دانشگاه دولتی مک ایوان MacEwan University یکی از دانشگاه های کانادا در شهر ادمونتونِ استان آلبرتا است که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. این دانشگاه خوشنام تمرکز ویژه‌ای در برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی دارد و در تمامی رشته‌ها از متقاضیان تحصیل در کانادا استقبال می‌کند.

برای آشنایی با نحوه دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه MacEwan و شناخت بیشتر خدمات این موسسه آموزشی تا پایان این بخش با لتس گو یونی همراه باشید. 

دانشگاه مک ایوان کانادا

کالج منطقه‌ای گرنت مک‌ایوان کانادا در سال 1971 تاسیس شد و به افتخار دکتر جان والتر گرنت مک‌ایوان John Walter Grant MacEwan نویسنده، مربی، ستوان و فرماندار سابق آلبرتا به این نام شهرت یافت. این کالج جهت ارائه برنامه‌های تحصیلی یک‌ساله و دوساله با تمرکز بر ارتقا دانش و مهارت‌های حرفه‌ای دایر شد. پس از مدتی، اعتبار و کیفیت این موسسه آموزشی موجب شد تا به دانشگاه تبدیل شود و رشته‌های متنوعی را برای متقاضیان تحصیل در کانادا نیز ارائه دهد.

از سال 2017 دانشگاه MacEwan در دو پردیسِ فعال مستقر در شهر ادمونتون بیش از 65 برنامه و رشته برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی ارائه می‌دهد. به تازگی پردیس کوچک دیگری نیز به فضای آموزشی این مجموعه پیوسته است. پردیس مرکز شهر (CCC) بزرگترین پردیس MacEwan University محسوب می‌شود که در مرکز شهر ادمونتون قرار گرفته است. 

پردیس اصلی دانشگاه مک‌ایوان فضای وسیعی از مرکز شهر ادمونتون را به خود اختصاص داده و از شرق تا غرب گسترده شده است. اغلب برنامه‌های تحصیلی دانشگاه MacEwan در پردیس مرکز شهر برگزار می‌شود؛ زیر مجموعه رشته‌های علوم اجتماعی و بازرگانی، علوم بهداشتی و مدیریت در این پردیس دانشگاهی ارائه داده می‌شود.

سه برج مخروطی شکل بِتُنی ورودی جنوبی پردیس اصلی را زینت بخشیده‌اند و ساعت نصب‌شده بر سر یکی از آن‌ها موجب شهرت بنای دانشگاه MacEwan کانادا در میان متقاضیان تحصیل در کانادا و شهروندان ادمونتون شده است. پردیس اصلی دانشگاه را چندین منطقه شهری‌ بلعیده است؛ اما گسترده بودن فضای آموزشی و اداری از انسجام عملکرد آن چیزی نکاسته است.

دانشگاه مک‌ایوان با برخی دانشگاه‌های ملی کانادا و حتی اروپا و آمریکا همکاری می‌کند؛ با شرکت در برنامه‌های تبادل دانشجو MacEwan University سکوی پرتاب متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا به سوی موفقیت را تضمین کرده است. 

خوابگاه دانشگاه مک ایوان

یک ساختمان 13 طبقه وظیفه اسکان دانشجویان غیر بومی در فضای پردیس دانشگاه MacEwan را بر دوش می‌کشد. خوابگاه دانشگاه از اتاق‌های اختصاصی تک‌نفره و اشتراکیِ 2 تا 4 تخته تشکیل شده است. در این بنا امکاناتی نظیر تختخواب، اجاق‌گاز و تجهیزات آشپزی، میز و نیمکت غذاخوری، یخچال، مایکروفر، تلویزیون، اتاق مطالعه، اتاق بازی، اینترنت رایگان و پرسرعت و وسایل گرمایشی و سرمایشی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در کانادا قرار می‌دهد.

افزون بر این، اتاق‌هایی نیز برای مهمانانِ دانشجویان بین‌المللی تعبیه شده است. امنیت و دسترسی 24 ساعته به خدمات پردیس دانشگاه از جمله فواید زندگی در فضای پردیس مجموعه آموزش عالی MacEwan University محسوب می‌شود؛ با انتخاب زندگی در خوابگاه‌های دانشگاه می‌توان از سالن‌های ورزشی، سالن غذاخوری، کتابخانه و مراکز خرید آن بهره‌مند شد.

کتابخانه دانشگاه مک ایوان

در دانشگاه MacEwan کانادا دو کتابخانه مجهز دایر شده است؛ کتابخانه کالج آلبرتا و کتابخانه جان هَر (نام اولین رئیس این دانشگاه) John L. Haar که هر دو از اعضای کتابخانه‌های کنسرسیوم کتابخانه‌ای NEOS هستند. علاوه بر این دو کتابخانه که در بنایی مجزا در خدمات دانشجویان هستند، در هر یک از دانشکده‌ها نیز کتابخانه تخصصی رشته‌های مربوطه دایر شده است؛ با عضویت در این کتابخانه می‌توان از منابع فیزیکی و الکترونیکی آن‌ها بهره جست.

رشته های دانشگاه مک ایوان کانادا

هر ساله نزدیک به 20 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه MacEwan کانادا می‌شود که حداقل هزار نفر از جمعیت آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی مشتاق مهاجرت تحصیلی تشکیل داده‌‌اند. این دانشجویان تحت نظر 972 استاد و مشاور در چهار دانشکده هنر و علوم، دانشکده بهداشت و مطالعات اجتماعی، دانشکده بازرگانی، و دانشکده هنر و ارتباطات به ادامه تحصیل می‌پذیرند.

در دانشکده هنر و علوم MacEwan University برنامه‌های لیسانس هنر، لیسانس علوم، لیسانس علوم در انتقال مهندسی برگزار می‌شود. در دانشکده بازرگانی نیز برنامه‌های تحصیلی کارشناسی بازرگانی، حسابداری و اندازه‌گیری استراتژیک، مدیریت PACIFIC آسیا، مدیریت کسب و کار، مدیریت منابع انسانی، مطالعات حقوقی، فناوری اطلاعات، روابط عمومی، و جهان‌گردی ارائه می‌شود.

در دانشکده هنرهای زیبا و ارتباطات مطالعات MacEwan University رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی کارشناسی ارتباطات، لیسانس طراحی، لیسانس موسیقی در موسیقی جاز و موسیقی معاصر، هنر و مدیریت فرهنگی، هنرهای زیبا، تئاتر و اجرای تئاتر برگزار می‌شود.

در دانشکده بهداشت و مطالعات اجتماعی نیز برنامه‌های تحصیلی دوره لیسانس مراقبت از کودکان و جوانان، لیسانس مطالعات برنامه درسی کودکان و نوجوانان، لیسانس کار اجتماعی، طب سوزنی، خدمات اصلاحی، ماساژ درمانی، پلیس و تحقیقات، امور اجتماعی، دستیاری پزشکی اجرا می‌شود.

در دانشکده پرستاری دانشگاه مک ایوان کانادا نیز در برنامه‌های تحصیلی لیسانس علوم پرستاری، لیسانس پرستاری روانپزشکی، و پرستاری روانپزشکی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش تحصیلی صادر می‌شود.

یکی از رشته‌های مطرح و نام‌آور MacEwan University رشته موسیقی و زیرمجموعه‌های آن است که محبوبیت ویژه‌ای در میان متقاضیان تحصیل در کانادا به دست است.

رنکینگ دانشگاه مک ایوان

دانشگاه تازه‌تاسیس مک‌ایوان در مدت زمان کوتاه فعالیتش تبدیل به ششمین دانشگاه برتر استان آلبرتا و چهل و ششمین دانشگاه برتر ملیِ کشور کانادا شده است. معمولا هر ساله نام دانشگاه MacEwan کانادا در میان ده دانشگاه برتر استان در موضوعات مختلف دیده می‌شود.

بر اساس رنکینگ موسسه UniRank دانشگاه مک ایوان کانادا رتبه 56 را در بین دانشگاه های کانادا و رتبه 1807 جهانی را در سال 2021 کسب کرده است، اما در گزارش‌های موسسات آماری رتبه‌های دانشگاه‌های برتر ملی و جهان هنوز جایگاه چشم‌گیری نصیب این مجموعه آموزش عالی نشده است.

پذیرش دانشگاه مک ایوان کانادا

تحصیل در کانادا بسته به رشته منتخب با ارائه مدرک یا شرکت در آزمون مربوطه صورت می‌گیرد. برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا متقاضی باید مدارک و شرایط مشخصی را آماده و برای موسسه آموزشی مورد نظر ارسال کند. 

تحصیل در MacEwan University نیاز به ارائه اسکن اصل و ترجمه مدارک فارغ‌التحصیلی با ریزنمرات، مدرک معتبر زبان انگلیسی با نمره بالا، و در برخی رشته‌ها (اغلب رشته‌های هنری) نیاز به ارائه نمونه کار دارد. شرط معدل و شرط سنی نیز از دیگر موارد مورد نیاز تحصیل در کانادا محسوب می‌شود.

مدارک زبان انگلیسی مورد قبول این موسسه آموزشی مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5، مدرک تافل با حداقل نمره 86، مدرک CAEL با حداقل نمره 70، مدرک PTE حداقل نمره 59، مدرک MELAB با حداقل نمره 85، و آزمون EIKEN با رتبه یک می‌پذیرد. 

اگر متقاضیان مهاجرت تحصیلی نمره کمتری از حد انتظار دانشگاه MacEwan کانادا در مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند، می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی مشروط وارد دانشگاه شوند و پس از سپری کردن دوره زبان انگلیسی، برنامه تحصیلی تخصصی را آغاز کنند. باید توجه داشت که برخی رشته‌های تحصیلی (مانند پرستاری) نمره زبان بالاتری نیاز دارند. 

پس از ارسال مدارک مورد نیاز برای مسئولان پذیرش تحصیلیِ دانشجویان بین‌المللی باید مبلغی تحت عنوان application fee برای بررسی مدارک و وضعیت تحصیلی دانشجو پرداخت کرد. این مبلغ برای دانشگاه مک ایوان کانادا 110 دلار اعلام شده است. پس از تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی مراحل ثبت‌نام نامه اصلی پذیرش تحصیلی به دست متقاضی تحصیل در کانادا می‌رسد.

جهت بررسی وضعیت تحصیلی خود پیش از هر اقدام می‌توانید فرم ارزیابی پذیرش تحصیلی آنلاین را در سایت لتس گو یونی تکمیل کنید و شرایط خود را محک بزنید تا برای مهیا کردن شرایط تحصیل در کانادا زمان کافی داشته باشید.

ددلاین دانشگاه مک ایوان

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی باید به تاریخ و مهلت ثبت درخواست که از سوی دانشگاه تعیین می‌شود، توجه ویژه کرد. بر اساس قوانین دانشگاه MacEwan کانادا برای ترم پاییز باید تا تاریخ اول اکتبر اقدام کرد؛ برای تحصیل در ترم زمستان تا اول فوریه و برای تحصیل در ترم بهار و تابستان، تا اول مِی درخواست پذیرش تحصیلی را به ثبت رساند.

مهلت ارسال مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی باید برای ترم پاییز تا اول آگوست، ترم زمستان تا اول دسامبر و برای تحصیل در کانادا در ترم بهار یا تابستان باید تا اول آوریل مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی را برای مسئولان پذیرش تحصیلی MacEwan University ارسال کرد.

با توجه به طولانی‌بودن پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای متقاضیان ایرانی، پیشنهاد می‌کنیم حداقل شش ماه پیش از تاریخ شروع کلاس‌ها برای تحصیل در کانادا اقدام کنید. 

شهریه دانشگاه مک ایوان کانادا

هزینه تحصیل در کانادا بسته به مدرک و مقطع تحصیلی متفاوت است؛ شهریه سالانه دانشگاه مک‌ایوان 12 هزار تا 30 هزار دلار برآورد شده است. شهریه اعلام شده توسط دانشگاه هر ساله متفاوت است و باید برای کسب اطلاعات دقیق‌تر از مشاوران اعزام دانشجو در لتس گو یونی راهنمایی‌های لازم را دریافت کرد. 

برای پرداخت شهریه‌ها هم باید به مهلت پرداخت توجه کرد؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی به صورت آنلاین از همین سایت اقدام کنید.

در کنار شهریه سالانه، باید هزینه‌های دیگری نیز مانند خدمات بیمه دانشجویی، هزینه استفاده از تجهیزات ورزشی و آموزشی و ثبت‌نام پرداخت شود. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه مک ایوان

هر ساله برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی متعددی از سوی دانشگاه محل تحصیل و حتی دولت کانادا برای دانشجویان واجد شرایط تدوین می‌شود. این برنامه‌ها و بورس‌ها به دانشجویان بین‌المللی از ملیت‌های مختلف نیز بسته به وضعیت تحصیلی متقاضی اعطا می‌شود.

لازم به ذکر است که برخی از برنامه‌های تحصیلی نیاز به ثبت درخواست دارند و برخی دیگر به طور اتوماتیک به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌شود. 

نرخ دقیق شهریه ترمی دانشگاه های کانادا بر اساس واحدها تعیین می‌شود؛ دانشجویانی که با معدل خوب و بالا از هر ترم MacEwan University فارغ‌التحصیل شوند، برای ترم بعدی تخفیف خوبی از دانشگاه می‌گیرد. به عنوان یکی از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه مک‌ایوان بسته به کارنامه تحصیلی، دانشجو با نمره معدل نوزده تا بیست می‌تواند حدود 12هزار دلار بورسیه تحصیلی دریافت کنند.