای مقاطع عالی از جمله ضروریات تحصیل در کانادا محسوب می‌شود. شرایط سنی مناسب و شرط معدل (کسب 70 درصد از نمره کل معدل) نیز باید برای کالج OCAD ارائه شود.

جهت بررسی وضعیت تحصیلی و سوابق خود برای تحصیل در کانادا می‌توانید فرم ارزیابی آن لاین پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا را تکمیل کنید و شرایط خود را برای مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی کانادا محک بزنید.

هزینه تحصیل در کالج هنر و طراحی انتاریو

تحصیل در کانادا بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی و همچنین رنکینگ موسسه آموزشی متفاوت است. تحصیل در کالج OCAD نیز بسته به رشته‌های ارائه‌شده در این مجموعه متفاوت خواهد بود؛ برخی رشته‌ها نیاز به تجهیزات و امکانات خاصی دارند (مانند لپ‌تاپ در رشته‌های هنر دیجیتال) که تهیه آن‌ها از سوی دانشگاه هزینه‌های خود را دارد. به‌طور میانگین شهریه سالانه کالج اوکاد کانادا  7,752.84 دلار تا 15,505.68 دلار برآورد می‌شود. 

در کنار شهریه، هزینه‌های دیگری نیز باید پرداخت شود که بسته به نوع رشته و مقطع هزینه پرداختی دانشجو را به حدود 16 هزار دلار در مقطع کارشناسی می‌رساند. تحصیل در کانادا در برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد کالج OCAD سالانه حدود 18 هزار تا 25 هزار دلار آب می‌خورد. 

کالج اوکاد کانادا برای دانشجویان واجد شرایط برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی متنوعی طراحی کرده است که ارزش آن‌ها 500 تا 5 هزار دلار اعلام شده است و در اختیار دانشجویان بین‌المللی نیز قرار می‌گیرد. جهت اطلاع از جزئیات این برنامه‌ها و بورسیه تحصیلی کانادا می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی از راهنمایی‌های مشاوران اعزام دانشجو لتس گو یونی بهره‌مند شوید.