دانشگاه کادیر هاس یکی از موسسات تحقیقاتی ترکیه است که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. علاقمندان به تحصیل در دانشگاه کادیر هاس ترکیه می‌توانند در تمامی مقاطع تحصیلی درخواست اپلای دهند.

برای اطلاع از شرایط اپلای و رشته‌های دانشگاه کادیر هاس تا پایان این بخش از معرفی موسسات آموزش عالی در سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی همراه ما باشید.

دانشگاه کادیر هاس ترکیه

دانشگاه کادیر حاس Kadir Has University به اختصار KHU که به کادیر خاص KHAS هم مشهور شده، یکی از دانشگاه‌‌های ترکیه در محله فاتیح شهر استانبول است که در سال 1997 توسط خیر فقید و مشهور ترک کادیر خاص تاسیس شد. دانشگاه KHU دو پردیس آکادمیک در بخش اروپایی شهر استانبول ایجاد کرده است.

دانشگاه کادیر هاس یکی از دانشگاه های ترکیه است که برای دانشجویان خارجی هم پذیرش تحصیلی صادر می کند.

پردیس اصلی دانشگاه Kadir Has که به پردیس سیبالی نامیده می‌شود، رو به سواحل درخشان شاخ طلایی در سیبالی محله فاتح در مرکز شهر استانبول واقع شده و در ضلع اروپایی شهر قامت گسترانیده است. در گذشته از ساختمان اصلی پردیس به عنوان کارخانه دخانیات بهره گرفته می‌شد، تا این‌که در سال 1884 توسط معمار ارمنی عثمانی مستقر در استانبول، هوپس آزناوور به شکل یک مرکز آموزشی احداث شد. 

در اواخر دهه 1990 بود که بنیاد Kadir Has به فکر تبدیل این ساختمان ویران شده کارخانه به یک موسسه آموزش عالی افتاد و این ساختمان را در سال 1997 به مدت بیست و نه سال از کارخانه تکل Tekel اجاره کرد. پس از چهار سال مرمت دانشگاه کادیر هس به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. 

ساختمان اصلی دانشگاه KHU در تاریخ 30 دسامبر 2002 افتتاح شد. فضای اصلی و بنای دانشکده‎‌ها در متراژی بالغ بر 35 هزار مترمربع به انضمام فضای آزاد بیرونی گسترده شده است. علاوه‌بر ویژگی‌های آکادمیک یک مجموعه آموزش عالی، دانشگاه کادیر حاص ارزش‌های فرهنگی دیگری نیز نزد ترک‌ها دارد.

دانشگاه Kadir Has به عنوان یکی از موسسات آموزش عالی خصوصی و غیرانتفاعی مشهور شهر استانبول دو پردیس در بخش‌های باغچه‌لی‌اولر Bahcelievler و سلیم‌پاشا Selimpasa در ناحیه مرمره محله فاتیح استانبول دارد.

دانشجویان دانشگاه KHU می‌توانند از امکانات و خدمات متنوع دانشگاهی و غیردانشگاهی از جمله کتابخانه، اقامتگاه، امکانات ورزشی، تحصیل خارج از کشور و برنامه های تبادل دانشجو و همچنین خدمات اداری بهره‌مند شوند.

در پردیس اصلی دانشگاه کادیر هس موزه ریزان هاس دیده می‌شود که به نام همسر بنیان‌گذار این مجموعه، این چنین نامگذاری شده است. در این موزه یک مخزن نگه‌داری می‌شود که یادگاری از قرن یازدهم و از معدود بناهای روم شرقی است که در خارج از دیوارهای شهر قدیمی و همچنین خرابه‌های حمام دوران عثمانی واقع شده است.

در سال 2003 دانشگاه Kadir Has برای مرمت زیبای یک مکان تاریخی جایزه اروپا نوسترا Europa Nostra را از آن خود کرد. پس از این موفقیت بزرگ، بنیاد خیریه Kadir Has دوباره با همان هدف بلوک C ساختمان را از TEKEL خریداری و آن را مرمت کرد. اکنون این بنا میزبان دانشکده هنر و طراحی KHU و همچنین موزه Rezan Has شده است.

بنیاد کادیر هس حامی و اسپانسر برنامه جوایز Kadir Has بوده است. تحت نظر این برنامه جایزه برجسته دستاورد در سال 2019 به پروفسور ایوت بهار İvet Bahar و جایزه دانشمندان جوان امیدبخش در همان سال به دکتر جانان داغدِویرن Canan Dağdeviren اعطا شد.

سیستم آموزشی در دانشگاه Kadir Has شامل یک برنامه اصلی برای همه دانشجویان مشغول به تحصیل سال اول و یک مدل آموزش مبتنی بر پروژه است که از سال 2 شروع می شود. این مدل آموزشی شباهتی به هیچ یک از دوره‌های آکادمیک سنتی نیست؛ در مجموع صلاحیت علمی و حرفه‌ای دانشجو از طریق توسعه پروژه‌هایی که به دوش گرفته ارزیابی می‌شود.

برنامه بنیادی Core Program قبل از شروع دوره‌های اختصاصی در دپارتمان‌های مرتبط ارائه می‌شود؛ در واقع این برنامه یک برنامه درسی مشترک برای دانشجویان تازه وارد KHAS برشمرده می‌شود. زیربنای برنامه درسی با هدف آموزش تحقیقات خلاقانه در پایه ارائه می‌شود تا فضایی برای تغییرات سریع و چالش‌های جدید در زمینه رشته تخصصی ایجاد کند و دانشجوی فارغ‌التحصیل را برای مواجهه با چالش‌های بزرگ‌تر در جامعه مهیا کند.

به دنبال برنامه اصلی از سال دوم، مدل آموزش مبتنی بر پروژه اجرا می شود که در آن برنامه‌های درسی با همکاری نمایندگان برجسته هر دپارتمان طراحی و اجرا می شوند. تمام مهارت‌های نظری و عملی، توسعه پروژه و فرآیندهای کاربردی در این طول برنامه تحصیلی تا پایان گنجانده شده است. 

خوابگاه دانشگاه KHU

خوابگاه کانفوریست KONFORIST "اولین و تنها" پروژه اقامت دانشجویی راحت و مجهز در ترکیه است که توسط شرکت سرمایه‌گذاری خوابگاه خصوصی اروپا Avrupa Özel Yurt Yatırımları تحت رهبری شرکت ساخت و ساز و مدیریت پروژه اروپا (Avrupa İnşaat ve Proje Yönetimi (APY با همکاری بهترین متخصصان و موسسات با تجربه مدیریت اقامت در ترکیه بنا شده است.

خوابگاه دانشگاه کادیر هاسمحل امنی برای زندگی دانشجویان بین‌المللی است.

خوابگاه صبیحه خانم از سال 2007 خانه دوم متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده است. این خوابگاه‌ها در فاصله 10-15 دقیقه‌ای تا مرکز شهر قرار دارند و دسترسی خوبی نیز به وسایل نقلیه و حمل و نقل عمومی استاتبول دارند.

دانشجویان پسر می‌توانند از شعبه‌‎های بی اوغلو و هاشکی استفاده کنند. اقامت در این خوابگاه‌ها به انضمام سرو وعده صبحانه و شام سالانه حدود 2 هزار و 500 تا 4 هزار دلار هزینه دارند. شعبه میدن استون که به تازگی افتتاح شده است، محل اقامت دانشجویان دختر است و هزینه آن به انضمام سرو وعده‌های صبحانه و شام سالانه حدود 2 هزار و نهصد تا 4 هزار هفتصدوپنجاه دلار هزینه دارد.

رنکینگ دانشگاه کادیر هاس ترکیه

بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده از موسسه یونی‌رنک 4icu در سال تحصیلی 2022 – 2023 دانشگاه Kadir Has در جایگاه 36 ملی در میان دانشگاه های ترکیه و رتبه 2500 جهانی قرار گرفته است. موسسه تایمز نیز نام این موسسه آموزشی را در همین سال در رتبه 401–600 شاخص تاثیرگذاری قرار داده است.

به نقل از آخرین گزارش‌های رتبه‌بندی QS در سال دانشگاه Kadir Has رتبه 301 – 350 را در شاخص EECA (دانشگاه‌های برتر و نوظهور اروپا و آسیای میانه) به دست آورده است. با نسبت 1 به 20 کادر آموزشی به دانشجویان و حضور 320 دانشجوی بین‌المللی در طول یک سال تحصیلی این رتبه در نظر گرفته شده است.

رشته های تحصیلی دانشگاه کادیر هاس ترکیه

دانشگاه Kadir Has حدود 23 برنامه تخصصی در مقطع کارشناسی، 14 برنامه تحصیلی در مقطع دکترا و 46 برنامه برای تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد در شش دانشکده ارائه می‌دهد. دانشکده هنر و طراحی؛ دانشکده ارتباطات، دانشکده اقتصاد، علوم اداری و اجتماعی؛ دانشکده مهندسی و علوم طبیعی؛ دانشکده حقوق؛ و دانشکده مدیریت. 

دانشگاه Kadir Has یک مجموعه آموزش عالی تحقیقاتی است که هدف آن ایجاد و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با کیفیت بالاست. همچنین دانشجویان شایسته می‌توانند با بالاترین استانداردها و جدیدترین مدل آموزشی مبتنی بر برنامه و پروژه خود را برای شرکت در این پروژه‌های تحقیقانی آماده کنند.

موسسات تحقیقاتی در دانشگاه کادیر هاس شامل مرکز انرژی و توسعه پایدار، مرکز مطالعات ترکیه، مرکز تحقیقات مطالعات ورزشی، مرکز مطالعات جنسیت و زنان، مرکز مطالعات بین المللی و اروپایی و مرکز امنیت سایبری و حفاظت از زیرساخت های حیاتی است.

رشته‌های متنوعی در 6 دانشکده Kadir Has در زیرگروه دپارتمان‌ها طبقه‌بندی می‌شود. در دانشکده فنی و مهندسی دپارتمان‌های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی سیستم‌های مهندسی، داده‌های زیستی و ژنتیک، مهندسی صنایع برنامه‌های تحصیلی مختلفی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

در دانشکده مدیریت دپارتمان‌های تجارت و امور مالی بین‌المللی، سیستم‌های اطلاعات و فناوری مدیریت، مدیریت بازرگانی، به صورت ترکیبی به زبان‌های ترکی و انگلیسی ارائه می‌شود؛ اما دپارتمان‌های حسابداری و مدیریت مالی  و بانکداری و بیمه  برنامه‌های خود را به زبان ترکی ارائه می‌دهند.

در دانشکده هنرهای زیبا و طراحی دپارتمان‌های معماری داخلی و طراحی محیطی (ترکیبی)، طراحی گرافیک(ترکیبی)، تئاتر (ترکی)، معماری (به زبان انگلیسی)، طراحی صنعتی (به زبان انگلیسی) فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز ارائه می‌دهند.

زبان تدریس در دانشکده حقوق زبان ترکی است. متقاضیان برای شرکت در آزمون ورودی این رشته باید به زبان ترکی استانبولی مسلط باشند. در کالج علوم کاربردی نیز به زبان ترکی تدریس می‌شوند. در این دانشکده دپارتمان‌های تجارت بین المللی و ترابری، و ارزیابی املاک و مستغلات  برنامه‌های تحصیلی جذابی برای متقاضیان تحصیل در ترکیه ارائه می‌دهند.

بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی پس از تحصیل دوره‌های این مجموعه و گذراندن تعدادی از واحدهای درسی در برنامه های تبادل دانشجو شرکت می‌کنند و برای ادامه تحصیل در دیگر دانشگاه‌های اروپایی و حتی آمریکایی اقدام می‌کنند.

یکی از برنامه‌های تبادل دانشجو و همچنین کمک‌هزینه تحصیلی که تفاهم‌نامه آن به امضای دانشگاه Kadir Has دسیده است، برنامه اراسموس نام دارد. با شرکت در این برنامه می‌توان با دانشگاه‌های مختلف در سراسر اروپا و جهان مکاتبه کرد. دانشگاه KHU حدود 209 توافق نامه با 189 دانشگاه در 51 کشور مختلف دارد.

پذیرش تحصیلی دانشگاه کادیر هاس ترکیه

سیاست پذیرش تحصیلی این موسسه آموزش عالی 23 ساله بر اساس آزمون‌های ورودی نهاده شده است. هرساله حدود 50 تا 60 درصد درخواست پذیرش تحصیلی و شرکت در آزمون‌های ورودی با موافقت روبه‌رو می‌شود.

متقاضیان تحصیل در کادیر هاس می‌توانند به صورت آنلاین برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و همچنین ثبت‌نام در آزمون ورودی دانشگاه کادیر هس اقدام کنند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید در زمان ثبت درخواست پذیرش تحصیلی مدارک مشخصی را نیز ضمیمه فرم درخواست برای دانشگاه Kadir Has ارسال کنند.

زبان تدریس در دانشگاه Kadir Has زبان‌های انگلیسی و ترکی است؛ بنابراین برای دریافت پذیرش تحصیلی رشته مورد نظر، باید ابتدا زبان تدریس در آن برنامه تحصیلی را بررسی و بر اساس آن مدرک زبان مرتبط را مهیا کرد.

مدرک زبان ترکی قابل قبول دانشگاه KHU، کارنامه معتبر از آزمون تومر است. متقاضیان تحصیل در ترکیه که از تسلط کافی زبان ترکی برخوردار نیستند، می‌توانند ابتدا در دوره زبان انگلیسی و دوره آمادگی آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کنند و با خیال آسوده تحصیل در ترکیه را به تجربیات خود بیافزایند.

بسته به نوع رشته مورد نظر مدارک مشخصی نیز برای پذیرش تحصیلی نیاز است؛ اما در کل اسکن ترجمه و اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، مدرک زبان انگلیسی (حداقل نمره 78 در آزمون زبان TOEFL-IBT یا معادل آن)، کپی گواهی معادل‌سازی ریز نمرات دبیرستان (برای تحصیل در مقطع کارشناسی) و ... مورد نیاز است.

در صورتی که متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی، دوره پیش‌دانشگاهی را هنوز به پایان نرسانده باشد، برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی می‌توان با مسئولان پذیرش تحصیلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی مکاتبه کرد. ارائه کارنامه و ریزنمرات آزمون دبیرستان یا گواهی موقت دیپلم نیز کفایت می‌کند.

باید توجه داشت که آزمون ورودی دانشگاه کادیر حاص به زبان انگلیسی یا ترکی برگزار می‌شود. مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از روش های مهاجرت به ترکیه نیاز به مدرک زبان دارد. اگر متقاضی تحصیل در ترکیه تسلط کافی به این دو زبان نداشته باشد، می‌تواند با شرکت در دوره آمادگی آزمون زبان تدریس رشته تحصیلی مورد نظر خود را بهبود بخشد.

ددلاین دانشگاه کادیر هاس

متقاضیان مهاجرت تحصیلی موظف هستند درخواست پذیرش تحصیلی خود را در مهلت تعیین‌شده از سوی دانشگاه های ترکیه به ثبت برسانند. هر یک از مراحل باید در بازه زمانی تعیین شده انجام شود؛ ثبت درخواست، ارسال مدارک مورد نیاز، تکمیل مدارک، ارسال فیش‌های پرداختی و ... . این نکته یکی از مهم‌ترین موارد برای اقدام جهت تحصیل در ترکیه محسوب می‌شود؛ چرا که ممکن است متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه یک ترم یا حتی یک سال از تحصیل عقب بیوفتد.

مهلت پذیرش دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه Kadir Has به رشته تحصیلی مورد نظر بستگی دارد؛ معمولا ددلاین پذیرش دانشگاه های ترکیه 29 آگوست است. در صورت قبولی از سوی مسئولان ایمیلی به متقاضی مهاجرت تحصیلی ارسال می‌شود. تا 4 هفته پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اولیه متقاضی موظف است مدارک لازم را برای مسئولان ارسال کند.

شهریه دانشگاه کادیر هاس

هر یک از برنامه‌های تحصیلی این مجموعه شهریه متفاوتی دارند. به طور میانگین شهریه سالانه دانشگاه کادیر حاص برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی حدود 10 هزار تا 12هزار و 500 دلار آمریکا (معادل 7,400 تا 9,200 یورو) برآورد می‌شود و شهریه سالانه مقطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی سالانه 5,000 تا 7,500 دلار (معادل 3,700 تا 5,500 یورو) اعلام شده است.

با تکمیل فرم آنلاین ارزیابی پذیرش تحصیلی می‌توانید از وضعیت خود مطابف با استانداردهای سیستم پذیرش و آموزشی دانشگاه های ترکیه و دانشگاه Kadir Has بررسی کنید و در زمان مناسب‌تری برای تکمیل مدارک اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتر دانشگاه KHU بر اساس شرایط خود می‌توانید با کارشناسان مجرب و کارآزموده ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی تماس بگیرید.