اجاره خانه در کانادا و اجاره خوابگاه دانشجویی در کانادا چه شرایط و هزینه هایی دارد؟ در این پُست در خصوص اجاره خانه در کانادا اطلاعات کسب میکنید. اگر بعد از تلاش و پیگیری مستمر بالاخره موفق به دریافت نامه پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا شدید، باید سریعاً به فکر اجاره خانه در کانادا و محلی برای اسکان خود باشید. 

اجاره خانه در کانادا

شما دیگر از مرحله انتخاب دانشگاه و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل و زندگی گذر کرده و باید به فکر اقدام و کسب اطلاعات مهم درباره اجاره خانه در کانادا به عنوان یک دانشجوی بین المللی و تازه وارد باشید؛ چون در ماه های آینده، زندگی ماجراجویانه و تحصیلی شما در کشوری با فرهنگ و زبان جدید و تفاوت های اساسی شروع خواهد شد. 

از این رو قصد داریم تا در ادامه چیزهایی که باید درباره اجاره خانه در کشور کانادا بدانید را به شما توضیح دهیم.

اجاره خانه در کانادا

انواع خانه در کانادا

پیش از پرداختن به موضوع اجاره خانه در کشور کانادا بد نیست تا با جزئیات اولیه اقامتگاه‌های دانشجویی آشنا شوید.

به طور معمول دانشجویان بین المللی اینطور تصمیم می‌گیرند که در سال اول تحصیلی خود به جای اجاره خانه در این کشور از گزینه اقامتگاه های داخل دانشگاه و یا همان on campus استفاده کنند. این گزینه  روشی بسیار عالی برای پیدا کردن دوستان جدید و ارتباط موثر با سایر دانشجویان است و مورد توجه اغلب دانشجویان بین المللی قرار می‌گیرد.

اگر با استفاده از ویزای دانش آموزی فرزند خود را برای تحصیل در دبیرستان های کانادا فرستاده اید، معمولاً بهترین گزینه اقامتی برای این نوع از دانش آموزان، زندگی در کنار یک خانواده کانادایی تحت عنوان برنامه homestay است. 

البته برخی از دبیرستان‌های خصوصی کانادا دارای گزینه خوابگاه شبانه روزی اختصاصی برای زندگی، خورد و خوراک و استراحت بهتر دانش آموزان بین‌المللی هستند، اما هزینه آن اغلب فراتر از حد تصور است.

اما اگر به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی قدم به کانادا می گذارید، در حالت کلی 2 نوع گزینه اقامتی پیش روی شما خواهد بود:

•  زندگی در خوابگاه های دانشجویی داخل دانشگاه (on campus)

•  زندگی در خانه های شخصی خارج از دانشگاه (off campus)

خوابگاه دانشجویی در کشور کانادا چگونه است؟

چنانچه به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در یک خوابگاه داخل کالج و یا دانشگاه و یا خانه‌ای در نزدیکی پردیس دانشگاه زندگی کنید، اصطلاحاً به این موضوع living in residence گفته می‌شود.

اگر تنها برای گذراندن 1 تا 2 ترم تحصیلی ویزای تحصیلی کانادا را گرفته‌اید، در مقایسه با پیدا کردن یک خانه شخصی خارج از محوطه دانشگاه، این نوع از حالت اقامت برای شما راحت‌تر خواهد بود. به طور معمول اتاق رزیدنس، مبله و به همراه تخت، قفسه و کابینت و میز است. 

عموماً هزینه زندگی در این نوع از خانه شامل وعده غذایی نیز می‌شود، از این رو شما می‌توانید صبحانه، ناهار و شام خود را در محوطه درون دانشگاه میل کنید.

ممکن است اتاق خوابگاه دانشجویی شما به صورت تکی و یا اشتراکی باشد. معمولاً هزینه و اجاره خوابگاه دانشجویی اشتراکی در کشور کانادا کمتر از اتاق مجزا و به اصطلاح single room است. برخی از دانشگاه‌های کانادا فقط گزینه اتاق‌ها و خوابگاه‌های اشتراکی را در اختیار دانشجویان سال اولی خود قرار می‌دهند.

زمانی که در یک خوابگاه دانشجویی اقامت پیدا می‌کنید، به موارد زیر دسترسی خواهید داشت:

•  اتاق شخصی

•  حمام مشترک

•  آشپزخانه

•  تجهیزات رختشویی

•  اینترنت وای فای رایگان (در اغلب موارد)

برخی از دانشگاه های کانادا خوابگاه‌های دانشجویی سبک آپارتمان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که امکان زندگی در کنار سایر دانشجویان بین‌المللی در محیطی آپارتمانی برای افراد فراهم می شود. این نوع از خوابگاه‌های آپارتمانی دارای آشپزخانه و حمام اختصاصی هستند.

اتاق های اشتراکی دانشجویی در کانادا

مزایای خوابگاه های دانشجویی

مزایای زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

•  دسترسی آسان به پردیس و کتابخانه دانشگاه

•  نیاز کمتر به استفاده از وسایل حمل و نقل، صرف وقت و هزینه مضاعف برای جا به جایی از خانه به دانشگاه و بالعکس

•  شانس بیشتر پیدا کردن دوست های جدید دانشگاهی

•  هماهنگی سریع تر و روان تر با سبک زندگی دانشجویی در کشوری جدید

شما می توانید با استفاده از وب سایت دانشگاه مورد نظر خود در کانادا از شرایط رزرو خوابگاه دانشجویی و اجاره خانه در کانادا در داخل محوطه دانشگاه باخبر شوید، همچنین می توانید در صورت تمایل به وب سایت lets go uni مراجعه کرده و از جزئیات اجاره خانه و خوابگاه و هزینه‌های آن در انواع دانشگاه‌های این کشور مطلع گردید.

به طور معمول اجاره خانه و یا هزینه خوابگاه دانشجویی بستگی زیادی به دانشگاه و نوع خصوصی و دولتی آن در این کشور دارد، اما در حالت کلی هزینه آن برای هر سال تحصیلی بین 3000 تا 7500 دلار کانادا خواهد بود.

زندگی در خانه های شخصی off campus

اگر قصد زندگی و اجاره خانه در کشور کانادا در حالت off campus را دارید، هزینه اجاره خانه شما در اغلب موارد کمتر از خوابگاه های دانشجویی on campus خواهد بود. اما باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که با اجاره خانه off campus در کشور کانادا، ملزم به پرداخت هزینه های زیر خواهید بود:

•  مبلمان (مگر اینکه آپارتمان مبله باشد)

•  تختخواب، ملافه و حوله

•  تجهیزات آشپزی برای آشپزخانه

•  مواد غذایی و تجهیزات شستشو

•  هزینه برق

•  هزینه گرمایش 

•  هزینه اینترنت

•  خدمات استریم تلویزیون 

ممکن است دستگاه های لباسشویی در داخل ساختمان و در دسترس شما باشند. اما در صورت نبود اینگونه تجهیزات، شما باید با استفاده از لباسشویی های خودکار و پولی سطح شهر که به Laundromat معروف هستند، لباس‌های خود را شسته و خشک کنید.

در حالت کلی اجاره خانه شخصی در کانادا و یا به اصطلاح off campus برای یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند شامل مزایای زیر باشد:

•  داشتن آزادی بیشتر

•  داشتن حریم شخصی و اختصاصی بیشتر

•  ادغام و هماهنگی سریعتر با اجتماع و زندگی شهری در کانادا

در این بین، استفاده از گزینه اجاره خانه اشتراکی در این کشور می تواند در هزینه‌های زندگی دانشجویی شما بسیار تاثیرگذار باشد.

اصطلاحات خانه در کانادا

زمانی که به عنوان یک دانشجوی بین المللی قصد اجاره یک خانه و یا آپارتمان شخصی را در خارج از محوطه دانشگاه دارید، باید علاوه بر هزینه و اجاره خانه از اصطلاحات متداول و اختصاصی مسکن در این کشور مطلع باشید:

آپارتمان مجردی Bachelor: آپارتمانی که از یک اتاق و یا هال بزرگ به عنوان اتاق خواب و پذیرایی شما تشکیل شده است. به طور معمول این نوع از آپارتمان داری محوطه حمام و آشپزخانه نیز هست.

خانه دوبلکس Duplex: ساختمانی که از 2 فضای مجزا  و یا آپارتمان برای زندگی برخوردار است.

خانه انفرادی single-detached: ساختمانی که دارای تنها یک خواب و یا واحد برای زندگی در 2 تا 3 طبقه است. اگر ساختمان دارای تنها یک طبقه باشد، به آن بنگله bungalow و یا خانه ییلاقی گفته می‌شود.

اتاق اختصاصی Private room: به یک اتاق در خانه شخصی یک فرد گفته می‌شود. زمانی که شما در کانادا یک پرایوت روم اجاره می‌کنید، به آشپزخانه، حمام اشتراکی و در برخی از اوقات سایر بخش‌های خانه نظیر هال و پذیرایی دسترسی خواهید داشت.

این یک گزینه اقتصادی برای اجاره خانه در کشور کانادا محسوب می شود. در برخی مواقع، صاحب خانه ممکن است گزینه board را نیز به اتاق شخصی و اجاره ای شما اختصاص دهد، این بدین معنی است که در هر روز یک وعده غذای خانگی یا بیشتر به شما داده می‌شود.

Den: به یک اتاق کوچک به همراه و یا بدون درب در کانادا گفته می شود. بسیاری از آپارتمان ها در این کشور دارای یک اتاق خواب به همراه یک دن هستند. شما می توانید از دن به عنوان اتاق نشیمن، دفتر و یا انبار استفاده کنید.

اتاق دارای حمام Ensuite: زمانی که بتوانید در کشور کانادا به طور مستقیم از اتاق خود به حمام دسترسی داشته باشید، به آن اصطلاحاً اینسوئیت گفته می‌شود. برخی از آپارتمان ها دارای یک حمام ensuite و حمام دوم برای مهمانان هستند.

Powder room: یک حمام کوچک که فقط دارای توالت و سینک دستشویی است و از دوش و یا وان برخوردار نیست. به طور معمول یک حمام کامل در کانادا شامل حمام و یا وان حمام است.

AC: که مخفف Air-conditioner به معنی تهویه هوا است. بسیاری از نقاط کانادا در تابستان آب و هوای گرمی دارد، اما با این حال دارای هیچگونه  تجهیزات تهویه هوا نیست، از این رو به هنگام اجاره خانه در این کشور باید به این موضوع توجه کنید.

خانه دارای اثاث و مبله Furnished: معمولاً اجاره این نوع از آپارتمان ها و یا خانه ها در کانادا به همراه تجهیزات اولیه‌ای نظیر مبلمان، میز و تخت است. در اغلب موارد اجاق گاز و یخچال نیز به همراه تجهیزاتی نظیر دستگاه ظرفشویی، شستشو و خشک کن لباس به همراه این نوع از خانه ها به مستاجر ارائه می‌شود.

خانه Unfurnished: خانه و یا آپارتمان اجاره ای در کانادا ممکن است دارای اجاق گاز، یخچال، ماشین ظرفشویی و یا سایر تجهیزات باشد. به هنگام اجاره خانه در کانادا از تمامی متعلقات همراه آن مطمئن شوید. اما خانه آن فرنیشد یک اقامتگاه مسکونی بدون تجهیزات در کانادا است که شما خودتان باید آنرا پر کنید.

Utilities- خدمات رفاهی خانه: یوتیلیتیز مربوط به برق خانه (در کانادا اغلب به نام hydro می شناسند)، آب، گرمایش و تهویه هوا AC می شود. دانستن این موضوع به هنگام اجاره خانه در کانادا بسیار مهم است که قرار است شما و یا صاحب خانه landlord، هزینه این قبوض را پرداخت کند. برخی مواقع، اجاره شامل یوتیلیتیز می شود که صاحب خانه باید هزینه‌های را پرداخت کند. اما در سایر اوقات، مستاجر باید بر مبنای برق، گرمایش و یا آبی که استفاده کرده، هر ماه مبلغی را به صاحب خانه بدهد.

اجاره نامه Lease: یک قرارداد بین شما و صاخب خانه در کانادا است که جزئیات اجاره و مقدار زمان اقامت شما در خانه و یا آپارتمان را مشخص می کند.

اجاره فرعی Sublet: اگر تاریخ اجاره نامه شما تمام نشده باشد و بخواهید آپارتمان و یا خانه اجاره شده در کانادا را به هر دلیلی ترک کنید، می‌توانید برای به عهده گرفتن شرایط اجاره نامه تا پایان انقضای آن با فردی دیگر به توافق برسید. در واقع فرد یا افراد جدید خانه را از شما اجاره فرعی و یا به اصلاح سابلت می کنند. فقط قبل از انجام این کار اجازه آنرا از صاحب خانه بگیرید.

خوابگاه های دانشجویی در کانادا

جزئیات امضای اجاره نامه و پرداخت سپرده خسارت در کانادا

زمانی که یک خانه و یا آپارتمان خارج از فضای دانشگاه در کانادا اجاره می‌کنید، باید انتظار شرایط زیر را داشته باشید:

•  امضای اجاره نامه (9 تا 10 ماهه که در اغلب شهرهای دانشجویی کانادا متداول است)

•  پرداخت یک ماه اجاره اول خانه به صورت پیش

•  پرداخت اجاره ماه آخر خانه به صورت پیش (تقاضای این مورد در کانادا قانونی بوده و به صاحب خانه این اجازه را می دهد تا در صورت ترک ناگهانی خانه از این مبلغ استفاده کند)

•  پرداخت مبلغ سپرده خسارت damage deposit به صاحب خانه

این سپرده پولی است که باید از طرف مستاجر قبل از نقل مکان کردن به خانه جدید در کانادا به صاحب خانه پرداخت شود. ممکن است سپرده خسارت معادل یک ماه اجاره خانه در کانادا باشد. اما در اغلب موارد مبلغ آن بنابر تصمیم صاحب خانه و شرایط زیر متغیر است:

•  اگر شما در زمان اجاره نامه به خانه صدمه بزنید، صاحب خانه می تواند از این سپرده برای تعمیر خانه استفاده کند (اگر هزینه خسارت بیش از سپرده شما باشد، باید نسبت به پرداخت هزینه مضاعف به صاحب خانه اقدام کنید)

•  اگر صدمه ای در زمان اجاره نامه به خانه نزنید، در پایان موعد اجاره خانه، مبلغ سپرده خسارت به شما بازگردانده خواهد شد.

سایت های اجاره خانه در کانادا

ممکن است دانشگاه و یا کالج مورد نظر شما در کانادا از یک دفتر اختصاصی برای کمک به دانشجویان در امر پیدا کردن خانه برخوردار باشد، از این رو بهتر است اول از همه با دپارتمان پذیرش دانشگاه در مورد این موضوع ارتباط برقرار کنید.

در عین حال، اتحادیه دانشجویی و انجمن دانشجویی داخل دانشگاه نیز منبع خوبی برای اطلاعات اجاره خانه در کشور کانادا است و ممکن است فهرست آنلاینی از خانه‌های شخصی نزدیک پردیس دانشگاه را به شما ارائه دهند.

شما همچنین می توانید از روزنامه های محلی و وبسایت های Kijiji و یا Craig’s List برای این کار استفاده کنید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که:

•  کانادایی های دارای خانه در نزدیکی دانشگاه ممکن است واحد خود را به دانشجویان اجاره دهند.

•  آپارتمان‌های اختصاصی برای اجاره به دانشجویان بین‌المللی معمولاً در نزدیکی و مجاورت کالج و یا دانشگاه قرار دارند.

قیمت اجاره خانه در کانادا 

به طور معمول خانه ها و آپارتمان های شخصی سطح شهر در کانادا توسط دانشگاه و یا کالج شما کنترل و بازرسی نمی‌شوند. 
کیفیت و قیمت اجاره خانه در کانادا براساس فاکتورهای مختلف نظیر تجهیزات، منطقه و غیره متغیر است، از این رو پیش از عقد قرارداد و امضای اجاره نامه خانه مورد نظر خود حتما زمانی را برای بازدید خانه از نزدیک در نظر داشته باشید. در حالت کلی میانگین اجاره خانه در کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

•  شما باید انتظار پرداخت 400 تا 800 دلار کانادا را برای اجاره یک اتاق در یک خانه در کانادا داشته باشید. اگر اتاق اجاره شده دارای خدمت board و یا همان غذای خانگی باشد، اجاره شما کمی بیشتر می‌شود. اگر اتاقی از یک خانه در کانادا را به صورت اشتراکی با سایر دانشجویان اجاره کنید، باید هزینه اجاره را به صورت مجزا پرداخت کرده و و غذای خود را بخرید.

•  معمولاً اجاره یک واحد آپارتمان در برجی مرتفع، بنابر شهر، منطقه و تعداد اتاق ها و تجهیزات بین 900 تا 2000 دلار کانادا در هر ماه هزینه دارد. البته شما می توانید با اجاره اشتراکی خانه با سایر دانشجویان در هزینه های زندگی دانشجویی خود در کانادا صرفه جویی کرده و بین 500 تا 1000 دلار برای هر ماه پرداخت کنید.

•  موضوع اجاره آپارتمان در شهرهای بزرگی نظیر تورنتو و ونکوور از محبوبیت فراوانی برخوردار است. اجاره یک آپارتمان مستقل در این شهرها می تواند براساس سن ساختمان، منطقه و تعداد اتاق ها بین 900 تا 3000 دلار کانادا در هر ماه هزینه داشته باشد. 

اغلب صاحب خانه ها در کانادا اینطور توقع دارند که مبلغ اجاره خانه به صورت 10 تا 12 چک معادل ماه‌های اجاره نامه از پیش پرداخت شود که به آن اصطلاحاً چک های تاریخ دار و یا post-dated cheques گفته می‌شود. به طور معمول صاحب خانه ها در کانادا پرداخت اجاره از طریق کردیت کارت بانکی را قبول نمی‌کنند.

اما شما می توانید شرایط خود را برای صاحب خانه به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی توضیح داده و به یک توافق مشترک در مورد شرایط اجاره نامه و نحوه پرداخت اجاره خانه در کانادا برسید. هر استان و قلمرو در کانادا دارای قوانین اختصاصی صاحب خانه و مستاجر است، اگر دارای مشکلی با صاحب خانه خود در کانادا هستید، می توانید از دفتر مسکن دانشگاه مشاوره کم هزینه و ترجیحاً رایگان دریافت کنید.

شما می‌توانید در صورت تمایل برای تحصیل در کانادا این کشور با کارشناسان lets go uni تماس گرفته و انجام تخصصی تمامی امور دریافت پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی، ثبت نام دانشگاه، رزرو خوابگاه و یا اجاره خانه در کانادا را به ما بسپارید.