دانشگاه مک مستر کانادا در شهر همیلتون واقع شده. برای کسب اطلاع از شهریه دانشگاه مک مستر و رتبه دانشگاه مک مستر کانادا پست لتس گو یونی را بخوانید. دانشگاه دولتی تحقیقاتی مک مستر در شهر همیلتون در استان انتاریو که یکی از جنوبی‌ترین نقاط کشور پهناور کانادا است، واقع شده است.

دانشگاه مک مستر کانادا

نام این دانشگاه برگرفته از نام سناتور و بانکدار معروف کانادایی ویلیام مک مستر است که برای تاسیس این دانشگاه مبلغ 900 هزار دلار اهدا کرد.

این دانشگاه در سال 1887 در شهر تورنتو با حمایت‌های سناتور  مک مستر و با سه دانشکده فعالیت آموزشی‌اش را آغاز کرد و در سال 1930 از شهر تورنتو به همیلتون نقل مکان کرد. شهر همیلتون با وجود بیش از 100 آبشار در محدوده شهری خود به شهر آبشارها معروف شده است و موقعیت مکانی بی‌نظیر MAC در کنار مسیر ساحلی، باغ گیاه شناسی سلطنتی و دریاچه انتاریو بر دلایل حضور و تحصیل در این دانشگاه افزوده است.

پردیس اصلی دانشگاه مک مستر در محله وستدیل شهر همیلتون در انتهای غربی دریاچه انتاریو و در میان شهر بزرگ تورنتو و آبشارهای نیاگارا واقع شده است. همچنین علاوه بر پردیس اصلی دانشگاه، چهار پردیس دیگر در مرکز شهر همیلتون، برلینگتون، کیچنر-واترلو و نیاگارا ساخته شده است.

دانشگاه مک مستر کانادا با داشتن بیش از 70 مرکز تحقیقاتی و موسسه آموزشی، بیش از 3000 برنامه تحصیلی در سطوح و مقاطع مختلف تحصیلی برای دانشجویان این دانشگاه ارائه می‌دهد. این دانشگاه همچنین یکی از چهار دانشگاه کانادا است که به طور مداوم در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

نرخ اشتغال فارغ التحصیلان MAC همواره از مرز 90 درصد عبور می‌کند که طبق آمار رتبه بندی QS در سال 2019 رتبه 93 را از آن خود کرد. دانشگاه مک مستر با ارائه آموزش‌های تجربه محور و پژوهشی، در زمینه‌های شغلی کمک بسیاری به دانشجویان خود می‌کند که این فرصت‌های شغلی در ساختن رزومه کاری و چالش‌های کسب تجربه برای شغل آینده دانشجویان بسیار مفید و قابل استفاده است.

MAC طی سالیان متعدد و براساس نظرسنجی‌های مختلف در کشور کانادا و جهان در زمینه‌های مختلف افتخارات فراوانی کسب کرده است. به طور مثال طبق نظرسنجی وب سایت Macleans.ca، دانشگاه مک مستر رتبه 4 کانادا در زمینه رضایت دانشجویان و موفقیت پژوهشی را کسب کرده است و همچنین در رتبه بندی سال 2017 Research Infosource این دانشگاه به عنوان پرتحرك‌ترین دانشگاه كانادا شناخته شد. 

هدف اصلی دانشگاه مک مستر کانادا کشف، برقراری ارتباط و حفظ دانش است که برای تحقق این هدف بزرگ همواره تلاش‌های فراوانی صورت گرفته است. MAC در تدریس، تحقیق و بورسیه تحصیلی خود متعهد به خلاقیت، نوآوری و تعالی فردی و گروهی است و تمام این کیفیت‌ها را ارزیابی می‌کند و همچنین تفکر انتقادی، رشد شخصی و اشتیاق به یادگیری نیز از سوی دانشگاه به دانشجویان این دانشگاه القا می‌شود تا دانشجویان بتوانند به نیازهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه و خود پاسخ دهند.

یادگیری مشارکتی، ذهن خلاق و تفکر مبتکرانه سه شاخصه اصلی دانشجویان محصل در دانشگاه مک مستر کانادا است. در مجموع جمعیت دانشجویی دانشگاه مک مستر 33.147 نفر است که از این تعداد 28.290 دانشجو در مقطع کارشناسی و 4.857 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند. در سال تحصیلی 2018-2019 بیش از 13 درصد از کل جمعیت مک مستر را دانشجویان بین المللی از 120 کشور دنیا تشکیل دادند. 

شرایط پذیرش دانشگاه مک مستر

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و سپس موفقیت در اخذ ویزای تحصیلی برای هر دانشگاه متفاوت است، پس اولین قدم برای اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا انتخاب دانشگاه و پس از آن انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر است. شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از MAC برای متقاضیان ایرانی که دوره متوسطه را در کشور ایران گذارنده باشند به شرح زیر است:

•    مدرک دوره دوم متوسطه

•    مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (قبل از سال 2019)

•    ریز نمرات دوره دبیرستان

•    ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی

•    مهارت در زبان انگلیسی

* اگر زبان مادری متقاضی پذیرش تحصیلی از MAC انگلیسی نباشد و یا 4 سال آخر تحصیل را در کشورها و یا موسسات انگلیسی زبان نگذرانده باشد، باید یکی از مدارک معتبر را برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی به دانشگاه ارائه دهد: مدرک CAEL با حداقل نمره 70 و در هیچ بخش نمره کمتر از 60 نداشته باشد/ مدرک TOEFL با حداقل نمره 86 و در هیچ بخش نمره کمتر از 20 نداشته باشد/ مدرک IELTS با حداقل نمره 6.5 به طور کلی و در هیچ بخش کمتر از نمره 6 نباشد/ مدرک PTE با حداقل نمره 60/ مدرک CAE با نمره کلی 190 و حداقل نمره 180 در هر بخش

* اگر متقاضی تحصیل در این دانشگاه کلیه شرایط دانشگاهی را داشته باشد اما حداقل نمرات مهارت زبان انگلیسی را که در بالا شرح داده شده است، کسب نکند هنوز هم شانس تحصیل در این دانشگاه را در صورت شرکت در برنامه فشرده 1 ساله زبان MELD Diploma، دارد و می‌تواند پیشنهاد پذیرش تحصیلی مشروط به موفقیت آمیز بودن برنامه MELD را داشته باشد.

رشته‌ های دانشگاه مک مستر کانادا 

دانشگاه مک مستر کانادا بیش از 3000 برنامه آموزشی در دوره کارشناسی و 150 برنامه آموزشی در مقاطع تحصیلات تکمیلی را در شش دانشکده ارائه می‌دهد. این دانشکده‌ها با ارائه تحصیلات عالی فشرده و دانشجو محور موفق به کسب جایگاه‌های جهانی شده‌اند. در زیر دانشکده ها و رتبه بندی جهانی آن‌ها برای برنامه‌های مختلف ارائه شده است:

مدرسه تجارت DEGROOTE: این مدرسه به نام کارآفرین و نیکوکار کانادایی مایکل جی دگروت نامگذاری شده است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های آموزش تجارت همچون: تجارت، تجارت و علوم انسانی، MBA و ... را به دانشجویان مک مستر ارائه می‌دهد.

دانشکده مهندسی: دانشکده مهندسی MAC در هفت زمینه تخصصی برنامه‌های فشرده و تحقیقاتی فراوانی همچون: مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی فیزیک، مهندسی مواد و مهندسی مکانیک را برای علاقه مندان این حوزه ارائه می‌کند.

دانشکده علوم بهداشت: برنامه‌های آموزشی دانشکده علوم بهداشتی مک مستر برای پرورش مهارت‌های اساسی و دانش بین رشته‌ای در زمینه بهداشت، سلامتی و بیماری است و رشته‌های تحصیلی پزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی، مامایی، رادیولوژی، داروسازی، آسیب شناسی و پزشکی مولکولی و ... در این دانشکده تدریس می‌شود.

دانشکده علوم انسانی: این دانشکده از 10 بخش دانشگاهی تشکیل شده است که به صورت تخصصی در زمینه‌های ادبیات، فلسفه، زبان شناسی، زبان‌ها و هنرها به ارائه رشته‌های تحصیلی همچون: مطالعات زنان، تاریخ هنر، هنر استودیو، علوم شناختی، زبان، مطالعات ارتباطات، انگلیسی و مطالعات فرهنگی، فرانسوی، تاریخ عدالت فلسفه سیاسی و حقوق، زبانشناسی، چند رسانه‌ای، موسیقی، مطالعات صلح، فلسفه و مطالعات تئاتر و فیلم در مقاطع مختلف می‌پردازد.

دانشکده علوم: دانشکده علوم با داشتن بیش از 6،600 دانشجو بزرگترین دانشکده MAC است که برای کشف مرزهای دانش در رشته‌های بیوشیمی و علوم پزشکی، زیست شناسی، شیمی و زیست شناسی، شیمی، زمین محیط زیست و جامعه، علوم بین رشته‌ای، حرکت شناسی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم و روانشناسی علوم اعصاب و رفتار دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده علوم اجتماعی: این دانشکده رشته‌های مختلفی در زمینه‌های اقتصاد، مردم شناسی، محیط زیست و جامعه، بهداشت پیری و جامعه، علوم سیاسی، جامعه شناسی، مطالعات بومی، مطالعات کار، روانشناسی علوم اعصاب و رفتار، مطالعات دینی، روانشناسی اجتماعی و مددکاری اجتماعی را برای علاقه‌مندان تحصیل در این دانشگاه ارائه می‌کند.

شهریه دانشگاه مک مستر 

شهریه دانشگاه مک مستر به نسبت بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا بیشتر است و هزینه سالیانه تحصیل در هر یک از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه بسته به نوع رشته و تمام وقت بودن و یا نیمه وقت بودن دوره تحصیلی متغیر است. که برای نمونه شهریه سالیانه برخی از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه به شرح زیر است:

شهریه سالیانه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در رشته هنرها و علوم 32.400 دلار کانادا، رشته هنرهای زیبا 32.775 دلار، رشته بیوتکنولوژی 35.700 دلار، رشته تجارت 38.200 دلار، رشته علوم کامپیوتر 44.600 دلار، برخی رشته‌های مهندسی 55000 دلار ، رشته بهداشت و جامعه 33.900 دلار، رشته‌های علوم فیزیک و شیمی 35.700 دلار، علوم زمین و محیط زیست 35.700 دلار ، علوم بهداشت 40.500 دلار، رشته‌های علوم انسانی 33.900 دلار، رشته حرکت شناسی 35.700 دلار، رشته ریاضیات و آمار 35.700 دلار، رشته پرستاری 41000 دلار، رشته موسیقی 33.900 دلار کانادا و ... می‌باشد که امکان تغییر قیمت‌ها در هر سال تحصیلی  وجود دارد و تمامی قیمت‌های به دلار کشور کانادا محاسبه شده است.

علاوه بر شهریه دوره‌های تحصیلی سالیانه مبالغ دیگری به منظور ارائه خدمات از دانشجویان دانشگاه دریافت می‌شود و هزینه‌های جانبی دیگری همچون ملزومات و کتب تحصیلی، برنامه غذایی، هزینه اقامت در کشور کانادا و ... نیز که مبلغ آن در حدود 8.800 تا 18.600 است، برای هر دانشجو هزینه مازاد بر شهریه دارد.

بورسیه تحصیلی

برنامه‌های متفاوت بورسیه تحصیلی از سوی دانشگاه مک مستر کانادا برای جبران هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه براساس سوابق خوب تحصیلی و همچنین پیشرفت در دوره‌های تحصیل در این دانشگاه به دانشجویان اعطا می‌شود که انواع مختلفی دارد و مهمترین آن‌ها بورسیه تحصیلی ورودی MAC است.

بورسیه تحصیلی ورودی افتخارات ریاست دانشگاه مک مستر به صورت خودکار و بدون نیاز به ثبت فرم خاصی در زمان اخذ پذیرش تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ورودی این دانشگاه و براساس میانگین پذیرش تحصیلی دانشجو در نظر گرفته می‌شود. مبلغ دریافتی این بورسیه تحصیلی در صورت کسب حداقل 90 درصد نمره میانگین پذیرش تحصیلی 750 دلار کانادا، در صورت کسب حداقل 88 درصد نمره میانگین پذیرش تحصیلی 1000 دلار کانادا و در صورت کسب حداقل 95 درصد نمره میانگین پذیرش تحصیلی 2500 دلار کانادا است.

بورسیه تحصیلی Provost برای دانشجویان بین المللی از سال 2018 ایجاد شد که ارزش آن 7500 دلار و براساس صلاحیت دانشجوی بین المللی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی بین المللی شده و در حال حاضر در یک دبیرستان خارجی در خارج از کانادا تحصیل می کند، اعطا می‌شود. نکته قابل توجه در خصوص دریافت این بورسیه تحصیلی، داشتن توصیه نامه از طرف یکی از مقام‌های رسمی مدرسه است.

رتبه دانشگاه مک مستر کانادا

بر اساس آخرین آمار رتبه بندی جهانی QS رتبه دانشگاه مک مستر در جهان 144 اعلام شده است و همچنین در کشور کانادا رتبه 6 را از آن خود کرده است.

اجازه کار کردن حین تحصیل

برنامه مطالعه کار (WSP) دانشگاه مک مستر کانادا با ایجاد فرصت‌های شغلی برای دانشجویان این دانشگاه جهت کار نیمه وقت در دانشگاه و خارج از دانشگاه در طول سال تحصیلی و همچنین تابستان طراحی شده است. دانشجویان بین المللی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مک مستر شده‌اند، می‌توانند صرف نظر از برنامه تحصیلی خود در کشور کانادا کار کنند و درآمد کسب کنند تا در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند و آینده شغلی خود را در کشور کانادا بسازند.

شرایط کار کردن دانشجویان مک مستر حداکثر 20 ساعت در هفته در طول تحصیل و به صورت تمام وقت در تعطیلات است. همچنین این دانشگاه به طور متوسط در 110 بخش مختلف خود حدود 1200 شغل ارائه می‌دهد. دانشجویان بین المللی MAC برای کار هنگام تحصیل باید شرایط زیر را داشته باشند: 

•    در یک برنامه تمام وقت ثبت نام کرده باشند.

•    مجوز تحصیل معتبر از دانشگاه داشته باشند.

•    شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشند.

خوابگاه دانشجویی

MAC برای اقامت دانشجویان بین المللی خود 12 خوابگاه‌ متعدد با شرایط مختلف را در نظر گرفته است که مبلغ سالیانه اقامت در این خوابگاه‌ها در حدود 9000 دلار کانادا می‌باشد. با اقامت در خوابگاه‌های داخل پردیس دانشگاه فقط 5 دقیقه پیاده‌روی تا کلاس‌ها، امکانات ورزشی، کتابخانه و غذاخوری است.

اقامتگاه‌ها و خانه‌های اجاره‌ای در خارج پردیس دانشگاه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که هزینه‌های متفاوتی نسبت به خوابگاه‌های داخل پردیس دارند و بهترین راه برای سهولت در رفت و آمد به محوطه دانشگاه استفاده از اتوبوس و مترو است.
برای کسب اطلاع بیشتر درباره اقامت در خارج از محل پردیس دانشگاه مطلب چیزهایی که باید درباره اجاره خانه در کانادا بدانید را در وبلاگ لتس گو یونی را مطالعه کنید.

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، MAC بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.