دانشگاه کولتور در ترکیه واقع شده. با لتس گو یونی از شهریه دانشگاه کولتور استانبول مطلع شوید و شرایط پذیرش دانشگاه کولتور استانبول را بررسی کنید. دانشگاه خصوصی کولتور استانبول در کشور ترکیه واقع شده است و در سال 1997 توسط بنیاد آموزش کالج کولتور (KVE) تاسیس شد. دانشگاه كولتور استانبول فعالیت‌های آموزشی‌اش را در همان سال با 157 دانشجو و 32 كادر علمی آغاز كرد و در حال حاضر پس از گذشت بیش از 20 سال به موفقیت‌های بسیاری در زمینه‌های آموزشی و تحقیقاتی دست پیدا کرده است.

دانشگاه کولتور استانبول در 4 پردیس مجزا به ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه و این دانشگاه می‌پردازد. پردیس Ataköy پردیس اصلی دانشگاه است که بیشتر قسمت‌های اداری دانشگاه و دانشکده‌های هنر و علوم، مهندسی، معماری، هنر و طراحی و موسسه تحصیلات تکمیلی در این پردیس قرار گرفته است. پردیس Şirinevler دانشگاه کولتور دانشکده‌های حقوق، دادگستری حرفه‌ای،گروه زبان‌های خارجی و دانشکده علوم بهداشت را در خود جای داده است.

در پردیس İncirli برنامه‌های آموزشی مدرسه فنی حرفه‌ای IKU ارائه می‌شود و در سال 2018-2019 در راستای گسترش فضای دانشگاه، پردیس Basın Ekspres افتتاح شد و دانشکده‌های اقتصاد و علوم اداری و دانشکده آموزش به این پردیس منتقل شدند.

زبان آموزشی IKU انگلیسی و ترکی است که طبق آمار دانشگاه 35 درصد برنامه‌های آموزشی دوره کارشناسی این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود تا دانشجویان بین المللی این دانشگاه بتوانند از برنامه‌های این دانشگاه استفاده کنند.

تعداد کل دانشجویان محصل در دانشگاه کولتور استانبول 15.644 نفر اعلام شده است که از این تعداد 3650 نفر در دوره‌های کاردانی، 10850 نفر در دوره‌های کارشناسی، 983 نفر در دوره‌های کارشناسی ارشد و 161 نفر در دوره‌های دکترا مشغول به تحصیل هستند.

همچنین در این دانشگاه تعداد 1369 دانشجوی بین المللی تحصیل می‌کنند که 1169 دانشجو در رشته‌های کاردانی و کارشناسی و 200 دانشجو در دوره کارشناسی ارشد پذیرش تحصیلی گرفته‌اند. تعداد کل فارغ التحصیلان دانشگاه کولتور استانبول از سال 1999 تا سال 2019 بیش از 24 هزار نفر بوده است که پس از پایان دوره تحصیل وارد بازارهای کار کشور ترکیه و دیگر کشورها شده‌اند.

کادر علمی IKU بسیار قوی بوده و در زمینه‌های علمی بسیار باتجربه هستند که این امر سبب شده تا دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه کولتور با خیالی آسوده از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرند و در این دانشگاه تحصیل کنند.

دانشجویان دانشگاه کولتور استانبول که در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه تحصیل می‌کنند، در طول دوره تحصیل با دنیای تجارت بین المللی آشنا می‌شوند و اخلاق حرفه‌ای، مهارت کار تیمی و روحیه کارآفرینی را کسب می‌کنند که برای آینده شغلی افراد بسیار با اهمیت است.

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه کولتور استانبول

مزایای تحصیل در دانشگاه کولتور استانبول برای دانشجویان بومی و بین المللی بسیار است که برخی از این مزیت‌ها عبارت‌اند از:

کیفیت آموزش 

دانشگاه کولتور استانبول به منظور ارائه آموزش‌های با کیفیت، پرورش استعدادهایی که آینده را شکل می‌‌دهند و ارائه فعالیت‌های علمی، هنری و فرهنگی برای تعالی جوامع انسانی تاسیس شده است و از ابتدا تا کنون این هدف را دنبال کرده است.

تحصیل هم زمان در دو رشته 

یکی از فعالیت‌های آموزشی و موفق IKU اجازه تحصیل دانشجو در دو رشته تحصیلی است که در این برنامه آموزشی دانشجویان در دوره‌های کارشناسی از تمام گروه‌ها می‌توانند در برنامه‌های دو رشته اصلی و همچنین برنامه مینور در سایر برنامه‌های کارشناسی شرکت کنند.

برنامه اراسموس

دانشگاه کالتور استانبول یکی از اعضای قرارداد اراسموس است که 280 توافق نامه بین المللی با 129 دانشگاه مستقر در 27 کشور مختلف اتحادیه اروپا و 65 توافق‌ نامه بین المللی بین سازمانی در 26 کشور مختلف خارج از اتحادیه اروپا دارد که هدف از اجرای این برنامه، همکاری بیشتر IKU با موسسات آموزش عالی در کشورهای اتحادیه اروپا است. 

بورسیه تحصیلی

دانشگاه کولتور استانبول تعداد زیادی بورسیه تحصیلی و تخفیفات شهریه مانند: بورسیه تحصیلی ادامه تحصیلات تکمیلی رایگان، تخفیف برنامه مقدماتی انگلیسی اختیاری، بورسیه تحصیلی موفقیت تحصیلی، بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیاز مالی و ... به دانشجویان خود ارائه می‌کند.

دانشگاه کولتور استانبول به دانشجویان بین المللی خود معدل GPA می‌دهد و بر اساس آن بورسیه تحصیلی 10 تا 25 درصدی به دانشجو اعطا می‌شود.

اگر قصد اخذ پذیرش تحصیلی از IKU را دارید، در زمان اخذ پذیرش از این دانشگاه با مشاورین لتس گو یونی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه را بررسی کنید.

خوابگاه دانشجویی

دانشگاه کولتور استانبول برای اقامت دانشجویان غیر بومی و بین المللی این دانشگاه خوابگاه‌هایی فراهم کرده است تا دانشجویان در تامین اقامتگاه دانشجویی به مشکل برنخورند.

خوابگاه دخترانه IKU با ظرفیت 211 دانشجو و خوابگاه پسرانه دانشگاه کولتور با ظرفیت 148 دانشجو، دارای اتاق‌های 2 نفره، 3 نفره و 4 نفره می‌باشند که در تمام اتاق‌ها امکاناتی همچون: حمام، توالت، لحاف، بالش، کمد لباسی، میز تحریر، یخچال کوچک، تهویه و اینترنت موجود است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه کولتور

دانشگاه کولتور استانبول دارای 8 دانشکده از جمله: دانشکده آموزش، هنر و علوم، حقوق، اقتصاد و علوم اداری، معماری، مهندسی، هنر و طراحی و علوم بهداشت و 2 مدرسه فنی حرفه‌ای و یک موسسه تحصیلات تکمیلی است.

دانشکده آموزش: آموزش معلمان آینده‌نگر که بتوانند حرفه خود را به طور موثر در محیط‌های آموزشی محلی و بین المللی انجام دهند، هدف این دانشکده است.

دانشکده هنرها و علوم: درک فرآیندهای اساسی طبیعت، شکل گیری فرهنگی و اجتماعی جوامع و نقش زبان در شکل گیری و هدایت همه این زمینه‌ها هدف اصلی تحصیل در این دانشکده است و رشته‌هایی همچون: فیزیک، زبان و ادبیات انگلیسی، ریاضیات و علوم کامپیوتر، زیست مولکولی و ژنتیک، روانشناسی و زبان و ادبیات ترکی در این دانشکده تدریس می‌شود.

دانشکده حقوق: هدف دانشكده حقوق دانشگاه کولتور استانبول ارائه آموزش‌های حقوقي سطح بالا و مدرن است تا حقوق اجتماعی  و حاکمیت قانون در جوامع اجرا شود.

دانشکده اقتصاد و علوم اداری: این دانشکده در 7 بخش آموزش‌های تخصصی در زمینه‌های: اقتصاد، مدیریت بازرگانی، روابط بین الملل، تجارت بین الملل و کارآفرینی را ارائه می‌دهد.

دانشکده معماری: پرورش معمارانی با دانش و اطلاعات کافی، با مهارت و داشتن تجربه حرفه‌ای به منظور خلق ایده‌های نوآورانه در محیط زندگی معاصر هدف این دانشکده است.

دانشکده مهندسی: رشته‌های تحصیلی دانشکده مهندسی دانشگاه کولتور استانبول عبارت‌اند از: مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی عمران و مهندسی صنایع

دانشکده علوم بهداشت: هدف اصلی دانشکده علوم بهداشت پرورش افراد حرفه‌ای است که با رویکردها و روش‌های معاصر آشنایی کامل دارند. رشته‌های تغذیه و رژیم غذایی، فیزیوتراپی و توان بخشی و پرستاری در این دانشکده تدریس می‌شود.

دانشکده هنر و طراحی: ارتباطات هنری، طراحی و ارتباطات، مدیریت هنری و فرهنگی، رادیو سینما و تلویزیون، رسانه‌های جدید و ارتباطات و کارتون و انیمیشن بخش‌های آموزشی این دانشکده هستند که تجربه و محتوای آموزشی لازم برای دانشجویان را فراهم می‌کند. 

علاوه بر دانشکده‌های فوق مدرسه حرفه‌ای عدالت، موسسه تحصیلات تکمیلی و مدرسه فنی حرفه‌ای IKU نیز به ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان متقاضی تحصیل در این دانشگاه می‌پردازند.

شهریه دانشگاه کولتور استانبول

هزینه‌های تحصیل در IKU بر اساس زبان تدریسی آن‌ها تمایز پیدا می‌کنند. به طور مثال تحصیل در رشته‎‌هایی مانند: آموزش پیش دبستانی، راهنمایی و مشاوره روانشناسی، ریاضیات-کامپیوتر، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، روانشناسی، زبان و ادبیات ترکی، کارآفرینی، اقتصاد، تجارت، تجارت و دارایی بین المللی، معماری داخلی و طراحی محیط، مهندسی عمران، کارتون و انیمیشن، طراحی ارتباطات، هنرهای ارتباطی، هنر و مدیریت فرهنگی، رادیو ، تلویزیون و سینما، رسانه و ارتباطات جدید، تغذیه و رژیم غذایی، فیزیوتراپی و توان بخشی و پرستاری به زبان ترکی تدریس می‌شوند، سالیانه 5000 دلار و رشته‌های حقوق و معماری نیز سالیانه 7.400 دلار می‌باشد.

هزینه تحصیل در رشته‌های: آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، تجارت، روابط بین الملل، تجارت و دارایی بین المللی، معماری داخلی و طراحی محیط، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع و مهندسی عمران که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، سالیانه 5.800 دلار و رشته معماری نیز سالیانه 7.400 دلار است. 

همچنین شهریه مدرسه فنی حرفه‌ای عدالت دانشگاه کولتور که آموزش‌های آن به زبان ترکی است، سالیانه 3000 دلار می‌باشد.

رنکینگ دانشگاه کولتور 

طبق آخرین رتبه بندی وبومتریک و بر اساس سایت edurank در سایت 2023، رتبه دانشگاه کولتور استانبول در جهان 2938 و در کشور ترکیه 53 اعلام شده است.

شرایط پذیرش دانشگاه کولتور استانبول

دانشگاه کولتور استانبول شرایط اخذ پذیرش تحصیلی بسیار راحتی نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشورهایی همچون کانادا دارد. لذا اگر شما به عنوان یک ایرانی قصد مهاجرت تحصیلی دارید، تحصیل در این دانشگاه گزینه بسیار مناسبی برای شماست و شما به راحتی می‌توانید از طریق لتس گو یونی نماینده رسمی این دانشگاه در ایران برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کنید.

مدارک و شرایط لازم جهت اخذ پذیرش در دوره‌های کاردانی و کارشناسی از IKU عبارت‌اند از:

•    دیپلم دبیرستان 

•    ریزنمرات دبیرستان

•    گذرنامه

•    اجازه اقامت (در صورت وجود) 

•    گواهی مهارت زبان (در صورت وجود) 

•    گواهی نتیجه امتحان (در صورت وجود)

•    7 قطعه عکس

•    ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی یا ترکی

*شرایط تسلط به زبان برای برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به شرح زیر است:

تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی نیاز به یکی از مدارک: حداقل نمره 90 برای مدرک TOEFL، سطح B برای مدرک CAE، نمره 70 برای مدرک FCE، نمره 54 برای مدرک PTE، نمره 75 برای مدرک YDS / ÜDS / KPDS و نمره 80 برای آزمون مهارت زبان انگلیسی دانشگاه کالتور دارد.

تحصیل در برنامه‌های انگلیسی زبان دانشکده مهندسی، گروه روابط بین الملل، گروه مدیریت بازرگانی و معماری نیاز به یکی از مدارک: حداقل نمره 66 برای مدرک TOEFL، سطح C برای مدرک CAE، نمره 60 برای مدرک FCE، نمره 44 برای مدرک PTE، نمره 55 برای مدرک YDS / ÜDS / KPDS و نمره 60 برای آزمون مهارت زبان انگلیسی دانشگاه کالتور دارد.

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور ترکیه، دانشگاه کولتور استانبول بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.